6 401
8 010 min.
Zespoły i Artyści
matusiak (75 pkt)
2957 dni temu
2013-02-01 10:54:38
Słowa z Jej jednego z przebojów wzięła sobie do serca. Spojrzała na świat na nowo i wróciła. Nie pokonały jej plotki, domysły, złorzeczenia i „mieszanie z błotem”. Przez jednych uwielbiana, przez innych krytykowana. Jedno jest pewne. W latach dziewięćdziesiątych to ona rządziła polską sceną muzyki tanecznej. Wówczas była jedną z najbardziej znanych piosenkarek.
Magdalena Pańkowska, znana szerszej publiczności jako Shazza („dziecko pustyni”), urodziła się 29 maja 1967 roku w Pruszkowie. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. W latach osiemdziesiątych śpiewała w zespole Toy Boys. Karierę jako samodzielna wokalistka rozpoczęła w 1992 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych pojawił się jej debiutancki album „Sex Appeal”. Wydawnictwo osiągnęło ogromny sukces wśród amerykańskiej Polonii, dlatego w kolejnym roku album ukazał się w Polsce. Z tej kasety pochodzą takie utwory jak „Szept” i „Czego chcesz”. Do tej pierwszej powstał teledysk, nakręcony przy użyciu kamery filmowej.
Prawdziwa eksplozja popularności miała miejsce w 1993 roku. Wówczas Shazza związała się z wytwórnią Blue Star. Pozwoliło to na wydanie kolejnego albumu „Jambalaya Mix”, który był początkiem boomu na piosenkarkę i jej twórczość. Rok później wyszło „Baio Bongo”, które zdobyło tytuł platyny. Z tych albumów pochodzą takie utwory jak „Jesteś moim ideałem”, „Mała Pigi”, „Baiao Bongo”, „18 lat” oraz „Szach i mat”.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Największy sukces w karierze Shazza osiągnęła w 1995 roku wydając album „Egipskie noce”. Piosenka „Bierz co chcesz” okazała się jej największym sukcesem, a teledysk do tego nagrania jest uważany za kultowy. Z tej płyty pochodzą również „Miłość i zdrada” oraz „Tak bardzo zakochani”. Jej kolejna płyta, „Noc róży” z 1996 roku, była oderwaniem od typowego brzmienia disco polo i prezentowała bardziej wyrafinowane brzmienie. Zawierała kilka coverów piosenek sprzed lat, m.in. „Nie bądź taki szybki Bill” Kasi Sobczyk i „Gdy mi ciebie zabraknie” Ludmiły Jakubczak. Piosenka tytułowa okazała się kolejnym wielkim przebojem w dorobku piosenkarki. W tym samym roku wystąpiła na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, gdzie zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę „Nie żałujcie serca dziewczyny” z repertuaru Anny Jantar. Wówczas też zakończyła współpracę z firmą Blue Star i z tej okazji wydana została podwójna składanka jej przebojów.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
W roku 1997 nawiązała współpracę z firmą Omega Music, nakładem której wydała płytę „Tak blisko nieba”. Do tytułowej piosenki tekst napisał poeta i satyryk Janusz Kondratowicz, autor przebojów m.in. Anny Jantar. Płyta przyniosła przeboje „Małe pieski dwa”, „Jestem zakochana” i przeróbkę hitu „Hasta Mañana” ABBY. W 1998 roku nagrała płytę Historia pewnej miłości, wydaną przez firmę Pro Dance. Materiał utrzymany był w nowoczesnym, dyskotekowym stylu, jednak nie cieszył się taką samą popularnością jak poprzednie płyty. Rok później wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie z Pawłem Kukizem wykonała piosenkę "Zośka", ciepło przyjętą przez publiczność. W tym samym roku podsumowała dotychczasową działalność składanką „Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993 - 1999”. Zawierała ona wszystkie największe przeboje piosenkarki, a także premierowy utwór "Mały słodki Charlie".
W marcu 2000 roku Shazza znalazła się na okładce i pictorialu magazynu „Playboy”, a jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła temu czasopismu ogromny sukces wydawniczy. Wtedy też podpisała kontrakt z koncernem fonograficznym Pomaton EMI. Współpraca zaowocowała wydanym na początku 2001 roku albumem „Jestem sobą”, który był definitywnym zerwaniem ze stylistyką disco polo, a zwrotem ku brzmieniom popowym. Latem wystąpiła po raz drugi na Festiwalu w Opolu, tym razem z piosenką "Może to samba", którą wywalczyła drugie miejsce w konkursie premier, tuż za zespołem Ich Troje i ich piosenką "Powiedz". Krążek „Jestem sobą” nie okazał się jednak takim sukcesem jak oczekiwano i został negatywnie przyjęty w środowisku disco polo, dlatego lukratywny kontrakt z EMI rozwiązano. Po zdjęciu z anteny programu „Disco Relax” piosenkarka postanowiła odpocząć od muzyki.
Shazza odrzuciła propozycję występu w „Tańcu z gwiazdami” oraz „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Powróciła w 2012 roku jako juror w programie „Disco Star”. Kończy również nagrywanie kolejnej płyty oraz prowadzi własny talk show „Listy do Shazzy”.
Magda Pańkowska, czy komuś się to podoba czy nie, wpisała się już w historię polskiej muzyki. Okrzyknięta ponad dekadę temu „królową disco polo” w pełni zasługuje na ten tytuł. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, jak każdy gatunek muzyczny, także disco polo, ma artystów gorszych i lepszych.
Cieszy to, że w Polsce jest szansa na wyjście z artystycznego niebytu. Powrót disco polo, a wraz z nim powrót jego królowej, nie jest przypadkiem. W końcu najważniejszy jest głos odbiorców. Ci zaś glosują: niegdyś własnymi portfelami, kupując kasety, dziś - głównie - myszkami komputerów i trackpadami, klikając w YouTube"a i wrzutę. Miliony wyświetleń Shazzy świadczą same za siebie.
Dyskografia:
1992 r. „Sex Appeal” Wydawca: J&J Records
1993 r. „Jambalaya Mix” Wydawca: Blue Star
1994 r. „Baiao Bongo” Wydawca: Blue Star
1995 r. „Egipskie noce” Wydawca: Blue Star
1996 r. „Noc róży” Wydawca: Blue Star
1997 r. „Tak blisko nieba” Wydawca: Omega Music
1998 r. „Historia pewnej miłości” Wydawca: Pro Dance
2001 r. „Jestem sobą” Wydawca: Pomaton EMI
Aktorstwo:
1996 r. „Bara Bara” film dokumentalny jako Shazza
1998 r. „Poniedziałek” jako właścicielka sklepu
1999 r. „W tym domu straszy” Teatr Telewizji jako Magda
2000 r. „Sukces” serial jako sekretarka
2001 r. „Odszkodowanie” Teatr Telewizji jako piosenkarka
2002 r. „Wtorek” jako dziewczyna z nocnego
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Shazza – po co tyle złych słów …
Ania
2941 dni temu
Uwielbiam ją od pierwszej piosenki. Dzięki, że jest artykuł o niej. Prawdziwa Królowa Disco Polo, a nie to co te dzisiejsze "gwiazdki" tej muzyki...
Dodaj opinię do tego komentarza
Fan
2910 dni temu
Magda jest świetna!!! Jej głos super!!! I jak na disco polo ma sensowne teksty, więc czego chcieć więcej
Dodaj opinię do tego komentarza
Sławek
2957 dni temu
Taa, nawet Big Cyc zrobił o niej piosenkę. Każdy o niej mówił wiadomo dlaczego :)
Dodaj opinię do tego komentarza
Kujawiak
2957 dni temu
Z zazdrości, bo tak właśnie jest Polska. A że pokazało to i owo w Playboyu? Chyba miała co, skoro nakład rozszedł się w niespotykanej do tej pory skali. :)
Dodaj opinię do tego komentarza
ktosiek
2933 dni temu
O Jej popularności niech świadczy najnowsza reklama Eurobanku, który użył linii melodycznej z hitu "Bierz co chcesz"
Dodaj opinię do tego komentarza
Kujawiak
2957 dni temu
Rzeczywiście, można zarzucić jej wiele, ale w tamtym okresie była chyba najbardziej rozpoznawalną woklistką disco polo
Dodaj opinię do tego komentarza
Jacento
2957 dni temu
Shazza przypomina mi o najlepszym okresie tej muzyki. Wtedy jeszcze utwory disco polo miały jakąś treść, może nie lotną, ale jakąś. Coś przekazywały. Dziś niestety te utwory są coraz bardziej płytkie. Oprócz prostej linii melodycznej nic sobą nie prezentują. A ona była eksperymentatorką, szukała swojej drogi, raz lepiej, raz gorzej jej to wychodziło. W końcu miała wykształcenie muzyczne, co w tym środowisku jest rzadkością.
Dodaj opinię do tego komentarza
Kujawiak
2955 dni temu
Shazza przed rozpoczęciem kariery muzycznej dwukrotnie zdała egzaminy, które upoważniały ją do wstąpienia do służby mundurowej. Miała już nawet wyznaczony termin rozpoczęcia pracy w komisariacie na warszawskiej Pradze, gdzie czekała na nią szafka, mundur i broń. Ale w ostatniej chwili zrezygnowała. Odwiódł ją od tego Tomasz Samborski, ówczesny partner życiowy. Shazza intensywnie przygotowywała się także do egzaminów do Akademii Teatralnej w Warszawie. Ostatecznie do nich nie podeszła
Dodaj opinię do tego komentarza
Andi
2935 dni temu
Jak dawno Jej nie słuchałem. Shazza jest symbolem jeszcze okresu wartościowego, jak go nazywam, w disco polo. Teksty były w miarę sensowne, nie obrażały nikogo, nie kpiły z niczego. A teraz... Szkoda gadać.
Dodaj opinię do tego komentarza
Mistrzu
2956 dni temu
Shazza w latach dziewięćdziesiątych była prawdziwą gwizdą. Kto nie bawił się przy jej muzyce? Wszyscy to śpiewali, jedni ją kochali, drudzy nienawidzili, ale dla mnie kojarzy się ze wspaniałymi czasami dzieciństwa. Muzyka prosta, lekka i przyjemna w sam raz do tańca.
Dodaj opinię do tego komentarza
Zed
2955 dni temu
Jedyna z tych wszystkich wykonawców disco polo, która mi się podobała. I fizycznie i piosenki. Świetna była/jest
Dodaj opinię do tego komentarza
zbigniew.a.
2897 dni temu
Slucham Shazzy od ponad 20 lat i sadzilem,ze to prosta i malo bystra dziewczyna.Nigdy nie interesowalem sie jej zyciem osobistym,wiec nic o niej nie czytalem.Ostatnimi czasy obejrzalem na necie kilka wywiadow z nia i stwierdzilem,ze jest to bardzo inteligentna,mila,ciepla a przy tym jest mocna osobowoscia.Jest wrazliwa i subtelna-czego nie mozna powiedziec o wielu innych piosenkarkach.Szkoda,ze nie ma jej w muzyce.Powinna ewoulowac muzycznie a tu nic! Szkoda.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora matusiak

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? - Religia
Początek listopada to tradycyjnie czas, w którym nasze myśli wędrują ku tym, których nie ma między nami. Ich czas na ziemskim padole dobiegł końca, a nam pozostały zdjęcia, wspomnienia i mogiły...

Maj – miesiąc pełen ważnych rocznic - Tradycje
Majówka w 2020 roku jest wyjątkowo smutna i wyciszona z powodu pandemii. W gronie najbliższych osób na własnych podwórkach można jednak naprawić zły humor smaczną karkówką z grilla. Ale też nie zapomnieć, że ten piąty miesiąc roku niesie ze sobą wiele rocznic. Warto więc upamiętnić te ważne wydarzenia choćby we własnym domu.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek... - Tradycje
... a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to staropolskie powiedzenie odnosi się do jednej z najbardziej rozpowszechnionej i niezmiernie tkwiących w Polsce tradycji, która rozpoczyna okres ostatkowych obrzędów i zabaw, tzw. tłustego czwartku.

Tradycje Wielkanocne - Tradycje
Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.

11 listopada – wspomnienie świętego Marcina z Tours - Religia
11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. 11 listopada to również liturgiczne wspomnienie świętego Marcina z Tours, a gdzie świętować imieniny Marcina? Oczywiście tylko w stolicy Wielkopolski – Poznaniu...
Teraz czytane artykuły

Shazza – po co tyle złych słów … - Zespoły i Artyści
… po co tyle tych łez, nic się już nie zmieni. Zamknij oczy i spójrz niebo pełne jest gwiazd i słońca na Ziemi

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści
W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

"Rodzina Corleone" – Honor i wierność nade wszystko - Recenzje książek
Salute!, drodzy czytelnicy, szczególnie opowieści o gangsterach z lat 30. miłośnicy. Siedzę ze szklaneczką whisky i mam dla Was „propozycję nie do odrzucenia”. Śmiało, bez żadnego cienia wątpliwości, zachęcam, byście zapoznali się „Rodziną Corleone”, książką, będącą preqeulem słynnego „Ojca chrzestnego” (opublikowany w roku 1969). Może nie jest to ta sama klasa jak dzieło Maria Puzo, ale warto prześledzić drogę na szczyt Vita Corleone i jego kompanów.

Anna Jantar – Nic nie może wiecznie trwać... - Zespoły i Artyści
14 marca minie 33 rocznica od Jej tragicznej śmierci. Szczególny wydźwięk nabrał w 1980 r. ostatni hit piosenkarki „Nic nie może wiecznie trwać”. Nikt się nie spodziewał, że to słowa będą jak proroctwo – życie niespełna trzydziestoletniej Anny Jantar dobiegło końca.

S oznacza nadzieję - Artykuły o filmach
Superman to największy komiksowy superbohater i ikona popkultury. Niebiesko-czerwony kostium z charakterystycznym logo to marka sama w sobie. Jedni go kochają , inni wyśmiewają, twierdząc, że to postać tandetna i nudna. Stworzony ponad 70 lat temu komiksowy heros pojawił się wielu animacjach, serialach i filmach.

Heavymetalowy Eddie Van Halen – pożegnalny artykuł o wirtuozie gitary - Zespoły i Artyści
Eddie Van Halen był legendą w świecie heavymetalu. Niech o tym świadczy fakt, że magazyn Rolling Stone zamieścił go na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów, gdzie zajął 8. miejsce. Co więcej, w 2004 roku wszedł na jeszcze wyższą – 5. pozycję (niemal blisko podium) w zestawieniu przygotowanym przez Guitar World. Kiedy w 1978 roku Amerykanie usłyszeli go na albumie pt. „Van Halen” (diamentowa płyta w USA) już wiedzieli, że ten muzyk zmieni oblicze rocka, tego rocka.

Orange Warsaw Festival 2017 - Kultura
W dniach 2 i 3 czerwca odbędzie się kolejna, dziesiąta, jubileuszowa edycja popularnego Orange Warsaw Festival. Impreza powtórnie zostanie zorganizowana na terenie Toru Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Rok temu bawiło się tam ponad 50 tysięcy miłośników dobrej muzyki. Jak będzie tym razem? Zapewne podobnie, gdyż na scenie zagrają doświadczeni, uzdolnieni i lubiani artyści, zarówni ci zagraniczni, jak i robiący karierę na polskim rynku, m.in.: You Me At Six, Kings of Leon, Imagine Dragons (jako pierwszy headliner), Natalia Nykiel i Maria Peszek.

Grudniowa Szlachetna Paczka – pomoc dla biednych rodzin - Organizacje
Są w naszym kraju inicjatywy, o których warto, a nawet trzeba mówić. Jedną z nich jest Szlachetna Paczka. To projekt pomocy bezpośredniej dla tych rodziców, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej nie są w stanie sprawić świątecznych prezentów sobie i swoim pociechom. Na szczęście, dzięki działaniom setek tysięcy wolontariuszy i licznych darczyńców spełnianie marzeń jest możliwe. Nie ma nic piękniejszego niż namalować uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych będących w potrzebie.

Skąd pochodzi intuicja? - Intrygujące
W życiu człowieka często dochodzi do sytuacji, gdy podejmujemy pewne działania, ponieważ czujemy wewnętrznie, że akurat tak trzeba. Nieraz odczuwamy, nie wiedząc dlaczego, silne wrażenie, że dokądś należy się udać, coś napisać, z kimś się skontaktować itd. Niejednokrotnie nieznana nam bliżej moc działa w zupełnie odwrotnym kierunku i zdaje się nam podpowiadać: „nie idź”, „nie dzwoń”, „nie jedź”. W obu przypadkach nie potrafimy logicznie wytłumaczyć, skąd pochodzi to intuicyjne wiedzenie. Po prostu czujemy nieodpartą potrzebę, aby podążyć za głosem tajemnicy.

Walerij Meladze i VIA Gra – niekwestionowane gwiazdy w krajach rosyjskojęzycznych - Zespoły i Artyści
Валерий Меладзе i ВИА Гра to bez wątpienia jedni z najpopularniejszych artystów w rosyjskojęzycznych państwach. Bardzo często występują w duecie, stąd moje połączenie w jednym artykule.

Telewizory 8K – obraz ostry jak brzytwa, czysty jak łza - Sprzęt
Technologia w świecie mediów podlega zmianom. Co prawda rewolucja ta nie zachodzi w tak ekspresowym tempie, jak w przypadku komputerów, ale producenci odbiorników telewizyjnych też potrafią zaskakiwać. Jeszcze niedawno nowością była rozdzielczość 4K. A teraz oto nastaje nowa era. Pojawiły się telewizory 8K. Czy z sukcesem zwojują rynek, czy może będą szpanerskim gadżetem?

"Król" – Warszawa jego twierdzą - Recenzje książek
Wydana w 2016 roku, powieść uznanego pisarza Szczepana Twardocha przenosi czytelników w burzliwe lata 30. XX wieku, do wielokulturowej, podzielonej Warszawy. Niepokojącego świata u progu II wojny światowej, targanego konfliktami na tle zarówno narodowym, jak i politycznym. „Król” to odważna i zaskakująca książka, którą pochłania się w całości.

Wiersz pt. "Żar namiętności" - Autorzy/pisarze
Pisanie jest moją pasją i odskocznią. Zawsze staram się w pełni oddawać emocje, jakie goszczą w moim sercu, dlatego motywem przewodnim moich wierszy są takie uczucia, jak: zraniona miłość, szczęście, nadzieja i szacunek. Są one również widoczne w tym moim utworze pt. „Żar namiętności”. Zapraszam więc do zapoznania się z jego treścią.

"Barry Seal: Król przemytu" – Wszystkie (nie)właściwe posunięcia - Recenzje filmów
Kino biograficzne wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku barwnych postaci, których życiowe dokonania balansują na granicy prawa, tudzież całkowicie ją przekraczają. Prawdziwe historie o brawurowych przemytnikach czy zdolnych fałszerzach pozwalają widzowi ujrzeć drugą stronę „amerykańskiego snu”, tę mroczniejszą i nierzadko kończącą się długą odsiadką w czterech ścianach zakładu penitencjarnego. Biografia niejakiego Barry'ego Seala to niemalże gotowy materiał na film.

Wywiad z Mateuszem "MattColnem" Głombicą – młodym gitarzystą pobudzającym wszystkie zmysły! - Zespoły i Artyści
Carlos Santana, Jimi Hendrix, Anton Kabanen, Andrzej Nowak, Jan Borysewicz, Erno „Emppu” Vuorinen i wielu, wielu innych zagranicznych lub polskich, bardziej lub mniej znanych muzyków ma talent, który sprawił, że dziś są podziwiani przez miłośników gitarowych riffów na całym świecie. Ci panowie powodują, że szybciej bije nam serce, a ciało przeszywa energia, dzięki której chce się żyć! Wierzymy, że pochodzący z Rybnika Mateusz Głombica zasili z czasem grono tych najlepszych gitarzystów. Wystarczy przesłuchać jego solowy album „Music Postcard” i obejrzeć clipy na YouTubie.

Nieznana historia średniowiecznej Polski – zamki - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Historycy i archeolodzy zgodnie przyjmują, że zamki na terenie Polski powstawały w okresie średniowiecza. Zdaniem naukowców dawni mieszkańcy naszego kraju dysponowali wystarczająco dobrą techniką, by budować ogromne budowle. Przyglądając się jednak bliżej polskim warowniom, dostrzegamy coś, co w myśl oficjalnej teorii nie powinno istnieć.

Łukasz Zagrobelny – u mnie maj - Muzyczne Style
Łukasz Zagrobelny – piosenka wpadająca w ucho, teledysk wpadający w oko.

"The Mandalorian" – "This is the way" - Seriale
Po seansie ostatniego epizodu nowej trylogii „Star Wars” moja wiara w moc została zachwiana. Nie spodziewałem się tak średniego, momentami słabego filmu, ze zbyt szybkim tempem i zaskakującymi (w złym znaczeniu) rozwiązaniami fabularnymi. Ale na szczęście Disney nie jest aż takim potworem, na jakiego może wyglądać. I nie jest też mordercą zarzynającym swoje dzieci. Niechaj dowodem na to będzie pierwszy aktorski serial ze świata „Gwiezdnych wojen”, który co prawda oficjalnie do Polski jeszcze nie trafił (bo i nowa platforma Disney + jeszcze nie przybyła), ale sprytni, szybcy niczym łowcy nagród, polscy fani wyruszyli na poszukiwania. Rzucając się w odmęty internetowych czeluści, odnaleźli Mandalorianina!
Nowości

"365 dni" – Mało namiętności, widz się złości - Recenzje filmów
Przeprowadziłem „eksperyment”. Chcąc „osłodzić” sobie życie w ponurych czasach zarazy, postanowiłem naprawić „błąd”, jakim była rezygnacja z kinowego seansu „365 dni” – polskiego erotyka na podstaw bestsellerowej powieści. Cóż, po pierwsze nie miałem kogo zaprosić, mimo że zbliżały się walentynki; a po drugie naczytałem się, jak słaba to produkcja. Wybaczycie mi? Przyjmiecie wytłumaczenie? Super. No więc pewnego ranka…

"Meddle" – Niedocenione arcydzieło Pink Floyd - Recenzje płyt
Wraz z płytą „Meddle” z 1971 roku, zespół Pink Floyd zapoczątkował i wypracował do perfekcji klasyczny, bardzo charakterystyczny dla swojej twórczości styl. To przy produkcji tego dzieła Brytyjczycy odeszli od psychodelicznych i eksperymentalnych brzmień, obecnych w pierwszych albumach grupy wydanych jeszcze w latach 60., na rzecz bardziej progresywnych dźwięków.

"The Last of Us Remastered" – Ostatnia nadzieja ludzkości - Recenzje gier
Gdy w 2009 roku po sukcesie „Uncharted 2” studio Naughty Dog podzieliło się na dwa zespoły, jedna część pozostała przy tworzeniu kolejnych przygód Drake’a, a reszta ekipy ruszyła z pracą nad koncepcją nowego IP, co po trzech i pół roku dało efekt. Nikt wtedy nie przewidział, jaką legendą obrośnie (niczym Maczużnik ciało zainfekowanego) ten tytuł.

"Rango" – Kameleone nadal w formie - Recenzje filmów
Pamiętam, jak spotkałem się z koleżanką na początku marca 2011 roku. Zastanawialiśmy się, co tu robić, gdzie iść? Do wyboru mieliśmy wtedy dwa miejsca: pizzerię albo kino. Drugie rozwiązanie okazało się lepsze. Udaliśmy się bowiem na seans pewnej bajki. Nie była to jednak ani kolejna produkcja Disneya, ani Pixara, tylko propozycja od studia Nickelodeon Movies pt. „Rango”. Opowieść o pokracznym i sympatycznym kameleonie podbiła wówczas nasze serca. Właśnie minęło dziesięć lat od premiery tej przygodowej animacji. Czy nadal zachwyca w takim samym stopniu?

"Kajko i Kokosz" – Pokroić na plasterki i nakarmić Swaroga - Seriale
Na wieść, że polskie studio filmowe EGoFILM (kto zna ich produkcje, ręka do góry) przygotowuje animowaną adaptację kultowego komiksu pt. „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, wiele osób (głównie fanów papierowej historii) uśmiechnęło się, choć gdzieś podskórnie miało obawy. Ale, kiedy do tej informacji dodano fakt, że pomocną dłoń wyciągnie także Netflix, wiara, że oto wreszcie przygody słowiańskich wojów ożyją na ekranie, spełniając oczekiwania, wzrosła. I co? I wyszło takie lelum polelum psiamać! Nie. Oczywiście, żartuję. Co więc wykluło się z tego jaja?

"Zimowla" – Proste życie pszczół, pokrętny żywot ludzi - Recenzje książek
Co robić, kiedy na dworze mróz i śnieg, a w kominku ogień ledwo się tli? Opatulić się kocem, popijać gorącą herbatę, a na kolanach położyć… książkę. Najlepiej taką, której już sam tytuł pasuje do panującej za oknem aury. A więc „Zimowla”. Z okładki spogląda na czytelnika zarośnięty jegomość o obliczu uciekiniera-psychopaty. Krew zastyga w żyłach…
Artykuły z tej samej kategorii

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści
W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

Yo-Landi Visser – słodka żyleta - Zespoły i Artyści
Z okazji premiery filmu „Chappie” nie mogło zabraknąć artykułu o występującej tam Yo-Landi Visser – południowoafrykańskiej raperce wchodzącej w skład zespołu Die Antwoord. Z wyglądu i głosu przypomina niewinną, infantylną nastolatkę. Jednak uwaga, to tylko pozory. Po płaszczykiem słodkości kryje się prawdziwa sceniczna żyleta.

"Pyszny" wywiad z kreatywnym muzykiem o pseudonimie Kwazzy! - Zespoły i Artyści
Żółta bluza dresowa, męskie warkoczyki blisko skóry głowy i zamyślony wyraz twarzy – tak na fotografii promującej singiel „Pysznie” prezentuje się Kwazzy. Apetyczny tytuł i oryginalna ksywka, prawda? A ponieważ portal Altao.pl to miejsce, gdzie oryginalnych i utalentowanych młodych ludzi lubimy szczególnie, nie było innej możliwości, jak porozmawiać także z tym artystą. Koniecznie więc przeczytajcie ów wywiad. Będziecie nasyceni!

Wywiad z Oscarem Jensenem – uzdolnionym wokalistą i finalistą programu "Śpiewajmy razem" - Zespoły i Artyści
Zobaczyliśmy go w środę 13 marca drugim odcinku kolejnego sezonu polsatowskiego programu „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Wystarczyło, że się przedstawił, a niektórzy z liczącego 100 osób jury już zapragnęli bić brawo. A kiedy zaśpiewał piosenkę Shaggy’ego pt. „Angel”, wszyscy w szoku wstali z miejsc. Kim jest ów tajemniczy młodzian? To Oscar Jensen – pół Polak, pół Kanadyjczyk. Więcej dowiecie się z rozmowy, jaką mieliśmy okazję z nim przeprowadzić.

Justyna Gęsicka – w świecie opery czuje się jak złota rybka w wodzie! - Zespoły i Artyści
W naszym dziale poświęconym muzyce prezentujemy sylwetki różnych utalentowanych osób – grających na instrumentach, śpiewających i komponujących. Do tej pory mieliśmy okazję porozmawiać m.in. z raperem, wokalistami rockowym i gitarzystą. Ale niniejszy wywiad jest szczególny, bo udzieliła go szczególna artystka. Justyna Gęsicka to bowiem śpiewaczka operowa, która czaruje swoim mezzosopranem, przenosząc słuchaczy w niebiańskie przestworza.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2021 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.577