O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Marcin Urzędowski – kosmiczny projekt "Between Worlds" i wspieranie niepełnosprawności! - Intrygujące

Od naszej rozmowy z projektantem nietypowej, szalonej i odważnej mody Prepostevolution – Marcinem Urzędowskim minął rok. Skontaktowaliśmy się z nim, aby sprawdzić, co u niego słychać. Jak się okazało, mimo kwarantanny, nie siedział bezczynnie. Wcielał w życie nowe, kreatywne pomysły. Jednym z nich jest projekt o nazwie „Between Worlds”, a drugi to „Amputation”, o którego początkach Marcin już co nieco wspomniał w trakcie poprzedniego wywiadu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (41665 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
4 672
Czas czytania:
5 822 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
admin (41665 pkt)
Dodano:
1393 dni temu

Data dodania:
2020-07-05 16:28:34

(Altao.pl) Witaj ponownie. Czerwiec roku 2019 – to właśnie wtedy opowiedziałeś portalowi Altao.pl o swojej niezwykłej pasji, czyli tworzeniu mody recyklingowej przypominającej stroje serii „Mad Max” oraz także o zamiłowaniu do muzyki. Co się u Ciebie zmieniło przez ten czas?

 

Marcin Urzędowski: Wszystko! Rok 2020 jest rokiem, w którym przypada mi 20-lecie pracy zawodowej. 20 lat uderzania w bębny. Gdybym nawet był asem z matematyki, nie umiałbym policzyć, ile razy moje dłonie uderzyły przez cały ten czas w kozią skórę afrykańskich bębnów djembe, brazylijski timbal, kubański zestaw kinto, tumby i congi, czy wywodzący się z pudeł po pomarańczach cajon. Miałem świętować. Miałem odbyć 40 koncertów w dwudziestu najlepszych klubach muzycznych w tym kraju. Piękna symbolika cyfr. Rok 2020, 40 lat życia, 20 lat grania. A tu nagle jestem niemym świadkiem globalnego ataku serca, jakiego doznała planeta, robiąc fikołka i stając na głowie. Dość powiedzieć, że dla mnie w jednej chwili znany mi świat się zatrzymał i nie dał w zamian żadnej alternatywy. Jako muzyk, który od 20 lat utrzymywał się jedynie z grania muzyki perkusyjnej, niezwykle boleśnie odczułem odwołanie w ciągu tygodnia kilkudziesięciu koncertów. To było jak kop w mordę ciężkim glanem. Może z nudów, może z braku innych opcji, zamknięty w mieszkaniu na kwarantannie postanowiłem spożytkować podarowany mi czas na zrobienie czegoś. Padło na maskę. Niezbyt wyszukaną. Bez bajerów. Szybką. Osadziłem na kasku z amerykańskiego futbolu plastikową maskę kościotrupa, wziąłem do ręki pędzel i… 

 

Nic nie wskazywało na to, że trzy miesiące później bębny dalej będą wisieć na kołku, a ja już nie sam, a z pomocą fotografki Madam Miko i pisarki Jagny Żukowskiej, będę tworzyć całe postaci, ożywiane za pomocą zdjęć i słownych historii w drugim już tomie opowiadań.

 

Życie przewrotne jest. I bardzo dobrze. Coś się zatrzymało. Coś się zaczęło dziać. Grunt, by we wszystkim, co cię spotyka, dostrzegać pozytywy i umieć to odpowiednio wykorzystać. W ciągu sześciu tygodni kwarantanny, jakie spędziłem samotnie, zamknięty w mieszkaniu, stworzyłem 27 masek z recyklingu i śmieci. Wszystkie one znajdą się w świecie, który właśnie kreuje się na naszych oczach jako BETWEEN WORLDS.

 

(Altao.pl) Artysta sztuki improwizacji czy człowiek renesansu? Które z tych określeń na swój temat lubisz najbardziej? Które najlepiej Cię opisuje?

 

MU: A tak mnie określają? Człowiek renesansu? Cholera, muszę się podszkolić w dziedzinie medycyny, astrofizyki, mechaniki i kilku innych, o których nie mam bladego pojęcia! (śmiech) A tak serio, to staram się siebie nie nazywać. Nie określać. W jakiś stopniu to, co robię w życiu, czemu się oddaję, determinuje nazewnictwo, określając mnie mianem muzyka, czy projektanta, ale sam o sobie staram się raczej myśleć jako o artyście poszukującym. W życiu kieruję się intuicją. To ona powoduje, że zmieniam kurs i łapię siłę tam, gdzie czuję, że wieją dla mnie pomyślne wiatry. Mam oczywiście swój kompas, swój kręgosłup, kilka wyrytych zasad, które są niezmienne, ale pamiętaj, że „panta rhei” i choćbyśmy starali się być niezłomni w swoich postanowieniach, są chwile, są sytuacje, zdarzenia, które zmieniają postrzeganie świata raz na zawsze. Jeszcze rok temu, na pytanie o to, co Urzędowski będzie robić do końca życia, odpowiedziałbym bez wahania: GRAĆ! Ale wystarczył mały, niewidzialny, fruwający wirus, by w ciągu kilku tygodni zweryfikować życie milionom ludzi. Więc wracając do pytania, kim jest Urzędowski, muszę użyć jednego słowa: sobą! Sobą zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, jak postrzegają, czy jak o mnie mówią inni ludzie. Charles Bukowski powiedział kiedyś, że tylko szaleńcy i samotnicy mogą sobie pozwolić na bycie sobą. Samotnicy nie mają nikogo, komu mogliby się podobać, a szaleńcom kompletnie „wisi”, czy się komuś podobają, czy nie. Mam trochę w sobie samotnika, trochę szaleńca. A idąc tropem ulubionych cytatów, przytoczyłbym jeszcze jeden: „Szaleństwo to źródło rozkoszy, znane jedynie szaleńcom”.

 

Marcin Urzędowski (po lewo i po prawo/źródło: facebook/fot. Dorota Ziętek, Madam Miko)

 

(Altao.pl) Porozmawiajmy najpierw szczegółowo o inicjatywie AMPUTATION 2020. Wiemy, że nabrała rozpędu, a jej efektem finalnym był Kalendarz przedstawiający sylwetki trzynastu dorosłych osób oraz dwójki dzieci. Kogo dokładnie zaprosiłeś do tego projektu i jaki był jego główny cel?

 

MU: Naprawdę rozmawialiśmy rok temu? To projekt, którego finał rozegrał się 6 grudnia 2019 roku, a ja mam wrażenie, jakbym został zapytany o prehistorię. Dziwne to uczucie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że w twoim życiu dzieje się tyle, że projekty sprzed kilku miesięcy stają się odległym wspomnieniem. By odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do kwietnia 2019 roku, do dnia, w którym zaprosiłem do Warszawy Madam Miko. Doskonale pamiętam ten moment. Miejsce, w którym rozmawialiśmy. Smak obiadu. Przy kolejnej filiżance czarnej kawy zapytałem wprost: czy zechce spełnić moją artystyczną fanaberię i stworzyć ze mną kalendarz na rok 2020. Nie wahała się ani chwili. Zaproponowałem Roberta Rumieja jako modela do pierwszej sesji, także dlatego, że pragnąłem zasiać jeszcze większy „ferment” wokół marki PREPOSTEVOLUTION. Robert Rumiej jest po amputacji lewego podudzia. Wyobraziłem sobie modela bez nogi w stylizacji post-apokaliptycznej i to mi zagrało. Jeszcze wtedy nie miałem pojęcia, że wywołane kadry z Robertem zapoczątkują coś, co zmieni moje postrzeganie życia raz na zawsze. Nasza współpraca z Madam Miko doprowadziła do jej pierwszego w życiu wernisażu i powstania społecznego projektu AMPUTATION 2020. To, co wydarzyło się później, było jak lawina, jak rwący górski potok, w nurt którego wpadając, dajesz się porwać i płyniesz z prądem. Dałem jedno ogłoszenie na portalu społecznościowym. Napisałem, że poszukuję do sesji zdjęciowych osób po amputacjach. Liczba chętnych przyprawiła mnie o zawrót głowy. Polecona grupa AKTYWNE ŻYCIE PO AMPUTACJI, którą tworzy Rafał Gręźlikowski, otworzyła nam drogę do dziesiątek przejmujących historii, wypadków, chorób, okoliczności, w których nasi przyszli kalendarzowi bohaterowie tracili swoje kończyny. Wybraliśmy pierwszych kilkanaście osób, które zgłosiły się pod ogłoszeniem. Ani oni, ani my, nie mieliśmy bladego pojęcia, że wymyślony kalendarz na rok 2020, odmieni nasze życie i stanie się symbolem, pewnego rodzaju drogowskazem, a z całą pewnością niezwykle cennym i bogatym źródłem MOTYWACJI. Zakumplowaliśmy się z wszystkimi bohaterami. Poznaliśmy ich partnerów życiowych, ich rodziny, wysłuchaliśmy ich historii, nauczyliśmy się postrzegać niepełnosprawność inaczej. Przestaliśmy używać słowa niepełnosprawny. Dla nas osoby po amputacjach, stały się bohaterami z niepełnosprawnością. Kalendarz miał obalać stereotypowe pojmowanie niepełnosprawności jako niezdolność do korzystania z życia w pełni. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na konstruujące rzeczywistość słowo „niepełnosprawny” i sprzeciwić się zamykaniu osób po amputacjach w niepełnosprawności. Kalendarz przedstawia zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy mimo braku kończyny, udowadniają, że ograniczenia są tylko w naszej głowie. To ludzie pełni radości życia i pełni pasji, którzy inspirują innych do działania. Moi ulubieni superbohaterowie!

 

Bohaterowie Amputation 2020 (po lewej: Rafał Gręźlikowski, po prawe: Sonia Mołotkiewicz)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Galeria zdjęć - Marcin Urzędowski – kosmiczny projekt "Between Worlds" i wspieranie niepełnosprawności!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Lux
1377 dni temu

Fajne grafiki i piękna pasja. Pozdrawiam
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Kreator
1392 dni temu

No i jak tu nie podziwiać tego faceta! Mega gość z super pasją i talentem.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora admin

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 173

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

Polecamy podobne artykuły

 -

Wywiad z Marcinem Urzędowskim – oryginalnym projektantem mody, założycielem marki Prepostevolution - Intrygujące

Jako portal dla ludzi z pasją nie mogliśmy nie zauważyć człowieka, który w swojej dziedzinie jest specjalistą przez duże S. Moda XXI wieku nie ma dla niego tajemnic, a słowo wolność jest kluczem do sukcesu. Bo mieszkający w Warszawie Marcin Urzędowski to intrygujący twórca trashion, który jak nikt, potrafi sprawić, że stare, zbędne rzeczy (śmieci i ubrania) otrzymują nowe, wieczne życie.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 4672

Autor: adminIntrygujące

Komentarze: 2

Marcin Urzędowski – kosmiczny projekt "Between Worlds" i wspieranie niepełnosprawności! - Intrygujące

Od naszej rozmowy z projektantem nietypowej, szalonej i odważnej mody Prepostevolution – Marcinem Urzędowskim minął rok. Skontaktowaliśmy się z nim, aby sprawdzić, co u niego słychać. Jak się okazało, mimo kwarantanny, nie siedział bezczynnie. Wcielał w życie nowe, kreatywne pomysły. Jednym z nich jest projekt o nazwie „Between Worlds”, a drugi to „Amputation”, o którego początkach Marcin już co nieco wspomniał w trakcie poprzedniego wywiadu.

Wspominamy i żegnamy Dolores O’Riordan – zmarłą nagle wokalistkę zespołu The Cranberries - Zespoły i Artyści

15 stycznia 2018 roku świat obiegła smutna informacja o nagłej śmierci 46-letniej Irlandki – Dolores O’Riordan, bardzo utalentowanej artystki o specyficznym głosie, frontmanki rockowej grupy The Cranberries. Jej ciało znaleziono w hotelu Hilton w Londynie. Właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii piosenkarka miała wziąć udział w sesji nagraniowej.

"Diuna" – Na pustynnej planecie, gdzie strach zabija duszę - Recenzje książek

Grudzień roku 2020 – mój plan nie wypali. A cóż takiego chciałem wtedy zrealizować? To oczywiste. Polecieć na planetę Arrakis, czyli po kolei: przeczytać (pierwszy raz w życiu!) powieść Franka Herberta, odświeżyć sobie adaptację Davida Lyncha oraz odwiedzić kino, aby rozkoszować się wizją Denisa Villeneuve'a. Kiedy przekazano informację, że premiera „Diuny” zostaje przesunięta na październik 2021, przyśpieszyłem dwie pierwsze misje. Niniejszy tekst nie jest jednak recenzją filmu z lat 80., tylko kultowej książki science fiction, uznanej za arcydzieło gatunku. Zanurzmy więc wspólnie stopy w piaskach pustyni…

 -

Odwiedzin: 387272

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 130

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

 -

Odwiedzin: 354

Autor: pjHistoria

Komentarze: 1

Miecz wikinga odnaleziony w Wiśle. "Czekał" ponad 1000 lat w mule! - Historia

O położonym na pięknych Kujawach Włocławku nie mówi się za często. Jak już pojawiają się informacje na paskach telewizyjnych i w szerokim internecie, to takie na temat mało chwalebnych zdarzeń. Tymczasem ta niedawna wiadomość to prawdziwa sensacja na skalę całej Polski, mająca znaczenie historyczno-archeologiczne. Odkryto bowiem, przypadkowo (!), skarb z IX albo X wieku. Leżał on sobie na dnie Wisły, niedaleko włocławskiej przystani. To unikat. To miecz wikinga!

Nowości

 -

Odwiedzin: 79

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 157

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 86

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 209

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13593

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 1

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

 -

Odwiedzin: 43740

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 11

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące

Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

 -

Odwiedzin: 6517

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 1

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

 -

Odwiedzin: 22411

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
4.074

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję