O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (13728 pkt)
Ilość odwiedzin:
783
Czas czytania:
853 min.
Kategoria:
Historia
Autor:
pj (13728 pkt)
Dodano:
563 dni temu

Data dodania:
2022-09-12 18:31:27

Inne rewelacje:

 

W Szkocji nigdy oficjalnie nie uznano panowania Elżbiety I, stąd odrzucano też tytuł Elżbiety II i nazywano ją po prostu „Królową Szkotów”.

 

Aż 80% żyjących obecnie poddanych byłej królowej przyszło na świat podczas jej zasiadania na tronie. To zaiste sporo!

 

Przez 70 lat królowa Wielkiej Brytanii była tylko jedna, ale papieży w tym samym czasie było aż 7 (Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jana Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek).

 

Elżbieta II nigdy nie miała przy sobie paszportu. Nawet nie chowała tego dokumentu do szuflady. Po prostu sama była organem, który go wydawał.

 

Na początku lat 50. (w roku 1952) trafiła na okładkę The Time, zdobywając tytuł Człowiek Roku, który przyznawał właśnie ten prestiżowy magazyn.

 

Wydawało się, że skoro Elżbieta II była królową, to miała ogromny majątek. Tymczasem była poza listą 300 najbogatszych Brytyjczyków, z zaledwie... 340 mln funtów na koncie.

 

Nigdzie nie znajdziecie jej zdjęć, kiedy chodziła w zaawansowanej ciąży. Były one niestosowne, a Elżbieta odkładała wtedy swoje obowiązki na bok.

 

Odbyła ponad 250 podróży zagranicznych, odwiedzając 115 krajów. Do Polski przyleciała tylko raz, w 1996 roku (podjęta uroczyście przez parę prezydencką – Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich). Zawsze miała przy sobie własną deskę, zapieczętowany papier toaletowy (pieczęć mógł zerwać poza królową, także jej małżonek) oraz sztab zaufanych ludzi – garderobiane, osobistego fryzjera, lekarza, damy dworu i koniuszego.

 

Królowa zgodnie z prawem nie mogła zostać oskarżona, ani zeznawać w sądzie, ale nie nadużywała tej władzy. Przetrwała aż 15 premierów oraz 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych.

 

Elżbieta i Filip (źródło: www.flickr.com/photos/lac-bac)

 

Filip i Elżbieta II nie dość, że byli kuzynami trzeciego stopnia, to jeszcze jako pierwsza w historii para królewska, świętowali diamentowy jubileusz (60 wspólnych lat). Ukochanego (niemiecko-duńskiego oficera, syna księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg) poznała w 1939 roku, w Akademii Marynarki w Dartmouth. Był on tam przewodnikiem. Razem doczekali się czwórki dzieci (Karola, Annę, Andrzeja, Edwarda).

 

Miała o 4 lata młodszą siostrę – Małgorzatę, okrzykniętą pierwszą celebrytką. Nie interesowało jej porządne zachowanie, ani tym bardziej wszelkie konwenanse. Uwielbiała romansować. Była zatem całkowitym przeciwieństwem Elżbiety, mimo że razem bawiły się 8 maja 1945 roku na ulicach Londynu z tłumem świętującym koniec II wojny światowej.

 

Tylko Elżbieta II mogła bez konsekwencji w postaci kary 5 tys. funtów jeść zagrożone wyginięciem łabędzie nieme, ale nigdy tego nie zrobiła (podobno).

 

Miała własny bankomat obsługiwany przez jeden z najbardziej prestiżowych banków w Wielkiej Brytanii – Coutts. Co prawda nie była zobowiązana do płacenia podatku dochodowego, ale i tak to czyniła – nieprzerwanie od 1993 roku, aż do swojej śmierci.

 

Zanim kładła się spać, musiała napić się lampki pysznego szampana (żadne tam Igristoje), a w dzień zdobiła paznokcie klasycznym, tanim lakierem od firmy Essie.

 

Jako pierwsza w historii monarchini otworzyła dwie olimpiady w dwóch różnych krajach (w Montrealu – 1976 roku i w Londynie w 2012 roku.).

 

Była prawnym właścicielem 1/6 wszystkich lądów na Ziemi, mówiła płynnie po francusku, otrzymała blisko 60 tysięcy listów (w czasie każdego, danego roku panowanie – łącznie 3,5 mln sztuk korespondencji), pierwszego e-maila wysłała w 1976 roku.

 

Uwaga! Była dopiero trzecia w kolejce do tronu po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym, a jednak to ona zasiadła na tronie. Edward VIII abdykował bowiem z powodu romansu z Amerykanką Wallis Simpson, a Jerzy VI zmarł, gdy Elżbieta skończyła 26 lat (fabuła prawie jak w „Rodzie Smoka”).

 

Elżbieta II w początkach panowania (fot. wikimedia.org)

 

Prawnuk – George, syn księcia Williama i księżnej Kate, mówił na królową „Gan-Gan!” Gdy sama była dzieckiem, powszechnie nazywano ją natomiast „Lilibet”. W wieku 6 lat została właścicielem „małego domku” (podarowanego przez mieszkańców Walii na terenie Windsor’s Royal Lodge). W 1940 roku, mając 14 lat, po raz pierwszy wystąpiła publicznie na antenie BBC w programie pt. „Children’s Hour”.

 

Jaś Fasola uderzył ją z główki, a Frank Drebin… Okej, to historia z filmów komediowych (łącznie jej postać pojawiła się w wielu produkcjach, z których najsłynniejsze to „Królowa” z Helen Mirren oraz serial „The Crown”).

 

Była matką chrzestną 30 osób (m.in. greckiej księżniczki Teodory), a w trakcie obchodów 80. urodzin zorganizowała „Dziecięce przyjęcie w Pałacu”, zapraszając aż 2 tysiące dzieci.

 

Mimo że pojawiła się na świecie 21 kwietnia, jej urodziny świętowano 11 czerwca (powód – lepsza pogoda).

 

Poczucie humoru

 

Tę kwestię poruszyłem już na wstępie, przytaczając przygodę pewnego strażnika, ale są jeszcze inne zdarzenia/fakty, które potwierdzają, że królowa nie połknęła całkiem kija od szczotki.

 

Na przykład bardzo przekonująco naśladowała lądującego Concorde’a, co przyznał sam biskup Michael Mann. Podobno wyglądało to niesamowicie zabawnie.

 

Grupa turystów zwiedzająca posiadłość Balmoral, w północno-wschodniej Szkocji, nie rozpoznała monarchini, która miała na sobie... szalik. Ludzie myśleli, że mają do czynienia z członkiem personelu. Spytali nawet ją, czy sama spotkała kiedyś królową, na co Elżbieta II szybko odpowiedziała: „Nie. Ale on spotkał” i od razu wskazała na stojącego nieopodal policjanta.

 

Podsumowanie

 

Powyższe ciekawostki sprawiają, że można jeszcze cieplej myśleć o zmarłej królowej, kobiecie oddanej życiowej misji, dla której staranna pielęgnacja dawnych obyczajów i cenionych wartości (obecnie jakże zmarginalizowanych) były bardzo ważna. Jako ikona szeroko pojętej przecież popkultury, a także, a raczej przede wszystkim mama, żona, babcia i prababcia oraz miłośniczka psów, koni i fanka piosenki Abby pt. „Dancing Queen” (szturmowała parkiet w jej rytm na jednym z wesel) łagodziła nastroje, dawała poczucie stabilizacji.

 

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat (źródło: www.flickr.com/photos/comsec)

 

Jej Królewska Wysokość odchodząc, zamknęła drzwi całej epoki, jakże ewoluującej. Była taką ziemską… Galadrielą – wydawała się nieśmiertelną istotą, która „gasiła pożary”.

 

*Artykuł inspirowany

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Elżbieta II, jakiej nie znaliście! Ciekawostki o zmarłej królowej

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 114

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

 -

Odwiedzin: 110

Autor: pjIntrygujące

Foodlosslla atakuje, bo jedzenie się marnuje! Spot od twórcy nowej "Godzilli" - Intrygujące

Jak zwrócić uwagę na problem związany z marnotrawstwem żywności? Jak ostrzec przed konsekwencjami takiego postępowania/zjawiska? Odpowiedź brzmi: zrobić sugestywny, krótkometrażowy klip, który jest jednocześnie reklamą o charakterze społecznym. I dalej: w centrum umieścić mszczącego się kaiju o wyglądzie przerośniętego ślimaka, zbudowanego z odpadów spożywczych. Taki właśnie materiał przygotował Takashi Yamazaki – reżyser filmu „Godzilla Minus One”!

 -

Odwiedzin: 234

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Oscary 1983. Ten wieczór Zbigniew R. zapamiętał na zawsze – poszedł w "Tango"! - Ludzie kina

Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet kieliszek mocniejszego trunku pomaga na stres i dodaje odwagi. I choć Yola Czaderska-Hayek, która jako tłumaczka towarzyszyła Zbigniewowi Rybczyńskiemu na scenie, twierdzi, że twórca oscarowego, krótkometrażowego „Tanga” absolutnie nie był pijany, to widząc jego zachowanie trudno w to uwierzyć. Czy to tylko przypływ szczęścia spowodował, że całkiem odwrotnie niż w jego animacji, otoczenie tak bardzo zwróciło na niego uwagę? Można by odpowiedzieć twierdząco, gdyby nie fakt, że bohater niniejszego tekstu, został dość szybko aresztowany…

 -

Odwiedzin: 150

Autor: pjKultura

Komentarze: 2

"Oppenheimer" triumfatorem 96. gali rozdania Oscarów! - Kultura

Stało się, co się stać miało. Z 10 na 11 marca 2024 roku w hollywoodzkim Dolby Theatre wręczono Oscary. Najwięcej statuetek, bo aż 7 (na 13 nominacji) otrzymał biograficzny „Oppenheimer”. Wygrał w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy oraz zdjęcia, montaż i muzyka. Porażkę poniósł natomiast „Czas krwawego księżyca”, który deptał po piętach wielkiemu zwycięzcy, ale ostatecznie nie zdobył nic. Było poważnie (przemówienie reżysera nagrodzonego dokumentu „20 dni w Mariupolu”), ale i zabawnie (goły John Cena), a już na pewno dość sprawiedliwie, jeżeli chodzi o większość wyborów amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. A za co jeszcze zapamiętamy 96. galę oscarową?

 -

Odwiedzin: 121

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Choroba "pięknych ludzi", czyli zespół Marfana - Zdrowie i uroda

Wiele kobiet marzy o wspaniałej sylwetce. O delikatnych rysach twarzy i długich nogach. Z kolei mężczyźni przeważnie pragną być bardzo wysocy lub nie mieć skłonności do tworzącego się piwnego brzuszka. Choć figura dzisiejszych modelek i modeli trafiła do obowiązującego kanonu piękna, mało kto wie, że niektórzy, obdarzeni nią genetycznie, płacą ogromną cenę za taki wygląd. Mają bowiem tzw. zespół Marfana – zwany także chorobą pięknych ludzi.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 19997

Autor: pjSavoir Vivre

Komentarze: 1

Królewska etykieta dzisiaj - Savoir Vivre

Jakiś czas temu miałem sen. W stroju kamerdynera podaję na tacy szampana w brytyjskiej komnacie. Przy długim stole siedzi rodzina królewska: Elżbieta II, jej małżonek, syn, wnuki. I byłby to sen niezwykle nudny, ale „na szczęście” śliska podłoga i trzęsące się ze stresu nogi „pomogły”. Trunek rozlany, a ja leżę pod nogami królowej. Nie uświadczyłem jej reakcji, gdyż w tym momencie otworzyłem oczy. Siedząc na łóżku, zastanowiłem się, jak obecnie wyglądają dworskie konwenanse i czy faktycznie jest bardzo „sztywno”?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 783

Autor: pjHistoria

Elżbieta II, jakiej nie znaliście! Ciekawostki o zmarłej królowej - Historia

8 września 2022 roku zmarła Królowa Elżbieta II. Dożyła pięknego wieku – 96 lat. Gdy pojawiała się na ekranach telewizorów, mimo uśmiechu, wydawała się kobietą zdystansowaną i oschłą. Nie wiem, na ile była to poza – nie chcę oceniać ani samej władczyni, ani zaglądać w mroczne zakamarki pałacu Buckingham, bo jak mawiali Grecy i Rzymianie: „De mortuis aut bene, aut nihil” („O zmarłych powinno się mówić dobrze lub wcale”). Niechaj więc niniejszy artykuł będzie nie tyle hołdem, co przywołaniem wielu anegdot oraz informacji o Elżbiecie II, które są dowodem na to, że była ona osobą z poczuciem humoru, silną i jednocześnie pełną klasy.

 -

Odwiedzin: 513

Autor: bartoszkeprowskiRecenzje filmów

Komentarze: 2

"Super Mario Bros. Film" – Gdzie Księżniczka nie może, tam hydraulika z grzybem pośle! - Recenzje filmów

"Super Mario Bros. Film" to przykład, że można zrobić udaną ekranizację gry wideo, która nie tylko zaspokoi oczekiwania fanów pierwowzoru, lecz również przypadnie do gustu nieobeznanej z tematem widowni. Dlaczego zatem to właśnie Nintendo może się pochwalić wspomnianym powyżej wyczynem i z politowaniem spojrzeć w stronę pozostawionej daleko w tyle konkurencji? Otóż japoński gigant doskonale wiedział, w jaki sposób przekuć swoją wieloletnią serię o małym, wąsatym hydrauliku w pełną pasji oraz licznych odniesień do pierwowzoru animację, godną tytułu najlepszej adaptacji gry wideo.

 -

Odwiedzin: 75

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

 -

"Kingdom" – Z kataną przeciwko hordom zombie! - Seriale

Wydawało się, że o żywych trupach opowiedziano wszystko. Zaczęło się od kinowej klasyki Romero, z czasem zombie trafiły do komedii, a nawet sam Jim Jarmush się nimi zainteresował (patrz: „Truposze nie umierają”). Upomniała się także o nie telewizja (patrz: „The Walking Dead”). Raz były powolne, silne i głodne; innym razem szybkie, silne i głodne. A łączyło je to, że powstały z grobów i obgryzały ludzkie mięso. No i to, że przylazły z zachodu… Do czasu. W 2016 nadciągnęły z dalekiego wschodu w udanej, trzymającej w napięciu, koreańskiej produkcji „Zombie Express”. A niedawno, ponownie z tamtego kraju (Korei Południowej!), ale w łachmanach z epoki sprzed setek lat.

"Wielka Szóstka" – Mój przyjaciel robot - Recenzje filmów

Choć w „Wielkiej Szóstce” fabuła oryginalnością nie grzeszy, a sam główny konflikt mało pomysłowy i stary jak świat, to baja jest jak najbardziej godna polecenia. Jednak zanim wybierzecie się do kina lub kiedyś zapragniecie rodzinnie zasiąść i obejrzeć ją w zaciszu domowym, musicie wiedzieć, że jako hołd dla japońskich filmów anime jest czymś więcej, niż zapowiadały przezabawne zwiastuny. Inspirowana komiksem Marvela opowieść o przyjaźni chłopca z robotem, zawiera bowiem spory ładunek dramatyczny.

Nowości

 -

Odwiedzin: 75

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

"Współczesny Romantyzm: 2024". Wysmakowane i delikatne muzyczne danie - Muzyczne Style

Dlaczego "Współczesny Romantyzm: 2024" to wyjątkowy, autorski minialbum? Bo wyróżnia się unikalnym stylem Sebastiana Krupy. A więc silną ekspresją muzyczną i liryczną. Energią i subtelnością. Niezwykłym kontrastem.

XXIV Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach – gospodynie prezentują świąteczne jadło, lubiany chór wprowadza radosny klimat! - Degustacja

Ledwo co chwaliliśmy się fotorelacją z uroczystości związanej z wigilijną wieczerzą, gdzie zaśpiewała dziecięca Arka Noego, a już czas na kolejne święto. Ten dzień także zapamiętamy na długo – nie tylko przez zapachy potraw i ciast, ale również koncert Sound’n’Grace. Wystarczyło w niedzielę palmową, 24 marca 2024 roku, przekroczyć progi hali sportowej w Baruchowie. To właśnie tam została zorganizowana XXIV Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach.

DZIUK w hołdzie Wodeckiemu. Akustyczna wersja szlagieru "Lubię wracać tam gdzie byłem" - Muzyczne Style

Zbigniew Wodecki wielkim Artystą był. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się również Tomasz Dziuk. Zakochany w jego muzyce, dokonał własnej interpretacji utworu “Lubię wracać tam gdzie byłem”. W ten sposób zaskoczył fanów i pokazał wrażliwą duszę.

 -

Odwiedzin: 114

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

Ponowne spotkanie "Z Kujawami Pomiędzy Słowami". Utalentowana młodzież na scenie "Wahadła"! - Fotorelacje

„Gdzie Kujawiak z Kujawianką się przechadza, tam kujawskie serce się odradza. Pomiędzy słowami tańczy kujawski duch, a życie zostaje wprawione w ruch”. Te wersy autorstwa Katarzyny Jaroszewskiej bardzo działają na wyobraźnię i wstrzykują sporą dawkę energii. Nic dziwnego, że stały się myślą przewodnią Wojewódzkiego Konkursu Literackiego pt. „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”. Każdy kto uczestniczył w gali podsumowującej jego drugą edycję, ujrzał rzecz niesamowitą. Oto bowiem na scenie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii powyższe rymy przybrały realną formę – radości, wzniosłości, literackich zdolności… Cieszymy się, że jako portal ludzi z pasją, objęliśmy to wydarzenie patronatem medialnym!

Artykuły z tej samej kategorii

Największa piramida na świecie! - Historia

W Meksyku, w mieście Cholula znajduje się największa na Ziemi piramida. Co ciekawe, stanowi ona wciąż tajemnicę dla świata naukowego, ponieważ naukowcy do dzisiaj nie znają podstawowych danych, np. czasu jej powstania i kim byli budowniczowie budowli. Wydaje się, że za stworzeniem piramidy kryje się znacznie ciekawsza historia, niż głosi teoria akademicka. Objętość szacuje się na 4,5 miliony metrów sześciennych (według starszych książek). Według wierzeń Azteków piramidę zbudował gigant Xelhua. Zapraszam do mojej kolejnej audycji i na mój kanał na YouTubie.

 -

Odwiedzin: 13441

Autor: lukasz_kulakHistoria

Komentarze: 1

Tajemnice prehistorycznej Turcji - Historia

Historia cywilizacji na Ziemi wciąż pozostaje niejasna. Oficjalnie przyjmuje się, że najstarszą kulturą jest sumeryjska, która liczy 6 000 lat. W przeciągu ostatnich lat poczynione zostały jednak nowe odkrycia, które całkowicie rujnują przyjmowane przez dekady schematy naukowe. Kluczem, a przynajmniej bardzo ważnym ogniwem w dziejach rodzaju ludzkiego były tereny dzisiejszej Turcji.

 -

Odwiedzin: 41698

Autor: pjHistoria

Komentarze: 7

Zawisza Czarny – wzór najlepszych cnót rycerskich - Historia

Honor, odwaga, szlachetność – te trzy słowa idealnie opisują najsłynniejszego rycerza w dziejach Polski: Zawiszę zwanego Czarnym. Wielu słyszało to imię, ale warto poznać więcej faktów z jego życia. Niechaj ten artykuł będzie również należnym hołdem dla tegoż niezrównanego wojownika czasów średniowiecza.

 -

Odwiedzin: 7778

Autor: lukasz_kulakHistoria

Komentarze: 1

Tajemniczy lud Guanczów - Historia

U wybrzeży Afryki Zachodniej leżą Wyspy Kanaryjskie. Region ten stał się domem dla tajemniczej ludności – Guanczów. Analizując historię świata, często natrafiamy na trudne do wytłumaczenia fenomeny. Jak się okazuje, podobnie jest w przypadku Guanczów.

Zupełnie inna historia Majów? - Historia

Historia Majów mogła potoczyć się zupełnie inaczej, niż zakłada oficjalna nauka. Okazuje się, że nawet w środowisku naukowym istnieją naukowcy potrafiący myśleć inaczej, niż zakładają przyjęte powszechnie teorie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.429

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję