O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili! - Ciekawe miejsca

Miłośnicy historii, a w szczególności średniowiecznych wiekopomnych wydarzeń, powinni choć raz przybyć do tego miejsca. Poczują się wtedy niczym wojowie. A gdy ujrzą makietę przedstawiającą pewną bitwę z roku pańskiego 1410, to oczami wyobraźni naprawdę przeniosą się do dnia, kiedy to rycerstwo polskie króla Władysława Jagiełły pokonało Krzyżaków. Zwycięstwo przyniosło istotne dobrodziejstwo. Zatem na Grunwald, do nowo otwartego, nowoczesnego muzeum!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
admin (41896 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
502
Czas czytania:
555 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
admin (41896 pkt)
Dodano:
313 dni temu

Data dodania:
2023-06-20 20:46:33

Krótki rys historyczny z księgi oświeconego Jana Długosza zaczerpnięty, przez autora niniejszego artykułu uwspółcześniony

 

Kronikarz Jan Długosz (fot. PJ)

 

Jest rok 1409, miesiąc sierpień – wtedy Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen wypowiada Władysławowi Jagielle wojnę. W kulminacyjnej, trwającej sześć godzin, bitwie naprzeciw siebie stają wojska polsko-litewskie oraz krzyżackie. Tych pierwszych jest podobno (przedmiot sporów historyków do dziś) 30-40 tysięcy. Tych drugich jakieś 15 tysięcy. Przewaga sił naszych jest więc znacząca. Po zaciekłym boju, w którym, aby bić wroga, nakazano zakładać specjalne wyróżniające opaski. Ostatecznie Zakon Krzyżacki zostaje zmiażdżony. O czym świadczy 51 zdobytych chorągwi i 8 tys. trupów po stronie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (pełna nazwa wroga, którego sprowadził na ziemie polskie Konrad Mazowiecki). Sukces osiągnięty 15 lipca 1410 roku sprawił, że w kolejnych latach król Jagiełło pozyskał większe zaufanie polskiej szlachty, przez co umocnił swoją pozycję na tronie królewskim. Ziemia Dobrzyńska ponownie znalazła się w granicach Polski, natomiast książę Witold był kontent, że Litwa się powiększyła o Żmudź. Potęga Krzyżaków stała już echem przeszłości…

 

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem kiedyś i dziś

 

Muzeum owo położone jest w miejscowości Stębark na Mazurach. Jego początki sięgają lipca 1960 roku. Wówczas z okazji 550. rocznicy bitwy uroczyście odsłonięto Pomnik Grunwaldzki. A skoro pomnik, to i nie zabraknąć nie mogło placówki edukacyjnej, jaką jest muzeum. Na początku, przez trzy lata miejsce to należało do Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn. W roku 1963 stało się oddziałem Muzeum Mazurskiego w Olsztynie (obecnie Muzeum Warmii i Mazur). Ale to nie konie zmian. W okresie 1970-75 przeobraziło się z kolei w odział Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

 

Dopiero w październiku 2010 narodziła się uchwała Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która umożliwiła przygotowania do wyodrębnienia Muzeum jako całkiem samodzielnej placówki. Finalnie 1 marca, rok później, turyści mogli ją odwiedzać, chwaląc się, że trafili do niezwykłej instytucji kultury Urzędu Marszałkowskiego województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Ale to, co zaprawdę zachwyciło po stokroć, miało miejsce 21 września 2022 roku. To bowiem data, kiedy oddano do użytku nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Jakże przestrzenny, będący skrzyżowaniem nowoczesności ze średniowieczną aurą. Na powierzchni liczącej blisko 1300 metrów kwadratowych zachwyca np. stała wystawa o nazwie: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411”. Kilka paneli tematycznych z podziałem chronologicznym nikogo nie zanudzi (poza dzieciakami opanowanymi przez smartfony i social media). Wszak do ich stworzenia zastosowano zarówno obecną technologię, jak i tradycyjne, „namacalne” eksponaty. A zatem interaktywne mapy, aplikacje, filmy oraz wykopaliska – artefakty plus kopie strojów, uzbrojenia i wyposażenia ówczesnego rycerstwa. Wchodząc do tego muzeum, każdy lepiej zrozumie zawiłe stosunki międzynarodowe, które doprowadziły do wybuchu wojny. Odkryje przebieg konfliktu i samej bitwy pod Grunwaldem. Ekspozycja dawnych dziejów robi wrażenie!

 

Zbroje płytowe (fot. PJ)

 

Nie dziwne, że w trakcie zwiedzania muzeum można obejrzeć fragmenty (głównie scen batalistycznych) legendarnego filmu Aleksandra Forda, będącego adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza – „Krzyżaków”. Nie, zwiedzający nie otrzyma dwóch, nagich mieczy, ale za to na Polach Grunwaldu będzie podziwiał wykuty w granicie 8-metrowy obelisk (Pomnik Zwycięstwa) złożony dwóch bloków, z twarzami rycerzy zwróconymi ku zachodowi i północy autorstwa rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza oraz wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda. Inne ciekawe obiekty to m.in.: zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ale tego ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego w 1910, lecz zburzonego przez Niemców w 1939 roku) i „Kopiec Jagiełły” – wzniesienie usypane przez harcerzy w 1960 r. w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

 

Zburzony Pomnik Grunwaldzki w 1939 (fot. PJ)

 

Do Muzeum warto przybyć w każdym miesięcy, wszak dostępne jest przez cały rok, jednak największe atrakcje czekają na fanów historii w lipcu. Wówczas odbywają się „Dni Grunwaldu”, w trakcie których dochodzi do walk na „śmierć i życie”. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem to przecież jedno z największych wydarzeń historycznych w Polsce. Nie jest to jakaś tam zwykła potyczka, mości panowie, oj nie. To wyjątkowe widowisko, w którym udział bierze około 2 tysięcy rycerzy, nie tylko z Polski, ale też z innych krajów, chociażby z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji i Węgier. Nie samą jednak bitwą człek żyje, czas więc na odpoczynek w obozach rycerskich, gdzie odtworzono trudne warunki życia średniowiecznych wojów i ich przygotowań do starcia z nieprzyjacielem – Zawiszo Czarny ty coś o tym wiesz!

 

 

Niespodzianek „zrodzonych” przez muzeum jest więcej. Wśród nich: cykl turniejów rycerskich w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza, imprezy okolicznościowe, między innymi, z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Wojska Polskiego, Nocy Muzeów; a także zawody w łucznictwie konnym (w randze Pucharu Europy) i – uwaga! – jedyna w Polsce zimowa, plenerowa impreza rekonstrukcyjna – Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu.

 

Jak być rycerzem? Jakie jeszcze tajemnic skrywa Grunwald, który jest tuż na wyciągnięcie ręki? Jaką rolę odgrywała muzyka i tanieć w średniowieczu? Na te i wiele innych pytań poznacie odpowiedzi, gdy bilet zakupicie w cenie 28 zł albo w poniedziałek przybędziecie (na koniu, z łukiem, mieczem), bo to dzień darmowy. A gdy przewodnika weźmiecie, to kilka polskich monet złotych dorzucić musicie. Większą grupą, szkolną na przykład nie zostaniecie jednak wpuszczeni, chyba że rezerwację dokonacie. Wtedy lekcja historii stanie się bardziej intrygująca. Z tej Instytucji Kultury do domów własnych powrócicie z tarczą i chorągwią, bogatsi o wiedzę nową!

 

Więcej informacji znajdziecie na:

https://www.facebook.com/grunwald

https://muzeum-grunwald.pl/

 

Poniżej galeria wszystkich kilkudziesięciu zdjęć ukazujących nowe muzeum.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 175

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 41801

Autor: pjHistoria

Komentarze: 7

Zawisza Czarny – wzór najlepszych cnót rycerskich - Historia

Honor, odwaga, szlachetność – te trzy słowa idealnie opisują najsłynniejszego rycerza w dziejach Polski: Zawiszę zwanego Czarnym. Wielu słyszało to imię, ale warto poznać więcej faktów z jego życia. Niechaj ten artykuł będzie również należnym hołdem dla tegoż niezrównanego wojownika czasów średniowiecza.

Muzeum Stutthof w Sztutowie – ważne miejsce pamięci - Ciekawe miejsca

„Nigdy więcej” – te słowa wypowiedziała była więźniarka jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych, miejsc strasznych, zbudowanych w celu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowego mordu niewinnych ludzkich istnień. W okolicach Gdańska także znajdował się taki obóz. Obecnie jest tam muzeum, które nie pozwala na to, by zanikła pamięć o tych dawnych wydarzeniach.

 -

Odwiedzin: 2975

Autor: pjOrganizacje

Noc Muzeów – warta podkreślenia inicjatywa - Organizacje

W Polsce, z 17 na 18 maja (2014 roku) odbyła się kolejna, coroczna (już 11 raz) Noc Muzeów. W nocy w wielu miastach udostępniono, za symboliczną opłatą lub całkiem za darmo, możliwość zwiedzania muzeów i galerii. Cel jest chwalebny - propagowanie kultury i przypominanie o historii kraju.

Teraz czytane artykuły

Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili! - Ciekawe miejsca

Miłośnicy historii, a w szczególności średniowiecznych wiekopomnych wydarzeń, powinni choć raz przybyć do tego miejsca. Poczują się wtedy niczym wojowie. A gdy ujrzą makietę przedstawiającą pewną bitwę z roku pańskiego 1410, to oczami wyobraźni naprawdę przeniosą się do dnia, kiedy to rycerstwo polskie króla Władysława Jagiełły pokonało Krzyżaków. Zwycięstwo przyniosło istotne dobrodziejstwo. Zatem na Grunwald, do nowo otwartego, nowoczesnego muzeum!

Halina Mlynkova w niezwykłym teledysku do utworu "Szkło"! - Zespoły i Artyści

W pierwszej połowie marca 2021 roku światło dziennie ujrzał teledysk do nowej piosenki Haliny Mlynkovej. I trzeba przyznać, że nietypowa forma tego trwającego trzy minuty i czterdzieści sekund videoclipu idealnie łączy się z przekazem i słowami, a także ze zjawiskowym wizerunkiem artystki. Zgadzamy się z komentarzem fana, że „Szkło” to sensualność na najwyższym poziomie! I te przepiękne brzmienie skrzypiec na początku…

Kwiat Jabłoni wykonuje "Niemożliwe", a świat staje się piękniejszy! - Recenzje płyt

„Niemożliwe nam się dostało. Nie ma powodów do łez. A każdy mówi, że mało. Musisz więcej niż chcesz” – śpiewa, w refrenie tytułowego, drugiego, singla debiutanckiego albumu, duet Kwiat Jabłoni. Faktycznie niemożliwe się im przydarzyło – mogą płakać, ale tylko ze szczęścia i osiągnęli to, co bardzo chcieli. Są młodym rodzeństwem. Zaczynali w marcu 2018 roku na YouTubie. I wtedy mało kto wiedział, że to dzieci pozytywnie pie*dolniętego, słynnego ojca – Kuby Sienkiewicza, lidera „Elektrycznych Gitar”. Dziś mają miliony wyświetleń, rzesze fanów, a na koncercie na PolAndRock Festival zaczarowali folkowo-popowym klimatem licznie zebraną publiczność, która mimo że na co dzień słucha ostrego rocka, wspólnie nuciła, że świat dziwny jest jak sen, a sen jak świat…

 -

Odwiedzin: 4483

Autor: adminLudzie Youtuba

Komentarze: 1

Marcin Łazarski radzi: "Śpiewaj świadomie"! - Ludzie Youtuba

Przeprowadziliśmy wywiad z trenerem, który prowadzi popularny kanał na YouTubie. Pierwsze skojarzenie z taką profesją może świadczyć, że to ktoś, kto uczy, jak mieć płaski brzuch czy potężne mięśnie. Nic z tych rzeczy, choć o mięśniach też opowiada, ale dotyczących... przepony. Teraz już zapala się światełko z tunelu i coś dzwoni w uszach. Tak. Pochodzący z Dąbrowy Górniczej, Marcin Łazarski to specjalista od emisji głosu oraz uzdolniony wokalista w jednej osobie. Wystarczy, że raz zajrzycie na stworzony przez niego kanał „Śpiewaj świadomie”, a zostaniecie zarażeni niesamowicie pozytywną energią i…

Tina Turner – Muzyka The Best, Życie not so much - Zespoły i Artyści

Tina Turner – sceniczna petarda. Kobieta, która swoją energią mogłaby uruchomić elektrownię atomową. Niezapomniany wokal z charakterystyczną chrypką plus charyzma powodowały, że miliony fanów było na długie minuty, a nawet godziny poddanych zbiorowej hipnozie. Śpiewała „We Don’t Need Another Hero” z takimi emocjami, że faktycznie nie potrzebowaliśmy tego Mad Maxa. To ona była legendarną bohaterką tej ziemi. Niestety starość i choroby pokonają nawet najsilniejszych. Artystka zmarła 24 maja 2023 roku. Zostawiła po sobie twórczość przepiękną, choć prywatna codzienność atakowała ją mrokiem.

Nowości

 -

Odwiedzin: 83

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 165

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 91

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 211

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12704

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 1126

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 2

Kino za Rogiem w Kowalu, czyli jedna z magiczno-kameralnych świątyń filmu! - Ciekawe miejsca

Osoby, które wieszczyły zmierzch małych kin, powinny cofnąć swoje pesymistyczne słowa. Oto bowiem w całej Polsce powstają – może nie jak grzyby pod deszczu – ale dość sprawnie miejsca, które przyciągają kinomaniaków w każdym wieku. Nie ma w nich ekranu tak dużego jak w multipleksach, nie ma atakującego ze wszystkich stron dźwięku z mocą startującej rakiety. Ale za to jest coś innego – jedyna w swoim rodzaju urokliwa atmosfera, jakiej nie znajdziecie nawet w skromnych salach Domów Kultury i Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To główny powód, aby wybrać się do Kin za Rogiem, m.in. do tego stworzonego w Kowalu, w budynku Szkoły Podstawowej. Jeżeli w kilkudziesięciu takich placówkach rozlokowanych w całej Polsce (także w większych miastach) wrażenia są podobne, jest to znak, że żaden projektor domowy nie będzie już potrzebny…

 -

Odwiedzin: 11459

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12201

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.559

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję