O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nocny Maraton, czyli 10 horrorów idealnych na Halloween! - Artykuły o filmach

Halloween to czas psikusów, cukierków, ale również wszelkiego rodzaju duchów, demonów i upiorów. To właśnie wtedy można usłyszeć wycie wilkołaka czy upiorny śmiech wiedźm, zbierających się na swoich sabatach. To noc, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w srebrne kule i dobry film, i nie wychodzić z domu, kiedy księżyc wyjrzy zza chmur. A co najlepiej włączyć w taką noc?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
Radek_Gryczka (33 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
573
Czas czytania:
715 min.
Autor:
Radek_Gryczka (33 pkt)
Dodano:
192 dni temu

Data dodania:
2023-10-18 18:22:08

Halloween to czas psikusów, cukierków, ale również wszelkiego rodzaju duchów, demonów i upiorów. To właśnie wtedy można usłyszeć wycie wilkołaka czy upiorny śmiech wiedźm, zbierających się na swoich sabatach. To noc, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w srebrne kule i dobry film i nie wychodzić z domu, kiedy księżyc wyjrzy zza chmur. A co najlepiej włączyć w taką noc? Jaka produkcja zapewni Wam tak pożądany dreszczyk emocji? Sprawi, że włos zjeży się na ciele, a druga połówka mocniej wtuli w wasze opiekuńcze ramiona?

 

Daj rękę, zdradzę Ci ten sekret. Oto dziesięć moich propozycji:

 

Krzyk

 

   Małym miasteczkiem Woodsboro wstrząsa seria brutalnych morderstw. Tajemniczy zabójca dzwoni do ofiar i prowadzi z nimi nierówną grę o życie. W 1996 zaczyna się moja ulubiona seria horrorów, które są nie tylko świetnym meta komentarzem, ale angażującym cyklem, któremu udało się stworzyć świetne postacie, którym tak bardzo kibicujemy na ekranie. Warto zaznaczyć, że niedługo Ghostface ponownie zaatakuje w kolejnej, nadchodzącej części cyklu.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

 

   Najlepsze horrory nie muszą epatować przemocą i jump-scare'ami. Czasami strach buduje się klimatem. Najlepszym tego dowodem jest właśnie ten film. Robert Eggers napisał scenariusz filmu, opierając się na XVII-wiecznych pamiętnikach i dokumentach sądowych, co dodaje realizmu, a przez to produkcja nabiera zupełnie nowego creepy wydźwięku. Nieśpieszna narracja, przepiękna scenografia i kostiumy wiernie oddające ducha epoki, no i dzieci. Dzieci zawsze są przerażające...

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Halloween

 

   Jeden z praojców wszystkich zamaskowanych psychopatów, Michael Myers, do dziś budzi grozę. To facet, z którym nie można negocjować, nie można go przebłagać, ani zatrzymać, jest jak siła natury. Ta produkcja świetnie uwidacznia jak ważna w filmie jest muzyka. Niejedna osoba dostaje gęsiej skórki, gdy tylko grany jest przewodni temat muzyczny z "Halloween". Za kamerą legendarny John Carpenter. Nic, tylko oglądać.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Lśnienie

 

Film Stanleya Kubricka na podstawie książki Stephena Kinga. Historia pogrążającego się w szaleństwie mężczyzny jest arcydziełem. Choć początkowo "Lśnienie" nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, dziś uznawane jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów. Moim zdaniem to najlepsza adaptacja dzieł mistrza grozy. Klaustrofobia, dziwne wizje i powoli budowana akcja fenomenalnie buduje poczucie przygnębienia i zagrożenia w hotelu Overlook. Pozycja obowiązkowa.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

  Obcy – 8. Pasażer „Nostromo”

 

   Załoga statku kosmicznego „Nostromo” odbiera tajemniczy sygnał i ląduje na niewielkiej planetoidzie, gdzie jeden z jej członków zostaje zaatakowany przez obcą formę życia. Tak zaczyna się świetny horror, bazujący na zamknięciu i poczuciu zagrożenia, bez możliwości ucieczki. Akcja przeniesiona została z gotyckiego zamku na pokład tytułowego statku, co było fantastycznym posunięciem. Ciemny, mroczny, nieprzewidywalny to wyznaczniki dla tej produkcji. Mimo znacznego upływu czasu nadal najlepszy "Obcy".

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 Dziewiąte Wrota

 

   Bardzo nietypowa rola dla Deppa. Nowojorski bibliofil dostaje zlecenie odnalezienia ściśle strzeżonych egzemplarzy satanicznej księgi pt. "Dziewięć wrót Królestwa Cieni". Zła księga, Johny Depp i gęsta atmosfera… czego chcieć więcej? Film trzyma w napięciu od początku do końca, a my razem z głównym bohaterem odkrywamy mroczną prawdę, która nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego. Uwielbiam motyw złej księgi pokroju Darkhold czy lovecraftowskiego Necronomiconu, dlatego ta pozycja po prostu musiała pojawić się na tej liście.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  A Nightmare on Elm Street

 

   Raz, dwa, Freddy już cię ma… Kolejny klasyk na tej liście, który otworzył całą franczyzę filmową. Grupę nastolatków męczą senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci, przed którym nie ma ucieczki, dopadnie cię zawsze, kiedy tylko przymkniesz powieki. Chociaż efekty mocno się zestarzały, a remake z 2010 nie był najlepszy, to nadal świetny film, a kiedy się w niego wczujemy, możemy mieć później problem z zaśnięciem.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  From Dusk Till Dawn

 

   Przechodzimy w zupełnie inne klimaty. Po wzięciu zakładników dwaj przestępcy uciekają do Meksyku. Zatrzymują się w przydrożnym lokalu, nie wiedząc, że to siedlisko wampirów. Reżyseria Robert Rodriguez, scenariusz Quentin Tarantino, czy potrzeba lepszego wyznacznika jakości? Momentami straszny, momentami śmieszny, ale zawsze cholernie angażujący. A, no i występu Salmy Hayek nie da się zapomnieć. Pozycja absolutnie obowiązkowa, nie tylko dla fanów creepy historyjek.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Evil Dead

 

   Grupa znajomych przyjeżdża w góry do opuszczonego domku. W nocy wczasowicze nieświadomie przywołują złe demony. Brzmi kliszowo? Może i tak, ale to nie zmienia faktu, że to naprawdę świetna produkcja, która nie raz przyprawi was o gęsią skórkę. Mamy tu wszystko, czego wymagają takie historie: grupę nastolatków, problemy między nimi, a na deser złą księgę pełną mocy. Polecam zarówno oryginał, jak i całkiem udany remake.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Night of the Living Dead

 

Rok 1968 to zdecydowanie odległe nam czasy, a tu proszę, grupa osób barykaduje się w domu, próbując przetrwać atak zombie. Brzmi jak tysiąc innych, podobnych produkcji, ale warto zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło. Co zdecydowało o sukcesie zombie? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, film Georgea Romero to zdecydowanie produkcja dla Ciebie.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jak widzicie propozycje są bardzo zróżnicowane, a dzięki temu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Cokolwiek wybierzecie, życzę miłego seansu, a na koniec pytanie każdego czytelnika: „Jaki jest Twój ulubiony horror?

 

Jedna z ilustracji w kolażu zdjęć pochodzi z filmu "Pumpkins" z 2018 roku, który na IMDB ma średnią... 2,6/10. Nie dziwcie się, że go nie ma na powyższej liście. Ale ładnie wygląda poster, stąd dołączyłem tę grafikę.

 


Jeżeli tekst Cię zaciekawił zapraszam na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCkggD4MHLO75BFluGIsqogQ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Nocny Maraton, czyli 10 horrorów idealnych na Halloween!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

FanGrozy
187 dni temu

Z klasyków dodałbym też Omena, Egzorcystę i Coś. Z nowości koniecznie Nope, Mów do mnie i Barbarian.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora Radek_Gryczka

Polecamy podobne artykuły

"Halloween" – Szybciej, krwawiej, nowocześniej - Recenzje filmów

Czterdzieści lat minęło, odkąd John Carpenter i Debra Hill – poprzez jeden prosty jak budowa cepa scenariusz – raz na zawsze zdefiniowali kino slash. Morderca w krzakach, błysk ostrza w ciemności, krzyk przyłapanych na kopulacji nastolatków oraz jedyna ocalona, czyli final girl. Później nadeszły rzesze nie tyle naśladowców, co kontynuatorów tradycji; niektórym udało się nawet doścignąć sławą fantastyczne „Halloween” (1978) – weźmy chociażby kultowy „Piątek trzynastego” (1980).

 -

Odwiedzin: 4284

Autor: pjTradycje

Halloween – tam, gdzie straszą dyniowe głowy... - Tradycje

31 dzień października, a konkretniej pora wieczorna, to czas, kiedy dziatwa przebiera się w różnej maści zjawy, duchy i potwory, i wyrusza na łowy. Pukając od drzwi do drzwi, odważnie krzyczą „cukierek albo psikus”, tym samym nie dając większego wyboru mieszkańcom. Zabawa ta jest mocno zaakcentowana na zachodzie, szczególnie za oceanem, aczkolwiek i w Polsce od co najmniej kilku lat widać fascynację „przerażającym” Halloween (tzw. Wigilią Wszystkich Świętych).

 -

Odwiedzin: 3082

Autor: SurgeonRecenzje filmów

Komentarze: 2

"The Witch" – "To live deliciously" - Recenzje filmów

Nagroda za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance otworzyła Robertowi Eggersowi oraz jego debiutanckiemu dziełu – „The Witch” – drzwi do mainstreamowego sukcesu. Zobaczywszy, jak krytycy rozpływają się nad tą produkcją, dystrybutorzy od razu ostro zabrali się do jej namiętnego promowania, i to na skalę dużo szerszą, niż początkowo planowano... Jednak niestety – jeśli widzowie nastawieni na Hollywood niespodziewanie dostają film niszowy, nie ma co oczekiwać entuzjastycznej reakcji z ich strony, nad czym można jedynie gorzko ubolewać, biorąc pod uwagę poziom, jaki niniejszy obraz sobą reprezentuje.

Wyluzuj się, podaj dłoń i „Mów do mnie”... - Recenzje filmów

W tych kinach to się nic nie dzieje – taka posucha taka. Mało smacznie jest. Odgrzewane komiksowe „kotlety”. Głupie „kwaśne” komedyjki. I trudne od przełknięcia adaptacje. Ej, do nas to mówisz, widzu? No to potrzymaj nam piwo! Tak powiedzieli pochodzący z Australii Youtuberzy i zrobili film. Horror, który nie jest odgrzewany, kwaśny, a przez gardło przechodzi dość gładko – prosto do żołądka, choć pali w trakcie jak diabli.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 573

Autor: Radek_GryczkaArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Nocny Maraton, czyli 10 horrorów idealnych na Halloween! - Artykuły o filmach

Halloween to czas psikusów, cukierków, ale również wszelkiego rodzaju duchów, demonów i upiorów. To właśnie wtedy można usłyszeć wycie wilkołaka czy upiorny śmiech wiedźm, zbierających się na swoich sabatach. To noc, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w srebrne kule i dobry film, i nie wychodzić z domu, kiedy księżyc wyjrzy zza chmur. A co najlepiej włączyć w taką noc?

Jaśmin i Michał Fałkiewicz – razem przeciwko wojnie! A zatem "Ostatni rzut granatem" - Muzyczne Style

„Ostatni rzut granatem” to piosenka, która w ostatnich latach zyskała swoją nową aktualność i nowe życie. Dlaczego? Gdyż słychać w niej damsko-męski emocjonalny duet, który rockowym głosem mówi/śpiewa sugestywnie i silnie jedno: dość wojny! Więcej takich protest songów, a być może świat będzie lepszym miejscem. Ten utwór chwyta za serce!

Daniken i Starożytni Astronauci - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Podobno naszą planetę, od tysięcy lat, odwiedzają przybysze z kosmosu? Czy to oni stworzyli na niej życie? Wielu ludzi wierzy w tę, spopularyzowaną przez szwajcarskiego pisarza Ericha von Danikena, teorię. Mit, bajka, a może fakt? Osądźcie sami

 -

Odwiedzin: 26544

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 6

Czy wampiry są wśród nas? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy w mitach i legendach o wampirach tkwi małe ziarno prawdy? Czy istnieją medyczne wyjaśnienia tego fenomenu? Zanim zdecydujecie się na lekturę tego artykułu, zaopatrzcie się w kołek, czosnek i krzyż. Mogą się przydać.

 -

Odwiedzin: 771

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Chłopi" – Wsi anielska, wsi diabelska - Recenzje filmów

„Cepelia, w której maczała swoje paluchy Sztuczna Inteligencja, malując każdą scenę w męczące oczy barwy”. Mniej więcej to sądzi o nowej adaptacji „Chłopów” Władysław Reymonta pewien znany krytyk filmowy. Powinien on uderzyć się w pierś i obejrzeć tę animację raz jeszcze. Tak, to ludowe rękodzieło, ale o dużej wartości artystycznej – choć bliskie książkowym opisom, to jednak na swój sposób uwspółcześnione, pozbawione kurzu osiadłego na dawnej księdze. Gdy kilka lat temu ponad 100 malarzy zabrało się do skrupulatnej pracy z pędzlem w dłoniach, to jeszcze nikt nie wiedział, że AI aż tak rozwinie się w roku 2023. Można zapytać po co? Czyż nie lepiej, aby powstał „zwykły” film fabularny bez tej otoczki? Nie, bo taki już nakręcono, a owa forma tylko dodała magii i innej, niepokojącej namacalności.

Nowości

 -

Odwiedzin: 64

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 140

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 80

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 206

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3613

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Arkadiusz Olszewski weźmie Was w "Jasyr"! - Artykuły o filmach

„Jedyny taki film animowany o wielkiej historii z ułańską fantazja, namalowany w całości przez jednego człowieka”. Wystarczyły te promocyjne słowa, abyśmy poświęcili poniższy artykuł „Jasyrowi”. Stworzony przez Arkadiusza Olszewskiego, samouka i pasjonata historii, zmontowany obraz już wkrótce ujrzy światło dzienne. Zwiastun i konkretne fragmenty dowodzą, że jest na co czekać, mimo że nie mamy do czynienia z dynamiczną, widowiskową animacją na miarę netflixowego „Wiedźmina: Zmory Wilka”.

 -

Odwiedzin: 23702

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach

Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.234

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję