O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone! - Zdrowie i uroda

Lato. Dla wielu z nas to zapewne ulubiona pora roku. Wypoczynek nad morzem, pływanie w jeziorze, rowerki wodne, piłka plażowa – długo można wymieniać wakacyjne atrakcje. I to „cudowne” słońce, które, jak śpiewał zespół Sami, „świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami”. Tylko często zapominamy, że przy temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się zabójcze…

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (12944 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 757
Czas czytania:
1 953 min.
Kategoria:
Zdrowie i uroda
Autor:
pj (12944 pkt)
Dodano:
1633 dni temu

Data dodania:
2019-06-14 12:24:03

W roku 2019 tropikalne upały dały o sobie znać dość szybko, bo już na początku czerwca. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pomarańczowy alert dla większości województw, informując jednocześnie o groźnej pogodzie – przy takiej gorączce potężne burze i gradobicie to nie żadna anomalia (sam, jak miliony innych mieszkańców Polski, otrzymałem SMS-a z ostrzeżeniem). W szkołach skrócono lekcje, w zakładach pracy można było brać urlop na żądanie. Niestety, mimo licznych przestróg, nie wszyscy przejmują się, że na ich termometrach słupki rtęci wychodzą już niemal poza skalę. Leżą plackiem, ciesząc się brązowym kolorem i zapominając o ryzyku udaru czy zwykłych poparzeniach – olejki nie zawsze pomagają. A o takich problemach, jak przyspieszone starzenie się skóry i rozwój niektórych nowotworów to już zupełnie. Mało tego, zamykają w rozgrzanych autach zwierzęta, a nawet – co gorsze – własne dzieci i wnuki – o czym niedawno znów było głośno.

 

Wysoka temperatura atakuje – co robić, aby być bezpiecznym?

 

Tropikalny upał może doprowadzić nasze ciało do udaru słonecznego, odwodnienia lub szoku termicznego. Każda z tych dolegliwości jest bardzo groźna. W tej części artykułu dowiecie się, jakich zasad należy przestrzegać, by nie stać się ofiarą bezlitosnego letniego słońca.

 

Udar słoneczny/cieplny

 

Z udarem mamy do czynienia, kiedy długo przebywamy na słońcu. Przez bezpośrednie działania promieni słonecznych dochodzi do przegrzania głowy, a w następstwie do zaburzenia mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie! Początkowymi objawami są: odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju. Po nich pojawi się wysoka gorączka, przyspieszanie tętna i częstotliwości oddechów. A na koniec utrata przytomności…

 

Aby pomóc człowiekowi, którego dopadł udar, trzeba przede wszystkim zabrać go w zacienione miejsce. A następnie stopniowo schładzać wszelkimi dostępnymi sposobami – np. owijać wilgotnymi tkaninami, podawać schłodzone napoje z odrobiną soli. W przypadku, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni należy jednak przerwać chłodzenie i wezwać lekarze – szczególnie wtedy, gdy może dojść do zaburzeń krążenia i zawału serca.

 

Wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Warto więc często odpoczywać w klimatyzowanych pomieszczeniach i brać chłodną kąpiel. Co więcej, okna powinny być zasłonięte i zamknięte, aż do nadejścia zmroku. Niewskazane jest wychodzenie na dwór między godziną 10.00 a 15.00. Tyczy się to głównie małych dzieci, jak i osób starszych oraz cierpiących na choroby, m.in. cukrzycę i nadciśnienie. Jeszcze bardziej nie jest wskazane wsiadanie do rozgrzanego pojazdu, w którym temperatura może nawet przekroczyć 60 (!) stopni Celsjusza.

 

Odwodnienie

 

Do odwodnienia dochodzi, gdy bardzo długo przebywamy w wysokiej temperaturze. Wówczas nasz organizm nagrzewa się i próbuje schłodzić – w związku z czym zaczynamy się okropnie pocić. Dochodzi do znacznych ubytków elektrolitów i wody. Pierwszym objawem jest wielkie pragnienie, a kolejnym pobudzenie, zaniepokojenie i lęk.

 

By ustrzec się odwodnieniu, pijmy często, jednak z umiarem – nie w dużych ilościach naraz (w ciągu godziny poczujemy się lepiej). Jeśli tego nie zrobimy, pojawią się skurcze kończyn, wymioty i utrata świadomości. Uwaga! Po jednorazowym wypiciu np. pól litra wody nie będziemy w stanie nawadniać się z odpowiednią częstotliwością. Dziennie powinniśmy wypić minimum trzy litry płynów, np. wodę mineralną gazowaną lub płyny izotoniczne (tylko nie działającą moczopędnie kawę i alkohol).

 

Czasem, w cięższych przypadkach, jest potrzebna pomoc medyczna – kroplówka lub zastrzyki.

 

Szok termiczny

 

Szok termiczny jest przyczyną wielu utonięć. Dochodzi do niego, kiedy nasz rozgrzany promieniami słonecznymi organizm w zetknięciu z zimną wodą w jednej chwili gwałtownie zmienia temperaturę zewnętrzną. Pierwszym symptomem jest nagła i nerwowa próba złapania powietrza, która prowadzi do hiperwentylacji. To niekontrolowane, szybkie i głębokie oddychanie. Organizm wówczas nadmiernie usuwa dwutlenek węgla i pojawia się tzw. zasadowica oddechowa. Przed oczami mamy mroczki, w głowie się kręci, a dłonie i twarz drętwieją. Panikujemy, tracimy orientację, nasze naczynia krwionośne ulegają gwałtownemu skurczeniu...

 

Nie zanurzajmy się cali w morzu/jeziorze zaraz po intensywnym opalaniu. Róbmy to powoli, zaczynając od kostek. Nie skaczmy z pomostu do zimnej wody. Bo nasze bardzo rozgrzane ciało źle zareaguje na próbę błyskawicznego schłodzenia (woda – niekoniecznie lodowata – wyziębia nasz organizm niemal 20 razy szybciej niż powietrze). Miejmy na sobie kamizelkę ratunkową, gdy płyniemy rowerkiem wodnym i tzw. piankę neoprenową, gdy płyniemy na desce. Rozwaga najważniejsza!

 

Aby zwalczyć szok termiczny, trzeba ustabilizować temperaturę ciała. Przenosimy taką osobę w suche i bezwietrzne miejsce. Stopniowo podnosimy temperaturę – przykrywamy kocem ratunkowym lub zwykłym, plażowym. Gorzej, kiedy nastąpiło przerwanie akcji serca. Wtedy rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową – 5 wstępnych wdechów oraz na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy.

 

Zasady, zasady…!

 

Taką pierwszą najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, to picie i jeszcze raz picie. W dużych ilościach! Instytut Żywności i Żywienia ustalił, że mężczyzna powinien przyjmować na dobę 3700 ml płynów, kobiet zaś około 2700 ml. W trakcie silnych upałów to zapotrzebowanie zwiększa się o niemal 500 ml!

 

 

Najlepsza jest lekko schłodzona woda. Jeśli nią gasimy pragnienie, to jednak ważne jest, by była ona dobra. To znaczy, aby dostarczała organizmowi trochę składników mineralnych – sprawdzajmy więc zawartość składników mineralnych na etykiecie butelki i wybierajmy tę o mineralizacji powyżej 500 ml. Przypomnę, że należy pić małymi łykami, bez pośpiechu i około 3 litrów dziennie. Np. jeśli zamiast wody wybierzemy zimne piwo, to musimy liczyć się z tym, że ugasimy nasze pragnienie, ale jednocześnie w krótkim czasie doprowadzimy do odwodnienia organizmu. Pijmy więc tylko wodę lub odpowiednie soki. 

 

Kolejna zasada to wspomniane już unikanie przebywania na słońcu w godzinach najwyższych temperatur – od 10.00 do 15.00, szczególnie, gdy jesteśmy starsi i schorowani. Ale nawet My osoby zdrowe i silne fizycznie powinniśmy uważać i zapomnieć o wykonywaniu męczących prac w ogrodzie – obcinajmy trawę wieczorami.

 

Jeśli już musimy wyjść na powietrze, to miejmy nakrycie głowy – najlepiej jasne, wykonane z lnu czy bawełny. Chrońmy też oczy i skórę. Stosujmy mocne kremy z filtrem, optymalnie dobrane do karnacji. Uwaga! Wybierajmy okulary przeciwsłoneczne także z odpowiednim filtrem. Złej jakości okulary mogą bowiem wyrządzić oczom więcej krzywdy, niż nie noszenie ich w ogóle. Wakacje 2019 jeszcze się nie rozpoczęły, a już od początku czerwca utonęło ponad 40 ludzi. Zachowujmy więc rozsądek – zero alkoholu w trakcie pływania, stopniowe chłodzenie się w wodzie!

 

Uważajmy na siebie. Słońce to z jednej strony życiodajna energia, ale z drugiej cichy zabójca!

 

*Artykuł inspirowany

 

Źródło: www.medonet.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

kodoro
459 dni temu

Namiary na fajne noclegi z wyżywieniem w Karpaczu, zobaczcie - noclegi z wyżywieniem w Karpaczu - https://www.lesnydwor.karpacz.pl/lesny-dwor/noclegi-z-wyzywieniem
Ogólnie polecam miejscówkę, bo jest co robić, okolica jest bardzo atrakcyjna. Nudzić się nie będziecie!
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Zimowy
1627 dni temu

Dlatego wolę mróz. Upały są okropne.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

kosiks
279 dni temu

Trzymajcie namiary - https://arkadiacare.pl/cukrzyca-osob-starszych
Wiecie, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych?
Ano właśnie... większość tego nie wie i w tym tkwi kluczowy problem ;-)
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

Odwiedzin: 176

Autor: pjMuzyczne Style

Komentarze: 1

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style

Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt

Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!

 -

Odwiedzin: 245

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

 -

Odwiedzin: 211

Autor: pjKultura

"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura

Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 7269

Autor: adminZabawne

"Skoki do wody" – gra flash na gorące wakacyjne dni - Zabawne

Zagraj z nami w „Skoki do wody”. To fajna gra na wakacyjne gorące dni. Czy takie skoki są faktycznie możliwe? Czy są wykonywane w rzeczywistości? Sprawdź sam i baw się z nami.

 -

Odwiedzin: 1625

Autor: pjKultura

Za moment ruszy imprezowy AudioRiver Płock 2019! - Kultura

Jego ostatnia edycja zgromadziła aż 30 tysięcy ludzi! Nic dziwnego. Festiwal Audioriver w Płocku to prawdziwa uczta dla fanów głośnej muzyki klubowej. Przez 3 dni mogą imprezować na świeżym powietrzu na plaży nad Wisła i na płockim rynku. W tym roku przypadnie już 14. edycja Audioriver. A odbędzie się ona w dniach 26-28 lipca. Organizatorem wydarzenia ponownie będzie Fundacja Jest Akcja!

O czerniaku w wielkim skrócie – czynniki ryzyka i metody zapobiegania - Genetyka i Biologia

Sierpień. Lato w pełni, połowa wakacji. Udajemy się nad morze, aby leżeć plackiem na plaży i mieć brązowe ciało. Jednak większość z nas często zapomina, że w trakcie upałów, gdy promienie słoneczne parzą niczym oddech Balroga, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo poważniejsze niż czerwona, piekąca skóra. Może bowiem rozwinąć się czerniak. Czym dokładnie jest ta choroba? Jak się przed nią uchronić? Kto szczególnie jest na nią narażony? Czy pobyt w solarium jest groźniejszy od opalania się na leżaku? Na te pytanie odpowie Maciek Sobczak.

 -

Zespół Rektor – muzyka elektroniczna, POP, 8-bit? - Muzyczne Style

Ciekawa muzyka, ciekawy zespół – Rektor band, muzyka elektroniczna, POP, czy 8-bit. Dziś proponujemy muzykę wpadającą w ucho, lecz wykonaną i opartą o historię muzyki 8-bitowej.

 -

Odwiedzin: 2867

Autor: pjKultura

Festiwal Audioriver Płock 2015 - Kultura

O tym odbywającym się w Płocku plenerowym festiwalu jeszcze nie pisaliśmy. Audioriver to letnia impreza dla miłośników dobrej muzyki elektronicznej i alternatywnej. W tym roku jubileuszowa edycja potrwa od 24 do 26 lipca. Ponownie będzie można pobawić się w rytm głośnych dźwięków wydobywających się z konsolety.

 -

Odwiedzin: 4548

Autor: pjKultura

Festiwal Audioriver Płock 2016 - Kultura

Wielkimi tanecznymi krokami zbliża się festiwal, na którym ponownie pojawią się światowe i rodzime gwiazdy muzyki elektronicznej. Już 29 lipca wszyscy miłośnicy tegoż gatunku będą wniebowzięci. Audioriver 2016 to trzydniowa impreza odbywająca się, jak co roku, w Płocku na plaży nad Wisłą. Zakończy się 31 lipca i jedno jest pewne – tyle głośnych brzmień electro itp. nie usłyszymy podczas ciepłego lata w żadnym innym miejscu w Polsce. Będzie kolorowo, będzie sporo zabawy!

 -

Odwiedzin: 2593

Autor: pjKultura

Festiwal AudioRiver Płock 2017 - Kultura

Już niebawem na plaży w Płocku rozpocznie się kolejny festiwal dla miłośników muzyki elektronicznej. Mowa o popularnym wakacyjnym AudioRiver. Impreza rozpocznie się 28 lipca, a zakończy w niedzielę 30 lipca. Na scenie klubowej zagrają m.in.: Carl Craig, Boys Noize oraz London Elektricity.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 1757

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 3

Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone! - Zdrowie i uroda

Lato. Dla wielu z nas to zapewne ulubiona pora roku. Wypoczynek nad morzem, pływanie w jeziorze, rowerki wodne, piłka plażowa – długo można wymieniać wakacyjne atrakcje. I to „cudowne” słońce, które, jak śpiewał zespół Sami, „świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami”. Tylko często zapominamy, że przy temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się zabójcze…

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale

Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

 -

Odwiedzin: 2256

Autor: pjLudzie kina

104-letnia Olivia de Havilland – gwiazda zgasła, pamięć o niej zostanie na zawsze - Ludzie kina

Na początku lutego 2020 roku zmarł Kirk Douglas. Kilka miesięcy później – 25 lipca, świat obiegła informacje o śmierci innej dawnej gwiazdy Hollywood. Odeszła od nas bowiem Olivia Mary de Havilland. Nigdy nie spotkali się na planie filmowym, ale łączył ich piękny wiek. Kirk miał 103 lata, Olivia dożyła 104! Wraz z nimi skończyła się złota epoka kina. O Douglasie już pisałem. Teraz oddam należny hołd Melanii z epickiego melodramatu „Przeminęło z wiatrem” – który tak wielu chętnie by zamknęło w „szufladzie” na zawsze (patrz. podziały rasowe w USA).

 -

Odwiedzin: 208

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje

Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

"Czarownica" – Nie taka zła, jak ją malują ... - Recenzje filmów

„Dawno, dawno temu” - tymi oto słowami zaczyna się film oparty na motywach „Śpiącej królewny”, klasycznej baśni Charlesa Perraulta. Jednakże nie dajcie się zwieść. Im dalej w las, tym produkcja pt. „Czarownica” (oryg. tytuł „Maleficent”) zaczyna mieć bardziej widoczne znamiona luźnej reinterpretacji. Nic dziwnego. Już sam reklamowy slogan: „Poznaj prawdziwe oblicze legendy”, sugeruje, że twórcy nieźle nakombinowali.

Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale

Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści

Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści

Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

 -

Odwiedzin: 208

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje

Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści

24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 29058

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda

Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

Mezoterapia igłowa – fakty i mity - Zdrowie i uroda

Jednym z największych sekretów współczesnej medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Jest to zabieg, dzięki któremu można zachować na długo młodość i cieszyć się z pięknej skóry bez żadnych zmarszczek.

 -

Uczucie zapchanego ucha. Co robić? - Zdrowie i uroda

Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w czymś innym, mianowicie w zalegającej woskowinie, z której tworzy się tzw. korek woskowinowy (czop). Jak go usunąć? Jak zapobiegać jego powstawaniu? I czy sama codzienna higiena wystarczy?

 -

Odwiedzin: 22280

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda

Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.

Dobroczynne źródło witamin - jagody - Zdrowie i uroda

Lato to taka pora roku, gdzie jak na wyciągnięcie ręki można zdobyć takie owoce leśne jak jagody (borówka czernicy). Zwłaszcza w lipcu jest ich wysyp. Niektórzy z nas nie zdają sobie nawet sprawy jakie bogactwo oferuje nam natura.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.879

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję