10 116
15 347 min.
Dom i ogród
PaM (1166 pkt)
4337 dni temu
2013-01-07 10:23:54
Niestety większość z nas posiada jakieś zobowiązanie. Kredyt w banku, pożyczka u znajomych, rodziny czy tańsza wersja pożyczki w pracy na dowolny cel np. remont mieszkania to już standard w naszym życiu. Kredyty bierzemy na wszystko, zaczynając od zakupu mieszkania, domu, samochodu, a kończąc na prostych zakupach np. sprzęt agd, rtv, ubrania, a nawet perfumy. Jeżeli kredyt zaciągamy na spłatę istniejących zobowiązań lub opłaty bieżące np. rachunek za czynsz, telefon, internet, energię elektryczną problem narasta lawinowo więc musimy zacząć oszczędności.
Czy oszczędzanie jest możliwe?
Częste pytanie które zadajemy sami sobie – czy możemy zaoszczędzić? Przecież wszystko na co wydajemy pieniądze jest nam w życiu niezbędne. Czy możemy zastosować oszczędności i czy każdy może to zrobić? Nie da się stwierdzić tego jednoznacznie, ale postaram się przytoczyć kilka pomysłów, by zmniejszyć nasze wydatki. Często wiąże się to z wyrzeczeniami, lecz nie ma chyba innego sposobu. Dziś skupimy się nad wydatkami na energię elektryczną.
Inwestycja w oszczędności
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest analiza naszych wydatków bieżących – czyli rachunki. Czy możemy coś zrobić z rachunkiem za prąd? Warto go przeanalizować bo w nim zawarte są największe nasze potrzeby. Bez prądu wiadomo – nie zrealizujemy większości naszych celów. Jak zatem oszczędzać?
Oświetlenie
Najważniejsza sprawa to oświetlenie naszego mieszkania / domu. Na oświetlenie przeznaczamy praktycznie najwięcej zużycia prądu elektrycznego. Warto zainteresować się żarówkami bo na nich możemy sporo zaoszczędzić, a inwestycja może się opłacić. Przykładowo do oświetlenia mieszkania wykorzystujemy 3 żarówki każda po 100W – zapewne jest to minimum, ale uśredniając, że oświetlenie pracuje wieczorami cały czas szczególnie w sezonie zimowym możemy spodziewać się takiego zużycia łącznie 300W. Wystarczy zmienić żarówki na jarzeniowe lub ledowe. Zakup jednej żarówki jarzeniowej spiralnej firmy OSRAM (zalecamy inwestycję w dobrej klasy żarówki, gdyż tylko takie dadzą nam rzetelne oszczędności) to koszt już 20zł za sztukę. Żarówka jarzeniowa spiralna pobiera 23W świecąc jak 107W żarówka z tradycyjnym żarnikiem lub halogenem. Mamy zatem pobór mocy 69W dający oświetlenie 321W tradycyjnej żarówki. W efekcie oszczędności przy kilku godzinach pracy są zauważalne, a im więcej żarówek wymienimy tym bardziej się opłaci. Inwestując w oświetlenie ledowe zaoszczędzimy jeszcze więcej. Obecnie na rynku możemy znaleźć żarówki superLED od 1 do 4 superLED w żarówce. Wcześniej były to zestawy nawet do 80led dające oświetlenie 35W przy poborze 4W. Obecnie 4 diody SuperLED świecą jak 50W tradycyjna żarówka pobierając 6,5W energii elektrycznej. Jak widać oszczędności są zauważalne – 100W tradycyjnego oświetlenia to w przypadku żarówki jarzeniowej 21W a ledowej dobrej klasy 12W. Jedynym minusem jest cena zakupu żarówki. Ledowa żarówka 4 diodowa może kosztować nawet 100zł. Obecnie ceny ledowych żarówek są jeszcze wysokie ale z czasem powinno się to zmienić. Ciekawą alternatywą mogą być tańsze żarówki jarzeniowe spiralne.
Oszczędności energetyczne w sprzęcie AGD / RTV
Spróbujmy zastanowić się nad dalszymi oszczędnościami. Np. lodówka. Jeżeli jest starszego typu możemy w przyszłości pomyśleć o jej wymianie. Obecnie są już lodówki klasy A++ zużycia energii elektrycznej. Dzięki wysokiej wydajności agregatora jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, porównując zużycie prądu starej lodówki szczególnie, że jej praca w domu wynosi 24 godziny na dobę. Lodówkę najlepiej umiejscowić daleko od grzejnika. Dodatkowo powinniśmy odsunąć ją trochę od ściany szczególnie jej tylną część z zestawem rurek do wymiany ciepła. Zaoszczędzimy dodatkowe kW na wymianę ciepła i częste włączanie się lodówki po jej ociepleniu.
Oszczędzić możemy również na wymianie innych urządzeń w domu. np. telewizora (zmieniając go na nowoczesny telewizor z podświetleniem LED). Oszczędności możemy spodziewać się wymieniając nasz stary komputer na np. laptopa który z dobrym procesorem np. Intel pobiera kilka razy mniej prądu od stacjonarnego odpowiednika. Stacjonarny komputer może pobierać około 100 do 150W w stanie pracy bezczynnej do nawet 400-500W w czasie np. uruchomionej gry komputerowej. Na laptopie możemy spodziewać się 25W poboru prądu w czasie bezczynności i analogicznie około 100-120W w czasie wysiłku czyli podczas grania w gry komputerowe.
Oszczędności sprzętu w okresie czuwania
Zwróćmy uwagę na sprzęt jaki mamy podłączony do prądu. Jaka część działa 24h na dobę. Sprawdźmy jaki jest pobór mocy podczas czuwania czyli bezczynności sprzętu np. kiedy śpimy lub nas nie ma w domu. Np. drukarka komputerowa może w stanie czuwania pobierać nawet 30W – czyli tyle co prawie dwie jasne żarówki jarzeniowe! Każdy sprzęt np. mikrofalówka, telewizor, odtwarzacz DVD, satelitarny, telefon stacjonarny, radiobudzik, może pobierać do 5W w stanie czuwania po wyłączeniu urządzenia. Możemy taki sprzęt po prostu wyłączyć np. na noc lub jak z niego nie korzystamy. Wiadomo, że część z tych urządzeń podczas pracy na czuwaniu utrzymuje własną pamięć, zegarek itp. lecz spróbujmy chociaż pewną część z nich wyłączyć. Nie da to widocznych oszczędności w przeciągu miesiąca, ale 100-300zł rocznie może być już pewną sumą.
Oszczędność urządzeń wielkiej mocy
Zwracajmy uwagę na urządzenia wysokiej mocy, np. czajniki bezperzewodowe, bojlery, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, piekarniki czy płyty elektryczne (indukcyjne), oraz wszystkie urządzenia dające pobór mocy powyżej 1000W. Starajmy używać tych urządzeń jak najkrócej. Przygotowujmy je do wydajnej pracy, np. odkurzanie możemy zaplanować wcześniej przygotowując pokój do odkurzania zdejmując poduszki z kanapy, odsuwając krzesła spod stołu lub dywanu. Możemy odsunąć np. kanapę lub inne meble od ściany aby wygodnie szybko i sprawnie dostać się do trudnych miejsc. Dzięki temu odkurzacz może pracować np. 5-10 min krócej. Dodatkowo im częściej włączamy odkurzacz tym więcej prądu tracimy.
Wasze pomysły na oszczędności
Dodajcie własne pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej. Jeżeli macie sposoby na inne oszczędzenie prądu wpiszcie je w komentarzach. Zawsze możemy żyć z niższymi rachunkami za prąd.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Elektroniczy danfoss
2444 dni temu
A ja podzielę się opinią na temat elektronicznego danfossa. Oczywiście na rynku jest wiele urządzeń tego typu, ale sam osobiście kupiłem taki z ustawieniami na smartphone poprzez bluetooth, cena około 100zł za szt. Opinię mam na razie po pierwszych kilku tygodniach użytkowania, ale jak w temacie oszczędności to mogę napisać że faktycznie jest trochę oszczędności stosując tego typu urządzenie. Osobiście zamontowałem 2 takie urządzenia na główne grzejniki, czyli w 2 pokojach. Ustawienia są następujące: kiedy nas nie ma danfoss obniża temperaturę w pokoju do około 19-20C i nie mniej bo zauważyłem że później ciężko nagrzać pomieszczenie ekonomicznie do 22C. Jak jesteśmy w mieszkaniu to temperatura jest 22C. Jak idziemy spać to w nocy 21C. Tego typu automatyczne ustawienie powoduje spore oszczędności, które odczuliśmy na rachunku przy chłodniejszych dniach w zimę. Oszczędności wyniosły około 15-20% przy tradycyjnym danfosie.
Dodaj opinię do tego komentarza
2167 dni temu
Sciema i tyle robicie kase na tych urzsdzeniach gowno wartych a oszczednodci zero
Dodaj opinię do tego komentarza
Pan domu
2447 dni temu
Wymiana w bloku starej instalacji aluminiowej na miedziana spadek rachunku z 400 na 260 miesiecznie nowa instalacja sie nie grzeje nie ma przebie koszt duzy bo 3000 plus 600 materiał mozt zwrucil sie w 2 2.5 roku zysk plus bezpiczeństwo
Dodaj opinię do tego komentarza
nikimie
3342 dni temu
1. pozbywamy się telewizora zwłaszcza o dużej liczbie cali, jeśli jednak żyć bez niego ktoś nie potrafi to ograniczamy przekątną.
2. nie grzejemy wody w czajniku elektrycznym (jakże szybkim i wygodnym :), wybieramy konwencjonalne źródło grzania (np gaz)
3. pierzemy tylko wtedy gdy tak na prawdę jest co uprać
4. po zachodzie słońca udajemy się na spoczynek
5. najlepiej przeprowadzamy się do ciepłych krajów, gdzie dzień trwa dłużej, do szczęścia potrzeba ograniczoną ilość ubrań, itd :D Np.: ramach wymiany kulturowej ciapaci-europa, można pojechać do nich. polecam.
Dodaj opinię do tego komentarza
romek
3197 dni temu
ciapaci- super to swiadczy o twojej kulturze to tak samo jak mówić polaczki pijaczki i brudasy
Dodaj opinię do tego komentarza
Lodówka
3864 dni temu
Bardzo istotna uwaga z odsunięciem lodówki od tylnej ściany. Częściej się wyłącza a wiec mniej prądu potrzebuje, polecam szczególnie tam gdzie lodówka jest zabudowana i nie ma wymiany powietrza. Lodówka powinna mieć te 10 cm luzu pomiędzy tylnym radiatorem a ścianą, wtedy widać różnicę w pracy np. gdyby stała bezpośrednio przy ogranicznikach czyli te 5cm.
Dodaj opinię do tego komentarza
Pralka
3331 dni temu
Przy nowych pralkach znajdziemy funkcje prania 15min. Jeżeli codziennie zmieniamy odzież na nową to takie pranie możemy wykonać 2 razy w tygodniu, aby odświeżyc ubrania. Raz w miesiacu możemy wykonać wieksze pranie. Zaoszczedzimy i prad i wode.
Dodaj opinię do tego komentarza
re
701 dni temu
Moim sposobem na oszczędności było oklejanie drzwi w Krakowie, tzn. https://kniz.pl/oklejanie-drzwi-i-okien-folia-samoprzylepna/ i to działało. Po co mam je wymieniać, skoro za małą kasę da się im nadać sensowny wygląd?
Dodaj opinię do tego komentarza
Mistrzu
4333 dni temu
Po samej wymianie wszystkich żarówek w domu na energooszczędne i od razu rachunki za prąd są o 40-60 zł niższe. Wypadałoby jeszcze ograniczyć używanie komputera, ale z tym będzie raczej ciężko.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM
Polecamy podobne artykuły
Teraz czytane artykuły
Nowości
Artykuły z tej samej kategorii
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.168