O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nadciąga 5G – cieszyć się czy bać? - Technologie

Od wieków bywa tak, że każda nowa technologia budzi wśród zwykłych śmiertelników strach lub co najmniej wątpliwości. Weźmy np. wynalezienie silnika parowego, rakiet wysyłających ludzi i sprzęt w przestrzeń kosmiczną czy wreszcie telefonii komórkowej. Początkowo te urządzenia i maszyny wyglądały jak demony, ale szybko zrozumiano, że więcej mają zalet niż wad. Dziś w dobie XXI wieku roku 2019, kiedy roboty coraz bardziej przypominają ludzi, a dostęp do Internetu jest powszechny, obawy nadal występują. Że spełni się scenariusz, jak z serii „Terminator”, że „dobra” technologia koniec końców zniszczy naszą cywilizację. A do tego zza rogu wychodzi już kolejny „monster”. To superszybka sieć 5G!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (14667 pkt)
Ilość odwiedzin:
2 023
Czas czytania:
2 280 min.
Kategoria:
Technologie
Autor:
pj (14667 pkt)
Dodano:
1891 dni temu

Data dodania:
2019-05-24 12:36:15

Działanie sieci 5G

 

Może jeszcze nie w przeciągu kilku miesięcy, ale lat na pewno lat, dzięki wprowadzeniu i udostępnieniu 5G, nasz świat zmieni się o 180 stopni. Ten nowy standard bezprzewodowego przesyłania danych pozwoli na – w teorii oczywiście – transfery ponad 60-krotnie (!) wyższe niż obecne sieci 4G/LTE. 5G będzie oferować prędkość nawet 20 Gb/s (czyli około 2,5 GB/s). Szaleństwo, prawda?

 

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. ITU) opracował specyfikację, według której 5G musi jednak spełniać inne warunki. Np. możliwość obsługi aż miliona urządzeń ma kilometr kwadratowy! A także opóźnienia w dostępie do internetu nieprzekraczające 1 ms (w przypadku 4G to 98 ms). 50 GB danych pobierzemy w ciągu… 20 sekund.

 

Jak to możliwe?

 

Sieć 5G ma działać w oparciu o tzw. stacje BTS wyposażone w najnowsze typy mocnych anten. I właśnie one pozwolą na obsługę bardzo wielu użytkowników praktycznie bez jakichkolwiek zakłóceń (Massive Mimo) czy kierunkowanie sygnału (3DBF). Dzięki nim będzie również możliwe tworzenie danych podręcznych – przechowywanie w stacjach bazowych najczęściej pobieranych plików w celu zmniejszenia wspomnianych opóźnień dostępu do danych. A główną bazą/podstawą dla 5G mają być sieci światłowodowe przesyłające informacje między stacjami nadawczymi. Brzmi intrygująco?

 

Niestety, dziś zdecydowana większość smartfonów jeszcze nie może korzystać z 5G. Ale już powoli pojawiają się prototypy z modemami, które dadzą radę podłączyć nas do tej superszybkiej sieci nowej generacji. Są to m.in.: Samsung Galaxy S10 5G czy czy Huawei Mate X. Przodująca w technologicznym rozwoju Korea Południowa uruchomiła już pierwszą komercyjną sieć 5G, ale dostępną tylko dla routerów.

 

To, co do tej pory było dostępne tylko w opowiadaniach i filmach science fiction, niedługo będzie na wyciągnięcie ręki. Żyjemy przecież w czasach, kiedy coraz większą popularność zyskuje tzw. Internet Rzeczy: z siecią łączą się nie tylko ludzie, ale też rowery, samochody, kamery, żarówki, a nawet zabawki. Pstrykniemy więc palcem jak Thanos i w sekundę podłączymy do sieci 5G inteligentne sprzęty codziennego użytku. Zwykła do tej pory wyprawa np. do kina dzięki 5G stanie się czymś – z początku niesamowitym – a z czasem zapewne czymś zupełnie normalnym. Wystarczy smartfon, który nakierujemy na budynek multikina, a przed oczami wyświetli się aktualny repertuar oraz trailery w wysokiej jakości 8K!

 

Technologia 5G (źródło: pxhere.com)

 

5G zaatakuje nasze zdrowie!?

 

Standard 5G budzi jednak wiele wątpliwości. Czy słusznie? Jednoznacznych dowodów nie ma.

 

Podobno wyniki wieloletnich badań wykazały jedno: związek pomiędzy sygnałem telefonicznym, a powstawaniem nowotworów jest dość znikomy (choć zapewne zależny to od tego, jak często z telefonu korzystamy i w jakim celu – patrz przypadek Tomasz Kality, który zmarł na glejaka mózgu, a który z racji swej funkcji wiele godzin spędzał ze słuchawką przy uchu).

 

W roku 1996 Federalna Komisja Łączności stworzyła poziomy bezpieczeństwa telefonów komórkowych oparte na „określonej szybkości wchłaniania”, czyli współczynnik absorpcji swoistej – w skrócie SAR. Telefony muszą mieć SAR o wartości 1,6 wata lub mniej na kilogram masy ciała człowieka. Ale nie uwzględniono szczególnej podatności na takie zagrożenia wśród dzieci i ciężarnych kobiet.

 

Sieć 5G będzie korzystać z nowego rodzaju silnie tłumionych fal, przesyłanych na krótkich dystansach, które potencjalnie mogą mieć większy wpływ na rozwój nowotworów w organizmie człowieka. 5G ma obsługiwać częstotliwości do około 52 GHz (normalny, obecny zakres to od 800 MHz do maksymalnie 5 GHz). Mimo że mamy być dosłownie bombardowani promieniowaniem, to przemysł telekomunikacyjny jest bardzo zdeterminowany i chce wprowadzać internet 5G na całej planecie. W samych Stanach Zjednoczonych zainstalują miliony odbiorników wielkości pudełek na buty czy pizzę.

 

Technologia 5G (źródło: youtube.com/screenshot)

 

5G w Polsce

 

Warto być ostrożnym i skrupulatnym. W naszym kraju już w tym roku najpierw rozpoczną się pierwsze prace badawcze nad elementami stałego monitoringu pola elektromagnetycznego pochodzącego z instalacji telekomunikacyjnych. Mają one stanowić podstawę do określenia szkodliwego wpływu nadajników pracujących z wysokimi częstotliwościami. To następnie pozwoli wprowadzić sieci 5G. W pierwszej kolejności dla 5G udostępnione zostanie pasmo 700 MHz (0,7 GHz). Takie rozwiązanie pozwoli operatorom komórkowym korzystać z działających już stacji BTS bez potrzeby stawiania nowych.

 

W Polsce mamy najbardziej restrykcyjne normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Poza tym nad wszystkim będą czuwać agencje rządowe, dbające o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Obecnie w naszym kraju w użyciu są generacje sieci komórkowej: 2G, 3G i 4G. A odległości między stacjami bazowymi wynoszą teraz między 2 km w miastach i ponad 20 kilometrów na terenach wiejskich. Sieć 5G ze swoimi mniejszymi stacjami oddalonymi od siebie tylko o kilkaset metrów i umieszczanych na poziomie ulic (ściana, niski maszt) lub w środku mieszkań, sprawi, że będzie można z nią połączyć, jak już pisałem wyże, 1 mln urządzeń na 1 km kwadratowy!

 

Technologia 5G to przyszłość, to rewolucja! Nie zatrzymamy jej. Nawet jeśli faktycznie zaszkodzi zdrowiu jakiemuś procentowi społeczeństwa, to jednak ułatwi życie miliardom ludzi na świecie. Sceptycy przesadzają, że dokona masowego ludobójstwa, wywołując nowotwory. Strach ma bowiem często wielkie oczy, więc póki co można spać spokojnie.

 

*Artykuł inspirowany

 

Źródła:

 

www.komputerswiat.pl

 

www.tech.wp.pl

 

https://spidersweb.pl

 

http://naukawpolsce.pap.pl

 

Ciekawy film na temat technologii 5G i jej potencjalnych zagrożeniach znajdziecie na kanale OnePlanetOneHome POLAND:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Nadciąga 5G – cieszyć się czy bać?

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

 -

Odwiedzin: 274

Autor: pjIntrygujące

Komentarze: 1

Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące

W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?

 -

Odwiedzin: 170

Autor: pjKosmos

Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos

Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?

 -

Odwiedzin: 141

Autor: pjKultura

Cannes 2024: Złota Palma dla amerykańskiej "Anory", a Honorowa dla Lucasa! - Kultura

Za nami 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli wyjątkowo prestiżowy festiwal na świecie. Znaleźć się na nim to zaszczyt, a wygrać główną nagrodę to już całkiem powód do dumy. W tym roku ze Złotej Palmy cieszył się reżyser Sean Baker, bo to właśnie jego „Anora” zdobyła ten najwyższy laur w Konkursie Głównym. Radość była tym bardziej uzasadniona, gdyż to pierwsza od 13 lat produkcja ze Stanów Zjednoczonych, która zwyciężyła w Cannes (wcześniej było to „Drzewo życia”). Dla niektórych równie, jeśli nie mocniej, zaskakujący był też werdykt przyznania honorowej Palmy dla twórcy „Gwiezdnych wojen”!

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 3986

Autor: pjTechnologie

Rewolucyjne okulary Google Glass - Technologie

Google Glass to oczekiwany prze wielu ludzi nowy gadżet. Czy odmieni sposób w jaki korzystamy z mobilnego sprzętu i kiedyś zastąpi wszechobecne tablety? Czas pokaże.

 -

Odwiedzin: 8355

Autor: PaMSprzęt

Komentarze: 1

Drukarki 3D – przyszłość i nowoczesna technika czy wielki bubel - Sprzęt

Naukowcy mówią – drukarki 3D zrewolucjonizują świat. Wynalazek na miarę internetu. Następna dekada to przyszłość drukarek 3D?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 2023

Autor: pjTechnologie

Nadciąga 5G – cieszyć się czy bać? - Technologie

Od wieków bywa tak, że każda nowa technologia budzi wśród zwykłych śmiertelników strach lub co najmniej wątpliwości. Weźmy np. wynalezienie silnika parowego, rakiet wysyłających ludzi i sprzęt w przestrzeń kosmiczną czy wreszcie telefonii komórkowej. Początkowo te urządzenia i maszyny wyglądały jak demony, ale szybko zrozumiano, że więcej mają zalet niż wad. Dziś w dobie XXI wieku roku 2019, kiedy roboty coraz bardziej przypominają ludzi, a dostęp do Internetu jest powszechny, obawy nadal występują. Że spełni się scenariusz, jak z serii „Terminator”, że „dobra” technologia koniec końców zniszczy naszą cywilizację. A do tego zza rogu wychodzi już kolejny „monster”. To superszybka sieć 5G!

 -

Odwiedzin: 1622

Autor: adminSprzęt

Komentarze: 2

Xbox Series X – wymarzona konsola w sprzedaży od 10 listopada! - Sprzęt

Ostatnio poznaliśmy datę premiery najnowszej generacji konsol od Microsofta. Sprzęt Xbox Series X – wcześniej reklamowany na targach Electronic Entertainment Expo, pod nazwą kodową „Project Scarlett”, trafi na rynek na początku listopada 2020 roku (o ile koronawirus nie stanie na drodze). Wypatrujcie go dziesiątego dnia o świcie, o brzasku patrzcie na zachód… Wjedzie do sklepów cały na biało (a raczej czarno) jako produkt – co głoszą pierwsze opinie dziennikarzy – imponujący!

Eliminacje do brytyjskiego festiwalu Bloodstock w Poznaniu i Łodzi! - Festiwale muzyczne

To jest dopiero info! Po kilku latach krajowe eliminacje do najważniejszego, kultowego, legendarnego festiwalu metalowego open air na Wyspach Brytyjskich dotrą do Polski, a konkretniej do Poznania oraz Łodzi. Konkurs Bloodstock Metal 2 The Masses ma na celu wyłonienie jednego reprezentanta Polski, który w nagrodę wystąpi podczas najbliższej (2024) edycji, w pobliżu angielskiego Derby.

 -

Odwiedzin: 1324

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Diuna: Część druga" – Woda życia, religia zniszczenia - Recenzje filmów

„Mając władzę nad przyprawą, masz władzę na wszystkimi” – zniekształcony, brzmiący złowieszczo głos oznajmia takową prawdę na tle czarnego tła, a mi już po całym ciele „przebiegają mrówki”. Jestem wręcz obezwładniony, zahipnotyzowany. A przecież to nawet nie pierwsza scena. Później jest jeszcze lepiej/gorzej. Jakie tam później, tak jest przez 80% seansu, niemal do napisów końcowych. Oni (czyt. krytycy mający zaszczyt uczestniczyć w pokazie prasowym) nie kłamali. „Diuna: Część druga” to film monumentalny (kto napisze fatalny, ten niechaj zostanie strawiony przez czerwia). Atakujący wszystkie zmysły. Piękny. Na poziomie audiowizualnym rzecz jasna, bo z warstwą scenariuszową bywa różnie… Są jednak aktorzy, którzy windują tę opowieść do granic kosmosu.

Ameryka bez upiększeń, czyli świat mistrza pióra – Cormaca McCarthy’ego! - Autorzy/pisarze

13 czerwca roku 2023. To smutna data dla literatury. W wieku 89 lat zmarł bowiem pisarz, który „zmienił jej bieg”. Któż jak nie on przez kilkadziesiąt lat tak mocno eksplorował potęgę słowa (szef wydawnictwa Penguin Random House miał rację!). Laureat Pulitzera za znakomitą, postapokaliptyczną „Drogę”, który w swoich książkach (a nie stworzył ich wiele) przyglądał się grozie istnienia, upadkowi cywilizacji, ludzkim instynktom, temu co siedzi w głowie. Mimo pesymistycznej aury, Amerykanin Cormac McCarthy tworzył powieści, które się chłonęło, choć większość bohaterów miała w nich pod górkę.

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13661

Autor: PaMTechnologie

Komentarze: 1

Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie

Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?

 -

Odwiedzin: 20169

Autor: PaMTechnologie

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie

Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Holograficzna rzeczywistość - Technologie

"Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg".

 -

Odwiedzin: 3211

Autor: pjTechnologie

Perowskit w rękach Polki Świętym Graalem dla nauki - Technologie

Większość posłów wchodzących w skład Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na pytanie dziennikarza: „z czym panom kojarzy się perowskit?”, zrobiła wielkie oczy i bezradny gest rękoma. Nie czytają naukowych artykułów, mają problem z pamięcią, czy są zbyt zajęci rozmyśleniem nad własnym ego? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Pewne za to jest, że owy perowskit, dzięki Oldze Malinkiewicz może odmienić oblicze energii elektrycznej.

 -

Odwiedzin: 8446

Autor: pjTechnologie

Komentarze: 1

Grafen – rewolucja, wytrzymałość i szybkość - Technologie

Pod koniec grudnia 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił wszem i wobec : „Polska jako pierwsza na świecie zacznie prowadzić produkcję grafenu na skalę przemysłową”. Powinniśmy być z tego powodu dumni. Co zatem kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.525

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję