O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Japonii? - Tradycje

Kontynuujemy cykl tekstów, w których możecie poznawać kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Były wiersze haiku, recenzja gry „Ghost of Tsushimy”, animacji „Niebieskooki samuraj” i najnowszej "Godzilli". A skoro zbliża się Boże Narodzenie, to warto też przybliżyć, jak bardzo i czym różni się to święto w Japonii. Niektórzy pewno zdziwieni, że tam też mają „Gwiazdkę”. Ano mają i jedzą dużo kurczaka z KFC, i jeszcze więcej randkują.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (14456 pkt)
Ilość odwiedzin:
601
Czas czytania:
755 min.
Kategoria:
Tradycje
Autor:
pj (14456 pkt)
Dodano:
202 dni temu

Data dodania:
2023-12-13 21:51:18

Kurisumasu, bo tak właśnie nazywa się Boże Narodzenie w języku japońskim to coroczne wydarzenie o charakterze komercyjnym, a mniej religijnym. Nic dziwnego. Wszak w tym kraju tylko 1% mieszkańców (ze 125 mln!) to katolicy. Dlaczego tylko tyle, mimo że chrześcijaństwo pojawiło się na ziemiach japońskich w XVI wieku? Cóż. Św. Franciszek Ksawery nie był raczej Świętym Mikołajem. Nowa wiara była wprowadzana brutalnymi sposobami. Takimi, co mogą popsuć klimat tego radosnego z zamierzenia artykułu.

 

Z drugą połówką najlepiej

 

Narodziny Jezusa są dla nas bardzo piękną chwilą. Podziwiamy drewnianą szopkę w kościołach, dzielimy się opłatkiem, spędzamy wieczór wigilijny w gronie rodzinnym (kilka pokoleń w jednym pokoju), ubieramy choinkę i wreszcie rozdajemy sobie prezenty. Tymczasem Japończycy kochają światełka, dużo światełek.

 

Zakochana para w trakcie świątecznego spaceru

 

Wizerunek Jezusa i jego mamy – Maryi trudno tam znaleźć. Za to 25 grudnia łatwo spotkać na chodnikach spacerujące, najczęściej młode pary. Bo Kurisumasu to przede wszystkim święto romantyczne, chyba bardziej romantyczne niż walentynki. Trzymający się za ręce chłopaki i dziewczyny albo dziewczyny i dziewczyny, albo chłopaki i chłopaki wręczają sobie podarunki oraz udają się na randki do Disneylandu (to miejsce jest szczególnie oświetlone i zaprasza do krainy bardziej przypominającej Gwiazdkę połączoną z walentynkowymi uniesieniami). No dobra. A single? Spokojnie. Oni wtedy imprezują jak szaleni albo po prostu siedzą w domku, też się uśmiechając. Ale najczęściej się bawią, gdyż imprez z okazji świąt jest w Japonii sporo. Zatem 24 i 25 grudnia to ważne dni dla zakochanych, godziny pełne szczęście i miłości, idealny moment na oświadczyny.

 

Jedzonko bardzo mało wigilijne

 

Boże Narodzenie to jedno ze świąt, które jest chętnie obchodzone przez 1 mln Japończyków ze względu na radosną atmosferę i popularne reklamy dochodzące z USA (komercyjne szaleństwo zakupowe). Podobnie jak gai- jin, wyznający chrześcijaństwo Japończyk rusza do galerii handlowych, które są tak barwnie przystrojone, że można niemalże oślepnąć od blasku lampeczek i ozdób. Ale czy samo Kurisumasu jest przyjmowane z aż takim entuzjazmem i tradycją jak na Zachodzie?

 

W przypadku wigilii jest zgoła inaczej. Zapomnijcie o 12 potrawach: barszczu z uszkami, kapuście z grzybami, karpiu itp. Uroczysta wieczerza w towarzystwie bliższej oraz dalszej rodziny, smak opłatka, sianko pod pod obrusem? Nic z tego. Japończycy jedzą co prawda pierożki gyoza oraz swoje słynne sushi (wbrew pozorom to danie nie na co dzień, a na specjalne okazje), a także ze smakiem zajadają się biszkoptem z kremem i truskawkami oraz kurisumasu keeki (ciastem podawanym w formie udekorowanego cukrowymi, efektownymi postaciami deseru), ale najbardziej uwielbiają… pieczonego kurczaka. Jednak wiecie, niekoniecznie takiego, którego się wyjmuje z domowego piekarnika.

 

Kolejka do KFC w Japonii podczas Bożego Narodzenia (źródło: www.flickr.com/photos/dannychoo)

 

Japoński dzieciak pożerający kurczaka z KFC (źródło: www.clozemaster.com)

 

Mowa o kawałkach kurczaka znajdujących się w olbrzymich kubełkach. Tak, japoński katolik zamawia fast-foody lub wybiera się do KFC. Zaczęło się w połowie lat 70. XX wieku. To wtedy ta popularna, amerykańska sieć fast-foodów wypełniła niszę (nie misę) – wcześniej bowiem mało który Japończyk przywiązywał uwagę do zdecydowanie „świeckiego” Kurisumasu. Zmieniło się to, gdy obejrzał reklamę pt. „Kentucky na Boże Narodzenie”. I zwariował na jej punkcie, przekonany, że tak właśnie wygląda to chrześcijańskie święto w Ameryce Północnej. Dzisiaj ten zwyczaj jest nadal celebrowany. Dzięki niemu Japonia uzyskuje 20% rocznego dochodu! Sam okres przedświąteczny trwa już od połowy listopada, więc zarobki KFC wynoszą grube miliony dolarów.

 

A czy tuż po kolacji śpiewają kolędy? Jest taka tradycja. Zainspirowani klasyczną „Cichą nocą” albo „Jingle bells”, Japończycy w swoim języku nucą takowe pieśni i bożonarodzeniowe hity. A czy chadzają do kościoła? Tak, a po nabożeństwie w kościele jako katoliccy wierni udają do wielkiego pomieszczenia, aby razem spędzać Wigilię.

 

Dekoracje bardzo gwiazdkowe

 

Święta Bożego Narodzenie są tak „przerobione” przez Japończyków, aby w sposób charakterystyczny dla ich kultury wpisywały się w rodzimą atmosferę. Oznacza to, że na każdym kroku można zachwycać się kolorowymi, aczkolwiek sztucznymi choinkami (ubieranymi bombkami tuż po Halloween, a rozbieranymi… 25 grudnia!) i domami przyozdobionymi świątecznymi światełkami. Ale jest coś, co wyróżnia Japonię na tle innych krajów. Otóż szczególnie japan girls zajmują się dekorowaniem na szeroką skalę – umieszczają wstążki i przypinki na plecakach oraz tzw. kejsy na smartfonach (specjalne naklejki, drobne elementy, prawie wszystkie silnie związane z japońską popkulturą itd.).

 

Młoda Japonka uwielbia świąteczne dekoracje (fot. youtube/screenshot)

 

Santa-san zaprasza na kurczaka (fot. youtube/screenshot)

 

W japońskich miastach uśmiecha się tu i tam Santa-san, a więc Św. Mikołaj made in Japan. Jednak zamiast niego często występują również postacie pand. Dawniej nie dawano sobie prezentów. Dzisiaj jest to powszechne. Lecz prezent jest zazwyczaj jeden, czasem jest to kartka świąteczna, a czasem kosz bożonarodzeniowy złożony z owoców, czekoladek i wypieków.

 

Podsumowując, Boże Narodzenie w Japonii nie ma wiele wspólnego z samą wiarą. Jest na pewno kolorowe, okraszone ozdobami, przyciągające klimatem najmłodsze osoby (starsze rzadziej), jednak w porównaniu z Nowym Rokiem (to przez niego choinki muszą zniknąć już 25 grudnia, aby zdążyć z kolejnymi przygotowaniami i dekoracjami) nie jest aż tak mocno celebrowane. To dzień roboczy. Dorośli pracują jak w inne dni, a młodzież uczy się w szkołach (tylko niektóre z nich są zamykane). Dopiero w wolnej chwili rozpoczyna się randkowanie i spożywanie chicken wings.

 

No to Merii Kurisumasu!

 

Japończycy kochają świąteczne ozdoby i światełka (fot. wikimedia/licencja Creative Commons)

 

Artykuł powstał w oparciu o informacje znalezione na:

https://www.youtube.com/@GabrielHyodo

https://www.national-geographic.pl/artykul/jak-wyglada-boze-narodzenie-w-azji

https://oyakata.com.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Japonii?

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Piotr
201 dni temu

Bardzo fajny tekst. Przyjemnie się czyta i dużo można się dowiedzieć.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

 -

Odwiedzin: 203

Autor: pjIntrygujące

Komentarze: 1

Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące

W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?

 -

Odwiedzin: 137

Autor: pjKosmos

Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos

Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?

 -

Odwiedzin: 116

Autor: pjKultura

Cannes 2024: Złota Palma dla amerykańskiej "Anory", a Honorowa dla Lucasa! - Kultura

Za nami 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli wyjątkowo prestiżowy festiwal na świecie. Znaleźć się na nim to zaszczyt, a wygrać główną nagrodę to już całkiem powód do dumy. W tym roku ze Złotej Palmy cieszył się reżyser Sean Baker, bo to właśnie jego „Anora” zdobyła ten najwyższy laur w Konkursie Głównym. Radość była tym bardziej uzasadniona, gdyż to pierwsza od 13 lat produkcja ze Stanów Zjednoczonych, która zwyciężyła w Cannes (wcześniej było to „Drzewo życia”). Dla niektórych równie, jeśli nie mocniej, zaskakujący był też werdykt przyznania honorowej Palmy dla twórcy „Gwiezdnych wojen”!

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 3048

Autor: lisAutorzy/pisarze

Komentarze: 1

Moje haiku – fotografuję chwilę słowami - Autorzy/pisarze

Ludzie wrażliwi kochają poezję. Ale jest taki gatunek poezji lirycznej, który szczególnie darzę uczuciem. To pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni klasyczne haiku. Te krótkie wiersze mają w sobie coś mistycznego, magicznego. Dzięki nim łatwiej można pokonać przeciwności losu. Sam takie utwory piszę i na łamach portalu Altao.pl, chcę się z Wami podzielić moją twórczością.

Burza szaleje, samolot leci, poranek nastaje, boso spaceruję… Moje haiku! - Autorzy/pisarze

Haiku zwane w oryginale jako Hai-kai lub Hokku to króciutkie wiersze, których forma i treść zostały precyzyjnie określone. Korzenie tej poezji sięgają XVII wieku i do dziś przez wielu, nie tylko Japończyków, jest ona darzona wielkim sentymentem. Mistrzem pióra w tej dziedzinie był Matsuo Basho. Czy jego też, tak samo, jak mnie, fascynowała burza – jej nieobliczalność (uchwycone wzrokiem błyskawice!) i władczość nad człowiekiem, która wzbudza szacunek ale i też podziw? A co następuje po burzy? Haiku głośno czas przeczytać...

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale

Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

 -

Odwiedzin: 1185

Autor: aragorn136Recenzje gier

Komentarze: 2

"Ghost of Tsushima" – Honor samuraja!? - Recenzje gier

Nie ma co owijać w bawełnę – „Ghost of Tsushima” nie jest najlepszą gra AAA z otwartym światem, jaka ukazała się na konsole. W tej kategorii rządzą m.in. dwie części „Red Dead Redemption” czy trzeci „Wiedźmin”, a w szczególności jego genialne dodatki. Ale potrafi jednak rozbić serce z kamienia i sprawić, że wiśnie rozkwitną w pełni. W lipcu 2022 roku minęło 2 lata od premiery tego widowiskowego dzieła amerykańskiego (!) studia Sucker Punch Production. Dzieła, które jest jak połączenie mistycznego haiku i krwawej akcji. Dziś nadal robi ogromne wrażenie, przykrywając wady słomianym kapeluszem.

 -

Odwiedzin: 2167

Autor: adminKultura

Z Japonii do Raciborza, czyli VI edycja Budo Gali i 10-lecie raciborskiego dojo - Kultura

W Raciborzu szykuje się prawdziwe święto wschodnich sztuk walki. Zbliża się tegoroczna edycja Budo Gali, która tym razem odbywać się będzie przez 2 weekendy. Miasto odwiedzą mistrzowie z Japonii, Bułgarii oraz wielu zakątków Polski. Wydarzenie wpisuje się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

 -

Odwiedzin: 15073

Autor: AnimeholikSeriale

10 seriali anime z sezonu letniego 2019, na które warto zwrócić uwagę - Seriale

Tegoroczne lato przyniosło kilkadziesiąt premier nowych seriali anime – kontynuacji znanych tytułów, serii opartych na znanych mangach i lekkich powieściach, a także dzieł opartych na oryginalnych scenariuszach. Po które z nich warto sięgnąć? W rozwinięciu artykułu znajdziecie dziesięć seriali anime, które do tej pory zgromadziły wokół siebie dużą widownię, uzyskując przy tym bardzo wysokie noty po emisji pierwszych odcinków.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 601

Autor: pjTradycje

Komentarze: 1

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Japonii? - Tradycje

Kontynuujemy cykl tekstów, w których możecie poznawać kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Były wiersze haiku, recenzja gry „Ghost of Tsushimy”, animacji „Niebieskooki samuraj” i najnowszej "Godzilli". A skoro zbliża się Boże Narodzenie, to warto też przybliżyć, jak bardzo i czym różni się to święto w Japonii. Niektórzy pewno zdziwieni, że tam też mają „Gwiazdkę”. Ano mają i jedzą dużo kurczaka z KFC, i jeszcze więcej randkują.

 -

Odwiedzin: 328

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne

„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

"Furiosa" – prequel, na który był pomysł! - Recenzje filmów

Prequel na który był pomysł. To chyba najlepsze określenie na film "Furiosa: Saga Mad Max", który "wjechał" do polskich kin. Z tej okazji zapraszam na... dość zaskakującą, recenzję BEZ SPOILERÓW.

"Najniższy człowiek" wspomina kochaną babcię. Można się wzruszyć! - Zespoły i Artyści

Babcie są wspaniałe. Gdy odchodzą, codzienność zmienia barwy na szare. Wie o tym Tomasz Starzyk, który jako „najniższy człowiek” nagrał piosenkę „Dla B.”. 11 czerwca 2024, czyli data premiery owego utworu to jednocześnie czas pięknych wspomnień. To najczulsze opowiedzenie o stracie ukochanej osoby. Tekst chwyta za serducho tak bardzo, że warto mieć pod ręką kawałek chusteczki...

Nowości

Przepiękna wydmuszka, czyli szczerze o Pyrkonie 2024 - Fotorelacje

Któż o nie słyszał o sławnym i niezwykle modnym współcześnie Pyrkonie, odbywającym się w przepięknym mieście Poznań? Ten niech wstanie i podniesie rękę, a raczej napisze komentarz pod poniższą relacją. Niemniej dla osób, które nigdy nie słyszały o tym niezwykłym fenomenie, kilka słów wstępu. Pyrkon jest festiwalem dotyczącym szeroko pojętej fantastyki, który od pewnego momentu wyrósł na największe wydarzenie o wspomnianej tematyce w Polsce. Liczba uczestników konwentu nieprzerwanie wzrasta i aktualnie wynosi ponad 50000 osób, corocznie odwiedzających Międzynarodowe Tragi Poznańskie. Uzyskany wynik to naprawdę imponujące osiągnięcie. Niestety od czasów pandemii COVID-19 wydaje się, że renoma Pyrkonu jest coraz bardziej niezasłużona, a bicie kolejnych rekordów popularności to mocno pompowana i niestety myląca strategia organizatorów. Niemniej zacznijmy od początku.

Przestań tyrać, wejdź w PIAH i "Odpal grilla"! - Zespoły i Artyści

Już po raz szósty zespół z Olsztyna zaprasza każdego do udziału w jednej z napisanych przez siebie historii. Tym razem wkraczają w bardzo dobrze wszystkim znaną sferę przemęczenia i wypalenia zawodowego. Jak zwykle PIAH ma lekarstwo na wszystko.

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

Kameralnie, z pięknymi wartościami, przeciwko hejtowi! Tak było na gali I Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Multimedialnego w Smólniku - Fotorelacje

12 czerwca 2024 roku w małej miejscowości odbyła się uroczystość o wielkim znaczeniu – I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Do Centrum Integracji Wiejskiej w Smólniku przybyła kujawska młodzież, która wie, jak ważna jest jakakolwiek walka z mową nienawiści. Wystarczy wyrazić swoje zdanie i emocje za pomocą plastycznej wyobraźni. A więc rysunki, szkice, obrazy czy krótkie formy multimedialne. Takie prace zaprezentowali młodzi uczniowie z różnych szkół i za nie zostali docenieni. Poniższe galeria stu zdjęć jest dobrym podsumowaniem całej gali.

"U nas kosa z Final Bossem". Takie akcje tylko w utworze "Drop"! - Muzyczne Style

Singiel „Drop” od sea saw zwiastuje spotkanie z final bossem. Klimat w symulacji jest coraz cięższy. Robi się gęsto, do walki z został tylko moment. Nie będzie odwrotu. Wchodzisz, staniesz do boju? Jeśli tak, to czeka Cię surf rock nad wzburzonym morzem.

 -

Odwiedzin: 129

Autor: adminKultura

Serce się raduje, gdy Altao album dla dzieci od Cioci Agi promuje! - Kultura

"CIOCIA AGA - Piosenki dla dzieci" to debiutancki album Cioci Agi, wyjątkowej artystki o wielkim sercu. To pełna pozytywnej energii i uśmiechu postać na polskiej scenie piosenek dla najmłodszych. Artystka jest autorką wszystkich tekstów, które śpiewa i w których porusza ważne, edukujące małych słuchaczy tematy. Jej pierwsze płyta ukaże się już 5 lipca 2024 roku, a my jako portal dla ludzi z pasją jesteśmy uradowani, że patronujemy i promujemy temu super projektowi!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 168465

Autor: PaMTradycje

Komentarze: 21

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje

Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

 -

Odwiedzin: 27715

Autor: matusiakTradycje

Komentarze: 1

Tradycje Wielkanocne - Tradycje

Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.

 -

Odwiedzin: 7239

Autor: pjTradycje

Andrzejkowa magia - Tradycje

Andrzejki to czas magii i wróżb. Noc z 29 na 30 listopada, dla niektórych, a szczególnie tych o imieniu Andrzej, jest powrotem do dawnych wierzeń ludowych. To również początek starego i koniec nowego roku liturgicznego.

 -

Odwiedzin: 7628

Autor: pjTradycje

Komentarze: 1

Wianki – kultywowanie słowiańskiej tradycji na polskiej wsi - Tradycje

Puszczanie wianków na wodzie jest ściśle związane z tzw. Nocą Kupały – świętem, którego korzenie sięgają pradawnych słowiańskich czasów. Niewielka wieś Czarne w centralnej Polsce na Kujawach od kilku lat czci ten zwyczaj, tym samym będąc wzorem dla innych. Ktoś zaprotestuje, że nie powinno się w katolickim kraju przypominać i tak bardzo przywiązywać do tego, co pogańskie, ale czyż nie najważniejsza jest wspólna radosna zabawa, nad którą unosi się pozytywna aura i magia sprzed tysięcy lat?

 -

Odwiedzin: 2870

Autor: adminTradycje

Dzień Dziecka – najmniejsi, najważniejsi! - Tradycje

1 czerwca każdego roku dzieci w całej Polsce mają swój dzień. Bardzo beztroski, wesoły dzień. To czas, kiedy mogą sobie pozwolić na więcej, a rodzice i tak podarują im jakiś fajny prezent. I to wreszcie dzień, który przypomina nam, czym jest dzieciństwo i dlaczego jest tak ważne.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.679

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję