6 140
7 248 min.
Ludzie kina
pj (15301 pkt)
3202 dni temu
2016-02-04 13:30:32
Nie ma urody Angeliny Jolie. Nie jest też filigranową kokietką, która czaruje swoim seksapilem, ale ma w sobie to coś – błysk w oku, enigmatyczność, nadzwyczajną ekspresję (filmowa petarda) i jednoczesny talent grania postaci wyciszonych, po przejściach. Przez wielu uznawana za, jeśli nie najlepszą, to jedną z najlepszych współczesnych polskich gwiazd kina i seriali.
Agata Kulesza urodziła się dokładnie 27 września 1971 roku. A miało to miejsce na północy naszego kraju, w Szczecinie. Wychowywana przez rodziców, dorastała ze starszą o trzy lata siostrą Magdą. Już na początku uczęszczania do szkoły średniej zadecydowała, co chce robić dalej w życiu. Aktorstwo – to miało być jej powołaniem. I dziś można śmiało stwierdzić, że dokonała słusznego wyboru.
Od dzieciństwa była szeroko utalentowana. Uczyła się baletu, śpiewała, rodzice zapisali ją także na taneczne zajęcia w szczecińskim domu kultury. Po ukończeniu edukacji i zdanej maturze w V Liceum Ogólnokształcącym przystąpiła do egzaminów, których wynik miał zadecydować o jej dalszym życiu. Agata starała się bowiem o przyjęcie do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na szczęście już za pierwszym podejściem cel został osiągnięty. Kulesza przeszła próg uczelni i studiowała, to co zapragnęła.
Jeszcze podczas studiowania zadebiutowała na małym ekranie. Dostała angaż w serialu pt. „Żegnaj Rockefeller”. Był to rok 1992. Dwa lata później z wyróżnieniem ukończyła wspomniane PWST. Na nudę nie narzekała. Pojawiała się nie tylko w polskich produkcjach telewizyjnych i spektaklach (m.in. „Don Kichocie” czy „O, Beri-Beri”), ale też w niemieckich serialach (gościnnie w „Die Straßen von Berlin”).
W 1994 roku zagrała po raz pierwszy na wielkim ekranie w komedii pt. „Człowiek z…” Konrada Szołajskiego. Grywała poza tym na deskach Teatru Dramatycznego i mało widoczne rólki w telewizyjnych tasiemcach. Przez chwilę zwątpiła we własne możliwości. Rzeczywistość okazała się niezbyt kolorowa. Zarobki niskie, brak propozycji głównej roli. Ale Agata czekała i jednak uwierzyła, że będzie lepiej.
Przełom nadszedł wraz z filmem „Moje pieczone kurczaki” (2002) Iwony Siekierzyńskiej. Zrealizowany w ramach telewizyjnego cyklu „Pokolenie 2000” obraz był dla Kuleszy paliwem, który napędzał jej karierę. Kreacja Magdy – kobiety przeżywającej małżeński kryzys przyniosła Agacie nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni i na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie.
Rok 2003 to udział w filmie „Siedem przystanków na drodze do raju” – autorskiej, niezależnej produkcji Macieja Nyczki. Rok później zagrała w etiudzie „Benzyna” (część filmu „Solidarność, Solidarność”) u Filipa Bajona. Z tym reżyserem pracowała też na planie „Fundacji” (2006). Ale to nadawany w latach 2004-2006 obyczajowy serial „Pensjonat pod Różą” sprawił, że stała się aktorką dość popularną.
Wielki wybuch (czyt. kulminacja zawodowej kariery i sławy) nastąpił w 2011 roku. Najpierw zagrała matkę bohatera w „Sali samobójców” Jana Komasy. Ta rola pokazała, jak dobra z niej aktorka. Kolejną kreacją udowodniła, że nieprzypadkowo wybrała taki zawód. Mowa oczywiście o „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Objawienie, niebywały kunszt, dojrzałość. Słowa uznania płynęły z ust widzów, recenzentów, dziennikarzy (aktorka otrzymała Polską Nagrodę Filmową). W rozgrywającym się na mazurskiej wsi filmie Kulesza wcieliła się w kobietę, która straciła na wojnie męża. „Róża” była produkcją brutalną, surową i kameralną. A Kulesza swoją minimalistyczną grą na długo pozostała w pamięci widza.
W 2012 roku zmieniła filmowy front. Tym razem w serialu sensacyjnym pt. „Krew z krwi” pokazała się od tej bardziej ekspresyjnej strony. Wykreowała postać kobiety o mocnym charakterze, która po śmierci męża przejmuje kontrolę nad prowadzonym przez niego mafijnym biznesem. Rok później zahipnotyzowała rolą w filmie „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Zagrała ciotkę tytułowej młodej zakonnicy. Jej talentem zachwycali się też amerykańscy krytycy. Kulesza tak wiarygodnie ukazała cały ból, cynizm, a zarazem ludzki pierwiastek swojej bohaterki, że braw nie było końca. Wkrótce powtórnie miała możliwość współpracy ze Smarzowskim podczas kręcenia „Drogówki” i „Pod Mocnym Aniołem”.
Jej niedawne role m.in. w sensacyjnych „Służbach specjalnych”, komediowej „Pani z przedszkola” (tu przeżywała lesbijski romans) oraz „Moich córkach krowach” potwierdziły, że jest aktorką sporo ponadprzeciętną. Łatwo przechodzącą pomiędzy różnymi gatunkami. Kreślącą powoli, aczkolwiek przekonująco złożone psychologiczne portrety. Nawet w humorystyczno-obyczajowych lub familijnych serialach, czyli „Web Therapy” czy „Rodzinka.pl” błyszczy niczym diament!
Warto nadmienić, iż Agata Kulsza wiele razy pracowała również przy dubbingu. Użyczała swojego głosu m.in. w „Nowych szatach króla 2”, „Ruchomym zamku Hauru” oraz „Opowieściach z Narnii: Księciu Kaspianie” i grze komputerowej „Wiedźmin”.
W roku 2008 zwyciężyła w VIII edycji popularnego programu „Taniec z gwiazdami”. Zaskoczyła tym, że jako pierwsza w historii tego show przeznaczyła główną wygraną na cele charytatywne.
W życiu prywatnym jest przykładną matką i żoną. Od 2006 roku jest związana z operatorem filmowym Marcinem Figurskim. Ślub wzięli po 10 latach od pierwszej randki. Mają córkę Mariannę urodzoną w 1997 roku. Mieszkają na warszawskim Ursynowie i starają się unikać branżowych imprez. Lubią spokój. Zawsze wyjeżdżają na wakacje w to samo miejsce.
Role Kuleszy, raz minimalistyczne, a za chwilę na wysokich obrotach, pasują do przysłowia: cicha woda brzegi rwie. I chyba taka też jest Agata Kulesza w życiu prywatnym. Skrywająca swoją prywatność, zrównoważona, nie obnosi się własnym gwiazdorstwem, unika skandali. A z drugiej strony, kiedy się uśmiechnie, zaraża wszystkich pozytywną energią!
Czekamy na jej kolejne, zapewne świetne, wymagające role.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Agata Kulesza – Cicha woda brzegi rwie!
Więcej artykułów od autora pj
Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura
Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach
Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.
Polecamy podobne artykuły
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" – Happy end - Recenzje filmów
Dawno nie recenzowałem żadnego filmu, postanowiłem to zmienić. W doborowym towarzystwie wybrałem się więc do kina na polską produkcję w reżyserii debiutanta w długim metrażu – Jana Holoubka (syna słynnego Gustawa). Odkąd pojawiła się informacja, że twórca weźmie się za straszną historię Tomasza Komendy, wiele osób (w tym Ja) nie było do tego pomysłu pozytywnie nastawionych...
"Wielka woda" – Wrocław 97 - Seriale
Kiedy Jan Holobuek w jednym z wywiadów oznajmił, że kolejnym projektem, w którym dosłownie zamoczy palce, a nawet nogi, będzie serial, którego akcja dzieje się w trakcie powodzi tysiąclecia, przestraszyłem się. Co prawda, najpierw krzyknąłem wow!, ale chwilę później, pojawiły się wątpliwości. Przecież taka katastroficzna tematyka wymaga dobrych efektów specjalnych – a z tym wiadomo, jak to u nas bywa. Uff! Można odetchnąć z ulgą. „Wielka woda” to kolejny miniserial po „Królowej” cierpiący na zbyt pośpieszne motywacje bohaterów, skróty i ściśnięty finał, ale o żadnej katastrofie nie może być mowy. To produkcja zrealizowana z rozmachem, podnosząca dodatkowo swoją jakość wiarygodnymi rolami.
"Moje córki krowy" – Śmiech przez łzy - Recenzje filmów
Spora grupa widzów, która obejrzała nowy film Kingi Dębskiej, niemal zgodnie twierdzi, że to nad wyraz udane polskie kino obyczajowe. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazję zapoznać się z „Moimi córkami krowami”, które do kin weszły 8 stycznia, powinni nadrobić zaległość. Jeśli nie na dużym ekranie, to, przynajmniej gdy pojawi się wersja DVD lub możliwość wypożyczenia w VOD. Warto!
Teraz czytane artykuły
Agata Kulesza – Cicha woda brzegi rwie! - Ludzie kina
W dziale o Ludziach Kinach wreszcie pojawia się Ona. Kobieta spełniona. Polska aktorka, która zachwyciła wszystkich widzów i krytyków dwiema nagrodzonymi Orłami rolami: najpierw tytułowej „Róży”, następnie jako dawna stalinowska sędzina „krwawa Wanda” w kameralnej, oscarowej „Idzie”. Na początku 2016 roku ponownie pokazała klasę, tym razem w komediodramacie pt. „Moje córki krowy”. Drodzy czytelnicy, oto przed Wami Agata Kulesza.
Najnowsze trendy na wiosnę-lato 2013 - Człowiek
Mimo, że za oknami jest jeszcze szaro i czasem widać śnieg za oknami to może warto poprawić sobie humor zakupami. Jednak co kupić, aby później od razu nie trafiło na dno szafy? Najlepiej zaopatrzyć się w wiedzę o najnowszych nowinkach modowych i ruszać na zakupy.
"Chleb i sól" – Pianino i kebab, koszula i dres - Recenzje filmów
Raz na jakiś czas pojawiają się na naszym rodzimym, kinowym podwórku debiuty, które należy witać chlebem i solą. Są to filmy autorskie, oryginalne, nawet gatunkowe czy zaskakujące wizualną kreatywnością. Wśród takich produkcji szczególnie wychodzą przed szereg dzieła, w których twórcy poruszają aktualne tematy; portretują małomiasteczkową mentalność oraz pochylają się nad problemami współczesnej, skonfliktowanej młodzieży. Np. „Ostatni komers” z 2020 roku był tego typu opowieścią, ale „Chleb i sól” bliższy jest realizmowi. Oba tytuły godne polecenia. O pierwszym już czytaliście, dzisiaj nadeszła pora, aby przyjrzeć się temu drugiemu, gdzie kojące dźwięki pianina uzdolnionego chłopaka stawiają czoło rasizmowi i ksenofobii w wykonaniu dresiarzy.
Księżycowe wpływy - Intrygujące
W poprzednim artykule na temat Księżyca wykazałem, że Srebrny Glob jest wyrafinowaną, pozaziemską konstrukcją zbudowaną przez istoty z innego świata. Tym razem, zamierzam przyjrzeć się wpływowi Księżyca na ludzi i zwierzęta.
"Assassin’s Creed: Liberation HD" – Zniewolona - Recenzje gier
„Assassin’s Creed: Liberation HD” miał już swoją premierę w październiku 2012 roku. Był to tzw. exclusive na konsole przenośne PlayStation Vita. Teraz doczekaliśmy się konwersji tej gry na komputery stacjonarne w wyższej jakości graficznej. Niestety, nad czym pewnie większość ubolewa, nie została wydana polska wersja językowa. Co ma zatem do zaoferowania stara, a jednocześnie nowa odsłona złotego dziecka Ubisoftu?
Nowości
Igor Jaszczuk i jego szczerze wyśpiewane "Złoto"! - Muzyczne Style
Jak to jest, gdy potyka się człowiek? Na to pytanie szuka odpowiedzi Igor Jaszczuk w swoim, nowym, trzecim autorskim singlu o dość przewrotnym tytule „Złoto”. Jednocześnie artysta zapowiada w ten sposób nadchodzącą płytę. „Blizny” pojawią się po 25 latach przerwy z muzyką!
British Film Festival ogłasza pełny program! - Kultura
British Film Festival, którego pierwsza edycja odbędzie się już między 13 a 17 listopada w Poznaniu, ogłasza pełny program. W planach prawie 60 tytułów w 9 sekcjach filmowych, pokazy w zaskakujących miejscach, zagraniczni goście i wyjątkowe współprace. Bilety i karnety już w sprzedaży!
"Cyfrowa gra” powróciła. KOMBI Łosowski nadal naładowany energią! - Muzyczne Style
Rok 2024. Co się działo wtedy w świecie polskiej muzyki? Na przykład 40 lat minęło od wydania przełomowej i legendarnej płyty „Nowy rozdział”, na której w całej pełni ukazał się elektroniczny i nowatorski styl muzyki KOMBI. Muzyki skomponowanej przez Sławomira Łosowskiego. I teraz najlepsze – instrumentalna „Cyfrowa gra” z tego krążka pod koniec października pojawiła się odnowiona niczym remake kultowej gry.
Muzyczny "HORROR MOVIE"... - Muzyczne Style
emocean drive, projekt wykonujący gitarową muzykę rozrywkową, zaprasza na seans z dreszczykiem! Ich najnowszy utwór "Horror Movie" to połączenie mrocznej piosenki i filmu grozy.
"Infrænum" – Na wieki wieków strzeżmy go! - Recenzje książek
Często jest tak, że nie znamy początkującego pisarza, ale zaintrygowała nas okładka jego książki oraz sam opis fabuły. Na tyle, że jak najszybciej pragniemy zdobyć ów „pergamin”. Wyruszamy więc na poszukiwania. A gdy już uda się nam odnaleźć tę „tajemniczą księgę”, zaczynamy ją otwierać powoli, z dreszczykiem emocji. Ja tak miałem z „Infrænum”. Obcowanie z tą powieścią było niczym przedzieranie się przez gęsty, mroczny las, z nadzieją, że na końcu wkroczy się na drogę, przy której stoi oświetlony lampą naftową dom, a w nim odpowiedzi na wszelkie pytania większe niż życie.
"Ferdenheimer" – to byłby niekiepski film o ojcu bomby atomowej! - Zabawne
Amerykański fizyk Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Wydawało się, że Polak Ferdynand Kiepski pierdzi tylko w fotel. Ale nie. On też na zlecenie rządu stworzył prawdziwą bombę. Nie wierzycie? Wszystko zostało udokumentowane. Nawet przetestowane! Wyniki? Alert: Siła eksplozji odrzuciła naukowca Paździocha aż pod warzywniak. Przed Wami zabawna "wariacja" na poważny temat, parodia filmu Nolana od Kaka Projects. Oto zwiastun filmu "Ferdenheimer". Bo są rzeczy, które się fizjologom nie śniły... Tak, ów trailer "wybuchł" rok temu, ale warto go "odkazić".
Artykuły z tej samej kategorii
Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!
Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.
Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.
Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!
Dwayne "The Rock" Johnson – Uśmiechnięty twardziel - Ludzie kina
Najsympatyczniejszy mięśniak Hollywood. Filmy z jego udziałem to swoiste guilty pleasure – wiesz, że są średniej jakości fabularnej, ale i tak z miłą chęcią obejrzysz, bo gra tam właśnie On. Niedawno biegał po dżungli w nowej wersji „Jumanji”, a zapewne na kinowych ekranach będzie gościł jeszcze często i gęsto. Co ma w sobie takiego ten były zawodnik wrestlingu, że jego kariera tak bardzo poszybowała w górę, deklasując niegdyś popularnego Hulka Hogana?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.753