4 692
5 245 min.
Ludzie kina
pj (15103 pkt)
3840 dni temu
2014-04-01 14:34:49
W młodości stracił w meczu rugby przedni ząb. Wstawił go dopiero po ponad szesnastu latach, kiedy jeden z reżyserów, niezwykle poirytowany zachowaniem aktora i przerwą jego w uzębieniu, dał mu na ten zabieg pieniądze. Ale koniec końców i tak każdy mu wybacza, a prasa zaciera z radości ręce. Wszelakie wybryki i wybuchy furii są przyćmiewane przez talent, z którym mało kto w Hollywoodzie może się równać.
Russell Crowe dorastał w Australii, po tym jak jego rodzice przeprowadzili się z Nowej Zelandii. Już jako dziecko dawał popis swoich umiejętności w telewizyjnych programach rozrywkowych. Szkoły średniej nie ukończył (zapewne nie pozwolił mu na to charakter i obudzone ADHD). Oczywiście, nie było to żadną przeszkodą, by dalej próbować sił na scenie. Pojawił się m.in. w musicalach „Grease” i „Rocky Horror Picture Show”. Popularność przyniosła mu rola w serialu pt. „Sąsiedzi” (1987), ale uwagę krytyków zwrócił występem w filmie pt. „Romper Stomper” (1992), gdzie zagrał przywódcę grupy skinheadów-neonazistów.
Mimo to, nie wiązał początkowo swoje przyszłości i kariery z aktorstwem. Pragnął zostać głównie muzykiem. I choć przez lata był wokalistą zespołu 30 Odd Foot Of Grunts (znanego też pod nazwą TOFOG, założonego w 1992 roku, z którym rozstał się w 2005 roku), to los sprawił coś innego - sławę i chwałę przyniosło mu granie w filmach. A wszystko przez … Hollywood.
Trafił tam, dzięki międzynarodowemu uznaniu, które zdobył kreacją homoseksualisty w australijskim komediodramacie „Tacy jak my” (1994). Szybko zadebiutował wyrazistą rolą w westernie Sama Raimiego pt. „Szybcy i martwi” (1995), gdzie partnerował samej Sharon Stone. Po kolejnym obrazie z tego samego roku, tym razem z gatunku akcja science-fiction, pt. „Zabójcza perfekcja” z Denzelem Washingtonem, był już rozpoznawalny. Coraz częściej zaczęły dzwonić telefony z nowymi propozycjami.
W ciągu trzech lat pod rząd otrzymywał nominacje do Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Druga z tych nominacji zamieniła się w statuetkę. Zaczęło się od „Informatora (filmu z 1999 roku), czyli opartego na faktach dramatu Michaela Manna, w którym zagrał doktora Jeffreya Wiganda - naukowca ujawniającego oszustwa koncernu tytoniowego. Co więcej za tę kreację otrzymał Złoty Glob, nagrodę BAFTA oraz nagrodę Związku Zawodowego Aktorów Filmowych!
W 2000 roku miał premierą „Gladiator”. Ten dramat historyczny w reżyserii Ridley’a Scotta zachwycił wielu krytyków i widzów, a Russell Crowe pokazał taką klasę i styl w swobodnej, jakże sugestywnej i charyzmatycznej tytułowej roli , że nagrodzono go Oscarem.
Nie spoczął na laurach. Kolejna mistrzowska kreacja matematyka Johna F. Nasha Jr. w „Pięknym umyśle” (2001) przyniosła same achy i ochy, z nominacją do Oscara łącznie, a Stowarzyszenie Zagranicznych Dziennikarzy w Hollywood, Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, Związek Aktorów Filmowych oraz BAFTA jednogłośnie, bezspornie obwołały najlepszym aktorem roku.
Warto też wspomnieć o innych ciekawych rolach, które ma na swoim koncie. Chociażby w doskonałym kryminalnym obrazie pt. „Tajemnice Los Angeles” (1997), gdzie wcielił się w postać policjanta, czy w „Dowodzie życia” (2000), w którym był zawodowym negocjatorem, pomagającym Meg Ryan. Później żeglował statkiem w „Panie i władcy: Na krańcu świata” (2003) i boksował jako "Człowiek ringu" (2005). W 2007 roku zagrał detektywa w filmie "American Gangster" oraz szybkostrzelnego przestępcę w remaku słynnego westernu pt. „3:10 do Yumy", a w 2010 był mistrzem łucznictwa i obrońcą uciśnionych, czyli legendarnym Robin Hoodem.
Russel Crowe od 2003 roku jest żonaty z Danielle Spencer. Wychowują dwóch synów: Charlesa (ur. w 2003) oraz Tennysona (ur. w 2006). Nie mamy informacji, jak gwiazdor zachowuje się w domu. Wierzymy, że spełnia się jako troskliwy i czuły ojciec. Jakby nie patrzeć, dzieci mogą zmienić charakter niektórym cholerykom.
Russell w jednej z najlepszych ról. Niezapomniany Maximus:
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Posłuchajcie Russella Crowe jak wokalistę zespołu TOFOG:
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
A tu pełna filmografia aktora:
http://www.filmweb.pl/person/Russel.Crowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Russell Crowe wkroczył na plan!
Więcej artykułów od autora pj
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach
Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Teraz czytane artykuły
Russell Crowe wkroczył na plan! - Ludzie kina
Uwaga! Znowu się działo i znowu komuś się oberwało. Było głośno, było nieznośnie. Znowu nikt nie zasnął przez całą noc. To nie żarty. Ten urodzony w 1964 roku w Nowej Zelandii gwiazdor słynie z bardzo porywczego charakteru. Nic dziwnego, że grywał role twardzieli. Wcielił się już min. w boksera, gladiatora, Robin Hooda, ojca Supermana, rewolwerowca, a także w Noego (wbrew pozorom, to również taka postać).
"Wieczór Filmowy" z Lucasem Flintem - Muzyczne Style
Cześć. Bardzo na świeżo, rzutem na taśmę, przesyłamy Wam informacje na temat pewnej nowej premiery. Otóż młody, sympatyczny, utalentowany, niezależny artysta, który dwa lata temu w walentynkowy wieczór zastanawiał się, czy łatwo mówić o uczuciach (singiel pt. „Zostań”), dzisiaj, 24 lutego 2023 roku znowu coś będzie robił wieczorem. Lucas Flint, a właściwie Piotr Krzemiński organizuje „Wieczór Filmowy”. To premiera nowego utworu w połączeniu z wydarzeniem na Facebooku!
"Let Me Know" – singiel malowany paletą emocji Filipa Sterniuka - Muzyczne Style
Opowiada o ważnym tematach, ale do tego kawałka można tańczyć przez całą noc i ciągle chcieć więcej, a następnie nucić go porankiem w drodze do pracy. Wykonawca zaskakuje swoim popowym numerem ubranym w nowoczesne brzmienia, uszyte na wymiar. Oto Filip Sterniuk i jego anglojęzyczny singiel „Let Me Know”!
ID Records prezentuje kwietniowe uczucia w niecodziennych popowych brzmieniach! - Muzyczne Style
Wytwórnia Id Records widzi, słyszy, czuwa, odkrywa. Mimo zimnego początku wiosny, ogrzewa ludzkie serca. Jak? Wydaje kolejne single młodych, bardzo zdolnych artystów, dla których muzyka to coś więcej niż zwykła pasja. W marcu poznaliście kilkoro takich wykonawców i ich autorskie, wpadające w ucho piosenki. Kwiecień to natomiast miesiąc, kiedy premierowo ukazują się „Anima” oraz „Amok”. Intrygujące i sugestywne tytuły na literę A od dwóch uczuciowych wokalistek – Kamili Krawczyk i Pepi.
Eksperymentuj z Kwazzy'm w jego muzycznym laboratorium! - Muzyczne Style
13 kwietnia wieczorem – oto data, kiedy śmiało możesz wejść do coraz większego świata tego oryginalnego artysty. Jeśli szukasz alternatywnych brzmień, to zrób to bez wahania. Bo Kwazzy i jego niekonwencjonalne podejście do tworzenia muzyki sprawia, że każdy utwór to prawdziwa niespodzianka, która zaskoczy Twoje zmysły. Podobnie jak nowa „Wizja Świata”, która została właśnie wykreowana w pewnym... laboratorium.
Nowości
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
Artykuły z tej samej kategorii
Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!
Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.
Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.
Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!
Dwayne "The Rock" Johnson – Uśmiechnięty twardziel - Ludzie kina
Najsympatyczniejszy mięśniak Hollywood. Filmy z jego udziałem to swoiste guilty pleasure – wiesz, że są średniej jakości fabularnej, ale i tak z miłą chęcią obejrzysz, bo gra tam właśnie On. Niedawno biegał po dżungli w nowej wersji „Jumanji”, a zapewne na kinowych ekranach będzie gościł jeszcze często i gęsto. Co ma w sobie takiego ten były zawodnik wrestlingu, że jego kariera tak bardzo poszybowała w górę, deklasując niegdyś popularnego Hulka Hogana?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.515