O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji! - Religia

Kochani. Mija 55 lat od premierowego wykonania pierwszej w historii polskiego Kościoła mszy beatowej! 14 stycznia 1968 roku została ona zarejestrowana przez Czerwono Czarnych, a skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego, przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. Później trafiła na płytę winylową opublikowaną przez Polskie Nagrania. Teraz Bartek Gärtner z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej i Marka Piekarczyka na nowo zarejestrowali legendarny materiał, który swoją premierę na płycie kompaktowej miał 16 grudnia 2022 roku.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (34858 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
390
Czas czytania:
427 min.
Kategoria:
Religia
Autor:
admin (34858 pkt)
Dodano:
283 dni temu

Data dodania:
2022-12-20 12:12:38

Katarzyna Gärtner – Msza Beatowa „Pan przyjacielem moim” to remake dzieła muzycznego kompozytorki, które swoją premierę miało w styczniu 1968 roku. Liturgia w bigbitowej oprawie muzycznej była nowatorską formą w kraju, ale też odbiła się szerokim echem poza jego granicami – sprawiając, że dzieło stało się fenomenem swoich czasów. Wpisało się zarówno w historię polskiej muzyki rozrywkowej, jak i sakralnej, dzięki takim utworom jak „Sanctus” czy „Agnus Dei” (Baranku Boży). Big Beat w kościele stał się sensacją!

 

Dzieło pomimo ogromnego sukcesu nie było zrealizowane w pełni zgodnie z wyobrażeniem artystki. Dlatego współczesna wersja autorstwa duetu producenckiego Katarzyna Gärtner & Bartek Gärtner to aranżacje bliższe dzisiejszemu spojrzeniu na gitarowe brzmienia, ale też nieco muzyki świata, reggae, gospel czy symfoniki. Na krążku usłyszeć można czołowe głosy polskiej sceny muzycznej (Marka Piekarczyka i Alicji Węgorzewskiej). Partie aktorskie czytają Kazimierz Mazur senior, Kazimierz Mazur jr.. W projekcie udział wzięły też młode wokalistki (Elwira S. Gärtner - żona Bartka, Caro Teophile, Magda Zimny) i regionalny dziecięcy zespół folkowy Królewiaczki.

 

Bartek Gärtner i Marek Piekarczyk (fot. materiały prasowe/archiwum prywatne)

 

Regionalny dziecięcy zespół folkowy Królewiaczki (fot. materiały prasowe)

 

W nagraniach wzięli udział tacy muzycy jak:

  • Bartek Gärtner – Gitara Elektryczna, Gitara Akustyczna, Gitara Basowa (1), Duduk (2), Piscoła pasterska (11), Instr. Elektroniczne (1)

  • Dominik Sławiński – Gitara Basowa

  • Marek Kiełbusiewicz – Bębny

  • Przemysław Sokół – Trąbka, Euphonium

  • Leszek Szczerba – Saksofon

  • Katarzyna Gärtner – Instr. Klawiszowe

  • Michał "Śrubka" Jurkiewicz – Instr. Klawiszowe, Organy Hammonda, Akordeon, Vni

  • Michael Jones – Darabuka

  • Łukasz Jaworski – Akordeon

 

Od lewej: Kazik, Leszek, Bartek, Katarzyna Gärtner i Przemek (fot. materiały prasowe/archiwum prywatne)

 

Elwira S. Gärtner (fot. materiały prasowe)

 

Nad produkcją muzyczną czuwał Bartek Gärtner (siostrzeniec Katarzyny), który wykonał też mix i mastering całego albumu.

 

Jest to Bożonarodzeniowa Msza, więc nie mogło też zabraknąć kilku kolęd i pastorałek w równie ciekawych aranżacjach. W dzisiejszej wersji, pastorałki „Chwalcie imię Pana” i „Przyjaciele moi” zostały zastąpione kolędami „Oj, maluśki” i „Dzisiaj w Betlejem”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak doszło do stworzenia Mszy Beatowej?

 

Msza beatowa była jedną z widocznych oznak modernizacji Kościoła. Stanowiła próbę dotarcia duchownych do młodzieży ateizowanej przez państwowy system. Faktycznie przyciągnęła tłumy nastolatków do kościoła. Czy dzisiaj będzie podobnie? Czy dzięki odświeżonej wersji młodzi ludzie z chęcią spojrzą znowu w kierunku Kościoła? Nie wiemy. Wiemy za to, że to chyba cud, że pod koniec lat 60. XX wieku, w czasach głębokiej komuny, taka Msza Beatowa powstała.

 

Kompozytorka Katarzyna Gärtner w połowie lat 60-tych jako zaledwie dwudziestopięciolatka, miała na swoim koncie wiele sukcesów. Urodzona w Myślenicach w 1942 r. muzyczną edukację podjęła w Krakowie, gdzie początkowo z powodzeniem mocno współpracowała ze środowiskiem jazzowym. Z początkiem lat 60. nastał czas wielkich sukcesów i rozwoju kariery w komponowaniu pięknych piosenek jak „Eurydyki Tańczące” w wyk. Anny German, nagrodzone na KFPP w Opolu, współpracy z artystami reprezentującymi bardziej popularne gatunki muzyczne (Helena Majdaniec, Trubadurzy czy wspomniana już Anna German), jak również działanie w Estradzie Wrocławskiej, Polskim Radio, TVP czy Estradzie Rzeszowskiej.

 

Już jako osoba uznana i rozpoznawalna czas jakiś mieszkała w Podkowie Leśnej, gdzie poznała się z lokalnym proboszczem ks. Leonem Kantorskim. Ks. Leon jako wizjoner, innowator, człowiek światowy (po studiach teologicznych w paryskim Instytucie Katolickim) w roku 1964 roku objął stanowisko administratora w parafii w Podkowie Leśnej. Był to okres tuż po reformie liturgicznej soboru watykańskiego II, który zezwalał na prowadzenie mszy w ojczystym języku oraz z twarzą zwróconą ku wiernym. Ksiądz Leon nie tylko wprowadził te zmiany w podkowiańskiej parafii, ale poszedł o krok dalej, zezwolił młodym amatorom wejść w mury kościoła z gitarami, a następnie dla stworzenia trwałej formy zwrócił się do kompozytorki z prośbą napisania muzyki mogącej towarzyszyć podczas eucharystii lokalnej grupie muzycznej (Trapistom). Katarzyna, nie bojąca się wyzwań, bazując na opowiadaniach Agnieszki Osieckiej opisującej magię i niebywałą moc muzyki i śpiewów w amerykańskich świątyniach baptystów, wizji ks. Leona na przyciągnięcie młodych do Kościoła oraz własnej fascynacji brzmieniami zza oceanu stworzyła dzieło przełomowe.

 

Skomponowała Mszę, którą premierowo wykonał zespół Czerwno-Czarni. Warstwę tekstową dzieła miała współtworzyć właśnie Agnieszka Osiecka, która przedstawiła kompozytorce frazę mającą potencjał na pierwszy gospelowy utwór w Polsce „i taką mnie ścieżką poprowadź, gdzie śmieją się śmiech w ciemności … daj mi Boże skosztować tak zwanej życiowej mądrości” (którą dekadę później wykonywała Maryla Rodowicz), ostatecznie jednak dodatkowe teksty powstały na bazie psalmów, a opracował je zaproponowany przez Ks. Leona Kazimierz Grześkowiak – artysta estradowy i pisarz, zaś teksty pastorałek stworzyli Kazimierz Łojan i Joanna Kulmowa.

 

Podobno duchy uratowały partyturę Mszy Beatowej, bo jak sama kompozytorka opowiadała: Jest rok 2010. Dostaję telefon z Warszawy, że dyrygent prosi o udostępnienie partytury Mszy Beatowej. Młodzi filharmonicy chcieliby przygotować koncert na Święta. Wygrzebałam nuty z archiwum i zawiozłam do Warszawy. Nikt się nie zgłosił po nuty. Dowiedziałam się, że dyrygent zainteresowany Mszą był, ale już od paru lat nie żyje. Nagle na wsi wybuchł pożar. Spalił się strych, spaliła się biblioteka. Partytura Mszy przeleżała sobie spokojnie w Warszawie.

 

Msza Beatowa (źródło KOMUNIKAT NR 3 Komitetu Obchodów 100-lecia Urodzin ks. Leona Kantorskiego)

 

Msza premierę miała 16 stycznia 1968 roku w kościele parafialnym w Podkowie Leśnej. W skład gdańskiego zespołu Czerwono-Czarni wchodzili Klaudiusz Maga (partie wokalne oraz instrumenty klawiszowe), Tadeusz Mróz (partie wokalne i gitary), Henryk Zomerski (partie wokalne i gitary) oraz Ryszard Gromek (partie wokalne i perkusja). Kościół pełen był wiernych do granic możliwości zarówno podczas premiery, jak i przez kolejne tygodnie. Nowatorska, porywająca, ciekawa muzyczna oprawa Mszy Świętej przyciągała do podkowiańskiego kościoła prawdziwe tłumy. Dzisiaj trudno ocenić, jak wielkim przeżyciem muzycznym były msze grane na żywo, jednak w niedługim czasie po premierze w studio Polskiego Radia Msza Beatowa „Pan Przyjacielem moim” została zarejestrowana. W nagraniach wzięła też udział orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Stefana Rachonia i chór prawosławny spod Białegostoku. Płyta okazała się być ogromnym sukcesem – nakład liczony był w setkach tysięcy egzemplarzy. To fenomen zwłaszcza w kontekście społeczno-politycznym. Ówczesna władza nie popierała nowego nurtu muzycznego a tu zezwoliła na nagrania w Polskim Radio i rozpowszechnienie płyty w tak ogromnym nakładzie. Mszę poparł też kardynał Stefan Wyszyński!

 

 

https://e-muzyka.ffm.to/katarzynagartnermszabeatowapanprzyjacielemmoim

https://www.facebook.com/gartner.recstudio

https://www.youtube.com/@gartnerrecstudio3883

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści

Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące

29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

 -

Odwiedzin: 818

Autor: adminOrganizacje

Komentarze: 1

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje

W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

emocean drive ląduje we friendzone! Co na to Britney Spears? - Zespoły i Artyści

Przebojowe trio emocean drive wydało kolejny, życiowy singiel pt. „FWB”. Tym razem zespół zaprasza do „friendzone” – miejsca, do którego prowadzi słynne powiedzenie: „zostańmy przyjaciółmi”, i z którego podobno nie ma powrotu. Ponieważ Britney Spears odmówiła komentarza odnośnie premiery, zasięgnęliśmy języka u członków zespołu.

Popiór się zbliża. Będzie głośno na tym "Pomarlisku"! - Muzyczne Style

Gotowi na podróż przez Międzyświat? Na „pokład” zapraszają panowie z grupy Popiór. Kto zna styl zespołu Kat & Roman Kostrzewski, ten z chęcią wielką uściśnie im dłoń. Bo już wkrótce Ci kontynuatorzy wydadzą debiutancki album „Pomarlisko”. I to na CD i winylu! Trash metal wejdzie Wam w żyły!

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 2802

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Zbigniew Wodecki – żegnamy Cię Mistrzu! - Zespoły i Artyści

22 maja 2017 – ta data to cios dla polskiego świata muzyki. W tym dniu w wyniku wcześniej doznanego udaru mózgu zmarł bowiem w szpitalu w Warszawie lubiany artysta przez duże A, czyli Zbigniew Wodecki. Informacja ta pojawiła się najpierw na jego oficjalniej stronie. Miał 67 lat. Wszystkim będzie nam go bardzo brakowało.

 -

Odwiedzin: 8578

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 7

Anna German – Historia Białego Anioła - Zespoły i Artyści

Człowieczy los nikomu nie jest znany. Niektórzy rodzą się, żyją i umierają w jednym miejscu. Innych los rzuca w nieznane. Człowieczy los Białego Anioła, jak nazywają Annę German, należy do wyjątkowych.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 390

Autor: adminReligia

Msza Beatowa "Pan przyjacielem moim" w nowej wersji! - Religia

Kochani. Mija 55 lat od premierowego wykonania pierwszej w historii polskiego Kościoła mszy beatowej! 14 stycznia 1968 roku została ona zarejestrowana przez Czerwono Czarnych, a skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego, przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. Później trafiła na płytę winylową opublikowaną przez Polskie Nagrania. Teraz Bartek Gärtner z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej i Marka Piekarczyka na nowo zarejestrowali legendarny materiał, który swoją premierę na płycie kompaktowej miał 16 grudnia 2022 roku.

Audycja: Mars – wymarła cywilizacja - Niewiarygodne, niewyjaśnione

25 lipca 1976 – sonda Viking 1 robi zdjęcie, która rozpala wyobraźnię naukowców z NASA, a także tysięcy ludzi wierzących w istnienie kosmitów. Mowa oczywiście o słynnej, wielkiej marsjańskiej twarzy. Z czasem okazuje się, że to raczej złudzenie optyczne. Ale czy na pewno? 17 stycznia 2021 – publikuję na swoim kanale materiał, z którego może wynikać coś innego. Umysł płata figle i często podsuwa nam nierzeczywiste obrazy. To prawda. Warto jednak poddać ponownej analizie ową fotografią oraz resztę zdjęć przesłanych przez różne sondy, gdzie widać zastanawiające obrazy kojarzące się z budowlami wymarłej cywilizacji. Wszak Czerwona Planeta nadal przyciąga tajemnicami, a nietopowe struktury niekoniecznie muszą mieć naturalne pochodzenie. Sam dr John Brandenburg przekonywał, że mogło dojść tam do użycia broni jądrowej! Zapraszam zatem czytelników portalu Altao.pl do przesłuchania podcastu także w tym miejscu. A jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o zagadkach Marsa, to zachęcam do zapoznania się z jego pierwszą częścią pt. „Wymarła planeta”, dostępną tylko na kanale Nieznana Historia Świata, który już subskrybuje 40,1 tysięcy internautów (z czego jestem bardzo dumny i za co bardzo dziękuję).

"Kołysanka z Auschwitz" – Matczyna miłość, która zwycięża zło! - Recenzje książek

„Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj” – mówił w poruszającym wystąpieniu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu były więzień Marian Turski, który jako jeden z nielicznych przeżył piekło na ziemi. Często daje świadectwo prawdzie. Przypomina, przestrzega, opowiada o nieludzkim nazistowskim systemie i miejscu, w którym ze względy na swoje pochodzenie ginęły całe rodziny. Pielęgniarka Helene Hannemann wierzyła, że wojenne okrucieństwo ją ominie, że obozowa rzeczywistość zawsze będzie daleko. Niestety, i ona musiała wykazać się heroizmem. Na szali było bowiem życie jej dzieci.

 -

Odwiedzin: 43700

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 4

Księżyc statkiem kosmicznym? - Intrygujące

Myśl, że Księżyc nie jest naturalnym satelitą ziemskim może wydaje się być kompletną bzdurą. Kiedy jednak dokładnie przyjrzymy się faktom na temat „Srebrnego globu”, nasze poglądy ulegną radykalnej zmianie.

Nostradamus z Bałkanów, czyli przepowiednie Baby Wangi! - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Historia się toczy jak koło, ale po drodze co jakiś czas pojawiają się przeszkody – kamienie złego losu. Zwiastuny burzy. Część z milowych, przerażających, ale też pozytywnych w swoim wydźwięku wydarzeń przewidziała pewna niewidoma kobieta. Była nią jasnowidząca (a raczej czarnowidząca) znachorka i mistyczka – Baba Wanga. Co jeszcze widziała głęboko w umyśle? Czy jest się czego obawiać?

Nowości

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści

Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące

29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

ALFA ROMEO STELVIO COMPETIZIONE. Gdzie ten luksus? - Nowinki motoryzacyjne

Poprzednia recenzja poświęcona była takiemu, można to chyba w ten sposób nazwać, współczesnemu autu dla ludu, czyli Dacii. Obawiam się bowiem, że „Volkswagen” obecnie już tak dostępnym samochodem nie jest, w szczególności cenowo… Dzisiaj z kolei spróbujemy się poczuć jak ktoś specjalny, zasiadając w limitowanej wersji auta, które i w seryjnych odsłonach uchodzi już za samochód luksusowy. Witajcie zatem we wnętrzu specjalnej odsłony Alfy Romeo Stelvio: Competizione 2.0 GME 280 KM Q4 AT8!

 -

Odwiedzin: 818

Autor: adminOrganizacje

Komentarze: 1

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje

W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

emocean drive ląduje we friendzone! Co na to Britney Spears? - Zespoły i Artyści

Przebojowe trio emocean drive wydało kolejny, życiowy singiel pt. „FWB”. Tym razem zespół zaprasza do „friendzone” – miejsca, do którego prowadzi słynne powiedzenie: „zostańmy przyjaciółmi”, i z którego podobno nie ma powrotu. Ponieważ Britney Spears odmówiła komentarza odnośnie premiery, zasięgnęliśmy języka u członków zespołu.

 -

Odwiedzin: 179

Autor: pjKultura

48. Festiwal Filmowy w Gdyni – Kos "kosi" konkurencję i zgarnia Złote Lwy! - Kultura

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Jesień 2023 roku, w Polsce… rozdano ważne nagrody. Nie politykom, lecz filmowcom rzecz jasna. W mieście Gdynia, które od dawien dawna kojarzone jest z pięknym, prestiżowym festiwalem. O dziwo, tym razem Złote Lwy „pogłaskała” nie artystyczna produkcja, a dzieło zgoła inne. Oto bowiem jak rycerz na białym koniu wjechał, choć najpierw przypłynął z wiernym czarnoskórym towarzyszem, „Kos”, czyli western kościuszkowski. Opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce nie należy do patetycznych, pełnych martyrologii, historycznych eposów. To zdecydowanie kino gatunkowe, ale takie, którego nie powstydziłby się sam mistrz Tarantino! Zachwyciło się nim większość krytyków, nie ganiąc go za zapożyczenia. Podobnie jury 48. FPFF pod przewodnictwem Filipa Bajona. Stąd główna nagroda do „Kosa” zawędrowała! Lecz nie zapominajmy o reszcie laureatów.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12890

Autor: matusiakReligia

Komentarze: 3

Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima jeszcze się odwlecze - Religia

Wiele świąt chrześcijańskich w Polsce szczególnie kultywuje Matkę Boską, nawet jeżeli święto bezpośrednio Jej nie dotyczy. Również nasi przodkowie do końca nie wyzbyli się pogańskich obyczajów. Zostały one przyswojone i dopasowane to „nowej” wiary. Tak dzieje się w przypadku większości zwyczajów ludowych. Dziś już rzadziej niestety obchodzonych.

 -

Odwiedzin: 13461

Autor: lukasz_kulakReligia

Komentarze: 3

Prawda o Żydach - Religia

Od tysięcy lat utrzymuje się pogląd, iż biblijni Hebrajczycy są Żydami, tzw. „Narodem Wybranym” z Izraela. Żydów utożsamia się także z Semitami. Jednak obecnie wiele wskazuje na to, że oficjalna wersja historyczna jest błędna.

 -

Odwiedzin: 6334

Autor: pjReligia

Komentarze: 1

Święto Trzech Króli - Religia

Było ich trzech – Kacper, Melchior i Baltazar. Przybyli ze Wschodu, podążając za blaskiem Gwiazdy Betlejemskiej. Pragnęli pokłonić się małemu Jezusowi i obdarować go darami: kadzidłem, złotem i mirrą. 6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto wspominające ten moment, oficjalnie Objawieniem Pańskim zwane.

 -

Odwiedzin: 10146

Autor: marmir83Religia

Egzorcyzmy i opętania - Religia

Okultyzm, spirytyzm, psychomanipulacja, sekty czy techniki transowe mogą prowadzić do uzależnień duchowych. Mogą uwięzić człowieka i jego duszę otwierając ją na demona i powodując opętania. Poniższy artykuł ma na celu zaznajomienie z tym zagadnieniem, które jest często źle postrzegane przez filmy o tej tematyce.

Tajemnica Biblii – Sodoma i Gomora - Religia

Pismo Święte nie jest do końca takie święte, jak mogłoby się wydawać. Opisy gniewu boskiego często przybierają postać bardzo namacalny, a istoty „święte” są fizycznymi bytami wchodzącymi w kontakt z ludźmi. Kiedy odpowiednio zrozumiemy tekst Starego Testamentu, dowiemy się, że w losy mieszkańców zamieszane były... istoty spoza Ziemi. Historia o Sodomie i Gomorze, która jest tematem mojej nowej audycji, stanowi klasyczny przykład ich wpływu. „Deszcz siarki” spuszczony z nieba, tajemnicza zamiana żony Lota w słup soli, oślepienie ludzi – to wszystko kluczowe epizody biblijnej opowieści, wskazujące prawdopodobnie na użycie nieznanej technologii tysiące lat temu.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.442

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję