
2 926
3 275 min.
Organizacje
admin (37184 pkt)
1477 dni temu
2019-11-24 11:49:28
Fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe – rodzi się ich w Polsce sporo, ale Fundacja Ars Pro Cultura nie dość, że ma przyciągającą nazwę, to ma bardzo szerokie spektrum zadań na polu edukacyjno-kulturowym. A wiadomo jak to bywa u nas obecnie z edukacją i kulturą. Nie zawsze idą w parze, dlatego warto je propagować!
Prezes fundacji Artur Dawid Łukawski, który interesuje się też modą minionego wieku (Facebook/archiwum prywatne)
(Altao.pl) Cześć Artur. Czy pamiętasz ten dzień, w którym wpadłeś na pomysł założenia Fundacji Ars Pro Cultura? Czy ktoś Cię zainspirował, czy może po prostu w głowie zaświeciła się żarówka: „tak, to będzie moja misja”?
Artur Dawid Łukawski: Powstanie Fundacji Ars Pro Cultura to wypadkowa bardzo wielu czynników: moich osobistych ambicji, doświadczeń życiowych i zawodowych, przemyśleń, obserwacji otaczającego świata, zdobywania wiedzy, pracy nad samym sobą, odbytych podróży i spotkań z ludźmi – licznych elementów układanki, z których najważniejszym jest jednak moja długoletnia przyjaźń z Arturem Michalskim – aktywistą społecznym, pasjonatem kultury, historii, literatury i muzyki, świetnym organizatorem, a formalnie prezesem Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury. Na jednej z naszych dysput, podczas których padały rozmaite pomysły na działania, inicjatywy i sposoby ich realizacji, ze zdumieniem odkryliśmy, że myślimy dokładnie o tym samym – interdyscyplinarnej instytucji kulturalnej o szerokim spektrum działania i oddziaływania. W tamtej chwili stało się dla mnie jasne, że „tak, to będzie moja… NASZA misja” – ta, do której przez lata dojrzewałem i podświadomie dążyłem.
(Altao.pl) Jak wyglądały początki działalności Fundacji Ars Pro Cultura. Kto wymyślił jej nazwę? A kto wspierał Cię i pomagał przy jej rozwijaniu?
Artur Dawid Łukawski: Naszą przygodę zaczęliśmy jako grupa nieformalna korzystając przez rok z programu wsparcia merytorycznego Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi. W marcu bieżącego roku oficjalnie został dokonany wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i tym samym istnienie fundacji stało się faktem.
Nazwa Fundacji Ars Pro Cultura, której jestem pomysłodawcą oznacza w języku łacińskim „sztukę dla kultury” i w moim poczuciu doskonale odzwierciedla narzędzia, którymi, z racji naszych talentów czy zainteresowań, chcemy wpływać na kulturę (szeroko rozumianą), jej odbiór i tworzenie. Ze względu na nasze planowane działania w sferze projektów edukacyjno-kulturowych odbywających się poza granicami Polski oraz wymiany międzykulturowe, zależało mi także bardzo, aby nazwa była możliwie jak najbardziej internacjonalna. W moim poczuciu łacina, chociaż kojarzona dziś raczej z nauką, spełnia doskonale to założenie, a ponadto świetnie brzmi. Liczę na to, że nazwa fundacji stanie się wkrótce rozpoznawalna, tak w Polsce, jak i za granicą.
(Altao.pl) Wyznajesz ideę „kultura edukacją silna”. Jak dokładnie mamy rozumieć te słowa? Czy to właśnie one są trzonem i stanowią o sile Fundacji Ars Pro Cultura?
Artur Dawid Łukawski: Powyższa sentencja, obok nazwy, która jak już wspomniałem określa nasze narzędzia, definiuje przyświecający nam cel i pola działania (edukacja kulturalna i kulturowa), gdyż głęboko wierzę w sprzężenie zwrotne tych dwóch dziedzin (tj. edukacji i kultury), tudzież ich wzajemny wpływ na siebie. Im wyższy poziom edukacji, wzbogaconej także o nieformalne i pozaformalne formy, tym bogatszą i ciekawszą kulturę i jej bardziej świadomych, krytycznych odbiorców kreujemy. Wytworami i działaniami w sferze kultury, jesteśmy zaś w stanie zainspirować do aktywnego jej tworzenia oraz zainicjować procesy edukacyjne tj. dążność do samokształcenia czy samodoskonalenia.
(Altao.pl) Opowiedz o dotychczasowych sukcesach fundacji oraz o jej funkcjonowaniu. Ilu macie członków? I najważniejsze: jak działacie i jaki jest Wasz cel?
Artur Dawid Łukawski: Pomimo, iż jesteśmy młodą organizacją, możemy poszczycić się partnerstwem strategicznym z podmiotami o długim stażu działania i ugruntowanej pozycji w sektorze organizacji pozarządowych. Stanowiliśmy organizację partnerską m. in. przy spektaklach: „Proces” autorstwa Krzysztofa Ćwiklińskiego (wrzesień 2019) oraz „Stary kościół miechowski” wg poematu ks. Norberta Bonczyka, realizowanych przez Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury EStoK, a już dziś planujemy kolejne wspólne działania!
Zespół fundacji to na dzień dzisiejszy dwóch członków tworzących, z racji uzupełniających się profesji, kompetencji, zainteresowań oraz doświadczeń, bardzo zgrany zespół! Ponadto, działają z nami i wspierają nas swoim autorytetem oraz pomysłami Przyjaciele fundacji – niezwykle utalentowane, nietuzinkowe i charyzmatyczne osobowości, m.in. dr Julianna Siedler-Smuga – wybitna perkusistka, marimbafonistka, performerka, improwizatorka – absolwentka renomowanych europejskich uczelni, laureatka konkursów, uczestniczka wielu istotnych projektów muzycznych, a także działaczka Międzynarodowego Stowarzyszenia Marimbowego – Marimba Festiva oraz propagatorka sztuki perkusyjnej; Lucjan Wesołowski – człowiek renesansu, absolwent filologii polskiej, muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista specjalizujący się w muzyce world (Lucjan prowadzi także liczne warsztaty, zajęcia medytacyjne oraz działa jako publicysta); Paulina Adamowska – studentka łódzkiej ASP i wschodząca gwiazda grafiki. Paulina zaprojektowała cudowne grafiki na naszej stronie internetowej oraz logo fundacji.
Celem Fundacji Ars Pro Cultura jest wsparcie kultury oraz kreowanie świadomego i krytycznego odbiorcy jej dóbr. Dążymy do uzupełnienia formalnej oświaty innymi formami edukacji, wymiany kulturalnej w kraju i za granicą, przełamywania stereotypów kulturowych, kształcenia wzajemnego szacunku i tolerancji międzykulturowej oraz wsparcia i prowadzenia działalności twórczej. Dostrzegamy mnogość płaszczyzn działania i ich potencjał, dlatego postanowiliśmy, iż podejdziemy do powyższych zagadnień holistycznie. Z tego tytułu spektrum planowanych przez nas inicjatyw jest baaardzo szerokie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Fundacja Ars Pro Cultura – "Kultura Edukacją Silna!"
Więcej artykułów od autora admin

ALHENA w premierowej "Scarlet" – zobaczcie zjawiskowy teledysk! - Muzyczne Style
O tej rockowo-metalowej grupie utalentowanych i doświadczonych instrumentalistów z Bydgoszczy już pisaliśmy. Wtedy ALHENA pochwaliła się swoją nową „Nemesis”. Po kilku miesiącach powraca z kolejnym singlem. „Scarlet” też zapowiada nadchodzącą płytę. Jak mówią muzycy: „Ten utwór to początek nowego rozdziału i drogi w muzycznym rozwoju zespołu. Wyznacza nam kierunek na przyszłość. Każdy z nas w tym utworze wyraża siebie, pokazuje swój kunszt, pomysły i precyzję w szczegółach”. Faktycznie, kunszt jest godny wszelkich pochwał, a videoclip do „Scarlet” tylko potwierdza ten profesjonalizm i dodaje odpowiedniego klimatu.

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt
Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

Magiczny i kameralny koncert – Halina Mlynkova zaczarowała filmowymi piosenkami! - Fotorelacje
4 grudnia – dwa dni przed mikołajkami. Czy można wymarzyć sobie lepszy czas, aby usłyszeć i zobaczyć na żywo Halinę Mlynkovą? Piosenkarka, autorka tekstów, niegdyś znana jako wokalistka folkowego zespołu Brathanki, a od 2011 roku dumnie krocząca solową ścieżką. Do Kowala na Kujawach przybyła wraz ze smyczkowym kwartetem i muzykiem, któremu zapewne brzmienia instrumentów klawiszowych śnią się codziennie. Wszyscy licznie zgromadzeni na głównej sali OSP miłośnicy głosu Haliny zostali więc zaczarowani i w myślach zgadywali tytuły filmów. Artystka wręczyła bowiem piękny prezent – wykony coverów z nowego albumu pt. „Film(l)ove”, powstałego z miłości do klasyków kina i jednocześnie zainspirowanego własnym życiem. Ten kameralny koncert był nie tylko niezwykłym doświadczeniem, opowieścią pełną emocji, ale też idealnym podsumowaniem Festiwalu Białe Walce im. Jana Nowickiego.

"GTA VI" w szalonym zwiastunie! Z tą parą można kraść konie (mechaniczne)! - Artykuły o grach
Gdyby Trevor Philips go oglądał, to by zachowywał się, jak Leo DiCaprio w słynnym memie, wskazując palcem na niektóre sceny. Bo oto wjechał na pełnym gazie pierwszy zwiastun „Grand Theft Auto 6”. Wydaje się, że niby to samo, co w piątce, ale jednak różnice są i to dość konkretne. Jest na przykład pewny siebie aligator, czarnoskóra dziewczyna kręcąca pośladkami na dachu auta i wkurzona babcia z młotkami w dłoniach. Ale przede wszystkim widzimy parę przestępców, którzy niczym Bonnie i Clyde, w rytm rockowego hitu Toma Petty’ego będą robić to, co potrafią najbardziej! Czy będą to postacie na miarę Tommy’ego Vercetti? „Love Is A Long Road” babe!

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.
Polecamy podobne artykuły

"Rówieśnicy" – licealiści z Krakowa świętują 18 lat Polski w UE! - Organizacje
Komisja Europejska ogłosiła 2022 rok Europejskim Rokiem Młodzieży. Jest to także rok, w którym członkostwo Polski w Unii Europejskiej osiąga pełnoletniość. W związku z tym troje uczniów liceum postanowiło stworzyć kampanię o nazwie „Rówieśnicy/Peers”. Marysia, Wojtek i Oliwia chcą przy tej okazji edukować i uświadamiać młodzież w całej Polsce, jak duże znaczenie ma słowo wspólnota i przynależność do UE.
Teraz czytane artykuły

Fundacja Ars Pro Cultura – "Kultura Edukacją Silna!" - Organizacje
Projekty edukacyno-kulturowe za granicą i te na terenie Polski, wymiany młodzieżowe, koncerty, wystawy, warsztaty, szkolenia, prelekcje, działania i inicjatywy artystyczne, publikacje i artykuły… Tym wszystkim zajmuje się nowo powstała fundacja, dla której hasło „kultura edukacją silna” ma ogromne znaczenie. Zapytacie dlaczego? Tę kwestię i wiele innych wyjaśnił nam pochodzący z Łodzi prezes zarządu: Artur Dawid Łukawski.

"Kult" – Homo Homini Deus - Recenzje książek
Na przestrzeni lat Łukasz Orbitowski stał się jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy. Kolejne jego projekty wznosiły się na nowy poziom. I te przeskoki doprowadziły go do napisania „Kultu”, zaskakującej książki o niezwykłej tematyce. A jest to jego najdojrzalsza powieść, która pokazuje obraz PRL-u w bardzo realnym świetle. Dlaczego tak sądzę? Postaram się przedstawić moje poglądy o ostatnim wydawnictwie Orbitowskiego w poniższym tekście.
70. Festiwal w Cannes 2017 za nami! - Kultura
28 maja zakończył się słynny Festiwal w Cannes. Była to jego 70. jubileuszowa edycja. O nagrodę główną, czyli Złotą Palmę konkurowało ze sobą 19 filmów. Ostatecznie zwyciężył obraz szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda pt. „The Square”.

Czy można wnioskować za istnieniem lub nieistnieniem Boga? - Religia
Bóg… ileż to tekstów doznało swego spełnienia, za sprawą jego osoby. Ileż to wyznań wiary i aktów krytyki miało już miejsce. Jakby wielu ich nie było, żaden tekst w 100% nie potrafi dowieść istnienia stwórcy ani też go obalić. Jednakże czy dzieję się tak ze względu na słabość argumentów ateistów? Może za sprawą przepychu religijnego urojenia? Niezależnie jaka była by odpowiedź, wina zawsze będzie leżała pośrodku. Pośrodku, który stanowi społeczeństwo. Zróżnicowanie i wolność wyboru, którą posiada każda wolna jednostka społeczeństwa jest właśnie przyczyną tego całego zróżnicowania.

Stalowa Linda Hamilton – od Terminatora do... Terminatora - Ludzie kina
Och, Linda! Dlaczego? Powiedz, dlaczego?! Tak na mnie podziałałaś. Stałaś się najlepszą obok Sigourney Weaver heroiną kina science fiction i jednocześnie więźniem swojej roli. I dlaczego na Twój powrót, ja i miliony fanów, musieliśmy czekać tak długo? Nie odpowiadaj. Nadeszła pora, bym o Tobie napisał ten krótki, ale staranny artykuł! Może w nim znajdą się wyjaśnienia.
Nowości

"Godzilla Minus One" – Uciekać czy się pokłonić? - Recenzje filmów
Mówili: idź do kina na „Napoleona”. Nie posłuchałem. Zamiast cesarza Francji, wybrałem króla potworów. W niedalekiej przyszłości nadejdzie jeszcze sposobność, aby w dłuższej, 4-godzinnej wersji zmierzyć się z wielkością i kontrowersyjnością Bonapartego, i ostatecznie ocenić jakość filmu i aktorski popis (?) J. Phoenixa. Tymczasem na arenę wchodzi On – Godzilla. W 37 obrazie z ze słynnej japońskiej serii wygląda tak przerażająco i jednocześnie dostojnie, że nic tylko bić brawa albo strzelać z największych dział (cel: zabicie bestii lub oddanie hołdu). „Godzilla Minus One” to bowiem produkcja za skromne 15 mln dolarów, która zawstydza hollywoodzkie blockbustery o tej samej legendzie i ikonie japońskiej kultury. Widowisko kameralne, gdzie ważniejszy jest czynnik ludzki i metafora powojennych traum.

The Game Awards 2023 – "Baldur's Gate 3" z główną nagrodą! - Artykuły o grach
Początek grudnia to czas, kiedy wręczane są najważniejsze nagrody w świecie gier. Są one tym dla dla tej branży, czym dla kina są Oscary. Chyba mało kogo dziwi, że najlepszą produkcją roku został pewien oczekiwany, potężny erpeg. Trzecia część słynnej serii stworzonej przez BioWare, znanej w Polsce pod tytułem „Wrota Baldura”! Czym się ona wyróżnia? Kogo jeszcze nagrodzono? Jakie były najciekawsze zapowiedzi? Pytania się mnożą, udzielmy zatem odpowiedzi.

"Watch the Skies!" – Doctor Visor i jego elektroniczno-metalowe strachy! - Recenzje płyt
Grudzień to czas radości i czynienia dobra. Ale Doctor Visor wie, że nawet wtedy czają się potwory. Prezentuje więc 8 dnia tego miesiąca swój instrumentalny minialbum muzyczny. Początkowo jednak nie wiadomo, czy ów krążek ma chronić przed złem, czy opętać nim słuchaczy. Tym bardziej że Visor zaczyna swoje mroczną opowieść, siedząc na cmentarzysku i grając na potężnym syntezatorze… Jest niepokojąco, dziwnie, jakby za moment miał powstać z grobu Elektroniczno-Black Metalowy Bóg Zniszczenia i Kuszenia. Niby kilka utworów, a ja słyszę tam apokalipsę… „Watch the Skies” to EPka, która mimo jasnych jasnych dźwięków, nie powstrzyma nadciągającej burzy. Ona jest burzą!

ALHENA w premierowej "Scarlet" – zobaczcie zjawiskowy teledysk! - Muzyczne Style
O tej rockowo-metalowej grupie utalentowanych i doświadczonych instrumentalistów z Bydgoszczy już pisaliśmy. Wtedy ALHENA pochwaliła się swoją nową „Nemesis”. Po kilku miesiącach powraca z kolejnym singlem. „Scarlet” też zapowiada nadchodzącą płytę. Jak mówią muzycy: „Ten utwór to początek nowego rozdziału i drogi w muzycznym rozwoju zespołu. Wyznacza nam kierunek na przyszłość. Każdy z nas w tym utworze wyraża siebie, pokazuje swój kunszt, pomysły i precyzję w szczegółach”. Faktycznie, kunszt jest godny wszelkich pochwał, a videoclip do „Scarlet” tylko potwierdza ten profesjonalizm i dodaje odpowiedniego klimatu.

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt
Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

Magiczny i kameralny koncert – Halina Mlynkova zaczarowała filmowymi piosenkami! - Fotorelacje
4 grudnia – dwa dni przed mikołajkami. Czy można wymarzyć sobie lepszy czas, aby usłyszeć i zobaczyć na żywo Halinę Mlynkovą? Piosenkarka, autorka tekstów, niegdyś znana jako wokalistka folkowego zespołu Brathanki, a od 2011 roku dumnie krocząca solową ścieżką. Do Kowala na Kujawach przybyła wraz ze smyczkowym kwartetem i muzykiem, któremu zapewne brzmienia instrumentów klawiszowych śnią się codziennie. Wszyscy licznie zgromadzeni na głównej sali OSP miłośnicy głosu Haliny zostali więc zaczarowani i w myślach zgadywali tytuły filmów. Artystka wręczyła bowiem piękny prezent – wykony coverów z nowego albumu pt. „Film(l)ove”, powstałego z miłości do klasyków kina i jednocześnie zainspirowanego własnym życiem. Ten kameralny koncert był nie tylko niezwykłym doświadczeniem, opowieścią pełną emocji, ale też idealnym podsumowaniem Festiwalu Białe Walce im. Jana Nowickiego.
Artykuły z tej samej kategorii

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Projekt społeczny "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Organizacje
„Miłość jest decyzją ubraną w suknię uszytą z emocji. Jeśli zdecydujesz się pokochać człowieka, postawisz pierwszy krok w stronę spełnienia swojej życiowej misji w stroju wykonanym przez ucznia krawca". Tym cytatem opisywany jest projekt społeczny o nazwie „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”.

"Już jestem…" – fundacja, która jak słońce wyłoniła się z mroku... - Organizacje
Zapraszam Cię do poznania Fundacji, a zatem organizacji pozarządowej poetki pochodzącej z samego serca Kujaw, którą założyła po anoreksji i chorobie nowotworowej, aby jak najwięcej działać m.in. na rzecz ochrony i promocji zdrowia, rozwoju poprzez sztukę, dbałości o przyrodę, historię, regionalizm, integrację społeczną. Zapraszam Cię do świata wrażliwości, do wnętrza Domu Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…”.

Stowarzyszenie Lambda - Organizacje
Oglądając ostatnie wydarzenia podczas obchodów Święta Niepodległości, m.in. spalenie tęczy, nasuwają się nam słowa słynnej piosenki T.Love : „To jest ten kraj, to jest ten kraj. Nietolerancji i znieczulenia raj”. Szczególnie znienawidzonymi i narażonymi na ataki są ludzie o innej orientacji seksualnej. Nie mają w Polsce łatwego życia, ale cieszy fakt, że istnieje organizacja, która skupia takie osoby i pomaga im w każdy możliwy sposób.

Wywiad z paniami z Klubu Kobiet Kreatywnych - Organizacje
Dla stałych czytelników portalu powyższa nazwa zapewne nie jest obca. Już kilka razy była wspominana, m.in. w tekście na temat Wianków i rozrywkowej polskiej wsi. Mamy dobrą wiadomość. Rozmawialiśmy z kilkoma paniami z Klubu Kobiet Kreatywnych – przewodniczącą Urszulą Musiał, która pełni także funkcję sołtysa; wiceprzewodniczącą Zofią Jankowską, skarbniczką Haliną Filipską oraz Iloną Zielińską.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2.018