1 517
1 651 min.
Erotyka, towarzyskie
pj (15103 pkt)
1423 dni temu
2020-11-19 16:52:35
Rok 2020. Okazuje się, że nastolatkowie swoją wiedzą czerpią głównie w internecie. Nie są to dobre źródła, jak przekonuje modelka Anja Rubik. Ale co mają zrobić, gdy w placówkach wychowanie do życia w rodzinie prowadzone jest często przez osoby, które uważają, że np. metoda in vitro to samo zło. Oczywiście, pozostaje jeszcze znakomity serial on Netflixa pt. „Sex Education”, ale i on nie pomoże, aby zredukować liczbę niechcianych ciąż.
Początek XX wieku i lata 30
A teraz cofnijmy się w czasie. Zgodnie z tym, co mówią źródła sprzed wielu lat (nawet stu), kiedyś… Zresztą przeczytajcie sami.
W roku 1904 nauczyciel biologii – Wacław Jeziersski, który prowadził pierwsze wówczas zajęcia z wiedzy o seksie, czuł się bezpieczny. Nie groziło mu żadne więzienie za „deprawowanie” młodzieży. Politycy raczej nie krzywili się z odrazy i nie wytykali palcami. Bardziej robili to rodzice. Jezierski i jego następcy i tak nie przejmowali się ewentualną krytyką. Nie uczyli tylko o budowie nerek za pomocą bezpłciowych manekinów. Chcieli, aby uczniowie zapomnieli o bocianie przynoszącym dzieci czy kwiatach i pszczółkach. Wreszcie zaczęli opisywać inne narządy (choć przede wszystkim te wewnętrzne) oraz sam proces rozwoju zarodka człowieka. Robili to z powagą – szczerze i naturalnie.
Ale to nie znaczy, że wtedy było znacznie łatwiej ze zdobywaniem wiedzy na temat samego seksu. Młodzi ludzie najwięcej dowiadywali się od starszych kolegów, a swój pierwszy raz mieli zazwyczaj już w wieku 14 lat. Szerzyły się niestety choroby weneryczne. Rodzice nie rozmawiali z dorastającymi dziećmi o drażliwych kwestiach (co dziś też się często zdarza). Dlatego wydano książki, ale przeznaczone dla matek. Jedna z takich publikacji była zatytułowana w ten sposób: „Co każda matka swojej dorastającej córce powiedzieć powinna”. A co z ojcami i ich synami? Hmm…
Co ciekawe, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (takie faktycznie istniało!) zaczęło wprowadzać do szkół uświadamianie. Na czym to polegało? Otóż zapraszano lekarzy, których zadaniem było omawiać z uczniami głównie sprawy higieny osobistej.
Bardziej postępowy okres w dziedzinie edukacji seksualnej to dwudziestolecie międzywojenne. Dlaczego? Bo wtedy otwarte zostały Poradnie Świadomego Macierzyństwa oraz polski oddział Ligi Reform Obyczajów, gdzie np. wiele mówiono o rozwodach, kontroli urodzeń itp.
Jednocześnie rosła także (niestety) dostępność do gorszącej pornografii. Oczywiście w postaci zdjęć czy rysunków oraz gazetek typu „Amorek”. Mógł je zakupić każdy człowiek, nawet ten bardzo młody. Handel kwitł, a trudnili się nim nie tylko kioskarze, ale również taksówkarze. Wyobraźnia nastolatków była pobudzona. Hormony buzowały, a środowisko katolickie protestowało.
Nic dziwnego, że w tych czasach zdecydowana większość żaków utratę dziewictwa miała już dawno za sobą. Jednak nie w ramionach ukochanej dziewczyny, tylko w objęciach doświadczonej prostytutki (każdy miał na to pieniądze). Celebrować wejście w pełnoletność w jednym z wielu domów publicznych? Wtedy była to niemal tradycja. Dziś nie mieści się w głowie. Zresztą kto by chciał przeżyć swój pierwszy akt seksualny z kobietą lekkich obyczajów, stojącą przy drodze i polującą na tirowców.
Młode panny borykały się z nieplanowanymi ciążami. To prawda, że można było zakupić lateksowe prezerwatywy. Ale co z tego, skoro po pierwsze nie zaliczały się one do produktów bardzo powszechnych, a po drugie mało młodych ludzi potrafiło przełamać wstyd, aby je nabyć.
Tymczasem w szkolnych podręcznikach nadal unikano grafik przedstawiających narządy płciowe. Aż wreszcie jakiejś mądrej głowie zapaliła się żarówka. Do placówek oświatowych trafiały tablice anatomiczne informujące o ludzkim układzie rozrodczym.
Dawniej było inne podejście
Co może zaskakiwać, zakres edukacji seksualnej chciał poszerzyć Kościół. Księża (a przynajmniej część z nich) wiedzieli, że należy iść z postępem zmieniającego się świata. Formułowali nawet pewne zalecenia o tym, w jaki sposób i kiedy dyskutować z małoletnimi o seksualności człowieka. Oczywiście nadal potępiali wszelkie intymne kontakty, jeżeli odbywał się one poza małżeństwem. Jednak z drugiej strony nie grzmieli z ambony, że współżycie między żoną i mężem ma służyć tylko spłodzeniu sporej liczby dzieci. Ma bowiem dawać także przyjemność.
Z kolei według przedstawicieli komunistycznych, samo małżeństwo było przeżytkiem. Mało tego, prowadziło do... zniewolenia robotników. Dość awangardowe podejście mieli też liberałowie. Szczególnie pisarz Tadeusz Boy-Żeleński, który walczył o prawo do aborcji i powszechną antykoncepcję.
Swoje poglądy na te kwestie wygłaszali jeszcze polscy eugenicy. Kolportowali broszury. Odważnie zachęcali do uczestnictwa w odpowiednich warsztatach. Chodziło im o to, aby młodzież była świadoma własnego ciała i dbała o zdrowy tryb codziennego życia. I najlepiej, jakby już w wieku 12 lat wiedziała wszystko, co najważniejsze na temat życia płciowego. Eugenicy, co nie powinno dziwić, optowali również za wprowadzeniem prawa do aborcji.
Jak się więc okazuje, przed II wojną światową faktycznie starano się nie traktować spraw związanych z seksualnością na kolanie. Chciano jakoś uświadamiać młodzież. W okresie PRL-u jeszcze bardziej przejmowała się tym lekarka Michalina Wisłocka. Nie siedziała w miejscu. Jeździła po kraju i opowiadała o planowaniu rodziny.
Wydawać się mogło, że w XXI wieku, w roku 2020, te kwestie nie stanowią już żadnego tabu, a edukacja seksualna prowadzona jest nowatorsko. Tymczasem mam wrażenie, że w dzisiejszej Polsce cofamy się do czasów średniowiecza...
*Artykuł inspirowany
źródła: tytus.edu.pl, tvn24.pl
źródła ilustracji: theglobeandmail.com, parentcircle.com, insider.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Edukacja i wiedza o seksie w początkach XX wieku
Więcej artykułów od autora pj
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach
Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Polecamy podobne artykuły
21 grudnia – "Światowy Dzień Orgazmu" - Erotyka, towarzyskie
Każdy, kto zajrzał przynajmniej raz do kalendarza świąt nietypowych, ten złapał się za głowę. Wymyślono bowiem tyle okazji do celebrowania, że trudno je zapamiętać. Szczególnie w grudniu, kiedy najważniejsze są Święta Bożego Narodzenia. Tymczasem właśnie w tym zimowym, rodzinnym miesiącu, ustalono Światowy Dzień Orgazmu (!). Dla ludzi pobożnych i wyznających zasadę, że tylko pod kołderką przy zgaszonym świetle, może to szokować. Inni z kolei zapewne cieszą się, że taki dzień powstał. Co o nim wiemy i dlaczego warto go świętować?
Gender – wróg rodziny, postrach księży? - Erotyka, towarzyskie
Gender spędza od niedawna sen z powiek polskim katolikom i wszystkim postępującym z ogólno przyjętymi normami. Już sama nazwa wywołuje dreszcze (podejrzanie przypominająca Grendela z duńskiego poematu). Co kryje się pod tą „maszkarą” i czy rzeczywiście stanowi ona zagrożenie dla podstawowych wartości: rodzinnych, wychowawczych oraz pojmowania naszej seksualności?
Czy on mnie zdradza? - Erotyka, towarzyskie
Czasami w naszych głowach rodzi się pytanie – czy nasz partner jest wobec nas wierny? Jak często zdradzamy? Jakie są objawy zdrady, a może jesteśmy po prostu zazdrośni, a zdrada jest naszą pożywką zazdrości?
Teraz czytane artykuły
Edukacja i wiedza o seksie w początkach XX wieku - Erotyka, towarzyskie
Pamiętacie jedną ze scen z komediowego filmu „Sens Życia” grupy Monty Pythona? Nauczyciel bardzo dosłownie wziął się za tłumaczenie młodym uczniom, na czym polega akt seksualny. Zaprosił do klasy swoją żonę i wskoczył z nią do łóżka na oczach wszystkich. Oczywiście w prawdziwej szkole, szczególnie dzisiejszej, nie doszłoby do takiej sytuacji. A już na pewno w polskim liceum. W artykule nie opisze jednak obecnej kondycji edukacji seksualnej w naszym kraju, tylko jak wyglądała ona przed wojną.
Duet Vamero i gorąca Edine rozkręcają letnie imprezy hitem "In My Bed"! - Muzyczne Style
Lato w pełni, słońce praży. To znak, że na imprezowym parkiecie pojawił się kolejny mocny hit! A stworzył go polsko-niemiecki duet Vamero, który wraca do gry razem z niesamowicie zmysłową wokalistką Edine. Ich utwór „In My Bed” z pewnością usłyszycie na wakacyjnych playlistach.
Potężna moc stresu zamknięta w szkatule ludzkiego umysłu - Zdrowie i uroda
Kto nie przeżywał kiedyś stresu? W szkole ważny sprawdzian z całego semestru, egzamin dojrzałości w ostatniej klasie licealnej, bądź technikum, aż wreszcie stres związany z rozmową kwalifikacyjną, która musi się odbyć, abyśmy mogli być przyjęci na jakieś ciekawe stanowisko. Czas płynie tak szybko, samo życie i związane z nim problemy wywołują to bardzo przykre dla każdego uczucie. Jednak czy stres przeżywany przez daną osobę w jakimś momencie życia musi być zawsze negatywny?
"Marsz Wilków" – scena i piosenka, które nie pozwalały zasnąć! - Muzyczne Style
18 stycznia 2022 roku mija 20 lat od premiery „Harry’go Pottera i Kamienia Filozoficznego” w polskich kinach. Na HBO Max pojawił się już dokument o tym filmie, zabierający wszystkich w podróż w przeszłość. Nostalgiczną, ale też dość przerażającą. Pamiętacie, jak dzieciaki bały się walki z trollem w łazience? Dziś owa scena budzi raczej uśmiech na twarzy niż uczucie strachu. Za to w latach 80. w Polsce powstały dzieła fantasy dla młodzieży, w których były momenty i postacie dużo bardziej creepy. Ktoś powie, że to diabeł Piszczałka powodował koszmary nocne. Ale równie hardcorowy, szczególnie dla małych dzieciaków, okazał się Marsz Wilków. Może sama, mroczna sekwencja z polsko-radzieckiej adaptacji „Akademii pana Kleksa” z 1983 roku nie przyspieszałaby bicie serca, gdyby nie towarzyszący jej utwór, który przypomniał na swoim kanale, znany już Wam, Topper Harley. Kiedy malcy słyszeli słowa: „Hejże wilki, hejże hola. Litości niechaj nie zna brat. Tu silne szczęki, silna wola. I zdobędziemy cały świat”, obgryzali paznokcie i przytulali się do rodziców. Nic dziwnego. Wszak piosenkę wykonywał heavy metalowy zespołu TSA, a ostry jak żyleta głos wokalisty pozostał w małych głowach na długie lata… Świetny przykład na to, co zrobić, aby kiczowatą baśń zmienić na chwilę w prawdziwy dziecięcy horror!
Ałła Pugaczowa – primadonna rosyjskiej muzyki - Zespoły i Artyści
Ilość sprzedanych płyt w Rosji jak i na świecie daje Pugaczowej czwartą pozycję w rankingu ogólnoświatowym, wyprzedzają ją The Beatles, Elvis Presley i Abba. Szacuje się ze przez cały okres pracy twórczej Primadonna rosyjskiej estrady sprzedała ponad 300 milionów płyt.
Nowości
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Artykuły z tej samej kategorii
Co facetom w głowie siedzi - piersi (+18) - Erotyka, towarzyskie
Kobiety, pobudzają zmysły, zmieniają świat mężczyzn, powodują że zapominamy o wszystkim. Dziś o tym co mężczyzn rozprasza – kobiece piersi i co wpływa na wybór partnera.
Homoseksualizm u… wikingów - Erotyka, towarzyskie
Homoseksualizm to we współczesnym świecie temat budzący ogromne kontrowersje, ale jak na ironię problemu z nim nie mieli starożytni ani ludy niechrześcijańskie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak osoby homoseksualne postrzegali maskulinistyczni wikingowie – kultura dzielnych wojaków z mroźnej Północy, którzy na kilkaset lat przed Kolumbem dotarli do Ameryki?
Ach ta niespodziewana miłość... - Erotyka, towarzyskie
A może dziś puścimy wodze fantazji i pomarzymy o miłości jak z bajki? Proponuję partnera przystojnego, elokwentnego i szarmanckiego. I niech będzie bogaty i sławny. I… dajmy na to… niech to będzie gwiazda boysband’u. My jesteśmy czterdziestoletnią kobietą, świeżo po bolesnym rozwodzie. Fajna bajka? To nie bajka, tylko film „Na samą myśl o Tobie”.
Seks za kilkadziesiąt lat. Czy androidy zastąpią prawdziwego kochanka? - Erotyka, towarzyskie
Technologiczny postęp może czasem przeciętnego mieszkańca planety Ziemia przyprawić o niemały zawrót głowy. Jeszcze większy szok nastąpi, gdy ów jeden z wielu Ziemian dowie się, że już wkrótce, za kilkadziesiąt lat, we wszystkich większych i mniejszych miastach, będzie można udać się do agencji towarzyskiej, aby uprawiać seks z… robotami! To nie bajka. To wielce prawdopodobne. Tylko co na to etycy, obrońcy moralności i starsze panie w moherowym berecie?
Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie
Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.522