O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
bartoszkeprowski (3289 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
622
Czas czytania:
1 545 min.
Kategoria:
Fotorelacje
Autor:
bartoszkeprowski (3289 pkt)
Dodano:
7 dni temu

Data dodania:
2024-06-30 19:25:12

Dość jednak zachwytów, pora przejść na mroczną stronę mocy i przedstawić kilka gorzkich słów prawdy o znanym i lubianym wydarzeniu. Nie wierzycie? Przecież każdy chwali ten poznański festiwal fantastyki, a liczne relacje ukazują bajecznie kolorowy i bogaty konwent… Cóż… Pyrkon z roku na rok staje się coraz bardziej powtarzalny, ubogi pod względem wartościowych treści, związanych stricte z pojęciem fantastyki i… po prostu komercyjny. Nie dajcie się zwieść pięknym słowom organizatorów, którzy zgrabnie manipulują liczbami, by ich konwent wyglądał na bogatszy. Pamiętam edycje Pyrkonu, gdy cały pawilon wypełniony był ogromnymi modelami pojazdów z "Gwiezdnych Wojen" oraz stoiskami artystów prezentujących swoje nietuzinkowe prace – rzeźby czy unikatowe obrazy. Gdy z kolejnego wysypywały się naukowe modele, przyciągające uwagę wielu uczestników, w tym rodzin razem ze swoimi pociechami. Jak na Sali Ziemi odbywały się przedstawienia teatralne, a strefa gier planszowych połączona z naprawdę fajnie zaprojektowaną strefą gastronomiczną, działającą do późnych godzin nocnych, gwarantowały możliwość wielogodzinnej zabawy. Zresztą widać to gołym okiem. Pyrkon stanowczo pogorszył się po pandemii COVID-19. Za przykład mogą posłużyć wioski. Kiedyś ledwo mieściły się w pawilonie i były tłocznie odwiedzane przez uczestników. Do tego zawsze zaskakiwały czymś nowym. Obecnie widać duże pustki oraz przeogromną powtarzalność. Wiosek ubywa z każdym rokiem. Do tego stają się mniejsze i… takie same. Najbardziej boli mnie brak nowości. W tegorocznej edycji było naprawdę mało fotościanek, z czego niektóre takie same, jak w ubiegłym roku.

 

Na strefę Gwiezdnych Wojen marsz! Rzekł z dumą Baby Yoda. Nie wypadało odmówić!

 

Bebechy Gwiazdy Śmierci

 

Kiedyś Pyrkon zaskakiwał nowościami. Każda edycja była niepowtarzalną przygodą w świecie fantasy. Obecnie po erze COVID-19 organizatorzy spoczęli na laurach. Pawilony są zawsze identycznie wystrojone. Oferowane atrakcje niczym nie różnią się od tych z zeszłego roku. Ba! Nawet zdarzają się praktycznie takie same prelekcje – prawdziwe odgrzewane kotlety z poprzedniej edycji. Niestety miałem okazję w takiej uczestniczyć. Autor przedstawiał ikoniczne dla kinematografii potwory, które zostały stworzone bez udziału komputerowych efektów specjalnych i przeżyłem deja vu. Prelegent bowiem z trzech omawianych potworów odtworzył dwa z ubiegłego roku, zmieniając tylko trzeciego. Nie było o tym ani słowa w opisie prelekcji… i muszę przyznać, że niemal straciłem swój czas. Powtórzę, niemal, ponieważ jednak dowiedziałem się czegoś nowego. Niemniej niesmak i rozczarowanie pozostało.

 

Moją uwagę przyciągnęło też marnowanie powierzchni. Strefa gier, cosplay czy mangi i anime to przykłady ogromnie źle zagospodarowanej przestrzeni. Nie oferowały one zbyt wiele, ale rozciągnięte były aż na trzy duże sale. Strefa mangi i anime oprócz prelekcji, fotostudia i dosłownie jednej wioski "One Piece" była ogromną reklamą. Uczelni, biur podróżniczych czy innych konwentów… i to w zasadzie tyle. Po nazwie strefy spodziewałbym się czegoś więcej, a Wy? Podobnie było ze strefą integracyjną… Wiało tam nudą. Nie dlatego, że połowę strefy wypełniały leżaki i dwa dmuchane zamki. Nie dlatego, że brakowało atrakcji. Powodem był nieznośny hałas, który psuł radość z czegokolwiek. Scena zagłuszała gry taneczne i dźwiękowe, gdy poczucie rytmu jest sednem zabawy. Hałas nie pozwalał się również zrelaksować. Utrudniał także rozmowy i dzielenie się wrażeniami pomiędzy konwentowiczami. Do tego w tej strefie zorganizowano punkt medyczny, w którym lekarze mieli problem z niesieniem pomocy pacjentom, bo wszechobecny hałas skutecznie utrudniał zrozumienie poszkodowanego. Potwierdzeniem faktu, że atrakcji na tegorocznym Pyrkonie było bardzo mało jest strefa cosplay. Na siłę zaprojektowana scena – prowadzone prelekcje bardziej nadawały się do małej sali, gdzie grupka zainteresowanych mogłaby w pełni skupić się na wykładzie niż wielką halę, gdzie krzyki zakłócały odbiór i utrudniały przedstawienie prelegentowi całkiem ciekawego tematu. Do tego kolejna strefa wypoczynkowa – naprawdę? Mały kącik cosplay’owej mody – pokaz naprawdę świetnie zaprojektowanych strojów, wypożyczalnia kostiumów – zbędna i niepotrzebna, ponieważ w tej zabawie chodzi o własnoręczne zaprojektowanie przebrania oraz przyczułek autografów i spotkań z gwiazdami cosplay’u, który również dobrze mógł mieć miejsce w pawilonie PCC. Przez większość bowiem konwentu był zwyczajnie pusty i zajmował tylko miejsce. To kolejne srogie rozczarowanie strefą, która miała bawić licznymi atrakcjami. Strefę gier wolę przemilczeć, gdyby nie niezawodne Nintendo, pasjonaci gier oraz konsol retro, czy wybitni redaktorzy CD Action nie byłoby o czym pisać. Ooo, przepraszam, warta uwagi była również olbrzymia makieta umieszczona w centrum niemal pustej strefy. Niestety była tak zjawiskowa, że uwypuklała mizerny charakter tej zupełnie zaniedbanej hali.

 

 

Entuzjazmu nie wzbudzili również mali twórcy, odpowiedzialni za „podobno unikatowe rękodzieła”… którymi na tegorocznej edycji okazały się reprinty stworzone przez AI. Rozumiem, Wasze rozczarowanie. Ja też byłem tym faktem zszokowany, ale dorzucę jeszcze oliwy do ognia. Z zaufanego źródła wiem, że większość małych twórców na poznańskim festiwalu fantastyki dwu-, a nawet trzykrotnie podwyższa ceny swoich wyrobów względem normalnej, ponieważ to Pyrkon i ludzie z pewnością kupią. Niestety nie będę wspierać takiego podejścia i czuję się w obowiązku ostrzec Was przed tak nieczystymi praktykami ze strony, nie bójmy się tego nazwać, zwykłych oszustów czy wyzyskiwaczy. Jednak wierzę, a może chcę wierzyć, iż nie wszyscy wystawcy w tej strefie kwalifikują się do omówionych powyżej grup, a co za tym idzie, oferują naprawdę wartościowe, ciekawe i niepowtarzalne rękodzieła, która będą zdobić Wasze mieszkania bądź też ciało. Wystarczy tylko dobrze szukać i nie dać się nabrać naciągaczom.

 

Inną kwestią pozostaje Pyrkon od strony organizatorskiej. Nie chcę tutaj wyliczać wszystkich wpadek Stowarzyszenie Klubu Fantastyki „Druga Era” podczas Pyrkonu 2024. O niektórych mogliście przeczytać powyżej. Uważni czytelnicy wychwycą kąśliwe uwagi ukryte między zdaniami. Mógłbym tu wspomnieć o otwieraniu bram w momencie startu prelekcji i warsztatów, szatniach, które nie są w stanie pomieścić bagażu uczestników (w tym cosplay’erów, którzy są przecież żywą reklamą festiwalu!), podczas gdy dwie są zamknięte na czas trwania wydarzenia z nieznanych powodów, ciągnących się w nieskończoność kolejkach, z którymi od lat organizatorzy nie chcą, podkreślam nie chcą zwyczajnie nic zrobić… Jednak po co? Fanboy’e Pyrkonu zlinczują mnie pomimo trafnych argumentów. Inni zaś będą bali się odezwać, bo członkowie Drugiej Ery skutecznie próbują zdyskredytować każdego uczestnika, szczególnie gdy jego krytyka, jest najbardziej trafna. Pomijam fakt, iż sami nie wiedzą, czy ich bilety rozdane w ramach nagrody za udział w Maskaradzie posiadają tokeny? Spytacie, o co mi chodzi? Otóż moja narzeczona była ubiegłoroczną uczestniczką Maskarady i za swój udział otrzymała bilety na Pyrkon 2024 bez informacji o liczbie tokenów. Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią od organizatorów, nagrody w ramach konkursów, pozbawione są tokenów… Jaka jest prawda? Posiadają, nawet dwa. Cóż… to tylko jedne z wielu przykładów, dlaczego organizacja Pyrkonu stoi na niskim poziomie.

 

Dokonał żywota, czekając w kolejce na prelekcje

 

Podsumowując, Pyrkon to wciąż oferujące wiele radości, zabawy i możliwości dla wszystkich fanów fantastyki. Niestety organizatorzy przed wyruszeniem w drogę do kolejnej edycji, powinni zebrać drużynę, przeanalizować błędy i wrócić na właściwe tory. Pyrkon bowiem to nie gwiazdy filmowe czy wielkie koncerty, a przede wszystkim pasjonaci fantastyki. Niestety ubywa tych drugich… wysokie i do tego wciąż wzrastające ceny za trzydniową wejściówkę, horrendalnie drogie zakwaterowanie w Poznaniu na czas wydarzenia i coraz bardziej widoczna powtarzalność omawianego festiwalu skutkuje odpływem zagorzałych fanów tego konwentu. Twórców wiosek, cosplay’erów, i prawdziwych pasjonatów. Przybywają oportuniści, na koncerty wielkich zespołów muzycznych, ponieważ dla nich to zdecydowanie tańsza opcja, po autografy gwiazd, bo raczej trudno ich spotkać poza ekranem, oraz bogacze z jednego ważnego powodu: Pyrkon jest po prostu trendy! Mimo iż w tym roku znów pobito rekord odwiedzających, to nie ma się czym cieszyć, to sztucznie zawyżona liczba, nie oddająca tego, co naprawdę było widać – pustych hal w piątek i niedzielę… gdy tych wielkich atrakcji zabrakło. Obym się jednak mylił i Pyrkon nie skończył w odmętach zapomnienia, podobnie jak pewne inne, znane targi na świecie, E3… bodajże?

 

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie: https://pyrkon.pl/

 

PS Dodatkowych kilka zdjęć przesłał zaprzyjaźniony z Altao.pl cosplayer - Roberto Agazzi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Przepiękna wydmuszka, czyli szczerze o Pyrkonie 2024

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora bartoszkeprowski

"Belle" – Piękna historia przemocy - Recenzje filmów

Gdybyś poznał czyjąś tajemnicę. Dostał możliwość zadecydowania o czymś losie. Co byś zrobił? Naraziłbyś swoje imię dla dobra tej osoby, a może zapomniał o całej sytuacji? Rzadko kiedy po obejrzeniu zwiastuna czuję, iż konkretną produkcję wręcz muszę obejrzeć. Tak było w przypadku tajemniczej animacji „Belle”. Zwiastuny przedstawiały przepiękną postać i zapowiadały porywającą historię. Skuszony zapowiedzią ruszyłem na seans i… nie żałuje ani chwili spędzonej z Belle. Tę randkę zapamiętam na długo. Było w niej coś magicznego, pouczającego i wzruszającego. To kolejna perełka z Kraju Kwitnącej Wiśni, która jest obowiązkową pozycją dla każdego szanującego się fana animacji.

 -

Odwiedzin: 652

Autor: bartoszkeprowskiRecenzje filmów

Komentarze: 2

"Super Mario Bros. Film" – Gdzie Księżniczka nie może, tam hydraulika z grzybem pośle! - Recenzje filmów

"Super Mario Bros. Film" to przykład, że można zrobić udaną ekranizację gry wideo, która nie tylko zaspokoi oczekiwania fanów pierwowzoru, lecz również przypadnie do gustu nieobeznanej z tematem widowni. Dlaczego zatem to właśnie Nintendo może się pochwalić wspomnianym powyżej wyczynem i z politowaniem spojrzeć w stronę pozostawionej daleko w tyle konkurencji? Otóż japoński gigant doskonale wiedział, w jaki sposób przekuć swoją wieloletnią serię o małym, wąsatym hydrauliku w pełną pasji oraz licznych odniesień do pierwowzoru animację, godną tytułu najlepszej adaptacji gry wideo.

 -

Odwiedzin: 815

Autor: bartoszkeprowskiRecenzje filmów

Komentarze: 1

"Suzume" – Taka Piękna katastrofa - Recenzje filmów

Nowe dzieło Makoto Shinkai to kolejna kinematograficzna perełka. Reżyser ma bowiem smykałkę do snucia angażujących historii wzbogaconych elementami fantasy oraz przepiękną stroną audiowizualną. Wszak nie od dziś wiadomo, że japońskie animacje cechują się zdecydowanie dojrzalszą, bardziej emocjonującą oraz pouczającą opowieścią niż obecne dzieła ogromnie popularnej fabryki Myszki Miki. Żałuję tylko, iż pomimo niewątpliwego sukcesu w Kraju Kwitnącej Wiśni, na zachodzie nie zyskują uzasadnionego rozgłosu. Nie wspominając o Polsce. Nie dawno mogliśmy gościć w kinach niezwykle wzruszającą „Belle”. Zakochałem się w bohaterce, jak i jej perypetiach, bez reszty. Byłem skłonny wówczas powiedzieć, iż żadna inna animacja nie wywrze już na mnie takiego samego wrażenia. Byłem w błędzie. „Suzume” od twórcy „Twojego imienia”, to jak dotąd najlepszy film tego roku i wcale nie przeszkadza mu w tym fakt, iż dla niektórych kinomanów będzie zwyczajną animacją.

 -

Odwiedzin: 1325

Autor: bartoszkeprowskiCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Piękny Wrocław i niesamowite Skalne Miasto! - Ciekawe miejsca

Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich, jedynych w swoim rodzaju, miast, o czym mogłem się niedawno przekonać, spacerując po jego malowniczych uliczkach. Już dworzec potrafi ująć swoim wykonaniem. Przypomina bowiem z zewnątrz bardziej średniowieczny zabytek niż budynek codziennego użytku. Do tego atrakcyjność Wrocławia potęguje możliwość wybrania się do magicznego Skalnego Miasta położonego niedalekiej polskiej granicy, u naszych czeskich sąsiadów. W sezonie wiosennym i letnim dostaniemy się tam pociągiem Kolei Dolnośląskich. Mam nadzieję, że dzięki moim zdjęciom poczujecie czar wrocławskich krasnali oraz urok niezwykłego Skalnego Miasta!

"Raya i ostatni smok" – Przebaczenie, zaufanie i wiara! - Recenzje filmów

Jestem ogromnym zwolennikiem animacji. Szczególnie Disneya, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Nie da się ukryć, iż wspomniana wytwórnia potrafi tworzyć piękne animacje z bogatym światem oraz mądrym przesłaniem. Ponadto często zwalają z nóg pod względem audiowizualnym. Mająca premierę na początku lipca „Raya i ostatni smok” to kolejna pozycja na miarę „Krainy Lodu”, „Zaplątanych” czy „Zwierzogrodu”. Ogromnie pomysłowa, stworzono z pasją i zachwycająca pełnokrwistymi bohaterami.

Polecamy podobne artykuły

Powrót do krainy fantastyki, czyli Pyrkon 2023 - Fotorelacje

Od ostatniego Pyrkonu minął już prawie miesiąc. Myślę, że to dobry czas na małe podsumowanie, wspomnienia są żywe i nieprzekłamane buzującymi emocjami.

Pyrkon 2022 – Wielki Powrót! - Fotorelacje

Cześć, jak leci? Dawno mnie tu nie było (podobnie jak naszego kochanego Pyrkonu). Czy jesteście ciekawi jak wyglądało, nieco spóźnione, 20-lecie Pyrkonu? Pewnie, że jesteście. Inaczej by Was tu nie było. Tak więc, miłego czytania, a przede wszystkim oglądania kilkudziesięciu fotosów mojego autorstwa, które zabiorą Was na największy Festiwal Fantastyki i będą jego podsumowaniem.

PYRKON 2019 – niezwykła podróż - Fotorelacje

Chciałabym Wam opowiedzieć o niezwykłym miejscu. Dla osoby kompletnie niewtajemniczonej może to wyglądać jak inwazja kosmitów (co po części jest prawdą, bo przybyszy z odległej galaktyki jest tutaj całkiem sporo), ale ja znam pewien sekret. Raz do roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich otwiera się brama do innego wymiaru, świata fantastyki, a nazywa się Pyrkon.

 -

Pyrkon – wejdź do świata fantastyki! - Organizacje

Pod koniec sierpnia 2016 roku na łamach portalu Altao.pl ukazał się artykuł o Polconie. Tym razem nadszedł czas na jego „bratnią duszę” – jeszcze bardziej popularny Pyrkon z Poznania, czyli Festiwal Fantastyki przez duże F. Od 28 do 30 kwietnia odbywała się jego siedemnasta już edycja, który ponownie przyciągnęła rzesze fanów komiksów, gier, filmów i książek gatunku science fiction i fantasy.

Teraz czytane artykuły

Przepiękna wydmuszka, czyli szczerze o Pyrkonie 2024 - Fotorelacje

Któż o nie słyszał o sławnym i niezwykle modnym współcześnie Pyrkonie, odbywającym się w przepięknym mieście Poznań? Ten niech wstanie i podniesie rękę, a raczej napisze komentarz pod poniższą relacją. Niemniej dla osób, które nigdy nie słyszały o tym niezwykłym fenomenie, kilka słów wstępu. Pyrkon jest festiwalem dotyczącym szeroko pojętej fantastyki, który od pewnego momentu wyrósł na największe wydarzenie o wspomnianej tematyce w Polsce. Liczba uczestników konwentu nieprzerwanie wzrasta i aktualnie wynosi ponad 50000 osób, corocznie odwiedzających Międzynarodowe Tragi Poznańskie. Uzyskany wynik to naprawdę imponujące osiągnięcie. Niestety od czasów pandemii COVID-19 wydaje się, że renoma Pyrkonu jest coraz bardziej niezasłużona, a bicie kolejnych rekordów popularności to mocno pompowana i niestety myląca strategia organizatorów. Niemniej zacznijmy od początku.

Niezwykły megalit w Arabii Saudyjskiej - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Oaza Tajma w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej to bardzo ciekawe miejsce na Ziemi, ponieważ istnieją tam rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Najwcześniejsze świadectwa zasiedlenia oazy pochodzą z końca II tys. p.n.e., jednak wiele wskazuje na to, że w nieznanych bliżej nam czasach pustynne dzisiaj tereny zasiedlone były przez wysoko rozwiniętą cywilizację.

Jest spełniona i spokojna. Natalia Zalewska w nowym utworze "Tylko Ty"! - Muzyczne Style

18 maja miał premierę drugi, autorski singiel Natalii Zalewskiej. „Tylko Ty” to energiczna propozycja Artystki i jednocześnie utwór o poczuciu spełnienia, spokoju i braku zbędnych oczekiwań.

 -

Odwiedzin: 2171

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 1

67-letnia Kora przegrała walkę z rakiem… - Zespoły i Artyści

Rok 2018. 28 lipca. Sobota rano. Do opinii publicznej dotarła smutna informacja: Kora, charyzmatyczna wokalistka zespołu Maanam zmarła na ranem w Roztoczu. Artystka przegrała kilkuletnią batalię z genetycznym nowotworem jajnika. Wraz z jej odejściem zakończył się ważny etap polskiej muzyki rockowej.

 -

Odwiedzin: 1607

Autor: adminPiloci/Akrobacje

Komentarze: 1

Wylądował na wieżowcu w Dubaju i opowiedział o podniebnej pasji. Oto pilot Łukasz "Luke" Czepiela! - Piloci/Akrobacje

14 marca 2023 roku, około godziny 7.00 rano lokalnego czasu – ta data już zapisała się do historii. Wystarczył jeden niesamowity wyczyn, zarejestrowany kilkoma kamerami, aby słynny slogan „Red Bull dodaje skrzydeł” i powiedzenie „Polak potrafi” nabrały nowego znaczenia. Na filmie widać, jak nasz rodak jako pierwszy w historii ląduje na... szczycie liczącego aż 56 pięter dubajskiego hotelu Burj Al Arab. Takimi umiejętnościami i odwagą popisał się pochodzący z Rzeszowa, zafascynowany samolotami od 6 roku życia, pilot – Łukasz „Luke” Czepiela. Niełatwo go było „złapać”, bo jest ciągle gdzieś w podróży lub unosi się przestworzach, ale wreszcie się udało. Luke udzielił szybkiego wywiadu, z którego m.in. dowiecie się, jakie cechy powinien mieć pilot i jak ogólnie wyglądały przygotowania do wyjątkowo trudnego zadania – posadzenia samolotu na helipadzie zawieszonym ponad 200 metrów nad ziemią.

Nowości

Przepiękna wydmuszka, czyli szczerze o Pyrkonie 2024 - Fotorelacje

Któż o nie słyszał o sławnym i niezwykle modnym współcześnie Pyrkonie, odbywającym się w przepięknym mieście Poznań? Ten niech wstanie i podniesie rękę, a raczej napisze komentarz pod poniższą relacją. Niemniej dla osób, które nigdy nie słyszały o tym niezwykłym fenomenie, kilka słów wstępu. Pyrkon jest festiwalem dotyczącym szeroko pojętej fantastyki, który od pewnego momentu wyrósł na największe wydarzenie o wspomnianej tematyce w Polsce. Liczba uczestników konwentu nieprzerwanie wzrasta i aktualnie wynosi ponad 50000 osób, corocznie odwiedzających Międzynarodowe Tragi Poznańskie. Uzyskany wynik to naprawdę imponujące osiągnięcie. Niestety od czasów pandemii COVID-19 wydaje się, że renoma Pyrkonu jest coraz bardziej niezasłużona, a bicie kolejnych rekordów popularności to mocno pompowana i niestety myląca strategia organizatorów. Niemniej zacznijmy od początku.

"Ciche miejsce: Dzień pierwszy" – Ta ostatnia pizza w szklanym mieście - Recenzje filmów

Kiedy reżyser o polsko brzmiącym nazwisku „przekazuje” innemu reżyserowi o podobnym nazwisku opiekę nad wymyśloną przez siebie franczyzą, to nic tylko się cieszyć. Mimo że przecież mamy do czynienia nie z komedią, a horrorem o czułych na wszelkie dźwięki, najeźdźcach z kosmosu. Kliszowym. Fakt. Ale jednocześnie jakże kreatywnym na poziomie inscenizacyjnym i trzymającym ciągle za gardło. Czy „Ciche miejsce: Dzień pierwszy” od Michaela Sarnoskiego wstrzykuje w żyły widza równie potężną dawkę adrenaliny, wzbudzając strach przed odzywaniem się i chrupaniem w kinie? A może to bardziej dramat o jednostce wrzuconej w sytuację bez wyjścia, której wnętrze jest ważniejsze od apokalipsy?

Kameralnie, z pięknymi wartościami, przeciwko hejtowi! Tak było na gali I Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Multimedialnego w Smólniku - Fotorelacje

12 czerwca 2024 roku w małej miejscowości odbyła się uroczystość o wielkim znaczeniu – I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Do Centrum Integracji Wiejskiej w Smólniku przybyła kujawska młodzież, która wie, jak ważna jest jakakolwiek walka z mową nienawiści. Wystarczy wyrazić swoje zdanie i emocje za pomocą plastycznej wyobraźni. A więc rysunki, szkice, obrazy czy krótkie formy multimedialne. Takie prace zaprezentowali młodzi uczniowie z różnych szkół i za nie zostali docenieni. Poniższe galeria stu zdjęć jest dobrym podsumowaniem całej gali.

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

"Projekt Hail Mary" – One Space Mission Impossible - Recenzje książek

Ryland Grace to nie skacowany mężczyzna, który otwiera szeroko oczy po całonocnej imprezie z pytaniem: „gdzie ja kurczę jestem?”. Grace budzi się w dziwniejszym miejscu niż wanna w tanim hotelu. Wokół migają jakieś światełka, a w ciele ma liczne rurki. Nic nie pamięta. Jednak, gdy już w głowie „zapali się lampka”, to okaże się, że Mark „Marsjanin” Watney nie był wcale w tak strasznej sytuacji. Ryland też jest samotny, ale w bezkresnym kosmosie… I ma do wykonania ważne zadanie, od którego zależy przetrwanie gatunku ludzkiego. Czy „astrotrudna” misja się powiedzie?

"Patrz jaki widok"! Zachwycający! Dlaczego? Bo Zachwyt go prezentuje! - Muzyczne Style

To drugi singiel z nadchodzącego albumu ekipy z Oświęcimia, który na światło dzienne wyszedł 27 czerwca 2024 roku. A zatem „Patrz jaki widok”. Tylko „Wolniej” to rób, a zespół Zachwyt będzie zadowolony!

Artykuły z tej samej kategorii

Magiczny i kameralny koncert – Halina Mlynkova zaczarowała filmowymi piosenkami! - Fotorelacje

4 grudnia – dwa dni przed mikołajkami. Czy można wymarzyć sobie lepszy czas, aby usłyszeć i zobaczyć na żywo Halinę Mlynkovą? Piosenkarka, autorka tekstów, niegdyś znana jako wokalistka folkowego zespołu Brathanki, a od 2011 roku dumnie krocząca solową ścieżką. Do Kowala na Kujawach przybyła wraz ze smyczkowym kwartetem i muzykiem, któremu zapewne brzmienia instrumentów klawiszowych śnią się codziennie. Wszyscy licznie zgromadzeni na głównej sali OSP miłośnicy głosu Haliny zostali więc zaczarowani i w myślach zgadywali tytuły filmów. Artystka wręczyła bowiem piękny prezent – wykony coverów z nowego albumu pt. „Film(l)ove”, powstałego z miłości do klasyków kina i jednocześnie zainspirowanego własnym życiem. Ten kameralny koncert był nie tylko niezwykłym doświadczeniem, opowieścią pełną emocji, ale też idealnym podsumowaniem Festiwalu Białe Walce im. Jana Nowickiego.

 -

Odwiedzin: 1905

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Wieczór z Janem Nowickim. Promocja książki "Szczęśliwy Bałagan" - Fotorelacje

Co robił Jan Nowicki w trakcie pandemii? Niektórzy odpowiedzą, że zapewne odpoczywał i spędzał czas z kochaną żoną Anną. Ale jego fani wiedzą, że nie byłby sobą, gdyby nie trzymał w dłoni… papierosa na przemian z piórem zanurzonym w czarnym atramencie (żadnym tam niebieskim). Jan to przecież nie tylko wielki aktor, lecz także utalentowany felietonista, poeta i pisarz. 3 marca 2022 roku 82-letni mistrz opowiadał o swojej kolejnej książce. „Szczęśliwy Bałagan” (jakże przewrotny tytuł) nie jest jednak biografią, tomikiem poezji czy refleksją na temat kobiet. To dziennik, w którym Nowicki ujawnił światu listy pisane do pewnego przyjaciela. Nie mogło nas zabraknąć na takim wydarzeniu kulturalnym, odbywającym się w remizie OSP w Kowalu. Zapraszamy zatem do lektury niniejszego artykułu oraz obejrzenia fotografii upamiętniających Wieczór z Janem Nowickim.

Ponowne spotkanie "Z Kujawami Pomiędzy Słowami". Utalentowana młodzież na scenie "Wahadła"! - Fotorelacje

„Gdzie Kujawiak z Kujawianką się przechadza, tam kujawskie serce się odradza. Pomiędzy słowami tańczy kujawski duch, a życie zostaje wprawione w ruch”. Te wersy autorstwa Katarzyny Jaroszewskiej bardzo działają na wyobraźnię i wstrzykują sporą dawkę energii. Nic dziwnego, że stały się myślą przewodnią Wojewódzkiego Konkursu Literackiego pt. „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”. Każdy kto uczestniczył w gali podsumowującej jego drugą edycję, ujrzał rzecz niesamowitą. Oto bowiem na scenie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii powyższe rymy przybrały realną formę – radości, wzniosłości, literackich zdolności… Cieszymy się, że jako portal ludzi z pasją, objęliśmy to wydarzenie patronatem medialnym!

Kameralnie, z pięknymi wartościami, przeciwko hejtowi! Tak było na gali I Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Multimedialnego w Smólniku - Fotorelacje

12 czerwca 2024 roku w małej miejscowości odbyła się uroczystość o wielkim znaczeniu – I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Do Centrum Integracji Wiejskiej w Smólniku przybyła kujawska młodzież, która wie, jak ważna jest jakakolwiek walka z mową nienawiści. Wystarczy wyrazić swoje zdanie i emocje za pomocą plastycznej wyobraźni. A więc rysunki, szkice, obrazy czy krótkie formy multimedialne. Takie prace zaprezentowali młodzi uczniowie z różnych szkół i za nie zostali docenieni. Poniższe galeria stu zdjęć jest dobrym podsumowaniem całej gali.

 -

"Z Kujawami Pomiędzy Słowami". Tak było na uroczystej gali! - Fotorelacje

8 marca to dzień, kiedy przypada Święto Kobiet. Ale w 2023 roku w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku celebrowano w tym dniu coś jeszcze. Mianowicie wtedy odbyła się uroczystość zorganizowana przez kilka pań: Kasię, Gabrysię, Anetę, Paulinę i Kornelię. Tworzą one wspólnie Projekt o nazwie „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”. Chcą bowiem kultywować pamięć o historii małej ojczyzny, szczególnie wśród miejscowej młodzieży. Dlatego z ich inicjatywy powstał konkurs skierowany właśnie do dzieci i nastolatków. Jako portal dla ludzi z pasją mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tej pięknej gali, podczas której poznaliśmy laureatów – utalentowanych poetów i pisarzy rozumiejących, czym jest kulturowe bogactwo Kujaw oraz posłuchaliśmy występów muzycznych pań w różnym wieku.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.802

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję