Sandoval to jeden z najwybitniejszych żyjących muzyków jazzowych. Jego historia nierozerwalnie związana jest z Kubą, gdzie urodził się w 1949 roku. Swoją oficjalną edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat. Grał już na wielu instrumentach, kiedy zdecydował się poświęcić grze na trąbce. W wieku 16 lat dołączył do kubańskiej Orkiestry Narodowej, a następnie kontynuował swoją karierę w najlepszym kubańskim zespole jazzowym Irakere, gdzie występował wspólnie z Chucho Valdesem i Paquito D'Rivera. Od 1981 roku koncertował już z własnym zespołem.
Muzyk z czasem spotkał się z prześladowaniami ze strony reżimu, który był niechętny „imperialistycznej muzyce”. Z tego powodu Sandoval wraz rodziną uciekł z kraju do USA w 1990 roku. Tu jego talent został w pełni doceniony. Kolejne albumy przyniosły mu 19 nominacji do nagrody Grammy (w tym 10 zwycięstw), 6 nagród Billboard, a także statuetkę Emmy za ścieżkę dźwiękową do filmu „Miłość lub ojczyzna”, który opowiada historię jego życia. W postać Sandovala wcielił się w tym filmie Andy Garcia.
Muzyka, którą śpiewa dusza
Burzliwa historia życia Sandovala, rozdartego między miłością do ojczyzny i rodziny a pragnieniem wolności, znalazła odzwierciedlenie w jego muzyce. Utwory Sandovala, momentami przepełnione tęsknotą, a jednocześnie skrzące się od ognistych latynoamerykańskich rytmów, daleko wymykają się poza ramy określenia latin jazz. Wyraźnie widać w nich także inspirację muzyką takich tuzów światowego jazzu, jak Charlie Parker, Clifford Brown i Dizzy Gillespie. Z tym ostatnim Sandoval spotkał się zresztą osobiście w 1977 roku, a potem wielokrotnie wspólnie nagrywał i koncertował.
Sandoval odniósł ogromny sukces. Oprócz wspomnianego Dizzy Gillespie, nagrywał także z takimi muzykami, jak Chucho Valdes, Paquito D'Rivera, Wynton Marsalis, Chick Corea, WDR Big Band, Frank Sinatra i Dave Grusin. Koncertował m.in. z Woodym Hermanem, Herbie Hancockiem, Woodym Shawem, Stanem Getzem i Tonym Benettem.
„Sukces Sandovala wynika przede wszystkim z jego niezwykłego talentu. Posiada on unikatową, rozszerzoną skalę gry na trąbce. Dzięki temu jego gra na tym instrumencie jest na niewiarygodnym poziomu, a jego koncerty stały się niesamowitą gratką dla publiczności. Artysta ma także wielką odwagę twórczą, która przejawia się w jego otwartości na eksperymenty. Obok klasycznych standardów jazzowych, wykonuje on także ognisty jazz latynoski i covery współczesnych piosenek. Jest także cenionym kompozytorem muzyki klasycznej” – mówi Gleb Povalyaev, z agencji muzycznej M3, która zorganizowała tournée Sandovala w Polsce.
Oprócz największych przebojów, Sandoval na koncercie w Krakowie zagra także utwory ze swojej najnowszej płyty, do której inspiracją stały się kompozycje meksykańskiego romantyka Armando Manazero.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Bilety na koncert Sandovla można nabyć za pośrednictwem Eventim (http://www.eventim.pl/arturo-sandoval-bilety.html?affiliate=PLE&doc=artistPages%2Ftickets&fun=artist&action=tickets&erid=1301024) lub eBilet (https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/arturo-sandoval/).
Autor: Andrzej Sowula, PR Solutions, andrzej@prsolutions.pl
Galeria zdjęć - Arturo Sandoval – legendarny trębacz i pianista jazzowy zagra dwa koncerty w Polsce
Więcej artykułów od autora admin
Polecamy podobne artykuły
Teraz czytane artykuły

Arturo Sandoval – legendarny trębacz i pianista jazzowy zagra dwa koncerty w Polsce - Kultura
W lutym 2018 roku do Polski przyjedzie legenda światowego jazzu – Arturo Sandoval, dziesięciokrotny zdobywca Grammy. Jego fani będą mieli okazję posłuchać kompozycji artysty, łączących w sobie klasyczne standardy jazzowe oraz latynoamerykańskie rytmy, w krakowskim ICE Congress Center (15 lutego) oraz Sali Ziemi MTP w Poznaniu (17 lutego).

"Oculus" – Po drugiej stronie lustra - Recenzje filmów
„Oculus” to sprawnie zrealizowany, intrygujący straszak. Na pewno nie jest arcydziełem gatunku, ale dla miłośników horrorów filmem, którego nie wolno przegapić. Mimo że słabszy od słynnej „Obecności” Jamesa Wana, mniej przerażający od „Sinister” i nie tak oryginalny, jak australijski „Babadook”, to śmiało można go zaliczyć do tej samej jakościowej półki, co wymienione tytuły. Rodzi się tylko pytanie, dlaczego nawiedził nasze kina 27 marca, dopiero po półtorarocznej światowej premierze?

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

Tydzień Noblowski 2018 zakończony – komu i za co przyznano prestiżowe nagrody? - Kultura
Poznaliśmy już wszystkie nazwiska osób, na ręce których 10 grudnia na oficjalnej gali powędruje Nagroda Nobla. W tym roku wyjątkowo – pierwszy raz od czasu II wojny światowej – pominięto dziedzinę literatury. Powód? Skandal związany z molestowaniem seksualnym.

Ridley Scott – Kosmiczny perfekcjonista - Ludzie kina
Nazwać tego słynnego reżysera tylko dobrym rzemieślnikiem byłoby niesprawiedliwe. Mało który filmowiec zna bowiem tajemnice kosmosu i sztucznej inteligencji tak, jak on. Ridley Scott ma bogaty dorobek z wieloma niezłymi produkcjami różnego gatunku, ale dwa niezwykłe i przełomowe filmy z science fiction: „Łowca androidów” i „Obcy – 8. pasażer Nostromo” spowodowały, że do dziś figuruje na liście najważniejszych twórców w historii kina.

Łukasz Jureczka i jego kolarska pasja! - Wolny czas, przygoda
Adrenalina, wiatr we włosach i ponad 7 tys. km pokonywanych rocznie. Łukasz Jureczka, młody, ambitny miłośnik kolarstwa, na co dzień pracuje w firmie EKO-OKNA S.A. Hobby godzi z pracą, studiami i treningami. W minioną sobotę zainaugurował sezon kolarski startem w Cross Country w Orzeszu.

"Assassin’s Creed: Liberation HD" – Zniewolona - Recenzje gier
„Assassin’s Creed: Liberation HD” miał już swoją premierę w październiku 2012 roku. Był to tzw. exclusive na konsole przenośne PlayStation Vita. Teraz doczekaliśmy się konwersji tej gry na komputery stacjonarne w wyższej jakości graficznej. Niestety, nad czym pewnie większość ubolewa, nie została wydana polska wersja językowa. Co ma zatem do zaoferowania stara, a jednocześnie nowa odsłona złotego dziecka Ubisoftu?

Scarlett Johansson – dziewczęcy image, ostry pazur - Ludzie kina
Blondynka, brunetka, ruda, nieważne, jaki ma w danym momencie kolor włosów (w każdym jej do twarzy), ważne, że ta młoda amerykańska aktorka zdobywa serca coraz większej liczby widzów. Posiada wszystko, co czyni z niej gwiazdę pierwszego formatu: talent, wdzięk i zgrabne ciało. Ciekawe, że sprawia wrażenie dziewczyny, której daleko do ról dzielnych amazonek. Patrzysz na jej wygląd i myślisz: to taka krucha, bezbronna istota pasująca przede wszystkim do romansideł. A tymczasem przez ostatnie lata i w tym roku ku zaskoczeniu wielu, nawet krytyków, dowiodła, że silna i magnetyczna z niej osobowość. Czyżby nowa, jeśli nie królowa, to chociaż księżna kina akcji?

ASCII Art – Sztuka znaków ekranowych - Intrygujące
Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

Sir Christopher Lee – Spoczywaj w pokoju filmowy superłotrze - Ludzie kina
W niedzielę 7 czerwca 2015 roku w wieku 93 lat zmarł sir Christopher Lee. Człowiek, o którego życiu można napisać grubą księgę. Zagrał w ponad 250 filmach (co odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa). Był legendą kina. Uzdolniony nie tylko aktorsko, ale też muzycznie. Miliony widzów pokochało go za znakomite role nie byle jakich czarnych charakterów: Sarumana, Draculi, Francisco Scaramangi czy Hrabiego Dooku. Nigdy nie otrzymał Oscara. Ukoronowaniem była w 2011 roku nagroda BAFTA za całokształt kariery.

Harrison Ford – Hero forever! - Ludzie kina
W tym dziale nie mogło zabraknąć Harrisona Forda. Gdyby nie trafił do świata kina, zajmowałby się zapewne stolarką. Na szczęście dla widzów stało się inaczej. Ford jest dziś jedną z największych, najbardziej kasowych gwiazd Hollywood, ikoną popkultury. Grywał bohaterów, których nie dało się nie polubić. Ten zawadiacki uśmiech, ironiczne poczucie humoru, bicz lub blaster w ręku i wychodzenie cało nawet z najgroźniejszych tarapatów. Kino rozrywkowe bez niego i postaci, w które się wcielał, byłoby bardzo ubogie.

Misja zakończona sukcesem. Rakieta Falcon Heavy wystartowała! - Technologie
6 lutego 2018 roku – ta data przejdzie do historii branży kosmicznej. Zaplanowany był bowiem na ów dzień start Falcona Heavy – rakiety porównywalnej do słynnego Saturna V, który zabrał ludzi na Księżyc. Wszyscy miłośnicy lotów kosmicznych mocno trzymali kciuki, aby niełatwa misja się udała. Na szczęście, na przeszło 90 procent można mówić o wielkim sukcesie! Brawa dla Elona Muska – szefa firmy SpaceX!

Orły 2018. "Cicha noc" triumfuje! - Kultura
26 marca odbyła się już 20. jubileuszowa gala rozdania najważniejszych polskich nagród filmowych. Wielkim wygranym okazała się „Cicha noc”, całkiem deklasując konkurencję. Produkcja otrzymała bowiem aż w 9 statuetek (miała 11 nominacji) oraz dodatkowo nagrodę publiczności. Nie tylko zwyciężyła jako najlepszy film, ale też w tak istotnych kategoriach, jak: scenariusz, reżyseria czy najlepsza pierwszoplanowa rola męska oraz role drugoplanowe. Gratulacje!

Współczesna rosyjska muzyka rozrywkowa - Gatunki i Style
W związku z tym, że współczesna rosyjska muzyka jest zupełnie nieznana w Polsce, pragnę napisać kilka słów, by przybliżyć przeciętnemu Polakowi zespoły i piosenki rosyjskich wykonawców. Faktem jest, że do naszego kraju docierają tylko pojedyncze piosenki i to w dodatku ma to miejsce bardzo rzadko.

"Autopsja Jane Doe" – Ukaż swe wnętrze - Recenzje filmów
Ścieżka kariery koronera nie jest usłana różami. Nigdy nie wiadomo, kto i w jakim stanie trafi na stół sekcyjny, a widoku zwęglonych ofiar pożaru czy nieszczęśników z odstrzeloną twarzą nie zapomina się przecież łatwo. Prawdziwym wyzwaniem jednak nie są te poharatane ciała, z obrażeń których doświadczony fachowiec czyta jak z otwartej księgi; naprawdę strome schody zaczynają się tam, gdzie brak jest konkretów.
Skąd pochodzi intuicja? - Intrygujące
W życiu człowieka często dochodzi do sytuacji, gdy podejmujemy pewne działania, ponieważ czujemy wewnętrznie, że akurat tak trzeba. Nieraz odczuwamy, nie wiedząc dlaczego, silne wrażenie, że dokądś należy się udać, coś napisać, z kimś się skontaktować itd. Niejednokrotnie nieznana nam bliżej moc działa w zupełnie odwrotnym kierunku i zdaje się nam podpowiadać: „nie idź”, „nie dzwoń”, „nie jedź”. W obu przypadkach nie potrafimy logicznie wytłumaczyć, skąd pochodzi to intuicyjne wiedzenie. Po prostu czujemy nieodpartą potrzebę, aby podążyć za głosem tajemnicy.

Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej - Kultura
25 lutego 2013 roku zacznie się wielki test wiedzy ekonomicznej.

"Pięćdziesiąt twarzy Blacka" – Pięćdziesiąt odcieni głupoty - Recenzje filmów
To było po prostu złe i na tym mógłbym skończyć swoją recenzję tej jedynie w teorii zabawnej parodii, gdyby nie moja niepohamowana chęć zmieszania filmu z błotem i ostrzeżenia Was przed wybraniem się na niego do kina. Pora zatem na moją prywatną wendettę za stracony czas i intelektualne krzywdy, które wyrządzili mi producenci oraz twórcy najnowszej komedii z przygłupim Marlonem Wayansem w roli głównej. Czara goryczy się przelała. Zapraszam Was do oceanu głupoty. Odważycie się wziąć w nim kąpiel?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.167