5 063
6 238 min.
Intrygujące
admin (47009 pkt)
1581 dni temu
2020-07-05 16:28:34
(Altao.pl) Witaj ponownie. Czerwiec roku 2019 – to właśnie wtedy opowiedziałeś portalowi Altao.pl o swojej niezwykłej pasji, czyli tworzeniu mody recyklingowej przypominającej stroje serii „Mad Max” oraz także o zamiłowaniu do muzyki. Co się u Ciebie zmieniło przez ten czas?
Marcin Urzędowski: Wszystko! Rok 2020 jest rokiem, w którym przypada mi 20-lecie pracy zawodowej. 20 lat uderzania w bębny. Gdybym nawet był asem z matematyki, nie umiałbym policzyć, ile razy moje dłonie uderzyły przez cały ten czas w kozią skórę afrykańskich bębnów djembe, brazylijski timbal, kubański zestaw kinto, tumby i congi, czy wywodzący się z pudeł po pomarańczach cajon. Miałem świętować. Miałem odbyć 40 koncertów w dwudziestu najlepszych klubach muzycznych w tym kraju. Piękna symbolika cyfr. Rok 2020, 40 lat życia, 20 lat grania. A tu nagle jestem niemym świadkiem globalnego ataku serca, jakiego doznała planeta, robiąc fikołka i stając na głowie. Dość powiedzieć, że dla mnie w jednej chwili znany mi świat się zatrzymał i nie dał w zamian żadnej alternatywy. Jako muzyk, który od 20 lat utrzymywał się jedynie z grania muzyki perkusyjnej, niezwykle boleśnie odczułem odwołanie w ciągu tygodnia kilkudziesięciu koncertów. To było jak kop w mordę ciężkim glanem. Może z nudów, może z braku innych opcji, zamknięty w mieszkaniu na kwarantannie postanowiłem spożytkować podarowany mi czas na zrobienie czegoś. Padło na maskę. Niezbyt wyszukaną. Bez bajerów. Szybką. Osadziłem na kasku z amerykańskiego futbolu plastikową maskę kościotrupa, wziąłem do ręki pędzel i…
Nic nie wskazywało na to, że trzy miesiące później bębny dalej będą wisieć na kołku, a ja już nie sam, a z pomocą fotografki Madam Miko i pisarki Jagny Żukowskiej, będę tworzyć całe postaci, ożywiane za pomocą zdjęć i słownych historii w drugim już tomie opowiadań.
Życie przewrotne jest. I bardzo dobrze. Coś się zatrzymało. Coś się zaczęło dziać. Grunt, by we wszystkim, co cię spotyka, dostrzegać pozytywy i umieć to odpowiednio wykorzystać. W ciągu sześciu tygodni kwarantanny, jakie spędziłem samotnie, zamknięty w mieszkaniu, stworzyłem 27 masek z recyklingu i śmieci. Wszystkie one znajdą się w świecie, który właśnie kreuje się na naszych oczach jako BETWEEN WORLDS.
(Altao.pl) Artysta sztuki improwizacji czy człowiek renesansu? Które z tych określeń na swój temat lubisz najbardziej? Które najlepiej Cię opisuje?
MU: A tak mnie określają? Człowiek renesansu? Cholera, muszę się podszkolić w dziedzinie medycyny, astrofizyki, mechaniki i kilku innych, o których nie mam bladego pojęcia! (śmiech) A tak serio, to staram się siebie nie nazywać. Nie określać. W jakiś stopniu to, co robię w życiu, czemu się oddaję, determinuje nazewnictwo, określając mnie mianem muzyka, czy projektanta, ale sam o sobie staram się raczej myśleć jako o artyście poszukującym. W życiu kieruję się intuicją. To ona powoduje, że zmieniam kurs i łapię siłę tam, gdzie czuję, że wieją dla mnie pomyślne wiatry. Mam oczywiście swój kompas, swój kręgosłup, kilka wyrytych zasad, które są niezmienne, ale pamiętaj, że „panta rhei” i choćbyśmy starali się być niezłomni w swoich postanowieniach, są chwile, są sytuacje, zdarzenia, które zmieniają postrzeganie świata raz na zawsze. Jeszcze rok temu, na pytanie o to, co Urzędowski będzie robić do końca życia, odpowiedziałbym bez wahania: GRAĆ! Ale wystarczył mały, niewidzialny, fruwający wirus, by w ciągu kilku tygodni zweryfikować życie milionom ludzi. Więc wracając do pytania, kim jest Urzędowski, muszę użyć jednego słowa: sobą! Sobą zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, jak postrzegają, czy jak o mnie mówią inni ludzie. Charles Bukowski powiedział kiedyś, że tylko szaleńcy i samotnicy mogą sobie pozwolić na bycie sobą. Samotnicy nie mają nikogo, komu mogliby się podobać, a szaleńcom kompletnie „wisi”, czy się komuś podobają, czy nie. Mam trochę w sobie samotnika, trochę szaleńca. A idąc tropem ulubionych cytatów, przytoczyłbym jeszcze jeden: „Szaleństwo to źródło rozkoszy, znane jedynie szaleńcom”.
Marcin Urzędowski (po lewo i po prawo/źródło: facebook/fot. Dorota Ziętek, Madam Miko)
(Altao.pl) Porozmawiajmy najpierw szczegółowo o inicjatywie AMPUTATION 2020. Wiemy, że nabrała rozpędu, a jej efektem finalnym był Kalendarz przedstawiający sylwetki trzynastu dorosłych osób oraz dwójki dzieci. Kogo dokładnie zaprosiłeś do tego projektu i jaki był jego główny cel?
MU: Naprawdę rozmawialiśmy rok temu? To projekt, którego finał rozegrał się 6 grudnia 2019 roku, a ja mam wrażenie, jakbym został zapytany o prehistorię. Dziwne to uczucie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że w twoim życiu dzieje się tyle, że projekty sprzed kilku miesięcy stają się odległym wspomnieniem. By odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do kwietnia 2019 roku, do dnia, w którym zaprosiłem do Warszawy Madam Miko. Doskonale pamiętam ten moment. Miejsce, w którym rozmawialiśmy. Smak obiadu. Przy kolejnej filiżance czarnej kawy zapytałem wprost: czy zechce spełnić moją artystyczną fanaberię i stworzyć ze mną kalendarz na rok 2020. Nie wahała się ani chwili. Zaproponowałem Roberta Rumieja jako modela do pierwszej sesji, także dlatego, że pragnąłem zasiać jeszcze większy „ferment” wokół marki PREPOSTEVOLUTION. Robert Rumiej jest po amputacji lewego podudzia. Wyobraziłem sobie modela bez nogi w stylizacji post-apokaliptycznej i to mi zagrało. Jeszcze wtedy nie miałem pojęcia, że wywołane kadry z Robertem zapoczątkują coś, co zmieni moje postrzeganie życia raz na zawsze. Nasza współpraca z Madam Miko doprowadziła do jej pierwszego w życiu wernisażu i powstania społecznego projektu AMPUTATION 2020. To, co wydarzyło się później, było jak lawina, jak rwący górski potok, w nurt którego wpadając, dajesz się porwać i płyniesz z prądem. Dałem jedno ogłoszenie na portalu społecznościowym. Napisałem, że poszukuję do sesji zdjęciowych osób po amputacjach. Liczba chętnych przyprawiła mnie o zawrót głowy. Polecona grupa AKTYWNE ŻYCIE PO AMPUTACJI, którą tworzy Rafał Gręźlikowski, otworzyła nam drogę do dziesiątek przejmujących historii, wypadków, chorób, okoliczności, w których nasi przyszli kalendarzowi bohaterowie tracili swoje kończyny. Wybraliśmy pierwszych kilkanaście osób, które zgłosiły się pod ogłoszeniem. Ani oni, ani my, nie mieliśmy bladego pojęcia, że wymyślony kalendarz na rok 2020, odmieni nasze życie i stanie się symbolem, pewnego rodzaju drogowskazem, a z całą pewnością niezwykle cennym i bogatym źródłem MOTYWACJI. Zakumplowaliśmy się z wszystkimi bohaterami. Poznaliśmy ich partnerów życiowych, ich rodziny, wysłuchaliśmy ich historii, nauczyliśmy się postrzegać niepełnosprawność inaczej. Przestaliśmy używać słowa niepełnosprawny. Dla nas osoby po amputacjach, stały się bohaterami z niepełnosprawnością. Kalendarz miał obalać stereotypowe pojmowanie niepełnosprawności jako niezdolność do korzystania z życia w pełni. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na konstruujące rzeczywistość słowo „niepełnosprawny” i sprzeciwić się zamykaniu osób po amputacjach w niepełnosprawności. Kalendarz przedstawia zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy mimo braku kończyny, udowadniają, że ograniczenia są tylko w naszej głowie. To ludzie pełni radości życia i pełni pasji, którzy inspirują innych do działania. Moi ulubieni superbohaterowie!
Bohaterowie Amputation 2020 (po lewej: Rafał Gręźlikowski, po prawe: Sonia Mołotkiewicz)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Marcin Urzędowski – kosmiczny projekt "Between Worlds" i wspieranie niepełnosprawności!
Więcej artykułów od autora admin
Muzyczny "HORROR MOVIE"... - Muzyczne Style
emocean drive, projekt wykonujący gitarową muzykę rozrywkową, zaprasza na seans z dreszczykiem! Ich najnowszy utwór "Horror Movie" to połączenie mrocznej piosenki i filmu grozy.
British Film Festival ogłasza pełny program! - Kultura
British Film Festival, którego pierwsza edycja odbędzie się już między 13 a 17 listopada w Poznaniu, ogłasza pełny program. W planach prawie 60 tytułów w 9 sekcjach filmowych, pokazy w zaskakujących miejscach, zagraniczni goście i wyjątkowe współprace. Bilety i karnety już w sprzedaży!
"Ferdenheimer" – to byłby niekiepski film o ojcu bomby atomowej! - Zabawne
Amerykański fizyk Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Wydawało się, że Polak Ferdynand Kiepski pierdzi tylko w fotel. Ale nie. On też na zlecenie rządu stworzył prawdziwą bombę. Nie wierzycie? Wszystko zostało udokumentowane. Nawet przetestowane! Wyniki? Alert: Siła eksplozji odrzuciła naukowca Paździocha aż pod warzywniak. Przed Wami zabawna "wariacja" na poważny temat, parodia filmu Nolana od Kaka Projects. Oto zwiastun filmu "Ferdenheimer". Bo są rzeczy, które się fizjologom nie śniły... Tak, ów trailer "wybuchł" rok temu, ale warto go "odkazić".
Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style
Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?
Sonda Clipper poleciała na Europę! Sprawdzi co "w wodzie piszczy" - Kosmos
W naszym dziale dotyczącym nauki, w tym między innymi odkrywania tajemnic kosmosu, nie piszemy o wszystkim. Są jednak takie wydarzenia, o których nie tylko należy, ale wręcz trzeba, choć w pigułce, opowiedzieć. Bez wątpienia jest nim start sondy o nazwie Clipper. Agencja kosmiczna NASA wysłała ją 14 października w stronę jednego z księżyców Jowisza – Europy. Dlaczego akurat tam? Bo gdzie indziej, jak nie na skutym lodem, trochę mniejszym od naszego naturalnego satelity, białym obiekcie poprzecinanym nieregularnymi brązowymi liniami, mogą panować lepsze warunki, aby narodziły się zalążki życia.
Polecamy podobne artykuły
Wywiad z Marcinem Urzędowskim – oryginalnym projektantem mody, założycielem marki Prepostevolution - Intrygujące
Jako portal dla ludzi z pasją nie mogliśmy nie zauważyć człowieka, który w swojej dziedzinie jest specjalistą przez duże S. Moda XXI wieku nie ma dla niego tajemnic, a słowo wolność jest kluczem do sukcesu. Bo mieszkający w Warszawie Marcin Urzędowski to intrygujący twórca trashion, który jak nikt, potrafi sprawić, że stare, zbędne rzeczy (śmieci i ubrania) otrzymują nowe, wieczne życie.
Teraz czytane artykuły
Marcin Urzędowski – kosmiczny projekt "Between Worlds" i wspieranie niepełnosprawności! - Intrygujące
Od naszej rozmowy z projektantem nietypowej, szalonej i odważnej mody Prepostevolution – Marcinem Urzędowskim minął rok. Skontaktowaliśmy się z nim, aby sprawdzić, co u niego słychać. Jak się okazało, mimo kwarantanny, nie siedział bezczynnie. Wcielał w życie nowe, kreatywne pomysły. Jednym z nich jest projekt o nazwie „Between Worlds”, a drugi to „Amputation”, o którego początkach Marcin już co nieco wspomniał w trakcie poprzedniego wywiadu.
"Później" – King już was nie przestraszy - Recenzje książek
Lubię styl Stephena Kinga i zdecydowanie łatwiej byłoby mi przeczytać trzy jego słabsze pozycje niż jedną jakiegoś innego autora. Mimo to „Później” sprawiło mi ogromny zawód. Chcecie wiedzieć, dlaczego? Zapraszam do lektury mojej recenzji.
Era kaset VHS jeszcze nie umarła! - Sprzęt
Dziś dla wielu bardzo młodych ludzi VHS brzmi jak jakiś dziwny, tajemniczy skrót. Ale dla ludzi 30-letnich i starszych oznacza coś magicznego i edukacyjnego, coś, z czym związane jest ich dzieciństwo, do czego czują ogromny sentyment. Czy na pewno Kaseta VHS, bo o niej właśnie mowa, jest niczym bezwartościowy relikt zamierzchłej przeszłości?
"Grawitacja" – Kosmiczny survival - Recenzje filmów
„Grawitacja” to film niezwykły. Przez około 90 minut wraz z dwójką astronautów walczymy o przetrwanie w środowisku o jakże ambiwalentnym charakterze. Z jednej strony przepięknym, z drugiej diabelnie niebezpiecznym.
Rodzina gwarantem bezpieczeństwa – spotkanie ludzi nowej kultury - Organizacje
Koncerty, spotkania i konsultacje – 9 grudnia w Opolu, a dzień później w Raciborzu odbędzie się zimowa edycja Festiwalu Strefa Chwały pod hasłem „Rodzina gwarantem bezpieczeństwa”. Organizatorami festiwalu są raciborskie Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne Pracownia Przyszłości oraz Stowarzyszenie Muza Dei. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.
Nowości
Muzyczny "HORROR MOVIE"... - Muzyczne Style
emocean drive, projekt wykonujący gitarową muzykę rozrywkową, zaprasza na seans z dreszczykiem! Ich najnowszy utwór "Horror Movie" to połączenie mrocznej piosenki i filmu grozy.
British Film Festival ogłasza pełny program! - Kultura
British Film Festival, którego pierwsza edycja odbędzie się już między 13 a 17 listopada w Poznaniu, ogłasza pełny program. W planach prawie 60 tytułów w 9 sekcjach filmowych, pokazy w zaskakujących miejscach, zagraniczni goście i wyjątkowe współprace. Bilety i karnety już w sprzedaży!
"Infrænum" – Na wieki wieków strzeżmy go! - Recenzje książek
Często jest tak, że nie znamy początkującego pisarza, ale zaintrygowała nas okładka jego książki oraz sam opis fabuły. Na tyle, że jak najszybciej pragniemy zdobyć ów „pergamin”. Wyruszamy więc na poszukiwania. A gdy już uda się nam odnaleźć tę „tajemniczą księgę”, zaczynamy ją otwierać powoli, z dreszczykiem emocji. Ja tak miałem z „Infrænum”. Obcowanie z tą powieścią było niczym przedzieranie się przez gęsty, mroczny las, z nadzieją, że na końcu wkroczy się na drogę, przy której stoi oświetlony lampą naftową dom, a w nim odpowiedzi na wszelkie pytania większe niż życie.
"Ferdenheimer" – to byłby niekiepski film o ojcu bomby atomowej! - Zabawne
Amerykański fizyk Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Wydawało się, że Polak Ferdynand Kiepski pierdzi tylko w fotel. Ale nie. On też na zlecenie rządu stworzył prawdziwą bombę. Nie wierzycie? Wszystko zostało udokumentowane. Nawet przetestowane! Wyniki? Alert: Siła eksplozji odrzuciła naukowca Paździocha aż pod warzywniak. Przed Wami zabawna "wariacja" na poważny temat, parodia filmu Nolana od Kaka Projects. Oto zwiastun filmu "Ferdenheimer". Bo są rzeczy, które się fizjologom nie śniły... Tak, ów trailer "wybuchł" rok temu, ale warto go "odkazić".
Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura
Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.
Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style
Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?
Artykuły z tej samej kategorii
Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące
Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.
Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące
Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.
Czaszki z Paracas - Intrygujące
Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.
Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące
Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?
Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
3.907