O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
matusiak (75 pkt)
Ilość odwiedzin:
7 889
Czas czytania:
9 340 min.
Autor:
matusiak (75 pkt)
Dodano:
1821 dni temu

Data dodania:
2013-12-15 11:01:17

W latach 70. Publiczność nuciła takie piosenki Ireny Santor jak:  „Idzie miłość", „Nalej mi wina", „Najpiękniejsze Warszawianki to przyjezdne" i wiele innych.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     


Wkrótce piosenkarka pokazała się innej strony. Brawurowo wykonała utwór pt. „Już nie ma dzikich plaż” kompozytora Ryszarda Szeremety. Współprac z nim stała się owocna, a ta piosenka hitem na bardzo długie lata.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     

 

Czas zmian

 

Pod koniec lat 80. Santor postanowiła zakończyć karierę estradową. Zarówno publiczność, jak i krytycy byli przeciwni tej decyzji, ale uszanowali ją. W Sali Kongresowej w Warszawie odbyły się trzy koncerty pożegnalne. Przez następnych dziesięć lat sporadycznie pokazywała się na ważnych uroczystościach, a także w Telewizji lub w Radiu.

 

Jednak częściowo uległa i nagrała 1996 roku album „Duety”, który roku uzyskał status Złotej Płyty. Znalazły się na nim stare piosenki, w nowych aranżacjach i w duetach, często dość zaskakujących (m.in. z Pawłem Kukizem, Krzysztofem Cugowskim czy Grażyną Łobaszewską).


      

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     


Walka z chorobą

 

Po triumfie „Duetów” nadszedł smutek. W 2000 roku u Ireny Santor wykryto nowotwór piersi. Ale artystka  nie poddała się i podjęła walkę z chorobą. Mało tego – zabrała się jednocześnie do intensywnej pracy. To właśnie wtedy powstała jedna z najciekawszych jej płyt pt. „Santor Cafe", z piosenkami, które zawsze darzyła bezustannym sentymentem (wielki przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat", w niespotykanej i niezwykłej aranżacji zaskoczył wszystkich).
      


      

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     
      

Pomiędzy pracą nad tą płytą, Irena Santor zaangażowała też  w akcję promującą profilaktyczne badania cytologiczne. Namawiała kobiety do badań, przekonując, że wcześniejsze wykrycie choroby, na to, by ją zwalczyć w samym zarodku.

 

W 2002 roku ukazała się kolejna płyta, tym razem z zupełnie świeżymi piosenkami. „Jeszcze" to finał współpracy m.in. z Romualdem Lipko i Jackiem Skubikowskim. Pochodzące stąd piosenki „Twarze" i „Jak fart to fart" stały się hitami. W Sopocie Irena Santor otrzymała Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     

 

Od 2005 artystka zaczęła wspomagać fundację „Mimo wszystko" aktorki Anny Dymnej. Wzięła również udział w spektaklu Mazowieckiego Teatru Muzycznego „Operetka" pt. "Dziecko w krainie muzyki". Przygotowano go w 2007 roku z okazji Dnia Dziecka. Wielokrotnie był wystawiany w Warszawie i innych miastach. Występy dla dzieci spowodowały, że w wręczony został artystce „Order Uśmiechu".

 

Piękno sceny

 

Według Ireny Santor praca na estradzie, śpiewanie i stały kontakt z publicznością, to narkotyk, niezwykle silne uzależnienie. Bardzo trudno o tym zapomnieć i trudno z tego całkiem zrezygnować. To laureatka wielu nagród, w tym Złotego Fryderyka (2007) i „Artystka bez granic”, którą podziwiamy i cenimy.

 

W 2009 w Sali Kongresowej odbył się koncert urodzinowo-jubileuszowy, wieńczący 50 lat wspaniałej pracy estradowej Ireny Santor.
      


źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)     
 

korekta: PJ

 

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora matusiak

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 1855 dni temu

liczba odwiedzin: 5088

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 1866 dni temu

liczba odwiedzin: 4989

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 1946 dni temu

liczba odwiedzin: 6609

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2084 dni temu

liczba odwiedzin: 20433

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2134 dni temu

liczba odwiedzin: 2835

Teraz czytane artykuły

Irena Santor – prawdziwa diwa polskiej muzyki - Zespoły i Artyści

Artystka debiutowała ponad sześćdziesiąt lat temu. Karierę rozpoczynała w „Mazowszu” pod okiem wyśmienitej pary: Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Od tego momentu czaruje swoim głosem kolejne pokolenia Polaków.

Atrakcje lunaparku, czy boimy się karuzeli? - Wolny czas, przygoda

Czy boimy się karuzeli? Sprawdzimy, co obecnie oferują lunaparki. Jakie atrakcje wywołują strach, lęk a jakie podniecają śmiałków.

Odwiedzin: 15524

Autor: PaMIntrygujące

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

"John Wick" – On nie wybacza nigdy - Recenzje filmów

Po niemal pięcioletnim okresie nieurodzajów na polu aktorskich osiągnięć, zmęczony ciągłymi niepowodzeniami, Keanu Reeves powraca zebrać należyte mu krwawe żniwo. Nic w tym dziwnego, ekranowy John Wick żądny jest zemsty na filmowych producentach za oferowanie mu godzących w jego dumę nieprzyzwoitych scenariuszy, przez co zmuszony jest zakasać rękawy i powrócić do swojej dawnej profesji (czytaj aktorstwa za czasów świetności, a zatem wyśmienitych ról typu Neo w „Matriksie” czy oficer Jack Traven w „Speed: Niebezpieczna prędkość”) eliminowania konkurencji. Zainteresowani? To zapraszam do dalszej lektury.

Diabeł Piszczałka kontra Harry Potter, czyli o polskim fantasy dla młodzieży - Artykuły o filmach

W związku z premierą filmu pt. „Za niebieskimi drzwiami” (recenzję znajdziecie na portalu) warto przypomnieć inne rodzime tytuły fantasy przeznaczone dla naszych milusińskich, zarówno tych najmłodszych, jak i kilkunastoletnich. Tym samym udowodnimy, że Polacy też potrafili i potrafią robić filmy, które może nie mają idealnych efektów specjalnych, ale nadrabiają ciekawym klimatem i spełniają dziecięce marzenia równie sprawnie, jak Harry Potter.

Zagłada Jerycha. Katastrofa naturalna czy obca technologia? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Jerycho to nazwa starożytnego miasta położonego blisko Morza Martwego w Palestynie - znane z biblijnej opowieści, w której Bóg nakazuje Jozuemu zniszczyć miasto z powodu nieposłuszeństwa jego mieszkańcom wobec Boga.

Odwiedzin: 6847

Autor: pjHistoria

Ignacy Leszczyński herbu Abdank – przykład, jak kroczyć drogą postępu - Historia

Był to człek prawy, uczynny i niezłomny. Kochany przez przyjaciół, szanowany i podziwiany przez obcych. Zbyt skromny na zaszczyty. Przekonał oto słusznie, że tylko opieką bez granic można w lud wiejski wpoić pracę i moralność. Utrzymać ich w dobrym bycie, wydobyć z nędzy. To co uczynił w XIX wieku, do dziś nikt nie powtórzył.

"Jurassic World" – Dinozaury znowu w formie - Recenzje filmów

Wyspa Isla Nublar zaprasza powtórnie i wita w najlepszym parku rozrywki, wyjątkowym zoo, gdzie na żywo można podziwiać prehistoryczne gady. Szeroko otwarta buzia i dreszcze na plecach – to zwiedzający mają zagwarantowane. W „Świecie Jurajskim” jest bowiem, jak na filmowy sequel przystało, wszystkiego więcej. I dinozaurów, i statystów, i samej akcji. Niestety, więcej jest też logicznych dziur, w związku z czym, poza zadowoleniem, w kilku momentach odczuje się zażenowanie.

"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" – Yoda byłby dumny! - Recenzje filmów

Po dziesięciu latach od premiery „Zemsty Sithów” ponownie udajemy się do odległej galaktyki. Siódmy epizod kultowej sagi to na szczęście inny film niż prequelowa trylogia Lucasa. Widać, że to produkcja zrealizowana przez fana dla fanów, z szacunkiem, klasą i pasją. Moc się przebudziła, a ten, kto nie wierzył, że tak się stanie, może odetchnąć z ulgą.

Odwiedzin: 2663

Autor: adminKultura

Gdzie na bal sylwestrowy w 2013 roku - Kultura

Gdzie pożegnamy 2013 i jak przywitamy 2014 rok? Przedstawiamy listę ciekawych miejsc w okolicy, gdzie można w szampańskiej atmosferze spędzić sylwestrową noc.

"Kształt wody" – Złota rybka bez ikry - Recenzje filmów

Czyżby Guillermo del Toro stworzył swoje magnum opus? 13 nominacji do Oscara dla „Kształtu wody” sugeruje, że odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Szacowna Akademia Filmowa nie może się mylić lub jest tak zaczarowana tą metaforyczną baśnią (czyt. zahipnotyzowana), że nie dostrzega w niej banału, przewidywalności i stosu zużytych klisz. Ja owe wady dostrzegłem, i niestety przeszkadzały mi one w pełnej ekscytacji i zanurzeniu się w odmętach magicznej wody.

Odwiedzin: 10721

Autor: PaMIntrygujące

Bell Rock – najstarsza latarnia morska na Świecie zbudowana na morzu - Intrygujące

Bell Rock to najstarsza na Świecie latarnia zbudowana na Morzu Północnym oddalona 11 km od granic Szkocji. Zrealizowana przez Roberta Stevensona w latach 1807-1810 latarnia jest jednym z 7 cudów świata techniki. Zobaczcie i przeczytajcie niesamowitą historię i legendę powstania 30 metrowej konstrukcji na morzu.

Odwiedzin: 848

Autor: pjKultura

Cannes 2015 – nagrody przyznane - Kultura

24 maja dobiegł końca 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Złotą Palmę zdobył film pt. „Dheepan”. To opowieść o uciekających uchodźcach z ogarniętej wojną domową Sri Lanki. Nadziei i szczęścia szukają we francuskiej stolicy. Niestety, nowe życie na przedmieściach Paryża okaże się dla nich trudne, wręcz brutalne.

Odwiedzin: 26020

Autor: pjPrzepisy

Udka w sosie tatarskim - Przepisy

Tym razem prezentujemy coś pysznego na obiad. Potrawę, którą już po pierwszym kęsie nigdy nie zapomnicie. Ten smak i zapach są nie do opisania. Zaskoczcie gości i rodzinę. Przygotujcie udka w sosie tatarskim!

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku już otwarte dla zwiedzających! - Ciekawe miejsca

Nie masz już nie masz w Polsce żydowskich miasteczek, w Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy. Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek i śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bożnicy (Antoni Słonimski)

"Fortuna i namiętności: Tom I – Klątwa" – Jam cię pragnę miłować moja waćpani! - Recenzje książek

Wyznam jak na spowiedzi, że jestem zagorzałym miłośnikiem twórczości Henryka Sienkiewicza. Szczególnym afektem darzę jego Trylogię („Ogniem i Mieczem” od dawna jest w moich top 10 ulubionych powieści). Tym bardziej, dodatkowo zachęcony przez aktorkę Magdalenę Zawadzką, sięgnąłem po pierwszy tom przygodowo-historycznego romansu Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Fortuna i namiętności: Klątwa”. I już mogę Wam zakomunikować, że owej książki nie pokocham, ale to i tak była nad wyraz udana i promienna randka.

Tajemnice przyrody i matematyki - Ciąg Fibonacciego i liczba Fi - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Matematyka to bez wątpienia najważniejsza z nauk. W tym artykule przeczytacie, jak bardzo jest powiązana ze światem przyrody, a także z architekturą, sztuką oraz muzyką.

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 277 dni temu

liczba odwiedzin: 759

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 2196 dni temu

liczba odwiedzin: 5287

autor:admin(4375 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 74

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 13 dni temu

liczba odwiedzin: 85

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 297 dni temu

liczba odwiedzin: 920

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 1365 dni temu

liczba odwiedzin: 35990

autor:pj(2481 pkt)

utworzony: 19 dni temu

liczba odwiedzin: 114

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2018 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.217

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję