O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura

29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (13672 pkt)
Ilość odwiedzin:
921
Czas czytania:
1 029 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (13672 pkt)
Dodano:
690 dni temu

Data dodania:
2022-04-30 14:44:19

Zaczniemy jednak od informacji, które nie należą do wesołych. Po pierwsze występ T.Love na gali musiał zostać odwołany. Przyczyną był wypadek, do jakiego doszło jeszcze w trakcie prób. Otóż ze sceny spadł Sidney Polak. Perkusista zrobił o jeden krok za daleko, gdy zgasły nagle światła. Trafił na obserwację do szpitala w Szczecinie. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mimo że całe zdarzenie wyglądało dość groźnie. Po drugie – pojawiły się łzy na twarzach pewnej rodziny, a swojego wzruszenia nie kryła też Monika Brodka. Uczczono bowiem pośmiertnie Jacka „Budynia” Szymkiewicza, autora tekstów, multiinstrumentalistę, znanego chociażby z zespołów Pogodno i Babu Król. Jacek zmarł nagle w nocy na zawał, na początku kwietnia. Miała zaledwie 48 lat (co spotęgowało szok najbliższych oraz przyjaciół z muzycznego świata). Dzień przed śmiercią oznajmił, że powołał do życia kolejną grupę – Monofon. Złotego Fryderyka (wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych postaci polskiej kultury muzycznej, przyznawane co roku jednogłośnie przez Radę Akademii Fonograficznej) dla Szymkiewicza odebrała jego rodzina – córka Jagoda, syn Jakub oraz żona Anna Nałęcz.

 

„Szczecin był ważnym miejscem dla taty, bo tutaj spędził dużo swojej młodości, ale też ja się w nim urodziłam, tu poznał moją mamę. Specjalnością taty było mówienie, czasem nawet był za dobry w to i się rozgadywał. Nie wiem, co mam powiedzieć, jestem bardzo dumna z taty, zawsze byłam” – powiedziała łamiącym głosem Jagoda Szymkiewicz. Z kolei Monika Brodka, która wraz z Krzyśkiem Zalewskim, wręczała statuetkę wypowiedziała takiego słowa: „Nie zdążyłam pożegnać się z Jackiem i nie zdążyłam mu powiedzieć, jak ważną był dla mnie postacią, bo, może nie wiecie o tym, bez »Budynia« nie byłoby »Grandy«. Był dla nas, dla całej branży, niezwykłą inspiracją, był mentorem wszystkich niepokornych dusz”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wróćmy jednak do Kaśki Sochackiej, która 26 marca 2021 roku pochwaliła się swoim debiutanckim albumem. Jego nazwa to „Ciche dni”, ale, kiedy Kaśka wróciła do domu po takich wyróżnieniach, raczej nie siedziała cichutko w kącie. Wszak Fryderyki to nagroda ważna i powodująca, że człowiek jest bardzo dumny. Bardzo ważny jest także temat krążka. Sochacka opowiada tam przejmująco o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Robi to z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. 32-latka zachęca do refleksji. Z jej muzyki i tekstów bije szczerość i prawdziwe emocje. Długo czekała na własne pięć minut i sukces, ale jak widać, opłaciła się cierpliwość i długa praca. Co ciekawe, ta urodzona w 1990 roku w okolicach Częstochowy, dziewczyna ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny, jednak to nie ekonomia była jej przeznaczeniem. Dzieciństwo to występy w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, natomiast rok 2010 to udział w trzecie edycji „Mama talent!”. Dzięki dotarciu do finału, stała się rozpoznawalna. Po drodze wydawała autorskie piosenki, ale dopiero w 2019 roku zaprezentowała EPkę pt. „Wiśnia”. O Sochackiej mówią, że jest „piosenkową terapeutką, która wyszukuje emocje”. Nic dziwnego, że tak dobrze rozumie się z Kortezem, z którym wcześniej miała okazję współpracować. Szkoda, że nie wygrała w kategorii Artystka roku.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wróćmy do samej gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Fryderyki 2022 zostały wręczone w Netto Arenie. Największym zaskoczeniem uroczystości był żart, na jaki pozwolił sobie raper Mata. Wszyscy byli pewni, że to on wszedł na scenę po odczytaniu werdyktu przez Piotra Roguckiego. Tymczasem statuetkę za najlepszy album hip hop odebrał… Gracjan Roztocki – słynny, zabawny (dla niektórych żenujący) youtuber, którego fryzura wygląda niemal identycznie jak Maty. Początkowo Gracjan był skryty w puchowej kurtce i miał zasłoniętą twarz, stąd mało kto domyślał się, co tu jest „grane”. Mniejsza o „jaja” Maty. Istotna jest sama idea Fryderyków.

 

Jak stwierdził Andrzej Puczyński, czyli przewodniczący Związku Producentów Audio Video (ZPAV): „Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją”.

 

Galę można było oglądać m.in. na kanale TVN, a także bezpośrednio na portalu Onet.pl. Zagrali chociażby Dezerter i Muchy, rapował Szczyl, duet Kwiat Jabłoni, zachwyciła Daria Zawiałow (mająca aż o nominacji), Natalia Szroeder z Vito Bambino oraz wspomniana już, nagrodzona za najlepszy teledysk („Game Change”), Monika Brodka (z Tymkiem); a całość poprowadzili Gabi Drzewiecka, Damian Michałowski oraz dwie sympatyczne, ubrane na różowo, Agnieszki: Szulim i Kołodziejska (znana z programu „Polacy w świecie”). Mnie szczególnie cieszy Fryderyk dla Miuosha w kategorii album roku muzyka korzeni za „Pieśni współczesne”. Recenzowałem ten krążek nagrany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, piejąc z zachwytu.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Nie będą skupiał się na samych nagrodach, które przyznawane są od połowy lat 90. XX wieku. Nadmienię tylko, że Fryderyki wymyślono po to, aby doceniać najciekawsze osiągnięcia na polskim rynku fonograficznym, obejmujące szerokie spektrum gatunkowe.

 

Jeżeli chodzi o 28. edycję, to warto jeszcze, abym w tym miejscu napisał, kto został Autorem roku 2021 i kogo wyróżniono tydzień wcześniej za najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej. Pierwszy z tych laureatów to Bartek „Fisz” Waglewski, a drugi to Bruce Liu – zwycięzca konkursu chopinowskiego pochodzenia chińskiego. Waglewski zadowolony był również z Fryderyków dla zespołu Fisz Emade Tworzywo i z tego, że grupa nie miała sobie równych w dziedzinie: album roku alternatywa („Ballady i protesty”). Serce zabiło też fanom Republiki. Ten kultowy band otrzymał Złotego Fryderyka (na scenie pojawiła się Anna Skrobiszewska – wdowa po Grzegorzu Ciechowskim). Poza Kaśką Sochacką, wielką zwyciężczynią ceremonii okazała się także Daria Zawiałow. Artystka trzymała w dłoniach trzy statuetki (jako najlepsza kompozytorka w teamie, artystka oraz wokalistka wykonująca wspólnie z dwoma innymi muzykami najbardziej doceniony utwór – „I Ciebie też bardzo”). Hania Rani (trzeci raz), sanah, Marcin Wasilewski – między innymi jeszcze ci uzdolnieni ludzie operujący w jakże różnych stylach, mogli cieszyć się z Fryderyków. Co ciekawe, specjalną Nagrodę ZAIKS za sprzyjanie wyobraźni to specjalne wyróżnienie, które otrzymał raper Sokół.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Oto lista zwycięzców nagród Fryderyki 2022:

 

 

MUZYKA ROZRYWKOWA

 

Album roku pop: sanah – „Irenka”

 

Album roku muzyka korzeni/blues: Miuosh x Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – „Pieśni współczesne”

 

Album roku hip hop: Mata – „Młody Matczak”

 

Album roku pop alternatywny: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”

 

Album roku rock/metal: Muchy – „Szaroróżowe”

 

Album roku elektronika: Rysy – „4GET”

 

Album roku alternatywa: Fisz Emade Tworzywo – „Ballady i protesty”

 

Album roku muzyka poetycka: Ralph Kaminski – „Kora”

 

Fonograficzny debiut roku: Kaśka Sochacka – „Ciche dni”

 

Autor roku: Bartek Fisz Waglewski

 

Kompozytor Roku: Daria Zawiałow i Michał Kush

 

Producent roku: Hania Rani i Jakub Galiński (ex aequo)

 

Utwór roku: Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino) – „I Ciebie też, bardzo”

 

Teledysk roku: Monika Brodka i Przemek Dzienis – „Game Change”

 

Artystka roku: Daria Zawiałow

 

Artysta Roku: Ralph Kaminski

 

Zespół/Projekt artystyczny roku: Fisz Emade Tworzywo

 

MUZYKA JAZZOWA

 

Album roku: Marcin Wasilewski Trio – „En Attendan”

 

Debiut roku: Daniel Nosewicz

 

Artysta roku jazz: Marcin Wasilewski

 

MUZYKA POWAŻNA

 

Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej: Chopin – Bruce Liu”

 

Najlepszy album polski za granicą: „Beethoven: Complete Piano Concertos”

 

Album roku muzyka dawna„Suity Francuskie”

 

Album roku muzyka symfoniczna: „III I VI Symfonia”

 

Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Republika, Jacek „Budyń” Szymkiewicz

Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Henryk Miśkiewicz

Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Janusz Olejniczak (jeden z najwybitniejszych współczesnych chopinistów) i Stanisław Gałoński (uznany dyrygent i popularyzator muzyki dawnej).

 

Więcej na stronie: https://fryderyki.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Foodlosslla atakuje, bo jedzenie się marnuje! Spot od twórcy nowej "Godzilli" - Intrygujące

Jak zwrócić uwagę na problem związany z marnotrawstwem żywności? Jak ostrzec przed konsekwencjami takiego postępowania/zjawiska? Odpowiedź brzmi: zrobić sugestywny, krótkometrażowy klip, który jest jednocześnie reklamą o charakterze społecznym. I dalej: w centrum umieścić mszczącego się kaiju o wyglądzie przerośniętego ślimaka, zbudowanego z odpadów spożywczych. Taki właśnie materiał przygotował Takashi Yamazaki – reżyser filmu „Godzilla Minus One”!

 -

Odwiedzin: 193

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Oscary 1983. Ten wieczór Zbigniew R. zapamiętał na zawsze – poszedł w "Tango"! - Ludzie kina

Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet kieliszek mocniejszego trunku pomaga na stres i dodaje odwagi. I choć Yola Czaderska-Hayek, która jako tłumaczka towarzyszyła Zbigniewowi Rybczyńskiemu na scenie, twierdzi, że twórca oscarowego, krótkometrażowego „Tanga” absolutnie nie był pijany, to widząc jego zachowanie trudno w to uwierzyć. Czy to tylko przypływ szczęścia spowodował, że całkiem odwrotnie niż w jego animacji, otoczenie tak bardzo zwróciło na niego uwagę? Można by odpowiedzieć twierdząco, gdyby nie fakt, że bohater niniejszego tekstu, został dość szybko aresztowany…

 -

Odwiedzin: 127

Autor: pjKultura

Komentarze: 2

"Oppenheimer" triumfatorem 96. gali rozdania Oscarów! - Kultura

Stało się, co się stać miało. Z 10 na 11 marca 2024 roku w hollywoodzkim Dolby Theatre wręczono Oscary. Najwięcej statuetek, bo aż 7 (na 13 nominacji) otrzymał biograficzny „Oppenheimer”. Wygrał w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy oraz zdjęcia, montaż i muzyka. Porażkę poniósł natomiast „Czas krwawego księżyca”, który deptał po piętach wielkiemu zwycięzcy, ale ostatecznie nie zdobył nic. Było poważnie (przemówienie reżysera nagrodzonego dokumentu „20 dni w Mariupolu”), ale i zabawnie (goły John Cena), a już na pewno dość sprawiedliwie, jeżeli chodzi o większość wyborów amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. A za co jeszcze zapamiętamy 96. galę oscarową?

 -

Odwiedzin: 105

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Choroba "pięknych ludzi", czyli zespół Marfana - Zdrowie i uroda

Wiele kobiet marzy o wspaniałej sylwetce. O delikatnych rysach twarzy i długich nogach. Z kolei mężczyźni przeważnie pragną być bardzo wysocy lub nie mieć skłonności do tworzącego się piwnego brzuszka. Choć figura dzisiejszych modelek i modeli trafiła do obowiązującego kanonu piękna, mało kto wie, że niektórzy, obdarzeni nią genetycznie, płacą ogromną cenę za taki wygląd. Mają bowiem tzw. zespół Marfana – zwany także chorobą pięknych ludzi.

 -

Odwiedzin: 97

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

"Zielona granica", a nad nią i dla niej Orzeł! - Kultura

W poniedziałkowy wieczór karty zostały odkryte. Rozdano Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe. Mimo że „Kos” uzyskał aż 16 rekordowych nominacji, w tym za najlepszy film 2023 roku, to główna statuetka powędrowała na ręce twórców „Zielonej granicy”. Czy to była rzeczywiście najbardziej udana polska produkcja, czy jednak zadecydowały względy polityczne i atmosfera, jaka panowała w naszym kraju? Na te pytania niech odpowiedzą sami widzowie.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 878

Autor: pjKultura

Komentarze: 2

Open’er 2022 – pełny line-up i nowa scena! - Kultura

Agencja koncertowa Alter Art chwali się, że ich festiwal to największa i najbardziej zróżnicowana impreza muzyczna w Polsce. Nie ma w tych słowach przesady. Faktycznie, jak pokazały ostatnie lata, Open’er przyciągnął setki tysięcy miłośników oryginalnych brzmień i jeszcze bardziej nietypowych głosów. W 2020 i 2021 roku, z powodu pandemii, Lotnisko Gdynia-Kosakowo było zamknięte dla festiwalowiczów. Na szczęście tegoroczna, 19. z kolei edycja odbędzie się z wielką dbałością o szczegóły. Zapowiada się – co potwierdzają ostatnie informacje – wspaniałe widowisko, które potrwa kilka dni. Od 29 czerwca do 2 lipca każdy będzie mógł poszerzyć muzyczne horyzonty i poczuć niepowtarzalny klimat aż do porannych godzin. Wystąpią m.in.: Imagine Dragons, Dua Lipa, Young Leosia, Król, Zdechły Osa i Kaśka Sochacka (zdobywczyni dwóch Fryderyków). Jak więc widać, zaproszono artystów, którzy są światowymi gwiazdami, jak i młodych przedstawicieli alternatywy oraz jeszcze młodszych idoli polskich nastolatków ze świata hip-hopu.

 -

Odwiedzin: 611

Autor: pjKultura

Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura

Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.

 -

Odwiedzin: 1165

Autor: pjKultura

Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura

„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.

 -

Odwiedzin: 1664

Autor: pjKultura

Fryderyki 2020 przyznane w trakcie transmisji online! - Kultura

1 października 2020 – ta data przeszła do historii. Nie dość, że wtedy obchodzono Dzień Polskiej Muzyki, to jeszcze rozdano najważniejsze nagrody muzyczne w naszym kraju. Ale nietypowo. Inaczej jak zawsze. Gala, która miała odbyć się w marcu, ostatecznie została przełożona na jesień, do internetu. Wszystkiemu winny koronawirus, który nie zasługuje na żadne nagrody.

"Pieśni współczesne" – Album jeden na milion - Recenzje płyt

Jakiś czas temu w Dzień Dobry TVN miałem okazję obejrzeć fragment wywiadu z pochodzącym z Katowic Miłoszem Boryckim. Nie słucham na co dzień hip hopu, jednak Miuosh (pseudonim artystyczny od imienia, oryginalnie napisany) na pierwszy rzut oka wydawał się całkowitym zaprzeczeniem stereotypowego rapera. Ale to nie wysoka inteligencja i empatyczne usposobienie przyciągnęły moją uwagę, tylko pewien utwór wykonywany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Co ma wspólnego katowicki specjalista od melorecytacji z ludową tradycją, zapytacie? Otóż nawiązał ze „Śląskiem” współpracę i razem nagrali magiczną płytę pt. „Pieśni współczesne”, zapraszając gościnnie lubianych i utalentowanych artystów polskiej, bardziej niszowej, alternatywnej sceny muzycznej.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 921

Autor: pjKultura

Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura

29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

 -

Odwiedzin: 7036

Autor: matusiakIntrygujące

Komentarze: 7

Jestem z miasta... - Intrygujące

Ile osób może tak o sobie powiedzieć? Zapewne wiele. A ile miast jest w Polsce? Jakiej są wielkości i jakie wymagania musi spełnić miejscowość, by stać się miastem?

Cywilizacje kosmiczne okiem prof. Andrzeja Prószyńskiego - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Profesor Andrzej Prószyński swoją karierę zawodową związał z nauką. W latach 2012-2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego wielką pasją jest kosmos oraz poszukiwanie śladów obcych cywilizacji pozostawionych na innych planetach Układu Słonecznego – przede wszystkim na Marsie. Swoimi zainteresowaniami i wiedzą postanowił podzielić się w rozmowie ze mną…

 -

Odwiedzin: 479

Autor: adminSprzęt

Komentarze: 1

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt

Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

 -

Odwiedzin: 2002

Autor: pjKultura

43. Festiwal Filmowy w Gdyni. Złote Lwy dla "Zimnej wojny"! - Kultura

W sobotę 22 września 2018 roku podczas transmitowanej w godzinach wieczornych przez Telewizję Polską gali, poznaliśmy laureatów 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Główna nagroda – Złote Lwy powędrowała, jak wielu przewidziało, na ręce twórców filmu „Zimna wojna”. Większym zaskoczeniem były wyróżnienia za najlepsze role. Nie otrzymali ich ani Joanna Kulig, ani Tomasz Kot. Z kolei film „Kler”„stał się” bohaterem skandalu.

Nowości

"Dziki Kamieńczyk" – To nie jest moje pueblo! - Recenzje książek

Wyobraźcie sobie świat, w którym nie ma przestępstw, podziału na biednych i bogatych. Gdzie nikt nie chodzi smutny i jeździ elektrykami. Nikt nie pije alkoholu i nie uzależnia się od papierosów. Pisarz Marek Czestkowski przedstawia właśnie tego rodzaju „odgrodzone” miejsce w… Polsce. Ale już sam tytuł jego powieści: „Dziki Kamieńczyk” sugeruje, że ta utopijna wioska zachwieje się w posadach, przeobrażając się w strefę dla prawdziwych desperados. Czego świadkiem będzie, zahibernowany przez 100 lat, główny bohater. To znany niegdyś strażnik pogranicza wyznający jedną zasadę: w ściganiu złoli wszystkie chwyty dozwolone. Czytelnik jest jak ten Habanero. Popiera go i zderza się z idyllą, która wcale taka słodka nie jest. Oj nie!

 -

Foodlosslla atakuje, bo jedzenie się marnuje! Spot od twórcy nowej "Godzilli" - Intrygujące

Jak zwrócić uwagę na problem związany z marnotrawstwem żywności? Jak ostrzec przed konsekwencjami takiego postępowania/zjawiska? Odpowiedź brzmi: zrobić sugestywny, krótkometrażowy klip, który jest jednocześnie reklamą o charakterze społecznym. I dalej: w centrum umieścić mszczącego się kaiju o wyglądzie przerośniętego ślimaka, zbudowanego z odpadów spożywczych. Taki właśnie materiał przygotował Takashi Yamazaki – reżyser filmu „Godzilla Minus One”!

Jakub Hovitz i jego pełne wyobrażeń o pierwszym spotkaniu "VHS" - Zespoły i Artyści

Zanurzony w klimacie przebojów z lat 70., bogaty w analogowe dźwięki, z ciekawie opowiedzianą historią – taki jest najnowszy singiel Jakuba Hovitza zatytułowany „VHS”. Gościnnie zaśpiewał w nim Felix Piątek. Premierowego nagrania tej dwójki pozytywnych artystów z Wrocławia można posłuchać w serwisach streamingowych.

"Bestiariusz Jeleniogórski Tom V" – Magia, strach i piękno. Chcę więcej! - Recenzje książek

Tomasz Szyrwiel od lat, jako pasjonat górskich wycieczek, rysownik, fotograf i pisarz, poszukuje karkonoskich bestii. Znalazł już ich tak wiele, że wyobraźnia nakazała mu stworzenie opisów na ich temat. W ten sposób narodziły się książki – połączenie jeleniogórskiej sagi fantasy z albumem kuszącym tak bardzo, że czarownica z bajki o „Jasiu i Małgosi” powinna się uczyć. W wersji kolekcjonerskiej, z kilku tomów złożone, wyglądające jak drogocenne i rzadkie księgi, jeszcze mocniej otulały magiczną mgłą. Ten ostatni – V miał być zakończeniem skrzyżowanych losów pewnej ludzkiej wojowniczki i miejscowej jelarskiej dziewczynki, i jednocześnie miał dostarczyć informacji o nowych, czających się w leśnych ostępach i wśród wysokich szczytów mamidłach. O ile jednak jego wydanie jest dziełem sztuki przez wielkie SZ, tak już historia powoduje niestety lekki niedosyt. Ale jest coś, co ciągle pozostaje identyczne – klimat tak niezwykły, że zapominam o realnym świecie.

Singiel "Anima Libera", czyli głośny powrót klubowej legendy! - Muzyczne Style

Ej, ludzie! Fani muzyki disco! Max Farenthide i Vamero (duet, którego brzmienia już słyszeliście w hicie „In My Bed”) wydali wspólny numer! „Anima Libera” to energetyczna propozycja z bardzo wyrazistym beatem. Utwór z pewnością ucieszy fanów Maxa! Artysta powraca bowiem na sceny klubowe po... 12 latach nieobecności!

 -

Odwiedzin: 193

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Oscary 1983. Ten wieczór Zbigniew R. zapamiętał na zawsze – poszedł w "Tango"! - Ludzie kina

Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet kieliszek mocniejszego trunku pomaga na stres i dodaje odwagi. I choć Yola Czaderska-Hayek, która jako tłumaczka towarzyszyła Zbigniewowi Rybczyńskiemu na scenie, twierdzi, że twórca oscarowego, krótkometrażowego „Tanga” absolutnie nie był pijany, to widząc jego zachowanie trudno w to uwierzyć. Czy to tylko przypływ szczęścia spowodował, że całkiem odwrotnie niż w jego animacji, otoczenie tak bardzo zwróciło na niego uwagę? Można by odpowiedzieć twierdząco, gdyby nie fakt, że bohater niniejszego tekstu, został dość szybko aresztowany…

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 137

Autor: pjKultura

Grammy 2024 – od teraz rekordzistką jest Taylor Swift! - Kultura

W nocy z 4 na 5 lutego poznaliśmy laureatów nagrody Grammy. Fani Taylor Swift nie byli zaskoczeni – właśnie ta artystka triumfowała w trakcie 66. uroczystości. Nie tylko otrzymała statuetkę za najlepszy album roku, ale pobiła rekord w liczbie zdobytych Grammy w tej kategorii. Udała jej się bowiem ta sztuka po raz czwarty! Dodajmy jeszcze najlepszą płytę pop, a Taylor wyrasta na artystkę przez wielkie A.

 -

Odwiedzin: 1276

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

 -

Odwiedzin: 4597

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 136

Autor: adminKultura

Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura

Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.

 -

Odwiedzin: 97

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

"Zielona granica", a nad nią i dla niej Orzeł! - Kultura

W poniedziałkowy wieczór karty zostały odkryte. Rozdano Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe. Mimo że „Kos” uzyskał aż 16 rekordowych nominacji, w tym za najlepszy film 2023 roku, to główna statuetka powędrowała na ręce twórców „Zielonej granicy”. Czy to była rzeczywiście najbardziej udana polska produkcja, czy jednak zadecydowały względy polityczne i atmosfera, jaka panowała w naszym kraju? Na te pytania niech odpowiedzą sami widzowie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.949

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję