O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (14667 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 362
Czas czytania:
1 788 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
pj (14667 pkt)
Dodano:
364 dni temu

Data dodania:
2023-07-29 19:13:21

Wstęp

 

„Poznałem małe kina kiedyś w Paryżu, takie na kilkanaście foteli, gdzie na szwedzkim filmie było 8 osób, super atmosfera, z radością widzę taką inicjatywę w kraju nad Wisłą” – napisał na Facebooku miłośnik kultury wysokiej. No i się doczekał, bo w Polsce otwierane są Kina za Rogiem. Nie bierzcie jednak tej nazwy dosłownie – często bowiem można na nie trafić w centrum miast i miasteczek. Przedsięwzięcie tego rodzaju nie mogłoby się jednak udać, gdyby nie Stowarzyszenie powiązania kooperacyjnego „Mazowiecki Klaster Małych Kin Społecznościowych” oraz Unia Europejska i jej środki przeznaczone do Europejskiego Funduszu Regionalnego, plus budżet samorządowy.

 

Kino za Rogiem w Kowalu (fot. PJ)

 

Prze dekadę zbudowano ponad 50 sal kinowych, zaskakujących cyfrową jakością obrazu Full HD. Ale to nie koniec. Projekt trwa nadal. Warunek to m.in. posiadanie odpowiedniego miejsca, które da się przerobić na przestrzenną salę, o maksymalnie osiemdziesięciu metrach kwadratowych. Nie wiem, ile dokładnie liczy powierzchnia tej w szkole w Kowalu (na Kujawach, w okolicach Włocławka), ale ważniejsze jest to, co poczułem, gdy do niej wszedłem…

 

Kino za Rogiem w Kowalu - wrota do świątyni filmu (fot. PJ)

 

Nie jakąś miażdżącą narządy wzroku i uszu potęgę, tylko coś delikatnie łechcącego moje kinofilskie, bijące serducho – nie, nie chodzi jedynie o klimatyzację. Podobnie musieli się poczuć ludzie, którzy przybyli na otwarcie tego oraz innych Kin za Rogiem. Trafili przecież do magiczno-kameralnej krainy, gdzie można zacieśnić więzi zresztą pasjonatów filmu, gdzie w małym gronie i wygodnie, bez irytujących reklam (w Kowalu jest ponad 20 czerwonych foteli – miejsc siedzących) można podyskutować, pośmiać się, powzruszać i drżeć ze strachu. W repertuarze nie brakuje bowiem zarówno artystycznej klasyki z polskiego podwórka, animacji dla dzieci, romansów dla dorosłych widzów, koncertów (np. Andre Rieu „Niech znów nastaną szczęśliwe dni”), jak i sensacji oraz horrorów (ich maraton, jaki odbył się niedawno, to prawdziwa gratka dla fanów gatunku – przy filmie „Hereditary” nawet nie zaszeleścił jeden papierek, mimo że to przecież częściowo opowieść psychologiczna; za to fruwające robaki było słychać wyraźnie!).

 

Kino za Rogiem w Kowalu - widok na całą salę (fot. PJ)

 

Atrakcyjne są też ceny wstępu – od 5 do 8 zł, w zależności, czy mowa o bilecie normalnym, czy ulgowym. Ciekawą ofertą jest też wynajęcie sali na prywatny seans (przy dopłacie) czy udział w niezapomnianych wydarzeniach, eventach. W Kinie w Kowalu było kilka takich dni, chociażby Dzień Strażaka; uroczystość z okazji nadania kinu imienia Jana Nowickiego (aktor za życia uczestniczył w jego otwarciu wraz z m.in. reżyserem Krzysztofem Zanussim – wtedy wyświetlono ich „Spiralę”) czy spotkanie autorskie Marcina Okoniewskiego z mieszkańcami (to coraz bardziej popularny Youtuber, który kręci filmy o pisarzach i recenzuje książki pod ksywą Okoń w sieci).

 

Kolejne plusy Kina za Rogiem

 

W innych kinach zapewne organizowane są równie fascynujące wydarzenia. Tutaj każdy – najmłodsi, zakochane pary, starsi ludzie – odkryją swobodę i rodzinny, romantyczny klimat. Nic dziwnego, że Kina za Rogiem (nad morzem – Stegna, w górach – Szklarska Poręba, Mazowsze – Płock i nie tylko), w tym to w Kowalu cieszą się sporą popularnością, mimo że spora część „narodziła się” w miasteczkach liczących garstkę mieszkańców. Dlaczego zamiast oglądania filmów na dużym telewizorze, lokalna społeczność woli sprawdzić, że „za Rogiem” nie dostanie w zęby? To już wiecie. Radość z kina trwa w najlepsze. Cieszę się Ja! Cieszy burmistrz Kowala (po prawie 40 latach kowalacy znowu mają kino) i inni włodarze. Ale chyba najbardziej zadowolony jest Grzegorz Molewski. Ten twórca Telewizji Kino Polska oraz nowatorskiego projektu KinoRP, w ramach którego dokonuje się cyfrowej rekonstrukcji filmów należących do kanonu polskiego kina, wierzy w pewną ideę. Mowa o „stworzeniu nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół”.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - zachwycona młodzież (fot. PJ)

 

Wydawało się, że w dobie obecnej mody na serwisy streamingowe i przy ogromnej konkurencji w postaci kin sieciowych, powyższy pomysł kompletnie nie zda egzaminu. A tu niespodzianka! Chyba za mała wiara w niektórych, że magia kina może zdziałać cuda. Kino za Rogiem w Kowalu i wielu miejscowościach udowadnia, że zaspokajanie potrzeb kulturowych i towarzyskich to znacznie lepsza alternatywa do wielkomiejskiej rozrywki z kubłem popcornu, nastawionej na zysk. Oczywiście, ktoś może pokręcić nosem, że w repertuarze Kina za Rogiem nie ma i nie będzie tzw. zagranicznych blockbusterów czy nowości polskich, które aktualnie wyświetla każde największe kino w Polsce, ale przecież da się zauważyć zaletę. Mianowicie to często widzowie (a nie sam animator kina) decydują, co będzie zaprezentowane na ekranie z dostępnej bazy tytułów (biblioteka ta jest ciągle poszerzana). A więc Kino za Rogiem dobrze wypełnia lukę między wielkomiejskimi multipleksami, a światem filmowym oglądanym w domowym zaciszu. Jest tańsze w obsłudze oraz utrzymaniu, a sama sala multimedialna zaadaptowana do funkcji małego kina (stworzona w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach) jest przytulna i czarująca swoją, wspomnianą już atmosferą.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - ekran z logiem (fot. PJ)

 

Oto więc wrota do małej świątyni filmu, z dala od trosk szarej codzienności. Warto przez nie przejść, nawet jeśli obejrzy się smutną historię albo zna się już dany obraz z wcześniejszego „seansu” na laptopie. Tym bardziej że Kina za Rogiem dysponują ekranem 384x216 cm (w formacie16x9, np. sala kinowa w Płocku), projektorem o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli (o jasności od 1500 do 3500 ANSI lumenów) i systemem nagłośnienia w postaci amplitunera wielokanałowego dźwięku 7.1 z minimalną mocą 80 Wat wraz z głośnikami dedykowanymi dla systemów 7.1, z aktywnym głośnikiem superbasowym (subwooferem).

 

Jeżeli chodzi o Kino w Kowalu, to zamontowano w nim ekran ADEO FrameLess VisionAcoustic 440x254, projektor JVC DLA-RS540, amplituner Maranz SR5025, wzmacniacze mocy Crown i głośniki JBL (oczywiście w systemie 7.1).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak uruchomić Kina za Rogiem? Jak wygląda cały oferowany repertuar? W jakich miastach i miasteczkach znajdują się wszystkie kina? Postanowiłem nie udzielać bezpośrednich odpowiedzi na te pytania, aby zachęcić Was na samodzielne ich odkrycie. Wystarczy, że klikniecie w poniższe linki:

 

http://www.kinozarogiem.pl/chce-zalozyc-kino-start

http://www.kinozarogiem.pl/filmy

http://www.kinozarogiem.pl/nasze-kina

https://www.facebook.com/kinozarogiem

https://www.facebook.com/profile.php?id=100076642441338

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Damian W
364 dni temu

U mnie też było kino za rogiem, a nie byłem ani razu. brakuje informacji o ilości cali, jaki projektor i jakie nagłośnienie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

PJ
364 dni temu

Hej, dzięki za komentarz. Postaram się uzupełnić artykuł o te informacje techniczne.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

 -

Odwiedzin: 273

Autor: pjIntrygujące

Komentarze: 1

Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące

W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?

 -

Odwiedzin: 170

Autor: pjKosmos

Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos

Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?

 -

Odwiedzin: 141

Autor: pjKultura

Cannes 2024: Złota Palma dla amerykańskiej "Anory", a Honorowa dla Lucasa! - Kultura

Za nami 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli wyjątkowo prestiżowy festiwal na świecie. Znaleźć się na nim to zaszczyt, a wygrać główną nagrodę to już całkiem powód do dumy. W tym roku ze Złotej Palmy cieszył się reżyser Sean Baker, bo to właśnie jego „Anora” zdobyła ten najwyższy laur w Konkursie Głównym. Radość była tym bardziej uzasadniona, gdyż to pierwsza od 13 lat produkcja ze Stanów Zjednoczonych, która zwyciężyła w Cannes (wcześniej było to „Drzewo życia”). Dla niektórych równie, jeśli nie mocniej, zaskakujący był też werdykt przyznania honorowej Palmy dla twórcy „Gwiezdnych wojen”!

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 3864

Autor: pjOrganizacje

Dyskusyjny Klub Filmowy "Ósemka" - Organizacje

Kino to nie tylko rozrywka. To również sztuka w pełnym znaczeniu tego słowa. Wszystkich koneserów zachęcamy do wspólnych seansów filmowych.

Kino – magiczna podróż, która może odmienić ludzkie dusze - Artykuły o filmach

Wielki ekran kinowy przyciąga nas jak magnes już od ponad 100 lat. Jakie były jego początki? Jak wygląda teraz?

 -

Odwiedzin: 4265

Autor: pjOrganizacje

Polcon – wrota do innego, lepszego wymiaru - Organizacje

Dla niektórych ludzi wszelkie zloty z pogranicza fantastyki to dziwne, niepotrzebne i dziecinne imprezy dla bujających w obłokach geeków. Jednak miłośnicy komiksów, gier i filmów wiedzą swoje i wystawią potężne działa naprzeciw wszystkim twardo stąpającym po ziemi mugolom. Bo dla nich to coś magicznego – możliwość przeniesienia się do świata, w którym na moment znikną troski realnego życia. W Polsce narodziło się sporo takich konwentów. Jednym z nich jest słynny Polcon.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 1362

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 2

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

"Sztylet (#Antywalentynki)", czyli opowieść nieszczęśliwych w Święto Zakochanych! - Muzyczne Style

Wspólny singiel Szymona Siwierskiego i Fun Fatale już w streamingu! A to znaczy, że ich muzyczna przyjaźń rozkwita. Po opublikowanym w styczniu coverze „A Horse with No Name” przyszedł czas na kolejny prezent dwójki utalentowanych artystów. Tym razem w pełni autorski, o jakże wymownym i obrazowym tytule… „Sztylet (#Antywalentynki)”.

"My Memory of Us" – Nie zostawię Cię - Recenzje gier

Jeżeli komuś (podobnie jak mi) przypadł do gustu tytuł „Valiant Hearts: The Great War” to polskie studio Juggler Games ma dla was dobrą wiadomość, ponieważ swój debiut postanowiło zaznaczyć stworzeniem „My Memory of Us” – dziełka z całą pewnością zainspirowanego produkcją spod szyldu Ubisoft Montpellier.

 -

Odwiedzin: 7389

Autor: adminNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Wywiad z Łukaszem Kulakiem – badaczem tajemnic świata i wszechświata - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Przedstawiamy sylwetkę Łukasza Kulaka. Internauci, którzy często zaglądają na portal Altao.pl i klikają na zakładkę Niewiarygodne, niewyjaśnione, niesamowite oraz Ciekawostki mogli zapoznać się z artykułami jego autorstwa. Ten młody pasjonat wszelakich tematów z pogranicza nauki niedawno napisał książkę pt. „Zatajona prawda”. Prowadzi też blog: „Tajemnice Ziemi, Życia i Kosmosu”.

"Knock, Knock" – Who is it? Cheating Evan! - Recenzje filmów

Najnowszy film Eliego Rotha z pewnością wzbudzi mieszane uczucia. „Knock, Knock” na pierwszy rzut oka stwarza wrażenie standardowego kina klasy B mieszczącego się w szerokim gronie obrazów grozy typu „torture horror movies”, w których składzie znajdziemy całe sagi takie jak: „Piła”, „Hostel” i „Teksańska masakra piłą mechaniczna”, oraz pojedyncze produkcje, czyli „Ostatni dom po lewej” oraz „Dziewczyna z sąsiedztwa”.

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12878

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 11708

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12323

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.744

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję