O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
bonopasiak (3879 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
2 657
Czas czytania:
2 954 min.
Kategoria:
Autorzy/pisarze
Autor:
bonopasiak (3879 pkt)
Dodano:
1360 dni temu

Data dodania:
2020-07-08 21:37:07

BP: Kościół katolicki nie uznał objawień z Oławy. Co według Pana instytucja kościelna powinna zrobić wobec tych słynnych wydarzeń?

 

ŁO: Nie jestem teologiem. Z pewnym żalem muszę powiedzieć, że w objawieniach pana Domańskiego była bardzo duża ilość rzeczy, którą mogą uchodzić za kontrowersyjne lub niezbyt mądre. W książce są przykłady, które ja przepisywałem z „Iskry bożej”, czyli dwutomowego wydania tekstów wszystkich objawień, które zapisał pan Domański. Tam były rzeczy, które ja przytaczam: „miasto Piła zostaje zniszczone”, „kto umiera pijany, nie idzie do nieba” lub „należeć głosować na Wałęsę”. W jakiś sposób nie dziwię się kościołowi, że tych objawień nie uznał. Ale to nie cała historia! Kościół wzgardził objawieniami, ale budynek sakralny przyjął oraz dba o to, aby pamięć o wizjonerze znikła. Przykładem są tablice pamiątkowe, które proboszcz wymontował z murów świątyni i obecnie są w posiadaniu córki Domańskiego. Mi pielgrzymi pokazywali również krzyż, który ich zdaniem ksiądz wypieprzył na śmietnik. Chodzi o krzyż, który spełniał ważną rolę w tych obrządkach środowiska zgromadzonego wokół Domańskiego. Natomiast w mojej książce jest trochę innym krzyżem, bo u mnie to jest ten krzyż, który Heniek Hausner nosi na piersi. Tutaj właśnie fikcja miesza się z prawdą. Jeżeli się kogoś wypieramy, to nie bierzemy od niego rzeczy. Skandaliczne jest udawanie, że parafia na Nowym Otoku jest parafią jak wszystkie inne, w której historii nie ma nic szczególnego.

 

BP: Poinformował Pan, że fabuła Pana następnej książki będzie rozgrywała się w Gdyni. Wrzucił Pan również zdjęcie sowieckiego niszczyciela, który stacjonował w mieście w latach 50. Czy akcja książki będzie się rozgrywała właśnie w tamtym okresie i co z tym wspólnego ma niejaki Artamonow?

 

ŁO: Losy Nikołaja Artamonowa są główną inspiracją dla nowej powieści. Kim był? Kapitanem sowieckiego niszczyciela, którego zdjęcie umieściłem w tle mojego Facebooka. Był to facet, który posiadał wspaniałe perspektywy na karierę w sowieckiej armii. Zresztą był najmłodszym kapitanem niszczyciela w historii sowieckiej marynarki wojennej. I pewnego pięknego dnia wraz ze swoją polską kochanką, studentką stomatologii porwał motorówkę razem z zakładnikiem i prysnął do Szwecji. Następnie przedostał się do Stanów i tam uwikłał się w różnego rodzaju operacje szpiegowskie, i w końcu zginął w Wiedniu. I od tego startuję. Tym razem będzie to opowieść miłosna z delikatnym wątkiem nadnaturalnym, gdyż w Gdyni tamtego roku rozbiło się UFO. Przynajmniej taki jest pogląd. Ja w UFO wierzę jak w Matkę Bożą, ale pisać można.

 

BP: Czyli będzie tym razem o kulcie UFO?

 

ŁO: Nie do końca, ale coś tam na niebie przeleci.

 

BP: No to jestem ciekaw. Nie mogę się doczekać. Zauważyłem ogólnie, że Pan lubi ucieczki w swoich książkach. W „Kulcie” Hausner uciekł od świadomości, a w „Exodusie” bohater ucieka od życia. Tym razem mówimy o ucieczce tą motorówką.

 

ŁO: To jest ciekawa obserwacja. I rzeczywiście tak jest. Można zadać tylko pytanie, z czego to wynika. Chyba z tego, że nie zetknąłem się z człowiekiem, który nie marzyłby o innym życiu niż to, które wiedzie. Nawet jeśli jest dobre, to i tak marzymy o porzuceniu, o związaniu się z kimś innym, o mieszkaniu w innym mieście, o rzuceniu wszystkiego i wyjechaniu w Bieszczady. I to jest niesłychanie absorbujące z perspektywy pisarza. Dodajmy też, że książka musi mieć akcję, a ona wyraża się w ruchu. W konsekwencji tego ten ruch: wewnętrzny Hausnera czy prosta ucieczka w przypadku bohatera „Exodusu”, to się po prostu sprawdza. To jest taka rzecz, która jest bardzo moja i wyrasta ze mnie. Ta fantazja o tym, że jesteśmy kimś innym i energia, która temu towarzyszy. Sam przecież wiodłem dosyć nieuporządkowane życie. Mieszkałem w wielu miastach w wielu krajach. Teraz trochę osiadłem, ale zastanawiam się, co to dalej będzie.

 

BP: A kiedy możemy się spodziewać premiery następnej książki?

 

ŁO: Następna książka będzie nosiła tytuł „Chodź ze mną” i jeśli nic się nie wykrzaczy, to premiera będzie miała wiosną 2021 roku. Miejmy nadzieję, że nie straciłem pary i jeszcze coś dam z siebie wycisnąć.

 

BP: Tego jestem pewien. Zmieńmy trochę temat. Z literatury na muzykę. Współpracował Pan z grupą Kat & Roman Kostrzewski przy tworzeniu teledysku do utworu „Modłości” z rewelacyjnej płyty „Popiór”. Jak doszło do tej współpracy?

 

ŁO: Doszło w bardzo głupi sposób. Mianowicie siedziałem z Romkiem Kostrzewskim w jakieś knajpie przy dworcu, żeby się zobaczyć i pogadać. I on mi się zaczął żalić, że ma jakieś problemy z klipem. Ja zrobiłem wtedy straszną kurwa rzecz. Powiedziałem: „Wiesz Romek, ja Ci nakręcę ten klip”. Zadzwoniłem wtedy do Krzyśka Komandera, który jest reżyserem i zapytałem, czy chce zrobić teledysk dla Kata. I powiedział, że chce. No i tak to się zaczęło kształtować. Oczywiście wszystko wyglądało inaczej niż powinno wyglądać na planie teledysku. Mieliśmy niewiele pieniędzy, bo całość kosztowała 18 tysięcy. A wylądowaliśmy na czterech dniach zdjęciowych, chyba z 40 statystami na jeden wieczór i dwoma grupami rekonstrukcyjnymi, i diabeł wie, z czym jeszcze. Pół nocy kręciliśmy scenę bójki, to że nikt się nam nie zabił to jakiś cud i wyszedł bardzo fajny obraz, którym można się chwalić. Nawet w jakiś sposób oddaje zawiłość tekstów Romka, bo nikt nie wie, o co w tym klipie chodzi.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Wywiad z Łukaszem Orbitowskim – autorem "Kultu"!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora bonopasiak

"Sanctity of Space", czyli Sanktuarium ludzkiej siły - Wolny czas, przygoda

Czymże jest świętość? Kiedyś dostałem bardzo ciekawy list na ten temat. Oczywiście recenzuję film, a ja już wyjeżdżam z jakąś prywatą. Trudno, posłuchacie też o mojej korespondencji – w razie czego można przescrollować niżej. Wyczytałem w jednym z tych akapitów, że świętość można najlepiej odczuć podczas pieszych wycieczek po górach. Sam niestety nie miałem przyjemności odbyć takich za dużo, ale wszystko przede mną. Jednak rozumiem tę perspektywę, ponieważ najpiękniejszą muzyką dla mnie jest cisza. A wiatr jest wyjątkową metaforą. Uwielbiam jego szum...

"Bratnia dusza" – "Kto myśli, zdradza" - Recenzje książek

20 października 2021 roku ukazała się w Polsce „Bratnia dusza”, czyli niezwykła książka od wydawnictwa Cyranka w tłumaczeniu Jacka Giszczaka. Jej akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej, a bohaterem jest Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, a teraz walczy w szeregach armii francuskiej. Dlaczego to powieść warta uwagi? Szczegóły w poniższym tekście.

"Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym" – Prawdziwie o sobie samym - Recenzje książek

Nigdy nie byłem w Wiśle, ale poczułem ją. Nie poznałem niepotrzebnych nazwisk. Nie usłyszałem bzdurnych historyjek. Nie zobaczyłem cukierkowego świata. Bez hiperbol. Zobaczyłem Jerzego Pilcha. Jakże żywego, przechadzającego się pomiędzy kolejnymi uliczkami rodzinnego miasta i przypominającego sobie, jak wszystko się tam zaczynało.

Wywiad z Kamilem Borkowskim – młodym i wrażliwym poetą - Autorzy/pisarze

Kamil Borkowski to utalentowany poeta, który w 2021 roku zaprezentował światu swój drugi w karierze tomik. Dzieło pt. „Ubywanie” opowiada o odchodzeniu z tego świata jego ojca. To książka o człowieku, który walczy i wciąż wierzy. Nie jest o przeszłości, a o wydarzeniach, kiedy jeszcze z nami był. Twórca znalazł chwilę na krótki wywiad, który dotyczył wydawnictwa. Dodatkowo opowiedział o wierszach, jakie znajdą się w jego następnym tomiku pt „Najważniejsze”, którego premiera zaplanowana jest na lipiec. Co ważne, cały dochód z obydwu tytułów zostanie przeznaczony na szczytny cel.

"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek

Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?

Polecamy podobne artykuły

"Chodź ze mną" – Morza szum, zakazanej miłości śpiew, gdyńska tajemnica pośród drzew… - Recenzje książek

Łukasz Orbitowski – mężczyzna to postawny jak wiking, ale o miłości potrafi opowiadać, oj potrafi. Żałuję, że jego literaturę odkryłem dopiero wraz z premierą niepokojąco wciągającego „Kultu”, gdzie z ironią, wiarygodnie przedstawił czytelnikom nieprawdopodobną sprawę z Oławy. „Chodź ze mną” także jest historią opartą na faktach, lecz dużo bardziej ubarwioną, a zamiast miłości działkowicza Heńka do Matki Boskiej, mamy gorące uczucie, jakim obdarzyli siebie polska studentka stomatologii – Helena oraz starszy od niej radziecki kapitan łodzi podwodnej – Kola. Nie jest to jednak typowy obyczajowy romans rozgrywający się na tle gdyńskiej plaży i hoteli lat 50. To książka z elementami fantastycznymi i wątkiem szpiegowskim… Brzmi intrygująco, prawda?

 -

Odwiedzin: 1678

Autor: bonopasiakRecenzje książek

Komentarze: 1

"Kult" – Homo Homini Deus - Recenzje książek

Na przestrzeni lat Łukasz Orbitowski stał się jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy. Kolejne jego projekty wznosiły się na nowy poziom. I te przeskoki doprowadziły go do napisania „Kultu”, zaskakującej książki o niezwykłej tematyce. A jest to jego najdojrzalsza powieść, która pokazuje obraz PRL-u w bardzo realnym świetle. Dlaczego tak sądzę? Postaram się przedstawić moje poglądy o ostatnim wydawnictwie Orbitowskiego w poniższym tekście.

Teraz czytane artykuły

Wywiad z Łukaszem Orbitowskim – autorem "Kultu"! - Autorzy/pisarze

Łukasz Orbitowski to niezwykle uzdolniony pisarz, który ma na koncie kilka świetnych książek. W 2019 roku wydał „Kult”, który według wielu zasłużył na tytuł dzieła roku. W recenzji na portalu Altao.pl również możecie przeczytać pochlebne słowa na temat tej powieści. Autor obecnie przygotowuje następcę „Kultu”. Postanowiłem więc porozmawiać z nim na kilka bardziej lub mniej oczywistych tematów! Jakich? Sprawdźcie!

 -

Odwiedzin: 1747

Autor: marmir83Intrygujące

Komentarze: 1

Tablica rejestracyjna jak księga wróżbity, czyli samochód "prawdę" ci powie... - Intrygujące

Zbliżają się andrzejki. To najlepszy dzień na wróżby. Któż z nas nie chciałby znać bowiem przyszłości lub umieć ją przewidywać? Z pewnością mniej by się przyznało, niż naprawdę by chciało! Ale pośmiać się to każdy lubi. Proponuję zatem pewną wróżbę inną od przelewania wosku. To coś intrygującego dla zmotoryzowanych i tych spostrzegawczych o matematycznym zmyśle.

Wiersz pt. "Nocą wiosenną mnie odwiedzasz" - Autorzy/pisarze

Przedstawiam Wam mój kolejny wiersz. W utworze tym pt. "Nocą wiosenną mnie odwiedzasz" przedstawiam, czym jest pragnienie bliskości i pożądania. Wskazuje także na to, czym w istocie jest miłość.

 -

Odwiedzin: 3413

Autor: pjLudzie kina

Michael Keaton – Od Batmana do Birdmana - Ludzie kina

Są aktorzy jednej roli. Jeśli usłyszy się bądź przeczyta ich nazwisko, to skojarzenie z danym bohaterem pojawia się natychmiast. Do tej grupy bez wątpienia zalicza się Michael Keaton, który zdaniem większości widzów był najlepszym odtwórcą Człowieka-Nietoperza. Starał się zerwać z owym wizerunkiem, co okazało się nie być wcale takie proste. Dzisiaj powraca na ekrany w blasku i chwale jako Birdman – też postać komiksowa, ale o całkiem odmiennym zabarwieniu emocjonalnym.

Magda Czuła głosem czule otula. Muzyczne niebo otwiera - Zespoły i Artyści

Nazywa się Magda Czuła. Jej najnowszy, anglojęzyczny utwór „Fly High” to efekt jej pasji i zaangażowania w tworzenie muzyki. Muzyki, która inspiruje i porusza. Niebanalny i ciekawy tekst w połączeniu z czułym wokalem zabierają słuchaczy w przestworza emocji.

Nowości

Magda Czuła głosem czule otula. Muzyczne niebo otwiera - Zespoły i Artyści

Nazywa się Magda Czuła. Jej najnowszy, anglojęzyczny utwór „Fly High” to efekt jej pasji i zaangażowania w tworzenie muzyki. Muzyki, która inspiruje i porusza. Niebanalny i ciekawy tekst w połączeniu z czułym wokalem zabierają słuchaczy w przestworza emocji.

 -

Odwiedzin: 93

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

"Współczesny Romantyzm: 2024". Wysmakowane i delikatne muzyczne danie - Muzyczne Style

Dlaczego "Współczesny Romantyzm: 2024" to wyjątkowy, autorski minialbum? Bo wyróżnia się unikalnym stylem Sebastiana Krupy. A więc silną ekspresją muzyczną i liryczną. Energią i subtelnością. Niezwykłym kontrastem.

XXIV Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach – gospodynie prezentują świąteczne jadło, lubiany chór wprowadza radosny klimat! - Degustacja

Ledwo co chwaliliśmy się fotorelacją z uroczystości związanej z wigilijną wieczerzą, gdzie zaśpiewała dziecięca Arka Noego, a już czas na kolejne święto. Ten dzień także zapamiętamy na długo – nie tylko przez zapachy potraw i ciast, ale również koncert Sound’n’Grace. Wystarczyło w niedzielę palmową, 24 marca 2024 roku, przekroczyć progi hali sportowej w Baruchowie. To właśnie tam została zorganizowana XXIV Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach.

DZIUK w hołdzie Wodeckiemu. Akustyczna wersja szlagieru "Lubię wracać tam gdzie byłem" - Muzyczne Style

Zbigniew Wodecki wielkim Artystą był. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się również Tomasz Dziuk. Zakochany w jego muzyce, dokonał własnej interpretacji utworu “Lubię wracać tam gdzie byłem”. W ten sposób zaskoczył fanów i pokazał wrażliwą duszę.

 -

Odwiedzin: 118

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

Artykuły z tej samej kategorii

Pierwsze opowiadanie z serii "Tymek i Jurajska Kotlina" – "Wielka tajemnica taty" - Autorzy/pisarze

Marcin Kończewski to człowiek, który na popularnej stronie na Facebooku – Koń Movie prezentuje liczne recenzje, felietony i analizy filmowe. Ale jest coś jeszcze, co powoduje, że ten nauczyciel języka polskiego jest tak lubiany przez coraz szersze grono czytelników. Przeglądając jego posty, można bowiem często natrafić na słowa udowadniające, że to mężczyzna o wrażliwym serduchu. Nie tylko kochający partner dla swej żony, lecz także troskliwy tata kilkuletniego Tymka. To właśnie jemu zadedykował przygodową serię pt. „Tymek i Jurajska Kotlina”, gdzie zacieśnia więzi z synkiem, przekazując mu podobną pasję z dzieciństwa. Bardzo cieszymy się, że wyraził zgodę na to, by pierwsze z opowiadań – „Wielka tajemnica taty” pojawiło się również na łamach naszego portalu. Też bawiliście się dinusiami? W takim razie ta historia jest dla Was!

Wydawnictwo Altobook informuje: 26 marca zejdziecie do "SILOSU"! - Autorzy/pisarze

Uwaga miłośnicy klimatów postapo! W tym roku nakładem Wydawnictwa Altobook (jakże podobna nazwa do naszego portalu) ukaże się wyczekiwane wznowienie kultowej trylogii „SILOS” autorstwa Hugh Howeya, która w zeszłym roku doczekała się serialowej adaptacji (kolejny sezon w przygotowaniu). Tom pierwszy już 26 marca trafi do księgarń!

 -

Odwiedzin: 4777

Autor: Daniel DrozdekAutorzy/pisarze

Komentarze: 3

"O świecie, czyli o Tobie" - wiersz autorstwa Daniela Drozdka - Autorzy/pisarze

Daniel jest uczniem technikum i mieszkańcem Czechowic-Dziedzic. Jak wielu kolegów w jego wieku, interesuje się sportem, muzyką i ogólnie szeroko pojętą kulturą. Jednak jest wyjątkowy, bo poza sportem i rozrywką, ma w sobie artystyczną duszę i pasjonuje go też świat poezji oraz filozofii. Co więcej, sam od pewnego czasu pisze. Do tej pory na łamach portalu Altao.pl zaprezentował Wam kilka recenzji gier. Tym razem postanowił stworzyć drugi profil, aby podzielić się swoją twórczością ze wszystkimi miłośnikami poezji. Na pierwszy ogień przeczytacie dzieło pt. „O świecie, czyli o Tobie”.

Wywiad z Krzysztofem Jarząbkiem – twórcą kontrowersyjnych, zabawnych "Niebezpiecznych związków Mariana Klepki" - Autorzy/pisarze

27 września 2019 roku ukazała się na rodzimym rynku powieść, której treść jest szalenie aktualna i dość kontrowersyjna. Mowa o „Niebezpiecznych związkach Mariana Klepki” – zaangażowanej politycznie komedii i świetnej satyrze na polskie, współczesne, podzielone społeczeństwo. Od 20 października możecie przeczytać jej recenzję na naszym portalu. A jak już to zrobicie, to zapraszamy do poniższej – równie intrygującej i wciągającej jak sama książka – rozmowy, którą przeprowadzaliśmy z tajemniczym autorem „Niebezpiecznych związków Mariana Klepki”, czyli Krzysztofem Jarząbkiem.

 -

Odwiedzin: 3961

Autor: Daniel DrozdekAutorzy/pisarze

Komentarze: 1

Wiersz "Za mało gwiazd na niebie" - Autorzy/pisarze

Oto trzeci wiersz młodego poety Daniela Drozdka.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.520

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję