O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (14119 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 174
Czas czytania:
1 574 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
pj (14119 pkt)
Dodano:
294 dni temu

Data dodania:
2023-07-29 19:13:21

Wstęp

 

„Poznałem małe kina kiedyś w Paryżu, takie na kilkanaście foteli, gdzie na szwedzkim filmie było 8 osób, super atmosfera, z radością widzę taką inicjatywę w kraju nad Wisłą” – napisał na Facebooku miłośnik kultury wysokiej. No i się doczekał, bo w Polsce otwierane są Kina za Rogiem. Nie bierzcie jednak tej nazwy dosłownie – często bowiem można na nie trafić w centrum miast i miasteczek. Przedsięwzięcie tego rodzaju nie mogłoby się jednak udać, gdyby nie Stowarzyszenie powiązania kooperacyjnego „Mazowiecki Klaster Małych Kin Społecznościowych” oraz Unia Europejska i jej środki przeznaczone do Europejskiego Funduszu Regionalnego, plus budżet samorządowy.

 

Kino za Rogiem w Kowalu (fot. PJ)

 

Prze dekadę zbudowano ponad 50 sal kinowych, zaskakujących cyfrową jakością obrazu Full HD. Ale to nie koniec. Projekt trwa nadal. Warunek to m.in. posiadanie odpowiedniego miejsca, które da się przerobić na przestrzenną salę, o maksymalnie osiemdziesięciu metrach kwadratowych. Nie wiem, ile dokładnie liczy powierzchnia tej w szkole w Kowalu (na Kujawach, w okolicach Włocławka), ale ważniejsze jest to, co poczułem, gdy do niej wszedłem…

 

Kino za Rogiem w Kowalu - wrota do świątyni filmu (fot. PJ)

 

Nie jakąś miażdżącą narządy wzroku i uszu potęgę, tylko coś delikatnie łechcącego moje kinofilskie, bijące serducho – nie, nie chodzi jedynie o klimatyzację. Podobnie musieli się poczuć ludzie, którzy przybyli na otwarcie tego oraz innych Kin za Rogiem. Trafili przecież do magiczno-kameralnej krainy, gdzie można zacieśnić więzi zresztą pasjonatów filmu, gdzie w małym gronie i wygodnie, bez irytujących reklam (w Kowalu jest ponad 20 czerwonych foteli – miejsc siedzących) można podyskutować, pośmiać się, powzruszać i drżeć ze strachu. W repertuarze nie brakuje bowiem zarówno artystycznej klasyki z polskiego podwórka, animacji dla dzieci, romansów dla dorosłych widzów, koncertów (np. Andre Rieu „Niech znów nastaną szczęśliwe dni”), jak i sensacji oraz horrorów (ich maraton, jaki odbył się niedawno, to prawdziwa gratka dla fanów gatunku – przy filmie „Hereditary” nawet nie zaszeleścił jeden papierek, mimo że to przecież częściowo opowieść psychologiczna; za to fruwające robaki było słychać wyraźnie!).

 

Kino za Rogiem w Kowalu - widok na całą salę (fot. PJ)

 

Atrakcyjne są też ceny wstępu – od 5 do 8 zł, w zależności, czy mowa o bilecie normalnym, czy ulgowym. Ciekawą ofertą jest też wynajęcie sali na prywatny seans (przy dopłacie) czy udział w niezapomnianych wydarzeniach, eventach. W Kinie w Kowalu było kilka takich dni, chociażby Dzień Strażaka; uroczystość z okazji nadania kinu imienia Jana Nowickiego (aktor za życia uczestniczył w jego otwarciu wraz z m.in. reżyserem Krzysztofem Zanussim – wtedy wyświetlono ich „Spiralę”) czy spotkanie autorskie Marcina Okoniewskiego z mieszkańcami (to coraz bardziej popularny Youtuber, który kręci filmy o pisarzach i recenzuje książki pod ksywą Okoń w sieci).

 

Kolejne plusy Kina za Rogiem

 

W innych kinach zapewne organizowane są równie fascynujące wydarzenia. Tutaj każdy – najmłodsi, zakochane pary, starsi ludzie – odkryją swobodę i rodzinny, romantyczny klimat. Nic dziwnego, że Kina za Rogiem (nad morzem – Stegna, w górach – Szklarska Poręba, Mazowsze – Płock i nie tylko), w tym to w Kowalu cieszą się sporą popularnością, mimo że spora część „narodziła się” w miasteczkach liczących garstkę mieszkańców. Dlaczego zamiast oglądania filmów na dużym telewizorze, lokalna społeczność woli sprawdzić, że „za Rogiem” nie dostanie w zęby? To już wiecie. Radość z kina trwa w najlepsze. Cieszę się Ja! Cieszy burmistrz Kowala (po prawie 40 latach kowalacy znowu mają kino) i inni włodarze. Ale chyba najbardziej zadowolony jest Grzegorz Molewski. Ten twórca Telewizji Kino Polska oraz nowatorskiego projektu KinoRP, w ramach którego dokonuje się cyfrowej rekonstrukcji filmów należących do kanonu polskiego kina, wierzy w pewną ideę. Mowa o „stworzeniu nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół”.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - zachwycona młodzież (fot. PJ)

 

Wydawało się, że w dobie obecnej mody na serwisy streamingowe i przy ogromnej konkurencji w postaci kin sieciowych, powyższy pomysł kompletnie nie zda egzaminu. A tu niespodzianka! Chyba za mała wiara w niektórych, że magia kina może zdziałać cuda. Kino za Rogiem w Kowalu i wielu miejscowościach udowadnia, że zaspokajanie potrzeb kulturowych i towarzyskich to znacznie lepsza alternatywa do wielkomiejskiej rozrywki z kubłem popcornu, nastawionej na zysk. Oczywiście, ktoś może pokręcić nosem, że w repertuarze Kina za Rogiem nie ma i nie będzie tzw. zagranicznych blockbusterów czy nowości polskich, które aktualnie wyświetla każde największe kino w Polsce, ale przecież da się zauważyć zaletę. Mianowicie to często widzowie (a nie sam animator kina) decydują, co będzie zaprezentowane na ekranie z dostępnej bazy tytułów (biblioteka ta jest ciągle poszerzana). A więc Kino za Rogiem dobrze wypełnia lukę między wielkomiejskimi multipleksami, a światem filmowym oglądanym w domowym zaciszu. Jest tańsze w obsłudze oraz utrzymaniu, a sama sala multimedialna zaadaptowana do funkcji małego kina (stworzona w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach) jest przytulna i czarująca swoją, wspomnianą już atmosferą.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - ekran z logiem (fot. PJ)

 

Oto więc wrota do małej świątyni filmu, z dala od trosk szarej codzienności. Warto przez nie przejść, nawet jeśli obejrzy się smutną historię albo zna się już dany obraz z wcześniejszego „seansu” na laptopie. Tym bardziej że Kina za Rogiem dysponują ekranem 384x216 cm (w formacie16x9, np. sala kinowa w Płocku), projektorem o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli (o jasności od 1500 do 3500 ANSI lumenów) i systemem nagłośnienia w postaci amplitunera wielokanałowego dźwięku 7.1 z minimalną mocą 80 Wat wraz z głośnikami dedykowanymi dla systemów 7.1, z aktywnym głośnikiem superbasowym (subwooferem).

 

Jeżeli chodzi o Kino w Kowalu, to zamontowano w nim ekran ADEO FrameLess VisionAcoustic 440x254, projektor JVC DLA-RS540, amplituner Maranz SR5025, wzmacniacze mocy Crown i głośniki JBL (oczywiście w systemie 7.1).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak uruchomić Kina za Rogiem? Jak wygląda cały oferowany repertuar? W jakich miastach i miasteczkach znajdują się wszystkie kina? Postanowiłem nie udzielać bezpośrednich odpowiedzi na te pytania, aby zachęcić Was na samodzielne ich odkrycie. Wystarczy, że klikniecie w poniższe linki:

 

http://www.kinozarogiem.pl/chce-zalozyc-kino-start

http://www.kinozarogiem.pl/filmy

http://www.kinozarogiem.pl/nasze-kina

https://www.facebook.com/kinozarogiem

https://www.facebook.com/profile.php?id=100076642441338

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Damian W
294 dni temu

U mnie też było kino za rogiem, a nie byłem ani razu. brakuje informacji o ilości cali, jaki projektor i jakie nagłośnienie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

PJ
294 dni temu

Hej, dzięki za komentarz. Postaram się uzupełnić artykuł o te informacje techniczne.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

 -

Odwiedzin: 179

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne

„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

 -

Odwiedzin: 137

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

 -

Odwiedzin: 244

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 3800

Autor: pjOrganizacje

Dyskusyjny Klub Filmowy "Ósemka" - Organizacje

Kino to nie tylko rozrywka. To również sztuka w pełnym znaczeniu tego słowa. Wszystkich koneserów zachęcamy do wspólnych seansów filmowych.

Kino – magiczna podróż, która może odmienić ludzkie dusze - Artykuły o filmach

Wielki ekran kinowy przyciąga nas jak magnes już od ponad 100 lat. Jakie były jego początki? Jak wygląda teraz?

 -

Odwiedzin: 4164

Autor: pjOrganizacje

Polcon – wrota do innego, lepszego wymiaru - Organizacje

Dla niektórych ludzi wszelkie zloty z pogranicza fantastyki to dziwne, niepotrzebne i dziecinne imprezy dla bujających w obłokach geeków. Jednak miłośnicy komiksów, gier i filmów wiedzą swoje i wystawią potężne działa naprzeciw wszystkim twardo stąpającym po ziemi mugolom. Bo dla nich to coś magicznego – możliwość przeniesienia się do świata, w którym na moment znikną troski realnego życia. W Polsce narodziło się sporo takich konwentów. Jednym z nich jest słynny Polcon.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 1174

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 2

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

"Mechanik: Konfrontacja" – Szlachetny łysol w aksamitnej koszuli - Recenzje filmów

Jason Statham kolejny raz próbuje szturmem zdobyć kina, lecz tym razem w letniej produkcji akcji z niezniszczalnym i niewybaczającym bohaterem w roli głównej. Brzmi znajomo? A jakże! „Mechanik: Konfrontacja” to idealny pożeracz wolnego czasu, nastawiony na czystą rozrywkę po męczącym dniu pracy.

"X-Men: Mroczna Phoenix" – Strefa X - Recenzje filmów

Filmy o superbohaterach stały się chlebem powszednim we współczesnym kinie. Co roku na możemy oglądać ich kolejne przygody. Chyba najwięcej na tym nowym „trendzie” zyskało kinowe uniwersum MCU, które niepodzielnie rządzi już od 10 lat. Niedawno doszło do kulminacji przygód Mścicieli w wyczekiwanej przez widzów końcowej odsłonie cyklu, czyli „Avengers: Koniec Gry”. Film zyskał masę swoich zwolenników i zarobił miliardy. Zanim jednak swój start w MCU zaliczył pierwszy obraz tego uniwersum – „Iron Man” i powstała trylogia „Mrocznego Rycerza”, narodziła się inna, równie lubiana rodzina. I nie mam tu na myśli fatalnej „Fantastycznej Czwórki”, a rzecz jasna grupę mutantów X-Men, która po raz pierwszy na ekranach zadebiutowała w 2000 roku.

 -

Odwiedzin: 2748

Autor: adminLudzie kina

Komentarze: 2

Bracia Znajmieccy i ich "Pierwszy listopada" – przyprawiający o dreszcze krótki metraż - Ludzie kina

Na naszym portalu często przedstawiamy ludzi z niezwykłą pasją i talentem. Należą do nich także dwaj pochodzący z Uniechowa – małej miejscowości na Kujawach bracia Dawid i Dominik Znajmieccy. Chłopaki interesują się kinem, piszą scenariusze i studiują na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, gdzie rozwijają swoją wiedzę w montażu i zdjęciach. Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia ich klimatycznego krótkometrażowego filmu pt. "Pierwszy listopada". Można się przestraszyć!

 -

Odwiedzin: 1714

Autor: MovieBrainAutorzy/pisarze

Komentarze: 1

Opowiadanie pt. „SERCE SMOKA” - Autorzy/pisarze

Ling sięgnął po manierkę, by ulżyć swemu pragnieniu. Oprócz tego czuł, że ma całkowicie popękane usta, pot lał się z niego strumieniami, a takiego zmęczenia chyba nie odczuwał jeszcze nigdy. Rozejrzał się na wszystkie strony i zauważył, że Mistrza Belugę także trawią trudy podróży. Jedynie ich przewodnik był nadal energiczny, jakby dopiero, co wyskoczył z łóżka, ale mogło to wynikać z faktu, że pochodził z tych stron. Najpewniej się już przyzwyczaił do tak męczących wędrówek przez pustynie. Ling zdecydowanie inaczej wyobrażał sobie tę wyprawę. Już drugi dzień jazdy na tym śmierdzącym wielbłądzie. Kiedy wreszcie dotrą na miejsce?

Nowości

"Po drugiej stronie…" - Autorzy/pisarze

„Wolał patrzeć na drugą stronę Wisły, gdzie za wapiennym wzgórzem raz na raz pokazywało się coś wysokiego i czarnego”. – Bolesław Prus, "Antek".

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

"Kobieta (nie)wyzwolona" - Prywatne - Mój Blog

„Strażniczka domowego ogniska, kapłanka, kura domowa…” któż nie zna tych jakże poetyckich określeń kobiety zajmującej się domem. I choć wydawać by się mogło, że odeszły już do lamusa, to wciąż tkwią w podświadomości zbiorowej milionów Polek i Polaków niczym cierń.

Maryjka mówi "dobranoc", ale to dopiero początek! - Zespoły i Artyści

„Maryjka”, czyli Marika Bocewicz, zaprezentowała swój pierwszy, solowy projekt kobiecy. Działa on na zasadzie kontrastu. Łączy go delikatność z psychodelią, miłość z lękiem. To ogólnie jeden wielki „bezwstyd”. A zatem dziękujemy, i „dobranoc”!

"Reniferek" – „Zawse bendziemy razem” - Seriale

„On kłamie, oni też kłamią. Przedstawili to jako prawdziwą historię, podobnie jak on, ale tak nie jest. To rażąca nieprawda” – powiedziała stalkerka, będąca pierwowzorem postaci w serialu pt. „Reniferek”. Nie dziwią te słowa, wszak Netflix zgadza się na ubarwianie każdego scenariusza, by zwiększyć oglądalność. Ale czy to złe w tym przypadku? Niekoniecznie, bo Richardowi Gaddowi udało się w siedmiu krótkich odcinkach opowiedzieć o swoim życiu w sposób tak dramatyczny, dojrzały i kreatywny, że tę hiperbolę można mu wybaczyć.

 -

Odwiedzin: 179

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne

„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12743

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 11508

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12224

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.723

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję