O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

O czerniaku w wielkim skrócie – czynniki ryzyka i metody zapobiegania - Genetyka i Biologia

Sierpień. Lato w pełni, połowa wakacji. Udajemy się nad morze, aby leżeć plackiem na plaży i mieć brązowe ciało. Jednak większość z nas często zapomina, że w trakcie upałów, gdy promienie słoneczne parzą niczym oddech Balroga, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo poważniejsze niż czerwona, piekąca skóra. Może bowiem rozwinąć się czerniak. Czym dokładnie jest ta choroba? Jak się przed nią uchronić? Kto szczególnie jest na nią narażony? Czy pobyt w solarium jest groźniejszy od opalania się na leżaku? Na te pytanie odpowie Maciek Sobczak.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (31170 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
527
Czas czytania:
574 min.
Autor:
admin (31170 pkt)
Dodano:
300 dni temu

Data dodania:
2022-08-02 13:25:20

Słowem wstępu, czyli trochę statystyki…

 

Choć temat niniejszego artykułu nie należy do łatwych, jest to problem aktualny i jak najbardziej należy tę kwestię brać pod uwagę, planując letni wypoczynek. Nawiązując do corocznej publikacji autorstwa Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem (z ang. American Cancer Society, ACS) – naukowcy oszacowali, że w 2022 roku w samych Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych aż 99780 nowych przypadków czerniaka, a blisko 7650 ludzi umrze z powodu tej choroby! Naukowcy szacują także, iż będzie on zajmował 5 miejsce względem częstości wykrywania zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Mimo, że jest to choroba dotykająca głównie ludzi starszych, to czerniaki są trzecim co do częstości nowotworem wykrywanym u ludzi w wieku 15-39 lat.

 

Czym jest czerniak?

 

Czerniak jest nowotworem skóry wywodzącym się z nadmiernie dzielących się melanocytów. Te z kolei, są komórkami, które występują głównie w skórze, a dokładniej w warstwie podstawnej nabłonka (mogą występować także w innych lokalizacjach, takich jak mieszki włosowe czy śluzówka). Główną rolą tych komórek jest produkcja melaniny, która po przetransportowaniu do keratynocytów chroni ich DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Jako częste przyczyny niekontrolowanych podziałów melanocytów, a co za tym idzie rozwoju guza, podaje się mutacje w obrębie genów kodujących białka BRAF czy NRAS. To między innymi te białka powodują, że komórki dzielą się w chaotyczny sposób i prowadzą do wzrostu nowotworu.

 

Ilustracja - Uważaj na promieniowanie słoneczne! (fot. YouTube.com/screenshot)

 

Czerniak (fot. wikimedia.org)

 

Przyczyny czerniaka

 

Czerniak, jak i pozostałe nowotwory, jest chorobą o podłożu wieloczynnikowym. Oznacza to, że nie możemy jasno zdefiniować jednej przyczyny, która prowadzi do rozwoju choroby. Przyjęto, że choroba ta powstaje wskutek pewnych czynników genetycznych, które dziedziczymy od naszych przodków, jak i tych nabytych w trakcie naszego życia, oraz ekspozycji na czynniki środowiskowe. Ryzyko rozwoju tego nowotworu jest zatem podyktowane skłonnościami genetycznymi (chodzi tu o zmiany w obrębie DNA – np. mutacje) i dalej zwiększane przez ilość i natężenie ekspozycji na promienie słoneczne. Jest ono (światło słoneczne, a dokładnie promieniowanie ultrafioletowe) odpowiedzialne za 60-70% wszystkich czerniaków. Słońce emituje 3 rodzaje promieni UV: A, B i C. Ostatnie z nich przechwytywane jest przez warstwę ozonową atmosfery, natomiast pozostałe 2 rodzaje promieniowania są absorbowane przez naszą skórę i prowadzą do powstawania uszkodzeń DNA. Generalnie, uszkodzenia te są nieszkodliwe, gdyż komórki ludzkie są w stanie je w miarę efektywnie naprawiać. Komórki, które nie są w stanie w stanie tego zrobić najczęściej umierają, a następnie są zastępowane nowymi, zdrowymi komórkami. Bywa jednak tak, że komórka z jakiejś przyczyny nie jest w stanie naprawić błędów w DNA (np. ich nie zauważy), co więcej zmiany te spowodują, że zacznie się niekontrolowanie dzielić. Owe podzielone komórki z czasem utworzą guz, który z czasem może nabrać złośliwego charakteru i zagrażać naszemu życiu.

 

Czy warto korzystać z solarium?

 

Pewnie zastanawiacie się czemu solarium? Co solarium ma wspólnego z czerniakiem? Otóż, łóżka do opalania emitują 12 razy więcej promieniowania ultrafioletowego A niż słońce, a co za tym idzie dużo mocniej uszkadzają DNA w naszej skórze! W Stanach Zjednoczonych solaria zostały sklasyfikowane jako przyczyna rozwoju nowotworów na równi z paleniem papierosów. Badania wskazują, że osoby, które korzystały z łóżek do opalania przed ukończeniem 25 roku życia mają 6-krotnie większe ryzyko rozwoju czerniaka. Najstraszniejsze jest jednak to, że nie trzeba być stałym bywalcem w tego typu miejscach, by móc nabawić się tej choroby. Badania wskazują, że osoby które odbyły od 1 do 14 zabiegów w solarium miały zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka aż o 19%!

 

Solarium (fot. pxhere.com)

 

Kadr z filmu "Oszukać przeznaczenie 3" (materiały prasowe)

 

Może zimne piwo w słoneczny dzień?

 

Zapewne większość z nas w gorący słoneczny dzień marzy o tym, by usiąść na leżaku i otworzyć zimne piwo. Otóż zaskoczę Was, alkohol etylowy działa jako fotouczulacz! Oznacza to, że wzmacnia on działanie światła słonecznego na naszą skórę i przez to zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

 

Zdjęcie główne (źródło: pxhere.com)

 

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów skóry?

 

Otóż najlepszy sposób zapobiegania takim chorobom wydaje się dość intuicyjny. Choć nie jesteśmy w stanie zmienić informacji zapisanej w naszym kodzie genetycznym (a przynajmniej nie jest to możliwe ze względu na regulacje prawne, ale o tym może w innym artykule), to możemy w pewnym stopniu zredukować natężenie drugiego z czynników prowadzących do rozwoju czerniaka – światła słonecznego. Tutaj pomocą służy odzież ochronna – kapelusze, czapki, okulary przeciwsłoneczne. Jako iż szczyt emisji promieniowania ultrafioletowego przez słońce przypada między godziną 10.00 a 16.00, zmniejszenie ekspozycji na światło słoneczne w tym okresie może być pomocne. Ważny jest także wybór odpowiedniego kremu do opalania. Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologiczne i Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem rekomendują by stosować wodoodporny krem z filtrem, SPF 30 lub większy i aplikować go co 2 do 4 godzin. Choć powyższe sposoby brzmią nieco oczywiście i trywialnie, to istnieją naukowe przykłady ich skuteczności. Wśród obywateli Australii, ze względu na dużą ekspozycję na światło słoneczne, problem czerniaka jest bardzo powszechny. Władze przeprowadziły zatem program społeczny „The Sun Smart”, który zakładał wykorzystanie wspomnianych powyżej środków zaradczych. Szacuje się, że zastosowanie się do powyższych rad uratowało około 1400 ludzi przed śmiercią z powodu czerniaka.

 

Letnie Słońce (fot. YouTube.com/screenshot)

 

Podsumowanie

 

Mimo stosowania powyższych sposobów, które z punktu widzenia nauki powinny prowadzić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór skóry, warto jednak zachować czujność. Bezwzględnie trzeba monitorować powstawanie znamion na skórze, a w przypadku gdy któreś z nich posiada np. nieregularny kształt lub nietypowe zabarwienie (inne niż zwykły, niepodrażniony pieprzyk), należy bezzwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

 

*Artykuł gościnny

Autor: Maciek Sobczak – absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

Bibliografia:

1. Siegel, RL, Miller, KD, Fuchs, HE, Jemal, A. Cancer statistics, 2022. CA Cancer J Clin. 2022

2. Ostrowski SM, Fisher DE. Biology of Melanoma. Hematol Oncol Clin North Am. 2021

3. Dzwierzynski WW. Melanoma Risk Factors and Prevention. Clin Plast Surg. 2021

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - O czerniaku w wielkim skrócie – czynniki ryzyka i metody zapobiegania

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

Gotycki rock w akustycznej odsłonie? To nie żart. To prawdziwe "Sny na jawie" ASGAARDU! - Muzyczne Style

Niedawno pisaliśmy, że metalowy chorzowski band – HEGEROTH wpadł na pomysł wydania kasetowej wersji swojego albumu „Sacra Doctrina”. Ale to nie koniec intrygujących newsów z takich, polskich krain głośnego grania. Równie intrygujące jest to, co postanowił zrobić band ASGAARD istniejący już od lat 90. XX wieku. Otóż panowie wykonujący muzykę z pogranicza black, doom i gothic rock/metalu zaprezentują akustyczną EPkę z wybranymi utworami z ostatniego albumu „What if…” (2022). Wystarczy, że przesłuchacie na YouTubie singiel „Sny na jawie”, to którego powstał teledysk, aby przekonać się, że taka forma muzyczna sprawdza się w stu procentach, powodując bicie serducha!

 -

Odwiedzin: 607

Autor: adminLudzie Youtuba

Komentarze: 4

Sensei Kina Sztuk Walki – Andrzej Tomaszewski i jego herosi! - Ludzie Youtuba

Kiedyś to było! Tak mawiają osoby pamiętające minione czasy. Szczególnym sentymentem darzą lata 90. XX wieku. Nie tylko za inne, lepsze smaki (ech te mielonki w puszkach); muzykę (techniawa „Mortal Kombat” rządzi!), ale przede wszystkim za filmy, nawet te klasy B. Dostępne w wielu wypożyczalniach VHS, z jakością obrazu daleką od dzisiejszego 1080p dawały rozrywkę i bohaterów, dla których zrobienie szpagatu, szybkie przeładowanie broni, kopniak z półobrotu czy rzut one-linerem nie stanowiły żadnego problemu. Ale nie chodzi tylko o Chucka Norrisa, Arnolda Schwarzeneggera, Stevena Seagala oraz Jaean-Claude’a Van Damme’a. Podobnych idoli było znacznie więcej. O wszystkich, także mniej znanych, opowiada na swoim kanale Kino Sztuk Walki Andrzej Tomaszewski – pasjonat filmów, w których trup ściele się gęsto, a kości łamane są w sekundę. Zgromadził już sporą grupę wiernych fanów, zaskakując też talentem… wokalnym. Nie dziwcie się zatem, że stał się naszym celem „wywiadowczym”. Siadaj Andrzej i udzielaj odpowiedzi, zanim przeszkodzi nam Tong Po!

Madlen otwiera swój intymny świat. Jej "Sen"... - Zespoły i Artyści

„Sen” to kolejny utwór z nadchodzącej płyty Madlen. Niezwykle intymny i osobisty. Dlaczego? Bo wokalistka dzieli się w nim swoimi lękami przed utratą najbliższej jej osoby. Mimo iż żyje w cudownym, spełnionym związku, nie udaje jej się uciec przed strachem, że szczęście może być tak kruche… Piękny tekst został napisany przez samą Madlen, a klimatyczną muzykę skomponował Łukasz Flakus. 

Jedna "Chwila", a tyle w niej życia! Anielka ponownie z przebojowym utworem! - Muzyczne Style

Wspólnie z nią śniliśmy piękny, pełen nadziei sen; szliśmy w miasto, by odnaleźć siebie; dokonywaliśmy trudnych wyborów; aby na koniec, pełni radości, śpiewać „Senioritę”! Ale to było w roku 2022. Tęskniliśmy. Wstrzymaliśmy oddech na ten czas. A Ty Anielko powracasz, pragnąc, abyśmy zatańczyli z Tobą tak! „Chwila” to sentymentalny pop z elementami elektroniki oraz dynamicznym refrenem. Wielkie dzięki za ten utwór!

Znamy cały skład METAL MINE FESTIVAL! Polskie i zagraniczne zespoły "podpalą scenę"! - Festiwale muzyczne

Podobno heavy metal narodził się dokładnie w 1970 roku, w piątek 13 lutego. A zatem sam diabeł maczał w tym palce? Nic z tych rzeczy! Przecież, jak pokazały badania, taki gatunek muzyki nie zamienia ludzi w seryjnych morderców. Przeciwnie. Pomaga rozładować napięcie i ogranicza agresywne zachowania. Zapuszczajcie więc długie włosy, bierzcie w dłonie gitary i ruszajcie na koncerty. Najlepiej na dwudniowy Metal Mine Festival, gdzie występują zarówno polskie, jak i zagraniczne, porządnie grające kapele, i który powraca po trzech latach przerwy!

Polecamy podobne artykuły

Polski duet anYkara upamiętnia włoską artystkę! - Zespoły i Artyści

Duet anYkara, czyli Karina i Andrzej Kita wziął udział w międzynarodowym projekcie, poświęconym pamięci znanej włoskiej piosenkarki Azzurry Lorenzini. Owocem współpracy z artystami z całego świata jest singiel „Letto 23”. To olbrzymie wyróżnienie i docenienie ich twórczości, bowiem na płycie znalazło się zaledwie 10 artystów z różnych krajów.

Nanocząstki kontra komórki rakowe. Czy to będzie wygrana walka? - Genetyka i Biologia

Gdyby Doktor Quinn przeniosła się w czasie do roku 2020, złapałaby się za głowę. Z jednej strony byłaby świadkiem pandemii koronawirusa, a co za nią idzie medialnego strachu i nierównej walki z niewidzialnym wrogiem. Z drugiej odkryłaby jak medycyna poszła do przodu w radzeniu sobie z nowotworami. I jak może robić to jeszcze lepiej za sprawą nanocząsteczki, która niczym „koń trojański” rozsadzi komórkę rakową od środka!

 -

Odwiedzin: 1605

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 3

Słoneczny żar – przestrzegaj zasad, bo twoje zdrowie może być zagrożone! - Zdrowie i uroda

Lato. Dla wielu z nas to zapewne ulubiona pora roku. Wypoczynek nad morzem, pływanie w jeziorze, rowerki wodne, piłka plażowa – długo można wymieniać wakacyjne atrakcje. I to „cudowne” słońce, które, jak śpiewał zespół Sami, „świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami”. Tylko często zapominamy, że przy temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się zabójcze…

Teraz czytane artykuły

O czerniaku w wielkim skrócie – czynniki ryzyka i metody zapobiegania - Genetyka i Biologia

Sierpień. Lato w pełni, połowa wakacji. Udajemy się nad morze, aby leżeć plackiem na plaży i mieć brązowe ciało. Jednak większość z nas często zapomina, że w trakcie upałów, gdy promienie słoneczne parzą niczym oddech Balroga, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo poważniejsze niż czerwona, piekąca skóra. Może bowiem rozwinąć się czerniak. Czym dokładnie jest ta choroba? Jak się przed nią uchronić? Kto szczególnie jest na nią narażony? Czy pobyt w solarium jest groźniejszy od opalania się na leżaku? Na te pytanie odpowie Maciek Sobczak.

 -

Odwiedzin: 67303

Autor: PaMElektronika

Komentarze: 1

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

 -

Wspominamy Milosa Formana – wybitnego czeskiego reżysera, twórcę "Lotu nad kukułczym gniazdem" - Ludzie kina

13 kwietnia 2018 roku w Stanach Zjednoczonych zmarł Milos Forman. Tę smutną informację przekazały następnego dnia czeskie media. Reżyser miał 86 lat. Był artystą, który – jak słusznie stwierdził krytyk Tomasz Raczek – w swoich dziełach przekazywał ponadczasowe wartości. Zdobył dwa Oscary, trzy Złote Globy i wiele innych prestiżowych nagród.

Złota era ludzkości - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Był niegdyś czas, gdy ludzie, zwierzęta, rośliny i istoty zamieszkujące różne rejony wieloświata żyły ze sobą w doskonałej harmonii i zgodzie. Telepatia, telekineza i inne „umiejętności” związane z wyższymi zdolnościami umysłu były wśród ówczesnej ludności w powszechnym użyciu. Okres ten nazwany został „złotą erą ludzkości” i zakończył się ponad 10 000 lat p.n.e.

Bryan Adams przysypany śniegiem w hicie "Christmas Time"! - Zespoły i Artyści

„Jest to coś w świętach. Coś w świętach Bożego Narodzenia. Coś, co sprawia, że pragniesz, by święta były codziennie” – śpiewał niegdyś Bryan Adams w pięknym utworze „Christmas Time”. I znowu to robi. 60-latek postanowił nagrać świąteczny mini album pt.„Christmas EP”. Epka zawiera dwie całkiem nowe piosenki oraz przeboje, w tym „Merry Christmas” i ten powyższy, a pierwszym singlem promującym krążek był „Joe i Mary”. Z kolei 10 grudnia można oglądać Kanadyjczyka w videoclipie do wspomnianego „Christmas Time”. Widać, że oczarowanego zimowo-gwiazdkową atmosferą Adamsa, mimo skończonej 60-tki przepełnia radość i młodzieńcza energia. Dowodem tego jest także wydany na początku 2019 roku 14. studyjny album „Shine a Light”, gdzie artysta połączył rock, pop i r&b i zaśpiewał w duecie z Jennifer Lopez. Prawda, że teledysk jest bardzo... śnieżny i magiczny?

Nowości

 -

Odwiedzin: 76

Autor: pjKultura

Cannes 2023: Złota Palma dla francuskiego filmu "Anatomy Of A Fall"! - Kultura

Gdyby film „Killers of the Flower Moon” Martina Scorsese brał udział w Konkursie Głównym na 76. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes, to zapewne zdobyłby Złotą Palmę. Dlaczego? Krytycy byli niemal zgodni, że otrzymali arcydzieło, na które warto było czekać. Zresztą dziewięciominutowa owacja na stojąco mówiła sama za siebie. Jednak festiwalowe zasady są jasne, zatem najwyższy laur trafił na inne ręce – francuskiej reżyserki Justine Triet, która zachwyciła jury i dziennikarzy kryminałem pt. „Anatomia Upadku” tak bardzo, że zapomnieli o nieestetycznym uzębieniu Johnny’ego Deppa.

Gotycki rock w akustycznej odsłonie? To nie żart. To prawdziwe "Sny na jawie" ASGAARDU! - Muzyczne Style

Niedawno pisaliśmy, że metalowy chorzowski band – HEGEROTH wpadł na pomysł wydania kasetowej wersji swojego albumu „Sacra Doctrina”. Ale to nie koniec intrygujących newsów z takich, polskich krain głośnego grania. Równie intrygujące jest to, co postanowił zrobić band ASGAARD istniejący już od lat 90. XX wieku. Otóż panowie wykonujący muzykę z pogranicza black, doom i gothic rock/metalu zaprezentują akustyczną EPkę z wybranymi utworami z ostatniego albumu „What if…” (2022). Wystarczy, że przesłuchacie na YouTubie singiel „Sny na jawie”, to którego powstał teledysk, aby przekonać się, że taka forma muzyczna sprawdza się w stu procentach, powodując bicie serducha!

Karolina Szczurowska zapowiada powrót z hitem napisanym przez twórcę "SOLO". Czy powtórzy sukces Blanki? - Zespoły i Artyści

Karolina Szczurowska to 21-letnia artystka młodego pokolenia, uczestniczka programów "The Voice of Kids" oraz "The Voice of Poland". W 2020 roku wydała swój debiutancki album pt. "Karo". Pod koniec 2022 roku Artystka powróciła, zapowiadając tym samym zmianę wizerunku. W sierpniu wydała singiel pt. "Kwiatki", natomiast w listopadzie tego samego roku wydała utwór pt. "Jest Ok". W 2023 prezentuje z kolei swoim fanom zapowiedź premiery singla z twórcą hitu Blanki "SOLO"! Sprawdźcie, co Karolina miała do powiedzenia m.in. na temat wspomnianego "Jest Ok", błędach popełnianych przez początkujących artystów oraz samodzielnego wydawania utworów.

Kopniaki na "Dzień Matki", czyli siła matczynej miłości! - Recenzje filmów

Co można zrobić dla mamusi w dniu jej święta? Lista jest długa: wspólny spacer po parku, przygotowanie pysznej kolacji, wyjście do kawiarni, wręczenie bukietu pachnących kwiatów. Nina, bohaterka filmu Mateusza Rakowicza ma syna, ale na takie niespodzianki 26 maja liczyć nie może. Należy jednak usprawiedliwić Maksa. Chłopak nie wie o istnieniu rodzicielki, a ona przez 17 lat nie dała o sobie znaku życia. Nic dziwnego. Nina to Kikimora, dawna agentka NATO, która robiła paskudne rzeczy w paskudnych miejscach na całym świecie. Ale mimo to drogie panie bierzcie z niej przykład, a synowie – odpalcie Netflixa, aby pokazać, że gdy latorośli dzieje się krzywda, nawet „uśpiona” matka nie cofnie się przed niczym, aby ruszyć na ratunek! I choć „Dzień Matki” to średnio udana, sztampowa produkcja, to nie da się jej odmówić pomysłowości. No i ta Agnieszka Grochowska!

 -

Odwiedzin: 607

Autor: adminLudzie Youtuba

Komentarze: 4

Sensei Kina Sztuk Walki – Andrzej Tomaszewski i jego herosi! - Ludzie Youtuba

Kiedyś to było! Tak mawiają osoby pamiętające minione czasy. Szczególnym sentymentem darzą lata 90. XX wieku. Nie tylko za inne, lepsze smaki (ech te mielonki w puszkach); muzykę (techniawa „Mortal Kombat” rządzi!), ale przede wszystkim za filmy, nawet te klasy B. Dostępne w wielu wypożyczalniach VHS, z jakością obrazu daleką od dzisiejszego 1080p dawały rozrywkę i bohaterów, dla których zrobienie szpagatu, szybkie przeładowanie broni, kopniak z półobrotu czy rzut one-linerem nie stanowiły żadnego problemu. Ale nie chodzi tylko o Chucka Norrisa, Arnolda Schwarzeneggera, Stevena Seagala oraz Jaean-Claude’a Van Damme’a. Podobnych idoli było znacznie więcej. O wszystkich, także mniej znanych, opowiada na swoim kanale Kino Sztuk Walki Andrzej Tomaszewski – pasjonat filmów, w których trup ściele się gęsto, a kości łamane są w sekundę. Zgromadził już sporą grupę wiernych fanów, zaskakując też talentem… wokalnym. Nie dziwcie się zatem, że stał się naszym celem „wywiadowczym”. Siadaj Andrzej i udzielaj odpowiedzi, zanim przeszkodzi nam Tong Po!

Madlen otwiera swój intymny świat. Jej "Sen"... - Zespoły i Artyści

„Sen” to kolejny utwór z nadchodzącej płyty Madlen. Niezwykle intymny i osobisty. Dlaczego? Bo wokalistka dzieli się w nim swoimi lękami przed utratą najbliższej jej osoby. Mimo iż żyje w cudownym, spełnionym związku, nie udaje jej się uciec przed strachem, że szczęście może być tak kruche… Piękny tekst został napisany przez samą Madlen, a klimatyczną muzykę skomponował Łukasz Flakus. 

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 24977

Autor: lukasz_kulakGenetyka i Biologia

Komentarze: 1

Czym jest DNA? - Genetyka i Biologia

DNA – kwas deoksyrybonukleinowy – jest nośnikiem informacji genetycznej i warunkuje poprzez konkretnie zapisane informacje nasz wygląd zewnętrzny, podatność na dane choroby, kolor włosów, skóry i wiele innych cech fizycznych ludzi.

 -

Odwiedzin: 2555

Autor: adminGenetyka i Biologia

Komentarze: 1

Zamrożone wirusy i bakterie czekają na swoją chwilę! - Genetyka i Biologia

Pierwsza połowa roku 2020 przejdzie do historii. COVID-19, zwany inaczej koronawirusem przybył z dalekich Chin, by siać panikę i zarażać tysiące ludzi w całej Europie. Szczególnie niebezpieczny jest dla schorowanych i tych w sędziwym wieku. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech. Natomiast w Polsce w trakcie pisania tego artykułu zmarło 5 osób. Czy ta pandemia to już początek końca? Trzeba wierzyć, że jednak nie, że uda się ją opanować. Znacznie gorsze niebezpieczeństwo grozić może natomiast całej ludzkości ze strony wirusów żyjących dawno temu…

 -

Odwiedzin: 1403

Autor: pjGenetyka i Biologia

Komentarze: 1

Nowe życie przodka słonia. Wskrzeszenie mamuta! - Genetyka i Biologia

Filmy, takie jak: „Walka o ogień” czy nowszy – „10 000 B.C.” w taki sposób przedstawiły mamuty włochate, że trudno nie kłaniać się im w pas albo uciekać przed nimi, gdzie pieprz rośnie. Neandertalczycy nie decydowali się jednak na owe czynności. Za pomocą prymitywnych, drewnianych dzid wyruszali na polowanie. Jak współcześnie byłyby traktowane tez potężne zwierzęta? Możemy się o tym wkrótce przekonać. 14 września 2021 roku obiegła bowiem świat informacja, że naukowcy chcą je przywrócić do życia!

 -

Odwiedzin: 2150

Autor: adminGenetyka i Biologia

Komentarze: 3

Koronawirus: COVID19 - SARS – Wykład profesora Krzysztofa Pyrcia - Genetyka i Biologia

Godzinny wykład profesora Krzysztofa Pyrcia na temat koronawirusa. Profesor Pyrć bardzo ciekawie przedstawia wszystkie cechy koronawirusów. Zapraszamy do oglądania!

Dane medyczne na sprzedaż - Genetyka i Biologia

Od dziesięcioleci naukowcy prowadzą długoterminowe badania, starając się poszerzyć wiedzę na temat chorób. Dzięki regularnej rejestracji danych dotyczących stanu zdrowia i leczenia pacjentów wykazano na przykład, że ołów z łuszczącej się farby uszkadza mózgi dzieci, a podwyższone ciśnienie krwi i poziom cholesterolu zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca i udaru mózgu. Do dziś niektórzy z pierwszych uczestników słynnego badania Framingham Heart Study (mający obecnie co najmniej 95 lat), które rozpoczęto w roku 1948, dostarczają informacji medycznych naukowcom.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.463

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję