
3 738
3 960 min.
Organizacje
PaM (1162 pkt)
3525 dni temu
2014-02-03 09:47:53
W 2010 roku zamknięto już nabór do wyścigu ku eksploracji księżyca, lecz wyścig cały czas trwa. Ostateczny termin zamknięcia to 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu przewidziano, by jedna z drużyn zbudowała i wysłała na księżyc pojazd – robot, który jako pierwszy w wyścigu przemierzy 500 metrów po srebrnym globie i prześle obrazy do centrum dowodzenia na Ziemi.
Drużyny biorące udział w wyścigu
Niestety wśród wszystkich zgłoszonych drużyn do wyścigu o Google Lunar Xprize nie ma zespołu z Polski. Być może brak rzetelnego sponsora spowodował, że liczący się zespół konstruktorów z Polski nie zrealizuje podstawowego celu jakim jest start rakiety, umożliwiającej wysłanie pojazdu na powierzchnię księżyca. Wielkość nagrody Xprize jest niewielka w porównaniu do poniesionych kosztów. Pomimo 30 milionów dolarów amerykańskich nagrody, zespołów nie brakuje. Z całego świata wystartowały 33 grupy różnych narodowości. Do dziś w wyścigu konkuruje ze sobą 18 grup. Większość drużyn pochodzi z USA (obecnie 6 zespołów). Do wyścigu przystąpiły także zespoły z Kanady (obecnie 2 aktywne grupy), Argentyny(1), Australii(1), Bośni i Hercegowiny (1), Brazylii (2), Chile(2), Wyspy Bożego Narodzenia (1), Chorwacja (1), Dania(1), Francja(1), Niemcy(2), Grecja(1), Gwatemala(1), Węgry(1), Indie(2), Irlandia(1), Izrael(1), Włochy(2), Japonia(2), Królestwo Bhutanu (1), Królestwo Tonga(1), Macedonia(1), Malezja(1), Czarnogóra (1), Nowa Zelandia(1), Rosja(1), Arabia Saudyjska(1), Serbia(1), Słowacja(1), Słowenia(1), RPA(1), Hiszpania(2), Sri Lanka(1), Szwajcaria(2), Tanzania(1), Tybet(1), Zjednoczone Emiraty Arabskie(1), Ukraina(1), UK(1), Wenezuela(1).
Większość z podanych Państw bierze udział razem jako jedna drużyna. Jedną z największych drużyn jest Synergy Moon – jako Tesla Robotic Rover.
Zasady przyznania nagrody
20 milionów dolarów zostanie przyznane grupie, która jako pierwsza zbuduje i wyśle na księżyc własnego robota, który wykona serię zdjęć i pokona ponad 500 metów, 1/3 mili, oraz prześle wykonane zdjęcia na Ziemię. Dodatkowe 5 milionów dolarów będzie przyznane drugiej grupie, która wykona takie samo zadanie. Dodatkowe 4 miliony dolarów są przeznaczone dla wszystkich drużyn, które np. zajmą się odkrywaniem wody na powierzchni księżyca, ich robot pokona ponad 5 km na srebrnym globie, przetrwa pracę w nocy, gdzie temperatura spada poniżej 200 stopni C, lub precyzyjnie wyląduje obok stacji bazowej misji Apollo lub innych interesujących miejsc na księżycu. Dodatkowe 10 milionów dolarów mogą zostać przyznane zespołom, które znacząco rozwiną urządzenia techniczne pojazdów bezzałogowych, technologii, zmniejszą koszty eksploracji kosmosu, a nawet zbudują i uruchomią własny pojazd księżycowy, gotowy do eksploracji powierzchni księżyca.
W wyścigu Xprize nie mogą startować grupy powołane przez instytucje państwowe. Nagrodę Xprize mogą otrzymać prywatni inwestorzy, naukowcy, cywile, studenci. Prace wszystkich grup są analizowane przez agencje kosmiczne, które korzystają z rozwiązań technicznych jakie proponują zespoły. Dzięki temu pomysł nie tylko rozwija eksplorację księżyca, ale przyczynia się do zmniejszenia kosztów innych wypraw np. projektów NASA na inne księżyce i planety. Wyścig zgodnie z regulaminem zakończy się pod koniec 2015 roku, chyba, że część z założonych celów zostanie osiągnięta wcześniej.
Zasada nagrody Xprize nie jest nowa. Fundacja Xprize jest organizacją pozarządową typu non profit kierującą się dobrem społeczeństwa, nie czerpiącą zysków finansowych -zrzeszającą publiczne grono wszystkich zainteresowanych pracami nad danym projektem. Fundacja jest organizatorem jeszcze kilku innych projektów, np. Archon Genomics dotycząca prac nad zselekcjonowaniem 100 genomów HS w ciągu 10 dni przy koszcie 10 tyś dolarów na genom.
Nagroda Xprize sprawdziła się nie po raz pierwszy. Pokazała, że nie tylko wielkie mocarstwa i agencje rządowe USA, Chin czy Rosji mogą pracować nad wielkimi kosmicznymi projektami. Cel jest również wspaniały. Nie byliśmy świadkami od ponad 50 lat takich sukcesów jak lądowanie misji Apollo na srebrnym globie. Nagroda dała szansę amatorom, którzy mają więcej inwencji twórczej niż specjaliści z danej dziedziny. Prace nad projektami kilku drużyn są imponujące i być może bliskie celu. Być może największym problemem podczas misji Google Lunar Xprize będzie start rakiety kosmicznej, by dotarła na księżyc. Rakieta Saturn V, która zabrała załogi Apollo na księżyc była największą rakietą jaką zbudował człowiek. Wyprawa na księżyc nie jest łatwym celem, ale niewiele ponad 100 lat temu ciężko było ludzkości zbudować samolot utrzymujący się ponad 1 minutę w ciągłym locie. Takie wyścigi były proponowane już w tamtych czasach dzięki temu dziś samoloty są powszechne. Być może za 100 lat loty w kosmos będą równie popularne jak podróże samolotem.
Więcej na temat projektu Google Lunar Xprize znajdziecie na: http://www.googlelunarxprize.org/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Więcej artykułów od autora PaM

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Teraz czytane artykuły

Google Lunar Xprize – wyścig trwa - Organizacje
Jest to jedna z kilku nagród ufundowanych przez fundację X Prize Foundation. Od 2007 roku kilkanaście zespołów z całego świata walczy o nagrodę 30 milionów dolarów ufundowaną przez firmę Google. Celem Google Lunar Xprize jest eksploracja księżyca Ziemi.

"Prawo Ulicy" – Blaski i cienie Baltimore - Seriale
Rok 2002. Stacja HBO wyświetla w USA pierwszy z 13 odcinków serialu „The Wire”. Jego twórca – David Simon, były reporter policyjny, nie spodziewa się aż tak pozytywnej reakcji krytyków. Pisze więc scenariusze do kolejnych sezonów. I czyta jeszcze więcej pochwał. Produkcja jest bowiem porównywana do książkowych dzieł Dostojewskiego czy Dickensa, określana jako niezwykle głęboka, ambitna, smakowana przez nielicznych, jedyna w swoim rodzaju. Mało tego, większość jest zgodna – to najlepszy serial kryminalny w historii telewizji.

George Michael – "Last Christmas"… - Zespoły i Artyści
Rok 2016 to „czarny żniwiarz”. Z jednej strony byliśmy bombardowani smutnymi informacjami o krwawych zamachach w Europie i krytycznej sytuacji w Syrii, z drugiej dowiadywaliśmy się o śmierci kochanych artystów, zarówno polskich (Andrzej Wajda, Marian Kociniak, Bohdan Smoleń), jak i zagranicznych. Świat pożegnał wielkie gwiazdy muzyki: Davida Bowiego, Leonarda Cohen i Prince’a. Do tego szacownego grona dołączył George Michael. Smutne to bardzo i dość przewrotne, że zmarł w święta Bożego Narodzenia.

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące
29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

Młoda IGA burzy wielkie ściany... społecznej presji! - Muzyczne Style
Nowy singiel Igi to prawdziwa manifestacja odwagi i wolności w świecie, który często narzuca nam standardy i ramy. Młoda Artystka w swojej twórczości odważnie wypowiada się na temat presji bycia kimś, kim nie jesteśmy, i przekonuje nas w stylu pop, że prawdziwe szczęście tkwi w byciu sobą! Od 22 września śpiewa zatem "Mogłabym być"...
Nowości

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści
Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące
29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

ALFA ROMEO STELVIO COMPETIZIONE. Gdzie ten luksus? - Nowinki motoryzacyjne
Poprzednia recenzja poświęcona była takiemu, można to chyba w ten sposób nazwać, współczesnemu autu dla ludu, czyli Dacii. Obawiam się bowiem, że „Volkswagen” obecnie już tak dostępnym samochodem nie jest, w szczególności cenowo… Dzisiaj z kolei spróbujemy się poczuć jak ktoś specjalny, zasiadając w limitowanej wersji auta, które i w seryjnych odsłonach uchodzi już za samochód luksusowy. Witajcie zatem we wnętrzu specjalnej odsłony Alfy Romeo Stelvio: Competizione 2.0 GME 280 KM Q4 AT8!

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

emocean drive ląduje we friendzone! Co na to Britney Spears? - Zespoły i Artyści
Przebojowe trio emocean drive wydało kolejny, życiowy singiel pt. „FWB”. Tym razem zespół zaprasza do „friendzone” – miejsca, do którego prowadzi słynne powiedzenie: „zostańmy przyjaciółmi”, i z którego podobno nie ma powrotu. Ponieważ Britney Spears odmówiła komentarza odnośnie premiery, zasięgnęliśmy języka u członków zespołu.
48. Festiwal Filmowy w Gdyni – Kos "kosi" konkurencję i zgarnia Złote Lwy! - Kultura
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Jesień 2023 roku, w Polsce… rozdano ważne nagrody. Nie politykom, lecz filmowcom rzecz jasna. W mieście Gdynia, które od dawien dawna kojarzone jest z pięknym, prestiżowym festiwalem. O dziwo, tym razem Złote Lwy „pogłaskała” nie artystyczna produkcja, a dzieło zgoła inne. Oto bowiem jak rycerz na białym koniu wjechał, choć najpierw przypłynął z wiernym czarnoskórym towarzyszem, „Kos”, czyli western kościuszkowski. Opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce nie należy do patetycznych, pełnych martyrologii, historycznych eposów. To zdecydowanie kino gatunkowe, ale takie, którego nie powstydziłby się sam mistrz Tarantino! Zachwyciło się nim większość krytyków, nie ganiąc go za zapożyczenia. Podobnie jury 48. FPFF pod przewodnictwem Filipa Bajona. Stąd główna nagroda do „Kosa” zawędrowała! Lecz nie zapominajmy o reszcie laureatów.
Artykuły z tej samej kategorii

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Projekt społeczny "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Organizacje
„Miłość jest decyzją ubraną w suknię uszytą z emocji. Jeśli zdecydujesz się pokochać człowieka, postawisz pierwszy krok w stronę spełnienia swojej życiowej misji w stroju wykonanym przez ucznia krawca". Tym cytatem opisywany jest projekt społeczny o nazwie „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”.

Metalowe Zwierzaki – głośna muza, uśmiechnięte czworonogi! - Organizacje
Los psów i kotów nie jest jej obojętny. Ba! Tak bardzo kocha zwierzęta, że postanowiła zadziałać. Mowa o mieszkającej w Warszawie Annie Bargiel, którą często można spotkać pod sceną, gdy skacze przy dźwiękach ostrego metalu. Dziewczyna ta jest kolejnym przykładem tego, że z ów gatunek muzyczny nie tylko nie zmienia ludzi w wyznawców demonów (jak sądzą niektórzy politycy), a wręcz przeciwnie – powoduje, że dusza staje się jeszcze bardziej wrażliwa i chętna do pomocy. W 2017 Ania urodziła dziecko, a konkretniej i jaśniej – inicjatywę o nazwie Metalowe Zwierzaki. Zorganizowała wtedy pierwszą edycję koncertu charytatywnego dla zwierzaków. 13 maja bieżącego roku mija 6 lat od tego wydarzenia. To dobra okazja do ogólnego podsumowania dotychczasowej aktywności.

"Już jestem…" – fundacja, która jak słońce wyłoniła się z mroku... - Organizacje
Zapraszam Cię do poznania Fundacji, a zatem organizacji pozarządowej poetki pochodzącej z samego serca Kujaw, którą założyła po anoreksji i chorobie nowotworowej, aby jak najwięcej działać m.in. na rzecz ochrony i promocji zdrowia, rozwoju poprzez sztukę, dbałości o przyrodę, historię, regionalizm, integrację społeczną. Zapraszam Cię do świata wrażliwości, do wnętrza Domu Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…”.

Stowarzyszenie Lambda - Organizacje
Oglądając ostatnie wydarzenia podczas obchodów Święta Niepodległości, m.in. spalenie tęczy, nasuwają się nam słowa słynnej piosenki T.Love : „To jest ten kraj, to jest ten kraj. Nietolerancji i znieczulenia raj”. Szczególnie znienawidzonymi i narażonymi na ataki są ludzie o innej orientacji seksualnej. Nie mają w Polsce łatwego życia, ale cieszy fakt, że istnieje organizacja, która skupia takie osoby i pomaga im w każdy możliwy sposób.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.527