
5 160
6 706 min.
Ludzie kina
admin (29349 pkt)
1095 dni temu
2020-03-24 13:09:23
„W lesie dziś nie zaśnie nikt” – bo taki właśnie ma tytuł ten horror, spotkał się z pozytywnym odbiorem na specjalnym pokazie prasowym dla dziennikarzy. Miał trafić do kin 13 marca w piątek, ale ta data okazała się dla filmu pechowa. Wszystko przez potwora o nazwie koronawirus, który skazał wszystkie kina na niebyt. Na szczęście od 20 marca, za pomocą platformy Netflix, miłośnicy krwawych horrorów mogą zawędrować do lasu położonego z dala do cywilizacji i skonfrontować własne oczekiwania z tym, co ujrzą na mniejszym ekranie.
Reżyser Bartosz M. Kowalski jest obecnie w centrum zainteresowania. Tym bardziej cieszymy się, że znalazł chwilę czasu na wywiad dla portalu Altao.pl i opowiedział o swojej pracy nad slasherem.
(Altao.pl) Witaj Bartosz. Super, że zgodziłeś się na rozmowę dla Portalu ludzi z pasją w tych niepewnych, przerażających czasach epidemii.
Bartosz M. Kowalski: Witam!
(Altao.pl) Twój horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt” także stał się ofiarą przebiegłego, maleńkiego koronawirusa. Jak zareagowałeś na wieść, że widzowie nie będą mogli zapoznać się z filmem w kinie, miejscu idealnym do oglądania takich produkcji?
Bartosz M. Kowalski: Każdy twórca chce, żeby jego film był oglądany na dużym ekranie, z dźwiękiem 5.1 i w skupieniu. No ale czasy mamy takie, jakie mamy.
(Altao.pl) 20 marca, nieoczekiwanie, film pojawił się na Netflixie. Czy to była dla Ciebie łatwa i szybka decyzja, aby nie czekać na otwarcie kin, i udostępnić go zniecierpliwionym fanom na platformie streamingowej?
Bartosz M. Kowalski: Decyzja wynikała z chęci zapewnienia alternatywnej premiery filmu, po to, żeby polscy widzowie mogli obejrzeć film już teraz. Ja się osobiście bardzo cieszę z tego, że film pojawił się na Netflixie, tym bardziej, że będzie stopniowo udostępniany na całym świecie!
(Altao.pl) W swoim pełnometrażowym debiucie („Plac zabaw” – przyp. red.) ukazałeś dzień z życia polskich nastolatków i poruszyłeś kwestię na temat tego, skąd bierze się zło. Mimo że był to inny gatunek niż horror, to jednak przerażał w sposób społeczny. W kolejnym, jakże różnym gatunkowo, filmie bohaterami też są nastolatkowie, choć nieco starsi, a ich największym grzechem jest uzależnienie od zdobyczy technologii. Skąd pomysł, aby tym razem „ugryźć” zło od innej, lżejszej, rozrywkowej strony? Czy byłeś gotowy na to, aby Twoją drugą produkcją był właśnie slasher?
Bartosz M. Kowalski: Po „Placu zabaw” chciałem się odbić o 180 stopni, zarówno gatunkowo, jak i tematycznie. A slasher chodził za mną od dziecka. Ze scenariuszami horrorów chodziłem od producenta do producenta zaraz po studiach, bez skutku. Dopiero teraz wszystko tak się ułożyło, że udało się zaeksperymentować z tą konwencją w Polsce.
(Altao.pl) A Ty jesteś bardziej uzależniony od horrorów czy – tak, jak bohaterowie filmu – od smartfona i mediów społecznościowych?
Bartosz M. Kowalski: (śmiech) Horrory oglądałem na długo przed pojawieniem się komórek! Więc chyba bardziej od horrorów. Ale ze smartfonem też się nie rozstaję...
(Altao.pl) Jak długo trwały zdjęcia do filmu? I gdzie znajduje się ten straszno-baśniowy las, w którym rozgrywa się akcja?
Bartosz M. Kowalski: Mieliśmy 23 dni zdjęciowe, codziennie realizowaliśmy 8-10 scen, w tym sceny z efektami. To tempo mniej więcej porównywalne do serialu obyczajowego… A ten baśniowy las jest pod Warszawą! Pierwszy draft scenariusza napisaliśmy z akcją w Bieszczadach, ale szybko okazało się, że ze względów budżetowych najdalej możemy wyjechać za Piaseczno. (śmiech)
(Altao.pl) Jesteś znany z tego, że doskonale prowadzisz młodych aktorów. Między innymi za to na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” otrzymałeś Wielkiego Jantara. A jak Ci się współpracowało z uzdolnioną młodzieżą na planie „W lesie dziś nie zaśnie nikt”?
Bartosz M. Kowalski: Fantastycznie! Cholernie ważny jest casting, jeśli dobrze obsadzi się film, to prowadzenie aktorów jest czystą przyjemnością.
(Altao.pl) Szczególnie fajną postacią jest Julek. Na kim wzorowałeś tego bohatera, filmowego nerda? Czy sam masz z nim wiele wspólnego?
Bartosz M. Kowalski: Zgadnijcie! Oczywiście, że Julek to ja. Gdybym wylądował w takim lesie, w opałach – też bym się mądralił i teoretyzował (śmiech).
(Altao.pl) W Julka wciela się Micha Lupa. Czy miał sporą konkurencję, czy może jednak od razu wiedziałeś, że to właśnie on będzie idealnym wyborem do tej roli?
Bartosz M. Kowalski: Od początku miałem go na oku, bo pamiętałem go z „Ataku paniki”. Co nie zmienia faktu, że do tej jednej roli przesłuchaliśmy kilkudziesięciu chłopaków. Michał okazał się najlepszy, chociaż był za... szczupły. Na szczęście zgodził się na dietetyka i przybranie paru kilogramów…
(Altao.pl) A czy trudno było namówić takich doświadczonych aktorów, jak Gabriela Muskała i Piotr Cyrwus (który całkiem zerwał ze swoim wizerunkiem grzecznego Rysia już w „Hejterze”), aby zagrali w polskim horrorze?
Bartosz M. Kowalski: Z Piotrem przyjaźnimy się od kiedy zrobiliśmy wspólnie krótkometrażowe „Zacisze”. Konwencja, scenariusz mu się podobały, ale początkowo wahał się, czy przyjąć rolę najgorszego księdza świata.
O współpracy z Gabrysią marzyłem od dawna. Jak usłyszała „polski slasher”, też była sceptyczna. Ale przeczytała scenariusz, spotkaliśmy się, wcześniej widziała „Plac zabaw”... I się zgodziła!
(Altao.pl) Oglądając film, można odhaczać kolejne nawiązania do znanych amerykańskich kultowych horrorów i slasherów. Kiedy narodziła się Twoja wielka miłość do tego odmóżdżającego, specyficznego gatunku? Który tytuł wspominasz najlepiej, i który zrobił na Tobie największe wrażenie?
Bartosz M. Kowalski: Najlepiej wspominam „Martwe zło 2”, które do po dziś dzień jest chyba moim najukochańszym filmem. Ale też „Coś” i „Amerykański wilkołak w Londynie”. A największe wrażenie zrobił na mnie „Maniakalny glina”, ale pewnie dlatego że był pierwszy i wypożyczony po kryjomu.
(Altao.pl) Co było najtrudniejsze w trakcie realizacji slashera w polskich warunkach? Czy jakieś sceny znajdujące się na papierze, ostatecznie nie znalazły się w zmontowanym filmie?
Bartosz M. Kowalski: Na montażu wywaliliśmy chyba 2 sceny, a tak, to do filmu weszło wszystko, co było w scenariuszu. Przy niewielkim budżecie trzeba mieć całą konstrukcję filmu dość mocno przemyślaną i zaplanowaną. Nie było na planie czasu ani miejsca na kręcenie dodatkowych scen i pozostawianie decyzji na etap montażu.
(Altao.pl) Nie można nie pochwalić filmu za dobrą, przekonującą charakteryzację. Jak długo szukałeś odtwórcy do roli antagonisty (Michał Zbroja – przyp. red.) i jak długo był on poddawany zabiegowi przeobrażania w ohydnego zabójcę?
Bartosz M. Kowalski: Szukaliśmy ogromnego człowieka, sprawnego fizycznie z choćby niewielkim doświadczeniem aktorskim albo wyczuciem kamery. Michał miał bardzo trudne zadanie. Charakteryzacja zaczynała się w nocy, trwała kilka godzin, nad ranem zaczynaliśmy zdjęcia. W ciągu dnia temperatury dochodziły do 30 stopni, a Michał był cały w silikonie, który nie oddycha. Masakra. Ale udźwignął rolę koncertowo. Ba, nie jedną tylko dwie role, bo przecież grał obu antagonistów.
(Altao.pl) Czy powstanie sequel, czy jednak opuszczasz świat horrorów na rzecz poważniejszych opowieści?
Bartosz M. Kowalski: Gdyby to zależało tylko ode mnie, to chętnie tworzyłbym dalej w tym gatunku. Tym bardziej, że producenci obiecali mi, że w potencjalnym sequelu mógłbym bardziej poszaleć – w ramach budżetu oczywiście (śmiech).
(Altao.pl) Dzięki za rozmowę! Czekamy na Twoje kolejne filmy.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Człowiek, który kocha horrory – rozmowa z reżyserem Bartoszem M. Kowalskim!
Więcej artykułów od autora admin

Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie
Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.

Muzyczne marcowe newsy od ID Records! - Muzyczne Style
Jest wiosna! Nie śpimy. Wstajemy i słuchamy dobrej muzy. A taką na pewno proponują młodzi twórcy i artyści współpracujący z wydawnictwem ID Records. Swoje jakże nowoczesne, melodyjne i nostalgiczne single wypuścili: Gabor (ale nie Viki, a Michał), Aveira, debiutantka Natalia Pławiak oraz Tobiasz Pietrzyk. Co więcej, wraz z utworami, w serwisie YouTube pojawiły się kreatywne teledyski, doskonale oddające to, o czym śpiewają wymienieni wokaliści i wokalistki.

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze
Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

Grupa Filmowa AFAIR OZ – kamera w ręku, pasja w sercu! - Ludzie kina
Oskar Sawicki, Bracia Znajmieccy – o twórczości i wielkim hobby tych chłopaków już mogliście przeczytać na łamach naszego portalu. 28 lutego 2023 roku to data, kiedy dowiadujecie się o kolejnych Ludziach Kina. Nie mają na swoim koncie wielu produkcji, ale te co już stworzyli, nie można nazwać byle jaką, nudną amatorką. Wszak ich „Jędza” rozkochała w sobie widzów na 17. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, a zwiastun dłuższej „Ucieczki od rzeczywistości” przywodził na myśl zabawę konwencją fantasy niemal jak w kultowych „Magnatach i czarodziejach” (ale bardziej na poważnie). O kim mowa? O Grupie Filmowej Afair Oz!

Zosia Sławińska debiutuje nastrojowym singlem "dimension"! - Zespoły i Artyści
Mamy króciutką, ale za to bardzo dobrą informację dla miłośników muzyki autorskiej, wysublimowanej, enigmatycznej. Otóż młodziutka wokalistka Zosia Sławińska właśnie zadebiutowała swoim pierwszym, anglojęzycznym singlem. Wydaje się, że 17-letnia dziewczyna może śpiewać głównie prościutkie utwory w stylu eurowizyjnej popowej papki. Tymczasem „dimension” to kawałek niezwykle dojrzały, stworzony w intymnym klimacie, zapraszający do wnętrza wrażliwej duszy.
Polecamy podobne artykuły
Halloween – tam, gdzie straszą dyniowe głowy... - Tradycje
31 dzień października, a konkretniej pora wieczorna, to czas, kiedy dziatwa przebiera się w różnej maści zjawy, duchy i potwory, i wyrusza na łowy. Pukając od drzwi do drzwi, odważnie krzyczą „cukierek albo psikus”, tym samym nie dając większego wyboru mieszkańcom. Zabawa ta jest mocno zaakcentowana na zachodzie, szczególnie za oceanem, aczkolwiek i w Polsce od co najmniej kilku lat widać fascynację „przerażającym” Halloween (tzw. Wigilią Wszystkich Świętych).

"The Witch" – "To live deliciously" - Recenzje filmów
Nagroda za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance otworzyła Robertowi Eggersowi oraz jego debiutanckiemu dziełu – „The Witch” – drzwi do mainstreamowego sukcesu. Zobaczywszy, jak krytycy rozpływają się nad tą produkcją, dystrybutorzy od razu ostro zabrali się do jej namiętnego promowania, i to na skalę dużo szerszą, niż początkowo planowano... Jednak niestety – jeśli widzowie nastawieni na Hollywood niespodziewanie dostają film niszowy, nie ma co oczekiwać entuzjastycznej reakcji z ich strony, nad czym można jedynie gorzko ubolewać, biorąc pod uwagę poziom, jaki niniejszy obraz sobą reprezentuje.

Ośmiornica żyje! 3. edycja Octopus Film Festival nadciąga! - Kultura
Już w sierpniu ponownie Stocznia Gdańska i jej okolice zamienią się w jedyne w swoim rodzaju kino. Z oczywistych względów nadchodząca edycja będzie wyjątkowa, ale nie przeszkodzi to w ponownym zaserwowaniu porcji niezwykłych filmów i wrażeń. Oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego i wszelkich środków ostrożności.

Wywiad z Oskarem Sawickim – nastoletnim, kreatywnym twórcą krótkometrażówek! - Ludzie kina
Kiedy na Facebooku pojawił się post reklamujący krótkometrażowy film pt. „Sparring”, nie było innego wyboru, jak kliknąć w link. Już sam logline („wewnętrzna rywalizacja w dużym klubie piłkarskim pomiędzy nowym zawodnikiem a kapitanem”) zaintrygował i zachęcił do obejrzenia tego dzieła. I mimo że to produkcja amatorska, to widać, że nakręcona za pomocą profesjonalnego sprzętu. Ale to, co najbardziej zaskakujące, to fakt, że za scenariusz, jak i reżyserię odpowiada chłopak urodzony w 2003 roku. Mowa o Oskarze Sawickim. Człowieku z ogromną pasją. Twórcy, którego rozpiera energia, i który w swoje filmy wkłada całe serce. Koniecznie musieliśmy z nim porozmawiać!

Splat!FilmFest wśród najlepszych horrorowych festiwali na świecie! - Kultura
Uwaga fani filmów grozy! Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival otrzymał specjalne wyróżnienie od Dread Central. Dokładniej, został uznany przez popularny amerykański magazyn jednym z najlepszych horrorowych festiwali na świecie.

"W lesie dziś nie zaśnie nikt" – Biegnij Julek, biegnij! - Recenzje filmów
Polski slasher – przecież to brzmi, jak przerażający oksymoron. I gdyby ktoś kilka lat temu stwierdził, że zostanie zrealizowany, to bym mu powiedział, by więcej nie ćpał. A nawet, jeśli uwierzyłbym w te słowa, to na pewno jedyną obroną przed tą produkcją byłaby ucieczka, gdzie pieprz rośnie. Tymczasem nie dość, że slasher (towar deficytowy) się narodził, to jeszcze – w porównaniu chociażby do pierwszego polskiego erotyka: „365 dni” – okazał się nie kwaśnym, a zjadliwym kąskiem.

"Blair Witch" – Baba Jaga dalej w lesie straszy… - Recenzje filmów
Od razu na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem ogromnym zwolennikiem horrorów. Ponadto dużym podziwem darzę podgatunek found footage, który przez wielu widzów uznawany jest za kino niskobudżetowe i zwyczajnie amatorskie, a co za tym idzie kiczowate. Pozornie może się wydawać, iż nakręcenie filmu zrealizowanego w rzeczonej konwencji to bułka z masłem, jednak twórcy kontynuacji głośnego i kultowego wręcz obrazu grozy zatytułowanego „Blair Witch Project” udowadniają, iż dobra produkcja found footage to coś więcej niż kamera i trzęsące się ręce.

"Baba Jaga" – I raz, i dwa - Recenzje filmów
Słowiański folklor w brytyjskim horrorze – czemu by nie? W końcu opowieści o Babie Jadze, w tym znana na całym świecie baśń braci Grimm „Jaś i Małgosia”, niejednemu pokoleniu urozmaiciły dzieciństwo, budząc paniczny strach przed zostaniem schrupanymi na śniadanie, jak również dozgonną niechęć do haczykowatego nosa. Niestety twórcy filmu nawiązującego do postaci popularnej czarownicy woleli nie roztrząsać się zbytnio nad tradycyjnym wizerunkiem staruszki z mrocznego lasu.

"Halloween" – Szybciej, krwawiej, nowocześniej - Recenzje filmów
Czterdzieści lat minęło, odkąd John Carpenter i Debra Hill – poprzez jeden prosty jak budowa cepa scenariusz – raz na zawsze zdefiniowali kino slash. Morderca w krzakach, błysk ostrza w ciemności, krzyk przyłapanych na kopulacji nastolatków oraz jedyna ocalona, czyli final girl. Później nadeszły rzesze nie tyle naśladowców, co kontynuatorów tradycji; niektórym udało się nawet doścignąć sławą fantastyczne „Halloween” (1978) – weźmy chociażby kultowy „Piątek trzynastego” (1980).
Teraz czytane artykuły

Człowiek, który kocha horrory – rozmowa z reżyserem Bartoszem M. Kowalskim! - Ludzie kina
Ma dopiero 35 lat, a już dał się poznać, nie tylko jako idący pod prąd reżyser, ale także jako zdolny scenarzysta i ambitny człowiek. Z rodzinnej Gdyni wyruszył do Paryża i Los Angeles, aby tam ukończyć szkoły filmowe. Zaczynał od ciekawych dokumentów („Moja wola”, „Niepowstrzymani”), a w 2016 zaskoczył, a niektórych zszokował, „Placem zabaw” – zainspirowanym prawdziwymi zdarzeniami dramatem, za który otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanta na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego druga produkcja na długo przed rozpoczęciem zdjęć też wywołała dyskusję – oto bowiem Bartosz M. Kowalski postanowił nakręcić slasher z prawdziwego zdarzenia, jakiego w Polsce jeszcze nie było.

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - Sygnał WOW - Kosmos
15 sierpnia 1977 roku Jerry R Ehman za pomocą radioteleskopu The Big Ear Uniwersytetu Stanowego Ohio w USA odebrał tajemniczy sygnał mający pochodzenie spoza naszego Układu Słonecznego. Trwał 72 sekundy i miał charakter modulowany. Czy pochodził od obcych cywilizacji?
Czy "Zimna wojna" – najlepszy europejski film roku 2018 zdobędzie Oscara? - Kultura
15 grudnia po raz 31. przyznano prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe (zwane też Europejskimi Oscarami). Podczas uroczystej gali w malowniczej Hiszpanii królował jeden film. Polski film. Mowa o „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. Zgarnął nagrody w niemal wszystkich najważniejszych kategoriach. A ostatnio znalazł się w grupie dziewięciu filmów nieanglojęzycznych typowanych przez amerykańską Akademię Filmową do Oscara!

"Szybcy i wściekli 7" – Salud, mi familia - Recenzje filmów
Po czternastu latach od premiery pierwszej części, fani serii w końcu doczekali się "Szybkich i wściekłych 7", których reżyserem został tym razem James Wan ("Piła", "Obecność"). Tak jak i w poprzednich odsłonach perypetii Toretto (Vin Diesel) i jego ekipy, również w siódemce znajdziemy przepych, roznegliżowane kobiety, zapierające dech w piersiach pościgi czy sceny walk.

Hugh Jackman - cygaro, szpony i błysk w oku - Ludzie kina
Jeszcze do niedawna, ten australijski przystojny aktor, bożyszcze kobiet na całym świecie, uważany był za aktora stricte charakterystycznego, kreującego postacie, które na stałe weszły do kanonu popkultury, jak choćby mutant Wolverine (szpony i cygaro to znak rozpoznawczy) czy Van Helsing. Jednak mało kto wierzył, że posiada również talent na miarę dojrzałych ról dramatycznych. Postrzeganie zmieniło się po premierze filmów: „Nędznicy” (2012) oraz „Labirynt” (2013), w którym był zdesperowanym ojcem, poszukującym zaginionej córki.
Nowości

Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie
Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.

Muzyczne marcowe newsy od ID Records! - Muzyczne Style
Jest wiosna! Nie śpimy. Wstajemy i słuchamy dobrej muzy. A taką na pewno proponują młodzi twórcy i artyści współpracujący z wydawnictwem ID Records. Swoje jakże nowoczesne, melodyjne i nostalgiczne single wypuścili: Gabor (ale nie Viki, a Michał), Aveira, debiutantka Natalia Pławiak oraz Tobiasz Pietrzyk. Co więcej, wraz z utworami, w serwisie YouTube pojawiły się kreatywne teledyski, doskonale oddające to, o czym śpiewają wymienieni wokaliści i wokalistki.

"Carnival Row" – Źle się mają sprawy w tym mieście! - Seriale
Tytuł niniejszej recenzji nie napawa optymizmem. To fakt. Ale powiadam Wam – wystarczy jeden odcinek, abyście dostrzegli, że oto narodził się serial bijący na głowę konkurenta z tej samej stajni, czyli „Rings of Power”. Mało tego, „Carnival Row” od Amazona jest jak księga znaleziona gdzieś na strychu. Zakurzona, oblepiona pajęczyną, lekko naddarta zębem czasu, a jednak po otwarciu kusząca zapachem… zgnilizny i zachęcająca do zagłębienia się w szereg intryg i zagadek, zarówno natury społeczno-politycznej, jak i typowo kryminalnej. W streamingu można oglądać jeszcze lepszy, drugi sezon owej steampunkowej produkcji, która i tak jest słabiej oceniana od takiego chociażby śmieszkowatego, infantylnego, „uwspółcześnionego”, problematycznego „Willowa”.

Pedro Pascal – zaopiekuj się mną milczący daddy! - Ludzie kina
Tropił Escobara i kosmicznych przestępców, próbował przetrwać w „zombie” świecie, walczył z „Górą” i na Murze Chińskim oraz jako bogaty złol chciał zostać najpotężniejszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Ale też opiekował zielonym kosmitą i nastolatką. Któż to taki? To Pedro Pascal – chilijski aktor, którego kariera właśnie eksplodowała jak supernowa. Trochę późno, bo dopiero po czterdziestce. Jednak mówi się, że lepiej późno niż wcale. Dlaczego Pedro jest tak kochany przez miliony fanów? Jak zaczęła się jego filmowa droga?

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze
Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

"The Last of Us" – Siła miłości, czyli jak przetrwać w zagrzybionym świecie! - Seriale
10 lat temu premierę miała gra, która do dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych w całej konsolowej historii. Nie brała jeńców. Rozjeżdżała emocjonalnie jak walec. Ściskała gardło. Przerażała, zachwycając jednocześnie warstwą wizualno-dźwiękową. Stworzona na podstawie przemyślanego, intrygującego scenariusza Neila Druckmanna, zyskała spore uznanie krytyków i zdobyła wór nagród. Kiedy jej fani dowiedzieli się, że HBO bierze się za adaptację, w ich mózgach zaczęły rosnąć grzyby… Czyżby wreszcie udane przeniesienie gry na do filmowej rzeczywistości? A może kolejny zawód? Gromkie brawa, czy obawa? Śpieszę z odpowiedzią. „The Last of Us” to serial z tyloma zaletami, że zasypują one szarą strefę. Warto poświęcić mu dziewięć godzin życia, nawet, jeśli jest się widzem nieznającym pierwowzoru.
Artykuły z tej samej kategorii

Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!

Grupa Filmowa AFAIR OZ – kamera w ręku, pasja w sercu! - Ludzie kina
Oskar Sawicki, Bracia Znajmieccy – o twórczości i wielkim hobby tych chłopaków już mogliście przeczytać na łamach naszego portalu. 28 lutego 2023 roku to data, kiedy dowiadujecie się o kolejnych Ludziach Kina. Nie mają na swoim koncie wielu produkcji, ale te co już stworzyli, nie można nazwać byle jaką, nudną amatorką. Wszak ich „Jędza” rozkochała w sobie widzów na 17. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, a zwiastun dłuższej „Ucieczki od rzeczywistości” przywodził na myśl zabawę konwencją fantasy niemal jak w kultowych „Magnatach i czarodziejach” (ale bardziej na poważnie). O kim mowa? O Grupie Filmowej Afair Oz!

Pedro Pascal – zaopiekuj się mną milczący daddy! - Ludzie kina
Tropił Escobara i kosmicznych przestępców, próbował przetrwać w „zombie” świecie, walczył z „Górą” i na Murze Chińskim oraz jako bogaty złol chciał zostać najpotężniejszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Ale też opiekował zielonym kosmitą i nastolatką. Któż to taki? To Pedro Pascal – chilijski aktor, którego kariera właśnie eksplodowała jak supernowa. Trochę późno, bo dopiero po czterdziestce. Jednak mówi się, że lepiej późno niż wcale. Dlaczego Pedro jest tak kochany przez miliony fanów? Jak zaczęła się jego filmowa droga?

Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.

Kaskader Jacek Jagódka – skaczący Tarzan, walczący wiking, hollywoodzki sukces! - Ludzie kina
Upadki z wysokości, przyjmowanie ciosów, nurkowanie, szybka jazda motocyklem… Można by jeszcze długo wymieniać czynności, którymi zajmują się kaskaderzy. Gdyby nie oni, serca widzów nie biłyby w szybkim tempie. Nie powstałyby szalone, trzymające za gardło, niebezpieczne sceny akcji. Nie zawsze przecież cuda z komputera zastąpią człowieka. Dlatego kaskader to zawód nadal bardzo potrzebny. W Polsce nie jest on aż tak wyniesiony na piedestał, ale w Hollywood jak najbardziej. To właśnie tam swoje marzenia spełnia pochodzący ze Stalowej Woli, a mieszkający w Londynie 38-letni Jacek Jagódka. Niech Was nie zmyli zabawne nazwisko. Ten facet wziął przecież udział w krwawym „Wikingu”! Zapracowany, w przerwie między kolejnymi projektami, zgodził się na wywiad dla portalu ludzi z pasją.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.923