O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Google Lunar Xprize – wyścig trwa - Organizacje

Jest to jedna z kilku nagród ufundowanych przez fundację X Prize Foundation. Od 2007 roku kilkanaście zespołów z całego świata walczy o nagrodę 30 milionów dolarów ufundowaną przez firmę Google. Celem Google Lunar Xprize jest eksploracja księżyca Ziemi.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
3 849
Czas czytania:
4 071 min.
Kategoria:
Organizacje
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
3733 dni temu

Data dodania:
2014-02-03 09:47:53

W 2010 roku zamknięto już nabór do wyścigu ku eksploracji księżyca, lecz wyścig cały czas trwa. Ostateczny termin zamknięcia to 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu przewidziano, by jedna z drużyn zbudowała i wysłała na księżyc pojazd – robot, który jako pierwszy w wyścigu przemierzy 500 metrów po srebrnym globie i prześle obrazy do centrum dowodzenia na Ziemi.

 

 

Drużyny biorące udział w wyścigu

 

Niestety wśród wszystkich zgłoszonych drużyn do wyścigu o Google Lunar Xprize nie ma zespołu z Polski. Być może brak rzetelnego sponsora spowodował, że liczący się zespół konstruktorów z Polski nie zrealizuje podstawowego celu jakim jest start rakiety, umożliwiającej wysłanie pojazdu na powierzchnię księżyca. Wielkość nagrody Xprize jest niewielka w porównaniu do poniesionych kosztów. Pomimo 30 milionów dolarów amerykańskich nagrody, zespołów nie brakuje. Z całego świata wystartowały 33 grupy różnych narodowości. Do dziś w wyścigu konkuruje ze sobą 18 grup. Większość drużyn pochodzi z USA (obecnie 6 zespołów). Do wyścigu przystąpiły także zespoły z Kanady (obecnie 2 aktywne grupy), Argentyny(1), Australii(1), Bośni i Hercegowiny (1), Brazylii (2), Chile(2), Wyspy Bożego Narodzenia (1), Chorwacja (1), Dania(1), Francja(1), Niemcy(2), Grecja(1), Gwatemala(1), Węgry(1), Indie(2), Irlandia(1), Izrael(1), Włochy(2), Japonia(2), Królestwo Bhutanu (1), Królestwo Tonga(1), Macedonia(1), Malezja(1), Czarnogóra (1), Nowa Zelandia(1), Rosja(1), Arabia Saudyjska(1), Serbia(1), Słowacja(1), Słowenia(1), RPA(1), Hiszpania(2), Sri Lanka(1), Szwajcaria(2), Tanzania(1), Tybet(1), Zjednoczone Emiraty Arabskie(1), Ukraina(1), UK(1), Wenezuela(1).

 

Większość z podanych Państw bierze udział razem jako jedna drużyna. Jedną z największych drużyn jest Synergy Moon – jako Tesla Robotic Rover.

 

 

Zasady przyznania nagrody

20 milionów dolarów zostanie przyznane grupie, która jako pierwsza zbuduje i wyśle na księżyc własnego robota, który wykona serię zdjęć i pokona ponad 500 metów, 1/3 mili, oraz prześle wykonane zdjęcia na Ziemię. Dodatkowe 5 milionów dolarów będzie przyznane drugiej grupie, która wykona takie samo zadanie. Dodatkowe 4 miliony dolarów są przeznaczone dla wszystkich drużyn, które np. zajmą się odkrywaniem wody na powierzchni księżyca, ich robot pokona ponad 5 km na srebrnym globie, przetrwa pracę w nocy, gdzie temperatura spada poniżej 200 stopni C, lub precyzyjnie wyląduje obok stacji bazowej misji Apollo lub innych interesujących miejsc na księżycu. Dodatkowe 10 milionów dolarów mogą zostać przyznane zespołom, które znacząco rozwiną urządzenia techniczne pojazdów bezzałogowych, technologii, zmniejszą koszty eksploracji kosmosu, a nawet zbudują i uruchomią własny pojazd księżycowy, gotowy do eksploracji powierzchni księżyca.

 

 

W wyścigu Xprize nie mogą startować grupy powołane przez instytucje państwowe. Nagrodę Xprize mogą otrzymać prywatni inwestorzy, naukowcy, cywile, studenci. Prace wszystkich grup są analizowane przez agencje kosmiczne, które korzystają z rozwiązań technicznych jakie proponują zespoły. Dzięki temu pomysł nie tylko rozwija eksplorację księżyca, ale przyczynia się do zmniejszenia kosztów innych wypraw np. projektów NASA na inne księżyce i planety. Wyścig zgodnie z regulaminem zakończy się pod koniec 2015 roku, chyba, że część z założonych celów zostanie osiągnięta wcześniej.

 

Zasada nagrody Xprize nie jest nowa. Fundacja Xprize jest organizacją pozarządową typu non profit kierującą się dobrem społeczeństwa, nie czerpiącą zysków finansowych -zrzeszającą publiczne grono wszystkich zainteresowanych pracami nad danym projektem. Fundacja jest organizatorem jeszcze kilku innych projektów, np. Archon Genomics dotycząca prac nad zselekcjonowaniem 100 genomów HS w ciągu 10 dni przy koszcie 10 tyś dolarów na genom.

 

 

Nagroda Xprize sprawdziła się nie po raz pierwszy. Pokazała, że nie tylko wielkie mocarstwa i agencje rządowe USA, Chin czy Rosji mogą pracować nad wielkimi kosmicznymi projektami. Cel jest również wspaniały. Nie byliśmy świadkami od ponad 50 lat takich sukcesów jak lądowanie misji Apollo na srebrnym globie. Nagroda dała szansę amatorom, którzy mają więcej inwencji twórczej niż specjaliści z danej dziedziny. Prace nad projektami kilku drużyn są imponujące i być może bliskie celu. Być może największym problemem podczas misji Google Lunar Xprize będzie start rakiety kosmicznej, by dotarła na księżyc. Rakieta Saturn V, która zabrała załogi Apollo na księżyc była największą rakietą jaką zbudował człowiek. Wyprawa na księżyc nie jest łatwym celem, ale niewiele ponad 100 lat temu ciężko było ludzkości zbudować samolot utrzymujący się ponad 1 minutę w ciągłym locie. Takie wyścigi były proponowane już w tamtych czasach dzięki temu dziś samoloty są powszechne. Być może za 100 lat loty w kosmos będą równie popularne jak podróże samolotem.

 

 

Więcej na temat projektu Google Lunar Xprize znajdziecie na: http://www.googlelunarxprize.org/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 820

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22399

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14167

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11597

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14328

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 3849

Autor: PaMOrganizacje

Google Lunar Xprize – wyścig trwa - Organizacje

Jest to jedna z kilku nagród ufundowanych przez fundację X Prize Foundation. Od 2007 roku kilkanaście zespołów z całego świata walczy o nagrodę 30 milionów dolarów ufundowaną przez firmę Google. Celem Google Lunar Xprize jest eksploracja księżyca Ziemi.

"300: Początek imperium" – Wizualna krwawa łaźnia totalna - Recenzje filmów

Noam Murro to nie starożytny bohater. To imię i nazwisko urodzonego w Jerozolimie w 1961 roku naszej ery mało doświadczonego reżysera. I chyba tylko kapłani z wyroczni w Delfach wiedzieli, że jego przeznaczeniem była realizacja drugiej części „300”. Bez obaw. Stał się cud. „Początkowi imperium” daleko do arcydzieła, ale na szczęście jako całość, pozostając wierne stylistyce poprzednika, zachwyca klimatem i stroną wizualną.

"Agent i pół" – Agentem zostać każdy może - Recenzje filmów

Na seans filmu „Agent i pół” wybrałem się z recenzenckiego obowiązku. Wchodząc do kinowej sali, poczułem się, jakbym przegrał los na loterii, w której każdy wygrywa. Znacie to uczucie? W salach obok „Tarzan: Legenda” w reżyserii znanego z kilku odsłon Harry’ego Pottera Davida Yatesa i nowe, familijne dzieło fantasy samego, wielkiego Stevena Spielberga, czyli „BFG: Bardzo Fajny Gigant”, a mi przypadła głupia, amerykańska komedyjka. Takie życie, mruczę sobie pod nosem i siadam wygodnie w fotelu. To tylko lub aż (niepotrzebne skreślić wedle uznania) półtorej godziny wątpliwej rozrywki.

 -

Odwiedzin: 7582

Autor: piterwm90Recenzje gier

Komentarze: 3

"Outlast" – Straszna perspektywa - Recenzje gier

Strach, szaleństwo i opętanie - witamy w Mount Massive Asylum, a dokładniej w grze "Outlast". Pierwszoosobowy survival horror od studia Red Barrels to jedna z niewielu w tym roku gier z tego gatunku. Według zapowiedzi miała być najlepszą, a zarazem najstraszniejszą. Czy debiut kanadyjskiej ekipy spełnia pokładane w nim nadzieje?

"Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki" – Honor a przetrwanie narodu - Recenzje książek

Żyjąc dziś w wolnej Polsce, niełatwo oceniać decyzje ludzi sprzed kilkudziesięciu lat. Co innego, kiedy owe decyzje podejmowali nie zwykli mieszkańcy naszego kraju, a ludzie pełniący ważne funkcje, zasiadający na rządowych stołkach w czasach bardzo niepewnych. Ich czyny podlegają głębszej analizie. Weźmy chociażby pod uwagę Józefa Becka – ministra spraw zagranicznych, ucznia Piłsudskiego. W swojej historycznej książce Piotr Zychowicz nie przedstawia go jednak jako zbawcę narodu, a jako antybohatera, który nie przyjął propozycji Hitlera i naraził miliony ludzi na cierpienia…

Nowości

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 184

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 156

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

 -

Odwiedzin: 177

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Civil War" – Dziewczynka z aparatem - Recenzje filmów

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zatytułować recenzję najnowszego i podobno ostatniego filmu Alexa Garlanda (choć nie wierzę, że całkiem zrezygnuje z pisania scenariuszy). Tutaj pasują dziesiątki krótszych i dłuższych określeń, haseł, ostrzeżeń… No bo wiecie – „Civil War” to zarówno kino wojenne, przedstawiciel kina drogi, jak i opowieść inicjacyjna oraz niepokojąca dystopia. A zatem: „Apokalipsa teraz, zdjęcia na wieki”, „Wyprawa do jądra ciemności”, „Dziennikarze w ogniu”, „STOP WAR”… Ale ja podczas seansu czułem, że główną bohaterką jest młodziutka Jessie Cullen, a nie dojrzała Lee Smith. To za nią podążamy, to jej kibicujemy, to o nią się martwimy. „Dziewczynka z aparatem” wydaje się w tym kontekście idealne. Jednak czy sam film jest idealny?

Artykuły z tej samej kategorii

Projekt "Musical Hearts". Licealistki z Włocławka zachęcają do wspólnej pasji! - Organizacje

To jest godne pochwały. Kilka kreatywnych uczennic I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku wzięło udział w tegorocznej edycji olimpiady pn. „Zwolnieni z Teorii” i postanowiło stworzyć coś, co, zmieni ich życie oraz wolny czas rówieśników. Jako że każda od najmłodszych lat miała do czynienia z muzyką, a miłość do niej trwa aż do dziś, objawiając się śpiewem, grą na instrumentach oraz słuchaniem różnych piosenek, razem stworzyły projekt społeczny – „Musical Hearts”. Co jest głównym celem owej inicjatywy? Jakie działania już podjęły operatywne nastolatki?

 -

Odwiedzin: 1438

Autor: adminOrganizacje

Komentarze: 1

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje

W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Nigdy hejt! Zawsze heart! Projekt społeczny "HEJTLine" - Organizacje

Jako portal ludzi z pasją, publikujący w różnych social mediach, dużą uwagę przykładamy do kultury w Internecie. Mówimy Stop! nienawiści i wszelkim przejawom hejtu. Katarzyna Jaroszewska, którą mogliście już poznać jako poetkę i pomysłodawczynię fundacji „Już jestem…” (ochrona i promocja zdrowia) również nie zgadza się na cyberprzemoc! Twórczyni projektu społecznego „Z Kujawami Pomiędzy Słowami” wskazywała na ważną rolę sztuki w procesie terapeutycznym. Teraz powraca z „HEJTLine”. To projekt, który powstał, aby zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w życiu odgrywa samouświadomienie, zrozumienie siebie i świata w walce z hejtem od najmłodszych lat. Pierwszym poważnym działaniem w jego ramach będzie Wojewódzka Konferencja pt. „Cisza Nienawiści”. Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem tę szlachetną inicjatywę.

"Już jestem…" – fundacja, która jak słońce wyłoniła się z mroku... - Organizacje

Zapraszam Cię do poznania Fundacji, a zatem organizacji pozarządowej poetki pochodzącej z samego serca Kujaw, którą założyła po anoreksji i chorobie nowotworowej, aby jak najwięcej działać m.in. na rzecz ochrony i promocji zdrowia, rozwoju poprzez sztukę, dbałości o przyrodę, historię, regionalizm, integrację społeczną. Zapraszam Cię do świata wrażliwości, do wnętrza Domu Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…”.

Projekt społeczny "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Organizacje

„Miłość jest decyzją ubraną w suknię uszytą z emocji. Jeśli zdecydujesz się pokochać człowieka, postawisz pierwszy krok w stronę spełnienia swojej życiowej misji w stroju wykonanym przez ucznia krawca". Tym cytatem opisywany jest projekt społeczny o nazwie „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.599

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję