O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie

Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
13 571
Czas czytania:
19 667 min.
Kategoria:
Technologie
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4299 dni temu

Data dodania:
2012-07-20 09:52:09

Wszyscy, którzy mają do czynienia z piłą tarczową umieszczoną na stole, wiedzą jak jest ona niebezpieczna. Wiedzą, ale zaniedbują przepisy BHP lub nie zdają sobie sprawy. Często jeżeli nigdy nie uczestniczyliśmy osobiście w zdarzeniu nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Ignorujemy ostrzeżenia, porady i przepisy BHP bo przecież pracujemy z niebezpiecznym narzędziem od lat i obchodzimy się z nim poprawnie, co nie oznacza ostrożnie. Pośpiech i rutyna powodują wypadki. Często słyszymy o zdarzeniach wśród fachowców, którzy nigdy nie pozwoliliby sobie na błąd, lub zawsze wykonywali swoją pracę rzetelnie. Widzimy to w motoryzacji, w której nowoczesna technika wchodzi wielkimi krokami. Od producentów samochodów oczekujemy pojazdu bezpiecznego, dlatego na pokładzie znajdziemy mnóstwo elektroniki, która kontroluje i przewiduje nasze ruchy, aby zareagować w razie potrzeby. Są systemy kontroli trakcji, hamowania, a nawet w ostateczności poduszki i kurtyny powietrzne sterowane komputerowo ratujące życie.

 

W dziedzinie elektryki, elektronika również zabezpiecza nas przed wypadkiem porażenia prądem elektrycznym. Elektroniczny układ różnicowy sprawdza, czy wystąpiła różnica potencjałów pomiędzy fazą a zerem. Jeżeli popłynął prąd, a w układzie zero (masa) nie pojawił się potencjał elektryczny, układ zostanie wyłączony, ratując być może życie. Efekt ma zabezpieczać organizm przed przypadkowym porażeniem prądem elektrycznym (przypadkowe dotknięcie fazy).

 

Z połączenia motoryzacji i elektryki powstało elektroniczno-mechaniczne zabezpieczenie piły tarczowej ratującej nasze ciało przed obrażeniami.

 

Ostatnio elektronika wchodzi w różne dziedziny życia. Dziś chcemy zaprezentować zabezpieczenie piły tarczowej przed przypadkowym skaleczeniem się lub co gorsza ucięciem kończyn ciała. Nowością w tym przypadku jest układ, zastosowany na pile, rzecz z pozoru mało popularna w użytkowaniu, lecz bardzo niebezpieczna szczególnie wśród amatorów. Często, aby wykonać cięcie precyzyjne musimy przyłożyć kawałek drewna bardzo blisko piły. Przy prędkości obracającej się tarczy przesuwamy palce blisko zębów piły. Mały błąd może doprowadzić do tragedii. Z pomocą przychodzi nam innowacyjny układ zabezpieczający. Podłożenie palca bezpośrednio pod piłę na kilkanaście minimetrów od niej, powoduje zablokowanie pracy maszyny. Blokada działa podobnie do napinacza pasów w samochodzie. Układ podaje impuls do hamulca piły, który wywoła w kilka milisekund małą eksplozję, odciągając na piłę specjalny zestaw blokad. Piła zatrzyma się w ciągu kilku kolejnych milisekund. Następnie ten sam układ spowoduje cofnięcie się tarczy piły do wewnątrz stołu ratując nasze dłonie.

 

Sekretem blokady jest układ badający różnicę potencjału prądu elektrycznego przy samej tarczy piły. Każdy z nas posiada pewien potencjał elektryczny. Przykładając rękę blisko detektora zaburzamy w jego otoczeniu pole elektromagnetyczne. Detektor wykrywa pole i stosuje zabezpieczenie. Drzewo jest izolatorem i nie zaburza pola elektromagnetycznego dlatego piła nie zatrzymuje się podczas rutynowej pracy. Wystarczy podłożyć palec milimetr przed piłą, aby zmieniło się pole eletromagnetyczne. Jeżeli stosujemy surowe mięso zabezpieczenie nie zadziała, ponieważ surowe mięso nie zmieni pola elektromagnetycznego lub nie zmieni potencjału podczas dotknięcia piły. Inaczej, jeżeli przytrzymamy mięso ręką, nadając pewien potencjał elektryczny. Piła jest anteną dla detektora pola elektromagnetycznego wykrywającego najmniejszą zmianę potencjału bezpośrednio przy tarczy. Całość jest pokazana na poniższym filmie. Pytanie, ile zapłacimy za taką maszynę? (elektronika nie jest już taka droga więc może niedługo pojawi się takie zabezpieczenie w każdej sprzedawanej pile tarczowej).  

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

re
800 dni temu

Tutaj macie pełne info, zobaczcie - https://www.tarbonus.pl/oddzial-szkoleniowy-kielce/
Szkolenie BHP w Kielcach. Moim zdaniem takie rzeczy lepiej robić na zewnątrz, gdzie po prostu mają do takich tematów pełne przygotowanie i w sumie to chyba wszystko, co ma znaczenie.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 824

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22407

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14170

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11599

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14331

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 13571

Autor: PaMTechnologie

Komentarze: 1

Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie

Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?

 -

Odwiedzin: 1663

Autor: PontonRecenzje filmów

Komentarze: 1

"Krzyk" – Z requelowym slasherem ci do twarzy - Recenzje filmów

„Krzyk” powrócił po 10 latach! Zróbmy więc hałas! Nie będę ukrywał, że jest to moja ulubiona slasherowa seria i poza poprzednią, czwartą odsłoną trzyma wysoki poziom. Mając w głowie poprzednią część, nieco się bałem, czy nie będzie powtórki z (nie)rozrywki, ale Matt Bettinelli-Olpin oraz Tyler Gillett pozytywnie mnie zaskoczyli „Zabawą w pochowanego” i pomyślałem sobie, że są to idealni ludzie do tego projektu. „Krzyk” nigdy nie traktował się turbo serio, trochę wyśmiewając poważne, sztywne horrory/thrillery i liczyłem, że ponownie tego doświadczę. Czy się myliłem? Oj, nie, nie, nie.

 -

Odwiedzin: 29537

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda

Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

"Capone" – Cierpienia chorego gangstera - Recenzje filmów

Wydawało się, że zapraszając na pokład Toma Hardy’ego, Matta Dillona i Kyle’a Maclachlana, reżyser Josh Trank „spłodzi” co najmniej dobry film oparty na faktach. Tymczasem już sam zwiastun pokazał, że „Capone” (tak, ten słynny Capone) będzie raczej opowieścią na granicy pastiszu niż poważnym dramatem kryminalnym z psychologicznym zacięciem w tle. Z samym filmem jest jeszcze gorzej…

 -

Odwiedzin: 387

Autor: adminKultura

Oficjalny plakat i Miss Moneypenny: Octopus Film Festival 2023! - Kultura

8 sierpnia w Gdańsku rozpocznie się 6. edycja Octopus Film Festival. Ta najbardziej nieoczywista imprezy filmowa w Polsce potrwa przez kilka dni (finał przewidziano na 13 sierpnia). Na widzów ponownie czeka morze kina gatunkowego w industrialnych przestrzeniach, takich jak stocznia czy buzująca wakacyjną energią Ulica Elektryków. Szczegółowy program poznamy tuż przed samym festiwalem, ale już wiemy, jak prezentuje się plakat oraz ogólna identyfikacja wizualna, a także podajemy nową informację: Octopus odwiedzi Barbara Bouchet, czyli filmowa Moneypenny.

Nowości

 -

Odwiedzin: 58

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 137

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 74

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 206

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 20022

Autor: PaMTechnologie

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie

Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Holograficzna rzeczywistość - Technologie

"Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg".

 -

Odwiedzin: 8358

Autor: pjTechnologie

Komentarze: 1

Grafen – rewolucja, wytrzymałość i szybkość - Technologie

Pod koniec grudnia 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił wszem i wobec : „Polska jako pierwsza na świecie zacznie prowadzić produkcję grafenu na skalę przemysłową”. Powinniśmy być z tego powodu dumni. Co zatem kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

 -

Odwiedzin: 7713

Autor: PaMTechnologie

Skuteczne wygłuszanie dźwięku czyli Acoustiblok - Technologie

Czy istnieje materiał, który jest idealnym izolatorem akustycznym? Do tej pory wygłuszenie np. pomieszczeń było bardzo trudnym zadaniem. Nie było materiału budowlanego, który by miał doskonałe właściwości pochłaniające fale dźwiękowe. Czy współczesna chemia poradziła sobie i z tym problemem?

 -

Odwiedzin: 708

Autor: adminTechnologie

Komentarze: 1

Antikythera – tajemniczy mechanizm sprzed tysięcy lat - Technologie

Indiana Jones odkrył, do czego służyła. Ale takie wyjaśnienie to tylko bajka dla osób pragnących oddać się przygodzie przez wielkie P. A czym tak naprawdę jest i była Antikythera, a więc znana na całym świecie, starożytna mechaniczna maszyna z brązu, która została znaleziona we wraku rzymskiego statku w roku 1900, niedaleko greckiej, malowniczej wyspy?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.522

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję