O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura

29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (10592 pkt)
Ilość odwiedzin:
386
Czas czytania:
450 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (10592 pkt)
Dodano:
161 dni temu

Data dodania:
2022-04-30 14:44:19

Zaczniemy jednak od informacji, które nie należą do wesołych. Po pierwsze występ T.Love na gali musiał zostać odwołany. Przyczyną był wypadek, do jakiego doszło jeszcze w trakcie prób. Otóż ze sceny spadł Sidney Polak. Perkusista zrobił o jeden krok za daleko, gdy zgasły nagle światła. Trafił na obserwację do szpitala w Szczecinie. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mimo że całe zdarzenie wyglądało dość groźnie. Po drugie – pojawiły się łzy na twarzach pewnej rodziny, a swojego wzruszenia nie kryła też Monika Brodka. Uczczono bowiem pośmiertnie Jacka „Budynia” Szymkiewicza, autora tekstów, multiinstrumentalistę, znanego chociażby z zespołów Pogodno i Babu Król. Jacek zmarł nagle w nocy na zawał, na początku kwietnia. Miała zaledwie 48 lat (co spotęgowało szok najbliższych oraz przyjaciół z muzycznego świata). Dzień przed śmiercią oznajmił, że powołał do życia kolejną grupę – Monofon. Złotego Fryderyka (wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych postaci polskiej kultury muzycznej, przyznawane co roku jednogłośnie przez Radę Akademii Fonograficznej) dla Szymkiewicza odebrała jego rodzina – córka Jagoda, syn Jakub oraz żona Anna Nałęcz.

 

„Szczecin był ważnym miejscem dla taty, bo tutaj spędził dużo swojej młodości, ale też ja się w nim urodziłam, tu poznał moją mamę. Specjalnością taty było mówienie, czasem nawet był za dobry w to i się rozgadywał. Nie wiem, co mam powiedzieć, jestem bardzo dumna z taty, zawsze byłam” – powiedziała łamiącym głosem Jagoda Szymkiewicz. Z kolei Monika Brodka, która wraz z Krzyśkiem Zalewskim, wręczała statuetkę wypowiedziała takiego słowa: „Nie zdążyłam pożegnać się z Jackiem i nie zdążyłam mu powiedzieć, jak ważną był dla mnie postacią, bo, może nie wiecie o tym, bez »Budynia« nie byłoby »Grandy«. Był dla nas, dla całej branży, niezwykłą inspiracją, był mentorem wszystkich niepokornych dusz”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wróćmy jednak do Kaśki Sochackiej, która 26 marca 2021 roku pochwaliła się swoim debiutanckim albumem. Jego nazwa to „Ciche dni”, ale, kiedy Kaśka wróciła do domu po takich wyróżnieniach, raczej nie siedziała cichutko w kącie. Wszak Fryderyki to nagroda ważna i powodująca, że człowiek jest bardzo dumny. Bardzo ważny jest także temat krążka. Sochacka opowiada tam przejmująco o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Robi to z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. 32-latka zachęca do refleksji. Z jej muzyki i tekstów bije szczerość i prawdziwe emocje. Długo czekała na własne pięć minut i sukces, ale jak widać, opłaciła się cierpliwość i długa praca. Co ciekawe, ta urodzona w 1990 roku w okolicach Częstochowy, dziewczyna ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny, jednak to nie ekonomia była jej przeznaczeniem. Dzieciństwo to występy w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, natomiast rok 2010 to udział w trzecie edycji „Mama talent!”. Dzięki dotarciu do finału, stała się rozpoznawalna. Po drodze wydawała autorskie piosenki, ale dopiero w 2019 roku zaprezentowała EPkę pt. „Wiśnia”. O Sochackiej mówią, że jest „piosenkową terapeutką, która wyszukuje emocje”. Nic dziwnego, że tak dobrze rozumie się z Kortezem, z którym wcześniej miała okazję współpracować. Szkoda, że nie wygrała w kategorii Artystka roku.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wróćmy do samej gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Fryderyki 2022 zostały wręczone w Netto Arenie. Największym zaskoczeniem uroczystości był żart, na jaki pozwolił sobie raper Mata. Wszyscy byli pewni, że to on wszedł na scenę po odczytaniu werdyktu przez Piotra Roguckiego. Tymczasem statuetkę za najlepszy album hip hop odebrał… Gracjan Roztocki – słynny, zabawny (dla niektórych żenujący) youtuber, którego fryzura wygląda niemal identycznie jak Maty. Początkowo Gracjan był skryty w puchowej kurtce i miał zasłoniętą twarz, stąd mało kto domyślał się, co tu jest „grane”. Mniejsza o „jaja” Maty. Istotna jest sama idea Fryderyków.

 

Jak stwierdził Andrzej Puczyński, czyli przewodniczący Związku Producentów Audio Video (ZPAV): „Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją”.

 

Galę można było oglądać m.in. na kanale TVN, a także bezpośrednio na portalu Onet.pl. Zagrali chociażby Dezerter i Muchy, rapował Szczyl, duet Kwiat Jabłoni, zachwyciła Daria Zawiałow (mająca aż o nominacji), Natalia Szroeder z Vito Bambino oraz wspomniana już, nagrodzona za najlepszy teledysk („Game Change”), Monika Brodka (z Tymkiem); a całość poprowadzili Gabi Drzewiecka, Damian Michałowski oraz dwie sympatyczne, ubrane na różowo, Agnieszki: Szulim i Kołodziejska (znana z programu „Polacy w świecie”). Mnie szczególnie cieszy Fryderyk dla Miuosha w kategorii album roku muzyka korzeni za „Pieśni współczesne”. Recenzowałem ten krążek nagrany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, piejąc z zachwytu.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Nie będą skupiał się na samych nagrodach, które przyznawane są od połowy lat 90. XX wieku. Nadmienię tylko, że Fryderyki wymyślono po to, aby doceniać najciekawsze osiągnięcia na polskim rynku fonograficznym, obejmujące szerokie spektrum gatunkowe.

 

Jeżeli chodzi o 28. edycję, to warto jeszcze, abym w tym miejscu napisał, kto został Autorem roku 2021 i kogo wyróżniono tydzień wcześniej za najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej. Pierwszy z tych laureatów to Bartek „Fisz” Waglewski, a drugi to Bruce Liu – zwycięzca konkursu chopinowskiego pochodzenia chińskiego. Waglewski zadowolony był również z Fryderyków dla zespołu Fisz Emade Tworzywo i z tego, że grupa nie miała sobie równych w dziedzinie: album roku alternatywa („Ballady i protesty”). Serce zabiło też fanom Republiki. Ten kultowy band otrzymał Złotego Fryderyka (na scenie pojawiła się Anna Skrobiszewska – wdowa po Grzegorzu Ciechowskim). Poza Kaśką Sochacką, wielką zwyciężczynią ceremonii okazała się także Daria Zawiałow. Artystka trzymała w dłoniach trzy statuetki (jako najlepsza kompozytorka w teamie, artystka oraz wokalistka wykonująca wspólnie z dwoma innymi muzykami najbardziej doceniony utwór – „I Ciebie też bardzo”). Hania Rani (trzeci raz), sanah, Marcin Wasilewski – między innymi jeszcze ci uzdolnieni ludzie operujący w jakże różnych stylach, mogli cieszyć się z Fryderyków. Co ciekawe, specjalną Nagrodę ZAIKS za sprzyjanie wyobraźni to specjalne wyróżnienie, które otrzymał raper Sokół.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Oto lista zwycięzców nagród Fryderyki 2022:

 

 

MUZYKA ROZRYWKOWA

 

Album roku pop: sanah – „Irenka”

 

Album roku muzyka korzeni/blues: Miuosh x Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – „Pieśni współczesne”

 

Album roku hip hop: Mata – „Młody Matczak”

 

Album roku pop alternatywny: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”

 

Album roku rock/metal: Muchy – „Szaroróżowe”

 

Album roku elektronika: Rysy – „4GET”

 

Album roku alternatywa: Fisz Emade Tworzywo – „Ballady i protesty”

 

Album roku muzyka poetycka: Ralph Kaminski – „Kora”

 

Fonograficzny debiut roku: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”

 

Autor roku: Bartek Fisz Waglewski

 

Kompozytor Roku: Daria Zawiałow i Michał Kush

 

Producent roku: Hania Rani i Jakub Galiński (ex aequo)

 

Utwór roku: Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino) – „I Ciebie też, bardzo”

 

Teledysk roku: Monika Brodka i Przemek Dzienis – „Game Change”

 

Artystka roku: Daria Zawiałow

 

Artysta Roku: Ralph Kaminski

 

Zespół/Projekt artystyczny roku: Fisz Emade Tworzywo

 

MUZYKA JAZZOWA

 

Album roku: Marcin Wasilewski Trio – „En Attendan”

 

Debiut roku: Daniel Nosewicz

 

Artysta roku jazz: Marcin Wasilewski

 

MUZYKA POWAŻNA

 

Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej: Chopin – Bruce Liu”

 

Najlepszy album polski za granicą: „Beethoven: Complete Piano Concertos”

 

Album roku muzyka dawna„Suity Francuskie”

 

Album roku muzyka symfoniczna: „III I VI Symfonia”

 

Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Republika, Jacek „Budyń” Szymkiewicz

Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Henryk Miśkiewicz

Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Janusz Olejniczak (jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów) i Stanisław Gałoński (uznany dyrygent i popularyzator muzyki dawnej).

 

Więcej na stronie: https://fryderyki.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 125

Autor: pjKultura

Jerzy Jarniewicz z Nike 2022. "Nagroda dla poezji!" - Kultura

Gdyby zapytać niektórych młodych ludzie w Polsce, z czym kojarzy się im słowo Nike, zapewne odpowiedzieliby, że chodzi o znaną markę butów, w których się dumnie i wygodnie… chodzi. Szkoda. Ale warto mieć nadzieję, że z czasem zapamiętają, iż Nike to coś znacznie więcej. Coś innego, związanego z ambitną literaturą. Mowa oczywiście o najbardziej prestiżowej nagrodzie przyznawanej najlepszym pisarzom lub poetom za ich dokonania – książkę roku. Nagroda ta wręczana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. W trakcie 26. gali zwyciężył nieoczekiwanie Jerzy Jarniewicz i jego tomik pt. „Mondo cane”. Wszyscy zgromadzeni w niedzielny wieczór, 2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego mogli posłuchać pięknego przemówienia laureata.

 -

Comedy Pet Photo Awards – uwiecznij pupila za pomocą aparatu! - Fotografia/Malarstwo

Brytyjczycy w 2020 roku wpadli na świetny pomysł, który spodobał się miłośnikom zwierząt domowych z całego świata. Co dokładnie zrobili? Postanowili zorganizować niezwykły konkurs fotograficzny. Nie chodziło w nim jednak o wybranie najpiękniejszego ujęcia. Cel był inny: zwiększenie świadomości na temat bezdomności zwierząt w Wielkiej Brytanii oraz pokazanie, że koty, psy, a nawet konie także odczuwają emocje jak ludzie, strojąc zabawne, a czasem poważne miny (film animowany „Zwierzogród” był bliski rzeczywistości). 22 września poznaliśmy laureatów kolejnej edycji Comedy Pet Photo Awards. Wygrała fotografia pewnego Japończyka, który zaprezentował wszystkim dwa koty bez... głów. Spokojnie, one tylko tak blisko, ściśle się przytulają, wyglądając jak kocia stonoga.

 -

Odwiedzin: 122

Autor: pjKultura

47. Festiwal Filmowy w Gdyni – "Silent Twins" najlepszym filmem! - Kultura

Od 12 do 17 września odbywał się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W trakcie uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym, w sobotę o godzinie 20.00 poznaliśmy laureatów najważniejszych wyróżnień. Złote Lwy otrzymał film pt. „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, a Srebrne Lwy powędrowały na ręce twórców „Filipa”. O czym opowiadają owe produkcje? Jakie rolę zagrali nagrodzeni Piotr Trojan w „Johnnym” oraz Dorota Pomykała w „Kobiecie na dachu”? Odpowiadamy.

 -

Odwiedzin: 157

Autor: pjKultura

Emmy 2022 – przebudzony "Biały Lotos" i kolejny sukces "Sukcesji"! - Kultura

Co to były za emocje! Komik Kenan Thompson był w swoim żywiole w trakcie głównej ceremonii przyznania po raz 74. Telewizyjnych Oscarów. Wskoczył na scenę uśmiechnięty. Żartował. Rozbawiał. Ale czy Bob Odenkirk miał powody do zadowolenia, gdy Jung-Jae Lee obierał nagrodę jemu się należącą? Hmm… Za to Zendaya. Oj ta dziewczyna to dopiero okazywała szczęście – wygrała Emmy w kategorii „najlepsza aktorka w serialu dramatycznym” za rolę Rue w serialu „Euforia”, stając się tym samym najmłodszą laureatką Emmy, która ma na koncie już dwie takie statuetki. Równie wniebowzięci byli twórcy: „Teda Lasso” (5 nagród) czy powtórnie „Sukcesji” (dwa lata wcześniej też została wybrana najlepszym serialem dramatycznym) oraz ciekawej satyry o nieprzypadkowym tytule: „Biały Lotos”.

 -

Odwiedzin: 154

Autor: pjHistoria

Elżbieta II, jakiej nie znaliście! Ciekawostki o zmarłej królowej - Historia

8 września 2022 roku zmarła Królowa Elżbieta II. Dożyła pięknego wieku – 96 lat. Gdy pojawiała się na ekranach telewizorów, mimo uśmiechu, wydawała się kobietą zdystansowaną i oschłą. Nie wiem, na ile była to poza – nie chcę oceniać ani samej władczyni, ani zaglądać w mroczne zakamarki pałacu Buckingham, bo jak mawiali Grecy i Rzymianie: „De mortuis aut bene, aut nihil” („O zmarłych powinno się mówić dobrze lub wcale”). Niechaj więc niniejszy artykuł będzie nie tyle hołdem, co przywołaniem wielu anegdot oraz informacji o Elżbiecie II, które są dowodem na to, że była ona osobą z poczuciem humoru, silną i jednocześnie pełną klasy.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 265

Autor: pjKultura

Komentarze: 2

Open’er 2022 – pełny line-up i nowa scena! - Kultura

Agencja koncertowa Alter Art chwali się, że ich festiwal to największa i najbardziej zróżnicowana impreza muzyczna w Polsce. Nie ma w tych słowach przesady. Faktycznie, jak pokazały ostatnie lata, Open’er przyciągnął setki tysięcy miłośników oryginalnych brzmień i jeszcze bardziej nietypowych głosów. W 2020 i 2021 roku, z powodu pandemii, Lotnisko Gdynia-Kosakowo było zamknięte dla festiwalowiczów. Na szczęście tegoroczna, 19. z kolei edycja odbędzie się z wielką dbałością o szczegóły. Zapowiada się – co potwierdzają ostatnie informacje – wspaniałe widowisko, które potrwa kilka dni. Od 29 czerwca do 2 lipca każdy będzie mógł poszerzyć muzyczne horyzonty i poczuć niepowtarzalny klimat aż do porannych godzin. Wystąpią m.in.: Imagine Dragons, Dua Lipa, Young Leosia, Król, Zdechły Osa i Kaśka Sochacka (zdobywczyni dwóch Fryderyków). Jak więc widać, zaproszono artystów, którzy są światowymi gwiazdami, jak i młodych przedstawicieli alternatywy oraz jeszcze młodszych idoli polskich nastolatków ze świata hip-hopu.

 -

Odwiedzin: 702

Autor: pjKultura

Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura

„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.

 -

Odwiedzin: 1223

Autor: pjKultura

Fryderyki 2020 przyznane w trakcie transmisji online! - Kultura

1 października 2020 – ta data przeszła do historii. Nie dość, że wtedy obchodzono Dzień Polskiej Muzyki, to jeszcze rozdano najważniejsze nagrody muzyczne w naszym kraju. Ale nietypowo. Inaczej jak zawsze. Gala, która miała odbyć się w marcu, ostatecznie została przełożona na jesień, do internetu. Wszystkiemu winny koronawirus, który nie zasługuje na żadne nagrody.

 -

"Pieśni współczesne" – Album jeden na milion - Recenzje płyt

Jakiś czas temu w Dzień Dobry TVN miałem okazję obejrzeć fragment wywiadu z pochodzącym z Katowic Miłoszem Boryckim. Nie słucham na co dzień hip hopu, jednak Miuosh (pseudonim artystyczny od imienia, oryginalnie napisany) na pierwszy rzut oka wydawał się całkowitym zaprzeczeniem stereotypowego rapera. Ale to nie wysoka inteligencja i empatyczne usposobienie przyciągnęły moją uwagę, tylko pewien utwór wykonywany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Co ma wspólnego katowicki specjalista od melorecytacji z ludową tradycją, zapytacie? Otóż nawiązał ze „Śląskiem” współpracę i razem nagrali magiczną płytę pt. „Pieśni współczesne”, zapraszając gościnnie lubianych i utalentowanych artystów polskiej, bardziej niszowej, alternatywnej sceny muzycznej.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 386

Autor: pjKultura

Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura

29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

 -

"Fala" – Niewyobrażalna potęga natury! - Recenzje filmów

Norweski kandydat do Oscarów w reżyserii Roara Uthauga to zaskakująco sprawnie nakręcone i pełne napięcia oraz dramaturgii kino katastroficzne, które poziomem wykonania w niczym nie ustępuje hollywoodzkim superprodukcjom, a pod względem fabularnym, jak i klimatu bije na głowę każdy ostatnio wydany obraz zza wielkiej wody wliczający się poczet rzeczonego gatunku.

 -

Wiersz pt. "Gorzki smak" - Autorzy/pisarze

Podmiotem lirycznym kolejnego wiersza młodego poety jest mężczyzna, któremu śni się sen piękny i bardzo rzeczywisty. A w nim kobieta niczym marzenie. Po przebudzeniu nie jest w dobrym nastroju. Jakby wypił gorzką kawę...

 -

Odwiedzin: 26816

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 2

Trójkąt Bermudzki - tajemnica, strach i śmierć - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ponad tysiąc ludzi, przeszło sto samolotów i około trzystu statków i jachtów zniknęło pochłonął już Trójkąt Bermudzki. Bez wieści i śladu. Co lub może kto kryje się za tymi tragediami?

 -

Odwiedzin: 25205

Autor: PaMElektronika

Komentarze: 2

Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej - Elektronika

Czy zastanawialiście się, jak tworzy się muzykę? To proste – wystarczy kawałek kartki w pięciolinię, a dodatkowo przyda się jakiś instrument, aby sobie wysłuchać kompozycji. W dzisiejszych cyfrowych czasach to za mało. Wszystkich zainteresowanych tematem komponowania, czy potocznie tworzenia muzyki elektronicznej zapraszam na mały przewodnik, a być może w przyszłości kurs o tworzeniu utworów muzycznych. Zapraszam....

Nowości

 -

Administratorr Electro namawia, aby pójść z nim w "Rzepak" jeszcze raz - Muzyczne Style

Głęboki oddech jeszcze raz. Chcesz będę mierzył tobie czas. Bez słów namówię cię i pójdziemy w rzepak jeszcze raz – to nie żadne słowa do piosenki disco polo. Tak bowiem śpiewa Warszawski Administratorr Electro. Artysta powraca w ten sposób z nowym materiałem po sukcesie ostatniego albumu „Biznesy i romanse” i ogłasza rozszerzoną wersję płyty, oznaczoną symbolem „+”. Tytuł singla to – jak się zapewne domyślacie – „Rzepak 2”. Możecie go słuchać od 6 października. Możecie nawet go zapętlać i brać głęboki oddech jeszcze raz.

 -

"Dookoła zamiast do celu". Marta Kruk w kolejnej opowieści o współczesnej kobiecie - Zespoły i Artyści

Marta Kruk kontynuuje przeżycia kobiety, która „Zawsze chciała być facetem”. Nic dziwnego. Jej codzienna lista zadań jest coraz dłuższa i dłuższa. Ona pędzi, świat pędzi i nie widać, żeby sytuacja miała się ustabilizować. Chciałaby się zatrzymać, odpocząć, złapać oddech, ale wie, że jeśli to zrobi, to świat nie poczeka, a ona znowu będzie próbować za nim nadążyć. Tkwi w pułapce. Zamiast skupić się na priorytetach, załatwia wszystkie sprawy dookoła, bo ktoś na nią liczy, komuś obiecała, za kogoś jest odpowiedzialna. Natłok spraw doprowadza ją do szaleństwa i jedyne o czym myśli to spokój i ucieczka w bajkowy, spokojny świat.

 -

Odwiedzin: 125

Autor: pjKultura

Jerzy Jarniewicz z Nike 2022. "Nagroda dla poezji!" - Kultura

Gdyby zapytać niektórych młodych ludzie w Polsce, z czym kojarzy się im słowo Nike, zapewne odpowiedzieliby, że chodzi o znaną markę butów, w których się dumnie i wygodnie… chodzi. Szkoda. Ale warto mieć nadzieję, że z czasem zapamiętają, iż Nike to coś znacznie więcej. Coś innego, związanego z ambitną literaturą. Mowa oczywiście o najbardziej prestiżowej nagrodzie przyznawanej najlepszym pisarzom lub poetom za ich dokonania – książkę roku. Nagroda ta wręczana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. W trakcie 26. gali zwyciężył nieoczekiwanie Jerzy Jarniewicz i jego tomik pt. „Mondo cane”. Wszyscy zgromadzeni w niedzielny wieczór, 2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego mogli posłuchać pięknego przemówienia laureata.

 -

"Deman" – Polski superbohater w kolorach szarości - Recenzje książek

Co ten Artur Urbanowicz ze mną zrobił! Łapanie się za głowę; rzucanie cichych, a czasem głośnych przekleństw; drętwienie rąk; mrówki chodzące po plecach; pot spływający po szyi – między innymi to przytrafiło mi się podczas czytania powieści pt. „Deman”. Już sam tytuł mrozi krew w żyłach, a co dopiero skąpana w czerwieni twarda okładka. Autor skrzyżował horror pełną gębą z fantastyczną, obszytą psychologicznym aspektem, historią superhero. Dokonał tego w polskich realiach, główną akcję osadził we współczesnej Warszawie. Z trzech ostatnich literackich kolubryn, ta pozycja jest jego najlepszą. A dlaczego, o tym dowiecie się, wchodząc głęboko w niniejszą recenzję. Ostrzegam! Jej lektura będzie prawie jak podpisanie paktu z demonem…

 -

"Jesteś i kusisz" – jesienny love song Adama Bienia - Muzyczne Style

„Żadnym gestem nie musisz, ale jesteś i kusisz, więc przytulam cię” – śpiewa Adam Bień i sprawia, że jesienne zachody słońca stają się bardziej magiczne i przyjemne. Nie wierzycie? Koniecznie przesłuchajcie jego love song!

 -

Odwiedzin: 112

Autor: adminKultura

Znamy program 8. Splat!FilmFest 2022 - Kultura

Nad Polskę nadciąga właśnie huragan horroru, szaleństwa i dziwności. Festiwal najnowszego kina gatunkowego Splat!FilmFest wraca i jak zwykle nie bierze jeńców. W programie prawie 30 najlepszych, najkrwawszych i najstraszniejszych filmów pełnometrażowych, jakie w tym roku wywoływały popłoch i panikę na światowych festiwalach. Strach zbliża się w tym roku wielkimi krokami do dwóch polskich miast: Warszawy i Wrocławia w dn. 26-30 października, a potem zagości też w sieci: edycja online Splat!FilmFest odbędzie się w 3-13 listopada.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 2096

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4208

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 125

Autor: pjKultura

Jerzy Jarniewicz z Nike 2022. "Nagroda dla poezji!" - Kultura

Gdyby zapytać niektórych młodych ludzie w Polsce, z czym kojarzy się im słowo Nike, zapewne odpowiedzieliby, że chodzi o znaną markę butów, w których się dumnie i wygodnie… chodzi. Szkoda. Ale warto mieć nadzieję, że z czasem zapamiętają, iż Nike to coś znacznie więcej. Coś innego, związanego z ambitną literaturą. Mowa oczywiście o najbardziej prestiżowej nagrodzie przyznawanej najlepszym pisarzom lub poetom za ich dokonania – książkę roku. Nagroda ta wręczana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. W trakcie 26. gali zwyciężył nieoczekiwanie Jerzy Jarniewicz i jego tomik pt. „Mondo cane”. Wszyscy zgromadzeni w niedzielny wieczór, 2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego mogli posłuchać pięknego przemówienia laureata.

 -

Odwiedzin: 2213

Autor: adminKultura

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" na liście 100 najlepszych książek według Guardiana! - Kultura

Super wiadomość dla miłośników twórczości Olgi Tokarczuk. Jej wydana w 2009 roku powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została uznana przez poważany dziennik „Guardian” jedną z najlepszych 100 książek XXI wieku! Znalazła się na 75 miejscu.

 -

Odwiedzin: 3224

Autor: bonopasiakKultura

Komentarze: 1

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2022 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.835

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję