Wspomniany Krzysztof Zalewski lata temu wygrał drugą edycję popularnego Idola. Swój udział w tym programie określał jako „manifestację rocka”. Wydawało się, że ten długowłosy wówczas chłopak, już ciągle będzie na okładkach magazynów i na licznych ściankach. A jednak na dość długo zniknął z pierwszych stron. Dopiero jako dojrzały facet postanowił zaskoczyć wszystkich nie tylko wykonywaniem rocka, ale i alternatywnej muzyki pop. I zrobił to tak brawurowo, że w 2017 zgarnął Fryderyka za album „Złoto”. Do tego śpiewał utwory Niemena, stając się obok m.in. Dawida Podsiadło najciekawszym przedstawicielem grupy artystów przez oryginalne i duże A. 5 sierpnia 2021 roku otrzymał łącznie 4 statuetki w następujących kategoriach: autor roku, teledysk roku („Annuszka”), producent roku (z Andrzejem Markowskim) i album roku – pop alternatywny („Zabawa”).
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Najważniejsze nagrody polskie nagrody muzyczne, przyznawane od połowy lat 90., zgarnął też Mata. Ten młody raper triumfował w dziedzinach: fonograficzny debiut oraz najlepsza płyta hip-hop. Nic dziwnego. 19-letni Michał Matczak, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, to żaden dresiarz i stereotypowy hiphopowiec. To syn znanego prawnika, profesora Marcina Matczaka. Ojciec jest dumny z syna, co wyraził w mediach społecznościowych. Taka relacja jest przykładem, że dzieci nie zawsze muszą iść w ślady rodzica i zajmować się tym samym zawodem. Mata, jak udowadnia w singlu promującym nagrodzony album, zaczął rapować, ponieważ miał dosyć „tego piękna i ciepła”, a jego marzeniem było to, aby urodzić się w całkowicie innych warunkach, np. w biednych blokowiskach, na których narodził się polski rap w latach 90. Utwór „Patointeligencja” w pierwszy tydzień po opublikowaniu osiągnął aż… 6 mln wyświetleń w serwisie YouTube! I podzielił internautów. Jedni uznali Matę za zblazowanego nastolatka, inni dostrzegli wyjątkowy głos młodego pokolenia, idealnie opisujący problemy nowobogackiej młodzieży. Członkowie Akademii Fonograficznej należą do tego drugiego środowiska.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Wróćmy jeszcze do Krzyśka Zalewskiego. Jako pierwszy wokalista pojawił się na scenie, aby zaśpiewać „Annuszkę”. I już wtedy „rządził i porywał”. Ale największą sensację wzbudził, gdy w trakcie odbioru statuetki, pocałował w usta Ralpha Kaminskiego – artystę o jedynym w swoim rodzaju wizerunku, który na zakończenie gali wykonał w duecie z Nataszą Szroeder utwór pt. „Przypływy”. Laureat Fryderyka nie tylko zaskoczył wszystkich tym buziakiem, ale także politycznym, odważnym apelem. Wszak będąc autorem roku wypadało, by powiedział coś autorskiego. No i powiedział: „Ci, którzy tak mówią, chyba mają rację: pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederację”. Jeden z prowadzących uroczystość – Marcin Prokop od razu „poprawił” te słowa, twierdząc, że wokalista odniósł się do gwiazdek przyznawanych płytom w recenzjach. Oj, panie Zalewski, masz pan przechlapane u Bosaka, tym bardziej, że kiedyś zagrałeś rolę w patriotycznym filmie „Historia Roja”.
A co do samej gali, to na scenie wystąpili również m.in: Tomek Lipiński (zaśpiewał wzruszający i znany utwór „Jeszcze będzie przepięknie”), Grzegorz Hyży („Król Nocy”), Włodi, zespół EABS, Margaret, Natalia Nykiel (zaprezentowała nowy singiel pt. „P.R.I.D.E.”), Kayah i Viki Gabor, oraz bardzo popularny raper Sobel („Fiołkowe Pole”), a więc gorące nazwiska polskiej sceny muzycznej, reprezentujące różne style i gatunki. Transmisję na żywo można było oglądać zarówno w telewizji TVN (na szczęście jeszcze istnieje), jaki w Playerze i na portalu Onet. Gospodarzami wieczoru byli: wspomniany Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Robert Karpowicz i Mery Spolsky. Laureatką w kategorii album roku rock została Edyta Bartosiewicz. Fryderyka otrzymała za krążek „Ten Moment”. Niestety, piosenkarka nie mogła pojawić się na gali. Powody do zadowolenia miała też Sanah, którą nagrodzono za najlepszy album popowy, czyli „Królową Dram” oraz Dominik Wania (wybrany najlepszym artystą jazzowym) i metalowa grupa Vader.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Koniecznie trzeba również nadmienić, komu przyznano Złotego Fryderyka. Zdobyli go Adam Makowicz – uznany pianista jazzowy, który grał z największymi postaciami światowego i polskiego jazzu oraz nieżyjący Krzysztof Krawczyk. „Mam wrażenie, że spóźniliśmy się z tym Złotym Fryderykiem – nagrodą za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej” – powiedział Marcin Prokop. Trudno nie przyznać mu racji. Pośmiertną statuetkę wręczali Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin oraz Andrzej Piaseczny, a odebrali ją żona legendarnego artysty – Ewa Krawczyk i jego wieloletni przyjaciel – Andrzej Kosmala. Oczywiście, na scenie nie mogło zabraknąć przebojów Krawczyka. Wykonali je: Skubas, Natalia Przybysz, Kasia Lins, Gromee oraz Ania Dąbrowska
Warto też dodać, że wcześniej, przed uroczystością dotyczącą muzyki rozrywkowej i jazzowej, pod koniec czerwca odbyła się inna gala. W klimatycznych wnętrzach na Zamku w Szczecinie wybrano najciekawsze płyty z muzyką poważną. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (wyróżniona w kategorii album roku muzyka symfoniczna za płytę z nagraniami czterech symfonii Brahmsa pod dyrekcją Jerzego Semkowa), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” (za wydawnictwo „Przez łzy” z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej, w dziedzinie: album roku muzyka kameralna) i sławna na świecie Aleksandra Kurzak (za „Desire”, a więc najlepszy album polski za granicą). Z kolei w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej zwyciężył album „Sonaty na skrzypce i fortepian” Grażyny Bacewicz w wykonaniu Jakuba Jakowicza oraz Bartosza Bednarczyka, a najciekawszą płytą z gatunku muzyki operowej i oratoryjnej została „Opera Ahat-ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka z librettem Noblistki – Olgi Tokarczuk!
(źródło: fryderyki.pl)
Plakat Fryderyków 2021 (źródło: fryderyki.pl)
Oto lista zwycięzców nagród Fryderyki 2021:
MUZYKA ROZRYWKOWA
Album roku pop: Sanah – „Królowa Dram”
Album roku blues-country: Robert Cichy – „Dirty Sun”
Album roku folk-muzyka świata: Kapela Ze Wsi Warszawa – „Uwodzenie”
Album roku hip hop: Mata – „100 dni do matury”
Album roku pop alternatywny: Krzysztof Zalewski – „Zabawa”
Album roku rock: Edyta Bartosiewicz – „Ten moment”
Album roku metal: Vader – „Solitude in Madness”
Album roku elektronika: Baasch – „Noc”
Album roku alternatywa: Świetliki – „Wake me up before you fuck me”
Album roku soul, r'n'b, gospel: Rosalie – „IDeal”
Album roku muzyka ilustracyjna: muzyka z serialu „Wataha” (kompozytor: Łukasz Targosz)
Album roku muzyka poetycka: Mela Koteluk & Kwadrofonik – „Astronomia poety. Baczyński”
Nowe wykonanie: Król, Igor Nikiforow – „Byłaś serca biciem”
Fonograficzny debiut roku: Mata – "100 dni do matury"
Autor roku: Krzysztof Zalewski
Kompozytor Roku: Hania Rani
Utwór roku: Taco Hemingway – „Polskie Tango”
Teledysk roku: Krzysztof Zalewski – „Annuszka”
MUZYKA JAZZOWA
Album roku: Dominik Wania – „Lonely Shadows”
Debiut roku: Michał Tomaszczyk
Artysta roku jazz: Dominik Wania
MUZYKA POWAŻNA
Najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej: „Sonaty na skrzypce i fortepian” Grażyny Bacewicz
Najlepszy album polski za granicą: „Desire” Aleksandry Kurzak
Album roku muzyka poważna: – „Midnight Stories. ART’N’VOICES. Contemporary Music of Polish Composers”
Album roku muzyka symfoniczna: „Semkow – NOSPR – Brahms: Symfonie 1-4”
Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Krzysztof Krawczyk
Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Adam Makowicz
Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Jadwiga Rappé, Jana Łukaszewski
Więcej o samych nagrodach na stronie: https://fryderyki.pl/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą!
Więcej artykułów od autora pj

Tina Turner – Muzyka The Best, Życie not so much - Zespoły i Artyści
Tina Turner – sceniczna petarda. Kobieta, która swoją energią mogłaby uruchomić elektrownię atomową. Niezapomniany wokal z charakterystyczną chrypką plus charyzma powodowały, że miliony fanów było na długie minuty, a nawet godziny poddanych zbiorowej hipnozie. Śpiewała „We Don’t Need Another Hero” z takimi emocjami, że faktycznie nie potrzebowaliśmy tego Mad Maxa. To ona była legendarną bohaterką tej ziemi. Niestety starość i choroby pokonają nawet najsilniejszych. Artystka zmarła 24 maja 2023 roku. Zostawiła po sobie twórczość przepiękną, choć prywatna codzienność atakowała ją mrokiem.

Zachowuj się pięknie 3 czerwca! To Dzień Savoir-Vivre - Savoir Vivre
Na początku czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. O tym wiedzą wszyscy. Jednak o święcie, które następuje dwie doby później mało kto pamięta. Tak, jest ono dość młode, gdyż zostało powołane do życia ledwo siedem lat temu, więc można jakoś większość ludzi usprawiedliwić, ale z drugiej strony trzeba ich uświadamiać. Otóż 3 czerwca propagowana jest grzeczność obyczajowa – ważny element kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre to dobra okazja, aby szczególnie dzieciom pokazywać i tłumaczyć, co wolno, a co nie wypada robić w różnych sytuacjach. I czym jest tzw. kindersztuba. Usiądźcie zatem wygodnie na kocyku i przeczytajcie ten artykuł.
Cannes 2023: Złota Palma dla francuskiego filmu "Anatomy Of A Fall"! - Kultura
Gdyby film „Killers of the Flower Moon” Martina Scorsese brał udział w Konkursie Głównym na 76. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes, to zapewne zdobyłby Złotą Palmę. Dlaczego? Krytycy byli niemal zgodni, że otrzymali arcydzieło, na które warto było czekać. Zresztą dziewięciominutowa owacja na stojąco mówiła sama za siebie. Jednak festiwalowe zasady są jasne, zatem najwyższy laur trafił na inne ręce – francuskiej reżyserki Justine Triet, która zachwyciła jury i dziennikarzy kryminałem pt. „Anatomia Upadku” tak bardzo, że zapomnieli o nieestetycznym uzębieniu Johnny’ego Deppa.
"Świat według Kiepskich" jak bajka Disneya. Animowany Ferdek i spółka! - Zabawne
Nie ma chyba człowieka, obojętnie z jakim wykształceniem, który nie słyszał o tym kultowym serialu telewizji Polsat. „Świat według Kiepskich” to od ponad dwóch dekad komediowa kopalnia cytatów, memów, przerysowanych postaci, absurdalnych scen, obserwacji społecznych. Mająca tysiące zwolenników i garść przeciwników. Jedno jest pewne, im dalej w las, tym humor nie był już tak ostry, a kolejne wydarzenia w rodzinnym i sąsiedzkim życiu w pewnej wrocławskiej kamienicy były dopisywane na siłę. A gdy zabrakło aktorów odtwarzających Boczka i Paździocha, nic już nie było takie samo, jak wcześniej. Youtuber Trojtek wynalazł jednak na to lekarstwo – stworzył krótki metraż, w którym Ferdek, Halinka, Walduś i inni przypominają bohaterów z animacji Disneya albo Pixara. Co prawda, filmik nie ma jednolitej fabuły, bo postacie po prostu wypowiadają do „kamery” swoje myśli głosami aktorów, ale widać tu potencjał na coś większego, śmiesznego i oryginalnego.
Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura
Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.
Polecamy podobne artykuły
Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura
29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?
Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura
Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.
Fryderyki 2020 przyznane w trakcie transmisji online! - Kultura
1 października 2020 – ta data przeszła do historii. Nie dość, że wtedy obchodzono Dzień Polskiej Muzyki, to jeszcze rozdano najważniejsze nagrody muzyczne w naszym kraju. Ale nietypowo. Inaczej jak zawsze. Gala, która miała odbyć się w marcu, ostatecznie została przełożona na jesień, do internetu. Wszystkiemu winny koronawirus, który nie zasługuje na żadne nagrody.
Fryderyki 2019 wręczone. Dawid Podsiadło znowu królem polskiej muzyki! - Kultura
Wieczór 9 marca 2019 roku należał do polskiej muzyki. Wtedy bowiem mogliśmy oglądać relację na żywo z 25. już edycji przyznania Fryderyków. Tegoroczna gala była wyjątkowa. Pierwszy raz odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. I pierwszy raz z udziałem 5-tysięcznej publiczności, która zakupiła bilety na tę uroczystość. Wielkim wygranym okazał się Dawid Podsiadło, który otrzymał najwięcej statuetek: za album roku pop „Małomiasteczkowy”, jako najlepszy autor roku i najlepszy kompozytor wraz z Bartoszem Dziedzicem.
Teraz czytane artykuły
Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura
„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.

Wywiad z Zosią Sławińską: 17-latka zaprasza do swojego autorskiego, muzycznego świata! - Zespoły i Artyści
Viki Gabor i Roksana Węgiel to wokalistki, których popularność wystrzeliła tak wysoko jak rakieta Elona Muska. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach na polskim rynku muzycznym pojawia się coraz więcej utalentowanych nastolatek pragnących równie mocno zwrócić na siebie uwagę, głównie młodzieży. Pochodząca z Gdyni debiutantka Zosia Sławińska, finalistka IV edycji The Voice Kids, nie zamierza jednak (mimo specyficznego nazwiska) bezustannie konkurować z wymienionymi artystkami. Tworzenie muzyki totalnie komercyjnej, niemieszczącej się w jej wrażliwej duszy? O nie. Zosia chce prezentować słuchaczom utwory autorskie, dojrzałe, delikatne i jednocześnie pozwalające na pewną, osobistą interpretację. Taki jest np. indie i soft popowy singiel „dimension”. Koniecznie przeczytajcie, co ta 17-latka opowiedziała o największej przygodzie swojego życia, jaką jest muzyka!

Xbox Series X – wymarzona konsola w sprzedaży od 10 listopada! - Sprzęt
Ostatnio poznaliśmy datę premiery najnowszej generacji konsol od Microsofta. Sprzęt Xbox Series X – wcześniej reklamowany na targach Electronic Entertainment Expo, pod nazwą kodową „Project Scarlett”, trafi na rynek na początku listopada 2020 roku (o ile koronawirus nie stanie na drodze). Wypatrujcie go dziesiątego dnia o świcie, o brzasku patrzcie na zachód… Wjedzie do sklepów cały na biało (a raczej czarno) jako produkt – co głoszą pierwsze opinie dziennikarzy – imponujący!
44. Festiwal Filmowy w Gdyni. Złote Lwy zgarnia "Obywatel Jones"! - Kultura
Wieczorem 21 września 2019 roku poznaliśmy wszystkich laureatów 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Zwycięzcą, czyli zdobywcą Złotych Lwów, i jednocześnie najlepszym filmem został polityczny thriller „Obywatel Jones”. To dość zachowawczy wybór jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki, gdyż głównym faworytem był nasz kandydat do Oscara, zbierające lepsze recenzje „Boże Ciało”.

"Kraina lodu 2" – Odgrzejemy dziś kotleta - Recenzje filmów
Jestem chyba jednym z nielicznych widzów, który stanowczo krzyczał: Nie!, gdy tylko dowiedział się o planach realizacji kolejnej odsłony mroźnej opowieści. I nie chodzi tutaj o głośną wrzawę wokół orientacji seksualnej Elsy. Od lat jestem fanem wytwórni Disneya i znam mnóstwo jej produkcji. W związku z powyższym, zauważyłem przez lata pewną niepokojącą tendencję. Disney tworzy piękne, oryginalne animacje. Przykładem mogą być klasyki, jak też ostatnie jej dzieła, do których zaliczają się „Zwierzogród”, „Zaplątani” czy właśnie „Kraina Lodu”. Czego nie robiła fabryka Myszki Miki od dawna, to kontynuacji swoich wielkich i kasowych animowanych przebojów. Nie zastanawialiście się, dlaczego?
Nowości

"Sukcesja" – O tym, jak dysfunkcyjna rodzina miliarderów "przejęła" HBO i rozkochała miliony widzów! - Seriale
Armstrong. Czy to nazwisko Wam coś mówi? Oczywiście! Z szybkością drukarki laserowej jeszcze do niedawna odpowiedzielibyście, że chodzi o słynnego Amerykanina, który jako pierwszy zszedł na powierzchnię Księżyca. Od tamtej chwili minęło wiele dekad, aż tu niespodziewanie na całej planecie Ziemia znany stał się kolejny Armstrong. W roku 2023 uliczna sonda nie okaże się zatem już tak oczywista, mimo że ten człowiek to żaden sportowiec ani tym bardziej astronauta. Lecz nadal śmiało określę go mianem Człowieka-Rakiety. Dlaczego? Gdyż napisał i stworzył w swej głowie serial, który jest jest prawdziwą bombą wśród wielu produkcji stacji HBO. „Sukcesja” to dzieło realistyczne, wciągające niczym czarna dziura, powodujące szybsze bicie serca. Wiecie, taki tam dramat, trochę satyra i saga o rodzinie bogaczy, gdzie raczej nie ma komu kibicować. A mimo to sypią się nagrody, a Jesse Armstrong skacze z radości.

Miłość i "Maj", w to mi graj – ale czymże jest ten "Maj"? - Muzyczne Style
Najnowszy singiel Aleksandra Siczka „Maj” to piosenka o miłości, ale czy tylko? Nie! Maj to czyste lato! „Wyobraźcie sobie, że jedziecie z przyjaciółmi spontanicznie nad morze, auto zapakowane po brzegi, zrzutka na paliwo a nocleg? Coś się wymyśli, mało ważne! Ten utwór to must have takiej podróży. To opowieść o miłości wyjątkowej i cieszącej jak nigdy dotąd! Nastraja do radości z życia i wspaniale, bo taka powinna być letnia muzyka. Z tekstu dowiecie się, że to niekoniecznie miłość, która kończyć się musi romansem czy związkiem, to może być każdy rodzaj uczucia, przyjacielski czy rodzinny. Co ważne „Maj” przypomina o wolności, o tym, że nasz los jest w naszych rękach, że trzeba zawsze pamiętać o sobie i swoim szczęściu, dzięki czemu można tym szczęściem obdarować można innych – mówi o utworze Alek. To pewne - miłość i lato to para idealna! „Maj” to trzeci po singlach „Kino, Muranów” i „Planety” utwór z ukończonego już debiutanckiego materiału muzycznego artysty, który zaskakuje z każdą kolejną odsłoną.

"Żony (nie)idealne" – Jeśli kochać, to na całego! - Recenzje książek
Czerwiec to miesiąc Dumy Społeczności LGBT+. Nie ma zatem lepszego czasu, aby zapoznać się z dwiema dumnymi dziewczynami. To Madzia i Kasia, autorki „Żon (nie)idealnych”, wyznające jedną ważną zasadę. Jest to jednocześnie ich rada dla wszystkich kobiet i mężczyzn obawiających się życia w szczęśliwym związku z osobą tej samej płci. A brzmi ona: „Nie walcz z miłością, walcz o miłość!”. Po przeczytaniu wspólnej książki Magdaleny Baryły i Katarzyny Klimek owe słowa jeszcze mocniej wejdą do głowy. Zatem otwórzcie ten pamiętnik/romans napisany w narracji pierwszoosobowej i odkryjcie historię wielkiego uczucia, przeznaczenia i akceptacji siebie.

Wrażliwość Madlen. Artystka, "Żona (nie)idealna", debiutantka w rozmowie pełnej szczerości! - Zespoły i Artyści
W swoich autorskich utworach porusza tematy bliskiej jej duszy i sercu. Kocha muzykę równie mocno, jak swoją życiową wybrankę, z którą napisała książkę o codzienności i drodze do szczęścia. Mogliście usłyszeć jej śpiew m.in. w nastrojowych singlach „Sen” i „Warstwa wad”. Z wywiadu, którego nam udzieliła dowiecie się, jak bardzo uczuciowa to kobieta. Przed państwem Magdalena Baryła-Klimek, czyli Madlen!

Jego "Wiatr wolności". DZIUK z najbardziej osobistym singlem! - Muzyczne Style
Mamy newsa! Znany Wam artysta DZIUK powraca – jako kompozytor, scenarzysta własnych teledysków, niezależny producent, wokalista i tekściarz – z nowym singlem pod jakże obrazowym, metaforycznym tytule „Wiatr wolności”. To utrzymany w klimatach pop-rockowych, wpadający w ucho dzięki nowoczesnej linii melodycznej osadzonej między innymi w dźwiękach gitar, perkusji oraz klawiszy, kawałek. Dlaczego jest on najważniejszy w karierze Tomasza Dziuka, który do tej pory prezentował covery i wydał cztery single („Vibes”, „Niepamięć”, „Tlen”, „Call It LA”)? Bo jak powiedział ten prawnik i politolog z wykształcenia, a muzyk z pasji dający koncerty w warszawskich klubach: „W tym utworze rozliczam się ze swoją przeszłością i dość mocno obnażam swoje cechy charakteru. Taki jestem i taka jest moja rzeczywistość, w której naczelną wartością jest dla mnie wolność. Piosenka jest bardzo osobista i po raz pierwszy tak otwarcie odsłaniam w muzyce siebie”. Szczere słowa! Poczujmy zatem razem z nim „Wiatr wolności”!

TRYLION o kruchości człowieka wobec natury. Hipnotyczny klip do "Black Clay"! - Muzyczne Style
Krótki, acz warty uwagi news! Tworzą muzykę z pogranicza djent i prog metalu. W 2021 roku wydali pierwszą płytę – „Education for Freedom”. Już wtedy zaskakiwali szczerością i wielowarstwowością pod względem przekazu i instrumentarium. 31 maja 2023 to natomiast data, kiedy grupa Trylion zaprezentowała klip do nowego kawałka, będącego jednocześnie zwiastunem… burzy? Nie, nowego albumu. To, jak komentuje formacja, opowieść o „kruchości człowieka wobec natury”. Sam utwór, wzmocniony przez niepokojący klip, odnosi się do wielu symboli i metafor – istnienia człowieka jako małej cząstki całości. Materiał powstawał długo, bo jest najbardziej złożonym projektem w dorobku zespołu. Ale za to efekt jest iście piorunujący! To połączenie muzyki ze sztuką. Niechaj więc ten, kto uważa metal tylko za głośne coś, pozbawione tożsamości, zamilczy. A ten kto za fana brytyjskiej kapeli Tesseract się ma, ten bardziej doceni pracę, jaką wykonali chłopaki z Tryliona wraz ze wspomagającym ich artystą o tajemniczej ksywie SHAO oraz miksującym Emilem Reitanem z Icicle Studios.
Artykuły z tej samej kategorii

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura
Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

Konkurs literacki "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Kultura
W jaki sposób możemy pomóc osobom młodym w przełamywaniu barier związanych z ukazywaniem swojego potencjału? Czy potrafimy uwrażliwić młode osoby na sztukę, regionalizm? Czy oswojenie wrażliwości jest trudnym wyzwaniem dla młodych osób w dzisiejszych czasach? Czy znasz odpowiedź na te pytania... ?
Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura
Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.
Niby "Niewidzialna wojna", a ukąszona przez Węże kilka razy! - Kultura
1 kwietnia organizatorzy gali Węży napisali na Facebooku następujące słowa: „Kochane Osoby! Wszystko dogłębnie przemyśleliśmy i doszliśmy do wniosku, że polskie kino jest tak dobre i wspaniałe, że nie zasługuje na nasze wyróżnienia”. Na szczęście żartowali. Uff. „Nazywam się Vega. Patryk Vega. Mam ogromne poczucie humoru i iloraz inteligencji 164” – tak z kolei o sobie samym powiedział słynny polski reżyser. On niestety nie żartował. A skoro nie, no to jego autobiograficzna „Niewidzialna wojna” otrzymała wór syczących nagród. Dlaczego jest to najgorszy film ubiegłego roku? Odpowiedź w poniższym tekście!
Co robić w Majówkę? Wybrane wydarzenia w siedmiu miastach! - Kultura
Długi majowy weekend to dobra okazja, aby odwiedzić miejsca, w których jeszcze nigdy się nie było. Nie tylko mowa o północnych terenach nadmorskich czy tych południowych, górzystych. W niniejszym artykule nie będziemy jednak wymieniać i opisywać najważniejszych miejscówek/zabytków z różnych polskich miast, a zaproponujemy, co możecie robić przez ostatnie dni kwietnia, a szczególnie pierwsze dni maja, jeśli wybierzecie się do Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Torunia, Trójmiasta i Warszawy.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2.346