O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji! - Religia

Kochani. Mija 55 lat od premierowego wykonania pierwszej w historii polskiego Kościoła mszy beatowej! 14 stycznia 1968 roku została ona zarejestrowana przez Czerwono Czarnych, a skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego, przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. Później trafiła na płytę winylową opublikowaną przez Polskie Nagrania. Teraz Bartek Gärtner z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej i Marka Piekarczyka na nowo zarejestrowali legendarny materiał, który swoją premierę na płycie kompaktowej miał 16 grudnia 2022 roku.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (44605 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
703
Czas czytania:
764 min.
Kategoria:
Religia
Autor:
admin (44605 pkt)
Dodano:
585 dni temu

Data dodania:
2022-12-20 12:12:38

Katarzyna Gärtner – Msza Beatowa „Pan przyjacielem moim” to remake dzieła muzycznego kompozytorki, które swoją premierę miało w styczniu 1968 roku. Liturgia w bigbitowej oprawie muzycznej była nowatorską formą w kraju, ale też odbiła się szerokim echem poza jego granicami – sprawiając, że dzieło stało się fenomenem swoich czasów. Wpisało się zarówno w historię polskiej muzyki rozrywkowej, jak i sakralnej, dzięki takim utworom jak „Sanctus” czy „Agnus Dei” (Baranku Boży). Big Beat w kościele stał się sensacją!

 

Dzieło pomimo ogromnego sukcesu nie było zrealizowane w pełni zgodnie z wyobrażeniem artystki. Dlatego współczesna wersja autorstwa duetu producenckiego Katarzyna Gärtner & Bartek Gärtner to aranżacje bliższe dzisiejszemu spojrzeniu na gitarowe brzmienia, ale też nieco muzyki świata, reggae, gospel czy symfoniki. Na krążku usłyszeć można czołowe głosy polskiej sceny muzycznej (Marka Piekarczyka i Alicji Węgorzewskiej). Partie aktorskie czytają Kazimierz Mazur senior, Kazimierz Mazur jr.. W projekcie udział wzięły też młode wokalistki (Elwira S. Gärtner - żona Bartka, Caro Teophile, Magda Zimny) i regionalny dziecięcy zespół folkowy Królewiaczki.

 

Bartek Gärtner i Marek Piekarczyk (fot. materiały prasowe/archiwum prywatne)

 

Regionalny dziecięcy zespół folkowy Królewiaczki (fot. materiały prasowe)

 

W nagraniach wzięli udział tacy muzycy jak:

  • Bartek Gärtner – Gitara Elektryczna, Gitara Akustyczna, Gitara Basowa (1), Duduk (2), Piscoła pasterska (11), Instr. Elektroniczne (1)

  • Dominik Sławiński – Gitara Basowa

  • Marek Kiełbusiewicz – Bębny

  • Przemysław Sokół – Trąbka, Euphonium

  • Leszek Szczerba – Saksofon

  • Katarzyna Gärtner – Instr. Klawiszowe

  • Michał "Śrubka" Jurkiewicz – Instr. Klawiszowe, Organy Hammonda, Akordeon, Vni

  • Michael Jones – Darabuka

  • Łukasz Jaworski – Akordeon

 

Od lewej: Kazik, Leszek, Bartek, Katarzyna Gärtner i Przemek (fot. materiały prasowe/archiwum prywatne)

 

Elwira S. Gärtner (fot. materiały prasowe)

 

Nad produkcją muzyczną czuwał Bartek Gärtner (siostrzeniec Katarzyny), który wykonał też mix i mastering całego albumu.

 

Jest to Bożonarodzeniowa Msza, więc nie mogło też zabraknąć kilku kolęd i pastorałek w równie ciekawych aranżacjach. W dzisiejszej wersji, pastorałki „Chwalcie imię Pana” i „Przyjaciele moi” zostały zastąpione kolędami „Oj, maluśki” i „Dzisiaj w Betlejem”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak doszło do stworzenia Mszy Beatowej?

 

Msza beatowa była jedną z widocznych oznak modernizacji Kościoła. Stanowiła próbę dotarcia duchownych do młodzieży ateizowanej przez państwowy system. Faktycznie przyciągnęła tłumy nastolatków do kościoła. Czy dzisiaj będzie podobnie? Czy dzięki odświeżonej wersji młodzi ludzie z chęcią spojrzą znowu w kierunku Kościoła? Nie wiemy. Wiemy za to, że to chyba cud, że pod koniec lat 60. XX wieku, w czasach głębokiej komuny, taka Msza Beatowa powstała.

 

Kompozytorka Katarzyna Gärtner w połowie lat 60-tych jako zaledwie dwudziestopięciolatka, miała na swoim koncie wiele sukcesów. Urodzona w Myślenicach w 1942 r. muzyczną edukację podjęła w Krakowie, gdzie początkowo z powodzeniem mocno współpracowała ze środowiskiem jazzowym. Z początkiem lat 60. nastał czas wielkich sukcesów i rozwoju kariery w komponowaniu pięknych piosenek jak „Eurydyki Tańczące” w wyk. Anny German, nagrodzone na KFPP w Opolu, współpracy z artystami reprezentującymi bardziej popularne gatunki muzyczne (Helena Majdaniec, Trubadurzy czy wspomniana już Anna German), jak również działanie w Estradzie Wrocławskiej, Polskim Radio, TVP czy Estradzie Rzeszowskiej.

 

Już jako osoba uznana i rozpoznawalna czas jakiś mieszkała w Podkowie Leśnej, gdzie poznała się z lokalnym proboszczem ks. Leonem Kantorskim. Ks. Leon jako wizjoner, innowator, człowiek światowy (po studiach teologicznych w paryskim Instytucie Katolickim) w roku 1964 roku objął stanowisko administratora w parafii w Podkowie Leśnej. Był to okres tuż po reformie liturgicznej soboru watykańskiego II, który zezwalał na prowadzenie mszy w ojczystym języku oraz z twarzą zwróconą ku wiernym. Ksiądz Leon nie tylko wprowadził te zmiany w podkowiańskiej parafii, ale poszedł o krok dalej, zezwolił młodym amatorom wejść w mury kościoła z gitarami, a następnie dla stworzenia trwałej formy zwrócił się do kompozytorki z prośbą napisania muzyki mogącej towarzyszyć podczas eucharystii lokalnej grupie muzycznej (Trapistom). Katarzyna, nie bojąca się wyzwań, bazując na opowiadaniach Agnieszki Osieckiej opisującej magię i niebywałą moc muzyki i śpiewów w amerykańskich świątyniach baptystów, wizji ks. Leona na przyciągnięcie młodych do Kościoła oraz własnej fascynacji brzmieniami zza oceanu stworzyła dzieło przełomowe.

 

Skomponowała Mszę, którą premierowo wykonał zespół Czerwno-Czarni. Warstwę tekstową dzieła miała współtworzyć właśnie Agnieszka Osiecka, która przedstawiła kompozytorce frazę mającą potencjał na pierwszy gospelowy utwór w Polsce „i taką mnie ścieżką poprowadź, gdzie śmieją się śmiech w ciemności … daj mi Boże skosztować tak zwanej życiowej mądrości” (którą dekadę później wykonywała Maryla Rodowicz), ostatecznie jednak dodatkowe teksty powstały na bazie psalmów, a opracował je zaproponowany przez Ks. Leona Kazimierz Grześkowiak – artysta estradowy i pisarz, zaś teksty pastorałek stworzyli Kazimierz Łojan i Joanna Kulmowa.

 

Podobno duchy uratowały partyturę Mszy Beatowej, bo jak sama kompozytorka opowiadała: Jest rok 2010. Dostaję telefon z Warszawy, że dyrygent prosi o udostępnienie partytury Mszy Beatowej. Młodzi filharmonicy chcieliby przygotować koncert na Święta. Wygrzebałam nuty z archiwum i zawiozłam do Warszawy. Nikt się nie zgłosił po nuty. Dowiedziałam się, że dyrygent zainteresowany Mszą był, ale już od paru lat nie żyje. Nagle na wsi wybuchł pożar. Spalił się strych, spaliła się biblioteka. Partytura Mszy przeleżała sobie spokojnie w Warszawie.

 

Msza Beatowa (źródło KOMUNIKAT NR 3 Komitetu Obchodów 100-lecia Urodzin ks. Leona Kantorskiego)

 

Msza premierę miała 16 stycznia 1968 roku w kościele parafialnym w Podkowie Leśnej. W skład gdańskiego zespołu Czerwono-Czarni wchodzili Klaudiusz Maga (partie wokalne oraz instrumenty klawiszowe), Tadeusz Mróz (partie wokalne i gitary), Henryk Zomerski (partie wokalne i gitary) oraz Ryszard Gromek (partie wokalne i perkusja). Kościół pełen był wiernych do granic możliwości zarówno podczas premiery, jak i przez kolejne tygodnie. Nowatorska, porywająca, ciekawa muzyczna oprawa Mszy Świętej przyciągała do podkowiańskiego kościoła prawdziwe tłumy. Dzisiaj trudno ocenić, jak wielkim przeżyciem muzycznym były msze grane na żywo, jednak w niedługim czasie po premierze w studio Polskiego Radia Msza Beatowa „Pan Przyjacielem moim” została zarejestrowana. W nagraniach wzięła też udział orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Stefana Rachonia i chór prawosławny spod Białegostoku. Płyta okazała się być ogromnym sukcesem – nakład liczony był w setkach tysięcy egzemplarzy. To fenomen zwłaszcza w kontekście społeczno-politycznym. Ówczesna władza nie popierała nowego nurtu muzycznego a tu zezwoliła na nagrania w Polskim Radio i rozpowszechnienie płyty w tak ogromnym nakładzie. Mszę poparł też kardynał Stefan Wyszyński!

 

 

https://e-muzyka.ffm.to/katarzynagartnermszabeatowapanprzyjacielemmoim

https://www.facebook.com/gartner.recstudio

https://www.youtube.com/@gartnerrecstudio3883

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 2987

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Zbigniew Wodecki – żegnamy Cię Mistrzu! - Zespoły i Artyści

22 maja 2017 – ta data to cios dla polskiego świata muzyki. W tym dniu w wyniku wcześniej doznanego udaru mózgu zmarł bowiem w szpitalu w Warszawie lubiany artysta przez duże A, czyli Zbigniew Wodecki. Informacja ta pojawiła się najpierw na jego oficjalniej stronie. Miał 67 lat. Wszystkim będzie nam go bardzo brakowało.

 -

Odwiedzin: 8898

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 7

Anna German – Historia Białego Anioła - Zespoły i Artyści

Człowieczy los nikomu nie jest znany. Niektórzy rodzą się, żyją i umierają w jednym miejscu. Innych los rzuca w nieznane. Człowieczy los Białego Anioła, jak nazywają Annę German, należy do wyjątkowych.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 703

Autor: adminReligia

Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji! - Religia

Kochani. Mija 55 lat od premierowego wykonania pierwszej w historii polskiego Kościoła mszy beatowej! 14 stycznia 1968 roku została ona zarejestrowana przez Czerwono Czarnych, a skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego, przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. Później trafiła na płytę winylową opublikowaną przez Polskie Nagrania. Teraz Bartek Gärtner z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej i Marka Piekarczyka na nowo zarejestrowali legendarny materiał, który swoją premierę na płycie kompaktowej miał 16 grudnia 2022 roku.

Wywiad z Krzysztofem Jarząbkiem – twórcą kontrowersyjnych, zabawnych "Niebezpiecznych związków Mariana Klepki" - Autorzy/pisarze

27 września 2019 roku ukazała się na rodzimym rynku powieść, której treść jest szalenie aktualna i dość kontrowersyjna. Mowa o „Niebezpiecznych związkach Mariana Klepki” – zaangażowanej politycznie komedii i świetnej satyrze na polskie, współczesne, podzielone społeczeństwo. Od 20 października możecie przeczytać jej recenzję na naszym portalu. A jak już to zrobicie, to zapraszamy do poniższej – równie intrygującej i wciągającej jak sama książka – rozmowy, którą przeprowadzaliśmy z tajemniczym autorem „Niebezpiecznych związków Mariana Klepki”, czyli Krzysztofem Jarząbkiem.

Wrażliwość Madlen. Artystka, "Żona (nie)idealna", debiutantka w rozmowie pełnej szczerości! - Zespoły i Artyści

W swoich autorskich utworach porusza tematy bliskiej jej duszy i sercu. Kocha muzykę równie mocno, jak swoją życiową wybrankę, z którą napisała książkę o codzienności i drodze do szczęścia. Mogliście usłyszeć jej śpiew m.in. w nastrojowych singlach „Sen” i „Warstwa wad”. Z wywiadu, którego nam udzieliła dowiecie się, jak bardzo uczuciowa to kobieta. Przed państwem Magdalena Baryła-Klimek, czyli Madlen!

 -

Dlaczego poezja? Bo "Jestem tym, kim jestem"! - Autorzy/pisarze

Nigdy nie dziękowałam jej, a więc teraz nadeszła na to pora... DZIĘKUJĘ poezji za to, że pojawiła się w moim życiu, za to, że stała się dla mnie światłem w domu, który zbudowała dla niej moja dusza we współpracy z sercem, umysłem oraz ciałem.

"Wołyń Zdradzony" – Otoczeni przez diabła, zapomniani przez Polskę! - Recenzje książek

Napisanie książki historycznej dotyczącej ludobójstwa jest zadaniem trudnym. Szczególnie, kiedy chce się opowiedzieć o horrorze Wołyniaków. Wymaga to czasu, wrażliwości i oraz sprawnego pióra. Czytanie takich publikacji jest bowiem sporym wyzwaniem. Marek A. Koprowski niezwykle wnikliwie przedstawił wspomnienia rodaków, którzy przeżyli piekło. Recenzję jego dwutomowego dzieła zaprezentowałem niegdyś na łamach portalu Altao.pl. Z tematem tym zmierzył się też niedawno Piotr Zychowicz. I zrobił to naprawdę dobrze!

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 10818

Autor: marmir83Religia

Egzorcyzmy i opętania - Religia

Okultyzm, spirytyzm, psychomanipulacja, sekty czy techniki transowe mogą prowadzić do uzależnień duchowych. Mogą uwięzić człowieka i jego duszę otwierając ją na demona i powodując opętania. Poniższy artykuł ma na celu zaznajomienie z tym zagadnieniem, które jest często źle postrzegane przez filmy o tej tematyce.

 -

Odwiedzin: 13260

Autor: matusiakReligia

Komentarze: 3

Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima jeszcze się odwlecze - Religia

Wiele świąt chrześcijańskich w Polsce szczególnie kultywuje Matkę Boską, nawet jeżeli święto bezpośrednio Jej nie dotyczy. Również nasi przodkowie do końca nie wyzbyli się pogańskich obyczajów. Zostały one przyswojone i dopasowane to „nowej” wiary. Tak dzieje się w przypadku większości zwyczajów ludowych. Dziś już rzadziej niestety obchodzonych.

 -

Odwiedzin: 13936

Autor: lukasz_kulakReligia

Komentarze: 3

Prawda o Żydach - Religia

Od tysięcy lat utrzymuje się pogląd, iż biblijni Hebrajczycy są Żydami, tzw. „Narodem Wybranym” z Izraela. Żydów utożsamia się także z Semitami. Jednak obecnie wiele wskazuje na to, że oficjalna wersja historyczna jest błędna.

Prawdziwe oblicze chrześcijaństwa - Religia

Chrześcijaństwo, podobnie jak inne religie na świecie są odbiciem wierzeń i praktyk starożytnego świata. Niestety, fałszywa ideologia głoszona przez kapłanów, tak mocno wżarła się w ludzką świadomość, że mało kto poszukuje prawdziwego oblicza nauk dawnych mistrzów.

 -

Odwiedzin: 10633

Autor: matusiakReligia

Matki Boskiej Zielnej – ludowy odpowiednik katolickiego święta - Religia

W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywano świętem Matki Bożej Zielnej lub Matką Bożą Zielną. W dniu 15 sierpnia obchodzono jedno z najstarszych świąt Maryjnych na Wschodzie, bardzo popularne wśród ludu.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.608

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję