1 804
1 940 min.
Festiwale muzyczne
sebastiandziuda (1274 pkt)
1243 dni temu
2021-05-18 14:03:14
Jeśli chodzi o występy Polaków na Eurowizji, to mamy jeden z krótszych stażów w tym konkursie. W wyniku rozpadu komunizmu, jako jedno z wielu państw Bloku wschodniego, zadebiutowaliśmy w latach 90. a dokładnie w 1994 roku, co wydaje się być nie tak zamierzchłą przeszłością, w porównaniu do pierwszego, historycznego konkursu, który odbył się w roku 1956. W ciągu ponad 20 letniej historii, zaliczyliśmy wiele wzlotów i upadków, jednak tym razem skupimy się tylko na tych dobrych stronach. No dobra, tyle wstępu, jedziemy!
Konkurs Piosenki Eurowizji (źródło: wikimedia.org)
Oto pięć najlepszych występów Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji (stan na 2021 rok):
5. Donatan & Cleo – „My Słowianie - We Are Slavic” (2014)
Rok 2014 był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, był to pierwszy występ Polski na Eurowizji po dwuletniej nieobecności. W 2012 roku zrezygnowano z udziału w konkursie na rzecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które organizowaliśmy wspólnie z Ukrainą. Rok później tłumaczono się problemami finansowymi. Do eurowizyjnej stawki powrócono w 2014 roku. Co więcej, w 20-lecie debiutu Polski w tym konkursie. Dzięki tej rocznicy, świadomość i pamięć Polaków o istnieniu tego słynnego konkursu odżyła, co przełożyło się na ponowny udział.
Postawiono wtedy na znany hit, który królował niemal we wszystkich rozgłośniach radiowych w kraju. Producent Donatan i piosenkarka Cleo połączyli siły tworząc folkowy, lekko kiczowaty hymn na cześć słowiańszczyzny pod tytułem „My Słowianie”. Po sukcesie na krajowym podwórku przyszedł czas na podbój Europy w duńskiej Kopenhadze. Z tego powodu przetłumaczono nawet refren oraz jedną ze zwrotek na język angielski. Jednak bardziej niż wokalne i lingwistyczne popisy Cleo, publiczność na scenie zachwyciły fotomodelki. Skąpo odziane w ludowe stroje panie imitowały prace wykonywane na wsi, takie jak na przykład ubijanie masła. Po sześcioletnim okresie marazmu, udało się wyjść z półfinału. Popowa ludowość z nutką erotyzmu okazała się być przepisem na finał, który bardzo posmakował widzom. W rankingu uwzględniającym jedynie głosy widzów, Polska zajęłaby piąte miejsce, plasując się tym samym na pierwszych pięciu miejscach w 16 krajach, w tym na pierwszym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i Ukrainie. Jurorom niestety już tak nie posmakowało nasze swojskie danie. Zajęliśmy dopiero 23 miejsce w rankingu jurorów, sytuując się tym samym na ostatnim miejscu na Wyspach Brytyjskich. Ostatecznie w Kopenhadze zajęliśmy w finale 14 miejsce z dorobkiem 62 punktów.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
4. Anna Maria Jopek – „Ale jestem” (1997)
Czwarty występ polskiego reprezentanta na Eurowizji i czwarty raz kobieta. W 1997 roku w wewnętrznych eliminacjach zwyciężyła Anna Maria Jopek z utworem „Ale jestem” i to ona reprezentowała Polskę w 42. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w irlandzkim Dublinie. Po raz pierwszy, i nie ostatni wśród polskich reprezentantów, postawiono na folkowe brzmienie utworu, które w tamtym czasie było na Eurowizji rzadkością. Podczas prób kamerowych do konkursu typowana była przez dziennikarzy do zajęcia miejsca w ścisłej czołówce. 3 maja wystąpiła w koncercie finałowym. Podczas występu towarzyszyli jej między innymi Wojciech Pilichowski, czy Robert Amirian, zaś orkiestrą dyrygował Krzesimir Dębski. Jopek ostatecznie uplasowała się na 11 miejscu z 54 punktami na koncie. Dzięki tej piosence z dnia na dzień stała się gwiazdą, otrzymując kilka propozycji podpisania kontraktów wydawniczych.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
3. Michał Szpak – „Color of Your Life” (2016)
W roku 2016 roku, pierwszy raz od pięciu lat zorganizowano krajowe eliminacje, które w poprzednich latach cieszyły się dużą popularnością. Możliwość wyboru reprezentanta spotkała się z dużym entuzjazmem wśród widzów. W stawce konkursowej faworytkami do wygrania była chociażby Margaret, której wróżono wysoką pozycję w konkursie, a także Edyta Górniak dla której udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji byłby wielkim powrotem po latach. Tym bardziej ich przegrana była szeroko komentowana w mediach, ponieważ ostatecznie triumfatorem w krajowych eliminacjach okazał się być Michał Szpak z balladą „Color of Your Life”. W Sztokholmie mieliśmy niemałą niespodziankę. Po zmianie systemu głosowania do ostatniej chwili ważyła się ostateczna pozycja Polski w konkursie. A ta okazała się być zaskakująco wysoka. Otrzymując zaledwie 7 punktów od jury, udało się nam zgromadzić aż 222 punkty w głosowaniu telewidzów, tym samym plasując się na trzecim miejscu, jeśli liczyć tylko głosy fanów. Szpak ostatecznie zajął wysokie 8 miejsce w wielkim finale z 229 punktami na koncie.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
2. Ich Troje – „Keine Grenzen- Żadnych Granic” (2003)
Rok 2003 był wyjątkowy. Po latach niepowodzeń, rozczarowań, zażenowań i po prostu słabych wyników, zniknęliśmy z eurowizyjnej mapy Europy, aby po rocznej przerwie powrócić ze zdwojoną siłą. Polska znalazła się po raz drugi w najlepszej dziesiątce konkursu. Co więcej, był to rok, w którym zdecydowano się na przeprowadzenie pierwszych w historii publicznych eliminacji do konkursu, w których to widzowie za pośrednictwem głosowania SMS mieli możliwość zagłosowania na swojego faworyta.
W finale krajowych preselekcji pierwsze miejsce zdobył zespół Ich Troje z balladą „Keine Grenzen – Żadnych granic”, dzięki czemu formacja reprezentowała Polskę podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego na Łotwie. Utwór śpiewany był w trzech językach: polskim, niemieckim i rosyjskim. Tekst piosenki miał iście pacyfistyczne zabarwienie, nawoływał bowiem do pokoju i zaprzestania wojen na świecie. Przed występem na festiwalu, zespół wyruszył w europejską trasę promocyjną. Jak oznajmił lider grupy Michał Wiśniewski, telewizja publiczna nie była zainteresowana wsparciem finansowym reprezentantów, przez co muzycy zastanawiali się nad rezygnacją z udziału w Eurowizji. Ostatecznie 24 maja 2003 roku zespół wystąpił w finale konkursu organizowanego w Rydze, zajmując wysokie, siódme miejsce z 90 punktami na koncie, otrzymując przy tym maksymalną notę 12 punktów od widzów z Niemiec i po 10 punktów z Austrii i Malty.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
1. Edyta Górniak – „To nie ja!” (1994)
Dołączywszy w 1993 roku do Europejskiej Unii Nadawców, Telewizja Polska podjęła decyzję o debiucie w Konkursie Piosenki Eurowizji i wysłaniu reprezentanta na finał 39. konkursu organizowanego w Dublinie. Debiutancki występ Polski na Eurowizji przypadł Edycie Górniak z utworem „To nie ja!”, napisanym przez Jacka Cygana oraz Stanisława Syrewicza. Pełna emocji ballada typowana była do zajęcia wysokiego miejsca w finale. Jeszcze przed występem doszło do kontrowersji. Podczas ostatniej próby kamerowej, transmitowanej na żywo do wszystkich krajów uczestniczących w głosowaniu, Górniak wykonała fragment piosenki w języku angielskim. Przy towarzyszącym zapaleniu krtani, miało jej to ułatwić śpiewanie. Wykonanie naruszyło ówczesny regulamin konkursu, który nakazywał uczestnikom śpiewanie wyłącznie w języku ojczystym. Protest wobec udziału Polski wyraziły delegacje aż z sześciu krajów. Ostatecznie Górniak została dopuszczona do występu w konkursie. Podczas występu zachwyciła wszystkich piosenką, głosem i wyglądem. W Europie z entuzjazmem przyjęto propozycję Polski, co zaowocowało 2. miejscem w konkursie z liczbą 166 punktów, uzyskując przy tym maksymalne, 12-punktowe noty od jury z pięciu krajów. Po 25 latach od debiutu, nikt nawet nie zbliżył się do osiągnięcia Edyty. Ponadto, do 2007 roku, był to najlepszy rezultat kraju debiutującego. Nadal wynik ten pozostaje najlepszym dotychczasowym występem Polski na Eurowizji!
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Czy RAFAŁ w Rotterdamie powtórzy sukcesy swoich poprzedników i zabierze nas na tytułową przejażdżkę aż do finału? Czy przekona do siebie widzów oraz jurorów? O tym przekonamy się 20 maja, kiedy to w drugim półfinale konkursu wystąpi polski reprezentant. Natomiast dziś (18 maja) ma miejsce pierwszy półfinał, w którym to między innymi zobaczymy reprezentacje Malty, Cypru oraz Szwecji, które to typowane są do zwycięstwa w całym konkursie. Emocji na pewno nie zabraknie. Let the Eurovision Song Contest 2021 begin!
Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 (źródło: youtube.com)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - 5 NAJLEPSZYCH WYSTĘPÓW POLSKI NA EUROWIZJI!
Więcej artykułów od autora sebastiandziuda
"Młodość" – Kaminski Mówi, Wyśpiewuje, Tańczy, Wiwatuje - Recenzje płyt
Mało jest na polskiej scenie muzycznej artystów, którzy swoją twórczością potrafią dotrzeć do najgłębszych zakamarków mojej duszy. Jednym z takich nietuzinkowych wokalistów jest Ralph Kaminski, będący moim muzycznym objawieniem ostatnich miesięcy. Jego delikatność i czułość, którą obdarza słuchaczy w swoich utworach jest wyjątkowa i nieskazitelna. 31-letni piosenkarz pochodzący z Jasła ma w swojej dyskografii trzy świetne albumy studyjne, które odegrały istotną rolę w moim krótkim życiu. Jednak w tej recenzji pragnę skupić się na płycie, która na zawsze odmieniła moje postrzeganie jego osoby, twórczości jak i muzyki w ogóle. Oto krótka opowieść o tym jak „Młodość” Ralpha Kaminskiego uzupełnia moją młodość.
Wyjątkowy wieczór w dobrej wierze – relacja z koncertu "Razem z Ukrainą" w Atlas Arenie - Kultura
Wojna Ukrainy z Rosją trwa od miesiąca. Do tego czasu Polacy zdążyli włączyć się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom na wielu płaszczyznach. Podczas różnorodnych akcji humanitarnych zebrano niezbędne produkty potrzebne do przetrwania oraz ogromną sumę pieniędzy. Jednym z działań, mających na celu wesprzeć materialnie walczącą Ukrainę był charytatywny koncert zorganizowany 20 marca w łódzkiej Atlas Arenie z plejadą gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Wydarzenie poprowadzili Alina Makarczuk i Marcin Prokop.
"An Evening with Silk Sonic" – W hołdzie soulu, funku i R'n'B - Recenzje płyt
Moja silna fascynacja duetem fantastycznych artystów, jakimi niewątpliwie są Bruno Mars oraz Anderson .Paak, rozpoczęła się w marcu 2021 roku, wraz z pojawieniem się pierwszego singla zwiastującego najnowszy wspólny album obu panów. Z miejsca byłem zachwycony wszystkim, co było związane z tym obiecującym projektem pod nazwą Silk Sonic. Oczarował mnie ich niepowtarzalny styl, czerpiący inspiracje z funkowo-soulowych brzmień rodem z lat 60 i 70 XX wieku. Słychać to w brzmieniu duetu bardzo wyraźnie. Dodatkowym walorem estetycznym jest oczywiście ubiór artystów oraz występy na żywo.
"Kid A" – Futurystyczny geniusz - Recenzje płyt
5 listopada 2021 roku na serwisy streamingowe oraz półki sklepowe w wersji CD, kasetowej, a także winylowej trafiła wyjątkowa reedycja dwóch słynnych albumów art-rockowego zespołu Radiohead. Brytyjska kapela postanowiła uczcić w ten sposób 21. oraz 20. rocznicę wydania kolejno płyty „Kid A” oraz „Amnesiac”. Oprócz dwóch dysków z utworami ze wspomnianych krążków, dołączony został jeszcze jeden, zawierający kilkanaście nieopublikowanych nigdy wcześniej nagrań, pochodzących z okresu prac nad owymi płytami. Ponadto w skład wydawnictwa wchodzi 36-stronicowa książeczka.
"Music Of The Spheres" – Muzyczna podróż nie z tego świata - Recenzje płyt
Brytyjski zespół Coldplay należy do najpopularniejszych grup rockowych świata. Już od 20 lat plasuje się w ścisłej czołówce najchętniej nagradzanych i słuchanych kapel. O potędze zespołu świadczy ogłoszona kilka dni temu światowa trasa koncertowa, podczas której występy będą odbywać się na największych stadionach największych miast z krajów prawie wszystkich kontynentów. 8 lipca 2022 roku kapela zawita również do Polski, gdzie na Stadionie Narodowym w Warszawie z pewnością odbędzie się wielkie muzyczne show. Światowe tournée będzie pierwszą trasą zespołu na tak dużą skalę od czterech lat. Wszystko za sprawą wydania najnowszego, bardzo przebojowego, energetycznego i niezwykle tanecznego studyjnego krążka zatytułowanego „Music Of The Spheres”.
Polecamy podobne artykuły
"Walczył jak Gladiator". Jann nie pojedzie na Eurowizję... - Festiwale muzyczne
Wyginał się jak wąż. Hipnotyzował. Był faworytem. Zachwycił publikę. Ale nie pomogła ani sceniczna charyzma, ani oryginalny image. Preselekcje do Eurowizji 2023 wygrała Blanka z utworem „Solo”. „Gladiator” zdobył dopiero czwarte miejsce. Oj Edzia, Edzia. Dlaczego jako członkini jury byłaś wpatrzona w Blankę? Fakt. Refren „Solo” wpada w ucho, ale gdzie tam tej słodkiej dziewczynie do pamiętliwego występu Janna. To on, 24-latek z czterooktawową skalą głosu, powinien zwyciężyć wyścig 26 lutego w Warszawie. Pojechać tam, gdzie bije serce Europy.
O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne
„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?
Wybrano piosenkę na Eurowizję 2016! - Festiwale muzyczne
Kontrowersyjny i barwny Michał Szpak głosem telewidzów wygrał 5 marca rywalizację w wyścigu do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, pokonując m.in. Edytę Górniak, Margaret i Dorotę Osińską. Czy słusznie? Znany z X Factora wokalista startował z piosenką pt. „Color Of Your Life”. Co prawda wpada w ucho, ale chyba lepiej nadawałaby się poprzednia, bardziej melodyjna „Real Hero”. Dla niektórych Eurowizja to popis kiczu, dla innych magiczne, muzyczne przeżycia. Cokolwiek by nie sądzić, trzymamy kciuki za Michała. Czy Was też denerwuje, że wszystkie biorące udział w selekcji utwory śpiewane są w języku angielskim?
Eurowizja – symbol kiczu czy święto piosenki? - Festiwale muzyczne
Jak ten czas leci. Już 59. Konkurs Piosenki Eurowizji za nami. Miliony Polaków zasiadło w sobotę 10 maja, by w finale kibicować naszym Słowiankom z Cleo na czele. Nie pomogły ludowe stroje, afirmacja seksapilu zgrabnych tancerek, tarka ani ponętny warkocz i „czarny głos” wokalistki. Zwyciężyła tolerancja i inność. Kiełbasa wyborcza nie ominęła nawet europejskiego święta …
"Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga" – Jaja Ding Dong - Recenzje filmów
Z związku z tym, że pandemia koronawirusa pozamykała kina, człowiek taki jak Ja, czyli miłośnik filmów wszelakich, musi się „ratować”. Znaleźć zamiennik w postaci platformy streamingowej i tam oglądać pełnometrażowe „cudeńka”. Padło na Netflixa. Fakt – wybitnych filmów próżno tam szukać („Roma” to wyjątek od reguły), ale co pewien czas produkowane jest dzieło, które potrafi być niezłym przedstawicielem określenia guilty pleasure. Takim jest właśnie „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga”.
Teraz czytane artykuły
5 NAJLEPSZYCH WYSTĘPÓW POLSKI NA EUROWIZJI! - Festiwale muzyczne
Eurowizja. Dla jednych niesamowite muzyczne show na skale globalną z wieloletnimi tradycjami, dla innych upolityczniony festiwal kiczu i tandety. Co by o niej nie mówić, zdania zawsze będą podzielone. Szczególnie wśród Polaków. Jednak kiedy przychodzi moment wyboru reprezentanta, promocji jego utworu oraz finalny występ, stajemy się na ten moment przynajmniej „obserwatorami” tego konkursu i po cichu liczymy na sukces naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Łukasz Jureczka i jego kolarska pasja! - Wolny czas, przygoda
Adrenalina, wiatr we włosach i ponad 7 tys. km pokonywanych rocznie. Łukasz Jureczka, młody, ambitny miłośnik kolarstwa, na co dzień pracuje w firmie EKO-OKNA S.A. Hobby godzi z pracą, studiami i treningami. W minioną sobotę zainaugurował sezon kolarski startem w Cross Country w Orzeszu.
Paweł Szreter – urodził się, aby być iluzjonistą! - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Pochodzi ze śląskiego Lublińca i ma talent, którym dzieli się z publicznością w całej Polsce. Nie. Paweł Szreter nie tańczy, nie śpiewa ani nie gra na gitarze. Paweł rozbawia, choć nie jest kabareciarzem. I najważniejsze – czaruje. Dosłownie i w przenośni. Nie tylko swoim uśmiechem, ale przede wszystkim umiejętnościami!
"Jurassic Park" – Dinozaury na uwięzi? Wolne żarty! - Recenzje książek
Powieść Michaela Crichtona z początku lat 90. XX wieku to kolejne antidotum na ostatnie dwie części „Jurassic World”. Jak czyta się tę książkę dzisiaj? Czy wydana m.in. przez Amber w Srebrnej Serii zachwyci tych, którzy będą z nią obcować po raz pierwszy? I najważniejsze pytanie: jak bardzo i czym różni się od kasowej adaptacji w reżyserii Stevena Spielberga? Zapraszamy do „Parku Jurajskiego”, który miał stać się prehistorycznym zoo dla całych rodzin, ale okazał się pułapką dla naukowców.
Arkadiusz Olszewski weźmie Was w "Jasyr"! - Artykuły o filmach
„Jedyny taki film animowany o wielkiej historii z ułańską fantazja, namalowany w całości przez jednego człowieka”. Wystarczyły te promocyjne słowa, abyśmy poświęcili poniższy artykuł „Jasyrowi”. Stworzony przez Arkadiusza Olszewskiego, samouka i pasjonata historii, zmontowany obraz już wkrótce ujrzy światło dzienne. Zwiastun i konkretne fragmenty dowodzą, że jest na co czekać, mimo że nie mamy do czynienia z dynamiczną, widowiskową animacją na miarę netflixowego „Wiedźmina: Zmory Wilka”.
Nowości
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Artykuły z tej samej kategorii
"Walczył jak Gladiator". Jann nie pojedzie na Eurowizję... - Festiwale muzyczne
Wyginał się jak wąż. Hipnotyzował. Był faworytem. Zachwycił publikę. Ale nie pomogła ani sceniczna charyzma, ani oryginalny image. Preselekcje do Eurowizji 2023 wygrała Blanka z utworem „Solo”. „Gladiator” zdobył dopiero czwarte miejsce. Oj Edzia, Edzia. Dlaczego jako członkini jury byłaś wpatrzona w Blankę? Fakt. Refren „Solo” wpada w ucho, ale gdzie tam tej słodkiej dziewczynie do pamiętliwego występu Janna. To on, 24-latek z czterooktawową skalą głosu, powinien zwyciężyć wyścig 26 lutego w Warszawie. Pojechać tam, gdzie bije serce Europy.
PolAndRock Festival 2023 w pigułce! Można było się uzależnić… od muzyki, energii i przyjaźni! - Festiwale muzyczne
Za nami 29. Pol’and’Rock Festival, znany wcześniej pod nazwą Przystanek Woodstock. Przez 3 dni: od 3 do 5 sierpnia 2023 roku uczestnicy bawili się na lotnisku w Czaplinku. Jurek Owsiak ponownie stanął na wysokości zadania. Zgodnie z tym, co można przeczytać w Internecie i tym, co mówią festiwalowicze, działo się, oj działo. Był ślub. Była ogromna flaga. Byli fantastyczni goście. Morze uśmiechów. I przede wszystkim porcja muzyki wykonywanej na różnych scenach przez mega utalentowanych artystów.
WODECKI TWIST Letnie OCZAROWANIE rusza w Polskę! Jaka jest jego idea? - Festiwale muzyczne
13 lipca w Ostródzie rozpocznie się trasa koncertowa WODECKI TWIST / Oczarowanie, będąca letnią kontynuacją uwielbianego krakowskiego festiwalu. W dziewięciu największych polskich amfiteatrach wystąpią: Kuba Badach, Monika Borzym, Kasia Cerekwicka, Kayah, Krzysztof Kiljański, Andrzej Lampert, Alicja Majewska, Paulina Przybysz, Anna Rusowicz, Olga Szomańska oraz Sławek Uniatowski.
Pierwszy Festiwal Klezmerski w Krakowie! - Festiwale muzyczne
Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz organizuje Pierwszy Festiwal Klezmerski. Odbędzie się on na krakowskim Kazimierzu – kolebce kultury żydowskiej i potrwa od 18 do 27 sierpnia 2023 roku. Program wydarzenia prezentuje się iście królewsko. Tym bardziej cieszymy się, że festiwal ten objęliśmy naszym patronatem medialnym.
Eurowizja Junior 2018: Wygrywa Roksana Węgiel i jej piosenka pt. "Anyone I Want To Be"! - Festiwale muzyczne
25 listopada 2018 roku to ważna data w historii polskiej muzyki. Roksana Węgiel – 13-letnia reprezentantka naszego kraju zwyciężyła wtedy 16. edycję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku! Jej piosenka „Anyone I Want To Be” zaśpiewana po polski i angielsku spodobała się jury i jeszcze bardziej widzom, którzy przyznali jej 215 punktów. Zgodnie z przysłowiem ostatni będą pierwszymi, występująca z 20 numerem startowym Roksana zdeklasowała konkurencję. Utwór wpadł w ucho, a sama prezentacja na scenie przyciągała wzrok. Młoda piosenkarka pojawiła się w białej sukni, nie zabrakło też efektownych szarf i barwnych wizualizacji. Towarzyszyły jej trzy tancerki i dwie chórzystki. Do tej pory najlepszym wynikiem Polski w takim konkursie było 8. miejsce Alicji Regi w 2017 roku. Zobaczymy jak dalej potoczy się kariera Roksany, która ma za sobą również wygraną w pierwszej polskiej edycji „The Voice Kids”.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.764