Zaczniemy jednak od informacji, które nie należą do wesołych. Po pierwsze występ T.Love na gali musiał zostać odwołany. Przyczyną był wypadek, do jakiego doszło jeszcze w trakcie prób. Otóż ze sceny spadł Sidney Polak. Perkusista zrobił o jeden krok za daleko, gdy zgasły nagle światła. Trafił na obserwację do szpitala w Szczecinie. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mimo że całe zdarzenie wyglądało dość groźnie. Po drugie – pojawiły się łzy na twarzach pewnej rodziny, a swojego wzruszenia nie kryła też Monika Brodka. Uczczono bowiem pośmiertnie Jacka „Budynia” Szymkiewicza, autora tekstów, multiinstrumentalistę, znanego chociażby z zespołów Pogodno i Babu Król. Jacek zmarł nagle w nocy na zawał, na początku kwietnia. Miała zaledwie 48 lat (co spotęgowało szok najbliższych oraz przyjaciół z muzycznego świata). Dzień przed śmiercią oznajmił, że powołał do życia kolejną grupę – Monofon. Złotego Fryderyka (wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych postaci polskiej kultury muzycznej, przyznawane co roku jednogłośnie przez Radę Akademii Fonograficznej) dla Szymkiewicza odebrała jego rodzina – córka Jagoda, syn Jakub oraz żona Anna Nałęcz.
„Szczecin był ważnym miejscem dla taty, bo tutaj spędził dużo swojej młodości, ale też ja się w nim urodziłam, tu poznał moją mamę. Specjalnością taty było mówienie, czasem nawet był za dobry w to i się rozgadywał. Nie wiem, co mam powiedzieć, jestem bardzo dumna z taty, zawsze byłam” – powiedziała łamiącym głosem Jagoda Szymkiewicz. Z kolei Monika Brodka, która wraz z Krzyśkiem Zalewskim, wręczała statuetkę wypowiedziała takiego słowa: „Nie zdążyłam pożegnać się z Jackiem i nie zdążyłam mu powiedzieć, jak ważną był dla mnie postacią, bo, może nie wiecie o tym, bez »Budynia« nie byłoby »Grandy«. Był dla nas, dla całej branży, niezwykłą inspiracją, był mentorem wszystkich niepokornych dusz”.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Wróćmy jednak do Kaśki Sochackiej, która 26 marca 2021 roku pochwaliła się swoim debiutanckim albumem. Jego nazwa to „Ciche dni”, ale, kiedy Kaśka wróciła do domu po takich wyróżnieniach, raczej nie siedziała cichutko w kącie. Wszak Fryderyki to nagroda ważna i powodująca, że człowiek jest bardzo dumny. Bardzo ważny jest także temat krążka. Sochacka opowiada tam przejmująco o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Robi to z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. 32-latka zachęca do refleksji. Z jej muzyki i tekstów bije szczerość i prawdziwe emocje. Długo czekała na własne pięć minut i sukces, ale jak widać, opłaciła się cierpliwość i długa praca. Co ciekawe, ta urodzona w 1990 roku w okolicach Częstochowy, dziewczyna ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny, jednak to nie ekonomia była jej przeznaczeniem. Dzieciństwo to występy w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, natomiast rok 2010 to udział w trzecie edycji „Mama talent!”. Dzięki dotarciu do finału, stała się rozpoznawalna. Po drodze wydawała autorskie piosenki, ale dopiero w 2019 roku zaprezentowała EPkę pt. „Wiśnia”. O Sochackiej mówią, że jest „piosenkową terapeutką, która wyszukuje emocje”. Nic dziwnego, że tak dobrze rozumie się z Kortezem, z którym wcześniej miała okazję współpracować. Szkoda, że nie wygrała w kategorii Artystka roku.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Wróćmy do samej gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Fryderyki 2022 zostały wręczone w Netto Arenie. Największym zaskoczeniem uroczystości był żart, na jaki pozwolił sobie raper Mata. Wszyscy byli pewni, że to on wszedł na scenę po odczytaniu werdyktu przez Piotra Roguckiego. Tymczasem statuetkę za najlepszy album hip hop odebrał… Gracjan Roztocki – słynny, zabawny (dla niektórych żenujący) youtuber, którego fryzura wygląda niemal identycznie jak Maty. Początkowo Gracjan był skryty w puchowej kurtce i miał zasłoniętą twarz, stąd mało kto domyślał się, co tu jest „grane”. Mniejsza o „jaja” Maty. Istotna jest sama idea Fryderyków.
Jak stwierdził Andrzej Puczyński, czyli przewodniczący Związku Producentów Audio Video (ZPAV): „Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją”.
Galę można było oglądać m.in. na kanale TVN, a także bezpośrednio na portalu Onet.pl. Zagrali chociażby Dezerter i Muchy, rapował Szczyl, duet Kwiat Jabłoni, zachwyciła Daria Zawiałow (mająca aż o nominacji), Natalia Szroeder z Vito Bambino oraz wspomniana już, nagrodzona za najlepszy teledysk („Game Change”), Monika Brodka (z Tymkiem); a całość poprowadzili Gabi Drzewiecka, Damian Michałowski oraz dwie sympatyczne, ubrane na różowo, Agnieszki: Szulim i Kołodziejska (znana z programu „Polacy w świecie”). Mnie szczególnie cieszy Fryderyk dla Miuosha w kategorii album roku muzyka korzeni za „Pieśni współczesne”. Recenzowałem ten krążek nagrany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, piejąc z zachwytu.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Nie będą skupiał się na samych nagrodach, które przyznawane są od połowy lat 90. XX wieku. Nadmienię tylko, że Fryderyki wymyślono po to, aby doceniać najciekawsze osiągnięcia na polskim rynku fonograficznym, obejmujące szerokie spektrum gatunkowe.
Jeżeli chodzi o 28. edycję, to warto jeszcze, abym w tym miejscu napisał, kto został Autorem roku 2021 i kogo wyróżniono tydzień wcześniej za najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej. Pierwszy z tych laureatów to Bartek „Fisz” Waglewski, a drugi to Bruce Liu – zwycięzca konkursu chopinowskiego pochodzenia chińskiego. Waglewski zadowolony był również z Fryderyków dla zespołu Fisz Emade Tworzywo i z tego, że grupa nie miała sobie równych w dziedzinie: album roku alternatywa („Ballady i protesty”). Serce zabiło też fanom Republiki. Ten kultowy band otrzymał Złotego Fryderyka (na scenie pojawiła się Anna Skrobiszewska – wdowa po Grzegorzu Ciechowskim). Poza Kaśką Sochacką, wielką zwyciężczynią ceremonii okazała się także Daria Zawiałow. Artystka trzymała w dłoniach trzy statuetki (jako najlepsza kompozytorka w teamie, artystka oraz wokalistka wykonująca wspólnie z dwoma innymi muzykami najbardziej doceniony utwór – „I Ciebie też bardzo”). Hania Rani (trzeci raz), sanah, Marcin Wasilewski – między innymi jeszcze ci uzdolnieni ludzie operujący w jakże różnych stylach, mogli cieszyć się z Fryderyków. Co ciekawe, specjalną Nagrodę ZAIKS za sprzyjanie wyobraźni to specjalne wyróżnienie, które otrzymał raper Sokół.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Oto lista zwycięzców nagród Fryderyki 2022:
MUZYKA ROZRYWKOWA
Album roku pop: sanah – „Irenka”
Album roku muzyka korzeni/blues: Miuosh x Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – „Pieśni współczesne”
Album roku hip hop: Mata – „Młody Matczak”
Album roku pop alternatywny: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”
Album roku rock/metal: Muchy – „Szaroróżowe”
Album roku elektronika: Rysy – „4GET”
Album roku alternatywa: Fisz Emade Tworzywo – „Ballady i protesty”
Album roku muzyka poetycka: Ralph Kaminski – „Kora”
Fonograficzny debiut roku: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”
Autor roku: Bartek Fisz Waglewski
Kompozytor Roku: Daria Zawiałow i Michał Kush
Producent roku: Hania Rani i Jakub Galiński (ex aequo)
Utwór roku: Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino) – „I Ciebie też, bardzo”
Teledysk roku: Monika Brodka i Przemek Dzienis – „Game Change”
Artystka roku: Daria Zawiałow
Artysta Roku: Ralph Kaminski
Zespół/Projekt artystyczny roku: Fisz Emade Tworzywo
MUZYKA JAZZOWA
Album roku: Marcin Wasilewski Trio – „En Attendan”
Debiut roku: Daniel Nosewicz
Artysta roku jazz: Marcin Wasilewski
MUZYKA POWAŻNA
Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej: „Chopin – Bruce Liu”
Najlepszy album polski za granicą: „Beethoven: Complete Piano Concertos”
Album roku muzyka dawna: „Suity Francuskie”
Album roku muzyka symfoniczna: „III I VI Symfonia”
Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Republika, Jacek „Budyń” Szymkiewicz
Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Henryk Miśkiewicz
Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Janusz Olejniczak (jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów) i Stanisław Gałoński (uznany dyrygent i popularyzator muzyki dawnej).
Więcej na stronie: https://fryderyki.pl/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami!
Więcej artykułów od autora pj

60-letnia rocznica pewnej katastrofy, czyli o ostatnim locie Zygmunta Gruszczyka - Piloci/Akrobacje
Skrzynki – mała wioska na Kujawach. W jej centrum stoi pobudowana w 1958 roku świątynia , a niedaleko położone jest jezioro – popularne do dzisiaj miejsce wypoczynkowe. Ale ten artykuł nie będzie poświęcony tymże obiektom, a zdarzeniu z dnia 23 października 1963. Wtedy bowiem doszło do katastrofy lotniczej, o której swoim dzieciom opowiadali rodzice, a wnuczkom dziadkowie. Zginął w niej 28-letni por. pil. Zygmunt Gruszczyk. Rozbił się w bagnach niedaleko wspomnianego kościoła św. Piotr i Pawła, w swoim samolocie Lim-2R o numerze bocznym 709. Jego szczątki znajdują się tam do dzisiaj…

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca
Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

Cillian Murphy – ekranowa hipnoza w oparach papierosowego dymu! - Ludzie kina
Wyobraźcie sobie taką sytuację: „nigdy mieliście papierosa w ustach, nawet sam jego zapach Was odpycha, a jednak praca wymaga od Wad, abyście wypalili mnóstwo fajek”. Co robicie? Odpowiedź jest prosta: przeobrażacie się w Cilliana Murphy’ego. Wielkie, bladoniebieskie oczy tego jegomościa mówią wszystko, ale i zakrywają wiele. Sam stroni od nikotyny, ale na ekranie często widać go, jak ćmi fajkę albo zwykłego szluga. Bo Wiecie – Cillian to utalentowany irlandzki aktor, który osiągnął międzynarodową sławę. On już dobrze wie, ja czynić coś, by wyglądało na prawdziwe!

PolAndRock Festival 2023 w pigułce! Można było się uzależnić… od muzyki, energii i przyjaźni! - Festiwale muzyczne
Za nami 29. Pol’and’Rock Festival, znany wcześniej pod nazwą Przystanek Woodstock. Przez 3 dni: od 3 do 5 sierpnia 2023 roku uczestnicy bawili się na lotnisku w Czaplinku. Jurek Owsiak ponownie stanął na wysokości zadania. Zgodnie z tym, co można przeczytać w Internecie i tym, co mówią festiwalowicze, działo się, oj działo. Był ślub. Była ogromna flaga. Byli fantastyczni goście. Morze uśmiechów. I przede wszystkim porcja muzyki wykonywanej na różnych scenach przez mega utalentowanych artystów.
Placki na sodzie babci Marysi - Przepisy
To bardzo szybkie i proste w wykonaniu, szczególnie popularne na Kujawach danie, które może przygotować każdy (nawet nie posiadający talentu kulinarnego). Zapewne niektórym kojarzy się ze smakiem z dzieciństwa, kiedy to nasze kochane babcie częstowały nas tymi lekkimi i puszystymi placuszkami.
Polecamy podobne artykuły
Open’er 2022 – pełny line-up i nowa scena! - Kultura
Agencja koncertowa Alter Art chwali się, że ich festiwal to największa i najbardziej zróżnicowana impreza muzyczna w Polsce. Nie ma w tych słowach przesady. Faktycznie, jak pokazały ostatnie lata, Open’er przyciągnął setki tysięcy miłośników oryginalnych brzmień i jeszcze bardziej nietypowych głosów. W 2020 i 2021 roku, z powodu pandemii, Lotnisko Gdynia-Kosakowo było zamknięte dla festiwalowiczów. Na szczęście tegoroczna, 19. z kolei edycja odbędzie się z wielką dbałością o szczegóły. Zapowiada się – co potwierdzają ostatnie informacje – wspaniałe widowisko, które potrwa kilka dni. Od 29 czerwca do 2 lipca każdy będzie mógł poszerzyć muzyczne horyzonty i poczuć niepowtarzalny klimat aż do porannych godzin. Wystąpią m.in.: Imagine Dragons, Dua Lipa, Young Leosia, Król, Zdechły Osa i Kaśka Sochacka (zdobywczyni dwóch Fryderyków). Jak więc widać, zaproszono artystów, którzy są światowymi gwiazdami, jak i młodych przedstawicieli alternatywy oraz jeszcze młodszych idoli polskich nastolatków ze świata hip-hopu.
Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura
Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.
Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura
„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.
Fryderyki 2020 przyznane w trakcie transmisji online! - Kultura
1 października 2020 – ta data przeszła do historii. Nie dość, że wtedy obchodzono Dzień Polskiej Muzyki, to jeszcze rozdano najważniejsze nagrody muzyczne w naszym kraju. Ale nietypowo. Inaczej jak zawsze. Gala, która miała odbyć się w marcu, ostatecznie została przełożona na jesień, do internetu. Wszystkiemu winny koronawirus, który nie zasługuje na żadne nagrody.

"Pieśni współczesne" – Album jeden na milion - Recenzje płyt
Jakiś czas temu w Dzień Dobry TVN miałem okazję obejrzeć fragment wywiadu z pochodzącym z Katowic Miłoszem Boryckim. Nie słucham na co dzień hip hopu, jednak Miuosh (pseudonim artystyczny od imienia, oryginalnie napisany) na pierwszy rzut oka wydawał się całkowitym zaprzeczeniem stereotypowego rapera. Ale to nie wysoka inteligencja i empatyczne usposobienie przyciągnęły moją uwagę, tylko pewien utwór wykonywany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Co ma wspólnego katowicki specjalista od melorecytacji z ludową tradycją, zapytacie? Otóż nawiązał ze „Śląskiem” współpracę i razem nagrali magiczną płytę pt. „Pieśni współczesne”, zapraszając gościnnie lubianych i utalentowanych artystów polskiej, bardziej niszowej, alternatywnej sceny muzycznej.
Teraz czytane artykuły
Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura
29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

"Soma 0,5 mg" – Żarło, żarło i zdechło - Recenzje płyt
W komiksowym świecie DC, zacięty bój o miano tego lepszego, popularniejszego toczy Batman i Superman, którzy w 2016 roku pojawili się razem na jednym ekranie. W uniwersum „rapowym” bohaterowie pod postacią Taco Hemingwaya i Quebonafide nie toczyli ze sobą wojen, jednakże połączyli siły i stworzyli wspólny album. Duże nazwiska i duże oczekiwania w jednym i drugim przypadku. Ostatecznie film z udziałem obu herosów („Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości”) spotkał się z mieszanym odczuciem krytyków, jednak komercyjnie okazał się być ogromnym sukcesem. Dokładnie tak jak krążek „Soma 0,5 mg”, wydany 13 kwietnia 2018 roku pod szyldem Taconafide.

"Ant-Man" – Z mrówkami za pan brat - Recenzje filmów
Będę z Wami szczery. Filmy z uniwersum Marvela zaczynają mnie męczyć. Corocznie pojawia się jakiś bohater lub bohaterowie w przyciasnych kostiumach, a to jeszcze nie koniec. W przygotowaniu są bowiem kolejne komiksowe adaptacje, na które czekają chyba najwytrwalsi wielbiciele takiego kina (śpiący na łóżku wymalowanym w inicjały Kapitana Ameryki). Po „Ant-Manie” nie spodziewałem się zbyt wiele, a już na pewno nie tego, że produkcja dostarczy niezłej rozrywki.

"Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym" – Prawdziwie o sobie samym - Recenzje książek
Nigdy nie byłem w Wiśle, ale poczułem ją. Nie poznałem niepotrzebnych nazwisk. Nie usłyszałem bzdurnych historyjek. Nie zobaczyłem cukierkowego świata. Bez hiperbol. Zobaczyłem Jerzego Pilcha. Jakże żywego, przechadzającego się pomiędzy kolejnymi uliczkami rodzinnego miasta i przypominającego sobie, jak wszystko się tam zaczynało.

"Mesjasz" – Posłaniec prawdy? - Seriale
Każdy iluzjonista ma inny sposób działania, sztuczki i sposoby na to, by widzowie mogli go docenić, ale łączy ich jedna zasada, która nigdy się nie zmienia: „W magicznej sztuczce nie chodzi o to, jak ją zrobić. Prawdziwa sztuka polega na tym, by ludzie w nią uwierzyli”. Dla magików ta zasada jest jak przykazanie, którego zawsze należy się trzymać, bo inaczej pokaz nie ma szans powodzenia. A jak można odnieść to do naszej wiary? Czy istnieje zasada, określająca to, jak powinniśmy się zachować, byśmy zawsze byli silni wiarą? Wydaje się, że zależy to od naszego osobistego zrozumienia prawdy. A jednak ci, którzy wierzyli w proroków, w momencie pojawienia się Jezusa Chrystusa, przybili go do krzyża.
Nowości

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Test rumuńskiego "dżipa" na polskich wybojach. DACIA DUSTER ECO-G 100 w wersji Extreme! - Nowinki motoryzacyjne
Przed Wami recenzja poświęcona modelowi samochodu, który na przestrzeni lat niewątpliwie odniósł spory sukces i to nie tylko na polskim rynku. Jestem poniekąd fanem marki Dacia, ale jeśli chodzi o Dustera – bo o nim będzie mowa – to można powiedzieć, że jestem już wręcz zdecydowanie jego wielbicielem! Oczywiście, jest wiele lepszych czy ładniejszych aut, ale w kategorii cena – jakość, albo jak to mawia mój znajomy z Warszawy: „price performance”, naprawdę trudno znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza w kategorii cenowej do ok. 100 000 zł.

Pierwszy DJENT-FEST w Warszawie. Będzie metalowo i progresywnie! - Festiwale muzyczne
Warszawski Potok to lokal, w którym orzeźwiające napoje leją się strumieniami. Ale jest coś jeszcze, co przyciąga ludzi w jego progi. To bowiem klub nazywany Domem Ludźmi Rocka. A skoro tak, to należy spodziewać się w nim licznych koncertów, rockotek i innych muzycznych eventów w jakże przyjaznej atmosferze. Jednym z takich wydarzeń będzie DJENT-FEST, a więc pierwsza edycja festiwalu skupionego na nowoczesnych progowo-metalowych brzmieniach. 30 września o godzinie 20.00 na scenę będą po kolei wchodzić trzy kapele grające nisko i spod znaku zakazanego słowa na „D”!

"Psychotherapy" – Trippin'dog płytą po głowie uderza! - Recenzje płyt
Dwa lata temu, w marcu przez internetowe wrota Altao.pl przeszedł Trippin’dog na czele z Piotrem „Tymą” Tymonem – basistą i człowiekiem od przemyślanych tekstów. Jego bardzo autorski projekt, zrodził się w Gdańsku. Już minialbum pokazał, że taka niszowa muzyka, pełna psychodelicznych brzmień i tematyki zagłębionej w ludzkiej egzystencji, ma sens! Długogrająca, fizyczna płyta pt.„Psychotherapy” gryzie równie mocno, zostawiając na ciele i duszy wyraźne ślady. W trakcie jej słuchania, można przeobrazić się w Jokera, który wyrywa sobie włosy, ale jednocześnie nie zdejmuje słuchawek z uszu. Może ma nadzieję na wyleczenie?

A teraz cisza, bo Czuux nawija! Energiczny raper w wywiadzie dla Altao.pl! - Zespoły i Artyści
Mierzył się z hejtem. Przeżywał gorsze chwile. Jego muzyka nie od razu spotkała się z dużym entuzjazmem, a pierwsze płyty nie sprzedawały się dobrze. Ale dziś CzuuX (Piotr Czupryn), także YouTuber, to „złoty” chłopak zadowolony ze swojej twórczości. Jego single: „Lizak” i „Troja” oraz wcześniejsze „O co ci chodzi” mają miliony wyświetleń. A niedawny „Fałsz” to kawałek, w którym dzieli się ze słuchaczami osobistymi sprawami i rozlicza z demonami przeszłości. Fajnie, że zabiegany w szalonym i barwnym, ale często mrocznym świecie, znalazł dla nas trochę czasu na rozmowę.

"One Piece" – Pirackie marzenia! - Seriale
„Gum gumowy… pocisk!”. Krzyczy bohater nowego serialu Netflixa, po chwili wystrzeliwując przed siebie… rękę. A ja zamiast kręcić nosem na taką abstrakcyjną scenę, uśmiecham się szeroko, klaszczę, a nawet go dopinguję. Tak. Bo „One Piece” to produkcja mającą serducho po właściwej stronie, szalenie kreatywna, z postaciami, które z miejsca się uwielbia. Działa jako live action na podstawie popularnej japońskiej mangi. Wygrywa na poziomie czysto rozrywkowym oraz emocjonalnym. Czas zatem rozwinąć żagle i pod piracką banderą popłynąć ku przygodzie.
Artykuły z tej samej kategorii

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura
Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

Konkurs literacki "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Kultura
W jaki sposób możemy pomóc osobom młodym w przełamywaniu barier związanych z ukazywaniem swojego potencjału? Czy potrafimy uwrażliwić młode osoby na sztukę, regionalizm? Czy oswojenie wrażliwości jest trudnym wyzwaniem dla młodych osób w dzisiejszych czasach? Czy znasz odpowiedź na te pytania... ?
Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura
Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.
Cannes 2022 – "Trójkąt smutku" ze Złotą Palmą. Ruben Ostlund ponownie uśmiechnięty! - Kultura
Od 17 do 28 maja trwał, jubileuszowy 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jak niemal co roku, okazał się wielkim świętem kina. Pokazano około 100 produkcji, w tym oczywiście nie tylko dzieła konkurujące ze sobą o najwyższy laur, ale także filmy dokumentalne i pozakonkursowe. Złotą Palmę otrzymała kąśliwa satyra na współczesne bogate społeczeństwo, czyli „Triangle of Sadness” w reżyserii Rubena Ostlunda. Co ciekawe, w 2017 roku ten szwedzki twórca zachwycił jury swoim „The Square”, także wygrywając Konkurs Główny i wypromował świetnego duńskiego aktora – Claesa Banga. Poza nim powody do zadowolenia mają m.in.: Jerzy Skolimowski i początkujący reżyser Lukas Dhont.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2023 – prawdziwe Kinoscalanie! - Kultura
„Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu”. Świetna idea, przyznajcie. Od tamtej pory wyświetlono mnóstwo filmów, które obejrzało tysiące widzów – koneserów dobrego kina. A co na nich czeka podczas 23. edycji?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.869