10 447
12 833 min.
Zespoły i Artyści
matusiak (75 pkt)
4142 dni temu
2013-06-03 10:43:49
Ałła Pugaczowa to bez wątpienia ikona. To najjaśniejsza wciąż gwiazda estrady rosyjskiej. Znają ją moi rodzice i dziadkowie, gdyż koncertowała w Polsce. Mało ją zna moje pokolenie. Dla rusofila, nie wiedzieć kto to jest Ałła Pugaczowa, to taka sama wpadka, jak nie wiedzieć kto to Wysocki, Lenin, Putin, Majakowski. Pugaczowa to legenda. To historia, która jeszcze się pisze.
15 kwietnia 1949 roku w Moskwie w rodzinie Zinaidy Odegowej i Borysa Pugaczowa pojawiło się pierwsze dziecko – dziewczynka. Rodzice nadali jej imię Ałła, dla uczczenia znanych aktorek Ałły Łarionowej i Ałły Tarasowej. Rosyjskie imię Ałła oznacza ulubienicę społeczeństwa, co, jak czas pokaże, sprawdziło się.
Ukończyła wydział dyrygentury chóralnej Szkoły Muzycznej im. M. Ippolitowa-Iwanowa w Moskwie oraz wydział reżyserii estradowej w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej im. A. Łunaczarskiego w Moskwie (1981 r).
Pugaczowa dysponuje niezwykłym głosem o rozpiętości ponad 3 oktaw (sopran - kontralt) i specyficznej, charakterystycznej barwie z chrypką. Wykształciła pewien swoisty styl interpretacji z pogranicza piosenki aktorskiej i rockowej, prezentowany w ramach tzw. konceptualnych widowisk estradowych (teatru piosenki).
W 1975 roku wyróżniono ją Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki pt. "Złoty Orfeusz" w Słonecznym Brzegu za interpretację piosenki "Arlekino". Nagroda na tak prestiżowym socjalistycznym festiwalu otworzyła możliwość wydania płyty w monopolowej wówczas radzieckiej wytwórni „Melodia”. Wydany w 1975 roku winylowy krążek z trzema nagranymi przez Pugaczową piosenkami stał się ogromną sensacją w ZSRR. Ta odmienność stylu Pugaczowej wobec dotychczasowych standardów radzieckiej estrady wywołała ogromne zaskoczenie i zachwyt wśród publiczności. Można stwierdzić, że utworem „Arlekino” utorowała sobie drogę do radia. Piosenkarka pojawiła się też w telewizji, a singiel „Ałła Pugaczowa” sprzedano w nakładzie ponad 15 mln!, co jest porównywalne ze światowymi rekordami w tej dziedzinie.
W 1978 zaśpiewała piosenkę "Wsio mogut koroli" - za co nagrodzono ją Grand Prix II Festiwalu Interwizji w Sopocie. Jednocześnie wówczas zbierała pochwały za główną rolę w filmie muzycznym pt "Żenszczina, kotoraja pojot" (do którego notabene skomponowała także muzykę i kilka piosenek).
Od początku lat 80. stała się w ojczystym ZSRR obiektem niesamowitego, swoistego kultu. Poświęciła się też pracy kompozytorskiej, tworząc wiele znanych piosenek, zwłaszcza dzięki współpracy z poetą Ilją Rieznikiem. W 1985 roku zwróciła się bardziej ku muzyce rockowej. W 1997 roku dumnie reprezentowała Rosję na konkursie Eurowizji w Dublinie. Koncertowała w większości krajów europejskich, a także w USA, Izraelu i Indiach. Jest m.in. laureatką przyznawanego przez International Biographical Centre w Cambridge imiennego medalu 2000 Outstanding Musicians, nagród w plebiscytach popularności. Szacuje się, że płyty Pugaczowej osiągnęły na całym świecie łączny nakład 300 mln egzemplarzy!, co stawia ją na równi w gronie największych liderów światowego show-biznesu zaraz po The Beatles, zespole ABBA i Elvisie Presleyu.
To nie wszystko. Została odznaczona m.in. Orderem Zasług dla Ojczyzny II i III klasy oraz azerbejdżańskim Orderem Przyjaźni. A od 2011 roku przewodniczy w jury w rozrywkowym programie "Faktor A" (którego nomen omen nazwa została specjalnie utworzona na cześć Ałły).
Osobnym tematem do licznych dyskusji i plotek były słynne wielokrotne małżeństwa i rozwody piosenkarki (kolejni mężowie to: Mykołas Orbakas (1969-1973) z tego związku urodziła się jedyna córka Pugaczowej - Kristina Orbakaitė, również piosenkarka; Aleksandr Stefanowicz (1976-1980); Jewgienij Bołdin (1985-1993) i dwukrotnie młodszy od niej Filipp Kirkorow (1994-2005)). W styczniu 2012 roku kolejny raz zaszokowała, poślubiając aż o 27 lat młodszego rosyjskiego aktora i piosenkarza Maksima Gałkina.
Pugaczowa należy do najbogatszych Rosjan (produkuje, a także swoim nazwiskiem reklamuje m.in. perfumy, odzież i buty). Znana jest również z tego, że chcąc być "wiecznie młodą", poddała się wielu operacjom plastycznym.
W repertuarze Pugaczowej można znaleźć utwory w przeróżnym stylu muzyki: operowej, popularnej, rockowej, techno. Wykonywała piosenki w aranżacji zarówno rosyjskiej, ukraińskiej, jak i żydowskiej, cygańskiej. Smutne i komiczne utwory, czy to z wysokiej czy najniższej półki (od oryginalnych, wspaniałych po banalne).
Ałła Pugaczowa jest artystką, która potrafi śpiewać zarówno głosem dziecka, cyrkowca, śpiewaczki operowej i gwiazdy współczesnej muzyki. To oraz wszystkie sukcesy świadczą, że na zawsze będzie należeć do tych największych światowych gwiazd.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Ałła Pugaczowa – primadonna rosyjskiej muzyki
halina nosorowska
3256 dni temu
lubie alle to piosenki z mojej mlodosci siedze w komputerze bardzo czesto i na you tube slucham lubie patrzec jak wyglada jak sie ubiera zycze jej dlugich lat zycia zeby wychowac swoje pociechy .mysle ze wszyscy ja lubia zdrowka i szczescia alla ledze jej zycie
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora matusiak
Maj – miesiąc pełen ważnych rocznic - Historia
Majówka w 2022 roku dopisała ze względu na piękną pogodę, więc z uśmiechem na twarzy każdy zjadł smaczną karkówką z grilla. A jeśli znalazł chwilę czasu, to być może przeczytał ten artykuł i dowiedział się, że piąty miesiąc roku niesie ze sobą wiele rocznic, o których warto, a nawet trzeba, pamiętać? Jakich dokładnie?
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? - Religia
Początek listopada to tradycyjnie czas, w którym nasze myśli wędrują ku tym, których nie ma między nami. Ich czas na ziemskim padole dobiegł końca, a nam pozostały zdjęcia, wspomnienia i mogiły...
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek... - Tradycje
... a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to staropolskie powiedzenie odnosi się do jednej z najbardziej rozpowszechnionej i niezmiernie tkwiących w Polsce tradycji, która rozpoczyna okres ostatkowych obrzędów i zabaw, tzw. tłustego czwartku.
Tradycje Wielkanocne - Tradycje
Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.
11 listopada – wspomnienie świętego Marcina z Tours - Religia
11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. 11 listopada to również liturgiczne wspomnienie świętego Marcina z Tours, a gdzie świętować imieniny Marcina? Oczywiście tylko w stolicy Wielkopolski – Poznaniu...
Teraz czytane artykuły
Ałła Pugaczowa – primadonna rosyjskiej muzyki - Zespoły i Artyści
Ilość sprzedanych płyt w Rosji jak i na świecie daje Pugaczowej czwartą pozycję w rankingu ogólnoświatowym, wyprzedzają ją The Beatles, Elvis Presley i Abba. Szacuje się ze przez cały okres pracy twórczej Primadonna rosyjskiej estrady sprzedała ponad 300 milionów płyt.
Duet Vamero i gorąca Edine rozkręcają letnie imprezy hitem "In My Bed"! - Muzyczne Style
Lato w pełni, słońce praży. To znak, że na imprezowym parkiecie pojawił się kolejny mocny hit! A stworzył go polsko-niemiecki duet Vamero, który wraca do gry razem z niesamowicie zmysłową wokalistką Edine. Ich utwór „In My Bed” z pewnością usłyszycie na wakacyjnych playlistach.
Rój pokus w tym "Lesie". "Kamyk" (Unnoticed Guest) je zapewnia! - Muzyczne Style
„Mam na imię Łukasz i tworzę projekt muzyczny pod nazwą Unnoticed Guest, gdzie prezentuje wyłącznie moje solowe kreacje”. Już samo to zdanie napisanej w wiadomości mailowej do naszego portalu sprawiło się, że poczuliśmy pokusę zamieszczenia dłuższej informacji. Bo przecież ten ziom to taki niby niezauważony gość, co to siedzi w „lesie” i robi muzę z ciekawymi patternami w sekcji rytmicznej. Ta mnogość organicznych dźwięków wydana eklektycznie w elektronicznej obudowie przyciągnie każde melodyczne zwierzę z uchem małym i większym. Dlaczego najnowszy utwór pt. „Las” jest dla Łukasza „Kamyka” Kamińskiego wyjątkowy?
Nigdy hejt! Zawsze heart! Projekt społeczny "HEJTLine" - Organizacje
Jako portal ludzi z pasją, publikujący w różnych social mediach, dużą uwagę przykładamy do kultury w Internecie. Mówimy Stop! nienawiści i wszelkim przejawom hejtu. Katarzyna Jaroszewska, którą mogliście już poznać jako poetkę i pomysłodawczynię fundacji „Już jestem…” (ochrona i promocja zdrowia) również nie zgadza się na cyberprzemoc! Twórczyni projektu społecznego „Z Kujawami Pomiędzy Słowami” wskazywała na ważną rolę sztuki w procesie terapeutycznym. Teraz powraca z „HEJTLine”. To projekt, który powstał, aby zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w życiu odgrywa samouświadomienie, zrozumienie siebie i świata w walce z hejtem od najmłodszych lat. Pierwszym poważnym działaniem w jego ramach będzie Wojewódzka Konferencja pt. „Cisza Nienawiści”. Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem tę szlachetną inicjatywę.
BIG CYC na plaży w Chorwacji! My też chcemy takich wakacji! - Muzyczne Style
„Wyłączyć telefon, zakopać Facebooka, mieć proste marzenia, zabrać tylko parawan i coś do jedzenia” – śpiewa Jacek Jędrzejak, wokalista zespołu Big Cyc. Razem z kumplami postanowił owe słowa wprowadzić w życie – „pojechać” do Chorwacji, by tam robić rzeczy, o jakich przez pół roku śnicie: żeglować na falach, wśród białych obłoków, zimne pić piwo, mieć święty spokój. Co za wakacje! Co za singiel! Jakie atrakcje!
Nowości
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
Artykuły z tej samej kategorii
2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści
W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.
Black Roses – w ich żyłach płynie rock! - Zespoły i Artyści
O.N.A, Lady Pank, Lombard – znacie te kapele? Pewnie, że tak! Od wielu lat każda rozgłośnia radiowa puszcza kultowe i lubiane utwory z bogatego repertuaru dawnych tuzów polskiego rocka. Co więcej, inspirują się nimi zespoły dopiero rozpoczynające swoją drogą ku sławie, Robi to również band o jakże sugestywnej nazwie, czyli Black Roses. Usłyszcie ich głos, bo warto! Tym bardziej że poza coverami, zaprezentowali już swój ciekawy materiał w formie dema. A gdyby jeszcze dodać do tego fakt, że filarem Czarnych Róż jest utalentowane muzycznie rodzeństwo – charyzmatyczna Dorota i jej brat Jacek, to już całkiem można zostać ukłutym „rockowym” kolcem!
"Bateria" – "energetyczna przepychanka z emocjonalnym wampirem" Natalii Zalewskiej! - Zespoły i Artyści
Poznajcie Natalię Zalewską. To pochodząca z Sierpca 26-letnia wokalistka, której życie codzienne wypełnia muzyka i śpiew. Jest właścicielką akademii musicalowej oraz pełni funkcję artist managerki w wytwórni muzycznej. Z wykształcenia jest… elektroradiologiem. Dzisiaj, we wtorek, 7 lutego 2023 roku, publikuje swój pierwszy, autorski utwór pt. „Bateria”.
Grupa Sabaton i jej hołd dla bohaterów II wojny światowej - Zespoły i Artyści
W ostatnich latach niewiele zespołów heavy-metalowych zdobyło w Polsce taką popularność. Co spowodowało, że akurat ta formacja muzyczna stała się fenomenem na skalę międzynarodową?
Yo-Landi Visser – słodka żyleta - Zespoły i Artyści
Z okazji premiery filmu „Chappie” nie mogło zabraknąć artykułu o występującej tam Yo-Landi Visser – południowoafrykańskiej raperce wchodzącej w skład zespołu Die Antwoord. Z wyglądu i głosu przypomina niewinną, infantylną nastolatkę. Jednak uwaga, to tylko pozory. Po płaszczykiem słodkości kryje się prawdziwa sceniczna żyleta.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.522