O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili! - Ciekawe miejsca

Miłośnicy historii, a w szczególności średniowiecznych wiekopomnych wydarzeń, powinni choć raz przybyć do tego miejsca. Poczują się wtedy niczym wojowie. A gdy ujrzą makietę przedstawiającą pewną bitwę z roku pańskiego 1410, to oczami wyobraźni naprawdę przeniosą się do dnia, kiedy to rycerstwo polskie króla Władysława Jagiełły pokonało Krzyżaków. Zwycięstwo przyniosło istotne dobrodziejstwo. Zatem na Grunwald, do nowo otwartego, nowoczesnego muzeum!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
admin (44605 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
593
Czas czytania:
656 min.
Kategoria:
Ciekawe miejsca
Autor:
admin (44605 pkt)
Dodano:
403 dni temu

Data dodania:
2023-06-20 20:46:33

Krótki rys historyczny z księgi oświeconego Jana Długosza zaczerpnięty, przez autora niniejszego artykułu uwspółcześniony

 

Kronikarz Jan Długosz (fot. PJ)

 

Jest rok 1409, miesiąc sierpień – wtedy Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen wypowiada Władysławowi Jagielle wojnę. W kulminacyjnej, trwającej sześć godzin, bitwie naprzeciw siebie stają wojska polsko-litewskie oraz krzyżackie. Tych pierwszych jest podobno (przedmiot sporów historyków do dziś) 30-40 tysięcy. Tych drugich jakieś 15 tysięcy. Przewaga sił naszych jest więc znacząca. Po zaciekłym boju, w którym, aby bić wroga, nakazano zakładać specjalne wyróżniające opaski. Ostatecznie Zakon Krzyżacki zostaje zmiażdżony. O czym świadczy 51 zdobytych chorągwi i 8 tys. trupów po stronie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (pełna nazwa wroga, którego sprowadził na ziemie polskie Konrad Mazowiecki). Sukces osiągnięty 15 lipca 1410 roku sprawił, że w kolejnych latach król Jagiełło pozyskał większe zaufanie polskiej szlachty, przez co umocnił swoją pozycję na tronie królewskim. Ziemia Dobrzyńska ponownie znalazła się w granicach Polski, natomiast książę Witold był kontent, że Litwa się powiększyła o Żmudź. Potęga Krzyżaków stała już echem przeszłości…

 

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem kiedyś i dziś

 

Muzeum owo położone jest w miejscowości Stębark na Mazurach. Jego początki sięgają lipca 1960 roku. Wówczas z okazji 550. rocznicy bitwy uroczyście odsłonięto Pomnik Grunwaldzki. A skoro pomnik, to i nie zabraknąć nie mogło placówki edukacyjnej, jaką jest muzeum. Na początku, przez trzy lata miejsce to należało do Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn. W roku 1963 stało się oddziałem Muzeum Mazurskiego w Olsztynie (obecnie Muzeum Warmii i Mazur). Ale to nie konie zmian. W okresie 1970-75 przeobraziło się z kolei w odział Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

 

Dopiero w październiku 2010 narodziła się uchwała Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która umożliwiła przygotowania do wyodrębnienia Muzeum jako całkiem samodzielnej placówki. Finalnie 1 marca, rok później, turyści mogli ją odwiedzać, chwaląc się, że trafili do niezwykłej instytucji kultury Urzędu Marszałkowskiego województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Ale to, co zaprawdę zachwyciło po stokroć, miało miejsce 21 września 2022 roku. To bowiem data, kiedy oddano do użytku nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Jakże przestrzenny, będący skrzyżowaniem nowoczesności ze średniowieczną aurą. Na powierzchni liczącej blisko 1300 metrów kwadratowych zachwyca np. stała wystawa o nazwie: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411”. Kilka paneli tematycznych z podziałem chronologicznym nikogo nie zanudzi (poza dzieciakami opanowanymi przez smartfony i social media). Wszak do ich stworzenia zastosowano zarówno obecną technologię, jak i tradycyjne, „namacalne” eksponaty. A zatem interaktywne mapy, aplikacje, filmy oraz wykopaliska – artefakty plus kopie strojów, uzbrojenia i wyposażenia ówczesnego rycerstwa. Wchodząc do tego muzeum, każdy lepiej zrozumie zawiłe stosunki międzynarodowe, które doprowadziły do wybuchu wojny. Odkryje przebieg konfliktu i samej bitwy pod Grunwaldem. Ekspozycja dawnych dziejów robi wrażenie!

 

Zbroje płytowe (fot. PJ)

 

Nie dziwne, że w trakcie zwiedzania muzeum można obejrzeć fragmenty (głównie scen batalistycznych) legendarnego filmu Aleksandra Forda, będącego adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza – „Krzyżaków”. Nie, zwiedzający nie otrzyma dwóch, nagich mieczy, ale za to na Polach Grunwaldu będzie podziwiał wykuty w granicie 8-metrowy obelisk (Pomnik Zwycięstwa) złożony dwóch bloków, z twarzami rycerzy zwróconymi ku zachodowi i północy autorstwa rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza oraz wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda. Inne ciekawe obiekty to m.in.: zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ale tego ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego w 1910, lecz zburzonego przez Niemców w 1939 roku) i „Kopiec Jagiełły” – wzniesienie usypane przez harcerzy w 1960 r. w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

 

Zburzony Pomnik Grunwaldzki w 1939 (fot. PJ)

 

Do Muzeum warto przybyć w każdym miesięcy, wszak dostępne jest przez cały rok, jednak największe atrakcje czekają na fanów historii w lipcu. Wówczas odbywają się „Dni Grunwaldu”, w trakcie których dochodzi do walk na „śmierć i życie”. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem to przecież jedno z największych wydarzeń historycznych w Polsce. Nie jest to jakaś tam zwykła potyczka, mości panowie, oj nie. To wyjątkowe widowisko, w którym udział bierze około 2 tysięcy rycerzy, nie tylko z Polski, ale też z innych krajów, chociażby z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji i Węgier. Nie samą jednak bitwą człek żyje, czas więc na odpoczynek w obozach rycerskich, gdzie odtworzono trudne warunki życia średniowiecznych wojów i ich przygotowań do starcia z nieprzyjacielem – Zawiszo Czarny ty coś o tym wiesz!

 

 

Niespodzianek „zrodzonych” przez muzeum jest więcej. Wśród nich: cykl turniejów rycerskich w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza, imprezy okolicznościowe, między innymi, z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Wojska Polskiego, Nocy Muzeów; a także zawody w łucznictwie konnym (w randze Pucharu Europy) i – uwaga! – jedyna w Polsce zimowa, plenerowa impreza rekonstrukcyjna – Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu.

 

Jak być rycerzem? Jakie jeszcze tajemnic skrywa Grunwald, który jest tuż na wyciągnięcie ręki? Jaką rolę odgrywała muzyka i tanieć w średniowieczu? Na te i wiele innych pytań poznacie odpowiedzi, gdy bilet zakupicie w cenie 28 zł albo w poniedziałek przybędziecie (na koniu, z łukiem, mieczem), bo to dzień darmowy. A gdy przewodnika weźmiecie, to kilka polskich monet złotych dorzucić musicie. Większą grupą, szkolną na przykład nie zostaniecie jednak wpuszczeni, chyba że rezerwację dokonacie. Wtedy lekcja historii stanie się bardziej intrygująca. Z tej Instytucji Kultury do domów własnych powrócicie z tarczą i chorągwią, bogatsi o wiedzę nową!

 

Więcej informacji znajdziecie na:

https://www.facebook.com/grunwald

https://muzeum-grunwald.pl/

 

Poniżej galeria wszystkich kilkudziesięciu zdjęć ukazujących nowe muzeum.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 42189

Autor: pjHistoria

Komentarze: 7

Zawisza Czarny – wzór najlepszych cnót rycerskich - Historia

Honor, odwaga, szlachetność – te trzy słowa idealnie opisują najsłynniejszego rycerza w dziejach Polski: Zawiszę zwanego Czarnym. Wielu słyszało to imię, ale warto poznać więcej faktów z jego życia. Niechaj ten artykuł będzie również należnym hołdem dla tegoż niezrównanego wojownika czasów średniowiecza.

Muzeum Stutthof w Sztutowie – ważne miejsce pamięci - Ciekawe miejsca

„Nigdy więcej” – te słowa wypowiedziała była więźniarka jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych, miejsc strasznych, zbudowanych w celu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowego mordu niewinnych ludzkich istnień. W okolicach Gdańska także znajdował się taki obóz. Obecnie jest tam muzeum, które nie pozwala na to, by zanikła pamięć o tych dawnych wydarzeniach.

 -

Odwiedzin: 3015

Autor: pjOrganizacje

Noc Muzeów – warta podkreślenia inicjatywa - Organizacje

W Polsce, z 17 na 18 maja (2014 roku) odbyła się kolejna, coroczna (już 11 raz) Noc Muzeów. W nocy w wielu miastach udostępniono, za symboliczną opłatą lub całkiem za darmo, możliwość zwiedzania muzeów i galerii. Cel jest chwalebny - propagowanie kultury i przypominanie o historii kraju.

Teraz czytane artykuły

Na Grunwald! Zobaczyć i posłuchać, jak nasi Krzyżaków pobili! - Ciekawe miejsca

Miłośnicy historii, a w szczególności średniowiecznych wiekopomnych wydarzeń, powinni choć raz przybyć do tego miejsca. Poczują się wtedy niczym wojowie. A gdy ujrzą makietę przedstawiającą pewną bitwę z roku pańskiego 1410, to oczami wyobraźni naprawdę przeniosą się do dnia, kiedy to rycerstwo polskie króla Władysława Jagiełły pokonało Krzyżaków. Zwycięstwo przyniosło istotne dobrodziejstwo. Zatem na Grunwald, do nowo otwartego, nowoczesnego muzeum!

Karolina Szczurowska prezentuje nowy singiel! Z tym numerem chciała wystartować w preselekcjach do konkursu Eurowizji! - Muzyczne Style

Karolina Szczurowska zaskakuje swoich fanów kolejnym singlem, który wyznacza nowy kierunek w jej twórczości. Utwór ten, zatytułowany "Tyle barw", powstał we współpracy z producentem Maciejem Puchalskim, znanym m.in. jako twórca zeszłorocznego eurowizyjnego przeboju "Solo" Blanki oraz hitu Darii "Paranoia". Pomimo początkowych planów zgłoszenia singla do tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, Karolina zdecydowała się zrezygnować z udziału ze względu na wewnętrzny wybór Telewizji Polskiej. Dlaczego?

Kasia Chałdaś i jej "BOY" - Zespoły i Artyści

Przed Wami utwór, który właśnie miał swoją premierę w serwisach streamingowych. To nowa anglojęzyczna propozycja muzyczna Kasi Chałdaś zatytułowana „BOY”. Wokalistka sama napisała tekst do wpadającej w ucho piosenki, a do pracy przy muzyce zaprosiła znanego wszystkim Tomka Luberta – legendę polskiej muzyki pop. Co więcej, do singla powstał „czarujący” teledysk autorstwa Łukasza Kaugana.

Agata Sobocińska w stylowym teledysku do singla "Tylko z Tobą" - Zespoły i Artyści

Agata Sobocińska wkracza w nową dekadę. W 2020 roku zaskakuje odrealnionym teledyskiem do singla „Tylko z Tobą”. Całość utrzymana jest w tajemniczym, futurystycznym klimacie. Artystka pokazuje w nim historię rozpadu relacji między kobietą i mężczyzną. Z biegiem czasu relacja zanika, a mężczyzna staje się sztuczny i nieruchomy, niczym manekin. Kobieta wszędzie widzi twarz mężczyzny, ciągle jeszcze ma nadzieję, że dawne uczucie powróci. W końcu postanawia zniszczyć swoje wspomnienia, by iść dalej „w stronę słońca”.

Reaktywowany zespół AGE CONNECT z debiutanckim krążkiem! - Zespoły i Artyści

W piątek 14 października 2022 roku rozpoczęła się taneczna zabawa w klimacie lat 80. Polsko-niemiecka grupa AGE CONNECT wydała bowiem długo oczekiwany album pt. „Power of Devotion”! Z radością o tym informujemy z dwóch powodów. Po pierwsze członkowie zespołu zrobili to własnymi rękoma bez wsparcia wytwórni. Ale równie intrygujący jest fakt, że w ten sposób zaliczyli swój wielki com back.

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12878

Autor: PaMCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca

Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.

 -

Odwiedzin: 11708

Autor: pjCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca

Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!

 -

Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

 -

Odwiedzin: 12324

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 1

Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca

Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.

JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca

Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.810

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję