O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (12486 pkt)
Ilość odwiedzin:
683
Czas czytania:
1 032 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
pj (12486 pkt)
Dodano:
57 dni temu

Data dodania:
2023-07-29 19:13:21

Wstęp

 

„Poznałem małe kina kiedyś w Paryżu, takie na kilkanaście foteli, gdzie na szwedzkim filmie było 8 osób, super atmosfera, z radością widzę taką inicjatywę w kraju nad Wisłą” – napisał na Facebooku miłośnik kultury wysokiej. No i się doczekał, bo w Polsce otwierane są Kina za Rogiem. Nie bierzcie jednak tej nazwy dosłownie – często bowiem można na nie trafić w centrum miast i miasteczek. Przedsięwzięcie tego rodzaju nie mogłoby się jednak udać, gdyby nie Stowarzyszenie powiązania kooperacyjnego „Mazowiecki Klaster Małych Kin Społecznościowych” oraz Unia Europejska i jej środki przeznaczone do Europejskiego Funduszu Regionalnego, plus budżet samorządowy.

 

Kino za Rogiem w Kowalu (fot. PJ)

 

Prze dekadę zbudowano ponad 50 sal kinowych, zaskakujących cyfrową jakością obrazu Full HD. Ale to nie koniec. Projekt trwa nadal. Warunek to m.in. posiadanie odpowiedniego miejsca, które da się przerobić na przestrzenną salę, o maksymalnie osiemdziesięciu metrach kwadratowych. Nie wiem, ile dokładnie liczy powierzchnia tej w szkole w Kowalu (na Kujawach, w okolicach Włocławka), ale ważniejsze jest to, co poczułem, gdy do niej wszedłem…

 

Kino za Rogiem w Kowalu - wrota do świątyni filmu (fot. PJ)

 

Nie jakąś miażdżącą narządy wzroku i uszu potęgę, tylko coś delikatnie łechcącego moje kinofilskie, bijące serducho – nie, nie chodzi jedynie o klimatyzację. Podobnie musieli się poczuć ludzie, którzy przybyli na otwarcie tego oraz innych Kin za Rogiem. Trafili przecież do magiczno-kameralnej krainy, gdzie można zacieśnić więzi zresztą pasjonatów filmu, gdzie w małym gronie i wygodnie, bez irytujących reklam (w Kowalu jest ponad 20 czerwonych foteli – miejsc siedzących) można podyskutować, pośmiać się, powzruszać i drżeć ze strachu. W repertuarze nie brakuje bowiem zarówno artystycznej klasyki z polskiego podwórka, animacji dla dzieci, romansów dla dorosłych widzów, koncertów (np. Andre Rieu „Niech znów nastaną szczęśliwe dni”), jak i sensacji oraz horrorów (ich maraton, jaki odbył się niedawno, to prawdziwa gratka dla fanów gatunku – przy filmie „Hereditary” nawet nie zaszeleścił jeden papierek, mimo że to przecież częściowo opowieść psychologiczna; za to fruwające robaki było słychać wyraźnie!).

 

Kino za Rogiem w Kowalu - widok na całą salę (fot. PJ)

 

Atrakcyjne są też ceny wstępu – od 5 do 8 zł, w zależności, czy mowa o bilecie normalnym, czy ulgowym. Ciekawą ofertą jest też wynajęcie sali na prywatny seans (przy dopłacie) czy udział w niezapomnianych wydarzeniach, eventach. W Kinie w Kowalu było kilka takich dni, chociażby Dzień Strażaka; uroczystość z okazji nadania kinu imienia Jana Nowickiego (aktor za życia uczestniczył w jego otwarciu wraz z m.in. reżyserem Krzysztofem Zanussim – wtedy wyświetlono ich „Spiralę”) czy spotkanie autorskie Marcina Okoniewskiego z mieszkańcami (to coraz bardziej popularny Youtuber, który kręci filmy o pisarzach i recenzuje książki pod ksywą Okoń w sieci).

 

Kolejne plusy Kina za Rogiem

 

W innych kinach zapewne organizowane są równie fascynujące wydarzenia. Tutaj każdy – najmłodsi, zakochane pary, starsi ludzie – odkryją swobodę i rodzinny, romantyczny klimat. Nic dziwnego, że Kina za Rogiem (nad morzem – Stegna, w górach – Szklarska Poręba, Mazowsze – Płock i nie tylko), w tym to w Kowalu cieszą się sporą popularnością, mimo że spora część „narodziła się” w miasteczkach liczących garstkę mieszkańców. Dlaczego zamiast oglądania filmów na dużym telewizorze, lokalna społeczność woli sprawdzić, że „za Rogiem” nie dostanie w zęby? To już wiecie. Radość z kina trwa w najlepsze. Cieszę się Ja! Cieszy burmistrz Kowala (po prawie 40 latach kowalacy znowu mają kino) i inni włodarze. Ale chyba najbardziej zadowolony jest Grzegorz Molewski. Ten twórca Telewizji Kino Polska oraz nowatorskiego projektu KinoRP, w ramach którego dokonuje się cyfrowej rekonstrukcji filmów należących do kanonu polskiego kina, wierzy w pewną ideę. Mowa o „stworzeniu nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół”.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - zachwycona młodzież (fot. PJ)

 

Wydawało się, że w dobie obecnej mody na serwisy streamingowe i przy ogromnej konkurencji w postaci kin sieciowych, powyższy pomysł kompletnie nie zda egzaminu. A tu niespodzianka! Chyba za mała wiara w niektórych, że magia kina może zdziałać cuda. Kino za Rogiem w Kowalu i wielu miejscowościach udowadnia, że zaspokajanie potrzeb kulturowych i towarzyskich to znacznie lepsza alternatywa do wielkomiejskiej rozrywki z kubłem popcornu, nastawionej na zysk. Oczywiście, ktoś może pokręcić nosem, że w repertuarze Kina za Rogiem nie ma i nie będzie tzw. zagranicznych blockbusterów czy nowości polskich, które aktualnie wyświetla każde największe kino w Polsce, ale przecież da się zauważyć zaletę. Mianowicie to często widzowie (a nie sam animator kina) decydują, co będzie zaprezentowane na ekranie z dostępnej bazy tytułów (biblioteka ta jest ciągle poszerzana). A więc Kino za Rogiem dobrze wypełnia lukę między wielkomiejskimi multipleksami, a światem filmowym oglądanym w domowym zaciszu. Jest tańsze w obsłudze oraz utrzymaniu, a sama sala multimedialna zaadaptowana do funkcji małego kina (stworzona w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach) jest przytulna i czarująca swoją, wspomnianą już atmosferą.

 

Kino za Rogiem w Kowalu - ekran z logiem (fot. PJ)

 

Oto więc wrota do małej świątyni filmu, z dala od trosk szarej codzienności. Warto przez nie przejść, nawet jeśli obejrzy się smutną historię albo zna się już dany obraz z wcześniejszego „seansu” na laptopie. Tym bardziej że Kina za Rogiem dysponują ekranem 384x216 cm (w formacie16x9, np. sala kinowa w Płocku), projektorem o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli (o jasności od 1500 do 3500 ANSI lumenów) i systemem nagłośnienia w postaci amplitunera wielokanałowego dźwięku 7.1 z minimalną mocą 80 Wat wraz z głośnikami dedykowanymi dla systemów 7.1, z aktywnym głośnikiem superbasowym (subwooferem).

 

Jeżeli chodzi o Kino w Kowalu, to zamontowano w nim ekran ADEO FrameLess VisionAcoustic 440x254, projektor JVC DLA-RS540, amplituner Maranz SR5025, wzmacniacze mocy Crown i głośniki JBL (oczywiście w systemie 7.1).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak uruchomić Kina za Rogiem? Jak wygląda cały oferowany repertuar? W jakich miastach i miasteczkach znajdują się wszystkie kina? Postanowiłem nie udzielać bezpośrednich odpowiedzi na te pytania, aby zachęcić Was na samodzielne ich odkrycie. Wystarczy, że klikniecie w poniższe linki:

 

http://www.kinozarogiem.pl/chce-zalozyc-kino-start

http://www.kinozarogiem.pl/filmy

http://www.kinozarogiem.pl/nasze-kina

https://www.facebook.com/kinozarogiem

https://www.facebook.com/profile.php?id=100076642441338

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Damian W
57 dni temu

U mnie też było kino za rogiem, a nie byłem ani razu. brakuje informacji o ilości cali, jaki projektor i jakie nagłośnienie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

PJ
57 dni temu

Hej, dzięki za komentarz. Postaram się uzupełnić artykuł o te informacje techniczne.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

60-letnia rocznica pewnej katastrofy, czyli o ostatnim locie Zygmunta Gruszczyka - Piloci/Akrobacje

Skrzynki – mała wioska na Kujawach. W jej centrum stoi pobudowana w 1958 roku świątynia , a niedaleko położone jest jezioro – popularne do dzisiaj miejsce wypoczynkowe. Ale ten artykuł nie będzie poświęcony tymże obiektom, a zdarzeniu z dnia 23 października 1963. Wtedy bowiem doszło do katastrofy lotniczej, o której swoim dzieciom opowiadali rodzice, a wnuczkom dziadkowie. Zginął w niej 28-letni por. pil. Zygmunt Gruszczyk. Rozbił się w bagnach niedaleko wspomnianego kościoła św. Piotr i Pawła, w swoim samolocie Lim-2R o numerze bocznym 709. Jego szczątki znajdują się tam do dzisiaj…

 -

Odwiedzin: 211

Autor: pjLudzie kina

Cillian Murphy – ekranowa hipnoza w oparach papierosowego dymu! - Ludzie kina

Wyobraźcie sobie taką sytuację: „nigdy mieliście papierosa w ustach, nawet sam jego zapach Was odpycha, a jednak praca wymaga od Wad, abyście wypalili mnóstwo fajek”. Co robicie? Odpowiedź jest prosta: przeobrażacie się w Cilliana Murphy’ego. Wielkie, bladoniebieskie oczy tego jegomościa mówią wszystko, ale i zakrywają wiele. Sam stroni od nikotyny, ale na ekranie często widać go, jak ćmi fajkę albo zwykłego szluga. Bo Wiecie – Cillian to utalentowany irlandzki aktor, który osiągnął międzynarodową sławę. On już dobrze wie, ja czynić coś, by wyglądało na prawdziwe!

PolAndRock Festival 2023 w pigułce! Można było się uzależnić… od muzyki, energii i przyjaźni! - Festiwale muzyczne

Za nami 29. Pol’and’Rock Festival, znany wcześniej pod nazwą Przystanek Woodstock. Przez 3 dni: od 3 do 5 sierpnia 2023 roku uczestnicy bawili się na lotnisku w Czaplinku. Jurek Owsiak ponownie stanął na wysokości zadania. Zgodnie z tym, co można przeczytać w Internecie i tym, co mówią festiwalowicze, działo się, oj działo. Był ślub. Była ogromna flaga. Byli fantastyczni goście. Morze uśmiechów. I przede wszystkim porcja muzyki wykonywanej na różnych scenach przez mega utalentowanych artystów.

 -

Odwiedzin: 43555

Autor: pjPrzepisy

Placki na sodzie babci Marysi - Przepisy

To bardzo szybkie i proste w wykonaniu, szczególnie popularne na Kujawach danie, które może przygotować każdy (nawet nie posiadający talentu kulinarnego). Zapewne niektórym kojarzy się ze smakiem z dzieciństwa, kiedy to nasze kochane babcie częstowały nas tymi lekkimi i puszystymi placuszkami.

 -

Odwiedzin: 355

Autor: pjKultura

Open’er Festival 2023: Na rockowo z OneRepublic, na rapowo z Lizzo! - Kultura

Już na dniach, bo 28 czerwca rozpoczyna się impreza, który na muzycznej, letniej festiwalowej mapie wygląda niczym barwna rozległa kraina. Bo tak: Open’er Festival to kilka dni wypełnionych koncertami artystów z Polski i innych rejonów świata. To wreszcie możliwość wspólnego przeżywania emocji, śpiewania z całą mocą piersiową. W tym roku również tego nie zabraknie. Znana już jest od pewnego czasu pełna rozpiska godzinowa z podziałem na sceny. Okrągła 20. edycja przynosi ze sobą m.in. występy: OneRepublic, Lizzo, Artic Monkeys, Janna oraz Szczyla. Ci, którzy zakupili bilet, wiedzieli, co robią! Rockowe gitary, hip-hopowe nawijki…

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 3652

Autor: pjOrganizacje

Dyskusyjny Klub Filmowy "Ósemka" - Organizacje

Kino to nie tylko rozrywka. To również sztuka w pełnym znaczeniu tego słowa. Wszystkich koneserów zachęcamy do wspólnych seansów filmowych.

Kino – magiczna podróż, która może odmienić ludzkie dusze - Artykuły o filmach

Wielki ekran kinowy przyciąga nas jak magnes już od ponad 100 lat. Jakie były jego początki? Jak wygląda teraz?

 -

Odwiedzin: 3945

Autor: pjOrganizacje

Polcon – wrota do innego, lepszego wymiaru - Organizacje

Dla niektórych ludzi wszelkie zloty z pogranicza fantastyki to dziwne, niepotrzebne i dziecinne imprezy dla bujających w obłokach geeków. Jednak miłośnicy komiksów, gier i filmów wiedzą swoje i wystawią potężne działa naprzeciw wszystkim twardo stąpającym po ziemi mugolom. Bo dla nich to coś magicznego – możliwość przeniesienia się do świata, w którym na moment znikną troski realnego życia. W Polsce narodziło się sporo takich konwentów. Jednym z nich jest słynny Polcon.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 683

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 2

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

Efekt Mandeli – czym jest i dlaczego może dopaść i Ciebie? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Często miewamy w swoim życiu tzw. deja vu. Jest to odczucie, że dana sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, już nam się kiedyś przydarzyła. Ale ten artykuł będzie poświęcony innemu, chyba jeszcze bardziej niezwykłemu i ciekawszemu pojęciu, czyli efektowi Mandeli. Cóż to takiego?

 -

"Primal" – Z dinozaurem przez okrutny świat - Seriale

Kiedy przywędrowałem do jaskini…. wróć… do domu, byłem zmęczony. Zmęczony wcześniejszym seansem kinowym pewnego filmu o dinozaurach. „Jurassic World: Dominion” okazał się niestety skokiem na kasę. Wgryzał się w serca, aby zarazić widzów nostalgią, ale cierpiał na scenariuszowe bolączki. Nie było zatem innego wyjścia, jak rozpocząć poszukiwania leku na to hollywoodzkie zło. Ja znalazłem dwie odtrutki. Pierwsza to powieść Michaela Crichtona „Park Jurajski” z początku lat 90. XX wieku (wreszcie ją nadrobiłem i nie żałuję), a druga to serial animowany Genndy’ego Tartakovsky’ego o… przyjaźni neandertalczyka i tyranozaura. Niemożliwe? „Primal” pokazuje, że wręcz przeciwnie! Wszak to jedyna nadzieja na przetrwanie w brutalnym, pełnym śmierci, środowisku, w którym liczy się prawo dżungli. Dlatego – uwaga – nie dajcie się zwieść prostej kresce – to żadna bajka dla grzecznych dzieci. Tutaj w każdej chwili coś może urwać Wam głowę, pożreć żywcem albo rozczłonkować na drobne kawałeczki.

 -

Odwiedzin: 165519

Autor: PaMTradycje

Komentarze: 21

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje

Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

"Soma 0,5 mg" – Żarło, żarło i zdechło - Recenzje płyt

W komiksowym świecie DC, zacięty bój o miano tego lepszego, popularniejszego toczy Batman i Superman, którzy w 2016 roku pojawili się razem na jednym ekranie. W uniwersum „rapowym” bohaterowie pod postacią Taco Hemingwaya i Quebonafide nie toczyli ze sobą wojen, jednakże połączyli siły i stworzyli wspólny album. Duże nazwiska i duże oczekiwania w jednym i drugim przypadku. Ostatecznie film z udziałem obu herosów („Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości”) spotkał się z mieszanym odczuciem krytyków, jednak komercyjnie okazał się być ogromnym sukcesem. Dokładnie tak jak krążek „Soma 0,5 mg”, wydany 13 kwietnia 2018 roku pod szyldem Taconafide.

Nowości

Dildo Baggins częstuje "Kabaczkami" z gorzką nostalgią, słodkim romantyzmem, kwaśnym niepokojem i dodatkiem Swiernalisa! - Muzyczne Style

Dildo Baggins i jego gość Swiernalis to oryginalni artyści. Śpiewają, że nie rozumieją nas z całego serca. Co mają do takich słów tytułowe kabaczki, które „podano” 12 września (dzień urodzin Swiernalisa) do muzycznego stołu? Jak „urosły”? Skąd pomysł na taki tytuł singla?

Młoda IGA burzy wielkie ściany... społecznej presji! - Muzyczne Style

Nowy singiel Igi to prawdziwa manifestacja odwagi i wolności w świecie, który często narzuca nam standardy i ramy. Młoda Artystka w swojej twórczości odważnie wypowiada się na temat presji bycia kimś, kim nie jesteśmy, i przekonuje nas w stylu pop, że prawdziwe szczęście tkwi w byciu sobą! Od 22 września śpiewa zatem "Mogłabym być"...

 -

Odwiedzin: 695

Autor: adminOrganizacje

Komentarze: 1

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje

W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Test rumuńskiego "dżipa" na polskich wybojach. DACIA DUSTER ECO-G 100 w wersji Extreme! - Nowinki motoryzacyjne

Przed Wami recenzja poświęcona modelowi samochodu, który na przestrzeni lat niewątpliwie odniósł spory sukces i to nie tylko na polskim rynku. Jestem poniekąd fanem marki Dacia, ale jeśli chodzi o Dustera – bo o nim będzie mowa – to można powiedzieć, że jestem już wręcz zdecydowanie jego wielbicielem! Oczywiście, jest wiele lepszych czy ładniejszych aut, ale w kategorii cena – jakość, albo jak to mawia mój znajomy z Warszawy: „price performance”, naprawdę trudno znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza w kategorii cenowej do ok. 100 000 zł.

Pierwszy DJENT-FEST w Warszawie. Będzie metalowo i progresywnie! - Festiwale muzyczne

Warszawski Potok to lokal, w którym orzeźwiające napoje leją się strumieniami. Ale jest coś jeszcze, co przyciąga ludzi w jego progi. To bowiem klub nazywany Domem Ludźmi Rocka. A skoro tak, to należy spodziewać się w nim licznych koncertów, rockotek i innych muzycznych eventów w jakże przyjaznej atmosferze. Jednym z takich wydarzeń będzie DJENT-FEST, a więc pierwsza edycja festiwalu skupionego na nowoczesnych progowo-metalowych brzmieniach. 30 września o godzinie 20.00 na scenę będą po kolei wchodzić trzy kapele grające nisko i spod znaku zakazanego słowa na „D”!

"Psychotherapy" – Trippin'dog płytą po głowie uderza! - Recenzje płyt

Dwa lata temu, w marcu przez internetowe wrota Altao.pl przeszedł Trippin’dog na czele z Piotrem „Tymą” Tymonem – basistą i człowiekiem od przemyślanych tekstów. Jego bardzo autorski projekt, zrodził się w Gdańsku. Już minialbum pokazał, że taka niszowa muzyka, pełna psychodelicznych brzmień i tematyki zagłębionej w ludzkiej egzystencji, ma sens! Długogrająca, fizyczna płyta pt.„Psychotherapy” gryzie równie mocno, zostawiając na ciele i duszy wyraźne ślady. W trakcie jej słuchania, można przeobrazić się w Jokera, który wyrywa sobie włosy, ale jednocześnie nie zdejmuje słuchawek z uszu. Może ma nadzieję na wyleczenie?

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12389

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 11045

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12033

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.730

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję