O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (593 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
6 352
Czas czytania:
10 149 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (593 pkt)
Dodano:
1195 dni temu

Data dodania:
2015-10-12 10:10:00

Stworzyć brzmienie

Z tych podstawowych tonów można zbudować prawie dowolny rodzaj brzmienia – tak uważał Robert Moog i do tego dążył. Ciężko było oddać naturalne brzmienia instrumentów, posiadając tylko te podstawowe przebiegi fal. Z pomocą przychodzi matematyka. Jeżeli do dyspozycji mamy nie jeden, a kilka oscylatorów, możemy trochę poeksperymentować, nakładając 2 tony na siebie. W taki sposób możemy pokusić się o „wytworzenie” prawie nieograniczonej ilości niepowtarzanych brzmień. Często standardem są 2 lub 3 oscylatory w jednym syntezatorze, lecz nie jest to regułą. Są syntezatory wykorzystujące tylko jeden oscylator, lecz posiadają bardzo sprytne algorytmy, które wpływają na brzmienie wygenerowanej fali.

 

 

ADSR, czyli obwiednia (Envelope)

 

Skrót jest akronimem od słów Attack, Decay, Sustain, Relase. Obwiednia jest podstawowym narzędziem, który umożliwia nam nie tyle zmianę tonu czy wpływ na brzmienie, ale odgrywa znaczącą rolę pod względem czasu i sposobu trwania samego brzmienia. Bez tego narzędzia niemożliwa by była rekonstrukcja większości instrumentów. Na czym polega ten mechanizm?

 

Attack – z ang. Atakować, ja bym to nazwał narastaniem w tym przypadku mierzonym w jednostkach czasu. Dla każdego brzmienia dzięki temu parametrowi możemy ustawić, czas narastania od ciszy do pełnej głośności tonu. Niski parametr spowoduje szybkie narastanie, co w efekcie umożliwi odtworzenie tonu od razu po wciśnięciu klawisza. Zwiększając ten parametr, wydłużamy czas narastania, a zatem przy zwiększonym ustawieniu narastania po wciśnięciu klawisza na klawiaturze muzycznej nie usłyszymy dźwięku od razu, lecz narastająco przez odpowiednio wybrany czas np. 1 sekundę. Po tym ustalonym czasie dźwięk uzyska swoją maksymalną głośność.

 

Decay – z ang. rozpad, zanik. Tym parametrem możemy regulować czas, po którym głośność dźwięku osiągnie zadaną wartość ustawioną przez parametr Sustain. Jest to przyciszenie, a efekt nazywamy zanikiem. Decay działa w czasie naciśniętego i trzymanego w pozycji wciśniętej klawisza klawiatury muzycznej, po wykonaniu czasu Attack. W skrócie jest to czas, po którym głośność uzyska wartość zadaną przez parametr Sustain, przechodząc od poziomu maksymalnej głośności do zadanej głośności parametrem Sustain. 

 

Sustain – ang. odnieść, podtrzymać. Parametr wyrażony w procentach określa poziom głośności, jaki zostanie ustawiony po czasie wyrażonym parametrem Decay. Prościej, tym parametrem określamy głośność, do jakiej płynnie będziemy przechodzić w czasie ustawionym przez Decay. Jeżeli uzyskamy tę wartość głośności, to będzie ona utrzymywana do czasu zwolnienia klawisza w klawiaturze muzycznej. 

 

Relase – ang. zwolnienie, puszczenie – Parametr wyrażony w jednostce czasu, określający czas spadku głośności do zera, licząc od głośności wyrażonej przez parametr Sustain. Po zwolnieniu klawisza na klawiaturze muzycznej dźwięk był emitowany z głośnością Sustain i zostanie wyciszony do zera. Jak szybko? O czasie tego wyciszenia decyduje parametr Relase.   

 

Obwiednia jest zatem bardzo istotnym mechanizmem i daje muzykowi wiele nowych możliwości. Pamiętam, jak osobiście działając na podstawowych programach muzycznych wykorzystywałem parametr Relase, aby cieszyć się przedłużonym zanikiem tonów. Ten efekt był prawie taki jak włączenie efektu Reeverb, o którym napiszemy później. Obwiednia jest wykorzystywana przez instrumenty elektroniczne również dla zastosowań np. filtrów. Oddzielne 4 suwaki dla filtru powodują zmianę wartości filtru, a zatem brzmienia w czasie jego trwania. 

 

 

Modulacja fazy (PM)

 

 

Modulacja fazy jest powtórzeniem wcześniej wygenerowanego przebiegu z przesunięciem czasowym. Tym razem z pomocą przychodzi nam matematyka i operatory logiczne. Za pomocą jednego wygenerowanego przebiegu przez jeden oscylator, możemy „stworzyć” inny zupełnie zmienny przebieg. Wystarczy utworzyć np. 2 takie same przebiegi i przesunąć je w czasie, aby usłyszeć efekt. Dodatkowo możemy wykorzystać operatory, stosując wycinania, nakładania czy mnożenia tych przebiegów. W efekcie powstaje inny przebieg, generujący nową barwę dźwięku. W syntezatorach Mooga do takich operacji wykorzystywano zewnętrzne moduły. Dźwięk do takiego modułu był wprowadzany przewodem typu JACK od generatora, a tam działy się matematyczno-elektroniczne zmiany, gdzie na wyjściu modulatora dostajemy nowe brzmienie.

 

Na rysunku przedstawiłem przebieg zastosowań modulacji. Na samej górze wykresu mamy 2 linie (siwa i niebieska), niebieska jest powtórzeniem siwej fali, przesuniętej w czasie. Czas przesunięcia jest parametrem filtra modulacji i od niego zależy nowe brzmienie. Patrząc na wykres drugi – jest to matematyczna transformacja iloczynu logicznego. Podobnie na niższym wykresie przebiegu, otrzymaliśmy wynik pomnożenia obydwu wcześniejszych przebiegów. Mamy zatem wielką dowolność w tworzeniu nowych przebiegów. Możemy w trybie modulacji fazy, sumować, odejmować, mnożyć lub dzielić, a także wykonywać działania logiczne na dowolnych przebiegach – tworząc nowe brzmienia.

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej

Temat / Nick:

Treść komentarza:

1 (1)

Koko
1110 dni temu

Świetny artykuł, ale gdzie jest reszta? :( Urywa się w połowię zdania, a zaciekawiłem się niesamowicie!
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Admin
1110 dni temu

Do Koko: Artykuł nie jest jeszcze w pełni gotowy i widoczny na stronie, ale możliwe, że znalazłeś go, tak jak inni przez google. Wkrótce będzie ukończony.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 1859 dni temu

liczba odwiedzin: 8736

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 1893 dni temu

liczba odwiedzin: 30311

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2292 dni temu

liczba odwiedzin: 99621

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2278 dni temu

liczba odwiedzin: 167653

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2212 dni temu

liczba odwiedzin: 9646

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 6352

Autor: PaMElektronika

Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej - Elektronika

Czy zastanawialiście się, jak tworzy się muzykę? To proste – wystarczy kawałek kartki w pięciolinię, a dodatkowo przyda się jakiś instrument, aby sobie wysłuchać kompozycji. W dzisiejszych cyfrowych czasach to za mało. Wszystkich zainteresowanych tematem komponowania, czy potocznie tworzenia muzyki elektronicznej zapraszam na mały przewodnik, a być może w przyszłości kurs o tworzeniu utworów muzycznych. Zapraszam....

Odwiedzin: 167653

Autor: PaMDom i ogród

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

"Piękna i Bestia" – Piękna z Bestią jest! - Recenzje filmów

Disney nie próżnuje i idzie za ciosem. Po bardzo udanych aktorskich adaptacjach klasycznych baśni własnego autorstwa przyszła pora na prawdziwą legendę – miłosną historię, która oparła się rozkładającym wszystko ramionom czasu, a mowa tutaj o „Pięknej i Bestii”. Opowieść stara jak świat została odświeżona, podwojono jej niegasnący przez lata blask oraz urozmaicono nowymi piosenkami czy wzbogacono o nieznane dotąd wątki.

"Doktor Sen" – Czy to głosy umarłych, czy dźwięk gramofonu? - Recenzje książek

Pamiętam, kiedy zimową nocą z latarką w dłoni, ukryty pod grubym kocem, kończyłem czytać powieść Stephena Kinga pt. „Lśnienie” (znaną też jako „Jasność”). Spocony, przestraszony i zachwycony długo nie mogłem zasnąć. Minęło kilkanaście lat od tego momentu i aż kilkadziesiąt od pierwszego wydania książki. Jakiś wewnętrzny głos podpowiedział pisarzowi, by powrócić do Danny’ego Torrance’a. Oto „Doktor Sen” …

Zamek w Kwidzynie z zewnątrz - Ciekawe miejsca

Kwidzyn to niewielkie, liczące około 40 tysięcy mieszkańców miasto leżące nad rzeką Liwą w województwie pomorskim. Niedawno, przejeżdżając tamtędy, choć na chwilę musieliśmy się zatrzymać, aby ujrzeć na własne oczy jego turystyczną wizytówkę – średniowieczny Zamek kapituły pomezańskiej (pruskiej). Co prawda nie jest tak majestatyczny, jak ten w Malborku, ale równie „magiczny”. W artykule prezentujemy galerię zdjęć, które są dowodem na to śmiałe stwierdzenie.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Odwiedzin: 10867

Autor: PaMIntrygujące

Bell Rock – najstarsza latarnia morska na Świecie zbudowana na morzu - Intrygujące

Bell Rock to najstarsza na Świecie latarnia zbudowana na Morzu Północnym oddalona 11 km od granic Szkocji. Zrealizowana przez Roberta Stevensona w latach 1807-1810 latarnia jest jednym z 7 cudów świata techniki. Zobaczcie i przeczytajcie niesamowitą historię i legendę powstania 30 metrowej konstrukcji na morzu.

"Saga Pieśni Lodu i Ognia" mrozi i ogrzewa nasze serca - Recenzje książek

Winter is coming - znamienny i przyprawiający o dreszcze zwrot zna już miliony fanów na całym świecie. Fenomen sagi G.R.R Martina i zrealizowanego na jej podstawie serialu dorównuje "Władcy Pierścieni". Co takiego mają w sobie te książki, że zostały okrzyknięte jednymi z najlepszych powieści fantasy w historii literatury?

Odwiedzin: 2489

Autor: pjKultura

Przystanek Woodstock 2015 - Kultura

Kolejna 21. już edycja Przystanku Woodstock zapowiada się niezwykle interesująco. Jedno jest pewne. Będzie przy czym tańczyć pogo. Na scenach wystąpią bowiem rockowe i metalowe zespoły światowego formatu, m.in. holenderski Within Temptation i amerykański Black Label Society! Organizowany przez Jurka Owsiaka festiwal rozpoczyna się 30 lipca i potrwa do 1 sierpnia. Te trzy dni w pełni wystarczą, aby wspólnie krzyknąć: „Oj, się będzie działo!”.

Kino – magiczna podróż, która może odmienić ludzkie dusze - Artykuły o filmach

Wielki ekran kinowy przyciąga nas jak magnes już od ponad 100 lat. Jakie były jego początki? Jak wygląda teraz?

Odwiedzin: 2054

Autor: pjReligia

Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu - Religia

Środa Popielcowa zwana także Popielcem to bardzo ważny moment w chrześcijańskim kalendarzu. Wtedy bowiem rozpoczyna się trwający 40 dni Wielki Post (bez wliczania niedziel). W artykule odnajdziecie ogólne informacje o tym, jakie obrządki towarzyszą tejże uroczystości i gdzie ma ona swoje źródło w historii.

Odwiedzin: 638

Autor: pjLudzie kina

Nie żyje lubiana aktorka Alina Janowska – miała 94 lata - Ludzie kina

W sędziwym wieku 94 lat zmarła Alina Janowska – popularna aktorka filmowa, teatralna, estradowa i telewizyjna, niezapomniana ciocia Irenka z „Wojny domowej” i Eleonora ze „Złotopolskich”. Tą przykrą informacją podzielił się prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.

"Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" – Avengers versus Avengers - Recenzje filmów

Na to starcie wszyscy fani Marvela czekali od miesięcy. Nowy „Kapitan Ameryka” miał być inny niż wszystkie. Nawet zwiastuny zapowiadały coś, z czym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Każdy z widzów spodziewał się jednak czegoś innego. Pomimo odmiennych oczekiwań, chyba nikt nie wyszedł z kina rozczarowany. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” powstały we współpracy braci Russo jest lepszy niż wszystkie dotychczasowe filmy Marvela.

Odwiedzin: 3345

Autor: pjIntrygujące

Co unicestwiło dinozaury? - Intrygujące

Z okazji wkraczania na kinowy ekran kolejnej, czwartej już odsłony serii „Park Jurajski”, tym razem pod tytułem „Jurassic World” („Świat Jurajski”) warto cofnąć się do ery, kiedy faktycznie rządziły dinozaury. Ale niniejszy artykuł nie będzie dotyczył życia tych niezwykłych zwierząt. Skupi się na ich wyginięciu. Czy, jak twierdzi większość badaczy, zniknęły z powierzchni Ziemi tylko z powodu kosmicznego kataklizmu?

Odwiedzin: 724

Autor: pjKosmos

Odkryto potężną supegromadę galaktyk – Sarasvati! - Kosmos

Naukowcy z Indyjskiego Międzyuniwersyteckiego Centrum Astronomii i Astrofizyki (IUCAA) odkryli największą do tej pory i najdalej położoną supergromadę. Samo jej istnienie jest dość zaskakujące!

Odszedł wybitny pisarz Umberto Eco - Autorzy/pisarze

Na początku 2016 roku zarówno świat kina, jak i muzyki stracił dwóch wspaniałych artystów: Alana Rickmana i Davida Bowiego. Niestety, w piątek 19 lutego do wszystkich dotarła smutna wiadomość o śmierci kogoś równie wielkiego, bez kogo uboższa będzie kraina literatury. Mowa o włoskim pisarzu Umberto Eco, który szeroki rozgłos i pochwały zebrał dzięki swej pierwszej niezwykłej powieści pt. „Imię róży”. Miał 84 lata.

Sumptuastic – niedoceniani - Zespoły i Artyści

Sześcioosobowy zespół istnieje od 2000 r. Muzyka którą grają to pop z domieszką dance, czyli teoretycznie współczesne trendy, tzw. komercyjne. Nic bardziej mylnego. Co sprawia, że zespół jest niedoceniany? Przede wszystkim to, że posiada wartościowe teksty i nie szokuje, ani nie prowokuje.

Odwiedzin: 3737

Autor: pjLudzie kina

James Cameron - sadysta na planie, czarodziej na ekranie - Ludzie kina

Zapoznacie się z sylwetką słynnego reżysera Titanica. Jak dokonuje rzeczy praktycznie niemożliwych - realizując dwa najbardziej kasowe hity w historii kina? Jakie były początki jego kariery?

autor:Filmaniak01(299 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 39

autor:admin(4605 pkt)

utworzony: 5 dni temu

liczba odwiedzin: 80

autor:admin(4605 pkt)

utworzony: 14 dni temu

liczba odwiedzin: 270

autor:Filmaniak01(299 pkt)

utworzony: 23 dni temu

liczba odwiedzin: 151

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 977 dni temu

liczba odwiedzin: 12020

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.859

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję