
8 265
13 101 min.
Dom i ogród
PaM (1104 pkt)
3016 dni temu
2013-01-07 10:23:54
Niestety większość z nas posiada jakieś zobowiązanie. Kredyt w banku, pożyczka u znajomych, rodziny czy tańsza wersja pożyczki w pracy na dowolny cel np. remont mieszkania to już standard w naszym życiu. Kredyty bierzemy na wszystko, zaczynając od zakupu mieszkania, domu, samochodu, a kończąc na prostych zakupach np. sprzęt agd, rtv, ubrania, a nawet perfumy. Jeżeli kredyt zaciągamy na spłatę istniejących zobowiązań lub opłaty bieżące np. rachunek za czynsz, telefon, internet, energię elektryczną problem narasta lawinowo więc musimy zacząć oszczędności.
Czy oszczędzanie jest możliwe?
Częste pytanie które zadajemy sami sobie – czy możemy zaoszczędzić? Przecież wszystko na co wydajemy pieniądze jest nam w życiu niezbędne. Czy możemy zastosować oszczędności i czy każdy może to zrobić? Nie da się stwierdzić tego jednoznacznie, ale postaram się przytoczyć kilka pomysłów, by zmniejszyć nasze wydatki. Często wiąże się to z wyrzeczeniami, lecz nie ma chyba innego sposobu. Dziś skupimy się nad wydatkami na energię elektryczną.
Inwestycja w oszczędności
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest analiza naszych wydatków bieżących – czyli rachunki. Czy możemy coś zrobić z rachunkiem za prąd? Warto go przeanalizować bo w nim zawarte są największe nasze potrzeby. Bez prądu wiadomo – nie zrealizujemy większości naszych celów. Jak zatem oszczędzać?
Oświetlenie
Najważniejsza sprawa to oświetlenie naszego mieszkania / domu. Na oświetlenie przeznaczamy praktycznie najwięcej zużycia prądu elektrycznego. Warto zainteresować się żarówkami bo na nich możemy sporo zaoszczędzić, a inwestycja może się opłacić. Przykładowo do oświetlenia mieszkania wykorzystujemy 3 żarówki każda po 100W – zapewne jest to minimum, ale uśredniając, że oświetlenie pracuje wieczorami cały czas szczególnie w sezonie zimowym możemy spodziewać się takiego zużycia łącznie 300W. Wystarczy zmienić żarówki na jarzeniowe lub ledowe. Zakup jednej żarówki jarzeniowej spiralnej firmy OSRAM (zalecamy inwestycję w dobrej klasy żarówki, gdyż tylko takie dadzą nam rzetelne oszczędności) to koszt już 20zł za sztukę. Żarówka jarzeniowa spiralna pobiera 23W świecąc jak 107W żarówka z tradycyjnym żarnikiem lub halogenem. Mamy zatem pobór mocy 69W dający oświetlenie 321W tradycyjnej żarówki. W efekcie oszczędności przy kilku godzinach pracy są zauważalne, a im więcej żarówek wymienimy tym bardziej się opłaci. Inwestując w oświetlenie ledowe zaoszczędzimy jeszcze więcej.
Obecnie na rynku możemy znaleźć żarówki superLED od 1 do 4 superLED w żarówce. Wcześniej były to zestawy nawet do 80led dające oświetlenie 35W przy poborze 4W. Obecnie 4 diody SuperLED świecą jak 50W tradycyjna żarówka pobierając 6,5W energii elektrycznej. Jak widać oszczędności są zauważalne – 100W tradycyjnego oświetlenia to w przypadku żarówki jarzeniowej 21W a ledowej dobrej klasy 12W. Jedynym minusem jest cena zakupu żarówki. Ledowa żarówka 4 diodowa może kosztować nawet 100zł. Obecnie ceny ledowych żarówek są jeszcze wysokie ale z czasem powinno się to zmienić. Ciekawą alternatywą mogą być tańsze żarówki jarzeniowe spiralne.
Oszczędności energetyczne w sprzęcie AGD / RTV
Spróbujmy zastanowić się nad dalszymi oszczędnościami. Np. lodówka. Jeżeli jest starszego typu możemy w przyszłości pomyśleć o jej wymianie. Obecnie są już lodówki klasy A++ zużycia energii elektrycznej. Dzięki wysokiej wydajności agregatora jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, porównując zużycie prądu starej lodówki szczególnie, że jej praca w domu wynosi 24 godziny na dobę. Lodówkę najlepiej umiejscowić daleko od grzejnika. Dodatkowo powinniśmy odsunąć ją trochę od ściany szczególnie jej tylną część z zestawem rurek do wymiany ciepła. Zaoszczędzimy dodatkowe kW na wymianę ciepła i częste włączanie się lodówki po jej ociepleniu.
Oszczędzić możemy również na wymianie innych urządzeń w domu. np. telewizora (zmieniając go na nowoczesny telewizor z podświetleniem LED). Oszczędności możemy spodziewać się wymieniając nasz stary komputer na np. laptopa który z dobrym procesorem np. Intel pobiera kilka razy mniej prądu od stacjonarnego odpowiednika. Stacjonarny komputer może pobierać około 100 do 150W w stanie pracy bezczynnej do nawet 400-500W w czasie np. uruchomionej gry komputerowej. Na laptopie możemy spodziewać się 25W poboru prądu w czasie bezczynności i analogicznie około 100-120W w czasie wysiłku czyli podczas grania w gry komputerowe.
Oszczędności sprzętu w okresie czuwania
Zwróćmy uwagę na sprzęt jaki mamy podłączony do prądu. Jaka część działa 24h na dobę. Sprawdźmy jaki jest pobór mocy podczas czuwania czyli bezczynności sprzętu np. kiedy śpimy lub nas nie ma w domu. Np. drukarka komputerowa może w stanie czuwania pobierać nawet 30W – czyli tyle co prawie dwie jasne żarówki jarzeniowe! Każdy sprzęt np. mikrofalówka, telewizor, odtwarzacz DVD, satelitarny, telefon stacjonarny, radiobudzik, może pobierać do 5W w stanie czuwania po wyłączeniu urządzenia. Możemy taki sprzęt po prostu wyłączyć np. na noc lub jak z niego nie korzystamy. Wiadomo, że część z tych urządzeń podczas pracy na czuwaniu utrzymuje własną pamięć, zegarek itp. lecz spróbujmy chociaż pewną część z nich wyłączyć. Nie da to widocznych oszczędności w przeciągu miesiąca, ale 100-300zł rocznie może być już pewną sumą.
Oszczędność urządzeń wielkiej mocy
Zwracajmy uwagę na urządzenia wysokiej mocy, np. czajniki bezperzewodowe, bojlery, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, piekarniki czy płyty elektryczne (indukcyjne), oraz wszystkie urządzenia dające pobór mocy powyżej 1000W. Starajmy używać tych urządzeń jak najkrócej. Przygotowujmy je do wydajnej pracy, np. odkurzanie możemy zaplanować wcześniej przygotowując pokój do odkurzania zdejmując poduszki z kanapy, odsuwając krzesła spod stołu lub dywanu. Możemy odsunąć np. kanapę lub inne meble od ściany aby wygodnie szybko i sprawnie dostać się do trudnych miejsc. Dzięki temu odkurzacz może pracować np. 5-10 min krócej. Dodatkowo im częściej włączamy odkurzacz tym więcej prądu tracimy.
Wasze pomysły na oszczędności
Dodajcie własne pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej. Jeżeli macie sposoby na inne oszczędzenie prądu wpiszcie je w komentarzach. Zawsze możemy żyć z niższymi rachunkami za prąd.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Elektroniczy danfoss
1123 dni temu
A ja podzielę się opinią na temat elektronicznego danfossa. Oczywiście na rynku jest wiele urządzeń tego typu, ale sam osobiście kupiłem taki z ustawieniami na smartphone poprzez bluetooth, cena około 100zł za szt. Opinię mam na razie po pierwszych kilku tygodniach użytkowania, ale jak w temacie oszczędności to mogę napisać że faktycznie jest trochę oszczędności stosując tego typu urządzenie. Osobiście zamontowałem 2 takie urządzenia na główne grzejniki, czyli w 2 pokojach. Ustawienia są następujące: kiedy nas nie ma danfoss obniża temperaturę w pokoju do około 19-20C i nie mniej bo zauważyłem że później ciężko nagrzać pomieszczenie ekonomicznie do 22C. Jak jesteśmy w mieszkaniu to temperatura jest 22C. Jak idziemy spać to w nocy 21C. Tego typu automatyczne ustawienie powoduje spore oszczędności, które odczuliśmy na rachunku przy chłodniejszych dniach w zimę. Oszczędności wyniosły około 15-20% przy tradycyjnym danfosie.
Dodaj opinię do tego komentarza
847 dni temu
Sciema i tyle robicie kase na tych urzsdzeniach gowno wartych a oszczednodci zero
Dodaj opinię do tego komentarza
Pan domu
1127 dni temu
Wymiana w bloku starej instalacji aluminiowej na miedziana spadek rachunku z 400 na 260 miesiecznie nowa instalacja sie nie grzeje nie ma przebie koszt duzy bo 3000 plus 600 materiał mozt zwrucil sie w 2 2.5 roku zysk plus bezpiczeństwo
Dodaj opinię do tego komentarza
nikimie
2021 dni temu
1. pozbywamy się telewizora zwłaszcza o dużej liczbie cali, jeśli jednak żyć bez niego ktoś nie potrafi to ograniczamy przekątną.
2. nie grzejemy wody w czajniku elektrycznym (jakże szybkim i wygodnym :), wybieramy konwencjonalne źródło grzania (np gaz)
3. pierzemy tylko wtedy gdy tak na prawdę jest co uprać
4. po zachodzie słońca udajemy się na spoczynek
5. najlepiej przeprowadzamy się do ciepłych krajów, gdzie dzień trwa dłużej, do szczęścia potrzeba ograniczoną ilość ubrań, itd :D Np.: ramach wymiany kulturowej ciapaci-europa, można pojechać do nich. polecam.
Dodaj opinię do tego komentarza
romek
1876 dni temu
ciapaci- super to swiadczy o twojej kulturze to tak samo jak mówić polaczki pijaczki i brudasy
Dodaj opinię do tego komentarza
Lodówka
2543 dni temu
Bardzo istotna uwaga z odsunięciem lodówki od tylnej ściany. Częściej się wyłącza a wiec mniej prądu potrzebuje, polecam szczególnie tam gdzie lodówka jest zabudowana i nie ma wymiany powietrza. Lodówka powinna mieć te 10 cm luzu pomiędzy tylnym radiatorem a ścianą, wtedy widać różnicę w pracy np. gdyby stała bezpośrednio przy ogranicznikach czyli te 5cm.
Dodaj opinię do tego komentarza
Pralka
2011 dni temu
Przy nowych pralkach znajdziemy funkcje prania 15min. Jeżeli codziennie zmieniamy odzież na nową to takie pranie możemy wykonać 2 razy w tygodniu, aby odświeżyc ubrania. Raz w miesiacu możemy wykonać wieksze pranie. Zaoszczedzimy i prad i wode.
Dodaj opinię do tego komentarza
Mistrzu
3013 dni temu
Po samej wymianie wszystkich żarówek w domu na energooszczędne i od razu rachunki za prąd są o 40-60 zł niższe. Wypadałoby jeszcze ograniczyć używanie komputera, ale z tym będzie raczej ciężko.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM

Szachy – królewska gra - Tradycje
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie
Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Dziwne światła na polskim niebie 24 maja 2019 - Kosmos
24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?
Polecamy podobne artykuły

Piec na ekogroszek - jaki piec wybrać i jak ekonomicznie go ustawić? - Dom i ogród
W poradniku opiszemy najważniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru pieca na ekogroszek. Podamy również zasady jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek.

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.
Teraz czytane artykuły

Jak i na czym warto oszczędzać? Oszczędności na energii elektrycznej - Dom i ogród
Na czym możemy zaoszczędzić? Co możemy zrobić, aby zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności? Dziś skupimy się na oszczędnościach elektrycznych.

Najwęższe domy polskiego architekta – rozwiązanie dla przeludnionych miast - Intrygujące
Zbudowane w Warszawie – najwęższy budynek na świecie zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego.

Magia francuskiej piosenki - Muzyczne Style
Język francuski należy do najbardziej dźwięcznych języków, uznawany jest za język miłości, dlatego też francuskie piosenki cieszą się ogromną popularnością.

"Sex Education" – Gdy nastoletnie hormony buzują - Seriale
Netlflix nie próżnuje. Robi seriale dla różnych grup docelowych. I robi to naprawdę dobrze. Można by w tym miejscu wymienić wiele tytułów, ale skupić należy się tylko na dwóch. Są to: brytyjski „The End of he F***ing World” i animowane, kontrowersyjne„Big Mouth”. Dlaczego akurat te? Ano dlatego, że recenzowana przeze mnie 8-odcinkowa produkcja „Sex Education” jest wypadkową tamtych. Łączą je nieśmiały, wyobcowany bohater; specyficzny humor, oraz przełamywanie tematów tabu.

Prehistoryczna potęga: Atlantyda - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Na przestrzeni milionów lat Ziemia przechodziła przez okresu względnego spokoju, ale także wielkich, globalnych katastrof. Z tego też względu układ lądów na kuli ziemskiej oraz charakter wielu rejonów świata podlegał zmianom. Wyobraźmy sobie, że jeszcze 9 500 – 11 500 lat p.n.e. na Atlantyku istniała wyspa, gdzie rozwijało się wspaniałe państwo, a jego nazwa brzmiała: Atlantyda.

15 kwietnia – Światowy Dzień Trzeźwości! - Zdrowie i uroda
W 2014 roku WHO opublikowała zatrważający, przyprawiający o dreszcze raport. Otóż na naszej planecie co 10 sekund umiera ktoś, kto nadużywa alkoholu! Światowy Dzień Trzeźwości został wymyślony po to, aby przypominać, jak straszna jest choroba alkoholizmu, że picie w dużych ilościach często prowadzi do ciemnego tunelu, z którego trudno znaleźć wyjście. 15 kwietnia powstrzymajmy się więc przed zamoczeniem ust w lampce wina, kieliszku wódki czy nawet małym piwie.

Yo-Landi Visser – słodka żyleta - Zespoły i Artyści
Z okazji premiery filmu „Chappie” nie mogło zabraknąć artykułu o występującej tam Yo-Landi Visser – południowoafrykańskiej raperce wchodzącej w skład zespołu Die Antwoord. Z wyglądu i głosu przypomina niewinną, infantylną nastolatkę. Jednak uwaga, to tylko pozory. Po płaszczykiem słodkości kryje się prawdziwa sceniczna żyleta.

Wspominamy i żegnamy Dolores O’Riordan – zmarłą nagle wokalistkę zespołu The Cranberries - Zespoły i Artyści
15 stycznia 2018 roku świat obiegła smutna informacja o nagłej śmierci 46-letniej Irlandki – Dolores O’Riordan, bardzo utalentowanej artystki o specyficznym głosie, frontmanki rockowej grupy The Cranberries. Jej ciało znaleziono w hotelu Hilton w Londynie. Właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii piosenkarka miała wziąć udział w sesji nagraniowej.

Orły 2020. Film "Boże Ciało" królem gali! - Kultura
Stało się, co stać miało. „Boże Ciało” Jana Komasy Oscara nie otrzymało, ale galę Orłów zdominowało – ostatecznie zgarniając 10 statuetek na 15 nominacji oraz dodatkowo nagrodę publiczności! To robi wrażenie i nie powinno nikogo dziwić. Bo to najlepsza polska produkcja roku 2019, która zasługuje na deszcz wyróżnień.

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Obserwacje nieba – szukanie obcych cywilizacji - Kosmos
Człowiek od zawsze interesował się gwiazdami. Patrzył w niebo oglądając najróżniejsze obiekty. Szybko zauważyliśmy, że gołym okiem nie damy rady odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania - silentium uniwersi czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - część druga.

Złote Maliny 2020 – "Koty" najgorsze! - Kultura
Z tegorocznymi Malinami, ale nie tymi rosnącymi na krzewie owocami, a hollywoodzkimi antynagrodami filmowymi, działy się jakieś dziwne rzeczy… Najpierw pojawiła się informacja, że nie będą, jak zwykle, przyznawane dzień przed oscarową galą. Później na portalu Filmweb.pl w zakładce widniała wiadomość, że stanie się to 1 czerwca. A następnie w różnych portalach plotkarskich można było wyczytać, że jednak 5 kwietnia będzie datą, kiedy poznamy laureatów. Z kolei niedawno oficjalnie potwierdzono, że Złote Maliny zostaną rozdane 14 marca, pierwszy raz w trakcie specjalnej, transmitowanej gali. Aż nadszedł koronowirus...

Michael Bay – Człowiek Eksplozja - Ludzie kina
Jeśli nazwisko tego pana pojawi się na plakacie danego filmu, to możemy być pewni w stu procentach, że na kinowym ekranie będzie głośno, szybko, wybuchowo, a fabuła zejdzie na plan dalszy. Bo Michał Zatoka (pozwoliłem sobie na dosłowne tłumaczenie) to nastolatek w ciele dojrzałego mężczyzny, dla którego liczy się głównie dobra, nie zawsze sensowna, filmowa zabawa.

Maciej Maleńczuk – Awangardowy bard Krakowa i bezkompromisowy rewolwerowiec polskiego rocka - Zespoły i Artyści
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Maciej Maleńczuk należy do artystów, którzy od początku kariery kierują się postawą nonkonformistyczną. Jest wierny swoim ideałom i poglądom, które bez cienia fałszu, odważnie prezentuje w swoich mocnych autorskich tekstach i teledyskach. Przez jednych nienawidzony, przez innych uwielbiany. Jak wyglądała jego muzyczna droga?

Wywiad z muzycznym duetem KADAR - Zespoły i Artyści
Wiele mamy w Polsce zespołów, które swoją skoczną muzykę (niekoniecznie disco polo) kierują głównie do ludzi młodych. A co z osobami starszego pokolenia pragnącymi rozerwać się, słuchając np. klasycznych utworów ze swoich dawnych, szkolnych lat? Spokojnie. Jest pewien duet wychodzący naprzeciw ich oczekiwaniom. To KADAR – założony w 2017 roku przez dwóch wokalistów Dariusza Gajdę i Krzysztofa Rydzelewskiego. Udało się nam przeprowadzić wywiad z tymi dwoma sympatycznymi panami.

"Mechanik: Konfrontacja" – Szlachetny łysol w aksamitnej koszuli - Recenzje filmów
Jason Statham kolejny raz próbuje szturmem zdobyć kina, lecz tym razem w letniej produkcji akcji z niezniszczalnym i niewybaczającym bohaterem w roli głównej. Brzmi znajomo? A jakże! „Mechanik: Konfrontacja” to idealny pożeracz wolnego czasu, nastawiony na czystą rozrywkę po męczącym dniu pracy.

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

"Predator" – Drapieżca z… jajami - Recenzje filmów
To miał być powrót króla. Nowa jakość. Nowe otwarcie. Tak zapewniali producenci kolejnej części serii o Predatorze. Uwierzyłem im. Uwierzyłem, że słynny myśliwy raz jeszcze wywoła ciarki na moich plecach. Fakt. Jest krwawo. Jest ostro. Tylko co z tego, skoro sporo tu bzdur i ekranowego chaosu oraz zero mistyki i mało klimatu klasyki Johna McTiernana. Więc „Predator 2018” to zły film, zapytacie? I tak i nie.
Nowości

"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek
Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?

Małgorzata Beczek poszła "na solo" sama ze sobą! - Zespoły i Artyści
Małgorzata Beczek to barwna artystka, która wydała właśnie singiel „Strzelaj”, a wraz z nim debiutancką EPkę „2002”. W ten sposób poszła „na solo” sama ze sobą. Co wiemy na temat tej piosenkarki? Jaką tematykę porusza w swoich utworach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

"Wonder Woman 1984" – Z księżniczką Dianą przez lukrowany tor przeszkód - Recenzje filmów
Kiedy Warner Bros w grudniu 2019 roku pierwszy raz wyświetlił zwiastun „Wonder Woman 1984”, moje serducho zabiło szybciej. Ejtisowy klimat, „podrasowana” brzmieniowo melodia refrenu „Blue Monday”, ogolony Pedro Pascal, pstrokate stroje i Cudowna Kobieta zręcznie wywijającą świetlistym biczem. „Drugi film o przygodach Amazonki znanej z kart DC nie może być kiepski” – tak pomyślałem. Tymczasem rzeczywistość pokazała środkowy palec.

Krzysztof Krawczyk – Parostatkiem w piękny rejs… - Zespoły i Artyści
„Przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym, zgrał tysiąc talii kart, które lubią dym”. Jego muzyka towarzyszyła pokoleniom słuchaczy, nie tylko podczas potańcówek i imprez sylwestrowych, ale także w domowym zaciszu. I choć miał epizod z przaśnym disco polo, to w pełni zasłużył sobie na miano króla estrady. Niegdyś przeżył poważny wypadek samochodowy. Wydawało się, że i tym razem dopisze mu szczęście i pokona koronawirusa. Niestety, mimo że po wyjściu ze szpitala Krzysztof Krawczyk czuł się przez pierwsze dni dobrze, to w Poniedziałek Wielkanocny nagle zasłabł. Zmarł w wieku 74 lat w łódzkim szpitalu (przyczyną były choroby współistniejące, m.in. słabe serce). Wspomnijmy więc tego bardzo utalentowanego piosenkarza o barytonowym głosie.

"WandaVision" – Ożeniłem się z czarownicą! - Seriale
Nie mam żadnych mocy. Nie przesuwam przedmiotów siłą umysłu. Z kontrolą otaczającej mnie rzeczywistości także u mnie kiepsko. A jednak, mimo niedostępności serwisu streamingowego Disney+ w Polsce, udało mi się wreszcie obejrzeć dziewięć odcinków serialu, który już na etapie zwiastunów intrygował bardziej niż wiele innych rozrywkowych produkcji Mavela. Tak. Dobrze myślicie. To „WandaVision”. Czy faktycznie jest to obowiązkowa pozycja dla fanów oryginalnych pomysłów i bohaterów w przyciasnych strojach. Czy to bardzo udany serial?

Wielkanocna babka inna niż wszystkie - Przepisy
Święta Wielkiejnocy tuż za rogiem. Goście się zjadą. Czas więc już myśleć nad różnymi ciastami i potrawami mięsnymi. A może w tym roku warto by czymś zaskoczyć swoich bliskich i przygotować danie, które wcześniej nie stało na naszym wielkanocnym stole. Co powiecie np. na zimną babkę, którą kilka dni temu wykonałam. Wygląda z daleka jak kolorowy wypiek ze słodką galaretą, lecz tak naprawdę to danie złożone ze składników, takich jak: koperek, szynka, jajko i warzywa!
Artykuły z tej samej kategorii

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli - Dom i ogród
Był już ogólny artykuł o metodach, dzięki którym łatwo którym można pozbyć się brudu w różnych miejscach w mieszkaniu. Teraz przedstawimy wiele praktycznych porad, jak zadbać o meble, by cały czas wyglądały na nowe. Zwykły środek do czyszczenia i szmatka nie zawsze wystarczą.

Ciekawe porady ogrodnicze - Dom i ogród
Opiszemy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym wasze kwiaty, owoce i warzywa będą dojrzewały w idealnych warunkach. Ogrodnicy - początkujący i doświadczeni - łączmy się we wspólnej walce ze szkodnikami i dbajmy o nasz ogród!

Człowiek kontra mysz, czyli sposób na gryzonia - Dom i ogród
No i mamy jesień – najbardziej nienawidzoną porę roku. Nie dość, że deszczowo i łatwo o grypę, to jeszcze w naszych domach mogą się pojawić mali nieproszeni goście. Mowa o myszkach. Tylko żeby było jasne. Nie są to niestety myszki znane z bajek – „gadatliwe”, o przyjemnych mordkach i milutkim futerku. Wielu, szczególnie panie powiedzą, że to straszne, wstrętne, brudne paskudztwa. Czy są jakieś sprawdzone poza typową pułapką sposoby na to, aby zniechęcić je do odwiedzania piwnic, kuchni i spiżarni?

Piec na ekogroszek - jaki piec wybrać i jak ekonomicznie go ustawić? - Dom i ogród
W poradniku opiszemy najważniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru pieca na ekogroszek. Podamy również zasady jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2021 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.557