O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Paszporty Polityki za rok 2023 – Wśród laureatów Maślona, Rani i Łona! - Kultura

Za nami już 31. Gala Paszportów Polityki. Kto tym razem, we wtorkowy wieczór, otrzymał prestiżowe nagrody? Cieszyli się między innymi: Paweł Maślona – reżyser „Kosa”, Hania Rani – utalentowana pianistka, raper ŁONA i Józef Hen – dramaturg, który został wybrany Kreatorem Kultury. Oczywiście laureatów było więcej, bo łącznie, po raz pierwszy, przyznano Paszporty w ośmiu kategoriach. Wszystkim zgromadzonym w Teatrze Wielkim w Warszawie umilał czas teatr improwizowany Klancyk.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (46446 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
355
Czas czytania:
386 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
admin (46446 pkt)
Dodano:
263 dni temu

Data dodania:
2024-01-17 12:55:03

Wspomniany na wstępie Klancyk wprowadził humorystyczne akcenty – dał ludziom karteczki, aby ci zapisywali inspiracje na żywo, a następnie je losował. Taka wymyślna mechanika! Nic dziwnego, że każdy był w znakomitym nastroju, również widzowie, którzy mogli oglądać galę na antenie TVN i w mediach społecznościowych.

 

Gala Paszportów Polityki 2023 - Klancyk (fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA)

 

Gala Paszportów Polityki 2023 (fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA)

 

Paszporty Polityki przez te wszystkie lata urosły to rangi ważnych nagród kulturalnych. Wręczane wybitnym, często młodym, artystom i twórcom, są jak dyplom podziękowania za ostatnie osiągnięcia i bilet zachęty do dalszej pracy. Kto decyduje, komu należy się taka nagroda? Niezależni krytycy z przeróżnych mediów – to oni nominują najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Na koniec szacowna kapituła tygodnika POLITYKA wyłania laureatów w danej kategorii spośród trzech nominowanych, posiadających największą liczbę głosów.

 

31. Gala Paszportów Polityki zaczęła się od powitania obecnych na sali. Zrobili to redaktor naczelny Jerzy Baczyński i Grażyna Torbicka. Co jednak ciekawe, oddali pałeczkę młodszym gospodarzom: dziennikarce i prezenterce Gabi Drzewieckiej oraz dziennikarzowi „Polityki” Bartkowi Chacińskiemu.

 

Gala Paszportów Polityki 2023 - prowadzący (fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA)

 

Jak to bywa na tego typu galach, a już szczególnie na uroczystościach, gdzie przyznawane są nagrody z tak różnych kategorii, nie mogło zabraknąć zarówno wzruszeń ze strony laureatów, jak i żartów natury politycznej. Było więc np. coś o „rotacyjnym” marszałku Hołowni

 

Ale najbardziej istotne są same Paszporty, które można otrzymać w siedmiu dziedzinach: Film, Teatr, Książka, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i od roku 2016 — Kultura cyfrowa. W 2023, dzięki zmianom i nowym pomysłom, doszła kolejna kategoria, czyli Paszport – nagroda czytelników. Ponadto wybierany jest Kreator Kultury. Z takiego tytuł byli już dumni chociażby: Dorota Masłowska, Krystyna Janda czy Agnieszka Holland.

 

Paszporty Polityki za rok 2023 – kto i dlaczego otrzymał nagrodę?

 

Zaczniemy od FILMU. Tutaj zwyciężył reżyser Paweł Maślona, który już swoim energetycznym, szalonym debiutem – „Atakiem paniki” zachwycił krytyków i widzów. Jego „Kos” już czarną komedią nie jest. To film, w którym Tadeusz Kościuszko „przybija piątkę” z Quentinem Tarantino. Paszport trafił na ręce Maślony za „zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji. Za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki. Za ukazanie Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Jeżeli chodzi o TEATR, to nagrodzono Katarzynę Szyngierę. To reżyserka rapowego musicalu pt. „1989”. Jak uzasadniono werdykt? Otóż Szyngiera „tworzy teatr mądry, odważny i z humorem, idący w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych”. A jej musical być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję! Co istotne, w trakcie odbierania nagrody reżyserka odniosła się do utworu autorstwa Łony pt. „A co, jeśli się uda”, który wykonano właśnie w jej spektaklu. Ma on związek z Solidarnością i Jackiem Kuroniem, a więc z nową, wolną, Polską, aczkolwiek pełną pytań i zadań.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Następna kategoria nie nazywa się Literatura, a po prostu KSIĄŻKA. Tutaj Paszport Polityki „przytulił” do serca Jacek Świdziński. Jest on autorem autorem powieści graficznej pt. „Festiwal”. I to właśnie dzięki niej, cieszył się z tak prestiżowej nagrody. Komiks ten „znakomicie opowiada epicką, wielowymiarową historię Festiwalu Młodzieży z lat 50. XX wieku, a także oddaje polskie traumy i lęki tamtej epoki”.

 

Okładka komiksu „Festiwal” (źródło: Wydawnictwo Kultura Gniewu)

 

W KULTURZE CYFROWEJ triumfował Starward Industries – krakowski producent gier komputerowych i konsolowych z segmentu premium indie. Dlaczego to jemu/im wręczono do rąk Paszport niczym gamepada? Za co? Już tłumaczymy. Za „wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema („Niezwyciężonego”) na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś – w dobie ekspansji inteligencji maszynowej – ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Przejdźmy od SZTUK WIZUALNYCH. W nich najlepsza okazał się Marta Nadollemalarka, fotografka, autorka instalacji i filmów. Nagrodę dla tej artystki uzasadniono malarstwem, „w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków”. Wzruszona Nadolle powiedziała ze sceny, że każda forma sztuki jest ważna: „Rzeźbiarze, kamieniarze, jesteście zaje**ści”.

 

MUZYKA POWAŻNA to kategoria szlachetna. Zatem uzasadnienie brzmi następująco: za "wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon”. Kto ma takie cechy i zdolności? Kameralny duet: Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki (skrzypaczka i akordeonista).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Paszport w dziedzinie MUZYKA POPULARNA wręczyli prowadzący galę: Gabi Drzewiecka i Bartek Chaciński. Komu? Hani Rani. Ta młoda kompozytorka i pianistka otrzymała nagrodę za „prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością. Za imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Została jeszcze nowa kategoria – NAGRODA CZYTELNIKÓW. Dostał ją raper Łona za swój album pt. „Taxi” (nagrany wspólnie z Koniecznym i Krupą). Czytelnicy tak uzasadnili ten wybór: „Swoim najnowszym albumem Łona pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Tytuł KREATORA KULTURY przyznano pisarzowi, dramaturgowi i publicyście. Jest nim stulatek (!) – Józef Hen („Prawo i pięść”, „Krzyż walecznych”), którego wkład w rozwój polskiej kultury jest wyjątkowy. Tak brzmiała laudacja: „Za wybitną twórczość literacką, w której odbija się nasza historia. Za świadectwo epoki i wnikliwe obserwacje współczesności. Za wszechstronność – to autor powieści, opowiadań, dzienników i wspomnień, fascynujących biografii i scenariuszy filmowych. Za opowieść o swoim życiu, w którym jak w soczewce skupia się historia XX w. Józef Hen jest naszym narodowym skarbem”.

 

Gala Paszportów Polityki 2023 - Józef Hen (fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA)

 

Trójka nominowanych i jeden laureat Paszportów Polityki za rok 2023:

 

Laureaci Paszportów Polityki 2023 (źródło: paszportypolityki.pl)

 

FILM: Paweł Maślona (nominowani byli też Nina Lewandowska i Kamila Tarabura, DK Welchman)

TEATR: Katarzyna Szyngiera (nominowani byli też Mateusz Pakuła i Łukasz Twarkowski)

KULTURA CYFROWA: Starward Industries (nominowani byli też Paweł Koźmiński, Panstasz oraz Robert Latoś, Well of Art)

SZTUKI WIZUALNE: Marta Nadolle (nominowani byli też Veronika Hapchenko i Patryk Różycki)

KSIĄŻKA: Jacek Świdziński (nominowano też Grzegorza Bogdała i Agnieszkę Pajączkowską)

MUZYKA POWAŻNA: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (nominację otrzymali też Yaroslav Shemet i Aleksandra Słyż)

MUZYKA POPULARNA: Hania Rania (z nominacji cieszyli się również black metalowa Furia i Łona)

KREATOR KULTURY: Józef Hen

NAGRODA CZYTELNIKÓW TYGODNIKA POLITYKA: Łona

 

źródło: https://paszportypolityki.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Paszporty Polityki za rok 2023 – Wśród laureatów Maślona, Rani i Łona!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style

Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.

 -

Odwiedzin: 144

Autor: adminKultura

Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura

Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.

 -

Odwiedzin: 117

Autor: adminKultura

49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura

Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.

Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści

Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.

100. rocznica urodzin Marcello Mastroianniego - Ludzie kina

Sto lat temu, 28 września 1924 roku, urodził się Marcello Mastroianni jeden z najwybitniejszych aktorów XX wieku, gwiazda filmów Federico Felliniego. Z tej okazji do polskich kin trafił „Marcello Mio”, produkcja, która z humorem i nostalgią powraca do życia i kariery Mastroianniego, poprzez postać graną przez córkę aktora Chiarę.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 502

Autor: adminKultura

Jubileuszowe Paszporty Polityki – Holoubek wśród nagrodzonych! - Kultura

30 lat minęło jak jeden dzień – taki zmodyfikowany cytat z popularnego polskiego serialu pasuje tu jak ulał. Wydaje się bowiem, że pierwsza edycja rozdania Paszportów Polityki odbyła się dosłownie wczoraj. Lecz prawda jest taka, że już od trzech dekad są wręczane te prestiżowe nagrody. Czym zaskoczyła nas jubileuszowa gala z dnia 17 stycznia? Kto jeszcze poza Janem Holoubkiem cieszył się z powodu wyróżnienia za rok 2022?

 -

Odwiedzin: 1201

Autor: adminKultura

Paszporty Polityki za rok 2021 – Terpińska, Kamiński, Barys! - Kultura

Był rok 1993, kiedy dziennikarz i krytyk filmowy – Zdzisław Pietrasik (nieżyjący już niestety) zainicjował przyznawanie pewnej nagrody kulturalnej. Mowa oczywiście o Paszporcie „Polityki”, czyli poczytnego tygodnika. Jaka idea przyświecała temu pomysłowi? Odpowiadamy – „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważne wysupływanie najbardziej wartościowych dokonań, ale i przekonanie, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”. Ważne, piękne słowa. Tym bardziej cieszy fakt, że ową nagrodę przyznano 29. raz. Kto został laureatem Paszportów za rok 2021? Sami fantastyczni ludzie!

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 355

Autor: adminKultura

Paszporty Polityki za rok 2023 – Wśród laureatów Maślona, Rani i Łona! - Kultura

Za nami już 31. Gala Paszportów Polityki. Kto tym razem, we wtorkowy wieczór, otrzymał prestiżowe nagrody? Cieszyli się między innymi: Paweł Maślona – reżyser „Kosa”, Hania Rani – utalentowana pianistka, raper ŁONA i Józef Hen – dramaturg, który został wybrany Kreatorem Kultury. Oczywiście laureatów było więcej, bo łącznie, po raz pierwszy, przyznano Paszporty w ośmiu kategoriach. Wszystkim zgromadzonym w Teatrze Wielkim w Warszawie umilał czas teatr improwizowany Klancyk.

"Last Christmas" – Last Christmas I gave you my heart - Recenzje filmów

Grudzień zawsze napawa mnie optymizmem. Temperatura spada, na dworze zaczyna prószyć śnieg, a sklepy i okolica wypełniają się świątecznymi ozdobami. W takim czasie zwyczajnie nie mam ochoty na poruszające trudne tematy produkcje, ponieważ sama atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia po prostu temu nie sprzyja. W tym wyjątkowym okresie poszukuję nieskomplikowanych, miłych dla oka, radosnych w odbiorze obrazów, które mnie rozbawią, może czasem wzruszą, ale przede wszystkim zapewnią dobrą, niewymagającą myślenia rozrywkę. A jeśli do tego natchną do zrobienia czegoś albo zmienią nieco mój dotychczasowy pogląd na dane sprawy, to już w ogóle będę usatysfakcjonowany. Takim obrazem okazał się „Last Christmas” z Matką Smoków w roli głównej.

 -

Odwiedzin: 4750

Autor: PaMMuzyczne Style

Komentarze: 2

Mega odlotowy teledysk "Superlove"! - Muzyczne Style

Oto mega odlotowy teledysk do utworu „Superlove”.

 -

Największe warzywa w Polsce rosną na działce w Raciborzu! - Dom i ogród

Piotr Holewa, mieszkaniec Raciborza hoduje największe warzywa w Polsce. Jest jedyną osobą, która zdobyła 19 tytułów Mistrza Polski w hodowli gigantycznych marchewek, buraków, dyń, kabaczka czy kalarepy. Co najważniejsze, jego okazy nie zawierają chemii, są wolne od GMO, odżywiane tylko naturalnym obornikiem i kompostem. Takich działkowców pasjonatów jak pan Piotr nie ma wielu w Europie, jego pasja wymaga cierpliwości, poświęcenia i dużej wiedzy na temat roślin.

"Rango" – Kameleone nadal w formie - Recenzje filmów

Pamiętam, jak spotkałem się z koleżanką na początku marca 2011 roku. Zastanawialiśmy się, co tu robić, gdzie iść? Do wyboru mieliśmy wtedy dwa miejsca: pizzerię albo kino. Drugie rozwiązanie okazało się lepsze. Udaliśmy się bowiem na seans pewnej bajki. Nie była to jednak ani kolejna produkcja Disneya, ani Pixara, tylko propozycja od studia Nickelodeon Movies pt. „Rango”. Opowieść o pokracznym i sympatycznym kameleonie podbiła wówczas nasze serca. Właśnie minęło dziesięć lat od premiery tej przygodowej animacji. Czy nadal zachwyca w takim samym stopniu?

Nowości

"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek

Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.

PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style

Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.

 -

Odwiedzin: 144

Autor: adminKultura

Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura

Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.

 -

Odwiedzin: 104

Autor: pjTechnologie

Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie

Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.

 -

Odwiedzin: 117

Autor: adminKultura

49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura

Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.

 -

Odwiedzin: 5268

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda

Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 1650

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

 -

Odwiedzin: 2733

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4738

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 340

Autor: adminKultura

Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura

Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.

 -

Odwiedzin: 499

Autor: eliartKultura

BEASTAR – Twoja droga do gwiazd! - Kultura

Z przyjemnością ogłaszamy wyjątkowe wydarzenie muzyczne, skierowane do artystów pragnących spróbować swoich sił w show biznesie. Konkurs BEASTAR 2024 to nie tylko platforma dla wokalistek i wokalistów, ale także szansa na zdobycie nieocenionego wsparcia w rozwoju swojej kariery. Zgłoś swój udział i wydaj singla wraz z teledyskiem!

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.539

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję