O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Samochód na gaz – cena instalacji - Nowinki motoryzacyjne

Autogaz – czy się opłaca? Czy warto wykonać instalację gazową w nowym samochodzie? Jakie są generacje instalacji gazowych? Sprawdź ceny założenia autogazu do samochodu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
5 460
Czas czytania:
6 416 min.
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4293 dni temu

Data dodania:
2012-06-27 11:35:17

 

Od kilku lat na stacjach benzynowych istnieje nowy rodzaj paliwa – gaz LPG. Jest to paliwo czyste, wydajne, ekologiczne i co najważniejsze znacznie tańsze od benzyny. W niedługim czasie pojawiły się zakłady oferujące montaż takiej instalacji w naszym samochodzie. Ostatnio stały się dostępne w salonach samochody z instalacją montowaną fabrycznie. Co powinniśmy wiedzieć o instalacjach gazowych? W tym artykule omówimy zagadnienia związane tylko z gazem typu LPG, gdzie w fazie spalania ma postać lotną.

 

Jak wygląda i działa instalacja gazowa?

 

Standardowo zbiornik z zapasem gazu montowany jest w bagażniku samochodu. Ma postać standardowej butli magazynującej potrzebne paliwo. Istnieją dwa typy butli gazowych – typowa butla gazowa w kształcie walca, zajmująca znaczną część miejsca w bagażniku pojazdu oraz butla kształtem przypominająca figurę „Torus”, specjalnie dobrana do wielkości otworu w którym znajduje się koło zapasowe. Drugie rozwiązanie zbiornika o kształcie torusa nie zmniejsza objętości bagażnika, ponieważ zbiornik znajduje się pod podłogą w miejscu koła zapasowego. Jedynym problemem w tym przypadku będzie brak miejsca na koło zapasowe. Rozwiązań jest kilka, możemy zakupić pokrowiec do koła zapasowego i przewozić je w bagażniku. Innym rozwiązaniem będzie zakup zestawu naprawczego (część nowych samochodów ma taki zestaw w standardzie zamiast koła zapasowego / dojazdowego). Taki zestaw zajmuje niewiele miejsca (najczęściej pudełko o wielkości 20x20x20 cm). Dobry zestaw naprawczy posiada wbudowany mały kompresor zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej osiągający potrzebne ciśnienie do napełnienia powietrzem przebitej opony samochodowej. Do zestawu naprawczego dołączony jest mały zbiorniczek z zapasem specjalnego środka, który pozwala uszczelnić od wewnątrz uszkodzoną oponę. W ostateczności możemy opłacić specjalną usługę AC u naszego ubezpieczyciela, który w przypadku uszkodzenia opony sprowadzi potrzebną pomoc.

 

Od zbiornika gaz w postaci ciekłej doprowadzany jest do silnika za pomocą przewodów gazowych. W silniku montowane są elementy mające zamienić gaz ciekły na postać lotną, a następnie wprowadzić go do cylindrów silnika zamiast standardowej benzyny.

 

Rodzaje i generacje instalacji gazowych

 

Do starszych samochodów montowano instalacje gazowe I generacji. Są to instalacje przystosowane do samochodów z tradycyjnym układem gaźnikowym. Gaz w postaci ciekłej doprowadzony do parownika zamienia swój stan skupienia z ciekłego na lotny. W kolejnym kroku, gaz lotny trafia do miksera w którym zostaje zmieszany z powietrzem. Taką mieszankę możemy już doprowadzić do cylindrów, aby pod wpływem iskry uzyskać zapłon.

 

Instalacja II generacji umożliwia montaż gazu do silników z wtryskiem paliwa. Do instalacji montowany jest komputer, który steruje składem mieszanki i podaje odpowiednią - potrzebną ilość gazu do kolektora ssącego. Gaz sam trafia do komory spalania za pomocą podciśnienia. W przypadku złej regulacji, instalacja może nie pracować prawidłowo. Dochodzi do spóźnionych zapłonów powodujących małe wystrzały, gaśnięcie silnika i inne problemy. Instalacja będzie działała prawidłowo tylko w przypadku dokładnego montażu oraz prawidłowego doboru parametrów komputera. Źle dobrane czasy, skład mieszanki itp. może uszkodzić kolektor ssący, szczególnie gdy w niektórych silnikach jest on wykonany z plastiku.

 

 

Do nowszych modeli samochodów stosuje się obecnie III i IV generację instalacji gazowych. Generacja III charakteryzuje się wtryskiem gazu pod pewnym ciśnieniem, lecz niesynchronizowanym z pracą silnika. Instalacja nie nadaje się w tym przypadku do silników z komputerową autodiagnostyką EOBD. Cena tej instalacji nie powinna przekraczać 2500zł. (dane na rok 2012).

 

W IV generacji do wtrysku gazu wykorzystuje się zewnętrzny zestaw wtryskiwaczy (układ sekwencyjny). Wtryskiwacze sterowane komputerowo wprowadzają potrzebne dawki gazu z powietrzem pod ciśnieniem do komory spalania tak jak dawki paliwa wtryskiwane za pomocą wtryskiwaczach benzynowych. Zestaw wtryskiwaczy gazowych to mały moduł zewnętrzny, przypominający przekaźniki elektryczne. Ilość wtryskiwaczy gazowych odpowiada ilości cylindrów w silniku. Sterowanie wtryskiem często odbywa się za pomocą kontroli komputera zapłonu paliwowego. Sterownik gazu posiada dostęp do wszystkich ustawień komputera samochodu, zbierając informację o zapłonie, temperaturze cieczy, sondy Lambda itp. i odpowiednio steruje pracą wtryskiwaczy gazowych. Czwarta generacja instalacji gazowych nadaje się do nowoczesnych silników sterowanych komputerem, z zachowaniem emisji spalin, autodiagnostyką EOBD itp. Instalacja jest bezpieczniejsza dla silnika, nie wymaga tak częstych wizyt serwisowych, gdyż sterownik gazu dobiera wszystkie parametry w danej chwili automatycznie. Obecnie cena instalacji VI generacji nie powinna przekraczać 3500zł (dane na 2012 rok).

 

 

Podstawowe czynności serwisowe samochodów z gazem

 

Po założeniu instalacji gazowej serwis w którym dokonaliśmy usługi montażu powinien po przebiegu 1000 km dokonać bezpłatnego sprawdzenia stanu instalacji i ustawień komputera. Następnie cyklicznie po 10.000 km należy dokonać wymiany filtrów i sprawdzenia układu. Taki przegląd nie powinien przekraczać 200zł. Zawsze należy stosować się do zaleceń i przegladów serwisowych dla dobra pracy silnika. Częściej należy dokonywać przeglądu filtrów powietrza, stan płynu chłodniczego w instalacji chłodzenia (gdyż temperatura spalania gazu jest o 15-20% wyższa od spalania benzyny), stan przewodów wysokiego napięcia oraz świec. Nalezy również pamiętać o legalizacji butli gazowej, której homologację otrzymujemy maksymalnie na 10 lat. Później należy butlę wymienić na nową lub wykonać przegląd z przedłużeniem homologacji.

 

W przypadku nowoczesnych instalacji gazowych polecamy montaż w autoryzowanym serwisie oraz stosowania popularnych sterowników gazowych np. STAG, lub inne polskiej firmy AC SA. Do niektórych silników wymagany będzie inny typ sterownika, ważne aby serwis w którym zdecydujemy się na montaż był autoryzowanym przedstawicielem producenta sterownika który zostanie zamontowany w naszym samochodzie. Będziemy mieli gwarancję montażu i regulacji, a jeżeli dany serwis nie będzie w stanie czegoś ustawić, zwróci się o pomoc do producenta sterownika.

 

 

Przeciwwskazania

 

W osobnym artykule opiszemy przeciwwskazania do założenia instalacji gazowej oraz jakie samochody idealnie pracują z instalacją gazową, a które mają problemy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

galdor
714 dni temu

Co do sprawdzonych specjalistów, to łapcie jeszcze taki namiar - https://www.irmarserwis.pl/oferta/wulkanizacja
To wulkanizator z Krakowa. Jeśli macie jeszcze innych z tych okolic, to koniecznie się tym podzielcie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (2)

Podajcie własne auta, markę rocznik i ile km na g
2656 dni temu

Opel Astra III - 2010 rok produkcji, gaz od 2012 roku, na którym zrobiłem około 80tyś km. Instalacja na STAG4. Uwazam, że w tej konfiguracji auto doskonale się sprawuje. Spalanie gazu to około 7 litrów /100km. Filtry gazu wymieniam co 10tyś km. Niestety ale jakość gazu na polskich stacjach jest kiepska (patrząc na zużyte filtry gazu). Dlatego co 10tyś wymiana oleju i filtrów. Co pewien czas robię około 100km na benzynie. Ogólnie polecam.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 789

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22355

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14133

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11578

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14286

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 5460

Autor: PaMNowinki motoryzacyjne

Komentarze: 2

Samochód na gaz – cena instalacji - Nowinki motoryzacyjne

Autogaz – czy się opłaca? Czy warto wykonać instalację gazową w nowym samochodzie? Jakie są generacje instalacji gazowych? Sprawdź ceny założenia autogazu do samochodu.

 -

Odwiedzin: 1733

Autor: pjFotografia/Malarstwo

Komentarze: 2

Piękna Pani Zima na Kujawach - Fotografia/Malarstwo

Wyglądając przez okno w czwartkowy poranek 7 stycznia, można było wreszcie poczuć się jak w bajce. Zapomnieć o koronawirusie, codziennych troskach i niepowodzeniach. Narodziła się nowa nadzieja w sercu. Taka myśl, że może rok 2021 będzie znacznie lepszy od poprzedniego. Oto bowiem spadł pierwszy śnieg. Biały puch, który w Polsce w ostatnich czasach jest rzadkością. Zobaczcie zatem piękne zdjęcia wykonane na Kujawach, gdzie obecność Pani Zimy w tym dniu jest aż nadto widoczna.

"Toy Story 4" – Dusza zabawki - Recenzje filmów

Niegdyś animacje kojarzyły się wyłącznie z rysunkowymi kreskówkami od Walta Disneya. W swoim czasie były to na pewno dzieła kultowe. Lecz wraz z kolejnymi latami świat poszedł do przodu, podobnie jak filmy, w których technologia zaczęła odgrywać coraz większą rolę. Dlatego te piękne bajki potrzebowały czegoś, co by mogło zapoczątkować coś zupełnie nowego. A tą zmianą okazało się pewne studio, zaistniałe dzięki dwóm wizjonerom. Powstało z części wytwórni Lucasfilm (od twórcy „Gwiezdnych Wojen” George’a Lucasa) i zostało kupione przez Steve’a Jobsa, a nazwano je Pixar. I to właśnie ten Pixar rozpoczął niedługo potem współpracę z Disneyem, a ich pierwszym wspólnym pełnometrażowymi projektem był „Toy Story” – pierwszy film stworzony przy użyciu techniki komputerowej.

Iga Jaworska staje z prawdą "Twarzą w twarz" w klimatycznym klipie! - Zespoły i Artyści

Przed Wami najnowszy singiel i teledysk Igi Jaworskiej, który dostępny jest… wszędzie! I to zaledwie kilka tygodni po premierze debiutanckiej EP-ki. „Twarzą w twarz” podbija playlisty redakcyjne w serwisie Spotify – zagościł już między innymi na: „Polskie Hity”, „Equal Polska”, „Gen Z”, „Hot Hits Polska”, a także trafił na okładkę „Fresh Finds Polska”. Nie wierzycie? Miesięczna liczba słuchaczy Igi w kilka dni od premiery przekroczyła 40 tysięcy!

"Deutschland" – kontrowersyjny clip metalowego zespołu Rammstein! - Zespoły i Artyści

Singiel „Deutschland” premierę na YouTubie miał 28 marca i do dziś obejrzało go prawie 20 mln internautów (ta liczba zapewne wzrośnie). Wystarczyła jego zapowiedź, a już pojawiły się kontrowersje wokół niemieckiego zespołu. Przebrani w pasiaki muzycy ze sznurami na szyi mieli sprofanować pamięć ofiar Holocaustu. Czy faktycznie przekroczyli granicę? Kiedy obejrzy się gotowy teledysk, skandal nie jest aż tak porażający. W nakręconym z rozmachem (kostiumy, zdjęcia, efekty, także… polscy statyści), trwającym ponad 9 minut, alegorycznym (postać czarnoskórej Germanii) clipie pokazana została niechlubna historia Niemiec, zaczynając od czasów średniowiecza. Nie zabrakło palenia na stosie, krucjat i nawiązań do Zimnej Wojny. Wokalista Till Lindemann prowokuje i zmusza do refleksji. Śpiewa: „Niemcy – moje płonące serce. Chcę Was kochać i potępić”. Widać, że targają nim skrajne emocje, że pragnie rozliczyć się z bolesną przeszłością. Płyta, którą promuje „Deutschland” pojawi się na rynku 17 maja.

Nowości

Magda Czuła głosem czule otula. Muzyczne niebo otwiera - Zespoły i Artyści

Nazywa się Magda Czuła. Jej najnowszy, anglojęzyczny utwór „Fly High” to efekt jej pasji i zaangażowania w tworzenie muzyki. Muzyki, która inspiruje i porusza. Niebanalny i ciekawy tekst w połączeniu z czułym wokalem zabierają słuchaczy w przestworza emocji.

 -

Odwiedzin: 91

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

"Współczesny Romantyzm: 2024". Wysmakowane i delikatne muzyczne danie - Muzyczne Style

Dlaczego "Współczesny Romantyzm: 2024" to wyjątkowy, autorski minialbum? Bo wyróżnia się unikalnym stylem Sebastiana Krupy. A więc silną ekspresją muzyczną i liryczną. Energią i subtelnością. Niezwykłym kontrastem.

XXIV Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach – gospodynie prezentują świąteczne jadło, lubiany chór wprowadza radosny klimat! - Degustacja

Ledwo co chwaliliśmy się fotorelacją z uroczystości związanej z wigilijną wieczerzą, gdzie zaśpiewała dziecięca Arka Noego, a już czas na kolejne święto. Ten dzień także zapamiętamy na długo – nie tylko przez zapachy potraw i ciast, ale również koncert Sound’n’Grace. Wystarczyło w niedzielę palmową, 24 marca 2024 roku, przekroczyć progi hali sportowej w Baruchowie. To właśnie tam została zorganizowana XXIV Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach.

DZIUK w hołdzie Wodeckiemu. Akustyczna wersja szlagieru "Lubię wracać tam gdzie byłem" - Muzyczne Style

Zbigniew Wodecki wielkim Artystą był. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się również Tomasz Dziuk. Zakochany w jego muzyce, dokonał własnej interpretacji utworu “Lubię wracać tam gdzie byłem”. W ten sposób zaskoczył fanów i pokazał wrażliwą duszę.

 -

Odwiedzin: 117

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

Artykuły z tej samej kategorii

Electric Xiaomi SU7 – to nie szybki smartfon, to jeszcze szybsze auto! - Nowinki motoryzacyjne

Tesla i Porsche to firmy, które przyzwyczaiły nas do prezentowania kolejnych, wyglądających nieziemsko elektryków. Ale na wiadomość, że chiński producent, który do tej pory był znany ze smartfonów, ma zamiar zbudować swój pierwszy, w pełni elektryczny samochód o sportowym stylu, niektórzy pukali się w głowę. A jednak, udało się! Pod koniec 2023 roku wielobranżowe przedsiębiorstwo pochwaliło się „świeżutkim” egzemplarzem Xiaomi SU7. Jak można opisać to auto? Czym się ogólnie charakteryzuje i dlaczego ma szansę konkurować ze wspomnianymi firmami?

 -

Cupra Born – test elektrycznego auta. Czy da się nim przejechać wiele kilometrów… zimą? - Nowinki motoryzacyjne

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a kroki motoryzacji zmierzają – przynajmniej póki co – w kierunku elektromobilności. Pomyślałem więc, że możemy zamknąć ten mijający 2023 rok krótką prezentacją kolejnego auta elektrycznego. Tym razem na tapecie produkt niemiecko-hiszpański, czyli Cupra Born. Jeśli komuś nazwa tego samochodu kojarzy się z angielskim słowem „born” (urodzić się), albo co ciekawsze z nazwiskiem popularnego bohatera literackiego i filmowego Jasona Bourne’a, to jest w oczywistym błędzie. Otóż tym razem twórcy auta zapożyczyli nazwę tego elektryka od nazwy jednej z dzielnic Barcelony

Czarna "Cytryna" na nowy rok! Test Citroëna C5 Aircross - Nowinki motoryzacyjne

Nowy 2024 rok rozpoczynamy prezentacją produkowanego już od ponad sześciu lat samochodu Citroën C5 Aircross. Co być może jest symptomatyczne – ten model Citroëna produkowany jest nie tylko we Francji, ale również w chińskiej fabryce francuskiego koncernu PSA zlokalizowanej w… Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Ciekawostką w dzisiejszych czasach jest również to, że testowane auto (Citroën C5 Aircross BlueHDI 130 EAT8) jest napędzane jednostką dieslowską, co stanowi obecnie niewątpliwie pewnego rodzaju ewenement.

Latające samochody przyszłości - Nowinki motoryzacyjne

Jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji? Samochody prawdopodobnie staną się pojazdami latającymi, lecz zanim to będzie możliwe, proponujemy pojazd który już powstał i być może nie będzie bardzo drogi.

Volkswagen Arteon Shooting Brake w wersji ELEGANCE – test luksusowego auta - Nowinki motoryzacyjne

Ostatnio odkurzałem z pamięci komputera samochody, którymi miałem okazję przejechać się już jakiś czas temu. Tym razem pora na całkiem świeżą porcję wspomnień. Na przysłowiową tapetę biorę zatem samochód, który sam bardzo chętnie objąłbym w posiadanie na dłużej, czyli Volkswagena Arteona w nadwoziu kombi, zwanym przez ten niemiecki koncern samochodowy dla niepoznaki „Shooting Brake”. Nie elektryk, nie diesel, ale „stara”, dobra benzyna, z dwulitrowym silnikiem TSI. Zapraszam do recenzji!

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.669

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję