O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie

Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
13 340
Czas czytania:
19 415 min.
Kategoria:
Technologie
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4156 dni temu

Data dodania:
2012-07-20 09:52:09

Wszyscy, którzy mają do czynienia z piłą tarczową umieszczoną na stole, wiedzą jak jest ona niebezpieczna. Wiedzą, ale zaniedbują przepisy BHP lub nie zdają sobie sprawy. Często jeżeli nigdy nie uczestniczyliśmy osobiście w zdarzeniu nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Ignorujemy ostrzeżenia, porady i przepisy BHP bo przecież pracujemy z niebezpiecznym narzędziem od lat i obchodzimy się z nim poprawnie, co nie oznacza ostrożnie. Pośpiech i rutyna powodują wypadki. Często słyszymy o zdarzeniach wśród fachowców, którzy nigdy nie pozwoliliby sobie na błąd, lub zawsze wykonywali swoją pracę rzetelnie. Widzimy to w motoryzacji, w której nowoczesna technika wchodzi wielkimi krokami. Od producentów samochodów oczekujemy pojazdu bezpiecznego, dlatego na pokładzie znajdziemy mnóstwo elektroniki, która kontroluje i przewiduje nasze ruchy, aby zareagować w razie potrzeby. Są systemy kontroli trakcji, hamowania, a nawet w ostateczności poduszki i kurtyny powietrzne sterowane komputerowo ratujące życie.

 

W dziedzinie elektryki, elektronika również zabezpiecza nas przed wypadkiem porażenia prądem elektrycznym. Elektroniczny układ różnicowy sprawdza, czy wystąpiła różnica potencjałów pomiędzy fazą a zerem. Jeżeli popłynął prąd, a w układzie zero (masa) nie pojawił się potencjał elektryczny, układ zostanie wyłączony, ratując być może życie. Efekt ma zabezpieczać organizm przed przypadkowym porażeniem prądem elektrycznym (przypadkowe dotknięcie fazy).

 

Z połączenia motoryzacji i elektryki powstało elektroniczno-mechaniczne zabezpieczenie piły tarczowej ratującej nasze ciało przed obrażeniami.

 

Ostatnio elektronika wchodzi w różne dziedziny życia. Dziś chcemy zaprezentować zabezpieczenie piły tarczowej przed przypadkowym skaleczeniem się lub co gorsza ucięciem kończyn ciała. Nowością w tym przypadku jest układ, zastosowany na pile, rzecz z pozoru mało popularna w użytkowaniu, lecz bardzo niebezpieczna szczególnie wśród amatorów. Często, aby wykonać cięcie precyzyjne musimy przyłożyć kawałek drewna bardzo blisko piły. Przy prędkości obracającej się tarczy przesuwamy palce blisko zębów piły. Mały błąd może doprowadzić do tragedii. Z pomocą przychodzi nam innowacyjny układ zabezpieczający. Podłożenie palca bezpośrednio pod piłę na kilkanaście minimetrów od niej, powoduje zablokowanie pracy maszyny. Blokada działa podobnie do napinacza pasów w samochodzie. Układ podaje impuls do hamulca piły, który wywoła w kilka milisekund małą eksplozję, odciągając na piłę specjalny zestaw blokad. Piła zatrzyma się w ciągu kilku kolejnych milisekund. Następnie ten sam układ spowoduje cofnięcie się tarczy piły do wewnątrz stołu ratując nasze dłonie.

 

Sekretem blokady jest układ badający różnicę potencjału prądu elektrycznego przy samej tarczy piły. Każdy z nas posiada pewien potencjał elektryczny. Przykładając rękę blisko detektora zaburzamy w jego otoczeniu pole elektromagnetyczne. Detektor wykrywa pole i stosuje zabezpieczenie. Drzewo jest izolatorem i nie zaburza pola elektromagnetycznego dlatego piła nie zatrzymuje się podczas rutynowej pracy. Wystarczy podłożyć palec milimetr przed piłą, aby zmieniło się pole eletromagnetyczne. Jeżeli stosujemy surowe mięso zabezpieczenie nie zadziała, ponieważ surowe mięso nie zmieni pola elektromagnetycznego lub nie zmieni potencjału podczas dotknięcia piły. Inaczej, jeżeli przytrzymamy mięso ręką, nadając pewien potencjał elektryczny. Piła jest anteną dla detektora pola elektromagnetycznego wykrywającego najmniejszą zmianę potencjału bezpośrednio przy tarczy. Całość jest pokazana na poniższym filmie. Pytanie, ile zapłacimy za taką maszynę? (elektronika nie jest już taka droga więc może niedługo pojawi się takie zabezpieczenie w każdej sprzedawanej pile tarczowej).  

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

re
657 dni temu

Tutaj macie pełne info, zobaczcie - https://www.tarbonus.pl/oddzial-szkoleniowy-kielce/
Szkolenie BHP w Kielcach. Moim zdaniem takie rzeczy lepiej robić na zewnątrz, gdzie po prostu mają do takich tematów pełne przygotowanie i w sumie to chyba wszystko, co ma znaczenie.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 699

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22156

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14038

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11486

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14130

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 13340

Autor: PaMTechnologie

Komentarze: 1

Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie

Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?

"PS Jestem" – Anielka powraca z drugim singlem! - Zespoły i Artyści

„Słuchając tej pięknej muzyki, nawet deszczowy i ponury dzień staje się piękny, a serce zaczyna na nowo żyć”. Tak jeden ze słuchaczy skomentował kolejny utwór Anielki. Trudno nie zgodzić się z jego słowami. Już pierwszy singiel pt. „Sen” sprawił, że znikały wszelkie nocne koszmary, a zamiast nich pojawiała się nadzieja. W „PS Jestem” młoda artystka ponownie udowadnia, jak wielką ma wrażliwość. Jeżeli w kolejnych piosenkach także będzie zaskakiwać mądrymi tekstami i „pieścić” uszy melomanów swoim głosem, to na pewno otrzymamy wspaniałą, dojrzałą płytę.

 -

Odwiedzin: 1249

Autor: adminNowinki motoryzacyjne

Komentarze: 1

Auto firmy Klein Vision, które lata i pokonuje prawie 100 km! - Nowinki motoryzacyjne

Mamy XXI wiek. Rok 2021. Wydaje się więc, że w branży motoryzacyjnej nic już nie powinno nas zaskoczyć. Widząc jednak na niebie latające auto, można przecierać oczy z niedowierzania. Co prawda nie przypomina ono jeszcze pojazdów z filmów „Piąty element” i „Łowca androidów”, ale i tak można być dumnym z projektantów pracujących w słowackiej firmie Klein Vision. AirCar pod koniec czerwca zaliczył praktyczny lot testowy pomiędzy dwoma miastami! Czy to oznacza, że wkrótce trafi do masowej produkcji?

"Jesteś i kusisz" – jesienny love song Adama Bienia - Muzyczne Style

„Żadnym gestem nie musisz, ale jesteś i kusisz, więc przytulam cię” – śpiewa Adam Bień i sprawia, że jesienne zachody słońca stają się bardziej magiczne i przyjemne. Nie wierzycie? Koniecznie przesłuchajcie jego love song!

 -

Odwiedzin: 22283

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda

Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.

Nowości

Sentymentalna muzyczna podróż Donia i TKM'a do lat 90.! "Japońskie Zabawki" już w sieci! - Muzyczne Style

To dopiero był pojazdy! Nie pamiętacie? No to Doniu oraz TKM przeniosą Was w rapowym stylu do złotych lat japońskiej motoryzacji w swoim najnowszym singlu "Japońskie Zabawki".

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style

Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale

Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści

Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści

Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

 -

Odwiedzin: 256

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje

Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 19843

Autor: PaMTechnologie

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie

Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Holograficzna rzeczywistość - Technologie

"Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg".

 -

Odwiedzin: 8247

Autor: pjTechnologie

Komentarze: 1

Grafen – rewolucja, wytrzymałość i szybkość - Technologie

Pod koniec grudnia 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił wszem i wobec : „Polska jako pierwsza na świecie zacznie prowadzić produkcję grafenu na skalę przemysłową”. Powinniśmy być z tego powodu dumni. Co zatem kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

 -

Odwiedzin: 7607

Autor: PaMTechnologie

Skuteczne wygłuszanie dźwięku czyli Acoustiblok - Technologie

Czy istnieje materiał, który jest idealnym izolatorem akustycznym? Do tej pory wygłuszenie np. pomieszczeń było bardzo trudnym zadaniem. Nie było materiału budowlanego, który by miał doskonałe właściwości pochłaniające fale dźwiękowe. Czy współczesna chemia poradziła sobie i z tym problemem?

 -

Odwiedzin: 2583

Autor: pjTechnologie

Komentarze: 1

Elon Musk chce połączyć ludzki mózg z maszyną! - Technologie

Elon Musk. Miliarder, wizjoner, marzyciel, człowiek, który nie przestaje zaskakiwać swoimi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zbudował super rakietę Falcon Heavy, wysłał w kosmos samochód Teslę Roadster, pracuje nad pociągiem próżniowym HyperLoop. A podczas niedawnej konferencji w San Francisco zdradził, że jego kolejna, założona w 2016 roku firma NeuraLink, intensywnie dopracowuje interfejs, dzięki któremu… nasz mózg połączy się z komputerem.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.561

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję