O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Anna Jantar – Nic nie może wiecznie trwać... - Zespoły i Artyści

14 marca minie 33 rocznica od Jej tragicznej śmierci. Szczególny wydźwięk nabrał w 1980 r. ostatni hit piosenkarki „Nic nie może wiecznie trwać”. Nikt się nie spodziewał, że to słowa będą jak proroctwo – życie niespełna trzydziestoletniej Anny Jantar dobiegło końca.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
matusiak (75 pkt)
Ilość odwiedzin:
7 091
Czas czytania:
8 356 min.
Autor:
matusiak (75 pkt)
Dodano:
4237 dni temu

Data dodania:
2013-03-07 11:06:12

 Anna Maria Kukulska z domu Szmeterling jest bardziej znana szerszej publiczności pod pseudonimem Anna Jantar. Urodziła się 10 czerwca 1950 r. w Poznaniu. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Pierwsze piosenkarskie szlify zdobywała w zespole „Szafiry”, w teatrze studenckim „Oktawa” oraz w klubach „Nurt” i „Od Nowa”.

 

W styczniu 1969 r. Anna Szmeterling pojawiła się na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie z dwoma utworami „A lipiec grał” oraz „W płaszczu z mżawki i zadumy”. Latem tego samego roku uzyskała wyróżnienia za interpretację piosenki „Łąka bez kwiatów” na FAMIE w Świnoujściu. Rozpoczęła współpracę z zespołem „Polne Kwiaty”, z którym dokonała pierwszego nagrania radiowego. Później poznaje Jarosława Kukulskiego, który zaangażował ją do zespołu „Waganci”. Z nimi nagrała pierwszą płytę z przebojem „Co ja w tobie widziałam”. W kwietniu 1971 r. poślubiła Jarosława Kukulskiego, a następnie rozpoczęła karierę solową pod pseudonimem Anna Jantar.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w 1973r. w Opolu zadebiutowała jako solista przebojem „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Rok później została obsypana wieloma nagrodami:

- wyróżnienie na Festiwalu Piosenki „Slovenska Popevka” w Lublanie za interpretację piosenki „Czas jest zlotem”;

- na VIII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu została laureatką „Polskich Nagrań” oraz „Miss Obiektywu”;

- na „Coupe d’Europa” w Austrii zdobywa wraz z Marianną Wróblewską i Tadeuszem Woźniakiem III nagrodę zespołową w kategorii wykonawców;

- na IX Konkursie Międzynarodwej Piosenki „Cisco” w Castlebar, w Irlandii otrzymuje III nagrodę za utwór „Tak wiele jest radości”;

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

W tym czasie w Polsce zdobywa ogromną popularność utwór „Tyle słońca w całym mieście”. W sierpniu 1975 r. na XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie otrzymała II nagrodę jury w Dniu Polskim za utwór „Staruszek świat” , nagrodę publiczności za całość występów, nagrodę „Głosu Wybrzeża” oraz nagrodę za przebój sopocki „Tyle słońca w całym mieście”. We wrześniu tego samego roku na Festiwalu Piosenki w Dreźnie Anna Jantar otrzymała II nagrodę za utwór „Niech ziemia tonie w kwiatach”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

3 marca 1976 r. Anna Jantar zostaje mamą małej Natalki. Po kilku miesiącach przerwy wraca do czynnego życia artystycznego. Zmienia repertuar, sięga po utwory ambitne. Piosenką „Tylko mnie poproś do tańca” zaśpiewaną w styczniu 1979 r. w Tampere w Finlandii udowadnia, że stała się w pełni dojrzałą artystką.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

W tym samym roku rozpoczyna współpracę z zespołami Perfect i Budka Suflera. Pierwszy utwór nagrany z Budką Suflera „Nic nie może wiecznie trwać” w plebiscycie Studia Gama został wybrany piosenką roku 1979. Pod koniec grudnia wyleciała na koncerty do USA. Zimą 1980 r. występuje w klubach polonijnych w Chicago i New Jersey. Na kilka dni przed powrotem do kraju, daje swój ostatni koncert, zarejestrowany wówczas na amatorskim sprzęcie. Powiedziała wówczas:

 

„Dobry wieczór, witam Państwa bardzo serdecznie. Witam wszystkie dzieci, które przyszły dzisiaj także (...). Drodzy Państwo, witam i  w zasadzie niestety, z przykrością stwierdzam także, że żegnam. Ponieważ śpiewam dzisiaj po raz ostatni (...) dla Państwa i bardzo się cieszę i jednocześnie smucę trochę z tego powodu. Zaśpiewam dla Państwa kilka piosenek ze swojego repertuaru. Będą starsze, nowsze... Oczywiście nie zabraknie zupełnych nowości. A rozpocznę piosenką, którą darzę szczególnym sentymentem, jako że przypomina mi ona początki mojej pracy estradowej. Piosenka o pięknym tytule, który może być także receptą na szczęście - "Żeby szczęśliwym być". 

 

14 marca 1980 o godz. 11.15 Anna Jantar ginie w katastrofie lotniczej samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik” w Warszawie. Po śmierci artystki przyjaciele dedykują Jej kilka utworów: Budka Suflera -  „Słońca jakby mniej”, Halina Frąckowiak – „Anna już tu nie mieszka” oraz Krzysztof Krawczyk „To co dał nam świat”.

 

Od 1984 r. nagroda przyznawana debiutantom na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nosi imię Anny Jantar.

 

Zachwycała głosem i nadal zachwyca. Mimo młodego wieku w jakim zginęła wciąż ma wiernych fanów, a jej przeboje stały się klasykami, wystarczy wymienić chociażby: „Co ja w tobie widziałam”, „Staruszek świat”, „Mój tylko mój”, „Jambalaya”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Tylko mnie poproś do tańca”, „Wielka dama”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi” czy „Nic nie może wiecznie trwać”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

1 (7)

Andi
4236 dni temu

Przepiękny głos, szkoda że już jej nie ma
Dodaj opinię do tego komentarza

1 (7)

Ania
4236 dni temu

Uwielbiam Annę Jantar!!! Jej głos jest przecudny, a teksty piosenek znakomite. Szkoda, że śmierć przerwała jej karierę.
Dodaj opinię do tego komentarza

1 (7)

Fan
4230 dni temu

Dziś minęły 33 lata odkąd Anna już tu nie mieszka. Pamiętam jej koncert w Opolu, jej naturalność przy spotkaniu. Pani Aniu tęsknimy...
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora matusiak

 -

Maj – miesiąc pełen ważnych rocznic - Historia

Majówka w 2022 roku dopisała ze względu na piękną pogodę, więc z uśmiechem na twarzy każdy zjadł smaczną karkówką z grilla. A jeśli znalazł chwilę czasu, to być może przeczytał ten artykuł i dowiedział się, że piąty miesiąc roku niesie ze sobą wiele rocznic, o których warto, a nawet trzeba, pamiętać? Jakich dokładnie?

 -

Odwiedzin: 8711

Autor: matusiakReligia

Komentarze: 1

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? - Religia

Początek listopada to tradycyjnie czas, w którym nasze myśli wędrują ku tym, których nie ma między nami. Ich czas na ziemskim padole dobiegł końca, a nam pozostały zdjęcia, wspomnienia i mogiły...

 -

Odwiedzin: 5202

Autor: matusiakTradycje

Komentarze: 4

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek... - Tradycje

... a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to staropolskie powiedzenie odnosi się do jednej z najbardziej rozpowszechnionej i niezmiernie tkwiących w Polsce tradycji, która rozpoczyna okres ostatkowych obrzędów i zabaw, tzw. tłustego czwartku.

 -

Odwiedzin: 28030

Autor: matusiakTradycje

Komentarze: 1

Tradycje Wielkanocne - Tradycje

Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.

 -

Odwiedzin: 8852

Autor: matusiakReligia

11 listopada – wspomnienie świętego Marcina z Tours - Religia

11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. 11 listopada to również liturgiczne wspomnienie świętego Marcina z Tours, a gdzie świętować imieniny Marcina? Oczywiście tylko w stolicy Wielkopolski – Poznaniu...

Polecamy podobne artykuły

Wywiad z muzycznym duetem KADAR - Zespoły i Artyści

Wiele mamy w Polsce zespołów, które swoją skoczną muzykę (niekoniecznie disco polo) kierują głównie do ludzi młodych. A co z osobami starszego pokolenia pragnącymi rozerwać się, słuchając np. klasycznych utworów ze swoich dawnych, szkolnych lat? Spokojnie. Jest pewien duet wychodzący naprzeciw ich oczekiwaniom. To KADAR – założony w 2017 roku przez dwóch wokalistów Dariusza Gajdę i Krzysztofa Rydzelewskiego. Udało się nam przeprowadzić wywiad z tymi dwoma sympatycznymi panami.

 -

Odwiedzin: 9002

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 7

Anna German – Historia Białego Anioła - Zespoły i Artyści

Człowieczy los nikomu nie jest znany. Niektórzy rodzą się, żyją i umierają w jednym miejscu. Innych los rzuca w nieznane. Człowieczy los Białego Anioła, jak nazywają Annę German, należy do wyjątkowych.

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

Refresh z klubowym remakiem kultowego "Nic nie może wiecznie trwać"! - Muzyczne Style

Refresh (DJ i producent) lubujący się w odświeżaniu klasyków muzyki rozrywkowej, po remake’ach takich hitów jak ONA „Teraz już wiem”, The Police „Every Breath You Take”, czy Nancy Sinatra „Bang Bang” wypuszcza kolejny singiel: „Nic nie może wiecznie trwać”. Dlaczego akurat ta piosenka doczekała się nowej wersji? Jak brzmi i czy się podoba?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 7091

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 3

Anna Jantar – Nic nie może wiecznie trwać... - Zespoły i Artyści

14 marca minie 33 rocznica od Jej tragicznej śmierci. Szczególny wydźwięk nabrał w 1980 r. ostatni hit piosenkarki „Nic nie może wiecznie trwać”. Nikt się nie spodziewał, że to słowa będą jak proroctwo – życie niespełna trzydziestoletniej Anny Jantar dobiegło końca.

LUBERT/STRZELBA wzniecają OGIEŃ przeciw przemocy! - Zespoły i Artyści

Ich debiutancki singiel „Desire” jeszcze utrzymuje się na listach przebojów, dopiero co wydali cover kultowego „To Ty” i nie spoczywają na laurach. LUBERT/STRZELBA właśnie wypuścili singiel … w języku polskim! „Ogień” niesie ze sobą ważne przesłanie i nie bez powodu jego premiera ma miejsce w październiku.

 -

Odwiedzin: 8242

Autor: PaMCzłowiek

Komentarze: 7

Samobójstwa - Człowiek

Samobójca to osoba odważna – bo dopuszcza się takiego czynu, a może tchórzliwa bo nie potrafi już dalej żyć i odbiera sobie życie?

Debiutuje tanecznym singlem. "Call Me" Marta Krupa! Call Me! - Zespoły i Artyści

20 października ukazał się debiutancki singiel Marty Krupy. Ta polsko-amerykańska, popularna modelka mogła zatem zaprezentować swój talent wokalny. Co więcej, dała się poznać również jako autorska tekstów, bo jej „Call Me” powstał między innymi spod jej pióra (wspomagała ją w tym Christiana Loren, a muzykę skomponował Tomek Lubert). Rozpoczęła w ten sposób nowy rozdział życiu. Od teraz telefon tej dziewczyny „rozgrzeje się do czerwoności” (nie tylko za sprawą męskiej części fanów urody, ale też nowych miłośników jej głosu). Co warto wiedzieć o Marcie?

 -

Odwiedzin: 1804

Autor: sebastiandziudaFestiwale muzyczne

Komentarze: 1

5 NAJLEPSZYCH WYSTĘPÓW POLSKI NA EUROWIZJI! - Festiwale muzyczne

Eurowizja. Dla jednych niesamowite muzyczne show na skale globalną z wieloletnimi tradycjami, dla innych upolityczniony festiwal kiczu i tandety. Co by o niej nie mówić, zdania zawsze będą podzielone. Szczególnie wśród Polaków. Jednak kiedy przychodzi moment wyboru reprezentanta, promocji jego utworu oraz finalny występ, stajemy się na ten moment przynajmniej „obserwatorami” tego konkursu i po cichu liczymy na sukces naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Nowości

 -

Odwiedzin: 115

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów

11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.

"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style

„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

 -

Odwiedzin: 131

Autor: pjKultura

Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura

W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.

"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek

Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.

PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style

Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.

 -

Odwiedzin: 162

Autor: adminKultura

Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura

Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 28230

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 6

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści

W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

 -

Odwiedzin: 2190

Autor: adminZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Black Roses – w ich żyłach płynie rock! - Zespoły i Artyści

O.N.A, Lady Pank, Lombard – znacie te kapele? Pewnie, że tak! Od wielu lat każda rozgłośnia radiowa puszcza kultowe i lubiane utwory z bogatego repertuaru dawnych tuzów polskiego rocka. Co więcej, inspirują się nimi zespoły dopiero rozpoczynające swoją drogą ku sławie, Robi to również band o jakże sugestywnej nazwie, czyli Black Roses. Usłyszcie ich głos, bo warto! Tym bardziej że poza coverami, zaprezentowali już swój ciekawy materiał w formie dema. A gdyby jeszcze dodać do tego fakt, że filarem Czarnych Róż jest utalentowane muzycznie rodzeństwo – charyzmatyczna Dorota i jej brat Jacek, to już całkiem można zostać ukłutym „rockowym” kolcem!

Grupa Sabaton i jej hołd dla bohaterów II wojny światowej - Zespoły i Artyści

W ostatnich latach niewiele zespołów heavy-metalowych zdobyło w Polsce taką popularność. Co spowodowało, że akurat ta formacja muzyczna stała się fenomenem na skalę międzynarodową?

 -

Odwiedzin: 49568

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 9

Yo-Landi Visser – słodka żyleta - Zespoły i Artyści

Z okazji premiery filmu „Chappie” nie mogło zabraknąć artykułu o występującej tam Yo-Landi Visser – południowoafrykańskiej raperce wchodzącej w skład zespołu Die Antwoord. Z wyglądu i głosu przypomina niewinną, infantylną nastolatkę. Jednak uwaga, to tylko pozory. Po płaszczykiem słodkości kryje się prawdziwa sceniczna żyleta.

Freddie Mercury – Nieśmiertelny król sceny i artysta nie do zastąpienia - Zespoły i Artyści

Nie ma na świecie człowieka interesującego się muzyką rockową, który nie nigdy nie słyszał piosenek brytyjskiego zespołu Queen. Mało tego, nawet zwykły laik, zakochany po uszy w disco polo, zna i szanuje takie utwory jak: „The Show Must Go On” czy „We Will Rock You”. To świadczy o legendzie Queen. Zapewne, gdyby nie charyzmatyczny, wyjątkowy wokalista Freddie Mercury, grupa ta nigdy nie osiągnęłaby tak oszałamiającego sukcesu. Jemu zatem będzie poświęcony niniejszy artykuł. Na początku września 2016 roku obchodziliśmy 70. rocznicę urodzin artysty, a 24 listopada 25 rocznicę śmierci.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.681

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję