
4 717
5 474 min.
Intrygujące
PaM (1166 pkt)
3481 dni temu
2014-05-22 13:43:50
Czy nie można opróżnić zbiornika na tamie we Włocławku wcześniej, by płynąca woda nie powodowała takich szkód? Te pytanie często nasuwa się samo. Przecież po to mamy tamę i ogromny zbiornik wodny, aby temu zapobiec. Oczywiście zbiornik włocławski jest dość obszerny, gdyż ma powierzchnię około 75km kwadratowych, a zaczyna się już od Płocka i przez 57 km magazynuje wodę napływającą z południowej części Polski, jednak nie możemy mówić, że ten obiekt uratuje nas przed powodzią.
Na przybycie tzw. fali powodziowej zbiornik jest wcześniej opróżniany i przygotowywany, jednak nie trwa to tak długo jak to niektóre media przedstawiają. Wystarczy kilka dni, aby przygotować zbiornik do przyjęcia fali i opróżnić jego stan kilkadziesiąt centymetrów. Samo przyjęcie takich mas wody nie decyduje o tym czy wcześniej w korycie rzeki Wisły i innych rzek na południu Polski nie nastąpią kulminacje. Takie gwałtowne zebranie się wody napływającej z deszczem i gwałtownymi topniejącymi śniegami wywołuje falę podnosząc stan wody w jej korycie. Tak wielki stan wody może wystąpić już na poziomie km 200-300 rzeki Wisły. Zbiornik włocławski znajduje się znacznie dalej. Na km 620 rzeki Wisły umownie się rozpoczyna, a kończy na km 675 czyli tamą we Włocławku.
Fala o której mówimy w mediach często zaczyna się już wcześniej. Wisła posiada na kilku odcinkach przed zbiornikiem wały przeciwpowodziowe. Jeżeli woda jest zbyt wysoka - potrafi rozmyć lub osiągnąć poziom znacznie wyższy niż wysokość wału przeciwpowodziowego (tak jak miało to miejsce np. przed Płockiem w poprzednich latach).
To tak jak byśmy podczas wielkiej ulewy czekali na wodę z dachu kierując ją rynną do miejsc gdzie chcemy aby popłynęła, ale w przypadku wielkiej ulewy już na dachu rynna nie pomieści takiej masy wody i dochodzi do przelania. Nic nie da przygotowanie odpływu na samym dole rynny, gdyż wszystko dzieje się na rynnie przy dachu. Podobnie na rzece, gdy zbiornik jest przygotowany, a fala przed zbiornikiem jest tak duża, że przelewa się poza wały przeciwpowodziowe, zalewając okoliczne tereny. Należy przypomnieć, że niektóre domy stoją na terenach zalewowych tuż przy wale przeciwpowodziowym. Jest to budowa wykonana za zgodą właściciela nieruchomości i za jego odpowiedzialnością.
Tereny znajdujące się poniżej tamy we Włocławku są już znacznie bezpieczniejsze. Zbiornik oraz tama potrafią nadchodzącą falę spłaszczyć, a więc zmniejszyć jej wysokość i siłę. Spuszczanie wody ze zbiornika we Włocławku musi być precyzyjne, aby nie zagrozić terenom znajdującym się niżej czyli od Włocławka do Gdańska. Dzięki tamie we Włocławku te tereny są chronione, a woda regulowana. Oczywiście na rzece Wiśle jest obecnie tylko jedna zapora, a więc w przypadku wysokiej wody istnieje możliwość podtopienia niektórych nisko położonych terenów poniżej zapory. Jest to jednak mniej niebezpieczne niż to co występuje przed zbiornikiem włocławskim.
W czasie budowy tamy we Włocławku istniał plan na budowę kilku takich samych obiektów hydrotechnicznych rozłożonych strategicznie na rzece Wiśle. Miały one magazynować fale powodziowe i odpowiednio regulować stanem rzeki. Doczekaliśmy się tylko jednej, jedynej tamy i dobrze, że ją mamy. Od niej zależy bezpieczeństwo terenów leżących od Włocławka do ujścia rzeki Wisły, oraz potencjalnie powyżej zbiornika, jeżeli fala nie jest gwałtowna.
Mamy nadzieję, że choć trochę wyjaśniliśmy ideę pracy tamy we Włocławku i jej znaczenia podczas powodzi. Obecnie tama we Włocławku w latach 2013-2015 przechodzi remont, który ma podnieść bezpieczeństwo i stan techniczny. Przypomnijmy, że od czasu jej powstania tj. blisko 40 lat eksploatacji nie przechodziła większych remontów z powodu ograniczeń i cięć finansowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Więcej artykułów od autora PaM

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Teraz czytane artykuły

Fala powodziowa i tama na Wisle we Włocławku - Intrygujące
Często ludzie pytają, jak to jest z tamą we Włocławku. Czy nie można by było już wcześniej wykonać zrzut wody, aby zatrzymać falę? Jak wyglądają zagrożenia. Postaramy się w prosty sposób wyjaśnić problem i działanie tamy oraz zbiornika wodnego we Włocławku

"Hotel Transylwania 2" – Troskliwy dziadzio Dracula - Recenzje filmów
Czego można się spodziewać, oglądając kolejną część animowanego „Hotelu Transylwania”? Dokładnie tego samego, co wcześniej: tony zwariowanego humoru, znanych i świetnie zdubbingowanych postaci z horrorów ukazanych w krzywym zwierciadle oraz nauki, o tym, jak ważne są w naszym życiu więzi rodzinne i akceptacja wszelkich „odstępstw od normy”.

"Willow" – Wyczaruj nastoletniego focha, zabij dziecięcą nostalgię - Seriale
Rzecz to niebywała! Tak bardzo, że aż głowa się kurczy i robi się za mała. Bo jak to pojąć rozumem, że amerykańcy krytycy niemalże pokochali serial pt. „Willow” (patrzcie: oceny na RT i Metacritic), nie idąc za rozwścieczonym tłumem. Że filmu z lat 80. nie lubią, a historię w odcinkach hołubią. Produkcja Disneya, której premiera odbyła się pod koniec listopada 2022, jest przecież czymś, o czym zapomnieć trzeba, mimo że jest kilka zalet, unoszących się z dymem do nieba.


Edzio Rap ambasadorem projektu "Niebieskie Trampki – kroki ku życiu" - Zespoły i Artyści
Piotr Bylina, znany jako Edzio Rap, został ambasadorem projektu „Niebieskie Trampki – kroki ku życiu” Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. Poprzez twórczość muzyczną będzie wspierać działania na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami i zaburzeniami psychicznymi!
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące
Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące
Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące
Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące
Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.519