576
613 min.
Technologie
admin (46446 pkt)
452 dni temu
2023-07-11 11:22:11
Nadchodzi, a raczej nadeszło nowe!
Wnętrze komputera PC (jego karty graficzne, pojemne dyski) odłóżmy jednak na bok. Podobnie smartfony, telewizory czy konsole do gier. Te produkty to temat na osobny tekst w kategorii media/gry/sprzęt. Są obecnie tak mocne, zadziwiające swoimi parametrami i funkcjami nawet największych maniaków elektroniki, że nie pozostaje nic, tylko udać się do sklepu po ich zakup. Oczywiście, jeśli gotówka na to pozwoli. Skoro nie tego typu maszyny prezentowane na różnych targach były przedmiotem naszego zainteresowania, to na czym skupiliśmy uwagę? Na czymś, co za chwilę zdobyło albo już zdobywa serce fanów nowinek technologicznych, co przyda się podróżnikom, rodzicom, podcasterom i ludziom często pracującym na laptopie. Nie. Nie chodzi o żadne zegarki z GPS-em, kompasy, mikrofony, bezprzewodowe i wygodne klawiatury, równie komfortowe krzesła czy aplikacje dla niemowląt.
AI w służbie podcastów
Na pierwszy ogień Sztuczna Inteligencja, która może w przyszłości stanowić zagrożenie dla człowieka, ale dzisiaj jest jego przyjacielem. Choć copywriterzy i osoby piszące setki tekstów SEO na różnych platformach mogą mieć tutaj inne zdanie… Czy AI przejmie całkiem takie zawody, łącznie z profesją pisarzy, dziennikarzy itd.? Istnieje niestety takowa możliwość. Co więcej, jest również ryzyko, że AI okaże się niełatwa do kontrolowania. Obserwujmy, miejmy oczy wokół głowy i przygotujmy się na najgorsze… No nie. Może żaden Skynet itp. system nie przejmie władzy nad światem, ale lepiej dmuchać na zimne. Tym bardziej że ChatGPT sprawi, że już „za moment” roboty przypominające ludzi zaczną mówić pełnymi zdaniami…
Zdjęcie ilustracyjne - Robot z mikrofonem (youtube.com/screenshot)
Rok 2023 to czas, kiedy na Sztuczną Inteligencję nie powinny narzekać osoby prowadzące audycje internetowe, a więc tzw. podcasty lub vlogi. Dlaczego? Bo wspomoże ich w tworzeniu i edycji konkretnych treści głosowych, która jest intuicyjna. Przyśpieszy cały proces. Umożliwi dotarcie do szerszego grona słuchaczy/odbiorców. Ogólnie mówiąc, Podcast Editor, bo o nim mowa, to dość prosty, acz pozwalający na sporo zadań program, oparty na AI. Podcast Editor automatycznie generuje np. tłumaczenia w czasie rzeczywistym plus dodaje napisy w różnych obcych językach. Brzmi dobrze, prawda? Ale to nie wszystko. Sama edycja w nim polega na wycinaniu niechcianych hałasów, kopiowaniu i wklejaniu nawet długich fraz głosowych. Co więcej, korzystający z tego narzędzia podcaster wstawi w tle muzykę, doda efekty i dżingle oraz nagra materiał na oddzielne ścieżki (łącznie jest ich kilkanaście). Do tego użyje dwóch funkcji. Jednej do błyskawicznego usuwania szumów i popraw jakości mowy, a drugiej do dopasowania prędkości bez zmiany wysokości dźwięku nagrania głosowego. Na koniec z łatwością wyeksportuje swój plik z podcastem do wybranych serwisów streamingowych!
Powerbank dla podróżników
Podcast Editor to polecana i przydatna aplikacja, ale głównie ludziom prowadzącym audycje internetowe i nagrywającym audiobooki. A co z innymi? Na przykład z osobami, które słuchają podcastów w trakcie podróży albo biwakują w lesie. Cóż. One martwią się, że bateria w smartfonie dość szybko odmówi wtedy posłuszeństwa. Niepotrzebnie. Bo oto pojawia się w roku 2023 zabawka, beż której ani rusz. Chodzi o Xtorm Essential.
Powerbank Xtorm Essential (fot. https://www.xtorm.eu/)
To nic innego jak powerbank z nowej serii. Dzięki niemu urządzenie – smartfon, ale nie tylko – nie wyładuje się szybko. Bateria przetrwa znacznie dłużej, mimo że w pobliżu brak typowego gniazdka elektrycznego. Ten kolejny model Xtorm to rzecz o sporej mocy i pojemności liczącej 5000 mAh. Zasila jednocześnie aż kilka sprzętów. Pozwala na pass through, czyli ładowanie w tym samym czasie siebie samego oraz urządzenia zewnętrznego. Jeśli ktoś jednak wybiera się na dłuższą wyprawę, to wtedy musi zabrać model z serii Xtorm Xtreme, mający jeszcze większą pojemność (10 000 mAh) i moc (18 W), mogący być wykorzystany również w formie latarki, odporny na wodę. Ostatecznie warto też zakupić Xtorm Power Station XP500 czyli solarną mobilną stację ładowania ze znacznie potężniejszymi parametrami (mocą 500 W!).
Laptop pozbawiony standardowego wyświetlacza
Wyżej wspomnieliśmy, że o komputerach złożonych z super części nic pisać nie będziemy, ale o tym laptopie z open-source'ową wersja Androida od izraelskiej firmy Sightful nie wypada pomilczeć. Spacetop – już sama nazwa przyciąga, sugerując, że mamy do czynienia z kosmiczną technologią. W tym konkretnym przypadku jednak coś inne niż „scalone bebechy” (zoptymalizowany procesor Snapdragon 865, 8 GB RAM oraz 256 GB dysk), powoduje, że „szczena opada” z wrażenia, a na twarzy wyskakuje wielkie WTF. Ów wyceniony na 2 tys. USD (ok. 8,5 tys. zł) laptop nie ma… ekranu (jakby ktoś go odciął). To znaczy ma, ale nie taki, do jakiego się przyzwyczailiście. Wszelkie informacje, tapeta, ikonki, obrazki itd. wyświetlają się w… powietrzu. Precyzując, pojawiają się w formie kilku okienek po założeniu przez użytkownika specjalnych, lekkich, wygodnych okularów AR (rozszerzonej rzeczywistości).
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Science fiction! Ale dziś już bardziej science. Taki sztuczny wyświetlacz charakteryzuje się jakością 1080p oraz przekątną nawet do 100 cali! Do tej pory firma wyprodukowała jedynie 1000 egzemplarzy tego prototypu, lecz z czasem, gdy będą chętni, aby wydać 2 tysiące dolców, Spacetop wyląduje na biurkach także zwykłych klientów (nie tylko biznesmenów). Odczucia są podobno niesamowite! A jeśli ktoś woli jednak tradycyjny ekran zewnętrzny, to może go podpiąć za pomocą portu DisplayPort 1.4 albo USB-C. A osoby z wadą wzroku, noszące okulary korekcyjne, ale pragnące takiej zaznać takiej kosmicznej technologii? Spokojnie. One otrzymają odpowiednie nakładki o zbliżonych funkcjach jak okulary AR.
Polskie foteliki dla dzieci!
Na koniec coś z rodzimego podwórka. Produkt, który nawet z daleka nie wygląda szczególnie niezwykle, ale po przyjrzeniu się bliżej odkrywa zaskakujące cechy. Mowa o foteliku samochodowym marki Avionaut. Pixel PRO 2.0 C, bo tak został nazwany, jest w pełni bezpieczny i niezwykle lekki (2,5 kg). Usiądzie na nim dziecko, które ma zaledwie 1 dzień życia. Ale nawet szkrab ważący 13 kg albo mierzący 86 cm wzrostu także bez problemu się w nim zmieści. Fotelik ma specjalną, wymienną modułową wkładkę, która umożliwia właściwą, zdrową pozycję maluszka (funkcja stabilizująca ułożenie miednicy, tułowia i główki). Nowszy model 2.0 C ma także solidniejszy zagłówek, wykonany z innowacyjnej pianki z systemem Cloud Care (memory foam). Jej jakże sprężysta struktura pochłania przeciążenia powstające w chwili kolizji drogowej!
Zaskakuje również materiał. Otóż fotelik Avionaut, montowany na pasy albo tzw. specjalną bazę IQ 2.0 został uszyty z ekologicznego EPP, czyli olipropylenu spienionego, sztucznego tworzywa o strukturze jak styropian, ale z lepszymi właściwościami fizykochemicznymi! Tapicerka jest miła w dotyku i nie zagraża skórze dziecka. Łatwo podlega czyszczenia, bo łatwo się ją zdejmuje. Co więcej, rozkładana budka wykonana z tkaniny połączonej z filtrem UV nie tylko ochrania przed szkodliwymi promieniami, ale także przed słońcem itp.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Oczywiście to jedynie mała próbka tego, co mają do zaoferowania nowinki technologiczne roku 2023. Ale nawet tyle wystarczy, aby móc się pozachwycać dzisiejszymi wytworami ludzkości, z których niektóre powstają przy udziale AI.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Rok 2023: Co nowego w świecie technologii?
Więcej artykułów od autora admin
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
100. rocznica urodzin Marcello Mastroianniego - Ludzie kina
Sto lat temu, 28 września 1924 roku, urodził się Marcello Mastroianni jeden z najwybitniejszych aktorów XX wieku, gwiazda filmów Federico Felliniego. Z tej okazji do polskich kin trafił „Marcello Mio”, produkcja, która z humorem i nostalgią powraca do życia i kariery Mastroianniego, poprzez postać graną przez córkę aktora Chiarę.
Polecamy podobne artykuły
Jak zobaczyć świat oczami pszczół i innych zwierząt? Jest specjalna kamera! - Technologie
Życie zwierząt – i tych najmniejszych, i tych większych od zawsze jest fascynujące. Dzisiaj wiadomo już coraz więcej o zwyczajach i „codzienności” wielu gatunków. Ale jest coś, co nadal pobudza wyobraźnię. Mowa o tym, jak zwierzęta widzą otaczającą je rzeczywistość. Współczesna nauka co prawda wyjaśniła tę kwestię, jednak dopiero na początku 2024 roku człowiek może samemu przekonać się, w jakich kolorach obserwują świat m.in. pszczoły i ptaki. Skonstruowano bowiem innowacyjne narzędzie, które na to pozwala!
Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie
Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.
Nowoczesna Technologia Hybrydowego Oczyszczacza Powietrza! - Technologie
W Polsce powstało urządzenie zaprojektowane we współpracy z NASA. Nie, nie chodzi tutaj o ważny element statku kosmicznego, ale i tak taka informacja robi spore wrażenie. Mowa o modelu działającym przy pomocy najnowocześniejszej technologii, a służącemu do poprawiania jakości powietrza w mieszkaniach. Jest to jedyny tego typu produkt w naszym kraju. Co więcej wiadomo na jego temat?
Komputer kwantowy – niesamowita szybkość i wydajność! - Technologie
Rozwój technologiczny odbywa się w szalonym tempie. Widać to na przestrzeni ostatnich lat. Elon Musk co chwilę prezentuje swoje wynalazki; Rosjanie polecieli w kosmos, aby nakręcić film fabularny; a Chińczycy stworzyli niedawno procesor kwantowy, który może odmienić oblicze komputerowego świata. Czym ogólnie jest owa technologia? Sprawdźmy.
Teraz czytane artykuły
Rok 2023: Co nowego w świecie technologii? - Technologie
Na przestrzeni ostatnich dekad technologiczny postęp zaskakiwał każdego. Ale, to co dzieje się w XXI wieku, szczególnie w roku 2023, sprawa, że laik, jakiś typowy Kowalski, łapie się za głowę i krzyczy: „jak mam za tym wszystkim nadążyć”? W niniejszym artykule przedstawiamy kilka wybranych narzędzi, pomysłów, urządzeń, produktów, które na szczęście nie są bardzo skomplikowane obsłudze, a niemal w stu procentach ułatwiają pracę, życie albo zwykłą codzienność. Jesteście ciekawi, co się wśród nich znajduje? Zapraszamy do dzisiejszego świata technologii.
Placuszki z makaronu - Przepisy
Szukacie przekąski, czegoś łatwego w przygotowaniu, idealnego do podania gościom na prywatce lub zabawie karnawałowej? Nie macie pomysłu? Jest na to rada. Jeśli w lodówce został się Wam makaron z poprzedniego dnia i obiadu, to można go wykorzystać, przyrządzając z niego smaczne placuszki.
Sir Christopher Lee – Spoczywaj w pokoju filmowy superłotrze - Ludzie kina
W niedzielę 7 czerwca 2015 roku w wieku 93 lat zmarł sir Christopher Lee. Człowiek, o którego życiu można napisać grubą księgę. Zagrał w ponad 250 filmach (co odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa). Był legendą kina. Uzdolniony nie tylko aktorsko, ale też muzycznie. Miliony widzów pokochało go za znakomite role nie byle jakich czarnych charakterów: Sarumana, Draculi, Francisco Scaramangi czy Hrabiego Dooku. Nigdy nie otrzymał Oscara. Ukoronowaniem była w 2011 roku nagroda BAFTA za całokształt kariery.
"Konklawe" – Pan widzi Wasze grzechy! - Recenzje książek
„Autor widmo”, „Archangielsk”, „Vaterland” – po Robercie Harrisie (nie mylić z Thomasem), pisarzu, który na swoim koncie ma tak słynne tytuły, można się spodziewać co najmniej dobrej, wciągającej lektury. Nie inaczej jest z jego najnowszą powieścią pt. „Konklawe”, której akcja rozgrywa się w Watykanie – w grubych murach Kaplicy Sykstyńskiej oraz Domu Świętej Marty.
"Nienawistna ósemka" – Baba z wozu, koniom lżej, lecz w zajezdni tłoczniej i niebezpieczniej - Recenzje filmów
Quentin Tarantino słynie z tego, iż uwielbia zaskakiwać, a przede wszystkim łamać niemalże wszystkie przyjęte schematy oraz dowolnie przekraczać wyznaczone przez kinematografię granice. W swoim filmowym dorobku posiada wiele kontrowersyjnych i nieszablonowych dzieł, które z biegiem czasu stały się prawdziwymi perełkami i swego rodzaju wzorem do naśladowania przez innych twórców podążających wykreowanym przez niego charakterystycznym stylem.
Nowości
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
Artykuły z tej samej kategorii
Technologia przyszłości – innowacyjne zabezpieczenie piły tarczowej - Technologie
Podobno 10 ludzi dziennie traci palce podczas cięcia piłą tarczową. Czy można zastosować nowoczesną technologię, by uratować im palce?
Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie
Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.
Holograficzna rzeczywistość - Technologie
"Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg".
Perowskit w rękach Polki Świętym Graalem dla nauki - Technologie
Większość posłów wchodzących w skład Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na pytanie dziennikarza: „z czym panom kojarzy się perowskit?”, zrobiła wielkie oczy i bezradny gest rękoma. Nie czytają naukowych artykułów, mają problem z pamięcią, czy są zbyt zajęci rozmyśleniem nad własnym ego? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Pewne za to jest, że owy perowskit, dzięki Oldze Malinkiewicz może odmienić oblicze energii elektrycznej.
Grafen – rewolucja, wytrzymałość i szybkość - Technologie
Pod koniec grudnia 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił wszem i wobec : „Polska jako pierwsza na świecie zacznie prowadzić produkcję grafenu na skalę przemysłową”. Powinniśmy być z tego powodu dumni. Co zatem kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.629