O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Tajemnice konklawe... - Religia

Tydzień temu – dnia 8 maja, roku 2025, poznaliśmy imię nowego papieża. W związku z tym wydarzeniem na łamach naszego portalu w dziale religia pojawiła się specjalna publikacja. Tekst, w którym przeczytaliście o Robercie Prevoście, który miał by Augustynem, ale ostatecznie został Leonem XIV. Wybrano go podczas konklawe. I właśnie to słowo, ten rzeczownik, ta nazwa będzie kluczem do naszego kolejnego artykułu. Jak dokładnie odbywa się tytułowe konklawe? Jakie skrywa tajemnice? Czy to, co widzieliśmy w adaptacji powieści Roberta Harrisa, faktycznie w stu procentach oddaje atmosferę i realia tego zamkniętego, tajnego zgromadzenia kardynałów?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
admin (51302 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
50
Czas czytania:
55 min.
Kategoria:
Religia
Autor:
admin (51302 pkt)
Dodano:
1 dni temu

Data dodania:
2025-05-16 19:46:24

Czym jest i od jakiego słowa pochodzi „konklawe”?

 

To zgromadzenie kardynałów (co już wiadomo ze wstępu). Zwołuje się je po rezygnacji obecnego papieża albo 15-20 dni po jego śmierci. Czas ten jest potrzebny, aby wszyscy kardynałowie, przebywający w różnych częściach świata, zdążyli dojechać do Rzymu. A konkretniej wejść do Kaplicy Sykstyńskiej, wybudowanej w latach 1475-1483 za pontyfikatu Sykstusa IV (dlatego taka nazwa owej kaplicy), znajdującej się w Watykanie. Celem jest oczywiście wybór kolejnego zwierzchnika Kościoła Katolickiego. Namiestnika Chrystusa. Następcę św. Piotra.

 

Kadr z filmu „Konklawe” (źródło: www.monolith.pl/filmy/2024/konklawe/)

 

Nazwa owego zebrania kolegium kardynalskiego wzięła się od łacińskiego „cum clave albo cum clavis”, co bezpośrednio można przetłumaczyć jako „pod kluczem”. A więc zamknięte pomieszczenie, gdzie w spokoju, skupieniu, bez nacisków można zagłosować na swojego faworyta.

 

Na czym polega konklawe – zasady i raz jeszcze zasady

 

Ważne są procedury. Gdyby nie one, nie mogłoby w ogóle dojść do głosowania. W konklawe może brać udział 133 kardynałów/elektorów ze 71 krajów, pod warunkiem że ich wiek nie przekroczył jeszcze 80-tki. Nie są spowici aż takim mistycznym mrokiem i poważni jak w filmie, o którym mowa na wstępie, choć są przywiązani do ładu i przestrzegania reguł. Wybór papieża jest tajny, co nie oznacza, że w całym Pałacu Apostolskim nie ma wtedy kompletnie nikogo. Są inni pomocni duchowni, w tym zakonnice przygotowujące np. potrawy, ale wszystkie te osoby są również zobowiązane do absolutnej tajemnicy, aby nie oskarżono nikogo o ewentualną manipulację.

 

Fragment plakatu do filmu „Konklawe” (źródło: www.monolith.pl/filmy/2024/konklawe/)

 

Konklawe na ogół trwa dłużej niż jedną dobę, bo nie jest łatwo wyłonić „zwycięzcę”. Musi on przecież uzyskać co najmniej 89 (2/3) głosów. Musi być ochrzczonym i pobożnym katolikiem płci męskiej, znającym prawo kanoniczne. To, co widać w filmie pt. „Konklawe” jest prawdą. Elektorzy głosują za pomocą papierowych kartek, a raz dziennie możliwe jest przeprowadzenie czterech tur – dwóch rano i dwóch w godzinach popołudniowych. Kartki są zbierane i dokładnie liczone (aż trzykrotnie) przez wyznaczonych do tego zadania skrutatorów, szukający jakiekolwiek błędu. Jeżeli nie będzie potrzeby kolejnego głosowania, to nowo wybrany na stanowisko głowy Kościoła, odpowiada na pytanie: „Czy przyjmujesz wybór”. Gdy odpowie „Accepto”, informuje, jakie imię przybrał oraz zakłada na siebie (z pomocą innych), pasującą do wzrostu, białą szatę (jedną z trzech uszytych wcześniej sutann).

 

Czarny dym, biały dym

 

Obojętnie, jaki by nie był wynik głosowania, karteczki spalane są ręcznie w specjalnych piecach chemicznych. Nie jak dawniej, w jednym. Symboliczny czarny dym (fumata nera) wydobywa się z komina, jeśli nie wybrano papieża. Pozytywnym komunikatem jest natomiast biały dym (fumata bianca), któremu za chwilę towarzyszą dźwięki dzwonów Bazyliki Świętego Piotra. Dzisiaj, aby bardziej wyróżnić te barwy, nie stosuje się już mokrej albo suchej słomy. Od końca lat 50. XX wieki zmieniono formułę. Zastosowano tzw. dwukanałowy system dymowy i kontrolowaną mieszankę chemiczną przygotowywaną przez doświadczonych pracowników/inżynierów Watykańskiej Straży Pożarnej (czuwających też nad szczelnością pieców). Mowa m.in. o takich substancjach przechowywanych w odpowiednich „nabojach”, jak: organiczny związek węglowy o nazwie antracen oraz siarka. Co sprawia, że otrzymywany jest gęsty, gryzący, czarny obłok widoczny z daleka przez wiernych zgromadzonych na placu. Biały dym – kremowa chmura to z kolei efekt spalania laktozy (cukru mlecznego), chloranu potasu i kalafonii (kruchej żywicy drzew iglastych).

 

Warto wiedzieć: W przypadku, kiedy żaden kandydat nie uzyska wymaganej większości głosów, czarny dym będzie wydobywał się z komina między 11.30 a 12.00 albo około 18.30/19.00 (po popołudniowej turze głosowania).

 

Konklawe w XX wieku – ile czasu trwały głosowania

 

W 2025 roku papieża wybrano w drugim dniu konklawe – po czterech głosowaniach. A jak to było we wcześniejszych latach? Zobaczmy.

 

Wybrany w 2013 roku Franciszek

Pięć głosowań w drugim dniu konklawe. Czarny dym pojawił się cztery razy.

 

Wybrany w 2005 roku Benedykt XVI

Po czwartym głosowaniu, w drugim dniu. Czarny dym wydobywał się z komina trzykrotnie.

 

Wybrany w 1978 Jan Paweł II

W trzecim dniu konklawe. Po ósmym głosowaniu. Dym o czarnej barwie widziano siedem razy.

 

Wybrany też w 1978 Jan Paweł I (pontyfikat trwał tylko miesiąc)

Dwa dni konklawe. Cztery głosowania.

 

Wybrany w 1963 roku Paweł VI

Trzeci dzień. Szóste głosowanie. Czarny dym unosił się pięciokrotnie.

 

Wybrany w 1958 Jan XXIII

W czwartym dniu. Po… 11 głosowaniach!

 

Wybrany w 1939 roku Pius XII

Dwa dni konklawe. Trzy głosowania.

 

Wybrany w 1922 Pius XI

Piąty dzień. Czternaście głosowań!

 

Najdłuższe konklawe w historii…

 

Moglibyśmy już zakończyć nasz tekst o zgromadzeniu kardynałów, ale jest coś jeszcze, o czym pragniemy Wam opowiedzieć. Otóż bardzo ciekawym tematem jest długość konklawe. Te powyższe trwały tyle, ile trzeba. Sprawnie. Lecz, czy to samo można rzec o innych, tych znacznie wcześniejszych?

 

W roku 1503 papieżem został Juliusz II. Wyłoniono go po… kilku godzinach, w pierwszym dniu. Wow! Jednak było takie konklawe, podczas którego kardynałowie siedzieli, głosowali (ale nie systematycznie) i modlili się aż 1006 dni! I to nie w Watykanie w Kaplicy Sykstyńskiej, bo tej jeszcze nie wybudowano. Zgromadzili się mieście Viterbo po śmierci Klemensa IV, w roku 1268, spędzając tutaj prawie trzy lata! Kardynałów było dziewiętnastu, ale podzielonych na dwa „wrogie” obozy. Zwolennicy króla Karola Andegaweńskiego kontra popierający włoską opozycję. Stąd kłótnie i głosowania raz dziennie, które nie przynosiły rezultatów. Początkowo uczestnicy wracali do domów, a po miesiącu ponownie przystępowali do wybierania papieża.

 

Nie spodziewali się tego mieszkańcy włoskiego Viterbo. Dla nich to trwało to za długo i było za bardzo nacechowane politycznie. Co więc zrobili, aby przyśpieszyć konklawe? Zastosowali presję, czyli przeszli do konkretnych działań. Usunęli dach z sali obrad i zamurowali drzwi od Pałacu Papieskiego. Mało tego, zaczęli racjonować posiłki. Zamknięci dosłownie, wychłodzeni, zmoknięci albo zmęczeni upałem elektorzy ostatecznie podjęli decyzję i wybrali papieża. Ale pomógł w tym władca francuski – Filip III, który wymyślił, aby powołać komitet składający się tylko z sześciu kardynałów, mających doprowadzić do kompromisu. To znaczy do znalezienia akceptowalnego przez wszystkich kandydata. Był więc rok 1272, miesiąc marzec, a dokładniej 27 dzień tegoż miesiąca, kiedy Następcą Świętego Piotra ogłoszono człowieka o najniższym stopniu sakramentu święceń – diakona Tebalda Viscontiego. Ważne jednak, że ów duchowny przebywał w Ziemi Świętej w trakcie krucjaty. Jako Grzegorz X postanowił zmienić konklawe w przyszłości. Dwa lata później na Soborze w Lyonie wprowadził nowe zasady, które obowiązują do dzisiaj.

 

Źródła: geekweek.interia.pl, onet.pl

 

Zdjęcie ilustracyjne – obraz wygenerowany przez AI (recraft.ai)

 

Kadr z filmu „Konklawe” (źródło: www.monolith.pl/filmy/2024/konklawe/)

 

Fragment plakatu do filmu „Konklawe” (źródło: www.monolith.pl/filmy/2024/konklawe/)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Tajemnice konklawe...

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 109

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 97

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 134

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 11 dni temu

liczba odwiedzin: 211

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 25 dni temu

liczba odwiedzin: 92

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(24661 pkt)

utworzony: 2865 dni temu

liczba odwiedzin: 2555

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 134

Teraz czytane artykuły

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 50

autor:Ahyrion(582 pkt)

utworzony: 2205 dni temu

liczba odwiedzin: 3903

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 2002 dni temu

liczba odwiedzin: 3674

autor:dbania(81 pkt)

utworzony: 3710 dni temu

liczba odwiedzin: 5858

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2601 dni temu

liczba odwiedzin: 4840

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 2683 dni temu

liczba odwiedzin: 6151

autor:aragorn136(24661 pkt)

utworzony: 3893 dni temu

liczba odwiedzin: 6832

Nowości

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 50

autor:eliart(701 pkt)

utworzony: 12 dni temu

liczba odwiedzin: 108

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 109

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 97

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 134

Artykuły z tej samej kategorii

autor:marmir83(986 pkt)

utworzony: 4500 dni temu

liczba odwiedzin: 11233

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 4491 dni temu

liczba odwiedzin: 13686

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 4438 dni temu

liczba odwiedzin: 12096

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3909 dni temu

liczba odwiedzin: 14326

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3307 dni temu

liczba odwiedzin: 8435

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 4296 dni temu

liczba odwiedzin: 11042

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3785 dni temu

liczba odwiedzin: 6947

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 134

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 4493 dni temu

liczba odwiedzin: 9260

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.140

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję