
8 408
9 970 min.
Artykuły o filmach
admin (35090 pkt)
3198 dni temu
2014-12-31 10:59:37
Zanim przejdziemy do Top 10 najciekawiej zapowiadających się filmów, standardowo podsumujemy miniony rok. Oczywiście mowa o obrazach wyświetlanych wówczas w naszych kinach (mimo, że niektóre premierę miały wcześniej).
Mieliśmy wysyp blockbusterów. Nie wymieniając każdego, skupimy się na najważniejszych. Michael Bay podarował nam koszmarka pt. „Transfomers: Wiek zagłady” i odświeżył (jako producent) „Wojownicze żółwie ninja”, które też zbyt udane nie były. Nieźle zadziało się natomiast na arenie adaptacji komiksu. Fanom podobali się mutanci w filmie „X-men: Przeszłość, która nadejdzie”, „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” (dobrze przyjęty przez krytyków) oraz drugi odświeżony „Niesamowity Spider-Man”, a jeszcze bardziej przypadli do gustu „Strażnicy Galaktyki”. Angelina Jolie pokazała, że umie i wyreżyserować i wcielić się w „Czarownicę” (niezłe fantasy, nowa wersja „Śpiącej królewny” dla całej rodziny).
Teraz, nawiązując do słów ze wstępu artykułu, trzy tytuły, na które wielu czekało z głośnym biciem serca. „Godzillę”, „Interstellar” i „Hobbita: Bitwę Pięciu Armii” można porównać do wielkiej bańki mydlanej, która po pęknięciu ukazała… pustkę. I choć dzieło Nolana namieszało w gatunku science fiction, tworząc dwa obozy: obrońców i przeciwników filmu, to kamieniem milowym się nie stało, sprawiało raczej wrażenie filozoficznego eksperymentu. Od kolejnej, słabiutkiej fabularnie, acz klimatycznej „Godzilli” lepszy był jej zwiastun. A trzeci „Hobbit”? Cóż, CGI wzięło górę nad magią. Szkoda. Na miano najciekawszego, najdojrzalszego filmu stricte komercyjnego zasłużyła „Ewolucja planety małp”, a początkowo, co sugerowały zapowiedzi, wyglądający na gniota „Na skraju jutra” z Tomkiem Cruisem został zgodnie określony porządnym akcyjniakiem, opakowanym grubą warstwą science fiction.
Wypadałyby jeszcze wspomnieć o „300: Początek Imperium” ze względu na świetną Evę Green (w „Sin City 2” jako „Damulka warta grzechu”), „Herculesie” z wiarygodnym Dwaynem Johnsonem, nadal śmiesznych, mimo wieku „Głupim i głupszym bardziej”; „Niezniszczalnych 3” – najsłabszych, ale jeszcze walecznych; pięknej, wojowniczej i boskiej „Lucy” oraz o „Igrzyskach śmierci: Kosogłosie. Części 1” (rzecz głównie dla fanów książkowego pierwowzoru). Również animacje nie zawiodły, szczególnie „Jak wytresować smoka 2” i „Wielka Szóstka” (choć nie aż taka super, jak się mogło wydawać).
Kino ambitne – tu było dobrze, a czasami wręcz znakomicie. Już w styczniu oglądaliśmy pełnego energii, biograficznego „Wilka z Wall Street”. Ktoś zarzuci, że ta komedia kryminalna to bardziej taki blockbuster, aniżeli obraz ambitny, i do tego propagujący hedonistyczne życie bez skrupułów, ale na pewno nie skrytykuje genialnego aktorstwa i reżyserii. Kolejno pojawił się m.in. oscarowy „Zniewolony. 12 Years a Slave”, „American Hustle” i „Witaj w Klubie” z perfekcyjnym Matthew McConaughey’em. Michael Fassbender nosił dziwną maskę w niszowym „Franku”, Wes Anderson zaprosił do oryginalnego „Grand Budapest Hotel” (najlepszy i najzabawniejszy film z jego karierze), Jarmusch przedstawił wampiry w nieco innym „świetle” w „Tylko kochankowie przeżyją”, Jonze wprowadził w melancholijno-niepokojący nastrój w filmie „Ona” (ach ten głos Scarlett Johansson!), czołgiści walczyli w mocnej „Furii”, a Kanadyjczyk Xavier Dolan, dzięki „Mamie” udowodnił, że młodziutkim reżyserem będąc, potrafi kręcić dojrzałe kino. Niemalże arcydziełem był francusko-włoski laureat Oscara pt. „Wielkie piękno”. W kinach (tych studyjnych bądź w dużych miastach) mogliśmy też oglądać m.in. zdobywcę Złotej Palmy – wychwalany „Zimowy sen” tureckiego twórcy Nuri Burge Ceylana; „Boyhood” Linklatera, czyli subtelny obraz o dojrzewaniu młodego chłopca, niezwykły, ze względu na to, że powstawał przez 12 lat! oraz „Wolnego strzelca” – satyrę na media amerykańskie równie kąśliwą, co trzymająca w napięciu „Zaginiona dziewczyna” Finchera. Trzeba także zaznaczyć obecność szokującej, perwersyjnej dwuczęściowej „Nimfomanki” Larsa von Triera, a na przeciwległym biegunie, kiczowatego, biblijnego potopu w formie fantasy i dramatu w filmie „Noe: Wybrany przez Boga” Aronofsky’ego.
Na polskim podwórku działo się, oj działo. Salutował i szpiegował „Jack Strong” – niezły, jak na „nasze warunki” thriller; operował Zbigniew Religa/Tomasz Kot w przejmujących „Bogach” (Złoty Lew na Festiwalu w Gdyni), a kac dokuczał po wyjściu z baru „Pod mocnym aniołem” Smarzowskiego – ekranizacji prozy Pilcha, którą wielu pomyliło z lekką komedią. Glińskiego szeroko krytykowano za „uwspółcześnioną” wersję wojennych „Kamieni na szaniec” – lektury i pomnika w jednym. Z II wojną światową, a konkretniej powstaniem warszawskim zmierzył się też Jan Komasa. Najpierw ciekawy, fabularyzowany dokument, następnie oczekiwane „Miasto 44” – wizualnie porywające, emocjonalne, na poziomie scenariusza przeciętne, a zdaniem niektórych recenzentów słabiutkie, mimo to reżyser spełnił zadanie na ocenę pozytywną.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Najbardziej oczekiwane filmy 2015 roku w polskich kinach
Więcej artykułów od autora admin

"POPATRZ" – prosi słuchacza Amelia Kita - tyle wokół dzieje się... - Zespoły i Artyści
Poznajcie Amelię Kitę. Ta młoda Artystka właśnie prezentuje singiel „Popatrz”, który ma bardzo głębokie przesłanie. Autorką tekstu jest sama Amelia, a kompozytorem niekwestionowany twórca hitów – Tomasz Lubert.

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści
Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące
29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

emocean drive ląduje we friendzone! Co na to Britney Spears? - Zespoły i Artyści
Przebojowe trio emocean drive wydało kolejny, życiowy singiel pt. „FWB”. Tym razem zespół zaprasza do „friendzone” – miejsca, do którego prowadzi słynne powiedzenie: „zostańmy przyjaciółmi”, i z którego podobno nie ma powrotu. Ponieważ Britney Spears odmówiła komentarza odnośnie premiery, zasięgnęliśmy języka u członków zespołu.
Polecamy podobne artykuły

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach
Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Co do obejrzenia w kinie 2020 roku? Wybraliśmy 10 najciekawszych tytułów! - Artykuły o filmach
„Diuna”, „Tenet”, a może najnowsze przygody Jamesa Bonda? Która produkcja zarobi najwięcej, który się najbardziej spodoba? Znając nazwiska reżyserów filmów, które wejdą na ekrany w 2020 roku, znowu może dojść do batalii o portfele i serca widzów.

Najbardziej oczekiwane filmy 2014 roku - Artykuły o filmach
Wybraliśmy dziesięć takich produkcji, które będą miały premierę w polskich kinach w 2014 roku. Wybór nie należał do łatwych. Ciekawe co myślicie o tym zestawie?
Teraz czytane artykuły

Najbardziej oczekiwane filmy 2015 roku w polskich kinach - Artykuły o filmach
Rok 2014 był dość zaskakujący dla świata filmu. Te produkcje, które miały powalić na kolana, zawiodły, inne nieoczekiwanie okazały się dobre. Przed nami nowych dwanaście miesięcy. Na co tym razem warto czekać?

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.
Łazik Perseverance poleciał na Marsa. Czy znajdzie ślady życia? - Kosmos
W czwartek 30 lipca 2020 roku z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie tuż przed godziną 14.00 czasu polskiego odbył się start rakiety Atlas V. Póki ci misja NASA przebiegła bez problemu. Ważniejsze jednak będzie to, co dalej. Na pokładzie jest bowiem łazik Perseverance, który został zbudowany w konkretnym celu – zbieranie oraz badanie próbek skał na Marsie.
Teleskop Jamesa Webba – leci, aby obserwować dalekie zakątki Wszechświata! - Kosmos
25 grudnia 2021 roku – dla wielu osób ta data kojarzy się tylko Bożym Narodzeniem. Jednak badacze kosmosu, astronomowie i pracownicy NASA świętowali wtedy z innego powodu. Otóż właśnie w tym dniu z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej bez problemu wystartowała rakieta Ariane 5. Emocje były silne, bo i misja była ważna. Na jej pokładzie znajdował się bowiem Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, czyli rewolucyjne, największe obserwatorium astronomiczne. Dzięki niemu będzie możliwe odkrywanie kosmicznych tajemnic.

Karol Wójcicki ciągle spogląda w niebo i nie widzi tam UFO! - Kosmos
Misja Crew Dragon Demo-2 czy wysłanie kolejnej porcji satelitów w ramach programu Starlink to tylko niektóre tematy do dyskusji z jakimś pasjonatem/badaczem kosmosu. A któż inny, jak nie Karol Wójcicki z równie podobnym entuzjazmem opowiada o zjawiskach i wydarzeniach zachodzących nad naszymi głowami. Ten pracujący do 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, popularyzator astronomii, zgodził się na wywiad na łamach portalu Altao.pl.
Nowości

"Twórca" – Bo to zła Sztuczna Inteligencja była/będzie? - Recenzje filmów
Rok 2065. Świat już nie jest taki, jak dawniej. Ludzkość podnosi się z kolan po nuklearnym ataku na Los Angeles. Strefa Zero nadal jest skażona, a promieniowanie tak silne, że trzeba zakładać szczelne skafandry w trakcie sprzątania – niszczenia ocalałych robotów. Nie powstaną już Hollywoodzkie blockbustery. Trzeba też walczyć z Republikami Nowej Azji, gdzie rozwój AI nadal nie jest zakazany. Mniej więcej tak wygląda rzeczywistość w filmie science fiction pt. „The Creator”, czyli po naszemu „Twórca”. Filmie, który powstał „tylko” za 80 mln dolarów, a prezentuje się o niebo lepiej od większości, jeśli nie wszystkich, znacznie droższych adaptacji komiksów, kolejnych sequeli „Star Wars” i innych „odgrzewanych, filmowych kotletów”. Ale czy pierwsze opinie, że oto mamy do czynienia z obrazem wybitnym, kinową rewolucją, nie są aby na wyrost? Ano są!
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.

Ta emocjonalna podróż w Świat Letniego Romansu. "Czy pamiętasz"? - Muzyczne Style
"Czy pamiętasz" to utwór, który od pierwszych dźwięków przywołuje ciepłe, letnie wieczory. Melodia jest bowiem tak przyjemna i wpadająca w ucho, a instrumentalne partie tak dodają lekkości, że nie sposób nie zauroczyć się w takiej aurze. I jeszcze dodajmy ten czarujący wokal... AURY. Wszak to właśnie ona tutaj śpiewa!

"POPATRZ" – prosi słuchacza Amelia Kita - tyle wokół dzieje się... - Zespoły i Artyści
Poznajcie Amelię Kitę. Ta młoda Artystka właśnie prezentuje singiel „Popatrz”, który ma bardzo głębokie przesłanie. Autorką tekstu jest sama Amelia, a kompozytorem niekwestionowany twórca hitów – Tomasz Lubert.

"Dewajtis" – Dąb wielki duszę ludzką widzi... - Recenzje książek
Stara to książka, z końca XIX wieku, drukowana na łamach Kuriera Warszawskiego. Czytać, nie czytać. Strach w me oczy zajrzał. Że może znów będę jak ten uczeń średniej szkoły – „zmuszony” do spędzenia nocy z nudną lekturą, archaicznym językiem napisaną. Lecz „Dewajtis” z nową, przepiękną okładką, wyczyszczony z kurzy i pajęczyny przez Wydawnictwo Replika, to skarb. Dla niego można kroczyć przez ciemny bór, z dumą i odwagą w sercu. Bo Maria Rodziewiczówna „zrodziła” powieść niezwykłą, nadal powodującą łzę w oku i budzącą szacunek czytelnika. Z bohaterem, za którym też w ogień się skoczy.

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści
Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!
Artykuły z tej samej kategorii

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach
Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach
„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach
Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Top 10 najlepszych filmów wojennych rozgrywających się podczas II wojny światowej - Artykuły o filmach
Z okazji niedawnej premiery „Dunkierki” (21 lipca 2017) postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmów ukazujących ważne operacje wojskowe lub po prostu przedstawiających zmagania i traumę zwykłych młodych szeregowców, partyzantów czy snajperów w trakcie trwania II wojny światowej. Oparte na faktach lub zrealizowane na podstawie książek. Jedne poetyckie, kameralne, inne widowiskowe.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.660