
4 736
5 346 min.
Ludzie kina
pj (12944 pkt)
3478 dni temu
2014-05-25 15:04:04
Coś jest w tych aktorach, pochodzących lub wychowanych w dalekiej Australii, nieokiełznanego, zadziornego. Zwróćcie uwagę np. na Mela Gibsona czy Russella Crowe’a. Hugh Jackman, co prawda, nie jest takim skandalistą, ale też posiada specyficzny błysk w oku, dzięki któremu (plus wyrzeźbione ciało), mimo dojrzałego wieku (już dawno przekroczył 40.), nadal stanowi obiekt pożądania (nie tylko płci pięknej). Mam smutną wiadomość dla fanek. Hugh od 1996 roku jest szczęśliwym mężem starszej o 13 lat (!) Deborry-Lee Furness, którą poznał na planie australijskiego serialu „Correlli” (1995). Nie mogąc mieć naturalnie poczętych dzieci, w maju 2000 roku adoptowali syna Oscara Maximilliana, a sześć lat później córeczkę Avę. Hugh stwierdził w wywiadzie, że jako surowy rodzic (w dobrym znaczeniu tego słowa), stara się zawsze chronić pociechy (nawet jeśli będą już pełnoletni) przed zepsutym światem hollywoodzkiego show-biznesu.
Wyobraźcie sobie, że będąc młodym chłopakiem miał … problemy z akceptacją własnej osoby. Przyznał to, wypowiadając te oto słowa: „Wydaje mi się, że każdy z nas potrzebuje akceptacji. Jeśli o mnie chodzi, to jako nastolatek miałem straszne problemy z różnymi kompleksami. Byłem chudy, niezgrabny. Bałem się wysokości i ciemności. Wydawało mi się, że nikt mnie nie rozumie. Niesamowitą szkołą życia były dla mnie początki kariery aktorskiej” (źródło: wikicytaty.org).
Po latach brzmi to co najmniej kuriozalnie, tym bardziej, że przy obecnym wzroście 192 cm! I imponującej muskulaturze wygląda jak sportowiec. Podczas przygotowań do najsłynniejszej roli outsidera w serii „X-Men”, wyciskał na ławce ponad 140 kg!. Z kolei do innego filmu pt. „Źródło” poznał i opanował niemal do perfekcji tajniki tai chi i jogi. Z pomocy dublerów w niebezpiecznych ujęciach korzystał (i nadal korzysta!) dość rzadko.
Prześledźmy jego drogę do kariery
Urodził się w październiku 1968 roku w Sydney w Australii, w rodzinie wielodzietnej. Kiedy miał 8 lat, rodzice wzięli rozwód. Matka przeniosła się do Anglii i zabrała ze sobą córki. Hugh został z braćmi w Australii. Wychowywany przez zasadniczego ojca, z zawodu księgowego, był grzecznym chłopcem, ale miał, jak już wspomnieliśmy wyżej, liczne kompleksy. Na szczęście dorastając, powoli się ich pozbywał. Przez sześć lat uczęszczał na lekcje gry na pianinie (potrafi też grać na skrzypcach oraz na gitarze). Ukończył elitarną szkołę dla chłopców - Knox Grammar School. I nadal był kulturalnym i przyzwoitym człowiekiem. Nigdy nie wpadł w złe towarzystwo. Obce były mu nałogi. Unikał imprez, uprawiał sporty, pracował dorywczo m.in. na stacji benzynowej. Początkowo wiązał swoje życie z dziennikarstwem. Studiował więc na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney, gdzie uzyskał tytuł magistra dziennikarstwa. Jednak los rzucił go w jakże odmienny zawód - aktorstwo. Uczęszczał na kurs z tym związany oraz na studia na takim wydziale.
Wkrótce trafił w objęcia telewizji. Odrzucił rolę w jednej z najpopularniejszych oper mydlanych w kraju pt. „Neighbours”, by zagrać więźnia w serialu „Correlli”. Później występował gościnnie w kilku australijskich produkcjach telewizyjnych oraz był gospodarzem programu rozrywkowego. Okazało się, że jest także uzdolniony muzycznie. Pojawił się w trzech musicalach: „Pięknej i Bestii” i „Bulwarze zachodzącego słońca” oraz na londyńskim West Endzie w „Oklahomie!”
W 1999 wystąpił w komedii romantycznej pt. „Bohater z okładki” oraz w dramacie „Królowie Erskineville” (otrzymał nominację Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego aktora).
Debiut w Hollywood
W roku 2000 odbyła się premiera „X-Men” - ekranizacji komiksu Marvela. Zanim rozpoczęto zdjęcia do tego filmu, reżyser Bryan Singer i producenci poszukiwali idealnego odtwórcy postaci mutanta Logana/Wolverine’a. Russell Crowe zrezygnował z tej roli. Ale jednocześnie zarekomendował swojego kolegę po fachu. To był strzał w dziesiątkę. Jackman jako Wolverine stał się sławny, a wielbiciele komiksów go pokochali. Szpony wysuwające się z dłoni, cygaro w ustach i skórzana kurtka - tak ucharakteryzowany pojawił się na dużym ekranie jeszcze sześć razy (wliczając w to osobne filmy poświęcone postaci Wolverine’a). Ostatnio w „X-Men: Przyszłość, która nadejdzie”.
Starał się, by nie zostać zaszufladkowanym. W 2001 roku wystąpił z powodzeniem w dwóch komediach romantycznych: „Serce nie sługa” i „Kate i Leopold” (nominacja do Złotego Globu), gdzie partnerował Meg Ryan. Następnie zagrał w kinie akcji, czyli „Kodzie dostępu”, w cztery lata później w horrorze fantasy „Van Helsing”.
Kariera rozkwitała niczym pąk róży. Obok grania mutanta w nowych odsłonach znanej serii, pojawiał się w różno-gatunkowych obrazach, jak chociażby w m.in. filozoficzno-mistycznym „Źródle” (2006) Darrena Aronofsky’ego czy „Prestiżu” (2006) Christophera Nolana, w którym zagrał iluzjonistę. Sprawdził się również w melodramacie „Australia” z Nicole Kidman oraz w kinie familijno-przygodowym, czyli w „Gigantach ze stali” (2011). W latach 2004 i 2005 prowadził gale wręczenie nagród teatralnych Tony, a w 2009 dzielnie poprowadził 81. ceremonię wręczenia Oscarów. Za rolę w musicalowej adaptacji „Les Misérables Nędznicy” (2012) otrzymał pierwszą nominację do Oscara oraz statuetkę Złotego Globa.
W 2013 roku Hugh Jackman ogłosił przykrą informację, że wykryto u niego raka skóry. Wczesne badanie, do którego namówiła go żona, pozwoliło na unieszkodliwienie zagrożenia. Aktor przestrzegał wówczas wszystkich, by używali filtrów przeciwsłonecznych. Niestety, ostatnio komórki ponownie zostały zaatakowane. Hugh zamieścił zdjęcie na Instagramie, na którym widać przylepiony na nosie plaster.
Trzymamy kciuki i wierzymy, że pokonasz chorobę!
Pełna filmografia:
http://www.filmweb.pl/person/Hugh.Jackman
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Hugh Jackman - cygaro, szpony i błysk w oku
Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style
Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt
Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.
Teraz czytane artykuły

Hugh Jackman - cygaro, szpony i błysk w oku - Ludzie kina
Jeszcze do niedawna, ten australijski przystojny aktor, bożyszcze kobiet na całym świecie, uważany był za aktora stricte charakterystycznego, kreującego postacie, które na stałe weszły do kanonu popkultury, jak choćby mutant Wolverine (szpony i cygaro to znak rozpoznawczy) czy Van Helsing. Jednak mało kto wierzył, że posiada również talent na miarę dojrzałych ról dramatycznych. Postrzeganie zmieniło się po premierze filmów: „Nędznicy” (2012) oraz „Labirynt” (2013), w którym był zdesperowanym ojcem, poszukującym zaginionej córki.

Prince – Książę muzycznego świata wyruszył do niebiańskiej krainy - Zespoły i Artyści
Nie żyje muzyczna ikona. Prince, a właściwie Prince Roger Nelson został znaleziony martwy 21 kwietnia we własnym mieszkaniu, w studiu nagraniowym. Miał 57 lat. W grudniu 2015 roku artysta wydał ostatni album pt. „HITnRUN Phase Two”. Początkowo media donosiły, że przyczyną zgonu były powikłania pogrypowe, ale jak się powoli okazuje, prawdopodobnie artysta przedawkował narkotyki.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2014 roku - Intrygujące
Jaką przeglądarkę zainstalować? Która z przeglądarek jest bezpieczna i wydajna. Współpracując z firmami tworzącymi strony internetowe opracowaliśmy mały poradnik analizujący praktyczne zastosowania przeglądarek internetowych.

Groza, czyli podróż do jądra ciemności - Artykuły o filmach
Monotonny głos Jima Morrisona, szarpiący nerwy dźwięk wentylatora oraz jednostajne warczenie śmigieł helikopterów nadlatujących nad uśpione wioski, wprowadzają nas w progi współczesnej apokalipsy. Wprowadzają do dusznej, parnej dżungli, pomiędzy pola ryżowe i zagubione wśród nich wioski. Na wzgórza, nad którymi o poranku unosi się zapach napalmu pachnącego jak zwycięstwo. Do miejsca na końcu świata, w którym przyśpieszony kurs dojrzewania przeszły tysiące amerykańskich chłopaków. Apocalypse Now…

Zmarł Witold Pyrkosz – uwielbiany aktor filmowy i telewizyjny - Ludzie kina
W sobotę 22 kwietnia odszedł od nas popularny aktor Witold Pyrkosz. Ciężko chorował. Miał 90 lat. O jego śmierci poinformowano na oficjalnym profilu serialu „M jak miłość”, w którym Pyrkosz od wielu lat wcielał się w postać seniora rodu Mostowiaków – Lucjana.
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!

Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.

Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.

Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!

Dwayne "The Rock" Johnson – Uśmiechnięty twardziel - Ludzie kina
Najsympatyczniejszy mięśniak Hollywood. Filmy z jego udziałem to swoiste guilty pleasure – wiesz, że są średniej jakości fabularnej, ale i tak z miłą chęcią obejrzysz, bo gra tam właśnie On. Niedawno biegał po dżungli w nowej wersji „Jumanji”, a zapewne na kinowych ekranach będzie gościł jeszcze często i gęsto. Co ma w sobie takiego ten były zawodnik wrestlingu, że jego kariera tak bardzo poszybowała w górę, deklasując niegdyś popularnego Hulka Hogana?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.509