O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Jaki wybrać dekoder telewizji naziemnej DVB-T? - Sprzęt

Czy do odbierania programów z telewizji naziemnej potrzebujemy specjalnego urządzenia? Od 2013 roku w Polsce przejdziemy do nadawania telewizji naziemnej cyfrowym sygnałem.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
14 012
Czas czytania:
20 277 min.
Kategoria:
Sprzęt
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4457 dni temu

Data dodania:
2012-09-26 11:31:18

Od 31 lipca 2013 roku w Polsce przejdziemy na cyfrowe nadawanie sygnału radiowo-telewizyjnego zwanego DVB-T. Wszystkie nadajniki analogowe zostaną wyłączone. Od 2011 roku testowo włączane są nadajniki sygnału DVB-T. Oznacza to iż na starszych typach odbiorników telewizyjnych nie będzie możliwości odbioru telewizji naziemnej (z prostej anteny Polsat-owskiej, pokojowej itp.). Zaletą przejścia na cyfrowe nadawanie jest zwężenie pasma nadawania w porównaniu do sygnału analogowego. Na częstotliwości analogowej jednego kanału można wyemitować kilka programów telewizyjnych w cyfrowej jakości lub kanał cyfrowy w jakości HD.

 

Powstały urządzenia, które umożliwiają odbiór programów cyfrowych z telewizji naziemnej na standardowych odbiornikach telewizyjnych (jeżeli posiadasz stary typ odbiornika możesz kupić dekoder DVB-T, do oglądania programów nadawanych drogą cyfrową). Dekoder nadaje się do każdego telewizora, które posiada wejście AV, czyli prawie wszystkie telewizory wyprodukowane po 1990 roku. Niektóre jeszcze nowe telewizory typu LCD jeszcze nie miały wbudowanego dekodera wewnątrz telewizora pomimo wejść HDMI. Do takiego odbiornika TV również należy dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T. Można go podłączyć pod telewizor kablem HDMI, aby poprawnie odbierać sygnał cyfrowy.

 

Co powinien obsługiwać dekoder DVB-T do odbioru telewizji cyfrowej w Polsce:

 

  • standard emisji DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)

  • radzić sobie z obsługą formatu SD i HD (dla sygnału wizji) kodowanych w systemie MPEG-4 (dokładniej H.264/AVC)

  • formaty audio mono, stereo i dwa dźwięki (osobne ścieżki dla prawego i lewego kanału), oraz dźwięk dookólny 5.1, kodowanych w systemie MPEG-2 Layer II oraz AC- 3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Może skalować dźwięk do formatu stereo.

  • Skalowanie obrazu w dół z telewizji HD na niższą dopasowaną do podłączonego odbiornika TV.

 

Bardziej zaawansowane dekodery posiadają czytnik USB do podłączenia urządzeń pamięci masowej, na którą można nagrywać programy nadawane w cyfrowym systemie. Co więcej, taki dekoder pozwala na odtworzenie większości popularnych formatów tj. mp3, wma, jpg, avi, mpeg itp. Nie musimy kupować w takim przypadku domowego odtwarzacza plików, gdyż na dekoderze otworzymy film zapisany w formacie avi, mpeg, muzykę mp3, zdjęcia w formacie jpg.

 

 

 

Zwróciliśmy uwagę na poniższe dekodery DVBT:

 

WIWA HD-90

Dekoder DVBT który posiada metalową obudowę, wbudowany zasilacz, zewnętrzny ekranik pokazujący aktualny odbierany program i złącze USB. Ekranik po wyłączeniu urządzenia pokazuje aktualną godzinę. Urządzenie posiada wszystkie potrzebne wyjścia takie jak HDMI, wyjście AV, wyjście EURO / SCART, analogowe wyjście audio, oraz cyfrowe wyjście audio do kina domowego COAXIAL na tylnym panelu. Do pracy potrzebna jest antena zewnętrzna podłączana pod specjalne wejście RF IN. Urządzenie posiada dodatkowe wyjście antenowe RF OUT. Urządzenie pracuje z następującymi formatami cyfrowymi: DVB-T 25 Hz H.264 MPEG-4 Full HD, MPEG-2, co zapewnia prawidłową pracę w standardach cyfrowego nadawania programów w Polsce.

 

Urządzenie na przednim panelu zostało wyposażone w złącze USB do nagrywania programów na nośnikach pamięci USB oraz w player odtwarzający najpopularniejsze formaty video: MKV, H.264/AVC, AVI, XVID, MPEG-4,MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV oraz AUDIO: E-AC3, AC3, MP3, WMA, WAV, ACC/WMA, wyjście sygnału DTS (zewnętrzny dekoder po złączu HDMI). Niestety nie obsługuje formatu FLAC. W rozszerzeniach jpg, png i bmp możemy uruchomić prezentację slajdów zdjęć. Urządzenie ma problemy z wyświetlaniem filmów z rozdzielczością Full HD.

fot_026_A64.jpg[BIG][DUŻE]Cena urządzenia około 100zł

 

 

 

 

Kruger&Matz KM00186 twin tuner

 

Jako ciekawą alternatywę naszą uwagę zwrócił model Kruger&Matz KM00186. Jest to w efekcie podwójny tuner DVBT dzięki temu możemy oglądać inny program, a rejestrować obraz z innego programu za pomocą wbudowanego drugiego tunera. Dekoder posiada wyjścia: HDMI, AV, audio analog, EURO/SCART, wyjście video CVBS, wyjście coaxial, USB 2.0 , wyjście component.

 

Parametry:

- dekoder video: MPEG-2 MP@HL, AVC/H.264 HP@L4.1, MPEG-4 ASP
- dekoder audio: AAC/AC3/PCM/E-AC3/MPEG-2 Layer 2
- format video: 4:3/16:9/auto
- rozdzielczość video: 1920*1080

 

 

 

Tuner:
- wejście antenowe RF: IEC FEMALE
- zakres częstotliwości: 174 ~ 230MHz (VHF), 470 ~ 862MHz (UHF)
- wyjście RF (LOOPTHROUGH)
- modulacja: QPSK/16QAM/64QAM 
- spektrum OFDM: 2k i 8k
- pasmo: 7MHz, 8Mhz

 

fot_072_A0.jpg[BIG][DUŻE]Cena urządzenia około 180zł.

 

 

 

Ferguson Ariva T65

Po obejrzeniu i gruntownej analizie kilkudziesięciu modeli dekoderów DVBT polecamy w stosunku do ceny model Ferguson Ariva T65. W cenie około 160-180zł dekoder posiada bardzo dużo zalet. Ma bardzo elegancką obudowę, z wbudowanym wyświetlaczem i wbudowanym zasilaczem. Bardzo czysto odtwarza programy telewizyjne i umożliwia ich nagrywanie. Odtwarza większość popularnych formatów audio i video. Posiada funkcję przesunięcia czasowego TIME SHIFT. Poza kilkoma drobnostkami model T65 jest godny polecenia, do odtwarzania obrazu z cyfrowej telewizji naziemnej i jako zestaw domowego odtwarzacza multimedialnego.

 

fot_012_A53.jpg[BIG][DUŻE]

Cena urządzenia około 180zł.

 

 

 

Ferguson Ariva 250 Combo

Po obejrzeniu i gruntownej analizie kilkudziesięciu modeli dekoderów DVBT stwierdzamy iż najlepszy w stosunku do możliwości i funkcji okazał się model Ferguson Ariva 210 Combo. Jest to kombajn umożliwiający dekodowanie obrazu satelitarnego DVBS i DVBS2 i telewizji naziemnej DVBT. Dodatkowym atutem jest odtwarzanie formatów Video:  MPEG oraz MKV, AUDIO:  MP3, OGG, FLAC, oraz zdjęć JPEG. Urządzenie wyposażono w system timeshift – umożliwiający nagrywanie sygnału od momentu jego uaktywnienia. W efekcie możemy powrócić do dowolnego wyemitowanego fragmentu w czasie emisji filmu, wydarzenia sportowego i dalej kontynuować oglądanie programu z opóźnieniem. Ferguson posiada dwie głowice co zapewnia jednoczesny zapis obrazu na pamięci flash / hdd i oglądanie innego obrazu w jednym czasie. W tylnej części obudowy znajdują się wymagane wyjścia tj. HDMI, LAN RJ45, SPDF – cyfrowe audio wyjście optyczne (światłowód), EURO/SCART, audio analog itp. Jako kombajn Ferguson posiada wejście cyfrowe DVBS oraz cyfrowe wejście DVBT. Urządzenie można wyposażyć w karty dekodujące sygnał kodowany.

fot_017_A30.jpg[BIG][DUŻE]

Cena urządzenia około: 350zł

 

 

 

Ciężko polecić konkretny model dekodera DVBT. Jeżeli ma to być urządzenie do odtwarzania tylko telewizji naziemnej wystarczy prosty i najtańszy dekoder, byle jego oprogramowanie nie stwarzało większych problemów i trudności w postaci częstych zawieszeń systemu. Dla bardziej wymagających istnieją domowe kombajny, które oprócz telewizji naziemnej posiadają dekoder telewizji satelitarnej i dekoder większości popularnych kodeków audio/video, połączenie z siecią Internet do odtwarzania radia internetowego, możliwością nagrywania. Staraliśmy się przedstawić modele w klasie cenowej, które posiadały ciekawe funkcje i wymagane wyjścia, które sprawią że korzystanie z urządzenia stanie się przyjemniejsze i wygodniejsze. Oczywiście decyzja należy do Ciebie lecz warto czasami decyzję przemyśleć i dokonać analizy co oferują dekodery i czy można połączyć kilka urządzeń razem w dobrej cenie. Zmniejszamy tym samym ilość urządzeń podłączonych do odbiornika TV i zestawu kina domowego.

 

 

 

 

Ciekawostka:

 

W ofercie nawigacji satelitarnej model LARK Freebird 50.7 HD DVBT został wyposażony we wbudowany dekoder telewizji naziemnej DVBT. Dodatkowo posiada własną wysuwaną małą antenkę do odbioru sygnału. Wykonaliśmy testy urządzenia i dekoder w większych miastach odbierał telewizję bez zarzutu. W mniejszych miejscowościach urządzenie odbierało sygnał po dokładnym ustawieniu antenki. W czasie jazdy sygnał okazał się za słaby lub obraz zatrzymywał się. Urządzenie nadaje się do oglądania telewizji na postoju i chyba do tego nawigacja była stworzona, gdyż w czasie jazdy samochodem może rozpraszać kierowcę.   

fot_00_A4.jpg[BIG][DUŻE]

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Jaki wybrać dekoder telewizji naziemnej DVB-T?

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

re
637 dni temu

Czy w takich sprawach warto się zwrócić o taki consulting IT - https://www.teleaudyt.pl/uslugi-informatyczne/consulting-it/ ? Firmy ogarniają takie rzeczy, czy to jednak potrzebni są inni specjaliści?
Dodaj opinię do tego komentarza

-1 (15)

Niki
4319 dni temu

Zapomnieliście o trzecim chipsecie obecnym na rynku do porównania.
Novatec ma zupełnie inne, bardzo oryginalne menu od prezentowanych tutaj Mstar i Ali.
Polecam opis:
http://tunery.tv/tunerytv-mediatech-mt-4165-test,83.html
Nie wspominając już o tym, że są także nowe dekodery WIWY z pilotami, które sterują także telewizorem...
Warto uzupełnić opis.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 859 dni temu

liczba odwiedzin: 1058

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4347 dni temu

liczba odwiedzin: 22921

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4322 dni temu

liczba odwiedzin: 14493

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4157 dni temu

liczba odwiedzin: 11867

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4364 dni temu

liczba odwiedzin: 14779

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4329 dni temu

liczba odwiedzin: 20466

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2023 dni temu

liczba odwiedzin: 35738

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4219 dni temu

liczba odwiedzin: 20143

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4297 dni temu

liczba odwiedzin: 23179

Teraz czytane artykuły

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4457 dni temu

liczba odwiedzin: 14012

autor:bartoszkeprowski(3372 pkt)

utworzony: 1496 dni temu

liczba odwiedzin: 3900

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 2366 dni temu

liczba odwiedzin: 4509

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 2455 dni temu

liczba odwiedzin: 3353

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 1162 dni temu

liczba odwiedzin: 1259

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 3817 dni temu

liczba odwiedzin: 9498

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 2435 dni temu

liczba odwiedzin: 3280

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1805 dni temu

liczba odwiedzin: 2612

Nowości

Artykuły z tej samej kategorii

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 3561 dni temu

liczba odwiedzin: 8225

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 2007 dni temu

liczba odwiedzin: 5059

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 386 dni temu

liczba odwiedzin: 828

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4413 dni temu

liczba odwiedzin: 9284

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 2973 dni temu

liczba odwiedzin: 11891

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4304 dni temu

liczba odwiedzin: 8491

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 755 dni temu

liczba odwiedzin: 2603

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 285 dni temu

liczba odwiedzin: 412

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4445 dni temu

liczba odwiedzin: 4433

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.171

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję