Warszawa
Zaczynamy od stolicy naszego pięknego kraju. Tu nie będzie mowy o nudzie! 1 maja w niedzielę zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny w Parku Fontann na Podzamczu. To już szósta z kolei edycja tegoż wodno-świetlno-muzycznego widowiska, które tym razem będzie opowiadało o Syrence. Dużo kolorów, energii, efektów świetlnych – oto co ujrzą zgromadzeni tam mieszkańcy miasta. Wstęp wolny.
Coś dla siebie odnajdą też fani sportów wodnych. 30 kwietnia rozpoczyna się bowiem sezon wodniacki, a wraz z nim gra w piłkę i polo na kajakach. Oczywiście poza możliwością porozmawiania ze sportowcami, każdy spróbuje też własnych sił w tych grach.
Jeśli nie lubicie rekreacji i rywalizacji w wodzie, to można się przyjrzeć różnym miejskim drużynom rowerzystów, którzy w ramach European Cycling Challenge będą ścigać się i walczyć o tytuł najlepszej rowerowej stolicy Europy. A jak ktoś woli bieganie, to będzie miał możliwość wzięcia udziału w Biegu Konstytucji 3 maja. Poza „zwykłym” biegiem będzie także „Bieg z maskotką” oraz Nordic Walking. Dystans – 5 km, a dla dzieci – 0,7 km.
Sopot
W Trójmieście najlepiej będzie wybrać się do Sopotu, gdzie odbędą się ciekawe wydarzenia kulturalne. Sopocianie ujrzą 1 maja m.in. Paradę Mimów, która będzie nawiązywać do twórczości Jerzego Afanasjewa – zmarłego ponad 20 lat temu satyryka, pisarza, reżysera filmowego i teatralnego. Nie zabraknie także premiery sztuki teatralnej pt. „Chimery Afansjewa”, która inspirowana jest opowiadaniami wspominanego pisarza. 3 maja natomiast rozpocznie się piknik militarny. Poza tym sporo dobrej muzyki, wspólnego grillowania itp.
Poznań
W Poznaniu będzie filmowo oraz jednocześnie edukacyjnie i historycznie. Po pierwsze Kino Muza zaprasza na Wiosnę Filmów (od 29 kwietnia do 3 maja). Będzie wyświetlonych 7 przedpremierowych obrazów, bardzo wyszukanych, ambitnych, które nagradzano na różnych festiwalach. Bilety tylko 12 zł! To prawdziwa gratka dla koneserów, gdyż będą mogli obejrzeć m.in.: dokument o uchodźcach pt. „Ogień na morzu”, duńską „Wojnę”, japoński „Kwiat wiśni i czerwoną fasolę” czy francuską „Subtelność”.
A jeżeli ktoś woli bardziej podróż w przeszłość i naukę „na żywo” o dawnych dziejach Polski niż siedzenie w kinie, może udać się na Wielką Majówką w Bramie Poznania ICHOT (druga rocznica otwarcia). Tam 30 kwietnia i 1 maja wszyscy ujrzą i usłyszą opowieść o Mieszku i Dobrawie – artystyczną, multimedialną interpretację momentu narodzin państwa polskiego! Dokładny czas to godziny wieczorne. W kolejnych dniach coś dla fanów spływów kajakowych. W Bramie Poznania będzie miała miejsca inauguracja sezonu kajakowego 2016. Spływ ten odbędzie się dookoła Wyspy Tumskiej. Oprócz tych atrakcji także wycieczki po Ostrowie Tumskim.
Wrocław
1, 2 i 3 maja we Wrocławiu będzie pod znakiem koncertów, i to nie byle jakich. Potrwa wówczas Festiwal 3-majówka i Gitarowy Rekord Guinnesa. W Hali Stulecia i na Pergoli wystąpią gwiazdy, i te wschodzące i te od lat na topie. Oczywiście przyjadą też zespoły zagraniczne. Z polskich artystów zagrają: Kult, Brodka, Mela Koteluk, Artur Rojek, Hey, Dawid Podsiadło, Coma, Organek i inni. Wśród europejskich będą m.in.: belgijska piosenkarka SELAH SUE (objawienie w muzyce soulowej XXI wieku) oraz metalowy holenderski Within Temptation.
Toruń
W Toruniu w weekend majowy nikt nie powinien się nudzić. Sporo imprez i wydarzeń rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia. Dla fanów motoryzacji kolejna „Majówka z MWB” na MotoPark, gdzie nie zabraknie takich atrakcji jak: I Rudna Drift Open, Drift Taxi, Pokaz Mocy i wiele innych, w tym dobrej muzy, konkursów, gastronomii itp.
Jeśli nie głośne ryki silników, to może zainteresuje Was… taniec. W Toruniu bowiem będzie święto tańca, a więc liczne pokazy stylów z całego świata, warsztaty itp. Od tanga po balet, od tańca towarzyskiego po salsę.
Miłośnicy historii też znajdą coś dla siebie. 1 maja Centrum Kultury Zamek Krzyżacki organizuje bowiem „Majówkę rycerską w barwach średniowiecza”. Na widzów czekają m.in.: pokazy walk rycerzy, gry, zabawy plebejskie, turnieje rycerskie itp. 2 maja natomiast zaplanowania festyn pt. „Jak drzewiej w Toruniu bywało”, gdzie także nie braknie sporo inscenizacji historycznych. Dodajmy jeszcze, że możne będzie zwiedzać Fort IV w zewnętrznym pierścieniu Twierdzy Toruń.
2 maja odbędzie się też koncert lubianej Stanisławy Celińskiej, która promuje swój nowy krążek pt. „Atramentowa”. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Sali Koncertowej CKK Jordanki o godzinie 19.00.
Bydgoszcz
W sąsiedniej Bydgoszczy natomiast coś dla wielbicieli motocykli, biegów i żeglugi. 1 maja to czas, gdy nastąpi tam Otwarcie Sezonu Motocyklowego. Będzie można popatrzeć na paradę, która przejedzie ulicami tegoż miasta. Na koniec odbędzie się impreza z muzyką blues i rock&roll na żywo. Tego samego będzie miał też miejsce 10-kilimetrowy bieg „Bydgoszcz na start”. A już 30 kwietnia ruszy Bydgoski Tramwaj Wodny. Tramwaj rozpocznie rejs z Rybiego Rynku i będzie można podziwiać Bydgoszcz z nieco innej perspektywy.
Choceń pod Włocławkiem
Ciekawa majówka szykuje się w nad jeziorem w Choceniu w okolicach Włocławka. Odbędzie się Wielkie Otwarcie: „Projekt Plaża Choceń”. Wszyscy, którzy kochają muzykę dance, disco polo i klubową koniecznie muszą się tam wybrać. Impreza potrwa trzy dni, od 29 kwietnia do 1 maja. Wystąpią m.in.: Skaner, Zenek Martyniuk i AKCENT, a także Joker, Selfie, Omen, Hazel oraz Mario Bischin – którego kojarzycie zapewne, dzięki piosence „Macarena”. Łącznie pojawi się 16 artystów, a całość będzie transmitowana przez POLO TV.
Wiele informacji odszukacie też na stronach internetowych tych konkretnych, powyższych oraz innych miast. Tam znajduje się szczegółowy plan wszystkich imprez. Trzeba tylko mieć nadzieję, że pogoda nie będzie tak zła, jak ostatnio słyszy się telewizji. Jedna pani pogodynka oznajmiła nawet, że w majowy weekend najlepiej wybrać się na… narty, bo o bardzo ciepłej aurze można jedynie pomarzyć. Oby te pesymistyczne prognozy nie spełniły się w pełni.
Galeria zdjęć - Majówka 2016 – wybrane imprezy i wydarzenia kulturalne
Więcej artykułów od autora pj

Och, Linda! Dlaczego? Powiedz, dlaczego?! Tak na mnie podziałałaś. Stałaś się najlepszą obok Sigourney Weaver heroiną kina science fiction i jednocześnie więźniem swojej roli. I dlaczego na Twój powrót, ja i miliony fanów, musieliśmy czekać tak długo? Nie odpowiadaj. Nadeszła pora, bym o Tobie napisał ten krótki, ale staranny artykuł! Może w nim znajdą się wyjaśnienia

31 dzień października, a konkretniej pora wieczorna, to czas, kiedy dziatwa przebiera się w różnej maści zjawy, duchy i potwory, i wyrusza na łowy. Pukając od drzwi do drzwi, odważnie krzyczą „cukierek albo psikus”, tym samym nie dając większego wyboru mieszkańcom. Zabawa ta jest mocno zaakcentowana na zachodzie, szczególnie za oceanem, aczkolwiek i w Polsce od co na

Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w
Polecamy podobne artykuły

Zbliża się długi majowy weekend. Informujemy zatem, gdzie warto się udać. Spośród wielu miast wybraliśmy dla Was cztery, w których będą organizowane ciekawe imprezy. Dobra zabawa różnego rodzaju (szczególnie w plenerze) zagwarantowana, pod warunkiem, że wszyscy pomodlicie się o słońce. Bo jak widać, nieobliczalny kwiecień do łagodnych nie należał, bardziej przypominaj

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

3 maja w Toruniu odbyła się kolejna, coroczna, impreza plenerowa organizowana przez BMW M-POWER CLUB. Po dotarciu na miejsce około godziny 12.30 na własne oczy i uszy ujrzeliśmy i usłyszeliśmy ryk silników oraz pisk opon.

Jak rok temu, tak i tym razem wybraliśmy ciekawe imprezy, koncerty i występy, które odbędą się podczas długiego majowego weekendu. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy Włocławka i okolic z miłą chęcią wybiorą się do Kruszyna, fani motoryzacji nie przegapią kolejnego zlotu aut marki BMW w Toruniu, a kochający skecze i dobry humor udadzą się na igrzyska na
Teraz czytane artykuły

Długi majowy weekend coraz bliżej. W związku z tym w bardzo wielu miejscach w Polsce, zarówno w małych, jak i dużych miastach przygotowano przeróżne atrakcje. Nie tylko koncerty, ale także wystawy, spotkania, widowiska multimedialne czy sportowe dyscypliny. W artykule znajdziecie kilka wybranych wydarzeń w kilku miastach.

Już od ponad 20 lat przyznawana jest Nagroda Nike – najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Polsce. O tytuł najlepszej książki mogą ubiegać się tytuły z każdego gatunku: od tomu poezji po powieść historyczną. 7 października w trakcie finałowej gali w Warszawie poznaliśmy zwycięską publikację za rok poprzedni. To esej pt. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin

Czy w mitach i legendach o wampirach tkwi małe ziarno prawdy? Czy istnieją medyczne wyjaśnienia tego fenomenu? Zanim zdecydujecie się na lekturę tego artykułu, zaopatrzcie się w kołek, czosnek i krzyż. Mogą się przydać.

7 kwietnia w sieci zadebiutował oficjalny teaser spin-offu „Gwiezdnych wojen”. Jego pełny polski tytuł dystrybutor przetłumaczył jako: „Łotr Jeden: Gwiezdne wojny – historie” (premiera 15 grudnia 2016). Wielu uważa, że jest nietrafiony i brzmi dziwnie. Na szczęście z zapowiedzi wynika, że reżyser Gareth Edwards prawdopodobnie dał radę. Film będzie w innym klimacie niż

Tegoroczna gala przyznania najważniejszej nagrody literackiej w Polsce, która odbyła się 1 października, przejdzie do historii. Pierwszy raz bowiem statuetkę Nike otrzymał reportaż. Mowa o książce pt. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (wyd. Czarne) autorstwa Cezarego Łazarewicza. Gratulacje!

2 października 2016 roku po raz dwudziesty wybrano laureata najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Została nim Bronka Nowicka. Jury zachwyciło się jej książką pt. „Nakarmić kamień” (wydawnictwo Biuro Literackie). Ten tytuł to przedstawiciel prozy poetyckiej – trudnego i rzadko uprawianego gatunku.

28 stycznia miała miejsca okrągła 60. edycja przyznania nagród Grammy – Oscarów muzycznego świata. Na gali w Madison Square Garden (pierwszy raz od 2003 roku właśnie tam, a nie w Los Angeles) wielkim triumfatorem został Bruno Mars. Artysta zdobył aż sześć statuetek, m.in. za Najlepszy Album, Najlepszą Piosenkę i Najlepszy Album R&B. W nieco spóźnionym artykule znajdz

24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?

Zakończył się już 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. 24 września w sobotę (czwartego dnia) przyznano wszystkie najważniejsze nagrody. Główna batalia miała rozegrać się pomiędzy „Wołyniem” a „Ostatnią rodziną”. Obydwa tytuły zachwyciły krytyków, dziennikarzy i widzów uczestniczących w tej edycji festiwalu. Ostatecznie zwyciężył ten drugi film. Zaskoczeniem natomiast były aż

Czy zagra gangstera, czy gliniarza, czy zdesperowanego ojca, jest w tym zawsze bardzo wiarygodny. Raz minimalistyczny, innym razem energetyczny, poraża ekranową charyzmą. W swoim zawodowym życiu osiągnął już wszystko: dwa Oscary, Złote Globy, uznanie krytyków, rzesze fanów i światową sławę. Zajrzyjmy za kulisy jego biografii.

W weekend 1 i 2 czerwca odbył się w Płocku VI Piknik Lotniczy. Pierwszego dnia przybyliśmy na miejsce, by osobiście przekonać się jak na żywo będą wyglądały przygotowane atrakcje. Zachęcamy do przeczytania artykułu i obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu.

Zapraszam wszystkich na pokaz możliwości śmigłowca starej rosyjskiej konstrukcji MI-2 oraz wspaniałego węgierskiego pilota Lajosa Imreh.

Niedawne „Legiony” udowodniły, że w Polsce można zrealizować film historyczny, którego przynajmniej warstwa techniczna – zdjęcia, montaż i batalistyka – zachwyca. Wiele – głównie zwiastun – wskazuje, że fabularyzowany dokument pt. „Zrodzeni do szabli” też może wzbudzić podobne emocje, zaskakując swoim rozmachem. To opowieść o historii szabli – broni otaczanej czcią i

Bożyszcze osób tej samej płci, symbol spełnionego amerykańskiego snu jest już po pięćdziesiątce. I nie wygląda ani na zmęczonego pracą, ani też na kogoś, po kim widać przeżyte ponad pół wieku. Mężczyzna wciąż pożądany, mający coś z buntownika, i dodatkowo człowiek, który związał się w silnym miłosnym uścisku z Angeliną „Królową seksapilu” Jolie. Czego pragnąć więcej?

Chrześcijaństwo, podobnie jak inne religie na świecie są odbiciem wierzeń i praktyk starożytnego świata. Niestety, fałszywa ideologia głoszona przez kapłanów, tak mocno wżarła się w ludzką świadomość, że mało kto poszukuje prawdziwego oblicza nauk dawnych mistrzów.

Hong-jin Na po sześcioletniej przerwie zatęsknił za starymi, dobrymi światłami reflektorów, najwyraźniej z wzajemnością, gdyż tym razem rozbłysły one naprawdę wyjątkowo jasno dla południowokoreańskiego twórcy. „Lament” – długo wyczekiwane dzieło reżysera „W pogoni” i „Morza Żółtego” – stał się przedmiotem zachwytu wielu krytyków oraz wyśmienitą pożywką dla miłośników

Kim jest tytułowa złodziejka w kolejnym wierszu młodego poety Daniela? Co takiego i komu skradła? Czytajcie, komentujcie i interpretujcie!
Nowości

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odbiera w Sztokholmie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Ten opis idealnie odwzorowuje to, co autorka prezentuje w swojej twórczości. Postanowiłem na własnej skórze przekonać się, na czym polega fenomen Tokarczuk, sięgają

On – dziennikarz i fotoreporter. Ona – nauczycielka matematyki w szkole podstawowej. Przemek i Kinga. Para, którą poza miłością do siebie i swego synka Maksymiliana, łączy też zamiłowanie do wspólnej pasji. A jest nią podróżowanie. I to w miejsca takie, które nie zawsze znajdziecie w przewodnikach. W myśl stwierdzenia „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, pokazują, j

„Nazywam się Bond, James Bond” – powie już ostatni (na pewno?), piąty raz Daniel Craig w filmie „No Time To Die”. Wcześniej ukazał się plakat i 14-sekundowy teaser oczekiwanej produkcji, a 4 grudnia wjechał w impetem zwiastun. I kurczę musimy przyznać, że robi wrażenie, klimat bije z ekranu, a Craig znowu udowadnia, że świetny z niego agent. „Nie czas umierać” wyreżys

Co się stanie, gdy swoje siły połączą Believe, czyli polski zespół grający rock progresywny oraz brytyjski wokalista Jinian Wilde z grupy David Cross Band? Tylko jedno! Powstanie wtedy piękna, wpadająca w ucho, pełna melancholii i pozytywnej energii piosenka - idealny prezent na święta dla wrażliwych słuchaczy i fanów Believe. Autorem mądrego, podnoszącego na duchu te
Artykuły z tej samej kategorii

Strasznie zapraszamy na 5. edycję Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival, który odbędzie się w warszawskiej Kinotece w dniach 2-8 grudnia oraz Centrum Kultury w Lublinie od 9 do 15 grudnia!

Już od 25 października miłośnicy mrożących krew w żyłach filmów poczują się jak w… piekle. Dużymi krokami nadciąga bowiem 4. ogólnopolski Przegląd Horrorów FEST MAKABRA. Przeczytajcie, jakie tym razem przerażające niespodzianki przygotował organizator wydarzenia – dystrybutor Kino Świat.

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

W niedzielę 6 października 2019 roku po raz 23. przyznano prestiżową nagrodę Nike. Jej laureatem został lubiany Mariusz Szczygieł. Jury pod przewodnictwem profesora Marka Zaleskiego było zgodne, że to właśnie tom reportaży pt. „Nie ma” powinien zostać uznany za najlepszą książką.

Super wiadomość dla miłośników twórczości Olgi Tokarczuk. Jej wydana w 2009 roku powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została uznana przez poważany dziennik „Guardian” jedną z najlepszych 100 książek XXI wieku! Znalazła się na 75 miejscu.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.203