O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Galeria Kujawska w Kowalu – Królestwo Minionego Czasu - Ciekawe miejsca

Na budynku, w którym mieści się owo prywatne muzeum, przeczytamy piękną sentencję: „Szanując przeszłość, budujemy przyszłość”. Tacy są właśnie państwo Antoni Benedykt i Halina Łukaszewiczowie – właściciele tegoż Królestwa Minionego Czasu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
admin (41665 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
9 534
Czas czytania:
12 153 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
admin (41665 pkt)
Dodano:
3537 dni temu

Data dodania:
2014-08-21 11:27:54

Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości nie pozwalają, by zapomniano o tym, co było kiedyś, ucząc, szczególnie zwiedzającą młodzież, jak ważne są nasze korzenie i pielęgnowanie historii. Przez lata zbierali stare i unikatowe eksponaty z krainy Kujaw: od sprzętów domowego użytku po liczne pamiątki z PRL-u, a nawet drobiazgi codziennego życia.  

 

Uroczyste otwarcie Galerii Kujawskiej odbyło się 2011 roku. Położona na ulicy Kopernika w Kowalu (miasteczku, gdzie narodził się król Kazimierz Wielki) przyciąga coraz więcej ludzi. Wysoką budowlę, którą pan Benedykt z małżonką przeznaczyli na muzeum, zbudowano w roku 1945 i miała ona służyć jako młyn. Tak się jednak nigdy nie stało (powodem były problemy i załamanie psychiczne ówczesnego właściciela).

 

Już po przekroczeniu bramy podwórka, odczuwa się tę nutkę jakby nostalgii i jednocześnie jest się pełnym podziwu dla tych ludzi z pasją. Zgromadzone wewnątrz przedmioty podzielili tematycznie i ułożyli na czterech poziomach (piętrach). Zobaczymy np. wyposażenie izb mieszkalnych z początku XX wieku, narzędzia pracy ginących zawodów (m.in. kuźnia, warsztat tkacki) i udamy się w podróż do wspomnianych we wstępie artykułu czasów PRL-u. Wokół budynku natomiast stoją dawne pompy strażackie, bryczki oraz maszyny rolnicze. Znajdują się tam również obiekty kultu religijnego: przydrożne kapliczki, krzyże itp. Wszystko oczywiście można osobiście dotknąć, zbadać lub poznać zasadę działania. Wejście na teren muzeum kosztuje niewiele. Należy jednak wiedzieć, że zwiedzanie jest możliwe jedyne po uprzednim kontakcie telefonicznym.

 

Pan Łukaszewicz to dodatkowo pierwszorzędny krasomówca posługujący się gwarą kujawską. W sierpniu bieżącego roku wydał „Słownik gwary Kujaw wschodnich: wyrazów dawniej używanych, porzekadeł i powiedzonek”. Za twórczość artystyczną, rozpowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami dwukrotnie (w 2014 za napisanie książki i 2012 za kompleks religijny) otrzymał stypendium i dyplomy z rąk samego Marszałka Wojewódzka Kujawsko-Pomorskiego. Mało tego, jest złotą rączką. Skonstruował smoka ziejącego ogniem! (w budynku nie brakuje nawet smoczej jamy z kośćmi „pożartych” zwierząt). Pani Halina, oprócz prowadzenia muzeum, spełnia się także wokalnie. Od przeszło siedmiu lat śpiewa w zespole folklorystycznym Melodia, który zebrał już liczne puchary, wygrywając przeróżne konkursy. 

 

Korzystając z okazji (po obejrzeniu eksponatów), przeprowadziliśmy z panem Łukaszewiczem krótki wywiad:

 

(altao.pl) Skąd pomysł na otwarcie takiego muzeum?

 

(B.Ł) Muzeum istnieje trzy lata. Natomiast  zbiorami kujawskimi zajmuje się już od trzydziestu lat. Moja żona pochodzi z okolic Kłóbki, ja zza Lubienia Kujawskiego. Urodziliśmy się więc, wychowaliśmy i wykształciliśmy na Kujawach. Tu są nasze rodziny, nasze korzenie.  Żona mnie bardzo wspierała w tym pomyśle – założenia muzeum. Zrobiliśmy to z zamiłowania. Jesteśmy pasjonaci. Muzeum zarejestrowaliśmy jako działalność gospodarczą, inaczej nie było można.

 

(altao.pl) Jakie eksponaty można obecnie tu zobaczyć?

 

(B.Ł) Jest ich ponad 2,5 tysiąca. Dotyczą wszystkich dziedzin. Począwszy od religijnych rzeczy do ginących zawodów i do maszyn rolniczych, wystroju wnętrz itd. Podobnie jak w Skansenie w Kłóbce, tylko jeszcze bardziej obszerne pod względem historycznym.

 

(altao.pl) Co skłoniło pana do napisania „Słownika gwary Kujaw wschodnich”?

 

(B.Ł) Przez wiele lat zbierałem porzekadła, powiedzonka, rozmówki, łącznie mam ich kilkanaście tysięcy. Zawsze urzekała nas staro-kujawska mowa. Nasze rodziny, my i nasze dzieci wychowaliśmy się w gwarze, w autentycznej tej gwarze powojennej. Ja się urodziłem w 1946 roku, żona siedem lat później. W podstawówce, ja chodziłem do szkoły do Kanibrodu, rozmawialiśmy gwarą. To było normalne i z młodych lat to fantastycznie pamiętamy. Słownik jest obszerny, jest ciekawy ze wszech miar i niespotykany. Dotąd nikt nie wydał takiego słownika, dlatego został tak wysoko oceniony w Urzędzie Marszałkowskim. Jako jedyny z Kujawiaków dostałem w tym roku stypendium artystyczne dla zachowania dziedzictwa narodowego, za twórczość ludową.

 

(altao.pl) Od samego początku na otwarcie Galerii braliście pod uwagę tylko ten budynek w Kowalu?

 

(B.Ł) Szukaliśmy w wielu miejscach w okolicy. Mieliśmy nawet taki zamysł, by koło Kłóbki otworzyć muzeum, obok Skansenu. Chcieliśmy kupić tamtejszy spichlerz, ale żeśmy z tego zrezygnowali. Później w Rakutowie taki stary młyn planowaliśmy adaptować. Ale jednak  ten budynek w Kowalu nam najbardziej odpowiadał. Tym bardziej, że w tym mieście, tuż po sąsiedzku, mieszkamy od 17 lat. Kupiliśmy go 4,5 lata temu, ale rok trwało same odnawianie budynku:  elewacje, tynki itd.

 

(altao.pl) Kto najczęściej odwiedza Waszą Galerię?

 

(B.Ł) Wycieczki ze szkół, z domów pomocy Społecznej, poza tym emeryci, renciści, koła gospodyń. Zarówno starsze osoby i młodzież są zainteresowane. By całość zwiedzić, potrzeba na to dwóch godzin, czasem więcej, gdy opowiadam różne legendy gwarą kujawską. Za bileciki wstępu niedrogo bierzemy, bo po pięć złotych tylko.

 

(altao.pl) Jaki jest najstarszy eksponat, przedmiot w muzeum?

 

(B.Ł) Przy Podgrodziu (hotel i restauracja na trasie z Kowala do Włocławka), gdzie mamy ziemię, została odnaleziona kość zwierzęcia, skamienielina, dokładnie kawałek żebra. Ma to kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy lat. A z przedmiotów jest np. połowa siekierki kamiennej, także wykopana koło Podgrodzia, której powstanie datuję się na okres wczesnego neolitu, około 3-4 tysięcy lat przed naszą erą. Jest to nie część ostrza, tylko obuchowa, na tym obuchu są trzy specyficzne koła wyrzeźbione. To świadczy o tym, jak ludzie już w epoce kamiennej mieli poczucie piękna!

 

(altao.pl) Dziękujemy serdecznie za rozmowę.

 

(B.Ł) Również dziękuję.

 

Oficjalna strona muzeum:

http://galeriakujawska.republika.pl/

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Galeria Kujawska w Kowalu – Królestwo Minionego Czasu

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

-2 (18)

Wspaniała inicjatywa
3530 dni temu

Super sprawa i założyciel, fajnie się czytało wywiad, szkoda że krótki, bo naprawdę wielka pasja. Cieszę się, że są tacy ludzie jak Pan Łukaszewicz wraz z małżonką. Czy dziś takich ludzi jest więcej? Przecież nasze ideały i wzorce są dziś zupełnie inne. Nikt nie docenia minionego czasu - bo po prostu są to rzeczy i tematy zbyt odległe, tak jak byśmy nie brali udziału - a więc nieobecne w naszym życiu i nieważne.

Ale to trzeba o tym mówić, zachęcać, zapraszać do zwiedzania. Polska jest bardzo interesującym krajem, bogatym w kulturę, zabytki i jak widzimy ludzi z pasją. Piękna sprawa i muzeum równie piękne.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora admin

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 173

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

Polecamy podobne artykuły

Galeria Figur Stalowych – tam, gdzie złom zamienia się w sztukę! - Ciekawe miejsca

Są na naszej planecie budowle, które wprawiają w zachwyt swoim wyglądem – od egipskich piramid po współczesną Wieżę Eiffla. Ale nie o nich chcemy Wam opowiedzieć, tylko o pewnym miejscu w Polsce (pierwszym na świecie!), gdzie można podziwiać stalowe rzeźby zbudowane z elementów pochodzących z... recyklingu złomu stalowego. Nie wierzycie? Zapraszamy więc do Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie – kolebki powstania tego niezwykłego i odważnego projektu oraz do warszawskiego oddziału muzeum.

 -

Odwiedzin: 1591

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Koncert "Kowal się szczepi"! - Fotorelacje

26 czerwca w Kowalu – małym, urokliwym miasteczku w samym sercu Kujaw odbył się bardzo klimatyczny, nostalgiczny i przyjemny koncert o nieprzypadkowej nazwie. W jego trakcie była bowiem możliwość zaszczepienia się jednorazową szczepionką Johnson&Johnson. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16.00 od utworów wykonywanych przez miejscową orkiestrą dętą i zespół Melodia, ale w naszej galerii zdjęć znajdziecie kolejne występy: rozśpiewanej Rodziny Kaczmarków, Janusza Laskowskiego oraz Dzianiego – Księcia Muzyki Cygańskiej.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 9534

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Galeria Kujawska w Kowalu – Królestwo Minionego Czasu - Ciekawe miejsca

Na budynku, w którym mieści się owo prywatne muzeum, przeczytamy piękną sentencję: „Szanując przeszłość, budujemy przyszłość”. Tacy są właśnie państwo Antoni Benedykt i Halina Łukaszewiczowie – właściciele tegoż Królestwa Minionego Czasu.

Z zawrotną szybkością i rykiem silników przez całe życie – słów kilka o serii "Szybcy i wściekli" - Artykuły o filmach

„Szybcy i wściekli” to już niewątpliwie kultowy cykl liczący aż siedem odsłon, z których każda to niezły akcyjniak na miarę XXI wieku. Nie tak dawno mogliśmy oglądać w kinach ostatni rozdział wspomnianej antologii, która zdobyła ogromną popularność i kasowy sukces, jakim mogą pochwalić się tylko nieliczne serie (dobrym przykładem będą znane z lat 80. produkcje takie jak „Rocky” czy „Ojciec chrzestny”), ponieważ większość z nich po czterech odcinkach sięga dna, będąc skokiem na kasę kinomanów i doskonałym dowodem na potwierdzenie tezy: „co za dużo to niezdrowo” („Kruk”, „Piątek 13-ego” bądź „Piła”).

 -

Odwiedzin: 2534

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Czarujący koncert zespołu Pod Prąd - Fotorelacje

12 czerwca 2021 roku zaczął padać bardzo rzęsisty deszcz. Powodował, że na twarzy znikał uśmiech, a w duszy robiło się smutno. Na szczęście znalazło się idealne lekarstwo na taką szarą pogodową aurę. Jakie? Okazał się nim koncert zespołu Pod Prąd w Brześciu Kujawskim, w nowym Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Byliśmy jednym z patronów medialnych drugiej płyty tej brzesko-włocławskiej grupy. W związku z tym zapraszamy do galerii zdjęć uwieczniających owo niezwykłe i kameralne wydarzenie, dostarczające pozytywnej energii i pozwalające na chwilę refleksji.

"Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" – W krainach jutra, w krainach przeszłości - Recenzje książek

Dawno temu, w czasach, kiedy to zaczytywałem się głównie w fantastycznej beletrystyce, umykały mi gdzieś reporterskie publikacje. Wszystko zmienił Ryszard Kapuściński i jego książki (szczególnie „Imperium” – historia upadku Związku Radzieckiego), które były napisane takim językiem i stylem, że czytało się je nie z mniejszym zainteresowaniem niż wielowątkowe fabuły. Starszy ode mnie o rok Filip Springer również jest autorem, który potrafi niczym wir wodny wciągnąć czytelnika w głębiny niezwykłych opowieści z życia wziętych. Udowadnia to swoją najnowszą książką.

W maju I BIEG CICHOCIEMNYCH W RACIBORZU - Wolny czas, przygoda

Ruszyły przygotowania do pierwszej edycji Biegu Cichociemnych im. Por. Eugeniusza Chylińskiego „Freza”, który odbędzie się 26 maja w Raciborzu. Wydarzenie będzie mieć charakter biegu przeszkodowego.

Nowości

 -

Odwiedzin: 53

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 135

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 74

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 206

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12701

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 1120

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 2

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

 -

Odwiedzin: 11452

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12199

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.593

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję