O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Cupra Born – test elektrycznego auta. Czy da się nim przejechać wiele kilometrów… zimą? - Nowinki motoryzacyjne

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a kroki motoryzacji zmierzają – przynajmniej póki co – w kierunku elektromobilności. Pomyślałem więc, że możemy zamknąć ten mijający 2023 rok krótką prezentacją kolejnego auta elektrycznego. Tym razem na tapecie produkt niemiecko-hiszpański, czyli Cupra Born. Jeśli komuś nazwa tego samochodu kojarzy się z angielskim słowem „born” (urodzić się), albo co ciekawsze z nazwiskiem popularnego bohatera literackiego i filmowego Jasona Bourne’a, to jest w oczywistym błędzie. Otóż tym razem twórcy auta zapożyczyli nazwę tego elektryka od nazwy jednej z dzielnic Barcelony

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
autotestytomka (181 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
259
Czas czytania:
308 min.
Autor:
autotestytomka (181 pkt)
Dodano:
123 dni temu

Data dodania:
2023-12-28 11:43:12

Do testów miałem okazję wykorzystać pojazd e-Boost 77kWh 231 KM, czyli wersję z większą, bo posiadającą 77kWh pojemności, baterią trakcyjną. Coś jednak za coś – ten samochód jest bowiem jedynie czteromiejscowy! Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze wersji auta (wersja z mniej pojemną baterią oferuje bowiem 5 miejsc).

 

Cupra Born (fot. Tomek)

 

Samochód Cupra Born jest bliźniakiem Volkswagena ID.3, a jego konkurencja to m.in. Citroën ë-C4 czy też Nissan Leaf lub Peugeot e-308. Produkcja auta ruszyła w 2021 r. w zakładach Volkswagena w Zwickau, znanych niektórym z nas pewnie bardziej z okresu DDR i z produkcji… Trabantów. Albo w późniejszym czasie – z montowania moich ulubionych VW Phaetonów. Swoją drogą, muszę przyznać, że nie wiedziałem wcześniej, iż miejscowość ta jest znana również pod słowiańską nazwą „Ćwików” (!). A przecież jest to miejsce, w którym Słowianie pojawili się już w VII wieku naszej ery.

 

Wracając do samego auta – niewątpliwie alians z Hiszpanami wyszedł Volkswagenowi ID.3 na plus jeśli chodzi o stronę wizualną samochodu. Cupra Born wygląda zdecydowanie lepiej niż jego nieco nudny bliźniak ze znaczkiem VW. Ma zdecydowanie bardziej sportowe, zadziorne linie karoserii, świetnie oddające ducha marki i stanowiące swego rodzaju znak rozpoznawczy marki Cupra. To oczywiście moje subiektywne odczucia, ale na tyle silne, że mogę stwierdzić bez wątpienia, iż według mnie Born wygląda o niebo lepiej, niż jego volkswagenowski protoplasta.

 

Cupra Born (fot. Tomek)

 

Jeśli chodzi z kolei o wnętrze, to i tutaj w mojej ocenie styliści Cupry poszli o krok dalej, niż wskazywałby na to dosyć zachowawczy kokpit ID.3. Środek tego elektryka wygląda nowocześnie i zachęca do tego, żeby na dłużej się w nim rozgościć. „Miedziane” wstawki, przeszycia, delikatne oświetlenie ambientowe kokpitu – robią robotę. Jest jedno, za to duże „ale” – system multimedialny. To jest, niestety, dramat… Za dużo opcji uruchamianych jedynie dotykaniem odpowiedniego fragmentu ekranu (co w czasie jazdy bywa wysoce problematyczne…), za głęboko poukrywane niektóre potrzebne funkcje, wieszające się co jakiś czas bez widocznego powodu multimedia… Długo by wyliczać. Ten element Borna jest zdecydowanie do poprawki przy kolejnych wersjach tego modelu.

 

Inna sprawa: czy używacie w samochodach ładowarek bezprzewodowych? Mi się to czasem zdarza i tutaj akurat zastosowano w tym zakresie pozornie fajne rozwiązanie, ponieważ umieszczono taką ładowarkę po skosie w podłokietniku. Miejsce jest naprawdę dobre, telefon przesadnie nie rusza się na boki wraz z przemieszczaniem auta, natomiast niestety zastosowano zbyt mały „próg” utrzymujący aparat na miejscu ładowania. Zakręt lub nierówność mogą łatwo spowodować przeskoczenie tego niewielkiego „progu” i zsunięcie się telefonu w czeluść dosyć głębokiego schowka w podłokietniku. Kto wpadł na takie rozwiązanie? Chętnie poznałbym człowieka.

 

Cupra Born (fot. Tomek)

 

Przejdźmy do właściwości jezdnych. Na początek jedna uwaga: to jest auto z napędem na tylne koła! Pamiętajmy o tym, zwłaszcza zimą i na śniegu. Druga ważna uwaga – to jest auto elektryczne, gdzie moc pojawia się tuż po wciśnięciu pedału gazu. I to całkiem spora moc jeśli chodzi o ten samochód. Tak więc uważajcie i bierzcie poprawkę na to, że macie do czynienia z szybkim, tylnonapędowym pojazdem. Hamującym w specyficzny dla cięższych niż spalinówki elektryków sposób, do czego też trzeba się przyzwyczaić.

 

Auto, zwłaszcza w trybie Cupra, jest bardzo dynamiczne. Katalogowe przyspieszenie 7 sekund do setki osiąga bez problemu, rozpędza się natomiast maksymalnie do 160 km/h. Warto jednak pamiętać, że maksymalną moc owych 231 KM Born może osiągnąć jedynie w trybie Cupra i wyłącznie jeżeli bateria trakcyjna jest naładowana co najmniej w 50%.

 

Producent auta podaje zużycie energii elektrycznej średnio 15,75 kWh/100 km w cyklu mieszanym. Jeśli chodzi natomiast o zasięg, to z kolei według danych katalogowych w cyklu miejskim ta wersja Borna może przejechać aż do 760 km (sic!), a w cyklu mieszanym – do 550 km. Powiem w ten sposób: z pewnością nie udało mi się tym autem przejechać aż tylu kilometrów… I nie znam nikogo, komu by się to udało. Ale jestem pewien, że gdybym miał odpowiednio stalowe nerwy (…), to można by się pokusić o przejechanie Bornem z tą baterią z Warszawy do Gdańska bez przystanku na ładowanie. Realny zasięg, jaki to auto może osiągnąć w trasie to jakieś 300-360 km, w zależności od stylu jazdy. Gdyby auto zużywało faktycznie te 15,75 kWh/100 km zasięg powinien oscylować wokół 488 km, ale prawda jest taka, że w nieco zimowych warunkach podczas mojego testowania (około minus 1-3 stopnie Celsjusza) Born zużywał średnio jakieś 23 kWh/100 km, co daje właśnie około 335 km realnego zasięgu. Z danych dotyczących zużycia długoterminowego, które znalazłem w komputerze auta, wynika, że na dystansie ponad 3200 km ten egzemplarz zużył średnio około 21 kWh, co przełożyłoby się na zasięg około 367 km. Tyle zatem praktyka versus teoria z katalogów.

 

Cupra Born (fot. Tomek)

 

Jeśli chodzi o cenę Cupry Born, to testowana wersja z większą baterią to aktualnie wydatek 205.000 zł, natomiast wersja z baterią 55 kWh kosztuje 177.800 zł. Obie wartości podaję za aktualnym cennikiem Cupry, wskazującym, że mamy do czynienia z cenami promocyjnymi, obniżonymi w stosunku do cen bazowych. Do tego dochodzą oczywiście wydatki na potencjalne pakiety dodatkowe, według wyboru i uznania danego Klienta.

 

Podsumowując – autko wygląda fajnie, jeździ całkiem dobrze, sprawiając sporo frajdy kierowcy, przy zachowaniu komfortu pasażerów. Jest parę rzeczy do dopracowania, natomiast jak zwykle dodam na koniec, że moim zdaniem nie ma samochodów idealnych dla każdego, tym bardziej wśród ciągle rozwijających się samochodów elektrycznych. Spróbujcie, przetestujcie, może akurat ta wersja Cupry przypadnie Wam do gustu?

 

Powyższy tekst ukazał się też na moim fanpage'u na Facebooku:

https://www.facebook.com/autotestytomka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Cupra Born – test elektrycznego auta. Czy da się nim przejechać wiele kilometrów… zimą?

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

resten
55 dni temu

Interesuje mnie to - https://motocontroler.com/
I teraz, czy poprzez sprawdzenie auta przed kupnem na takich zasadach, kupię pewny pojazd?
Czy lepiej zdecydować się na jakąś dodatkową kontrolę?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora autotestytomka

Czarna "Cytryna" na nowy rok! Test Citroëna C5 Aircross - Nowinki motoryzacyjne

Nowy 2024 rok rozpoczynamy prezentacją produkowanego już od ponad sześciu lat samochodu Citroën C5 Aircross. Co być może jest symptomatyczne – ten model Citroëna produkowany jest nie tylko we Francji, ale również w chińskiej fabryce francuskiego koncernu PSA zlokalizowanej w… Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Ciekawostką w dzisiejszych czasach jest również to, że testowane auto (Citroën C5 Aircross BlueHDI 130 EAT8) jest napędzane jednostką dieslowską, co stanowi obecnie niewątpliwie pewnego rodzaju ewenement.

Volvo XC90 – klasyczna linia, wizualne cudo! - Nowinki motoryzacyjne

No, to teraz będzie już zdecydowanie luksusowo. Koniec roku się zbliża, więc może ktoś szuka dla siebie lub dla kogoś bliskiego eleganckiego prezentu na czterech kołach? Jeśli tak, to z pewnością można zarekomendować „gift” w postaci auta produkowanego od 2002 r. przez koncern Volvo i oznaczonego jako XC90. Aktualnie mamy do czynienia z drugą generacją tego modelu, która na rynku pojawiła się w 2014 r. i co jakiś czas poddawana jest subtelnym liftingom.

KIA SPORTAGE Piątej Generacji – SUV o "Tygrysim Pysku" - Nowinki motoryzacyjne

Czy wiedzieliście, że Kia Sportage w tym roku świętuje już trzydziestolecie produkcji? Przyznam bez bicia, że nie byłem tego świadomy. To właśnie Sportage był jednym z trzech modeli tej marki (obok limuzyny o nazwie Sephia oraz dostawczego Ceresa), które zadebiutowały w pierwszym otwartym w Polsce w 1995 r. salonie sprzedającym auta Kia. Dziś mamy do czynienia już z piątą generacją tego modelu, który miałem okazję przetestować dzięki uprzejmości Pana Macieja Kropisza z gdańskiego salonu KIA Interbis. Uwaga: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI 180 KM MHEV Anniversary Edition (tak brzmi jego pełna nazwa) to najchętniej wybierany SUV w Polsce w 2022 roku i pierwszej połowie 2023 według danych CEPiK!

ALFA ROMEO STELVIO COMPETIZIONE. Gdzie ten luksus? - Nowinki motoryzacyjne

Poprzednia recenzja poświęcona była takiemu, można to chyba w ten sposób nazwać, współczesnemu autu dla ludu, czyli Dacii. Obawiam się bowiem, że „Volkswagen” obecnie już tak dostępnym samochodem nie jest, w szczególności cenowo… Dzisiaj z kolei spróbujemy się poczuć jak ktoś specjalny, zasiadając w limitowanej wersji auta, które i w seryjnych odsłonach uchodzi już za samochód luksusowy. Witajcie zatem we wnętrzu specjalnej odsłony Alfy Romeo Stelvio: Competizione 2.0 GME 280 KM Q4 AT8!

Test rumuńskiego "dżipa" na polskich wybojach. DACIA DUSTER ECO-G 100 w wersji Extreme! - Nowinki motoryzacyjne

Przed Wami recenzja poświęcona modelowi samochodu, który na przestrzeni lat niewątpliwie odniósł spory sukces i to nie tylko na polskim rynku. Jestem poniekąd fanem marki Dacia, ale jeśli chodzi o Dustera – bo o nim będzie mowa – to można powiedzieć, że jestem już wręcz zdecydowanie jego wielbicielem! Oczywiście, jest wiele lepszych czy ładniejszych aut, ale w kategorii cena – jakość, albo jak to mawia mój znajomy z Warszawy: „price performance”, naprawdę trudno znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza w kategorii cenowej do ok. 100 000 zł.

Polecamy podobne artykuły

Electric Xiaomi SU7 – to nie szybki smartfon, to jeszcze szybsze auto! - Nowinki motoryzacyjne

Tesla i Porsche to firmy, które przyzwyczaiły nas do prezentowania kolejnych, wyglądających nieziemsko elektryków. Ale na wiadomość, że chiński producent, który do tej pory był znany ze smartfonów, ma zamiar zbudować swój pierwszy, w pełni elektryczny samochód o sportowym stylu, niektórzy pukali się w głowę. A jednak, udało się! Pod koniec 2023 roku wielobranżowe przedsiębiorstwo pochwaliło się „świeżutkim” egzemplarzem Xiaomi SU7. Jak można opisać to auto? Czym się ogólnie charakteryzuje i dlaczego ma szansę konkurować ze wspomnianymi firmami?

 -

Odwiedzin: 1928

Autor: adminNowinki motoryzacyjne

Komentarze: 2

Dacia Spring – tani i nowoczesny rumuński "elektryk" - Nowinki motoryzacyjne

Dacia to rumuński producent aut osobowych i dostawczych, którego początki sięgają 1966 roku. W tamtych czasach projektanci samochodów z tej firmy nawet nie wyobrażali sobie, że za kilkadziesiąt lat po drogach będzie jeździł SUV z napędem elektrycznym. A my Polacy, że zasiądziemy (przynajmniej niektórzy) za jego kierownicą. Model Spring wjechał bowiem w kwietniu do naszego kraju, a konkretniej do Warszawy, debiutując w carsharingu. Jak na swoje ciekawe funkcje i budowę, pojazd ten zaskakuje swoją ceną.

Polonez elektryczny 2020 od Syreny. Jedzie nowe! - Nowinki motoryzacyjne

27 lipca 2020 roku samodzielna (niegdyś związana z AMZ) firma FSO Syrena w Kutnie S.A opublikowała na swoim kanale na YouTubie film promocyjny. A na nim… stary, kultowy, znany, lubiany, zielony Polonez. Dobrze przeczytaliście. Nie żartuję. Kiedy projektant Damian Woliński podjeżdża tym autem i z niego wysiada, ubrany cały na biało, ma się wrażenie, że za chwilę naciśnie jakiś przycisk na pilocie i…. Polonez zamieni się w przedstawiciela Transformersów.

Teraz czytane artykuły

 -

Cupra Born – test elektrycznego auta. Czy da się nim przejechać wiele kilometrów… zimą? - Nowinki motoryzacyjne

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a kroki motoryzacji zmierzają – przynajmniej póki co – w kierunku elektromobilności. Pomyślałem więc, że możemy zamknąć ten mijający 2023 rok krótką prezentacją kolejnego auta elektrycznego. Tym razem na tapecie produkt niemiecko-hiszpański, czyli Cupra Born. Jeśli komuś nazwa tego samochodu kojarzy się z angielskim słowem „born” (urodzić się), albo co ciekawsze z nazwiskiem popularnego bohatera literackiego i filmowego Jasona Bourne’a, to jest w oczywistym błędzie. Otóż tym razem twórcy auta zapożyczyli nazwę tego elektryka od nazwy jednej z dzielnic Barcelony

 -

Odwiedzin: 537

Autor: adminSprzęt

Komentarze: 1

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt

Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

 -

Odwiedzin: 3351

Autor: adminDegustacja

XVIII Powiatowa Wystawa Stołów Wigilijnych na Kujawach – barwne dania i świąteczna atmosfera! - Degustacja

Gdzie najlepiej można odczuć klimat Wigilii? Tam, gdzie jest wiele różnobarwnych pachnących potraw, a wielu ludzi śpiewa wspólnie kolędy. Takim miejscem była w tym roku remiza OSP w Kowalu w województwie kujawsko-pomorskim. To właśnie tu odbyła się 18 edycja wystawy, na której prezentowane są tradycyjnie ubrane stoły z regionalnymi wypiekami, daniami rybnymi czy pierogami z kapustą. Zapraszamy do obejrzenia naszej skromnej galerii.

Skąd pochodzi intuicja? - Intrygujące

W życiu człowieka często dochodzi do sytuacji, gdy podejmujemy pewne działania, ponieważ czujemy wewnętrznie, że akurat tak trzeba. Nieraz odczuwamy, nie wiedząc dlaczego, silne wrażenie, że dokądś należy się udać, coś napisać, z kimś się skontaktować itd. Niejednokrotnie nieznana nam bliżej moc działa w zupełnie odwrotnym kierunku i zdaje się nam podpowiadać: „nie idź”, „nie dzwoń”, „nie jedź”. W obu przypadkach nie potrafimy logicznie wytłumaczyć, skąd pochodzi to intuicyjne wiedzenie. Po prostu czujemy nieodpartą potrzebę, aby podążyć za głosem tajemnicy.

 -

"Hymn do Nikkal", czyli najstarsza melodia świata! - Muzyczne Style

XX wiek, roku 1972. Pani profesor Anne Kilmer z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pełniąca również funkcję kuratora Muzeum Antropologii w Berkeley, jest szczęśliwa. Właśnie udaje się jej sfinalizować trwające 15 lat badania: rozszyfrować jeden z najstarszych znanych fragmentów notacji muzycznej na świecie, który znajdował się na jednej z 20 tys glinianych tablic wykopanych przez archeologów we wczesnych latach 50.

Nowości

 -

Odwiedzin: 80

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 158

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 88

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 209

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

Czarna "Cytryna" na nowy rok! Test Citroëna C5 Aircross - Nowinki motoryzacyjne

Nowy 2024 rok rozpoczynamy prezentacją produkowanego już od ponad sześciu lat samochodu Citroën C5 Aircross. Co być może jest symptomatyczne – ten model Citroëna produkowany jest nie tylko we Francji, ale również w chińskiej fabryce francuskiego koncernu PSA zlokalizowanej w… Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Ciekawostką w dzisiejszych czasach jest również to, że testowane auto (Citroën C5 Aircross BlueHDI 130 EAT8) jest napędzane jednostką dieslowską, co stanowi obecnie niewątpliwie pewnego rodzaju ewenement.

Latające samochody przyszłości - Nowinki motoryzacyjne

Jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji? Samochody prawdopodobnie staną się pojazdami latającymi, lecz zanim to będzie możliwe, proponujemy pojazd który już powstał i być może nie będzie bardzo drogi.

Volkswagen Arteon Shooting Brake w wersji ELEGANCE – test luksusowego auta - Nowinki motoryzacyjne

Ostatnio odkurzałem z pamięci komputera samochody, którymi miałem okazję przejechać się już jakiś czas temu. Tym razem pora na całkiem świeżą porcję wspomnień. Na przysłowiową tapetę biorę zatem samochód, który sam bardzo chętnie objąłbym w posiadanie na dłużej, czyli Volkswagena Arteona w nadwoziu kombi, zwanym przez ten niemiecki koncern samochodowy dla niepoznaki „Shooting Brake”. Nie elektryk, nie diesel, ale „stara”, dobra benzyna, z dwulitrowym silnikiem TSI. Zapraszam do recenzji!

 -

Odwiedzin: 8149

Autor: pjNowinki motoryzacyjne

Komentarze: 1

Pierwszy motocykl napędzany silnikiem spalinowym - Nowinki motoryzacyjne

Pod koniec sierpnia odbył się już VII Ogólnopolski Zlot Motocykli w Choceniu. Nie udało nam się udać na tę imprezę, ale z relacji znajomych - miłośników motoryzacji - wiemy, że jak co roku można było ponownie podziwiać wiele szybkich i mocnych maszyn. Krótko mówiąc, wrażeń w postaci ryku silnika, zapachu spalin i kaskaderskich popisów nie brakowało. Ciekawe natomiast, ile ze zgromadzonych tam osób (głównie młodych chłopaków) wie kiedy zbudowano i jak wyglądał pierwszy motor?

 -

Odwiedzin: 8076

Autor: pjNowinki motoryzacyjne

Komentarze: 2

Futurystyczne "odjazdowe" BMW Vision Next 100 - Nowinki motoryzacyjne

7 marca 2016 roku niemiecki producent samochodów świętował swoje setne urodziny. Z okazji takiej okrągłej rocznicy nie mogło zabraknąć specjalnych prezentacji różnych nowinek ze świata motoryzacji. Najciekawszym wydarzeniem było pokazanie niezwykłego w swoim wyglądzie modelu BMW Vision Next 100.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.541

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję