
714
799 min.
Festiwale muzyczne
admin (29349 pkt)
411 dni temu
2022-02-06 11:12:53
Bob z Jamajki
Po pierwsze Rastafari, czyli ruch społeczny o pokojowym charakterze. A po drugie gatunek reggae. Z tymi pojęciami kojarzy się każdemu Jamajka. Skupmy się jednak na muzyce. Gdyby nie Marley, być może nie stałaby się ona tak popularna na całym świecie. Mało kto fascynowałby się oryginalnym schematem rytmicznym – mieszanką wyrazistego basu z beatem perkusyjnym (riddimem). Ale nie tylko instrumenty czy wchodzące łatwo do głowy, często nostalgiczne, teksty o miłości i tęsknocie, zdecydowały o sukcesie. Reggae to przecież przyjazne melodie dające pozytywną energię, a więc coś, co tak bardzo jest potrzebne, nawet w dzisiejszych czasach!
Dlatego należą się wielkie podziękowania Bobowi. Właściwie nazywał się Robert Nesta Marley. Na świat przyszedł 6 lutego 1945 roku w Nine Mile w Saint Ann na Jamajce. Co ciekawe, nie wszyscy wiedzą (mowa o osobach spoza fandomu), że jego ojcem był Norval Marley – biały oficer armii brytyjskiej, a dokładniej były kapitan marynarki wojennej oraz okoliczny nadzorca ziemski. Jednak ów starszy już człek miał w głęboki poważaniu los syna. Nad jego wychowaniem czuwała matka – dużo młodsza od Norvala (Cedella była piosenkarką i pisarką, rodowitą Jamajką). Zanim jednak Bob wraz ze założonym przez siebie zespołem The Wailers zachwycił słuchaczy, a sprzedaż płyt osiągnęła 75 milionów egzemplarzy, najpierw musiał jako 10-latek zamieszkać w Kingston w owianej złą sławą dzielnicy slumsów o nazwie Trenchtown. Następnie w wieku 14 lat rzucił szkołę i zaczął pracować na stanowisku spawacza. Dopiero, gdy uległ wypadkowi (opiłek metalu dostał się do prawego oka), połączył siły z przyjaciółmi Bunnym Livingstonem i Peterem Toshem, zapisał się na darmowe warsztaty muzyczne dla początkujących wokalistów oraz oznajmił matce, że chce być zawodowym muzykiem. Jeżeli pragniecie poznać więcej faktów i ciekawostek z życia Boba, zachęcamy do sięgnięcia po książkę pt. „Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae” oraz przeczytania wyczerpującego artykułu na Wikipedii.
Tutaj wspomnimy tylko jeszcze o tym, że w 1966 roku wziął ślub z Ritą Anderson – początkującą wokalistką oraz lubianą pielęgniarką. Adoptował też jej córkę z poprzedniego związku. Rita urodziła mu czworo dzieci, ale Marley miał jeszcze innych synów i córki. Romansowała bowiem z wieloma kobietami. Jeśli chodzi o karierę, to zapewne rozwinęłaby się ona jeszcze bardziej, gdyby nie przedwczesna śmierć. Bob zmarł na raka, a dokładniej z powodu przerzutów do płuc i mózgu. Do tego doszła kontuzja stopy – Marley był pasjonatem piłki nożnej. Jako rastafarian wierzył w jedność ciała, stąd nie zgodził się na amputację zakażonego palce. W 1980 roku zagrał ostatni koncert (miał on miejsce w Pittsburghu). Rok później odbył się jego pogrzeb – otwartą trumnę z ciałem wystawiono na widok publiczny na stadionie narodowym w stolicy Jamajki, a ostatni hołd oddało mu aż 100 tysięcy ludzi. Pochowany został w krypcie w Nine Miles, blisko rodzinnej wioski. Do grobu włożono mu gitarę Gibsona, Biblię oraz marihuanę!
Bob Marley (fot. wikimedia.org)
Dzień Boba Marleya
Zbuntowane utworu muzyka nadal trafiają prosto w serce milionów słuchaczy. I dobrze! Wszak niosą przesłanie, są bardzo refleksyjne, wstrzykują w duszę nadzieję i wiarę w lepszy świat. Są światełkiem w ciemnym tunelu. Mają tak uniwersalny i ponadczasowy charakter, że ciągle inspirują nowych artystów. „Buffalo Soldier”, „Could You Be Loved”, „Get Up, Stand Up”, „I Shot the Sheriff”, „Iron Lion Zion”, „Is This Love”, „No Woman, No Cry”, „One Love”, „Redemption Song”, „Roots, Rock, Reggae” – można by jeszcze wymieniać inne hity wyśpiewane przez Boba. Warto też odnotować, że wydany po śmierci Marleya krążek pt. „Legends” stał się najlepiej sprzedającym się albumem reggae w historii!
Nic zatem dziwnego, że w 1994 roku uhonorowano tego słynnego Jamajczyka, wprowadzając go do muzeum Rock and Roll Hall of Fame. Równie ważna jest wcześniejsza data. W 1990 roku ustanowiono Dzień Boba Marleya. Dla mieszkańców Jamajki jest to święto narodowe. Już rankiem 6 lutego można zobaczyć ulice przystrojone flagami rasta. Jednak, co ciekawe, obchody nie trwają jeden dzień. Wszelkie koncerty, festiwale czy wystawy są organizowane przez cały tydzień. Ludzie bawią się, śpiewają, a turyści zwiedzają muzeum w Kingston. Ich oczom ukazuje się chociażby hamak, freski czy ogród ziołowy. Mało tego, mogą spróbować urodzinowego tortu. Oczywiście biorą także udział w uroczystej, połączonej z seminariami i wypuszczaniem pokojowych gołębi, ceremonii, która jest relacjonowana na żywo przez państwowe media. Bo Bob to ikona Jamajki. Jednak są ludzie, którzy nieprzychylnie patrzą na te wydarzenia. Dla nich Marley to człowiek, który chciał używać marihuany jako sakramentu. Propagowanie zła? Bez przesady. Przecież produktu na bazie tego miękkiego narkotyku mogą dziś pomóc w leczeniu różnych nowotworów i są „lekiem” na „złą” duszę.
Dzień Boba Marleya to również święto narodowe w Etiopii, natomiast w Polsce setki fanów muzyka udaje się do klubów na „Marleyki”. Są to świetne imprezy, podczas których puszczane są największe przeboje legendarnego wokalisty, w tym ten poniższy:
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Więcej muzyki Marleya znajdziecie na tym kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCAlTDckOOQ2jREOvuCShGbw
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Dzień Boba Marleya – bujajmy się w rytm reggae!
Więcej artykułów od autora admin

Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie
Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.

Muzyczne marcowe newsy od ID Records! - Muzyczne Style
Jest wiosna! Nie śpimy. Wstajemy i słuchamy dobrej muzy. A taką na pewno proponują młodzi twórcy i artyści współpracujący z wydawnictwem ID Records. Swoje jakże nowoczesne, melodyjne i nostalgiczne single wypuścili: Gabor (ale nie Viki, a Michał), Aveira, debiutantka Natalia Pławiak oraz Tobiasz Pietrzyk. Co więcej, wraz z utworami, w serwisie YouTube pojawiły się kreatywne teledyski, doskonale oddające to, o czym śpiewają wymienieni wokaliści i wokalistki.

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze
Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

Grupa Filmowa AFAIR OZ – kamera w ręku, pasja w sercu! - Ludzie kina
Oskar Sawicki, Bracia Znajmieccy – o twórczości i wielkim hobby tych chłopaków już mogliście przeczytać na łamach naszego portalu. 28 lutego 2023 roku to data, kiedy dowiadujecie się o kolejnych Ludziach Kina. Nie mają na swoim koncie wielu produkcji, ale te co już stworzyli, nie można nazwać byle jaką, nudną amatorką. Wszak ich „Jędza” rozkochała w sobie widzów na 17. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, a zwiastun dłuższej „Ucieczki od rzeczywistości” przywodził na myśl zabawę konwencją fantasy niemal jak w kultowych „Magnatach i czarodziejach” (ale bardziej na poważnie). O kim mowa? O Grupie Filmowej Afair Oz!

Zosia Sławińska debiutuje nastrojowym singlem "dimension"! - Zespoły i Artyści
Mamy króciutką, ale za to bardzo dobrą informację dla miłośników muzyki autorskiej, wysublimowanej, enigmatycznej. Otóż młodziutka wokalistka Zosia Sławińska właśnie zadebiutowała swoim pierwszym, anglojęzycznym singlem. Wydaje się, że 17-letnia dziewczyna może śpiewać głównie prościutkie utwory w stylu eurowizyjnej popowej papki. Tymczasem „dimension” to kawałek niezwykle dojrzały, stworzony w intymnym klimacie, zapraszający do wnętrza wrażliwej duszy.
Polecamy podobne artykuły
Dni Włocławka 2014 w rytmie reggae - Kultura
W dniach 21 i 22 czerwca mieszkańcy Włocławka nie powinni narzekać na nudę. W ramach święta tego miasta zaplanowano ciekawe plenerowe imprezy. Tegoroczną gwiazdą będzie Kamil Bednarek.
Teraz czytane artykuły

Dzień Boba Marleya – bujajmy się w rytm reggae! - Festiwale muzyczne
6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj. A na kogo czeka wielu ludzi 6 lutego? Okazuje się, że na „ducha” legendarnego człowieka, który potrafi obdarować pięknymi, muzycznymi prezentami. Wtedy bowiem obchodzony jest na Jamajce Dzień Boba Marleya. W Polsce jego styl reggae jest ponownie na topie dzięki takim artystom, jak Mesajah czy Kamil Bednarek. Z tego powodu w niniejszym tekście przedstawimy w pigułce postać Marleya, opiszemy kilka słów o samym święcie oraz zaprosimy do przesłuchania jednego z najsłynniejszych utworów w karierze barwnego muzyka (koncert został zarejestrowany w 1977 roku).

10-letnia Małgosia w przejmującym "Psalmie dzieci wojny" - Muzyczne Style
Jak wygląda wojna oczami dziecka? Przerażająco, smutno, niezrozumiale. W XXI wieku, tuż za polską granicą dzieje się koszmar. Kiedy widzimy małe osóbki ukrywające się w schronach, aż serce ściska. „Nie znały wojny niewinne ich serca. A teraz świat w jej ramiona je wpycha. Piekła jest wart Morderca snów dziecka. Niech powie stop Nim pochłonie go mrok” – śpiewa polska rówieśniczka ukraińskich chłopców i dziewczynek. Mowa o dziesięcioletniej Małgosi Dzikołowskiej, która chciała zwrócić uwagę na dramat tysięcy dzieci dotkniętych działaniami wojennymi na Ukrainie. To piękna inicjatywa. Co ciekawe, „Psalm dzieci wojny” z mocnymi, sugestywnymi słowami Beaty Ejzenhart oraz muzyką artysty disco polo (!) – Huberta Dzikołowskiego został wydany spontanicznie wyłącznie w serwisie YouTube. To wzruszający utwór, w którym Małgosia ukazuje traumatyczne wydarzenia oczami dziecka. Warto dodać, że w clipie wykorzystano zdjęcia i filmy pobrane z Internetu, z tłem nie tylko obecnej wojny. Nie takie psalmy powinny śpiewać najmłodsi, ale cóż…

"Star Trek: W nieznane" – W jedności siła! - Recenzje filmów
Trzecia część „Star Treka” zagościła na ekranach polskich kin 22 lipca. Kapitan James T. Kirk wraz ze swoją oddaną załogą zaprasza Was na kolejną, pełną niebezpieczeństw wyprawę, w której przyjaźń, wierność oraz jedność ekipy przejdą przez wymagający test. Czy i tym razem w obliczu samej śmierci wieloletni towarzysze zachowają zimną krew i zdołają położyć kres knowaniom tajemniczego wroga ukrytego w niezbadanej i rozległej mgławicy maniącej swym pięknem? Przekonacie się o tym podczas seansu trzeciej części nowej serii osadzonej w tym kultowym uniwersum.

"Szybcy i wściekli 7" – Salud, mi familia - Recenzje filmów
Po czternastu latach od premiery pierwszej części, fani serii w końcu doczekali się "Szybkich i wściekłych 7", których reżyserem został tym razem James Wan ("Piła", "Obecność"). Tak jak i w poprzednich odsłonach perypetii Toretto (Vin Diesel) i jego ekipy, również w siódemce znajdziemy przepych, roznegliżowane kobiety, zapierające dech w piersiach pościgi czy sceny walk.

21-letni Avery Dixon gra na saksofonie, a publiczność płacze! - Zespoły i Artyści
Amerykańska wersja show Mam Talent nieraz gościła początkujących, acz wybitnych artystów: wokalistów, gitarzystów, tancerzy. Ale nie wszystkie występy powodowały aplauz, radość, wzruszenie. Nie wszystkie były tak niesamowicie pokrzepiające duszę i serce, jak gra na saksofonie w wykonaniu czarnoskórego 21-latka. Avery Dixon nie tylko pokazał, że ma wielki talent, ale coś jeszcze!
Nowości

Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie
Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.

Muzyczne marcowe newsy od ID Records! - Muzyczne Style
Jest wiosna! Nie śpimy. Wstajemy i słuchamy dobrej muzy. A taką na pewno proponują młodzi twórcy i artyści współpracujący z wydawnictwem ID Records. Swoje jakże nowoczesne, melodyjne i nostalgiczne single wypuścili: Gabor (ale nie Viki, a Michał), Aveira, debiutantka Natalia Pławiak oraz Tobiasz Pietrzyk. Co więcej, wraz z utworami, w serwisie YouTube pojawiły się kreatywne teledyski, doskonale oddające to, o czym śpiewają wymienieni wokaliści i wokalistki.

"Carnival Row" – Źle się mają sprawy w tym mieście! - Seriale
Tytuł niniejszej recenzji nie napawa optymizmem. To fakt. Ale powiadam Wam – wystarczy jeden odcinek, abyście dostrzegli, że oto narodził się serial bijący na głowę konkurenta z tej samej stajni, czyli „Rings of Power”. Mało tego, „Carnival Row” od Amazona jest jak księga znaleziona gdzieś na strychu. Zakurzona, oblepiona pajęczyną, lekko naddarta zębem czasu, a jednak po otwarciu kusząca zapachem… zgnilizny i zachęcająca do zagłębienia się w szereg intryg i zagadek, zarówno natury społeczno-politycznej, jak i typowo kryminalnej. W streamingu można oglądać jeszcze lepszy, drugi sezon owej steampunkowej produkcji, która i tak jest słabiej oceniana od takiego chociażby śmieszkowatego, infantylnego, „uwspółcześnionego”, problematycznego „Willowa”.

Pedro Pascal – zaopiekuj się mną milczący daddy! - Ludzie kina
Tropił Escobara i kosmicznych przestępców, próbował przetrwać w „zombie” świecie, walczył z „Górą” i na Murze Chińskim oraz jako bogaty złol chciał zostać najpotężniejszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Ale też opiekował zielonym kosmitą i nastolatką. Któż to taki? To Pedro Pascal – chilijski aktor, którego kariera właśnie eksplodowała jak supernowa. Trochę późno, bo dopiero po czterdziestce. Jednak mówi się, że lepiej późno niż wcale. Dlaczego Pedro jest tak kochany przez miliony fanów? Jak zaczęła się jego filmowa droga?

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze
Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

"The Last of Us" – Siła miłości, czyli jak przetrwać w zagrzybionym świecie! - Seriale
10 lat temu premierę miała gra, która do dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych w całej konsolowej historii. Nie brała jeńców. Rozjeżdżała emocjonalnie jak walec. Ściskała gardło. Przerażała, zachwycając jednocześnie warstwą wizualno-dźwiękową. Stworzona na podstawie przemyślanego, intrygującego scenariusza Neila Druckmanna, zyskała spore uznanie krytyków i zdobyła wór nagród. Kiedy jej fani dowiedzieli się, że HBO bierze się za adaptację, w ich mózgach zaczęły rosnąć grzyby… Czyżby wreszcie udane przeniesienie gry na do filmowej rzeczywistości? A może kolejny zawód? Gromkie brawa, czy obawa? Śpieszę z odpowiedzią. „The Last of Us” to serial z tyloma zaletami, że zasypują one szarą strefę. Warto poświęcić mu dziewięć godzin życia, nawet, jeśli jest się widzem nieznającym pierwowzoru.
Artykuły z tej samej kategorii

"Walczył jak Gladiator". Jann nie pojedzie na Eurowizję... - Festiwale muzyczne
Wyginał się jak wąż. Hipnotyzował. Był faworytem. Zachwycił publikę. Ale nie pomogła ani sceniczna charyzma, ani oryginalny image. Preselekcje do Eurowizji 2023 wygrała Blanka z utworem „Solo”. „Gladiator” zdobył dopiero czwarte miejsce. Oj Edzia, Edzia. Dlaczego jako członkini jury byłaś wpatrzona w Blankę? Fakt. Refren „Solo” wpada w ucho, ale gdzie tam tej słodkiej dziewczynie do pamiętliwego występu Janna. To on, 24-latek z czterooktawową skalą głosu, powinien zwyciężyć wyścig 26 lutego w Warszawie. Pojechać tam, gdzie bije serce Europy.

Eurowizja Junior 2018: Wygrywa Roksana Węgiel i jej piosenka pt. "Anyone I Want To Be"! - Festiwale muzyczne
25 listopada 2018 roku to ważna data w historii polskiej muzyki. Roksana Węgiel – 13-letnia reprezentantka naszego kraju zwyciężyła wtedy 16. edycję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku! Jej piosenka „Anyone I Want To Be” zaśpiewana po polski i angielsku spodobała się jury i jeszcze bardziej widzom, którzy przyznali jej 215 punktów. Zgodnie z przysłowiem ostatni będą pierwszymi, występująca z 20 numerem startowym Roksana zdeklasowała konkurencję. Utwór wpadł w ucho, a sama prezentacja na scenie przyciągała wzrok. Młoda piosenkarka pojawiła się w białej sukni, nie zabrakło też efektownych szarf i barwnych wizualizacji. Towarzyszyły jej trzy tancerki i dwie chórzystki. Do tej pory najlepszym wynikiem Polski w takim konkursie było 8. miejsce Alicji Regi w 2017 roku. Zobaczymy jak dalej potoczy się kariera Roksany, która ma za sobą również wygraną w pierwszej polskiej edycji „The Voice Kids”.

Eurowizja – symbol kiczu czy święto piosenki? - Festiwale muzyczne
Jak ten czas leci. Już 59. Konkurs Piosenki Eurowizji za nami. Miliony Polaków zasiadło w sobotę 10 maja, by w finale kibicować naszym Słowiankom z Cleo na czele. Nie pomogły ludowe stroje, afirmacja seksapilu zgrabnych tancerek, tarka ani ponętny warkocz i „czarny głos” wokalistki. Zwyciężyła tolerancja i inność. Kiełbasa wyborcza nie ominęła nawet europejskiego święta …

Spontan Fest – energia, wsparcie, talent, młodość! - Festiwale muzyczne
Na początku 2021 roku na łamach portalu Altao.pl ukazała się rozmowa z bardzo kreatywnym chłopakiem – Kubą Kwaśniewskim. Kwazzy, bo taką ksywę przyjął, nadal rozwija się muzycznie i ubiera się tak, że wyróżnia się z tłumu. Wtedy, w wywiadzie opowiedział nie tylko o miłości, jaką darzy funk, czy pracy nad singlem, ale także o pewnej społeczności. Chodzi o Spontan Wave – grupę artystów organizujących festiwal Spontan Fest. Kuba jest jedną z twarzy całego przedsięwzięcia, lecz poza nim bierze tam udział wielu innych, równie utalentowanych, oryginalnych, osób. Dlaczego warto być na takiej imprezie? Odpowiadamy!

Napływ Żółtej Fali Rockowego Grania: Inwazja Mocy 1995-2000 - Festiwale muzyczne
Lato jest okresem obfitującym w rozmaite wydarzenia plenerowe. Ciepło, długość dnia oraz zazwyczaj ładna pogoda sprzyjają organizacji kulturowych eventów na skalę ogólnokrajową. Nawet w trudnym, pandemicznym czasie mamy możliwość uczestnictwa w wielu letnich trasach koncertowych, takich jak: Letnie Brzmienia, Lato w Plenerze, Lato z radiem czy Żywiec Męskie Granie. Jednak żadna trasa koncertowa, festiwal oraz jakiekolwiek inne wydarzenie muzyczne organizowane w ostatnich latach nie może równać się z organizowaną przez radio RMF FM Inwazją Mocy.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.542