Kino wielkiego formatu spotyka ikonę telewizji.
British Film Festival ogłasza współpracę z BBC Studios
British Film Festival (BFF), jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie wydarzeń filmowych w całości dedykowanych kinematografii brytyjskiej, ogłasza nawiązanie partnerstwa z BBC Studios. W ramach współpracy widzowie festiwalu zobaczą przedpremierowo serial kryminalny „Lynley”, kultową animację dla dzieci „Blue” oraz zapierającą dech w piersiach „Błękitną Planetę II”. Wszystkie pokazy będą bezpłatne.

Inicjatywa jest naturalnym rozwinięciem misji festiwalu, który od początku stara się prezentować to, co w brytyjskiej kulturze audiowizualnej najciekawsze i najważniejsze. Połączenie sił z BBC Studios, instytucją będącą synonimem jakości i narracyjnej odwagi, otwiera przed publicznością BFF zupełnie nowe możliwości.
– To partnerstwo jest dla nas niezwykle ekscytującym i naturalnym krokiem – mówi Dorota Reksińska, pomysłodawczyni i programerka British Film Festival. – Jako festiwal dedykowany kinu z Wysp, zawsze patrzyliśmy z podziwem na to, co BBC robi dla brytyjskiej kultury. Ich produkcje to często dzieła o ogromnej wartości artystycznej, które zasługują na doświadczenie ich na wielkim ekranie. Cieszymy się, że możemy zatrzeć granicę między kinem a telewizją, pokazując, że najważniejsza jest po prostu wciągająca historia i mistrzowska realizacja – dodaje.
- W BBC Studios wierzymy w siłę opowiadania historii – zdolność do inspirowania, informowania i budowania więzi między ludźmi. British Film Festival to doskonała okazja, by zaprezentować nasze produkcje w wyjątkowej, kinowej oprawie – mówi Bartosz Witak, General Manager & SVP BBC Studios CEE & MENAT. Cieszymy się, że tak różnorodne seriale – od inteligentnego kryminału „Lynley”, przez uniwersalną czułość „Blue”, aż po spektakularną „Błękitną Planetę II” – zostaną pokazane na dużym ekranie, celebrując produkcyjny kunszt oraz odzwierciedlając różnorodność brytyjskiej kreatywności. To dla nas zaszczyt współpracować z festiwalem, który – podobnie jak my – wierzy w siłę narracji jako sposobu kształtowania naszego spojrzenia na świat. Mamy nadzieję, że to początek długiej i owocnej współpracy.
Decyzja o kinowej prezentacji nie jest przypadkowa – najlepsze produkcje BBC Studios od dawna charakteryzuje jakość, wizualna i narracyjna, która w pełni wybrzmiewa właśnie w warunkach kinowych. W ramach premierowej współpracy w programie znalazły się trzy tytuły, które doskonale ilustrują różnorodność i kunszt brytyjskiego nadawcy.
Widzowie festiwalu jako pierwsi w Polsce, jeszcze przed oficjalną premierą na platformach VOD, zobaczą dwa odcinki serialu kryminalnego „Lynley”, opartego na bestsellerowych powieściach Elizabeth George. Premiera serialu w BBC First oraz w BBC Player jest zaplanowana na 20 listopada. Centralnym punktem serialu jest dynamiczna relacja dwojga detektywów ze Scotland Yardu, którzy pochodzą z zupełnie różnych środowisk: arystokratycznego inspektora Thomasa Lynleya i jego pragmatycznej partnerki z klasy robotniczej, Barbary Havers. To inteligentna rozrywka i wnikliwy portret społecznych podziałów Wielkiej Brytanii.
Dla najmłodszych widzów (i ich rodziców) przygotowano pokazy specjalne kultowego serialu animowanego “Blue” z oferty kanału CBeebies. Ta wyjątkowa produkcja, która ujmuje czułością, humorem i autentycznym spojrzeniem na rodzinne relacje, zdobyła serca widzów na całym świecie. To opowieść o tym, że poprzez zabawę można odkrywać emocje i z czułością uczyć się życia razem. Więcej odcinków tej ukochanej przez najmłodszych widzów produkcji można oglądać w CBeebies.
W ramach sekcji OUTSIDE THE BOX zaprezentowane zostaną dwa odcinki monumentalnej serii przyrodniczej „Błękitna Planeta II”. To niezwykłe doświadczenie, w którym niezastąpionym przewodnikiem jest sir David Attenborough, zabierze widzów w podróż do nieznanego podwodnego świata. Dzięki najnowocześniejszej technologii, ekipa filmowa przez ponad cztery lata odbyła 125 ekspedycji, spędzając 6 tysięcy godzin pod wodą, by sfilmować to, co dotąd było niedostępne. Szeroka oferta produkcji BBC prezentująca przyrodę i naukę jest dostępna w BBC Earth.
Co najważniejsze, wszystkie pokazy realizowane w ramach współpracy z BBC Studios będą bezpłatne.
Pokazy specjalne w dawnej fabryce, telewizji, szkole baletowej czy kultowym zabytku… British Film Festival ogłasza program sekcji
OUTSIDE THE BOX!
Pokaz “Dumy i uprzedzenia” w niezwykłej oprawie Sali Białej Bazaru Poznańskiego, świat zombie stworzony w fabrykach WSK przy okazji seansu “28 dni później”, serial BBC w siedzibie TVP Poznań czy film o tańcu w sercu tańca, Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Organizatorzy British Film Festival ogłaszają program hitowej sekcji OUTSIDE THE BOX, która przekracza definicję kina!
Już 12.11 w Poznaniu startuje British Film Festival - jeden z niewielu na świecie festiwali filmowych w całości dedykowanych brytyjskiej kinematografii. Po sukcesie pierwszej edycji organizatorzy znacznie powiększają zasięg festiwalu, rozbudowując program filmowy i zapraszając widzów do przestrzeni Kina Muza i Kino Apollo. Wisienką na torcie są jednak pokazy pozakinowe, organizowane w ramach eksperymentalnej sekcji OUTSIDE THE BOX.
Uwielbiamy eksperymentować, dlatego również w tym roku w programie British Film Festival znajdą się pokazy uwielbianych filmów - a nawet serialu! - w nieoczywistych przestrzeniach. W poprzednim roku bilety na pokazy z sekcji OUTSIDE THE BOX rozeszły się w mgnieniu oka, wiemy więc, że nasi widzowie i widzki są gotowi na wychodzenie poza wspomniane pudełko kinowych przyzwyczajeń. Przygotowaliśmy wyjątkowe, ekscytujące propozycje - mówi Dorota Reksińska, pomysłodawczyni i programerka festiwalu, kierowniczka Kina Muza.
Sekcję OUTSIDE THE BOX w czwartek (13.11 o 20:00) otworzy pokaz filmu “Duma i uprzedzenie” w Sali Białej Bazaru Poznańskiego.
Kultowa ekranizacja powieści Jane Austen obchodzi w tym roku 25-lecie premiery. W czasie premiery film spotkał się z różnym odbiorem, dziś jednak obrósł kultem wśród fanów, o czym mogą świadczyć huczne obchody tej rocznicy w Wielkiej Brytanii w postaci specjalnych kinowych pokazów cieszących się ogromną popularnością. W tym roku przypadają również 250. urodziny samej autorki powieści – Jane Austen.
Wyjątkowa przestrzeń Bazaru Poznańskiego wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego widzowie z pewnością będą mogli poczuć się jak bohaterowie legendarnej powieści.
Czwartek (14.11 o 20:00) to podróż do zupełnie innego świata - świata zakażonego wirusem powodującym niekontrolowaną agresję… W postapokaliptycznym zombie-klimacie WSK (Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego - Poznań) zaprezentowany zostanie kultowy horror “28 dni później” w reżyserii Danny’ego Boyle'a. Do tej radioaktywnej sali kinowej widzowie wchodzą na własną odpowiedzialność!
W piątek (15.11 o 18:00) po raz pierwszy widzowie BFF będą mieli okazję zobaczyć… serial. Kultowa “Błękitna planeta II” z narracją Davida Attenborough wyprodukowana przez BBC Studios zaprezentowana zostanie w zwykle niedostępnym studiu nagraniowym TVP Poznań. To efekt partnerskiej współpracy British Film Festival z BBC Studios. Dzięki brytyjskiemu partnerowi seans będzie całkowicie bezpłatny!
Sobota (16.11 o 18:00) to świętowanie kolejnej rocznicy - ćwierćwiecza mijającego od premiery “Billy’ego Elliota”, najwspanialszego brytyjskiego filmu o tańcu. Na ten seans nie ma lepszego adresu niż Gołębia 8 - siedziba Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
