906
1 092 min.
Artykuły o filmach
Radek_Gryczka (112 pkt)
334 dni temu
2023-10-18 18:22:08
Halloween to czas psikusów, cukierków, ale również wszelkiego rodzaju duchów, demonów i upiorów. To właśnie wtedy można usłyszeć wycie wilkołaka czy upiorny śmiech wiedźm, zbierających się na swoich sabatach. To noc, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w srebrne kule i dobry film i nie wychodzić z domu, kiedy księżyc wyjrzy zza chmur. A co najlepiej włączyć w taką noc? Jaka produkcja zapewni Wam tak pożądany dreszczyk emocji? Sprawi, że włos zjeży się na ciele, a druga połówka mocniej wtuli w wasze opiekuńcze ramiona?
Daj rękę, zdradzę Ci ten sekret. Oto dziesięć moich propozycji:
Krzyk
Małym miasteczkiem Woodsboro wstrząsa seria brutalnych morderstw. Tajemniczy zabójca dzwoni do ofiar i prowadzi z nimi nierówną grę o życie. W 1996 zaczyna się moja ulubiona seria horrorów, które są nie tylko świetnym meta komentarzem, ale angażującym cyklem, któremu udało się stworzyć świetne postacie, którym tak bardzo kibicujemy na ekranie. Warto zaznaczyć, że niedługo Ghostface ponownie zaatakuje w kolejnej, nadchodzącej części cyklu.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii
Najlepsze horrory nie muszą epatować przemocą i jump-scare'ami. Czasami strach buduje się klimatem. Najlepszym tego dowodem jest właśnie ten film. Robert Eggers napisał scenariusz filmu, opierając się na XVII-wiecznych pamiętnikach i dokumentach sądowych, co dodaje realizmu, a przez to produkcja nabiera zupełnie nowego creepy wydźwięku. Nieśpieszna narracja, przepiękna scenografia i kostiumy wiernie oddające ducha epoki, no i dzieci. Dzieci zawsze są przerażające...
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Halloween
Jeden z praojców wszystkich zamaskowanych psychopatów, Michael Myers, do dziś budzi grozę. To facet, z którym nie można negocjować, nie można go przebłagać, ani zatrzymać, jest jak siła natury. Ta produkcja świetnie uwidacznia jak ważna w filmie jest muzyka. Niejedna osoba dostaje gęsiej skórki, gdy tylko grany jest przewodni temat muzyczny z "Halloween". Za kamerą legendarny John Carpenter. Nic, tylko oglądać.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Lśnienie
Film Stanleya Kubricka na podstawie książki Stephena Kinga. Historia pogrążającego się w szaleństwie mężczyzny jest arcydziełem. Choć początkowo "Lśnienie" nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, dziś uznawane jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów. Moim zdaniem to najlepsza adaptacja dzieł mistrza grozy. Klaustrofobia, dziwne wizje i powoli budowana akcja fenomenalnie buduje poczucie przygnębienia i zagrożenia w hotelu Overlook. Pozycja obowiązkowa.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Obcy – 8. Pasażer „Nostromo”
Załoga statku kosmicznego „Nostromo” odbiera tajemniczy sygnał i ląduje na niewielkiej planetoidzie, gdzie jeden z jej członków zostaje zaatakowany przez obcą formę życia. Tak zaczyna się świetny horror, bazujący na zamknięciu i poczuciu zagrożenia, bez możliwości ucieczki. Akcja przeniesiona została z gotyckiego zamku na pokład tytułowego statku, co było fantastycznym posunięciem. Ciemny, mroczny, nieprzewidywalny to wyznaczniki dla tej produkcji. Mimo znacznego upływu czasu nadal najlepszy "Obcy".
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Dziewiąte Wrota
Bardzo nietypowa rola dla Deppa. Nowojorski bibliofil dostaje zlecenie odnalezienia ściśle strzeżonych egzemplarzy satanicznej księgi pt. "Dziewięć wrót Królestwa Cieni". Zła księga, Johny Depp i gęsta atmosfera… czego chcieć więcej? Film trzyma w napięciu od początku do końca, a my razem z głównym bohaterem odkrywamy mroczną prawdę, która nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego. Uwielbiam motyw złej księgi pokroju Darkhold czy lovecraftowskiego Necronomiconu, dlatego ta pozycja po prostu musiała pojawić się na tej liście.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
A Nightmare on Elm Street
Raz, dwa, Freddy już cię ma… Kolejny klasyk na tej liście, który otworzył całą franczyzę filmową. Grupę nastolatków męczą senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci, przed którym nie ma ucieczki, dopadnie cię zawsze, kiedy tylko przymkniesz powieki. Chociaż efekty mocno się zestarzały, a remake z 2010 nie był najlepszy, to nadal świetny film, a kiedy się w niego wczujemy, możemy mieć później problem z zaśnięciem.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
From Dusk Till Dawn
Przechodzimy w zupełnie inne klimaty. Po wzięciu zakładników dwaj przestępcy uciekają do Meksyku. Zatrzymują się w przydrożnym lokalu, nie wiedząc, że to siedlisko wampirów. Reżyseria Robert Rodriguez, scenariusz Quentin Tarantino, czy potrzeba lepszego wyznacznika jakości? Momentami straszny, momentami śmieszny, ale zawsze cholernie angażujący. A, no i występu Salmy Hayek nie da się zapomnieć. Pozycja absolutnie obowiązkowa, nie tylko dla fanów creepy historyjek.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Evil Dead
Grupa znajomych przyjeżdża w góry do opuszczonego domku. W nocy wczasowicze nieświadomie przywołują złe demony. Brzmi kliszowo? Może i tak, ale to nie zmienia faktu, że to naprawdę świetna produkcja, która nie raz przyprawi was o gęsią skórkę. Mamy tu wszystko, czego wymagają takie historie: grupę nastolatków, problemy między nimi, a na deser złą księgę pełną mocy. Polecam zarówno oryginał, jak i całkiem udany remake.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Night of the Living Dead
Rok 1968 to zdecydowanie odległe nam czasy, a tu proszę, grupa osób barykaduje się w domu, próbując przetrwać atak zombie. Brzmi jak tysiąc innych, podobnych produkcji, ale warto zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło. Co zdecydowało o sukcesie zombie? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, film Georgea Romero to zdecydowanie produkcja dla Ciebie.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Jak widzicie propozycje są bardzo zróżnicowane, a dzięki temu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Cokolwiek wybierzecie, życzę miłego seansu, a na koniec pytanie każdego czytelnika: „Jaki jest Twój ulubiony horror?”
Jedna z ilustracji w kolażu zdjęć pochodzi z filmu "Pumpkins" z 2018 roku, który na IMDB ma średnią... 2,6/10. Nie dziwcie się, że go nie ma na powyższej liście. Ale ładnie wygląda poster, stąd dołączyłem tę grafikę.
Jeżeli tekst Cię zaciekawił zapraszam na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCkggD4MHLO75BFluGIsqogQ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Nocny Maraton, czyli 10 horrorów idealnych na Halloween!
Więcej artykułów od autora Radek_Gryczka
"Alien: Romulus", czyli Najlepszy Obcy od lat! - Recenzje filmów
"Obcy: Romulus" to zdecydowanie najlepszy Alien od czasów "Ósmego pasażera Nostromo", czyli klasyka z 1979 roku. Bardzo klimatyczny, świetnie nakręcony i zrealizowany.
Jak wypada "AKOLITA", nowy serial Star Wars? - Recenzje filmów
Swoją premierę ma serial pt. "Gwiezdne Wojny: Akolita. Zapowiedzi wywołały raczej mieszane opinie, a sam projekt reklamowany był jako coś zupełnie nowego w ramach uniwersum. Czy zapowiedzi się sprawdziły, czy był to jedynie blef by zwabić widzów? Przekonajcie się. Zapraszam na moje wrażenia BEZ SPOILERÓW, po dwóch pierwszych odcinkach serialu!
Niesamowity Hulk, jak można było zrobić to LEPIEJ?! - Artykuły o filmach
Od czasu napromieniowania Bruce szuka antidotum, które pozwoli mu powstrzymać przemiany w potwora. Na jego drodze staje amerykański generał i brytyjski superżołnierz. A to wszystko przepis na... nie zbyt udany film... ZAPRASZAM! W tym odcinku pogadamy sobie jak można było zrobić LEPIEJ!
"Furiosa" – prequel, na który był pomysł! - Recenzje filmów
Prequel na który był pomysł. To chyba najlepsze określenie na film "Furiosa: Saga Mad Max", który "wjechał" do polskich kin. Z tej okazji zapraszam na... dość zaskakującą, recenzję BEZ SPOILERÓW.
Życie i twórczość HARRISONA FORDA - Ludzie kina
Harrison Ford to aktor, który na zawsze zapisał się w historii kinematografii. Role Indiana Jonesa czy Hana Solo z biegu stały się kultowe. Zapraszam na rozmowę z Bartkiem z Pasem po czole, w której porozmawiamy właśnie o tym niezwykłym człowieku, a także obsadzimy nowego hipotetycznego Indianę Jonesa.
Polecamy podobne artykuły
"Halloween" – Szybciej, krwawiej, nowocześniej - Recenzje filmów
Czterdzieści lat minęło, odkąd John Carpenter i Debra Hill – poprzez jeden prosty jak budowa cepa scenariusz – raz na zawsze zdefiniowali kino slash. Morderca w krzakach, błysk ostrza w ciemności, krzyk przyłapanych na kopulacji nastolatków oraz jedyna ocalona, czyli final girl. Później nadeszły rzesze nie tyle naśladowców, co kontynuatorów tradycji; niektórym udało się nawet doścignąć sławą fantastyczne „Halloween” (1978) – weźmy chociażby kultowy „Piątek trzynastego” (1980).
Halloween – tam, gdzie straszą dyniowe głowy... - Tradycje
31 dzień października, a konkretniej pora wieczorna, to czas, kiedy dziatwa przebiera się w różnej maści zjawy, duchy i potwory, i wyrusza na łowy. Pukając od drzwi do drzwi, odważnie krzyczą „cukierek albo psikus”, tym samym nie dając większego wyboru mieszkańcom. Zabawa ta jest mocno zaakcentowana na zachodzie, szczególnie za oceanem, aczkolwiek i w Polsce od co najmniej kilku lat widać fascynację „przerażającym” Halloween (tzw. Wigilią Wszystkich Świętych).
"The Witch" – "To live deliciously" - Recenzje filmów
Nagroda za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance otworzyła Robertowi Eggersowi oraz jego debiutanckiemu dziełu – „The Witch” – drzwi do mainstreamowego sukcesu. Zobaczywszy, jak krytycy rozpływają się nad tą produkcją, dystrybutorzy od razu ostro zabrali się do jej namiętnego promowania, i to na skalę dużo szerszą, niż początkowo planowano... Jednak niestety – jeśli widzowie nastawieni na Hollywood niespodziewanie dostają film niszowy, nie ma co oczekiwać entuzjastycznej reakcji z ich strony, nad czym można jedynie gorzko ubolewać, biorąc pod uwagę poziom, jaki niniejszy obraz sobą reprezentuje.
Wyluzuj się, podaj dłoń i „Mów do mnie”... - Recenzje filmów
W tych kinach to się nic nie dzieje – taka posucha taka. Mało smacznie jest. Odgrzewane komiksowe „kotlety”. Głupie „kwaśne” komedyjki. I trudne od przełknięcia adaptacje. Ej, do nas to mówisz, widzu? No to potrzymaj nam piwo! Tak powiedzieli pochodzący z Australii Youtuberzy i zrobili film. Horror, który nie jest odgrzewany, kwaśny, a przez gardło przechodzi dość gładko – prosto do żołądka, choć pali w trakcie jak diabli.
Teraz czytane artykuły
Nocny Maraton, czyli 10 horrorów idealnych na Halloween! - Artykuły o filmach
Halloween to czas psikusów, cukierków, ale również wszelkiego rodzaju duchów, demonów i upiorów. To właśnie wtedy można usłyszeć wycie wilkołaka czy upiorny śmiech wiedźm, zbierających się na swoich sabatach. To noc, kiedy najlepiej zaopatrzyć się w srebrne kule i dobry film, i nie wychodzić z domu, kiedy księżyc wyjrzy zza chmur. A co najlepiej włączyć w taką noc?
Jak napisać scenariusz filmowy? - Recenzje książek
Robin U. Russin oraz Wiliam M. Downs, dwaj amerykańscy scenarzyści całą swoją wiedzę zabrali w jednej książce. W przystępny sposób, dzieląc na poszczególne części, opisali wszystko: od techniki po ciekawostki. „Jak napisać scenariusz filmowy” to najlepsza pozycja na rynku zarówno dla laików jak i nieco doświadczonych pisarzy. To biblia dla scenarzystów.
Jubileuszowe Paszporty Polityki – Holoubek wśród nagrodzonych! - Kultura
30 lat minęło jak jeden dzień – taki zmodyfikowany cytat z popularnego polskiego serialu pasuje tu jak ulał. Wydaje się bowiem, że pierwsza edycja rozdania Paszportów Polityki odbyła się dosłownie wczoraj. Lecz prawda jest taka, że już od trzech dekad są wręczane te prestiżowe nagrody. Czym zaskoczyła nas jubileuszowa gala z dnia 17 stycznia? Kto jeszcze poza Janem Holoubkiem cieszył się z powodu wyróżnienia za rok 2022?
Pizzerinki, czyli mini pizze z serem - Przepisy
Tym razem w dziale Świat potraw coś dla wielbicieli pizzy w nieco innym wydaniu. Pizzerinki są niewielkie, ale za to bardzo smaczne i kolorowe. To świetne danie, gdy nie wiadomo, co przyrządzić znajomym na domową imprezkę lub dzieciakom na obiad czy kolację. Wystarczy zjeść tylko trzy, aby maksymalnie napełnić głodny brzuszek.
"Thor: Ragnarok" – Jesteś bogiem młotków? - Recenzje filmów
Cały świat zamarł w bezruchu. Marvel Studios wyprodukowało kolejny film, który okazał się hitem! Wszystkim się podoba, każdy krytyk jest zachwycony, a Box Office aż pęka od wpływających do kas biletowych zysków! Cóż za zaskoczenie, nikt się tego nie spodziewał… Zejdźmy na chwilę na ziemię.
Nowości
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dominika Kwiatkowska połączyła siły z Vixenem i Tabbem! Czy „Presja” stanie się hitem roku? - Muzyczne Style
Dominika Kwiatkowska publikuje nowy singiel! Młoda wokalistka nawiązała współpracę z raperem Vixenem oraz producentem muzycznym, Tabbem. Melodyjna, nowoczesna i szczera – taka właśnie jest „Presja”.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Returnal" - Promień księżycowego światła w otwartym oku pustki - Recenzje gier
Temat roguelike’ów w branży gamingowej to ciekawa rzecz. Ten dość surowo skodyfikowany gatunek w trakcie trwania swojej kilkudziesięcioletniej historii otrzymał sporo odgałęzień, dzięki czemu dziś bawić się możemy klasycznym sandboxem o pixelartowym wyglądzie jak „Noita” lub w brawurowy sposób przebijać się przez niemniej brawurowo zaprojektowane lochy z „Hadesem”. Dobrych pozycji jest zaprawdę cała masa i nawet ja, nie będąc jakimś wielkim zapaleńcem „rogalikowym”, przy kilku tytułach miło spędziłem czas. Ach, gdyby tylko ktoś do tego zbioru umiejętnie dopisał horror psychologiczny i science-fiction…
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Artykuły z tej samej kategorii
10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach
Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).
Top 10 filmowych bliskich spotkań z obcą kosmiczną cywilizacją - Artykuły o filmach
W listopadzie 2016 roku na ekrany kin zawitali przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji w filmie „Nowy początek” (oryg. „Arrival”). To, w jaki sposób pokazał wizytę Obcych na Ziemi reżyser Denis Villeneuve zachwyciło wielu widzów i krytyków. A wydawać się mogło, że kolejny obraz o kontakcie z kosmitami nie wniesie do filmowego świata niczego nowego. A jednak się udało. W artykule prezentujemy 10 subiektywnie wybranych, najlepszych produkcji, które stanowią mocną konkurencję dla wyżej wspomnianego dzieła.
Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).
Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach
„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?
Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach
Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.215