O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura

„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (13950 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 193
Czas czytania:
1 236 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (13950 pkt)
Dodano:
996 dni temu

Data dodania:
2021-08-06 13:42:31

Wspomniany Krzysztof Zalewski lata temu wygrał drugą edycję popularnego Idola. Swój udział w tym programie określał jako „manifestację rocka”. Wydawało się, że ten długowłosy wówczas chłopak, już ciągle będzie na okładkach magazynów i na licznych ściankach. A jednak na dość długo zniknął z pierwszych stron. Dopiero jako dojrzały facet postanowił zaskoczyć wszystkich nie tylko wykonywaniem rocka, ale i alternatywnej muzyki pop. I zrobił to tak brawurowo, że w 2017 zgarnął Fryderyka za album „Złoto”. Do tego śpiewał utwory Niemena, stając się obok m.in. Dawida Podsiadło najciekawszym przedstawicielem grupy artystów przez oryginalne i duże A. 5 sierpnia 2021 roku otrzymał łącznie 4 statuetki w następujących kategoriach: autor roku, teledysk roku („Annuszka”), producent roku (z Andrzejem Markowskim) i album roku – pop alternatywny („Zabawa”).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Najważniejsze nagrody polskie nagrody muzyczne, przyznawane od połowy lat 90., zgarnął też Mata. Ten młody raper triumfował w dziedzinach: fonograficzny debiut oraz najlepsza płyta hip-hop. Nic dziwnego. 19-letni Michał Matczak, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, to żaden dresiarz i stereotypowy hiphopowiec. To syn znanego prawnika, profesora Marcina Matczaka. Ojciec jest dumny z syna, co wyraził w mediach społecznościowych. Taka relacja jest przykładem, że dzieci nie zawsze muszą iść w ślady rodzica i zajmować się tym samym zawodem. Mata, jak udowadnia w singlu promującym nagrodzony album, zaczął rapować, ponieważ miał dosyć „tego piękna i ciepła”, a jego marzeniem było to, aby urodzić się w całkowicie innych warunkach, np. w biednych blokowiskach, na których narodził się polski rap w latach 90. Utwór „Patointeligencja” w pierwszy tydzień po opublikowaniu osiągnął aż… 6 mln wyświetleń w serwisie YouTube! I podzielił internautów. Jedni uznali Matę za zblazowanego nastolatka, inni dostrzegli wyjątkowy głos młodego pokolenia, idealnie opisujący problemy nowobogackiej młodzieży. Członkowie Akademii Fonograficznej należą do tego drugiego środowiska.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wróćmy jeszcze do Krzyśka Zalewskiego. Jako pierwszy wokalista pojawił się na scenie, aby zaśpiewać „Annuszkę”. I już wtedy „rządził i porywał”. Ale największą sensację wzbudził, gdy w trakcie odbioru statuetki, pocałował w usta Ralpha Kaminskiego – artystę o jedynym w swoim rodzaju wizerunku, który na zakończenie gali wykonał w duecie z Nataszą Szroeder utwór pt. „Przypływy”. Laureat Fryderyka nie tylko zaskoczył wszystkich tym buziakiem, ale także politycznym, odważnym apelem. Wszak będąc autorem roku wypadało, by powiedział coś autorskiego. No i powiedział: „Ci, którzy tak mówią, chyba mają rację: pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederację”. Jeden z prowadzących uroczystość – Marcin Prokop od razu „poprawił” te słowa, twierdząc, że wokalista odniósł się do gwiazdek przyznawanych płytom w recenzjach. Oj, panie Zalewski, masz pan przechlapane u Bosaka, tym bardziej, że kiedyś zagrałeś rolę w patriotycznym filmie „Historia Roja”.

 

A co do samej gali, to na scenie wystąpili również m.in: Tomek Lipiński (zaśpiewał wzruszający i znany utwór „Jeszcze będzie przepięknie”), Grzegorz Hyży („Król Nocy”), Włodi, zespół EABS, Margaret, Natalia Nykiel (zaprezentowała nowy singiel pt. „P.R.I.D.E.”), Kayah i Viki Gabor, oraz bardzo popularny raper Sobel („Fiołkowe Pole”), a więc gorące nazwiska polskiej sceny muzycznej, reprezentujące różne style i gatunki. Transmisję na żywo można było oglądać zarówno w telewizji TVN (na szczęście jeszcze istnieje), jaki w Playerze i na portalu Onet. Gospodarzami wieczoru byli: wspomniany Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Robert Karpowicz i Mery Spolsky. Laureatką w kategorii album roku rock została Edyta Bartosiewicz. Fryderyka otrzymała za krążek „Ten Moment”. Niestety, piosenkarka nie mogła pojawić się na gali. Powody do zadowolenia miała też Sanah, którą nagrodzono za najlepszy album popowy, czyli „Królową Dram” oraz Dominik Wania (wybrany najlepszym artystą jazzowym) i metalowa grupa Vader.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Koniecznie trzeba również nadmienić, komu przyznano Złotego Fryderyka. Zdobyli go Adam Makowicz – uznany pianista jazzowy, który grał z największymi postaciami światowego i polskiego jazzu oraz nieżyjący Krzysztof Krawczyk. „Mam wrażenie, że spóźniliśmy się z tym Złotym Fryderykiem – nagrodą za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej” – powiedział Marcin Prokop. Trudno nie przyznać mu racji. Pośmiertną statuetkę wręczali Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin oraz Andrzej Piaseczny, a odebrali ją żona legendarnego artysty – Ewa Krawczyk i jego wieloletni przyjaciel – Andrzej Kosmala. Oczywiście, na scenie nie mogło zabraknąć przebojów Krawczyka. Wykonali je: Skubas, Natalia Przybysz, Kasia Lins, Gromee oraz Ania Dąbrowska

 

Warto też dodać, że wcześniej, przed uroczystością dotyczącą muzyki rozrywkowej i jazzowej, pod koniec czerwca odbyła się inna gala. W klimatycznych wnętrzach na Zamku w Szczecinie wybrano najciekawsze płyty z muzyką poważną. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (wyróżniona w kategorii album roku muzyka symfoniczna za płytę z nagraniami czterech symfonii Brahmsa pod dyrekcją Jerzego Semkowa), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” (za wydawnictwo „Przez łzy” z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej, w dziedzinie: album roku muzyka kameralna) i sławna na świecie Aleksandra Kurzak (za „Desire”, a więc najlepszy album polski za granicą). Z kolei w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej zwyciężył album „Sonaty na skrzypce i fortepian” Grażyny Bacewicz w wykonaniu Jakuba Jakowicza oraz Bartosza Bednarczyka, a najciekawszą płytą z gatunku muzyki operowej i oratoryjnej została „Opera Ahat-ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka z librettem Noblistki – Olgi Tokarczuk!

(źródło: fryderyki.pl)

 

Plakat Fryderyków 2021 (źródło: fryderyki.pl)

 

Oto lista zwycięzców nagród Fryderyki 2021:

 

MUZYKA ROZRYWKOWA

 

 

Album roku pop: Sanah – „Królowa Dram”

 

Album roku blues-country: Robert Cichy – „Dirty Sun”

 

Album roku folk-muzyka świata: Kapela Ze Wsi Warszawa – „Uwodzenie”

 

Album roku hip hop: Mata – „100 dni do matury”

 

Album roku pop alternatywny: Krzysztof Zalewski – „Zabawa”

 

Album roku rock: Edyta Bartosiewicz – „Ten moment”

 

Album roku metal: Vader – „Solitude in Madness”

 

Album roku elektronika: Baasch – „Noc”

 

Album roku alternatywa: Świetliki – „Wake me up before you fuck me”

 

Album roku soul, r'n'b, gospel: Rosalie – „IDeal”

 

Album roku muzyka ilustracyjna: muzyka z serialu „Wataha” (kompozytor: Łukasz Targosz)

 

Album roku muzyka poetycka: Mela Koteluk & Kwadrofonik – „Astronomia poety. Baczyński”

 

Nowe wykonanie: Król, Igor Nikiforow – „Byłaś serca biciem”

 

Fonograficzny debiut roku: Mata – "100 dni do matury"

 

Autor roku: Krzysztof Zalewski

 

Kompozytor Roku: Hania Rani

 

Utwór roku: Taco Hemingway – „Polskie Tango”

 

Teledysk roku: Krzysztof Zalewski – „Annuszka”

 

 

MUZYKA JAZZOWA

 

 

Album roku: Dominik Wania – „Lonely Shadows”

 

Debiut roku: Michał Tomaszczyk

 

Artysta roku jazz: Dominik Wania

 

 

MUZYKA POWAŻNA
 

 

Najwybitniejsze nagranie muzyki poważnej: „Sonaty na skrzypce i fortepian” Grażyny Bacewicz

 

Najlepszy album polski za granicą:Desire” Aleksandry Kurzak

 

Album roku muzyka poważna: – „Midnight Stories. ART’N’VOICES. Contemporary Music of Polish Composers”

 

Album roku muzyka symfoniczna: „Semkow – NOSPR – Brahms: Symfonie 1-4”

 

 

Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Krzysztof Krawczyk

 

Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Adam Makowicz

 

Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Jadwiga Rappé, Jana Łukaszewski

 

 

Więcej o samych nagrodach na stronie: https://fryderyki.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 75

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

 -

Odwiedzin: 208

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

 -

Odwiedzin: 168

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

 -

Odwiedzin: 138

Autor: pjIntrygujące

Foodlosslla atakuje, bo jedzenie się marnuje! Spot od twórcy nowej "Godzilli" - Intrygujące

Jak zwrócić uwagę na problem związany z marnotrawstwem żywności? Jak ostrzec przed konsekwencjami takiego postępowania/zjawiska? Odpowiedź brzmi: zrobić sugestywny, krótkometrażowy klip, który jest jednocześnie reklamą o charakterze społecznym. I dalej: w centrum umieścić mszczącego się kaiju o wyglądzie przerośniętego ślimaka, zbudowanego z odpadów spożywczych. Taki właśnie materiał przygotował Takashi Yamazaki – reżyser filmu „Godzilla Minus One”!

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 948

Autor: pjKultura

Fryderyki 2022 – Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami! - Kultura

29 kwietnia w piątkowy wieczór poznaliśmy laureatów 28. edycji Fryderyków, czyli najbardziej prestiżowych, polskich nagród muzycznych. Ceremonia rozdania statuetek odbyła się drugi raz w Szczecinie, jednak bez kontrowersyjnych czynności (pamiętacie pewien pocałunek?). Było wzruszająco, klimatycznie i bardzo artystycznie. Wykonująca pop alternatywny Kaśka Sochacka miała szczególny powód do szczęścia. Była bowiem nominowana w czterech kategoriach, a ostatecznie wręczono jej dwie nagrody – za fonograficzny debiut minionego roku oraz za najlepszy album indie pop (mowa o płycie pt. „Ciche dni”). Co wiemy o tej wokalistce? Kto jeszcze cieszył się, odbierając znakomite laury?

 -

Odwiedzin: 654

Autor: pjKultura

Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura

Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.

 -

Odwiedzin: 1689

Autor: pjKultura

Fryderyki 2020 przyznane w trakcie transmisji online! - Kultura

1 października 2020 – ta data przeszła do historii. Nie dość, że wtedy obchodzono Dzień Polskiej Muzyki, to jeszcze rozdano najważniejsze nagrody muzyczne w naszym kraju. Ale nietypowo. Inaczej jak zawsze. Gala, która miała odbyć się w marcu, ostatecznie została przełożona na jesień, do internetu. Wszystkiemu winny koronawirus, który nie zasługuje na żadne nagrody.

 -

Odwiedzin: 1966

Autor: pjKultura

Fryderyki 2019 wręczone. Dawid Podsiadło znowu królem polskiej muzyki! - Kultura

Wieczór 9 marca 2019 roku należał do polskiej muzyki. Wtedy bowiem mogliśmy oglądać relację na żywo z 25. już edycji przyznania Fryderyków. Tegoroczna gala była wyjątkowa. Pierwszy raz odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. I pierwszy raz z udziałem 5-tysięcznej publiczności, która zakupiła bilety na tę uroczystość. Wielkim wygranym okazał się Dawid Podsiadło, który otrzymał najwięcej statuetek: za album roku pop „Małomiasteczkowy”, jako najlepszy autor roku i najlepszy kompozytor wraz z Bartoszem Dziedzicem.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 1193

Autor: pjKultura

Fryderyki 2021 – Mata i Zalewski rządzą! - Kultura

„Pierwsze razy” – taki podtytuł powinna mieć tegoroczna gala przyznania Fryderyków, czyli prestiżowych nagród muzycznych. Dlaczego? Otóż pierwszy raz odbyła się latem i zawitała do Szczecina. Co więcej, na scenie w Netto Arenie zdarzyło się coś, co zapewne nie spodobało się tzw. prawakom – jeden pan pocałował drugiego w usta. Tym całującym i jednocześnie nagrodzonym Fryderykiem (m.in. w kategorii autor roku) był Krzysztof Zalewski. Artysta śmiało wypowiedział też „kilka, znaczących słów”. Poza nim triumfy święcił również młody i uwielbiany przez młodzież raper Mata, najlepszy debiutant, który został doceniony za album hip-hop pt. „100 dni do matury”.

 -

Odwiedzin: 711

Autor: adminTechnologie

Komentarze: 1

Antikythera – tajemniczy mechanizm sprzed tysięcy lat - Technologie

Indiana Jones odkrył, do czego służyła. Ale takie wyjaśnienie to tylko bajka dla osób pragnących oddać się przygodzie przez wielkie P. A czym tak naprawdę jest i była Antikythera, a więc znana na całym świecie, starożytna mechaniczna maszyna z brązu, która została znaleziona we wraku rzymskiego statku w roku 1900, niedaleko greckiej, malowniczej wyspy?

 -

Odwiedzin: 10688

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Hotel Transylwania 2" – Troskliwy dziadzio Dracula - Recenzje filmów

Czego można się spodziewać, oglądając kolejną część animowanego „Hotelu Transylwania”? Dokładnie tego samego, co wcześniej: tony zwariowanego humoru, znanych i świetnie zdubbingowanych postaci z horrorów ukazanych w krzywym zwierciadle oraz nauki, o tym, jak ważne są w naszym życiu więzi rodzinne i akceptacja wszelkich „odstępstw od normy”.

 -

Odwiedzin: 5238

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Amy Adams – od uroczego kaczątka po lśniącego łabędzia - Ludzie kina

To amerykańska aktorka o niebywałym szczęściu. Dlaczego? Zagrała dwa razy z Meryl Streep, była dziewczyną Supermana, uwodziła wdziękiem w „American Hustle”, a jako skromna dziewczyna z sąsiedztwa w oryginalnym filmie pt. „Ona” roztaczała ciepłą i subtelną aurę. I najważniejsze - mimo młodego wieku - ma na swoim koncie pięć nominacji do Oscara.

"Blurryface" – Energiczna mieszanka gatunków - Recenzje płyt

Lubię, kiedy muzyka jest „jakaś”. Kiedy na albumie każdy kawałek ma w sobie coś atrakcyjnego do zaprezentowania sobą. Bez ciekawych pomysłów i nieoczywistych rozwiązań, wszystkie numery na płycie brzmią tak samo, zlewają się w jedno, nie wyróżniają się niczym. To podstawa udanego krążka, aby każdy utwór odznaczał się czymś przyciągającym oraz nie nikł w gąszczu kilkunastu podobnych lub podobnie mdłych i bezbarwnych kawałków. Takiego stanu rzeczy nie uraczymy w twórczości zespołu Twenty One Pilots – amerykańskiego indie-electro-rockowego duetu złożonego z wokalisty, klawiszowca i basisty Tylera Josepha oraz perkusisty Josha Duna.

Nowości

 -

Odwiedzin: 75

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 155

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 85

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 208

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 1344

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

 -

Odwiedzin: 187

Autor: pjKultura

Grammy 2024 – od teraz rekordzistką jest Taylor Swift! - Kultura

W nocy z 4 na 5 lutego poznaliśmy laureatów nagrody Grammy. Fani Taylor Swift nie byli zaskoczeni – właśnie ta artystka triumfowała w trakcie 66. uroczystości. Nie tylko otrzymała statuetkę za najlepszy album roku, ale pobiła rekord w liczbie zdobytych Grammy w tej kategorii. Udała jej się bowiem ta sztuka po raz czwarty! Dodajmy jeszcze najlepszą płytę pop, a Taylor wyrasta na artystkę przez wielkie A.

 -

Odwiedzin: 4618

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 186

Autor: adminKultura

Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura

Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.

 -

Odwiedzin: 168

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2.356

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję