
3 880
4 172 min.
Ludzie kina
pj (12944 pkt)
3720 dni temu
2013-09-27 14:46:21
Za każdym razem zadziwia. Czy to główna rola czy epizod, Chyra hipnotyzuje widza. To artysta z „certyfikatem”. Ukończył dwa wydziały na warszawskiej PWST: aktorski (w 1987 roku) oraz reżyserki (w 1994 roku). Od 1987 do 88 roku występował w Teatrze Rampa w Warszawie, a w latach 1989-90 w Teatrze Studyjnym w Łodzi. W Teatrze "Stara Prochownia" wystawił sztukę "Z dziejów alkoholizmu w Polsce".
Ale skupmy się na kinie…
Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1988 roku u mistrza Kieślowskiego w "Dekalogu IV", ale jego prawdziwym debiutem był film "Kolejność uczuć" Radosława Piwowarskiego. Następnie należy wspomnieć o niewielkiej roli w "Zawróconym" Kazimierza Kutza, oraz serialach "Bar Atlantic" i "Boża podszewka". Po epizodycznym występie w "Miodowych latach" Chyra dostał swą przełomową rolę.
Mowa oczywiście o "Długu" ( z 1999 r.) Krzysztofa Krauze. Jako Gerard - fascynował i przerażał jednocześnie. Za tą kreację bezwzględnego windykatora, który od pary głównych bohaterów egzekwuje nieistniejący tak naprawdę dług, został główne wyróżnienie na festiwalu w Gdyni.
Po filmie „Dług” kariera nabrała tempa…
Chyra zagrał u Jacka Borcucha (którego poznał na planie „Długu”) w "Kallafiorze oraz dołączył do obsady serialu telewizyjnego "Miasteczko". W tym samym, 2000 roku ponownie pojawił się u Krzysztofa Krauzego. Tym razem w "Grze", filmie zrealizowanym w ramach cyklu "Wielkie rzeczy". Można go też było zobaczyć w "Wyroku na Franciszka Kłosa" Andrzeja Wajdy. Po "Przedwiośniu" Filipa Bajona oraz "Tam gdzie żyją Eskimosi" Tomasza Wiszniewskiego, Chyra zagrał w polskiej „superprodukcji” fantasy "Wiedźminie", adaptacji powieści Andrzeja Sapkowskiego (tu udowodnił, że nawet rola smoka nie jest dla niego trudna).
Z Magdaleną Cielecką na planie i prywatnie…
Z Magdaleną Cielecką (z którą połączyła go nie tylko pasja) początkowo spotkał się na planie serialu "Defekt" Macieja Dutkiewicza. Później współpracowali w „Powiedz to Gabi”. Kulminacją były filmy "Palimpsest" (dobre psychodeliczny thriller) oraz "S@motność w sieci" Witolda Adamka, ekranizacja bestsellerowej powieści Janusza L. Wiśniewskiego. Wspólnie w filmie, wspólnie poza nim – elektryzowali widzów i dziennikarzy.
W wymienionym wyżej „Palimpsest” zagrał cierpiącego na urojenia policjanta, a we wcześniejszej „Symetrii” (tego samego reżysera Konrada Niewolskiego) stworzył genialną (choć nie główną) rolę człowieka skazanego za zabójstwa gwałciciela żony. Natomiast w serialu „Oficer” ponownie wcielił się w postać oficera policji.
Chyra pokazał również swój talent komediowy, czego dowodem są: „Pieniądze to nie wszystko”, „Pogoda na jutro” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami (godny następca Marka Kondrata, czyli Adaś Miauczyński return).
Nadchodzi komornik …
Kolejną po „Długu” i „Symetrii” znakomitą kreacją była rola komornika w obrazie Feliksa Falka.
"Grający Ludwika Bohme Andrzej Chyra dał się poznać jako specjalista od podobnych ról ambitnych trzydziestolatków, prących przed siebie, bez oglądania się na innych" - pisał Konrad J. Zarębski - "W "Komorniku" jest wysokiej klasy specjalistą - reprezentantem coraz liczniejszej grupy polskich yuppies - wykonującym swoje obowiązki z zaskakującą konsekwencją i wysoką skutecznością. Swoją bezkompromisowością budzi lęk zarówno ofiar - dłużników, jak i środowiska prawniczego, w którym się obraca" (źródło: culture.pl).
Za rolę szlachetnego oficera polskiej marynarki z filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha w 2011 roku nominowany był do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. W tym samym roku Chyra wystąpił w jednym z najbardziej ciekawych polskich filmów ostatnich lat – kostiumowym "Daas" Adriana Panka.
Nowe wyzwania …
Mimo aktorskich sukcesów wciąż pozostaje "głodny" i poszukuje nowych wyzwań i projektów. W 2013 roku wystąpił w "Performerze" opowiadającym o Oskarze Dawickim, filmowym eksperymencie rozpiętym między kinem i performancem oraz w dwóch krótkometrażówkach młodych reżyserów – "Mirunie" Piotra Sułkowskiego oraz "Psubracie" Marii Zbąskiej.
Charyzma Andrzeja Chyry przyciągała również zagranicznych twórców, m.in. Volkera Schlondorffa, który powierzył mu rolę w produkcji pt. „Strajk” (2006). W 2011 roku u boku Olgi Kurylenko (słynnej dziewczyny Bonda) zagrał jedną z głównych ról w filmie "Znieważona ziemia" (historia Czarnobyla z punktu widzenia mieszkańców niewielkiej Prypeci), a rok później wystąpił w szwedzkim thrillerze "Mörkt vatten" Rafaela Edholma.
W 2011 roku był jedną z gwiazd "Sponsoringu", pierwszej zagranicznej produkcji Małgorzaty Szumowskiej, gdzie wcielił się w sadystycznego klienta młodej prostytutki. Dalsza współpraca z Szumowską opłaciła się. Niech świadczy o tym film w „W imię …” - opowieść o księdzu homoseksualiście, który zostaje przeniesiony na mazurską wioskę, by tu stworzyć ośrodek dla młodzieży z marginesu. Podczas festiwalu w Berlinie w 2013 roku Chyrę obwołano jednym z najlepszych aktorów imprezy. We wrześniu 2013 roku za główną rolę w tym filmie Chyra otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora 38. Festiwalu w Gdyni, potwierdzając tym samym, że jest bez wątpienia artystą przez duże A!
W niedalekiej przyszłości zobaczymy go w dwóch wojennych produkcjach – "Kamieniach na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego oraz "Karbali" Krzysztofa Łukaszewicza.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Andrzej Chyra – stuprocentowe stężenie charyzmy i talentu
Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style
Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt
Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.
Teraz czytane artykuły

Andrzej Chyra – stuprocentowe stężenie charyzmy i talentu - Ludzie kina
Aktor kameleon. Potrafi doskonale wcielić się w przeróżne postacie: od księdza geja, po znienawidzonego komornika. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wyraźnie wskazują, że jest jednym z najlepszych w swoim aktorskim fachu.
"Futro z misia", a w kieszeni... Węże! - Kultura
No i stało się po raz dziewiąty, to, co stać miało. Wiadro pomyj się wylało… Stop! Spokojnie. Żadni hejterzy z nory nie wyleźli, jeno Węże wypełzły. Ale ani te ogrodowe, ani gady, a nagrody, czy raczej (anty)nagrody przyznawane najsłabszym filmom polskim, ich twórcom oraz aktorom. W tym roku „ślad po ukąszeniu” na długo pozostanie na dłoniach Michała Milowicza, który udowadnia, że futro z misia może i przyjemne w dotyku na zewnątrz, lecz od środka gryzie bardzo.

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Czym jest amelinum? - Zabawne
Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – "Nie było żadnej nadziei" - Historia
19 kwietnia 2020 roku to data ważnej 77. rocznicy – wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Z tego powodu przypominamy o istnieniu niezwykłego, edukacyjnego dokumentu pt. „Nie było żadnej nadziei”. Film został wyprodukowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i opowiada o wydarzeniu, które naznaczyło Warszawę w szczególny sposób. Powstanie to było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. A jego bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstańcy wykazali się ogromną odwagą, walczyli do końca. Przeżyli nieliczni. Film do dziś ma ponad 200 tysięcy wyświetleń i mamy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Składający się z trzech części dokument jest poruszający i pozostaje w pamięci. Wykorzystano w nim wypowiedzi jednego z dowódców powstania – Marka Edelmana i innych uczestników oraz niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia m.in. z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Natomiast sceny z samego powstania zrealizowano w formie klimatycznej animacji zbliżonej do tej z izraelskiego „Walcu z Baszirem”. Koniecznie obejrzyjcie, jeśli jeszcze nie mieliście okazji!
Nowości

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!
Artykuły z tej samej kategorii

Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!

Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.

Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.

Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!

Dwayne "The Rock" Johnson – Uśmiechnięty twardziel - Ludzie kina
Najsympatyczniejszy mięśniak Hollywood. Filmy z jego udziałem to swoiste guilty pleasure – wiesz, że są średniej jakości fabularnej, ale i tak z miłą chęcią obejrzysz, bo gra tam właśnie On. Niedawno biegał po dżungli w nowej wersji „Jumanji”, a zapewne na kinowych ekranach będzie gościł jeszcze często i gęsto. Co ma w sobie takiego ten były zawodnik wrestlingu, że jego kariera tak bardzo poszybowała w górę, deklasując niegdyś popularnego Hulka Hogana?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.474