O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Drukarki 3D – przyszłość i nowoczesna technika czy wielki bubel - Sprzęt

Naukowcy mówią – drukarki 3D zrewolucjonizują świat. Wynalazek na miarę internetu. Następna dekada to przyszłość drukarek 3D?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
8 355
Czas czytania:
10 761 min.
Kategoria:
Sprzęt
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4169 dni temu

Data dodania:
2013-02-26 16:27:57

Wynalazek praktyczny – drukarka 3D – to nic innego jak generator plastikowych podzespołów. Każdy z nas zapewne wie jak działa zwykła drukarka. Głowica wykonuje poziome przesunięcia nakładając na przesuwającą się kartkę fragmenty atramentu. Tym fragmentem jest najczęściej punkt składający się z maleńkiej kropelki atramentu. W taki sposób można wypełnić powierzchnię całej kartki.

 

 

Jak działa drukarka 3D?

 

Podobnie z drukarką 3D. Tym razem wypełniamy powierzchnię np. ciekłym plastikiem – materiałem dość plastycznym i po wykonaniu elementu wytrzymałym i sztywnym na rozciąganie i zgniatanie. Drukarka początkowo nakłada pierwszą warstwę materiału podobnie jak tradycyjna drukarka atrament – materiał jest rozprowadzany w przestrzeni dwuwymiarowej. Po wykonaniu pierwszej warstwy głowica podnosi się o np. 0,1 mm i wykonuje kolejną warstwę na tej już wykonanej. Drukowanie przypomina stawianie klocków jeden na drugim i z tego powstaje pełny obiekt.

 

Głowica drukarki przypomina swoim wyglądem pistolet do kleju na gorąco. Głowica nagrzewa się i topi surowiec do postaci ciekłej. Następnie w odpowiednim miejscu umieszcza kroplę, która zastygając przykleja się do innych wcześniej nałożonych warstw. Tak kropla po kropli tworzy się linia. Z linii tworzona jest płaszczyzna, a zbór kolejnych płaszczyzn drukowanych na sobie tworzy bryłę trójwymiarową, którą można wziąć w ręce.

 

Drukarka 3D składa się z głowicy drukującej materiał i suwnicy umożliwiającej precyzyjne przemieszczanie się głowicy w 3 wymiarach, lewo-prawo, przód-tył, góra-dół. Drukarka wykonuje model tzw. CAD – wykonany w programie 3D. Najpierw taki model należy wykonać w programie graficznym 3D, następnie wykonać kompilację modelu tak by drukarka wiedziała jak go wykonać warstwa po warstwie nakładając odpowiednio materiał. Im dłużej wykonywany „druk”, tym kropla materiału może być mniejsza i obiekt dokładniejszy. Obecnie druk małej bryły np. 10x10x10cmm może trwać kilkadziesiąt godzin!

 

 

 

 

Cena drukarek 3D

 

Niestety – obecnie drukarki 3D są w fazie produkcji i testów. Materiał z jakiego wykonuje się podzespoły pozostawia wiele do życzenia. Jego twardość, precyzja wykonania i elastyczność nie jest wierna oryginałowi – modelowi wykonanemu tradycyjną metodą np. poprzez wtrysk. Lepsze materiały często podczas pracy drukarki wytwarzają toksyczne substancje lotne, zatem dochodzi problem wentylacji pomieszczenia w którym znajduje się drukarka. Dodatkowym problemem jest cena. Pomimo skomplikowanego procesu – koszty samej drukarki maleją z roku na rok. Obecnie najtańszą drukarkę 3D można zbudować już za sumę 2000zł. Jednak ceny materiałów z którego wykonywane są druki 3D potrafią kosztować nawet 50zł za kilogram surowca.

 

Do druku wykorzystywany jest najczęściej materiał PLA – Polilaktyd. Jak sama nazwa wskazuje jest to polimer – surowiec do produkcji np. szybko degradowanych butelek plastikowych. Jest to w pełni ekologiczny materiał jednak bardzo słaby jeżeli chodzi o produkcję i zastosowanie niektórych obiektów np. wytrzymałość kół zębatych na tarcie i ścieranie.

 

Dobrym materiałem jest ABS – (poliakrylonitryl-co-butadien-co-styren) – materiał wykorzystywany do produkcji np. plastikowych przycisków lub obudów urządzeń elektronicznych – jest twardszy i bardziej wytrzymały od PLA – lecz troszkę droższy. Temperatura obróbki musi wynosić od 180 do 240 stopni C. Po wydruku należy obiekt wygrzać w temperaturze 70C od 1 do 4 godzin by uzyskać twardość i sztywność.

 

 

Przyszłość drukarek 3D

 

Naukowcy pracują nad otrzymaniem dobrego i jednocześnie taniego surowca do druku w drukarkach 3D. Być może obiecującym materiałem może być nylon. Być może zmieni się także proces wytopu, np. czynnikiem plastycznym będzie składnik chemiczny, a nie proces termiczny. Dobrze by było wykonać nadruk kompozytowy np. włókno węglowe (lekkie i wytrzymałe lecz obecnie drogie i technicznie niemożliwe).

 

 

Zastosowanie druku 3D

 

Jak mówią naukowcy drukarki 3D to przyszłość w domu. Będzie można wykonać na własne potrzeby element zamienny do wielu urządzeń i podzespołów mechanicznych. Od plastikowego przycisku w urządzeniu po koła zębate, od podzespołów ważnych urządzeń po klocki lego. Oczywiście – fajna perspektywa wykonania dowolnego elementu plastikowego – jeżeli się nam coś uszkodzi. Być może niektórych urządzeń nie będziemy musieli kupować – znaczną większość będzie można wydrukować sobie na domowej drukarce 3D. Powstał nawet projekt drukowania samej drukarki 3D – czyli powielania maszyny tej która tworzy sama siebie. Oczywiście elementy elektroniczne i np. serwa lub silniki należy wcześniej zakupić, ale np. koła zębate, elementy mocowania suwnic, podstawkę – będzie można wykonać na tej samej maszynie drukującej 3D.  

 

 

Marzy mi się...

 

Fascynacja drukiem 3D powstała z fantazji – wykonać domowymi sposobami dowolny element – albo nawet całe urządzenie. Być może nie za 10 czy 20 lat ale w przyszłości naukowcy opracują inne metody tworzenia podzespołów, z których będzie możliwość wyprodukowania – wydrukowania 3D np. układów scalonych, elementów stalowych, cewek, łożysk. Być może da się w sztuczny sposób wytworzyć materiały np. magnesy. Jest to marzenie, lecz do tego dążą te proste projekty drukowania w 3D zwykłych kloców lub kół zębatych. Wcześniej zaczynaliśmy od latawców, a dziś mamy odrzutowce przenoszące ludzi i towar w powietrzu. Może i drukarka 3D to taki latawiec, pomysł na rozbudowanie domowego przemysłu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

5 (5)

Mr Gadżet
785 dni temu

A jednak rewolucja. Po latach od publikacji tego tekstu w roku 2022 w czerwcu wydrukowano bowiem ludzkie ucho!
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 899

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22561

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14279

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11668

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14519

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 2022

Autor: pjTechnologie

Nadciąga 5G – cieszyć się czy bać? - Technologie

Od wieków bywa tak, że każda nowa technologia budzi wśród zwykłych śmiertelników strach lub co najmniej wątpliwości. Weźmy np. wynalezienie silnika parowego, rakiet wysyłających ludzi i sprzęt w przestrzeń kosmiczną czy wreszcie telefonii komórkowej. Początkowo te urządzenia i maszyny wyglądały jak demony, ale szybko zrozumiano, że więcej mają zalet niż wad. Dziś w dobie XXI wieku roku 2019, kiedy roboty coraz bardziej przypominają ludzi, a dostęp do Internetu jest powszechny, obawy nadal występują. Że spełni się scenariusz, jak z serii „Terminator”, że „dobra” technologia koniec końców zniszczy naszą cywilizację. A do tego zza rogu wychodzi już kolejny „monster”. To superszybka sieć 5G!

 -

Odwiedzin: 3986

Autor: pjTechnologie

Rewolucyjne okulary Google Glass - Technologie

Google Glass to oczekiwany prze wielu ludzi nowy gadżet. Czy odmieni sposób w jaki korzystamy z mobilnego sprzętu i kiedyś zastąpi wszechobecne tablety? Czas pokaże.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 8355

Autor: PaMSprzęt

Komentarze: 1

Drukarki 3D – przyszłość i nowoczesna technika czy wielki bubel - Sprzęt

Naukowcy mówią – drukarki 3D zrewolucjonizują świat. Wynalazek na miarę internetu. Następna dekada to przyszłość drukarek 3D?

 -

Odwiedzin: 478

Autor: PawuloniastyRecenzje gier

Komentarze: 1

"RoboCop: Rogue City" – "Żywy lub martwy, idziesz ze mną..." - Recenzje gier

„Żywy lub martwy - idziesz ze mną...” – zwykł mawiać stalowy glina potencjalnym aresztowanym. Czy jednak gracze, którzy jeszcze nie mieli okazji ów one-liner wypowiedzieć głosem słynnego, filmowego cyborga, powinni skusić się na wirtualną wycieczkę po Detroit, jaką zaserwowali rodzimi twórcy na początku listopada 2023 roku? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższej recenzji polskiej (!), wydanej m.in. na PC, gry „RoboCop: Rogue City”.

Wywiad z badaczem i pisarzem Igorem Witkowskim - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Jakiś czas temu publikujący na Altao.pl swoje artykuły Łukasz Kulak udał się do Warszawy, aby porozmawiać ze znanym badaczem dawnych cywilizacji, II wojny światowej (Trzeciej Rzeszy) i ufologiem – Igorem Witkowskim. Wywiad dotyczył między innymi książki pt. „Oś świata” i ruin Puma Punku. To tylko jego część. Cały będzie dostępny w lipcowym wydaniu miesięcznika „Czwarty Wymiar”.

 -

Odwiedzin: 23436

Autor: PaMZabawne

Czym jest amelinum? - Zabawne

Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

 -

Odwiedzin: 2650

Autor: pjKultura

Wręczono Literacką Nagrodę Nike 2015 - Kultura

4 października odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata Nike, czyli polskiej prestiżowej nagrody literackiej. Tym razem statuetka powędrowała w ręce kobiety – pisarki Olgi Tokarczuk za powieść pt. „Księgi Jakubowe” (Wydawnictwo Literackie).

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13869

Autor: PaMSprzęt

Komentarze: 2

Jaki wybrać dekoder telewizji naziemnej DVB-T? - Sprzęt

Czy do odbierania programów z telewizji naziemnej potrzebujemy specjalnego urządzenia? Od 2013 roku w Polsce przejdziemy do nadawania telewizji naziemnej cyfrowym sygnałem.

 -

Odwiedzin: 4910

Autor: pjSprzęt

Komentarze: 1

Xbox One S All-Digital Edition – konsola bez napędu z usługą Game Pass - Sprzęt

Pamiętacie czasy, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze konsole z serii Xbox? Ludzie kupowali je jak ciepłe bułeczki. Z roku na rok producenci prześcigali się w coraz to nowszych, odpicowanych sprzętach, które służyły nie tylko do gier. Aż wpadli na pewien szalony pomysł – napęd optyczny odstawić do lamusa. Jak postanowili, tak zrobili. I wydali w maju 2019 roku Xbox One S All-Digital Edition – konsolę z dyskiem o pojemności 1 TB, do której płyty nie włożymy.

 -

Odwiedzin: 655

Autor: adminSprzęt

Komentarze: 1

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt

Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

 -

Odwiedzin: 9070

Autor: PaMSprzęt

Domowy symulator kierownicy do gier w Oplu Astrze - Sprzęt

Zobaczcie sami jak można wykorzystać standardową kierownicę gier komputerowych w Oplu Astrze i zbudować domowy symulator gier samochodowych.

 -

Odwiedzin: 11483

Autor: pjSprzęt

Komentarze: 1

Era kaset VHS jeszcze nie umarła! - Sprzęt

Dziś dla wielu bardzo młodych ludzi VHS brzmi jak jakiś dziwny, tajemniczy skrót. Ale dla ludzi 30-letnich i starszych oznacza coś magicznego i edukacyjnego, coś, z czym związane jest ich dzieciństwo, do czego czują ogromny sentyment. Czy na pewno Kaseta VHS, bo o niej właśnie mowa, jest niczym bezwartościowy relikt zamierzchłej przeszłości?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.470

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję