O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (3073 pkt)
Ilość odwiedzin:
985
Czas czytania:
1 111 min.
Kategoria:
Ludzie kina
Autor:
pj (3073 pkt)
Dodano:
808 dni temu

Data dodania:
2017-02-07 13:44:36

UPADEK

 

Pamiętacie zwiastun „Osady” z 2004 roku? Wszyscy spodziewali się genialnego horroru, a wyszło, jak wyszło, czyli bardzo średnio. Od tego filmu zaczęła się zła passa autora „Niezniszczalnego”. Pomysł na „Osadę” był świetny: w prymitywnej XIX-wiecznej (przynajmniej na taką wyglądającą) wiosce jej mieszkańcy są terroryzowani przez tajemnicze i krwiożercze stwory-bestie, które co jakiś czas przychodzą z lasu… Niby obsada była doborowa (z Joaquinem Phoenixem, Adrienem Brodym i Sigourney Weaver na czele), niby atmosfera niezwykła, tylko fabuła nie wciągnęła, jak należy, no i to… dziwne, metaforyczne zakończenie.

 

Wstyd i hańba! Tak w dalszych latach, jeśli nie w myślach, to ustnie krzyczeli widzowie i krytycy. Rok 2006 to premiera „Kobiety w błękitnej wodzie” z Bryce Dallas Howard. Aktorka, podobnie jak w „Osadzie” zagrała przekonująco. Ale co z tego, jak to połączenie dramatu, fantasy i horroru, porażało nudą i scenariuszowymi głupotami (ciekawe, co pił lub brał na planie reżyser). Magia prysła. A jej miejsce zajęły cztery nominacje do Złotych Malin. Później było już tylko gorzej. „Zdarzenie” (2008) z Markiem Wahlbergiem miało ciekawą fabułę (coś w powietrzu wywołuje u ludzi stany depresyjne i zmusza do popełnienia samobójstwa), jednak groteskowe sekwencje i średnie aktorstwo skutecznie „zabiły” ten film. Do dziś się zastanawiam, po co M. Night zabrał się za widowisko na podstawie japońskiej animacji, czyli za „Ostatniego Władcę Wiatru”, skoro lepiej mu wychodzą opowieści bardzo kameralne. Tutaj wszystko było złe. Bardzo złe. Od efektów („Największe dla oczu widza nadużycie technologii 3D”) po dobór obsady i scenariusz. Aż chciało się powiedzieć: „nie idź tą drogą Shyamalanie!”. Nie posłuchał. Poszedł. I znów posypały się Maliny. Nie słodkie, a cholernie gorzkie. Za przygodowo-fantastyczną opowieść „1000 lat po Ziemi” (2013) powinno się go skazać na 1000 lat więzienia na odległej planecie. Duet ojciec i syn – Will i Jaden Smith nie byli w swoich rolach wiarygodni (Złota Malina za Najgorsza obsadę na planecie nepotyzm). Jednak to nie wszystko, bo grzechów tu znacznie więcej. Nuda, niedorzeczności, słabe efekty, nijakość... Ech!

 

POWRÓT

 

Lecz oto nadszedł rok 2015. Shyamalan, chcąc wymazać swoje winy, nakręcił „Wizytę”. I kurczę, trzeba przyznać, że zaskoczył pozytywnie. Oczywiście nie było to dzieło na miarę „Szóstego zmysłu”, jednakowoż próba odbicia się od dna zakończyła się powodzeniem. W jego rękach z pozoru zwykła opowieść o pobycie rodzeństwa u ekscentrycznych dziadków stała się przedziwną i angażującą grą z widzem. Humor pożeniony był z grozą, a żonglowanie napięciem z konsekwentnie tworzoną tajemnicą. Film dostał nominację do Saturna w kategorii najlepszy horror.

 

A w styczniu w roku 2017 swoją premierę miał „Split”. I wszyscy zgodni są co do tego, iż to produkcja nad wyraz udana. Świetny James McAvoys grający człowieka dotkniętego osobowością mnogą plus ciekawie prowadzona narracja i dobra reżyseria sprawiły, że wreszcie nie ma wstydu. Shyamalan wszedł na podium. Co prawda nie na miejsce numer jeden, ale kto wie, może kiedyś będzie mieć na to szansę.

 

Podsumowując, M. Night Shyamalan to nadal zdolny twórca, który powraca do korzeni, rehabilituje się w oczach kinomanów. Bo czy wielu potrafi tak oszczędnie posługiwać się grozą, nie epatować przy tym przemocą, ale koniec końców powalić siłą rażenia? Dla Shyamalana ważne jest wnętrze bohatera i jego rozterki. Umie współpracować z młodymi aktorami, wyłapywać młode talenty. Jest też lokalnym patriotą. Akcję swoich najlepszych filmów (z podgatunku mystery fiction) najczęściej umieszcza w rodzinnej Filadelfii, sam czasem obsadza siebie w epizodycznych rolach. Często rozważa na uniwersalne tematy wiary i rodziny. Przemyca drugie dno, posługuje się alegorią.

 

Ciekawostką jest, że był brany pod uwagę, jako autor filmowego „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Ciekawe, jaki byłby to film, gdyby właśnie on go nakręcił. Pełen lęku, tajemnicy, a może z całkiem innym niż książka – stawiającym wszystko na głowie – finałem?

 

Mimo filmowych klęsk jest reżyserem spełnionym, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i zapewne nieraz nas zaskoczy. Nominacja w 2016 roku do Złotej Maliny – Nagrody Odkupienia niechaj będzie dobrym znakiem. Czekamy więc na nieprzewidywalne zwroty akcji, realistyczną grozę, oraz intrygujące ujęcia ciasnych pomieszczeniach. Dodać na koniec trzeba, że Manoj od 1993 roku jest wiernym i szczęśliwym mężem Bhavny Vaswani oraz kochającym ojcem dorastających córek. W 2008 roku został odznaczony Orderem Padma Shri, jednym z najwyższych odznaczeń cywilnych przyznawanych przez rząd federalny Indii. 

 

A co wy Widzowie sądzicie o jego filmach?

 

źródło: YouTube.com (Kanał Sitges Film Festival)

Galeria zdjęć - M. Night Shyamalan – Człowiek o sześciu zmysłach czy kreator kiczu?

Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 13 dni temu

liczba odwiedzin: 108

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 23 dni temu

liczba odwiedzin: 101

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 25 dni temu

liczba odwiedzin: 141

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 31 dni temu

liczba odwiedzin: 166

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 47 dni temu

liczba odwiedzin: 154

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 93 dni temu

liczba odwiedzin: 465

autor:kulak4(895 pkt)

utworzony: 814 dni temu

liczba odwiedzin: 1028

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 1859 dni temu

liczba odwiedzin: 2541

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 985

Autor: pjLudzie kina

M. Night Shyamalan – Człowiek o sześciu zmysłach czy kreator kiczu? - Ludzie kina

Nie tak dawno pisałem o pewnym twórcy, który po latach posuchy i banicji powrócił w chwale na hollywoodzkie łono. Mowa o Melu Gibsonie. Nieco inaczej ma się sprawa z pochodzącym z Indii reżyserem M. Nightem Shyamalanem. Ten nigdy nie naraził się swoimi wypowiedziami, ale z kolei w ostatnich latach kręcił filmy, które można określić, zaczerpniętym z kanału Sfilmowani, słowem: „paździerz”. Na szczęście wstąpiła w niego nowa kosmiczna energia i wyraźnie widać tendencję zwyżkową. Szkoda że „Glass” nie spełnił oczekiwań i reżyser znów ma problem z formą.

Ciechocinek – magiczno-uzdrowiskowe miasteczko! - Ciekawe miejsca

Odwiedziliśmy uwielbiany przez turystów Ciechocinek na Kujawach. Potwierdzamy to, co wielu ludzi mówi. To miejsce faktycznie jest przepiękne! Zapraszamy do galerii zdjęć.

Odwiedzin: 1050

Autor: pjTradycje

Dzień Babci i Dziadka, czyli szczególny czas bliskości, szacunku i miłości - Tradycje

Są takie dwa piękne dni w roku, o których nie tyle warto, co trzeba pamiętać. Mowa o 21 i 22 stycznia. Wtedy swoje święto obchodzą polskie babcie i dziadkowie, którzy są równie ważni, jak rodzice. Wychowują nas od najmłodszych lat oraz przekazują niezbędną wiedzę, rozpieszczają i czytają bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Oddajmy im więc należny hołd, za to, że zawsze są i byli w pobliżu.

Wiersz pt. "Deszcz" - Autorzy/pisarze

Inspiracją dla kolejnego wiersza młodego poety jest deszcz - życiodajna i oczyszczająca siła. Dla Daniela deszcz jest jak opowieść... Przeczytajcie!

W maju I BIEG CICHOCIEMNYCH W RACIBORZU - Wolny czas, przygoda

Ruszyły przygotowania do pierwszej edycji Biegu Cichociemnych im. Por. Eugeniusza Chylińskiego „Freza”, który odbędzie się 26 maja w Raciborzu. Wydarzenie będzie mieć charakter biegu przeszkodowego.

10-lecie Klubu Kobiet Kreatywnych! - Fotorelacje

W maleńkiej miejscowości Czarne na Kujawach w gminie Baruchowo mieszkańcy wiedzą, jak obchodzić hucznie jubileusze. Szczególnie panie z Klubu Kobiet Kreatywnych. Pochodzące z tej samej wsi lub bliskich okolic 3 marca wspólnymi siłami przygotowały uroczystość, na której świętowały 10-lecie istnienia swojego Klubu. Jak ten czas leci, chciałoby się rzec. Ale dziewczyny nie zwracają uwagi na upływające lata. Są nadal aktywne, radosne i pomysłowe.

Odwiedzin: 2152

Autor: pjDom i ogród

Rododendron-Garden w Międzylesiu – witajcie w krainie pięknych kwiatów - Dom i ogród

Różne są w życiu pasje. Najważniejsze, by je mieć. Wtedy to życie wygląda lepiej, ciekawiej, kolorowo. To ostatnie słowo idealnie określa to, czym zajmuje się pani Beata Duszkiewicz z Międzylesia. Cóż jest jej pasją? Od lat pielęgnuje i hoduje kwiaty, głównie rododendrony i azalie. Obecnie poza szkółką, posiada także gospodarstwo ogrodnicze o nazwie „Mandragora”. Nie tylko można tam kupić piękne rośliny, ale też dowiedzieć się, jak należy się nimi zajmować, aby długo cieszyć oko ich widokiem i czuć wspaniały zapach.

Tajemnice prehistorycznej Turcji - Historia

Historia cywilizacji na Ziemi wciąż pozostaje niejasna. Oficjalnie przyjmuje się, że najstarszą kulturą jest sumeryjska, która liczy 6 000 lat. W przeciągu ostatnich lat poczynione zostały jednak nowe odkrycia, które całkowicie rujnują przyjmowane przez dekady schematy naukowe. Kluczem, a przynajmniej bardzo ważnym ogniwem w dziejach rodzaju ludzkiego były tereny dzisiejszej Turcji.

Zapoznaj się z Matensio98. On cie zmotywuje do ćwiczeń i pracy nad sobą! - Ludzie Youtuba

Serwis YouTube jest miejscem, gdzie ludzie z całego świata mogą pokazywać swoje hobby za pomocą tzw. vlogów. Również u nas nie brakuje takich pozytywnie zakręconych osób, dla których nagrywanie filmików i zarażanie innych swoją pasją to przepis na szczęśliwe codzienne życie. W tym dziale pisaliśmy już o fanach starej motoryzacji. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia kanału Mateusza Kubskiego. Chłopak chce skutecznie zmotywować zarówno rówieśników, jak i starszych Polaków, aby wstali z miejsca, odeszli do komputerów i zadbali o swoją sylwetkę!

"Pingwiny z Madagaskaru" – Mam genialny plan panowie - Recenzje filmów

Wyglądają jak małe, kochane przytulanki, ale nie dajcie się zwieść. Tworzą czteroosobowy oddział do tzw. mission impossible. Unieszkodliwią każdego przeciwnika, włamią się do najpilniej strzeżonych miejsc na świecie; uratują kruche, bezbronne istoty i co najważniejsze, wyznają zasadę muszkieterów – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Kto jeszcze ich nie zna, niechaj ze wstydu się spali. To pingwiny: dowodzący Skipper, naukowiec Kowalski, osiłek z „głębokim” żołądkiem Rico i ugodowy Szeregowy, którzy w umysłach panów ze studia DreamWorks powstali.

Kolejny film o geniuszu? – Steve Jobs - Artykuły o filmach

Steve Jobs - geniusz, wizjoner, fanatyk, a może odmieniec. Nic dziwnego, że to kolejny film o nim. Tym razem film nakręcono po jego śmierci. Czy przedstawi go w dobrym, czy złym świetle? Zobaczcie trailer.

"Until Dawn" – W schronisku nikt nie usłyszy Twojego krzyku - Recenzje gier

Slasher to swoista pochodna horroru filmowego. W zasadzie to jego uproszczona forma, stawiająca na eskalację jego najprymitywniejszych części składowych, tj. krwi, wnętrzności, kurczącej się w postępie geometrycznym liczby bohaterów czy ekspozycji lokacji, będącej punktem odniesienia dla fabuły.

Odwiedzin: 175099

Autor: PaMDom i ogród

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

Dzięki Ci Wódeczko za ten "piękny" świat – Hymn Alkoholika - Gatunki i Style

15 kwietnia przypada Światowy Dzień Trzeźwości (o którym przeczytacie osobny artykuł). W związku z nim prezentujemy teledysk do piosenki pt. „Hymn Alkoholika”. To nastrojowa ballada rockowa – opowieść o 30 dniach z życia uzależnionego od mocnych trunków faceta, który wspomina swoją przeszłość. Utwór powstał w 2014 roku i pochodzi z dwunastego albumu nieco zapomnianego, mało znanego wśród młodych ludzi, liczącego już prawie 30 lat zespołu Hetman. Video clip w reżyserii Zbyszka Bieniaka obejrzało do tej pory ponad 700 tys internautów. Nic dziwnego. Jest sugestywny i działa na wyobraźnię, dość skutecznie przestrzegając przed piciem. Duża w tym zasługa także słów Jurka Filasa, wpadającego w ucho refrenu, skomponowanego przez założyciela zespołu – Jarosława Hertmanowskiego, no i wokalisty Roberta Tyca, który swoim zachrypniętym głosiskiem potrafi oddać uczucia towarzyszące alkoholikowi.

Odwiedzin: 14176

Autor: pjZdrowie i uroda

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda

Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

Czym jest DNA? - Genetyka i Biologia

DNA – kwas deoksyrybonukleinowy – jest nośnikiem informacji genetycznej i warunkuje poprzez konkretnie zapisane informacje nasz wygląd zewnętrzny, podatność na dane choroby, kolor włosów, skóry i wiele innych cech fizycznych ludzi.

"Chce się żyć" – Nie poddaj się, bierz życie jakim jest - Recenzje filmów

Nie przypadkowo przytoczyłem tekst refrenu znanej piosenki zespołu Myslovitz (nomen omen użytej z zwiastunie). Bowiem film „Chce się żyć” jak żadna inna polska produkcja goszcząca na ekranach kin, bardzo gra na emocjach i wpaja mocno w naszą głowę hasło: „nigdy się nie poddawaj”!

Podziemna Turcja - Historia

Starożytna Turcja jest jednym z najbardziej zadziwiających miejsc na świecie. Oprócz zabudowań obecnych na powierzchni istnieją również wyrafinowane, podziemne konstrukcje.

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 150

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2222 dni temu

liczba odwiedzin: 21217

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 11 dni temu

liczba odwiedzin: 209

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 11 dni temu

liczba odwiedzin: 96

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 59 dni temu

liczba odwiedzin: 191

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 103 dni temu

liczba odwiedzin: 267

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 135 dni temu

liczba odwiedzin: 372

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 414 dni temu

liczba odwiedzin: 1207

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.260

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję