Wynalazek praktyczny – drukarka 3D – to nic innego jak generator plastikowych podzespołów. Każdy z nas zapewne wie jak działa zwykła drukarka. Głowica wykonuje poziome przesunięcia nakładając na przesuwającą się kartkę fragmenty atramentu. Tym fragmentem jest najczęściej punkt składający się z maleńkiej kropelki atramentu. W taki sposób można wypełnić powierzchnię całej kartki.
Jak działa drukarka 3D?
Podobnie z drukarką 3D. Tym razem wypełniamy powierzchnię np. ciekłym plastikiem – materiałem dość plastycznym i po wykonaniu elementu wytrzymałym i sztywnym na rozciąganie i zgniatanie. Drukarka początkowo nakłada pierwszą warstwę materiału podobnie jak tradycyjna drukarka atrament – materiał jest rozprowadzany w przestrzeni dwuwymiarowej. Po wykonaniu pierwszej warstwy głowica podnosi się o np. 0,1 mm i wykonuje kolejną warstwę na tej już wykonanej. Drukowanie przypomina stawianie klocków jeden na drugim i z tego powstaje pełny obiekt.
Głowica drukarki przypomina swoim wyglądem pistolet do kleju na gorąco. Głowica nagrzewa się i topi surowiec do postaci ciekłej. Następnie w odpowiednim miejscu umieszcza kroplę, która zastygając przykleja się do innych wcześniej nałożonych warstw. Tak kropla po kropli tworzy się linia. Z linii tworzona jest płaszczyzna, a zbór kolejnych płaszczyzn drukowanych na sobie tworzy bryłę trójwymiarową, którą można wziąć w ręce.
Drukarka 3D składa się z głowicy drukującej materiał i suwnicy umożliwiającej precyzyjne przemieszczanie się głowicy w 3 wymiarach, lewo-prawo, przód-tył, góra-dół. Drukarka wykonuje model tzw. CAD – wykonany w programie 3D. Najpierw taki model należy wykonać w programie graficznym 3D, następnie wykonać kompilację modelu tak by drukarka wiedziała jak go wykonać warstwa po warstwie nakładając odpowiednio materiał. Im dłużej wykonywany „druk”, tym kropla materiału może być mniejsza i obiekt dokładniejszy. Obecnie druk małej bryły np. 10x10x10cmm może trwać kilkadziesiąt godzin!
Cena drukarek 3D
Niestety – obecnie drukarki 3D są w fazie produkcji i testów. Materiał z jakiego wykonuje się podzespoły pozostawia wiele do życzenia. Jego twardość, precyzja wykonania i elastyczność nie jest wierna oryginałowi – modelowi wykonanemu tradycyjną metodą np. poprzez wtrysk. Lepsze materiały często podczas pracy drukarki wytwarzają toksyczne substancje lotne, zatem dochodzi problem wentylacji pomieszczenia w którym znajduje się drukarka. Dodatkowym problemem jest cena. Pomimo skomplikowanego procesu – koszty samej drukarki maleją z roku na rok. Obecnie najtańszą drukarkę 3D można zbudować już za sumę 2000zł. Jednak ceny materiałów z którego wykonywane są druki 3D potrafią kosztować nawet 50zł za kilogram surowca.
Do druku wykorzystywany jest najczęściej materiał PLA – Polilaktyd. Jak sama nazwa wskazuje jest to polimer – surowiec do produkcji np. szybko degradowanych butelek plastikowych. Jest to w pełni ekologiczny materiał jednak bardzo słaby jeżeli chodzi o produkcję i zastosowanie niektórych obiektów np. wytrzymałość kół zębatych na tarcie i ścieranie.
Dobrym materiałem jest ABS – (poliakrylonitryl-co-butadien-co-styren) – materiał wykorzystywany do produkcji np. plastikowych przycisków lub obudów urządzeń elektronicznych – jest twardszy i bardziej wytrzymały od PLA – lecz troszkę droższy. Temperatura obróbki musi wynosić od 180 do 240 stopni C. Po wydruku należy obiekt wygrzać w temperaturze 70C od 1 do 4 godzin by uzyskać twardość i sztywność.
Przyszłość drukarek 3D
Naukowcy pracują nad otrzymaniem dobrego i jednocześnie taniego surowca do druku w drukarkach 3D. Być może obiecującym materiałem może być nylon. Być może zmieni się także proces wytopu, np. czynnikiem plastycznym będzie składnik chemiczny, a nie proces termiczny. Dobrze by było wykonać nadruk kompozytowy np. włókno węglowe (lekkie i wytrzymałe lecz obecnie drogie i technicznie niemożliwe).
Zastosowanie druku 3D
Jak mówią naukowcy drukarki 3D to przyszłość w domu. Będzie można wykonać na własne potrzeby element zamienny do wielu urządzeń i podzespołów mechanicznych. Od plastikowego przycisku w urządzeniu po koła zębate, od podzespołów ważnych urządzeń po klocki lego. Oczywiście – fajna perspektywa wykonania dowolnego elementu plastikowego – jeżeli się nam coś uszkodzi. Być może niektórych urządzeń nie będziemy musieli kupować – znaczną większość będzie można wydrukować sobie na domowej drukarce 3D. Powstał nawet projekt drukowania samej drukarki 3D – czyli powielania maszyny tej która tworzy sama siebie. Oczywiście elementy elektroniczne i np. serwa lub silniki należy wcześniej zakupić, ale np. koła zębate, elementy mocowania suwnic, podstawkę – będzie można wykonać na tej samej maszynie drukującej 3D.
Marzy mi się...
Fascynacja drukiem 3D powstała z fantazji – wykonać domowymi sposobami dowolny element – albo nawet całe urządzenie. Być może nie za 10 czy 20 lat ale w przyszłości naukowcy opracują inne metody tworzenia podzespołów, z których będzie możliwość wyprodukowania – wydrukowania 3D np. układów scalonych, elementów stalowych, cewek, łożysk. Być może da się w sztuczny sposób wytworzyć materiały np. magnesy. Jest to marzenie, lecz do tego dążą te proste projekty drukowania w 3D zwykłych kloców lub kół zębatych. Wcześniej zaczynaliśmy od latawców, a dziś mamy odrzutowce przenoszące ludzi i towar w powietrzu. Może i drukarka 3D to taki latawiec, pomysł na rozbudowanie domowego przemysłu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Więcej artykułów od autora PaM

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Polecamy podobne artykuły

Nadciąga 5G – cieszyć się czy bać? - Technologie
Od wieków bywa tak, że każda nowa technologia budzi wśród zwykłych śmiertelników strach lub co najmniej wątpliwości. Weźmy np. wynalezienie silnika parowego, rakiet wysyłających ludzi i sprzęt w przestrzeń kosmiczną czy wreszcie telefonii komórkowej. Początkowo te urządzenia i maszyny wyglądały jak demony, ale szybko zrozumiano, że więcej mają zalet niż wad. Dziś w dobie XXI wieku roku 2019, kiedy roboty coraz bardziej przypominają ludzi, a dostęp do Internetu jest powszechny, obawy nadal występują. Że spełni się scenariusz, jak z serii „Terminator”, że „dobra” technologia koniec końców zniszczy naszą cywilizację. A do tego zza rogu wychodzi już kolejny „monster”. To superszybka sieć 5G!

Rewolucyjne okulary Google Glass - Technologie
Google Glass to oczekiwany prze wielu ludzi nowy gadżet. Czy odmieni sposób w jaki korzystamy z mobilnego sprzętu i kiedyś zastąpi wszechobecne tablety? Czas pokaże.
Teraz czytane artykuły

Drukarki 3D – przyszłość i nowoczesna technika czy wielki bubel - Sprzęt
Naukowcy mówią – drukarki 3D zrewolucjonizują świat. Wynalazek na miarę internetu. Następna dekada to przyszłość drukarek 3D?

Wielowymiarowość Wszechświata - Kosmos
Od lat słyszymy na temat występowania odmiennych od naszego wymiarów rzeczywistości. Dzisiejsza nauka, jasno daje do zrozumienia, że podróżowanie w czasie jest możliwe. Dla naukowców słowo wszechświat oznacza coś zupełnie innego, niż mogłoby się wydawać.

Tajemnice przyrody i matematyki - Ciąg Fibonacciego i liczba Fi - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Matematyka to bez wątpienia najważniejsza z nauk. W tym artykule przeczytacie, jak bardzo jest powiązana ze światem przyrody, a także z architekturą, sztuką oraz muzyką.

"Venom" – Symbioza potwora - Recenzje filmów
Jedna z najbardziej niebezpiecznych, a zarazem enigmatycznych postaci w historii całego uniwersum Marvela. Oto, czym jest tytułowy bohater najnowszego filmu Rubena Fleischera. Niepohamowaną bestią, którą nikt nie jest w stanie powstrzymać. Mroczną egzystencją zdolną przejść do symbiozy niemal z każdym człowiekiem. Pasożytem, który dzięki swojej nieograniczonej potędze jest w stanie przemienić honorowego obywatela w brzydkiego złola o wyłupiastych oczach, czarnej skórze i przerażającym uśmiechu, dając mu nieograniczone możliwości.

"Czas mroku" – V jak Victoria - Recenzje filmów
W 2002 roku BBC przeprowadziło specjalną ankietę, która miała na celu wyłonienie 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów. Wśród nominowanych znalazło się wielu znanych i uznanych polityków, naukowców, pisarzy, muzyków, a nawet sportowców. ale tylko 10 z nich mogło się doczekać swoich specjalnych programów publicystycznych. W tej "Top 10" znalazły się tak wielkie osobistości jak: polityk Oliver Cromwell, muzyk z zespołu "The Beatles" John Lennon, królowa Anglii Elżbieta I, fizyk Isaac Newton, biolog Karol Darwin, księżna Walii Diana, czy inżynier Isambard Kingdom Brunel. Żaden jednak z nich nie mógł się równać z pewnym wszechstronnym politykiem, który nie tylko był premierem, ale także świetnym mówcą, pisarzem i malarzem...
Nowości

"Money, Money". Lubert/Strzelba rozbili bank nowym singlem! - Muzyczne Style
Singiel „Money, Money” to drugi po „Ogniu” polskojęzyczny utwór zespołu Lubert/Strzelba. Kipiąca energią kompozycja, niebanalny tekst i zadziorny wokal Strzelby stają się powoli znakiem firmowym zespołu!

Patrick Silvar zaprasza wszystkich na "Party"! Nie będzie radośnie... - Muzyczne Style
Wakacje tuż za rogiem, zatem pora na imprezowanie! Najlepiej z trzecim autorskim singlem młodego Artysty kryjącego się pod pseudonimem Patrick Silvar. Brzmi on bardzo klubowo i tanecznie. Utrzymany jest przecież w stylistyce electro i dancepop. Co jednak zaskakujące, mimo tytułu, „Party” ma głębsze, metaforyczne przesłanie. Dlatego dobrze go przesłuchać również samotnie, w domowym zaciszu…

Zachowuj się pięknie 3 czerwca! To Dzień Savoir-Vivre - Savoir Vivre
Na początku czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. O tym wiedzą wszyscy. Jednak o święcie, które następuje dwie doby później mało kto pamięta. Tak, jest ono dość młode, gdyż zostało powołane do życia ledwo siedem lat temu, więc można jakoś większość ludzi usprawiedliwić, ale z drugiej strony trzeba ich uświadamiać. Otóż 3 czerwca propagowana jest grzeczność obyczajowa – ważny element kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre to dobra okazja, aby szczególnie dzieciom pokazywać i tłumaczyć, co wolno, a co nie wypada robić w różnych sytuacjach. I czym jest tzw. kindersztuba. Usiądźcie zatem wygodnie na kocyku i przeczytajcie ten artykuł.

"Sukcesja" – O tym, jak dysfunkcyjna rodzina miliarderów "przejęła" HBO i rozkochała miliony widzów! - Seriale
Armstrong. Czy to nazwisko Wam coś mówi? Oczywiście! Z szybkością drukarki laserowej jeszcze do niedawna odpowiedzielibyście, że chodzi o słynnego Amerykanina, który jako pierwszy zszedł na powierzchnię Księżyca. Od tamtej chwili minęło wiele dekad, aż tu niespodziewanie na całej planecie Ziemia znany stał się kolejny Armstrong. W roku 2023 uliczna sonda nie okaże się zatem już tak oczywista, mimo że ten człowiek to żaden sportowiec ani tym bardziej astronauta. Lecz nadal śmiało określę go mianem Człowieka-Rakiety. Dlaczego? Gdyż napisał i stworzył w swej głowie serial, który jest jest prawdziwą bombą wśród wielu produkcji stacji HBO. „Sukcesja” to dzieło realistyczne, wciągające niczym czarna dziura, powodujące szybsze bicie serca. Wiecie, taki tam dramat, trochę satyra i saga o rodzinie bogaczy, gdzie raczej nie ma komu kibicować. A mimo to sypią się nagrody, a Jesse Armstrong skacze z radości.

Róża, która kłuje wrażliwe serduszko, stawiając "Przecinek i kropkę" - Muzyczne Style
Róża Jędrzęjowska przedstawia pierwszą solową EPkę. Minialbum składający się z siedmiu utworów utrzymanych w klimacie alternatywnego popu doprawionego elektroniką. „Przecinek i kropka” można już streamować we wszystkich serwisach cyfrowych lub nabyć w postaci fizycznej (najlepiej jedno i drugie)! Warto, gdyż to suma historii inspirowanych życiem, bardzo poruszający debiut.

"Rebecca Thompson. Król Upiorów" – Młodzi wybrańcy kontra potężne zło! - Recenzje książek
Kiedy ujrzałem to oblicze siedzącej na tronie potężnej, ponurej, przesiąkniętej nikczemnością postaci, to nie było innego wyjścia jak… brać nogi za pas. Nie. Nie tym razem. Czas się z nią zmierzyć, a dokładniej z debiutancką, młodzieżową opowieścią urban fantasy wymyśloną przez R. K. Jaworowskiego – inżyniera informatyka. Tym bardziej, że to zupełna nowość na rynku wydawniczym, stworzona w gatunku „Filmowy styl książkowy” („Movie Book”), w której swoje „palce” maczała... Sztuczna Inteligencja.
Artykuły z tej samej kategorii

Jaki wybrać dekoder telewizji naziemnej DVB-T? - Sprzęt
Czy do odbierania programów z telewizji naziemnej potrzebujemy specjalnego urządzenia? Od 2013 roku w Polsce przejdziemy do nadawania telewizji naziemnej cyfrowym sygnałem.
To dopiero ryzyko. Zabójcze gogle VR dla odważnych graczy! - Sprzęt
Palmer Luckey to geniusz – pomyślą jedni. Palmer Luckey to socjopata o czarnym poczuciu humoru – stwierdzą inni. Dlaczego? Otóż dawny założyciel firmy Oculus VR (sprzedał ją Facebookowi), a obecnie pracownik rządu USA wpadł jakiś czas temu na pewien szokujący, acz niesamowity pomysł. I podobno wdraża już go w życie, wyprzedzając scenarzystów serialu „Black Mirror”. Ale o co się rozchodzi panie Ferdku? A o takie specjalne gogle wirtualnej rzeczywistości sąsiedzie, co to sobie założysz na oczy i grasz, a kiedy zginiesz w tej grze, to naprawdę też, aż ci „bańka” pęknie!
Xbox One S All-Digital Edition – konsola bez napędu z usługą Game Pass - Sprzęt
Pamiętacie czasy, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze konsole z serii Xbox? Ludzie kupowali je jak ciepłe bułeczki. Z roku na rok producenci prześcigali się w coraz to nowszych, odpicowanych sprzętach, które służyły nie tylko do gier. Aż wpadli na pewien szalony pomysł – napęd optyczny odstawić do lamusa. Jak postanowili, tak zrobili. I wydali w maju 2019 roku Xbox One S All-Digital Edition – konsolę z dyskiem o pojemności 1 TB, do której płyty nie włożymy.

Domowy symulator kierownicy do gier w Oplu Astrze - Sprzęt
Zobaczcie sami jak można wykorzystać standardową kierownicę gier komputerowych w Oplu Astrze i zbudować domowy symulator gier samochodowych.
Era kaset VHS jeszcze nie umarła! - Sprzęt
Dziś dla wielu bardzo młodych ludzi VHS brzmi jak jakiś dziwny, tajemniczy skrót. Ale dla ludzi 30-letnich i starszych oznacza coś magicznego i edukacyjnego, coś, z czym związane jest ich dzieciństwo, do czego czują ogromny sentyment. Czy na pewno Kaseta VHS, bo o niej właśnie mowa, jest niczym bezwartościowy relikt zamierzchłej przeszłości?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.427