2 406
2 529 min.
Ludzie kina
admin (46634 pkt)
2373 dni temu
2018-04-14 22:15:46
Poza wymienionymi w nagłówku filmami nakręcił też m.in. musical „Hair”, „Skandalistę Larr’yego Flynta” i kostiumowy romans „Valmont”. Jego ostatnim obrazem były biograficzne „Duchy Goi” z 2006 roku (losy słynnego hiszpańskiego malarza)
Miloš Forman, a właściwie Jan Tomáš Forman zmarł po krótkiej chorobie. Jak powiedziała jego żona: „odszedł spokojnie”. Może i nie miał w dorobku zbyt wielu produkcji, ale co najmniej kilka z nich przeszło do historii kina, a dwa osiągnęły status arcydzieła – bez wątpienia do tej grupy należą po dziś dzień „Lot na kukułczym gniazdem” i „Amadeusz”.
Urodzony w 1932 roku Forman miał tragiczne dzieciństwo. Jego rodzice – matka Anna i przybrany ojciec Rudolf Forman, którzy zbudowali pierwszy czeski pensjonat, zginęli w obozach koncentracyjnych.
Niełatwo było mu dorastać bez nich. Wychowywany przez krewnych, dał się poznać jako utalentowany młodzieniec. Został absolwentem Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, a z czasem jednym z ważniejszych ojców filmowego nurtu „czechosłowackiej nowej fali”, charakteryzującego się ukazywaniem absurdów życia i mrocznej strony ludzkiej istoty. Jednym z pierwszych, nakręconych jeszcze w ojczyźnie, dzieł, które przyniosło mu rozgłos i uznanie, był bardzo realistyczny komediodramat pt. „Miłość blondynki” z 1965 roku, nominowany do Oscara i Złotych Globów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Równie wiarygodny był jego wcześniejszy „Czarny Piotruś”, czyli opowieść o dojrzewaniu 16-letniego tytułowego chłopca i jego relacji z ojcem, a także komedia pt. „Pali się moja panno” (rzecz o pechowym Balu Strażaków) z roku 1967. Do wszystkich tych filmów Forman współtworzył również scenariusz.
Pod koniec lat 60. Milos Forman wyemigrował do USA. Zdarzyło się to tuż po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i stłumieniu „praskiej wiosny”. W Ameryce narodziły się jego najsłynniejsze dzieła. Do ojczyzny już nie powrócił.
Najpierw, a był to rok 1971, zaprezentował „Odlot” – muzyczny komediodramat o zbuntowanych dzieciach i ich rodzicach. Film otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes i sześć nominacji do brytyjskiej BAFT-y. Jednak to nie ten, a kolejny obraz zdobył większy poklask. Mowa o „Locie nad kukułczym gniazdem” z doskonałą rolą Jacka Nicholsona. To ekranizacja znanej i ważnej powieści Kena Kesyea rozgrywającej się w oddziale dla psychicznie chorych ludzi. Film, podobnie jak książkowy pierwowzór, jest gorzkim, wyrazistym i alegorycznym portretem Ameryki jawiącej się jako… szpital psychiatryczny. Sześć Złotych Globów i pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach (tylko jeszcze dwóm filmom w historii udał się taki wyczyn: „Ich nocom” i „Milczeniu owiec”) – najlepsza produkcja, reżyseria, scenariusz, aktor i aktorka pierwszoplanowa (dla Louise Fletcher wcielającej się w demoniczną siostrę Mildred), sprawiło, że szybko stał się pozycją kultową.
Uwielbianym był też kolejny film Formana, czyli „Hair” – broadwayowski musical o „dzieciach-kwiatach”, którzy buntują się i uciekają przed wojną w Wietnamie. W momencie swej premiery zebrał co prawda umiarkowane recenzje, ale i tak z czasem zyskał miano klasyka.
Owocne były też dla reżysera lata 80. Nie dość, że przewodniczył jury obradującemu w trakcie 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, to jeszcze zrealizował dwa cieszące oko kostiumowe obrazy. Pierwszy, ten lepszy, to rzecz jasna „Amadeusz” z 1984 roku – adaptacja sztuki Petera Schaffera na podstawie biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta, wybitnego XVIII-wiecznego kompozytora, która zdobyła aż 8 Oscarów! Poza reżyserią, scenariuszem, doceniono w także scenografię, kostiumy, dźwięk i charakteryzację. Zaiste niezwykły i piękny to film! Dla wielu widzów i krytyków jeden z tych, których tytuł trzeba pisać złotą czcionką. Z kolei „Valmont” z popisową rolą Colina Firtha to ekranizacja klasycznej powieści pt. „Niebezpieczne związki”. Ta amerykańsko-francusko-brytyjska koprodukcja otrzymała nominację do Oscara za najlepsze kostiumy, a także dwa Cezary (scenografia i kostiumy), lecz niestety nie osiągnęła takiego zainteresowania jak konkurencyjna ekranizacja w reżyserii Stephena Frearsa.
Nie można również nie wspomnieć raz jeszcze o nakręconym kilka lat później filmie opowiadającym o pewnym skandaliście – założycielu pornograficznego magazynu „Hustler”. Za „Skandalistę Larry’ego Flynta” Formanowi przyznano trzeci Złoty Glob w karierze. Co więcej, obraz otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, a za tyłową rolę nominowano do Oscara Woody’ego Harrelsona. Forman w świetnym stylu pokazał też biografię innego charyzmatycznego i kontrowersyjnego człowieka, a mianowicie komika Andy’ego Kaufman. W „Człowieku z księżyca” rolą swego życia zagrał Jim Carrey, tym samym udowadniając, jak zdolnym aktorem jest (za kreację Kaufmana słusznie uhonorowany Złotym Globem!).
Warto dodać, że 2009 roku Milos Smidmajer nakręcił film dokumentalny, poświęcony Formanowi pt. „Milos Forman: co cię nie zabije”.
Reżyser był trzykrotnie żonaty. Z drugą i trzecią żoną doczekał się bliźniaków.
W 1995 roku został odznaczony czeskim Medalem Za zasługi I stopnia.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Wspominamy Milosa Formana – wybitnego czeskiego reżysera, twórcę "Lotu nad kukułczym gniazdem"
Więcej artykułów od autora admin
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
Teraz czytane artykuły
Wspominamy Milosa Formana – wybitnego czeskiego reżysera, twórcę "Lotu nad kukułczym gniazdem" - Ludzie kina
13 kwietnia 2018 roku w Stanach Zjednoczonych zmarł Milos Forman. Tę smutną informację przekazały następnego dnia czeskie media. Reżyser miał 86 lat. Był artystą, który – jak słusznie stwierdził krytyk Tomasz Raczek – w swoich dziełach przekazywał ponadczasowe wartości. Zdobył dwa Oscary, trzy Złote Globy i wiele innych prestiżowych nagród.
Czyszczenie i pielęgnacja mebli - Dom i ogród
Był już ogólny artykuł o metodach, dzięki którym łatwo którym można pozbyć się brudu w różnych miejscach w mieszkaniu. Teraz przedstawimy wiele praktycznych porad, jak zadbać o meble, by cały czas wyglądały na nowe. Zwykły środek do czyszczenia i szmatka nie zawsze wystarczą.
Pliozaury z Mazowsza. Znaleziono kości morskich drapieżników sprzed 150 mln lat! - Intrygujące
W malowniczym mieście Iłża położonym nad rzeką Iłżanką w południowej części województwa mazowieckiego, Zamek biskupi wzniesiony w roku 1340 się znajduje. Dawno temu prawda? Ale nie aż tak. Od 25 października 2019 roku miasto słynne jest z innego powodu. W jego bliskich okolicach odkryto szczątki pliozauarów – prehistorycznych potężnych, morskich gadów! Żyły one na tym terenie znacznie dawniej niż duchowni we wspomnianym zamku, bo w Jurze – drugim okresie ery mezozoicznej, czyli 150 mln lat temu!
Czym jest DNA? - Genetyka i Biologia
DNA – kwas deoksyrybonukleinowy – jest nośnikiem informacji genetycznej i warunkuje poprzez konkretnie zapisane informacje nasz wygląd zewnętrzny, podatność na dane choroby, kolor włosów, skóry i wiele innych cech fizycznych ludzi.
Zmarł Stephen Hawking – najsłynniejszy astrofizyk naszych czasów - Kosmos
Środa 14 marca 2018 roku – smutna to data w historii nauki. Wtedy bowiem odszedł Stephen Hawking. Wielki uczony, człowiek niezwykły, człowiek, który hipnotyzował i fascynował, którego spuścizna przetrwa długie lata. Dożył 76 lat. O śmieci Hawkinga poinformowały jego troje dzieci.
Nowości
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Artykuły z tej samej kategorii
Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!
Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.
Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!
Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.
Oscary 1983. Ten wieczór Zbigniew R. zapamiętał na zawsze – poszedł w "Tango"! - Ludzie kina
Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet kieliszek mocniejszego trunku pomaga na stres i dodaje odwagi. I choć Yola Czaderska-Hayek, która jako tłumaczka towarzyszyła Zbigniewowi Rybczyńskiemu na scenie, twierdzi, że twórca oscarowego, krótkometrażowego „Tanga” absolutnie nie był pijany, to widząc jego zachowanie trudno w to uwierzyć. Czy to tylko przypływ szczęścia spowodował, że całkiem odwrotnie niż w jego animacji, otoczenie tak bardzo zwróciło na niego uwagę? Można by odpowiedzieć twierdząco, gdyby nie fakt, że bohater niniejszego tekstu, został dość szybko aresztowany…
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.536