1 935
2 139 min.
Zdrowie i uroda
pj (14959 pkt)
1923 dni temu
2019-06-14 12:24:03
W roku 2019 tropikalne upały dały o sobie znać dość szybko, bo już na początku czerwca. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pomarańczowy alert dla większości województw, informując jednocześnie o groźnej pogodzie – przy takiej gorączce potężne burze i gradobicie to nie żadna anomalia (sam, jak miliony innych mieszkańców Polski, otrzymałem SMS-a z ostrzeżeniem). W szkołach skrócono lekcje, w zakładach pracy można było brać urlop na żądanie. Niestety, mimo licznych przestróg, nie wszyscy przejmują się, że na ich termometrach słupki rtęci wychodzą już niemal poza skalę. Leżą plackiem, ciesząc się brązowym kolorem i zapominając o ryzyku udaru czy zwykłych poparzeniach – olejki nie zawsze pomagają. A o takich problemach, jak przyspieszone starzenie się skóry i rozwój niektórych nowotworów to już zupełnie. Mało tego, zamykają w rozgrzanych autach zwierzęta, a nawet – co gorsze – własne dzieci i wnuki – o czym niedawno znów było głośno.
Wysoka temperatura atakuje – co robić, aby być bezpiecznym?
Tropikalny upał może doprowadzić nasze ciało do udaru słonecznego, odwodnienia lub szoku termicznego. Każda z tych dolegliwości jest bardzo groźna. W tej części artykułu dowiecie się, jakich zasad należy przestrzegać, by nie stać się ofiarą bezlitosnego letniego słońca.
Udar słoneczny/cieplny
Z udarem mamy do czynienia, kiedy długo przebywamy na słońcu. Przez bezpośrednie działania promieni słonecznych dochodzi do przegrzania głowy, a w następstwie do zaburzenia mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie! Początkowymi objawami są: odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju. Po nich pojawi się wysoka gorączka, przyspieszanie tętna i częstotliwości oddechów. A na koniec utrata przytomności…
Aby pomóc człowiekowi, którego dopadł udar, trzeba przede wszystkim zabrać go w zacienione miejsce. A następnie stopniowo schładzać wszelkimi dostępnymi sposobami – np. owijać wilgotnymi tkaninami, podawać schłodzone napoje z odrobiną soli. W przypadku, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni należy jednak przerwać chłodzenie i wezwać lekarze – szczególnie wtedy, gdy może dojść do zaburzeń krążenia i zawału serca.
Wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Warto więc często odpoczywać w klimatyzowanych pomieszczeniach i brać chłodną kąpiel. Co więcej, okna powinny być zasłonięte i zamknięte, aż do nadejścia zmroku. Niewskazane jest wychodzenie na dwór między godziną 10.00 a 15.00. Tyczy się to głównie małych dzieci, jak i osób starszych oraz cierpiących na choroby, m.in. cukrzycę i nadciśnienie. Jeszcze bardziej nie jest wskazane wsiadanie do rozgrzanego pojazdu, w którym temperatura może nawet przekroczyć 60 (!) stopni Celsjusza.
Odwodnienie
Do odwodnienia dochodzi, gdy bardzo długo przebywamy w wysokiej temperaturze. Wówczas nasz organizm nagrzewa się i próbuje schłodzić – w związku z czym zaczynamy się okropnie pocić. Dochodzi do znacznych ubytków elektrolitów i wody. Pierwszym objawem jest wielkie pragnienie, a kolejnym pobudzenie, zaniepokojenie i lęk.
By ustrzec się odwodnieniu, pijmy często, jednak z umiarem – nie w dużych ilościach naraz (w ciągu godziny poczujemy się lepiej). Jeśli tego nie zrobimy, pojawią się skurcze kończyn, wymioty i utrata świadomości. Uwaga! Po jednorazowym wypiciu np. pól litra wody nie będziemy w stanie nawadniać się z odpowiednią częstotliwością. Dziennie powinniśmy wypić minimum trzy litry płynów, np. wodę mineralną gazowaną lub płyny izotoniczne (tylko nie działającą moczopędnie kawę i alkohol).
Czasem, w cięższych przypadkach, jest potrzebna pomoc medyczna – kroplówka lub zastrzyki.
Szok termiczny
Szok termiczny jest przyczyną wielu utonięć. Dochodzi do niego, kiedy nasz rozgrzany promieniami słonecznymi organizm w zetknięciu z zimną wodą w jednej chwili gwałtownie zmienia temperaturę zewnętrzną. Pierwszym symptomem jest nagła i nerwowa próba złapania powietrza, która prowadzi do hiperwentylacji. To niekontrolowane, szybkie i głębokie oddychanie. Organizm wówczas nadmiernie usuwa dwutlenek węgla i pojawia się tzw. zasadowica oddechowa. Przed oczami mamy mroczki, w głowie się kręci, a dłonie i twarz drętwieją. Panikujemy, tracimy orientację, nasze naczynia krwionośne ulegają gwałtownemu skurczeniu...
Nie zanurzajmy się cali w morzu/jeziorze zaraz po intensywnym opalaniu. Róbmy to powoli, zaczynając od kostek. Nie skaczmy z pomostu do zimnej wody. Bo nasze bardzo rozgrzane ciało źle zareaguje na próbę błyskawicznego schłodzenia (woda – niekoniecznie lodowata – wyziębia nasz organizm niemal 20 razy szybciej niż powietrze). Miejmy na sobie kamizelkę ratunkową, gdy płyniemy rowerkiem wodnym i tzw. piankę neoprenową, gdy płyniemy na desce. Rozwaga najważniejsza!
Aby zwalczyć szok termiczny, trzeba ustabilizować temperaturę ciała. Przenosimy taką osobę w suche i bezwietrzne miejsce. Stopniowo podnosimy temperaturę – przykrywamy kocem ratunkowym lub zwykłym, plażowym. Gorzej, kiedy nastąpiło przerwanie akcji serca. Wtedy rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową – 5 wstępnych wdechów oraz na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy.
Zasady, zasady…!
Taką pierwszą najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, to picie i jeszcze raz picie. W dużych ilościach! Instytut Żywności i Żywienia ustalił, że mężczyzna powinien przyjmować na dobę 3700 ml płynów, kobiet zaś około 2700 ml. W trakcie silnych upałów to zapotrzebowanie zwiększa się o niemal 500 ml!
Najlepsza jest lekko schłodzona woda. Jeśli nią gasimy pragnienie, to jednak ważne jest, by była ona dobra. To znaczy, aby dostarczała organizmowi trochę składników mineralnych – sprawdzajmy więc zawartość składników mineralnych na etykiecie butelki i wybierajmy tę o mineralizacji powyżej 500 ml. Przypomnę, że należy pić małymi łykami, bez pośpiechu i około 3 litrów dziennie. Np. jeśli zamiast wody wybierzemy zimne piwo, to musimy liczyć się z tym, że ugasimy nasze pragnienie, ale jednocześnie w krótkim czasie doprowadzimy do odwodnienia organizmu. Pijmy więc tylko wodę lub odpowiednie soki.
Kolejna zasada to wspomniane już unikanie przebywania na słońcu w godzinach najwyższych temperatur – od 10.00 do 15.00, szczególnie, gdy jesteśmy starsi i schorowani. Ale nawet My osoby zdrowe i silne fizycznie powinniśmy uważać i zapomnieć o wykonywaniu męczących prac w ogrodzie – obcinajmy trawę wieczorami.
Jeśli już musimy wyjść na powietrze, to miejmy nakrycie głowy – najlepiej jasne, wykonane z lnu czy bawełny. Chrońmy też oczy i skórę. Stosujmy mocne kremy z filtrem, optymalnie dobrane do karnacji. Uwaga! Wybierajmy okulary przeciwsłoneczne także z odpowiednim filtrem. Złej jakości okulary mogą bowiem wyrządzić oczom więcej krzywdy, niż nie noszenie ich w ogóle. Wakacje 2019 jeszcze się nie rozpoczęły, a już od początku czerwca utonęło ponad 40 ludzi. Zachowujmy więc rozsądek – zero alkoholu w trakcie pływania, stopniowe chłodzenie się w wodzie!
Uważajmy na siebie. Słońce to z jednej strony życiodajna energia, ale z drugiej cichy zabójca!
*Artykuł inspirowany
Źródło: www.medonet.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone!
kodoro
749 dni temu
Namiary na fajne noclegi z wyżywieniem w Karpaczu, zobaczcie - noclegi z wyżywieniem w Karpaczu - https://www.lesnydwor.karpacz.pl/lesny-dwor/noclegi-z-wyzywieniem
Ogólnie polecam miejscówkę, bo jest co robić, okolica jest bardzo atrakcyjna. Nudzić się nie będziecie!
Dodaj opinię do tego komentarza
kosiks
569 dni temu
Trzymajcie namiary - https://arkadiacare.pl/cukrzyca-osob-starszych
Wiecie, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych?
Ano właśnie... większość tego nie wie i w tym tkwi kluczowy problem ;-)
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne
Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.
Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące
W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?
Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos
Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?
Polecamy podobne artykuły
"Skoki do wody" – gra flash na gorące wakacyjne dni - Zabawne
Zagraj z nami w „Skoki do wody”. To fajna gra na wakacyjne gorące dni. Czy takie skoki są faktycznie możliwe? Czy są wykonywane w rzeczywistości? Sprawdź sam i baw się z nami.
Za moment ruszy imprezowy AudioRiver Płock 2019! - Kultura
Jego ostatnia edycja zgromadziła aż 30 tysięcy ludzi! Nic dziwnego. Festiwal Audioriver w Płocku to prawdziwa uczta dla fanów głośnej muzyki klubowej. Przez 3 dni mogą imprezować na świeżym powietrzu na plaży nad Wisła i na płockim rynku. W tym roku przypadnie już 14. edycja Audioriver. A odbędzie się ona w dniach 26-28 lipca. Organizatorem wydarzenia ponownie będzie Fundacja Jest Akcja!
O czerniaku w wielkim skrócie – czynniki ryzyka i metody zapobiegania - Genetyka i Biologia
Sierpień. Lato w pełni, połowa wakacji. Udajemy się nad morze, aby leżeć plackiem na plaży i mieć brązowe ciało. Jednak większość z nas często zapomina, że w trakcie upałów, gdy promienie słoneczne parzą niczym oddech Balroga, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo poważniejsze niż czerwona, piekąca skóra. Może bowiem rozwinąć się czerniak. Czym dokładnie jest ta choroba? Jak się przed nią uchronić? Kto szczególnie jest na nią narażony? Czy pobyt w solarium jest groźniejszy od opalania się na leżaku? Na te pytanie odpowie Maciek Sobczak.
Zespół Rektor – muzyka elektroniczna, POP, 8-bit? - Muzyczne Style
Ciekawa muzyka, ciekawy zespół – Rektor band, muzyka elektroniczna, POP, czy 8-bit. Dziś proponujemy muzykę wpadającą w ucho, lecz wykonaną i opartą o historię muzyki 8-bitowej.
Festiwal Audioriver Płock 2015 - Kultura
O tym odbywającym się w Płocku plenerowym festiwalu jeszcze nie pisaliśmy. Audioriver to letnia impreza dla miłośników dobrej muzyki elektronicznej i alternatywnej. W tym roku jubileuszowa edycja potrwa od 24 do 26 lipca. Ponownie będzie można pobawić się w rytm głośnych dźwięków wydobywających się z konsolety.
Festiwal Audioriver Płock 2016 - Kultura
Wielkimi tanecznymi krokami zbliża się festiwal, na którym ponownie pojawią się światowe i rodzime gwiazdy muzyki elektronicznej. Już 29 lipca wszyscy miłośnicy tegoż gatunku będą wniebowzięci. Audioriver 2016 to trzydniowa impreza odbywająca się, jak co roku, w Płocku na plaży nad Wisłą. Zakończy się 31 lipca i jedno jest pewne – tyle głośnych brzmień electro itp. nie usłyszymy podczas ciepłego lata w żadnym innym miejscu w Polsce. Będzie kolorowo, będzie sporo zabawy!
Festiwal AudioRiver Płock 2017 - Kultura
Już niebawem na plaży w Płocku rozpocznie się kolejny festiwal dla miłośników muzyki elektronicznej. Mowa o popularnym wakacyjnym AudioRiver. Impreza rozpocznie się 28 lipca, a zakończy w niedzielę 30 lipca. Na scenie klubowej zagrają m.in.: Carl Craig, Boys Noize oraz London Elektricity.
Teraz czytane artykuły
Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone! - Zdrowie i uroda
Lato. Dla wielu z nas to zapewne ulubiona pora roku. Wypoczynek nad morzem, pływanie w jeziorze, rowerki wodne, piłka plażowa – długo można wymieniać wakacyjne atrakcje. I to „cudowne” słońce, które, jak śpiewał zespół Sami, „świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami”. Tylko często zapominamy, że przy temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się zabójcze…
"Iluzja 2" – Oko za oko! - Recenzje filmów
Proszę o uwagę! Drodzy widzowie, właśnie rozpoczyna się kolejny akt magicznego spektaklu, który podbił serca niezliczonych kinomanów na całym świecie! Gotowi na kontynuację historii tajemniczych Czterech Jeźdźców – ulubieńców publiczności doskonale wpisujących się w archetyp współczesnego Robin Hooda, a może znakomitych oszustów, złodziei i ulicznych kuglarzy ukrywających się pod peleryną pozorów?
"Wołyniacy. Jedno życie" – Tułaczy los - Recenzje książek
„Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” – głosi jedno z bożych przykazań. Niestety bezustanne konflikty w różnych rejonach świata pokazują, że wiele osób zapomina o tych słowach (do ciebie mówię putinie!). W trwającej od końca lutego 2022 roku wojnie w Ukrainie miłość również jest niszczona przez nienawiść. Uśpione demony zła obudziły się, a tysiące rodzin zostało zmuszone do ucieczki z bombardowanych domów. W latach 40. XX wieku było podobnie, ale szczególnego bestialstwa, ludobójstwa i zezwierzęcania ze strony nacjonalistów (wtedy ukraińskich) doświadczyli Wołyniacy. Jan Kuriata nie obrał sobie jednak za cel opisania tamtych strasznych wydarzeń w reporterskim, dokumentalnym stylu. Tego dokonali już inni. Urodzony we Wrocławiu doktor nauk humanistycznych postanowił przedstawić losy swoich rodziców, którym cudem udało się przeżyć czas łez. Na podstawie ich wspomnień napisał książkę, którą śmiało da się nazwać powieścią historyczno-obyczajową – jakże wzruszającą, intrygującą i powodują mocne bicie serca.
Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura
Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.
Król przybywa – historia koncertu Michaela Jacksona w Polsce! - Muzyczne Style
Lata 90. XX wieku były w Polsce szalonym okresem niebywale intensywnego rozwoju muzyki rozrywkowej. Jedną z najważniejszych dat w koncertowym kalendarzu jest ta z 20 września 1996 roku, która trwale przeszła do historii występów najpopularniejszych zagranicznych artystów w naszym kraju. Tego dnia na warszawskim lotnisku Bemowo swój koncert dała największa gwiazda w dziejach muzyki rozrywkowej – Michael Jackson!
Nowości
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dominika Kwiatkowska połączyła siły z Vixenem i Tabbem! Czy „Presja” stanie się hitem roku? - Muzyczne Style
Dominika Kwiatkowska publikuje nowy singiel! Młoda wokalistka nawiązała współpracę z raperem Vixenem oraz producentem muzycznym, Tabbem. Melodyjna, nowoczesna i szczera – taka właśnie jest „Presja”.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Returnal" - Promień księżycowego światła w otwartym oku pustki - Recenzje gier
Temat roguelike’ów w branży gamingowej to ciekawa rzecz. Ten dość surowo skodyfikowany gatunek w trakcie trwania swojej kilkudziesięcioletniej historii otrzymał sporo odgałęzień, dzięki czemu dziś bawić się możemy klasycznym sandboxem o pixelartowym wyglądzie jak „Noita” lub w brawurowy sposób przebijać się przez niemniej brawurowo zaprojektowane lochy z „Hadesem”. Dobrych pozycji jest zaprawdę cała masa i nawet ja, nie będąc jakimś wielkim zapaleńcem „rogalikowym”, przy kilku tytułach miło spędziłem czas. Ach, gdyby tylko ktoś do tego zbioru umiejętnie dopisał horror psychologiczny i science-fiction…
Artykuły z tej samej kategorii
Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda
Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.
Mezoterapia igłowa – fakty i mity - Zdrowie i uroda
Jednym z największych sekretów współczesnej medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Jest to zabieg, dzięki któremu można zachować na długo młodość i cieszyć się z pięknej skóry bez żadnych zmarszczek.
Uczucie zapchanego ucha. Co robić? - Zdrowie i uroda
Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w czymś innym, mianowicie w zalegającej woskowinie, z której tworzy się tzw. korek woskowinowy (czop). Jak go usunąć? Jak zapobiegać jego powstawaniu? I czy sama codzienna higiena wystarczy?
Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda
Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.
Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda
Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.906