O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Game Music Festival – uczta dla uszu graczy! - Festiwale muzyczne

Niektórzy uważają, że granie na PC czy konsoli to niszowa rozrywka. Znacznie gorszej klasy od oglądania filmów w kinie. Mówią to jednak ludzie niebędący na bieżąco z nowościami ze świata gier oraz ci nieznający dawnej klasyki. Współczesne produkcje mają bowiem budżet iście filmowy, a w ich powstawanie zaangażowani są nie tylko graficy, ale również… kompozytorzy. Tak. Muzyka w grach (też tych retro) spełnia taką samą funkcję jak w filmach – buduje napięcie, klimat i uczucie niepokoju. Szczególnie dotyczy to gatunku rpg lub dzieł przygodowych, gdzie kompozycje są ucztą dla uszu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
admin (47565 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
1 624
Czas czytania:
1 746 min.
Autor:
admin (47565 pkt)
Dodano:
1592 dni temu

Data dodania:
2020-07-14 13:46:58

Jesper Kyd („Assassin’s Creed”) czy Jeremy Soul ( „The Elder Scrolls”) to jedni z najsłynniejszych twórców. Traktowani na równi z utalentowanymi kolegami po fachu ze świata filmowego, też tworzą doskonałe ścieżek dźwiękowe. Marzeniem dla fana muzyki symfonicznej jest usłyszeć na żywo tematy przewodnie np. z serii „Baldur’s Gate” Michaele Hoeniga.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Ale to marzenie nabrało realnych barw! Wyobraźcie sobie bowiem, że ktoś wpadł na pomysł, aby zorganizować festiwal poświęcony takiej muzyce – granej przez profesjonalną orkiestrę. To nie żart. Trzy lata temu powstał i do tego w Polsce (!), Game Music Festival. To coś naprawdę unikatowego – jedyny w Europie festiwal poświęcony wyłącznie soundtrackom z gier wideo. Dotąd zgromadził on w dwóch odsłonach ponad 10 tys uczestników oraz licznych gości specjalnych, w tym właśnie Jespera Kyda oraz m.in.: Neila Acree (World of Warcraft”) czy Kowa Otaniego („Shadow of the Colossus”).

 

Powołali go do życia we Wrocławiu ludzie kochający gry wideo i dobrą muzykę – z Mateuszem Pawlakiem na czele. Najpierw startowali w 2006 roku jako portal gamemusic.pl. Następnie założyli wspólnie Fundację Game Music, aby promować formę sztuki jaką są kompozycje pochodzące z gier. Dziś, dzięki ciągłemu wsparciu internautów na patronite.pl, zachowują niezależność i działają na skalę międzynarodową, podejmując się ryzykownych, kosztownych projektów. Prowadzą dwujęzyczny serwis internetowy; wydają darmowy magazyn poświęcony muzyce z gier; a także w ramach jej promocji, mają wytwórnię płyt winylowych – Game Music Records, gdzie pierwszym, złożonym z 300 egzemplarzy, wydawnictwem była muzyka Arkadiusza Reikowskiego do horroru „Kholat”:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Co ciekawe, zajmują się również edukacją – organizują warsztaty i panele związane z tematyką muzyki z gier. Nic dziwnego, że dzięki nim społeczność miłośników soundtracków się rozrasta. Ich największe dzieło to bez wątpienia wspomniany wyżej festiwal. Przy jego tworzeniu zaangażowanych jest zawsze wiele osób (łącznie ponad 200!).

 

Game Music Festival w niezwykłym Narodowym Forum Muzyki (źródło: materiały promocyjne)

 

Game Music Festival w niezwykłym Narodowym Forum Muzyki (źródło: materiały promocyjne)

 

Game Music Festival odbywa się w niezwykłym miejscu. Jest nim Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, czyli imponujący gmach na mapie polskich filharmonii ze specjalnie zaprojektowanymi salami koncertowymi. Ma on doskonałą akustykę oraz nowoczesne systemy służące do zmiany akustyki, m.in. ruchomy sufit oraz przestrzenie akustyczne, pozwalające na regulację długości wybrzmiewania dźwięku. Jak uważają słusznie organizatorzy z Fundacji Game Music – „muzyka wykonywana w tej świątyni sztuki jest niczym intymna ceremonia przejścia w inną jakość dźwięku”. Świat z gry ożywa, kiedy uczestnik koncertu, usłyszy znajome main theme!

 

Nadciąga Trzecia Edycja!

 

 

10 lipca ogłoszono szczegóły dotyczące 3. edycji festiwalu, które cieszy się już sporym uznaniem. I musimy przyznać, że program prezentuje się imponująco. Dwa dni: 16 i 17 października 2020 roku będą prawdziwą ucztą dla każdego fana takich gier, jak: „Baldur’s Gate III”, „Divinity: Original Sin II”, „Transistor”, „Hades”, „Pyre” oraz „Bastion”. Muzyka z tych dzieł zabrzmi na żywo we Wrocławiu. Ale to nie jedyna atrakcja. Na odwiedzających powtórnie czekają także inne wydarzenia towarzyszące (np. forum spotkań ekspertów branży, dźwiękowców i kompozytorów), ale nieco w innym kształcie niż rok temu.

 

Z uwagi na sytuację pandemiczną, tegoroczny GMF odbędzie się w formie hybrydowej – to oznacza, że koncerty będą także transmitowane online. Organizatorzy dbają o bezpieczeństwo uczestników, przez co liczba biletów na tę edycję jest ściśle ograniczona, aby umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu na widowni. Ci z fanów, którym uda się zdobyć limitowane wejściówki, będą mieli jedyną w swoim rodzaju okazję doświadczenia tegorocznego repertuaru na żywo. Biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie profesjonalnej transmisji online, aby w festiwalu mogło uczestniczyć więcej fanów z różnych zakątków świata!

 

Pierwszy z koncertów tegorocznej edycji Game Music Festival – The Symphony of Four Worlds – to dzieło oddające hołd czterem wyjątkowym grom: „Transistor”, „Hades”, „Pyre” i „Bastion”. Wszystkie z nich zaskarbiły sobie miejsca w sercach fanów także dzięki muzyce Darrena Korba, którego eklektyczny styl jest ich wspólnym mianownikiem. Te zróżnicowane ścieżki dźwiękowe w zaskakujących aranżacjach zaprezentuje Sound Factory Orchestra pod batutą Roberta Kurdybachy, która podczas poprzednich edycji GMF dostarczała słuchaczom niesamowitych wrażeń, a tym razem zabierze ich w podróż po wizjonerskich światach Supergiant Games.

 

Drugi koncert tegorocznego festiwalu to The Symphony of Sin – wisienka na torcie dla fanów gier RPG. Słuchacze usłyszą bowiem światową premierę muzyki z „Baldur’s Gate III”, czyli nadchodzącej kontynuacji kultowych gier w świecie Dungeons & Dragons. To jednak nie wszystko, bo drugim składnikiem tego niesamowitego wydarzenia będzie ścieżka dźwiękowa do „Divinity: Original Sin II”, świetnie przyjętej gry z flagowego cyklu od studia Larian Studios. Kompozytorem obu tych wspaniałych soundtracków jest Borislav Slavov, a za wykonanie symfonii odpowiadać będą znakomici muzycy Narodowego Forum Muzyki.

 

Jak mówią organizatorzy z Fundacji Game Music: „Ten rok jest dla nas inny niż poprzednie z oczywistych względów. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom fanów i przygotowujemy streaming obu koncertów w wysokiej jakości. Profesjonalna transmisja będzie dostępna online za darmo. Planujemy także ściągnąć na miejsce wyjątkowych gości specjalnych, jeśli tylko regulacje prawne na to pozwolą z uwagi na pandemię. Niezależnie od tego, warsztaty i sesje meet-and-greet będą także możliwe zdalnie. Jak co roku stawiamy na najwyższą jakość artystyczną, dlatego ponownie zdecydowaliśmy się na Narodowe Forum Muzyki, które ma jedną z najlepszych pod względem akustyki sal na całym świecie.”

 

Ceny za wstęp na pojedyncze wydarzenia zaczynają się od 79 zł i rosną w zależności od umiejscowienia na sali. Karnety na wszystkie koncerty festiwalu wyceniono od 199 zł. W sprzedaży są także ściśle limitowane karnety VIP, zapewniające najlepsze miejsca na sali, dodatkowo spotkania ze wszystkimi kompozytorami, którzy pojawią się na festiwalu (bezpośrednio lub online), a także priorytetowy wstęp na wydarzenia towarzyszące. W celu uzyskania aktualnych informacji warto odwiedzać stronę wydarzenia na Facebooku. Wszystkie rodzaje wejściówek są już dostępne na stronie Ticketmaster oraz w salonach sieci Media Markt.

 

Na koniec warto dodać kilka słów na temat muzyków, bez których nie byłoby koncertów. To członkowie orkiestry symfonicznej – NFM Filharmonia Wrocławska, która powstała w 1945 roku i od tego czasu wykonała dziesiątki unikalnych projektów, promując także polską muzykę za granicą. Sound Factory Orchestra jest zaś projektem multimedialnym powołanym do życia w 2009 roku przez Roberta Kurdybachę. Celem SFO jest promocja i popularyzacja wydarzeń związanych ze sztuką współczesną, głównie w obszarze muzyki i sztuki wizualnej. Ponadto orkiestrom towarzyszyć będzie chór i soliści. To dopiero tworzy niesamowity klimat!

 

Tak było na 1 edycji (znajdziecie tutaj m.in. wypowiedź pomysłodawcy – Mateusza Pawlaka):

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

A tak wspominana jest 2 edycja festiwalu:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Strona Fundacji Game Music:

 

https://gamemusic.pl/fundacja-gamemusic/

 

Fanpage:

 

https://www.facebook.com/gamemusicfestival/

 

Strona Festiwalu:

 

https://gmfest.com/

 

Więcej zdjęć z poprzednich edycji znajdziecie także na:

 

https://www.flickr.com/photos/146331821@N08

 

Zostań patronem i wesprzyj Fundację Game Music:

 

https://patronite.pl/gamemusic

 

Źródło tekstu: informacja prasowa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Game Music Festival – uczta dla uszu graczy!

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 4 dni temu

liczba odwiedzin: 63

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 80

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 16 dni temu

liczba odwiedzin: 169

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 23 dni temu

liczba odwiedzin: 133

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 22 dni temu

liczba odwiedzin: 157

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 28 dni temu

liczba odwiedzin: 134

Polecamy podobne artykuły

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2606 dni temu

liczba odwiedzin: 2278

Teraz czytane artykuły

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1592 dni temu

liczba odwiedzin: 1624

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3112 dni temu

liczba odwiedzin: 83061

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 266 dni temu

liczba odwiedzin: 852

autor:sebastiandziuda(1274 pkt)

utworzony: 1469 dni temu

liczba odwiedzin: 3255

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1841 dni temu

liczba odwiedzin: 5127

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 4 dni temu

liczba odwiedzin: 63

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 80

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 634 dni temu

liczba odwiedzin: 3303

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 491 dni temu

liczba odwiedzin: 915

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3845 dni temu

liczba odwiedzin: 6405

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3048 dni temu

liczba odwiedzin: 3885

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1020 dni temu

liczba odwiedzin: 1286

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.911

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję